Back To Top
Yeni bir başlangıç

Yeni bir başlangıç

 - Son Güncelleme: 14.09.2019 Cumartesi 10:06
- A +

AK Parti’nin kuruluş ilkeleri (Yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları temsil eden “3Y” ile mücadele, tam demokrasi, hakiki hukuk devleti, kamu yönetiminde şeffaflık, hem parti hem de devlet kadrolarında ehliyet ve liyakatte ısrar, lider oligarşisine geçit vermeyen çoğulcu siyaset anlayışına / istişareye dayalı parti içi demokrasi vs, vs, vs) baş göz üstüne; ama AK Parti’nin bidayetteki AB/ABD ekseninden ibaret dış politika vizyonu, Fukuyama’nın ‘Batı paradigması küreselleşti, tarihin sonuna gelindi’ tezine selam çakma halleri bence yadırgatıcıydı. (O günlerde Gerçek Hayat dergisine yazdığım bir yazıda “Batı’sız bir dünya tasavvuru yanlıştı, ama Batı’dan ibaret bir dünya tasavvuru da yanlış. İfrata da tefrite de hayır!” dediğimi hatırlıyorum.)

Sonra AK Parti iktidara geldi ve Ahmet Davutoğlu girdi işin içine; Avrupa Birliği ve genel olarak Batı’yla iyi ilişkileri korumakla ve geliştirmekle beraber, onları Ortadoğu, Afrika, Latin Amerika ve Rusya açılımlarıyla dengelemeyi vazeden “stratejik derinlik”.

2003’ten 2009’a kadar Başbakan Dış Politika Baş Danışmanı, 2009’dan itibaren de Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Davutoğlu’nun nüfuzu arttıkça AK Parti iktidarının dış politikası olgunlaştı, ülkemizin manevra kabiliyetini artıracak şekilde çeşitlendi ve güzel bir dengeye oturdu. (Arap Baharı’nın kışa dönmesinden mütevellit ‘komplikasyonlar’, Rusya ile uçak krizi dahil, ayrı bir yazının konusu. Mesela 28 Şubat 2019’te bu köşede çıkan “Davutoğlu’na yakıştırılacak şey mi bu?” başlıklı yazının.)

Dış politikada elde edilen başarılar ve kazanılan mevziler AK Parti’nin ve genel olarak Türkiye’nin özgüvenini kamçılayarak iç politikaya da müsbet tesirde bulundu.

Bu süreçte AK Parti’nin bidayetteki -bana göre- ‘Frenkmeşrep’ dili yerlileşti.

Ne var ki yıllar geçtikçe AK Parti’nin kuruluş ilkelerinde bazı aşınmalar meydana geldi.

2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine AK Parti’nin ve hükümetin başına geçen Davutoğlu, Kasım 2015 seçimlerinde alınan rekor oyla parti genel başkanı ve başbakan olarak konumunu güçlendirince, daha doğrusu güçlendirdiğini zannedince, AK Parti’nin kuruluş ilkelerinden sapma temayüllerinin önüne geçmeye yönelik tedbirler almaya soyundu.

AK Parti Siyasi Erdem ve Etik Kurulu…

Kamuda şeffaflık yasa tasarısı…

Bu işlere müsaade edilmedi ve Davutoğlu Mayıs 2016’de parti içi bir ‘darbe’ ile genel başkanlık ve başbakanlık görevlerinden istifa etmeye zorlandı.

Yetmedi; AK Parti’yi o dillere destan AK Parti yapan mümtaz siyasetçilerden biri olduğu halde, bu hareket üzerindeki muazzam emeği ve partisine karşı her şeye rağmen ısrarla koruduğu iyi niyeti hiçe sayılarak yıllarca ‘parti’ ve ‘dava’ adına hücum edildi Davutoğlu'na.

Anlaşıldı ki ne parti eski parti, ne dava eski dava.

***

Üç yıl sonra…

Gelinen noktanın hülasası: AK Parti’nin kuruluş ilkeleri yerlerde sürünüyor, özgürlük ve adalet fena halde yaralı, ekonomi ciddi bir kriz içinde, üstelik dış politikadaki denge Rusya lehine bozuldu; belki de en önemlisi, yolun başında eksikliği hissedilen -en azından benim eksikliğini hissettiğim-  ‘yerlilik’ ve ‘İslamcılık’ vurgusunun şimdi antipatik bir üslupla abartılıp suiistimal edilmesi yüzünden bu çerçevedeki değerler ‘irtifa’ kaybetti.

AK Parti içinde ıslahat imkânı?

Yok.

Özgür eleştiri imkânı bile yok.

‘Bu iş böyle gitmez, partimize ve iktidarımıza çekidüzen verelim’ diyen Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi işte.

Davutoğlu ve arkadaşları bu gelişme üzerine dün Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyerek AK Parti defterini kapattıklarını ve yeni bir hareket başlatacaklarını ilan ettiler.

“İnsanı ve sadece insanı merkeze alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, evrensel değerleri yaşatan, yasaklarla, yolsuzluklarla ve yoksullukla sonuna kadar mücadele edilen, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin sınırlandırılmadığı, demokratik hukuk devleti kurallarının işlediği, herkes için adalet ilkesi temelinde tarafsız ve bağımsız yargı sistemine güven duyulduğu, kamu malına el uzatılmayan, akraba ve adam kayırmacılığının olmadığı, şeffaflığın her alanda hakim olduğu, liyakatın, ehliyetin ve siyasi ahlakın esas ölçü olduğu… her yönüyle ve her kesimiyle dünyaya açık, yakın çevresinde, gönül coğrafyasında ve dünyada barışçıl ve insani diplomasiyi esas alan, yeni nesillerin geleceğe umutla baktığı demokratik bir düzen” kurmaya yönelik bir hareket…

Vira Bismillah.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet çevik 15 Eylül 2019 22:40
Abi işin içinde senin oldugun bütün atraksiyonlarin ömrü 1 yılı aşmadı. :) İslamcı aktivist genç heyecanı bu bir yel gibi eser geçer. Ancak Ali Babacan-Abdullah Gül öyle değil.
Ömer Faruk 14 Eylül 2019 20:11
Son iktidar imkanıda gösterdiki padişahçı ve saltanatçı olanlar hakiki hürriyetçi ve cumhuriyetçi olamıyorlar..
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:37
CHP İLE İTTİFAK YAPAR ALACAĞI OY YÜZDE İKİ
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 21:12
1
Biri MHP ile ittifak yapar, başkası başka bir parti ile. Çıta yüksekte : % 50+1. Başkanlık sistemi, ABD'de olduğu gibi, iki büyük parti yaratıncaya kadar, ittifaklarla yol alacağız. Davutoğlu'nunda, Babacan'ın da yeri DEMOKRASİ İTTİFAKI. Şu anda, cumhur ittifakı % 45'lerde. Demokrasi ittifakı % 55. Cumhurdan iki puan alırsak, fark çıkar dörde; on olur on dört. Allah bereket versin. :)
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 17:17
Hakan bey, islamcı hareketlerin demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin ve hukukun olduğu yerlerde yaşayamayacağını en iyi bilen kişilerden birisiniz ama hala ak parti tam demokrasiyi getirecekti diyebiliyorsunuz. İnsanlar bunu yaşayarak öğrendiler artık ...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 21:13
5
O zaman sen İslam'ı bilmiyon be gülüm.
Hasan 14 Eylül 2019 15:41
Davutoğlu ne yaman adammış.... Süper dış politikası sayesinde 3,5 milyon Suriye'li bizde. Ayrıca üç beş kuruş para karşılığında Avrupa'nın sınır bekçisi rolüne de soyunduk müthiş dahi Davutoğlu sayesinde.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:45
4
Suriye de savaş Libya’da savaş Mısır da darbe hepsi dışişleri başkanıyken oldu olayların hepsi
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:43
10
Davutoğlu dış politikalara tek başına mı karar veriyordu? Suriye politikasında tek suçlu Davutoğlu mu?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 15:24
Davutoğlu hatası da olsa dürüst, samimi bir insan. Görevi süresince hakkında yolsuzluk, hırsızlık gibi yüz kızartıcı bir dedikodusu olmadı. Allah yar ve yardımcısı olsun inşallah.
Erhan Deniz 14 Eylül 2019 15:16
Öyle sıradan bir yazı. Okuyan tayyip erdoğanın varlığı davutoğluna bağlı. Davutoğlu olmadığı için hem ak parti hemde türkiye bitme noktasına geldi gibi anlatıyorsunuz. Davutoğlu bilgili biri olabilir ama bilge insan olamaz. İstifa etmesini beceremeyen biri asla liderlik iddiasında bulnmamalı. Hem istifa etmeyeceksin hemde ak parti aleyhine konuşup ayrı parti kurmaya çalışacaksın. Ak partinin sabrını takdir ediyorum. Rahat Bırakın bu ülke için çalışanları. Siz ze sizin gibi müsbet bildiğimiz insanlar bari engel olmaya çalışmasın. Diğerlerini zaten bu biliyoruz.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 21:53
0
Davutoğlu için bilgeliği şart koşuyorsun da var mı AKP de öylesi? Üstelik cehalet diz boyu.
kaan 14 Eylül 2019 14:06
Yazının son parağrafında yazılanları herkes kabul eder,ancak uygulamada zik zak çiziyoruz.Kendimiz için istediğimizi başkası içinde isteyemessek daha çok enerjimizi boşa harcarız.Çözüm ortakları bunu yapmak çok mu zor?Küçük şeylerle mutlu olan bir halkız bunu yapmak,ülkenin önünü açmak,insanları mutlu etmek çok mu zor?Aslında kolay.Çözemeyen,yorulan kenara çekilsin.Su bitkinin nasıl hayat damarı ise özgürlük ,tarafsızlık,şeffaflık,doğruluk,saygı.....halkımızın hayat damarıdır.Çaresizlik,çözümsüzlük halkı,insanı önce yorar,sonra komaya sokar....iyilik için çözümcülerin elini hızlı tutması lazım
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 13:43
Davutoğlu ve arkadaşları kullanılıp atilmanin acısından doğan doğal bir insanı reaksiyonla yola çıkmış. Bu acı insanı verimsizlestirir. İstediği kadar yetenekli olsun bu acıyla hiç bir şey yapamaz hale gelir. Millet mevcuttan vazgecse bile bir alternatif olarak görmez. Özel sektörde bile bu kurallar geçerli iken bunun görülmemesi hissedilen acının büyüklüğünü işaret eder. Boşuna gündem mesguliyeti .
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 13:36
Hocam neye başlangıç .Siyasal İslam için çanlar çalıyor. Umut artık başka adreslerde . Tabanınızın yaşlı kesimi bile çözüldümüş.Başka adreslere oy vermeye başlamíş.Bir kısmıda kimseye oy vermeyerek tepki koyuyor.Çoğunluk olan genç çocukları ise sekulerlesmisler ve sizlerden çok uzaktalar.Artık ülkede baska şarkılar çalıyor. Davamidir nedir oda neyse kimsenin umurundamı.Bu dönemin aktörleri sırayla tedavülden kalkıyor. Başlangıçı karşı mahalle başlatılı yıllar olmuş.Yol almışlar.Sizin mahallede kavga ,ihanet ,itham, ve hazan mevsimi. Hazanda bir günlük güneşe aldaniyorsuunuz. Sonranız kış
Omer 14 Eylül 2019 21:32
0
Nehir tersine akitilamaz. Hele ki temenninin bu hususta irabda mahalli hiç yoktur. Yapamayan gider, yapabilen gelir. Allah mülkünü sahipsiz komaz.
Mustafa Soylutürk 14 Eylül 2019 11:34
Görünen köy kılavuz istemez. Hırsla kakan zararla oturur.(Arkadaşını söyle ki sana kim olduğunu söyleyim.''siyasi anlamda'') Şeytan aldatır ama SU'yu ısıtmaz!...Tabelası olur lakin iktidarı olmaz..zira yaş 60 yol bitmiş...İnat mı murat mı dersin? inat zira murta için zaman yok!..Peki zoru ne ? Yıllardır ve hala ekmeğini yediği oyları ile başbakan olduğu sağ seçmenden iktidarı sola vermek. ''Partinin kuruluş felsefesi ve amacı bu ''. Karpuz keserek yüreğini soğutacak . Geçmişte yaşanan güzellikler için değer mi ? Millet kararını verecek. ...Sağ seçmen haydi sandık başına......
Soylutürk’e... 14 Eylül 2019 15:04
0
Mustafacım, Türkiye’de sağ sol diye bir ayırım yok. Namuslu ve namussuzlar var. Onlar da hem her partide var. Senin sağ seçmen dediğin de menfaatperestlerden ibaret.
Mustafa Soylutürk 14 Eylül 2019 17:13
3
Soylutürk'e ,Mustafacığım diye çok sıcak bir hitap ile yorum yapan Beyefendiye: 1971 yılında orta okul öğrencisi idim. Bir öğretmenimiz vardı.Sınıfa girer dersi ile hiç ilgisi olmayan bir soru sorar mesela Mevsim kış kar mı yağmur mu ? Biz kar yağıyor deyince ''ne karı lan yağmur yağıyor çıkın tahtaya der''cebinden demir beş kuruşları çıkarır keskin taraflarını parmaklarımızın arasına koyar olanca gücü ile sıkar biz sınıfın kapısını zor bulur okulun bahçesindeki çeşmenin buz gibi suyunun içine koyar elimiz donunca uyuşur acımız geçerdi. Suçumuz onun verdiği kitapları okumamak. o solcu idi.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 11:26
Davutoğlu’nun en büyük yanlışı cin olmadan adam çarpmaya çalışması be Tayyip Erdoğan ile liderlik yarışına girmesidir. Bilgelik ile liderlik çok farklı kulvarlar. İçinde taşıdığı lidercilik oynama egosundan dolayı Babacan tarafı da kendisinden uzak duruyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 11:50
16
Demek liderlik için gereken enerjisi var. Mıymıntı değilmiş. İyi. Arkasında dururum.
ramazan gün... 14 Eylül 2019 10:28
(8)her ne ise.. olur mu? bunun bir anlamı yok soru 'yapabilir miyim?' olmalı.. oy verir miyim manasına ise.. e çık bir meydana, yap SOMUT BİŞİ DE BAKALIM!. oy verir miyim; en önemli soru:) yok, 'erdoğan varsa' ki olmayacak gibi, yine ak partiye vereceğim. eğer yoksa... hdp; BU SEFER DE EN DEMOKRAT OLDUĞUM İÇİN 'trol' sayılacam ama, sağlık olsun ve SİZİN CANINIZ SAĞOLSUN 'patlama riskli' gözüpekler!..
ramazan gün... 14 Eylül 2019 10:21
(7)kavram metafiziği yerine gerçeğin metafiziğini yapmak; bunu açmaya çalışıyorum (iş güç idare et, sen aç ben okuyayım) davutoğlu.. olabilir mi?. şu an yeni bir şey göremedim; intibalarım hissi ve kişisel olabilir. (kapalı çarşı tecrübem var bu bişeydir:) 'rus uçağını onun yüzünden düşürdük, domates satamadık' filan, bunlar partisel g.tlük dediğim şeyler; EYLEM YANLIŞ DA OLABİLİR AMA ASLA TEREDDÜT İÇERMEMELİDİR; hükümet adına rus uçağı düşürüldü ise, ikircikliliğe mahal mahfeder; demokratik zart zurt burada yıpratıcıdır işte..
ramazan gün... 14 Eylül 2019 10:14
(6)yerine içinde insanın TAM VE EKSİKSİZ OLARAK BULUNDUĞU mümkünse parti g.tlüğü vb hususların hiç bulunmadığı HİSSEDİLEN böylece gerçekte EN SOMUT GERÇEKLİĞE TEKABÜL EDEN söylemlerin, tek tek tek tek tekillikler üzerinden ortaya konulduğu bir yaklaşım olmalıdır.. (ölçülen sıcaklık, hissedilen sıcaklık?) her hususu en aşağıdaki tek, tek başına olan ahmet amca ile hacire (kısıtlı, kısıtlanmış vesayete mevzu; ne acaib isim ve tevafuk değil mi?) annenin HİSSİYATI ile başlatıp, bu tekil ile en yüksek sabite arasında bağ kurarak çözmek?
ramazan gün... 14 Eylül 2019 10:03
(4)son paragraf.. böylesi bir HER DEMOKRATIN AMENTÜSÜ olan herşey ama hiçbişey de manasına hdpsinden tkpsine kadar herkes adına, hatta kenan evrenin darbe bildirisine bile girizgah olarak kullanılabilecek bir yapıdadır; hususi unsurları kaldır bak, zaten kullanılmıştır diyeceksin.. bu DEMOKRATİK ALAN hakkında fikrimi biliyorsun, lakin bu alanla da karşı karşıyayız, haliyle bu alana da söyleyecek birşeylerimiz olmalı kaabilinden.. YENİ SİYASET, soyut kavramlar, genelleşmiş olgular (efenim adalet yok, ekonomi kötü filan; ne diyon olum!)
ramazan gün... 14 Eylül 2019 09:59
(3)toplum-sosyal alanda bu iddia, bu 'öz şey' e dair kavramın aslında HİÇBİRŞEY AMA HERŞEY MANASINA boş bir kavram olması gibi ancak yeni demirelimiz ekrem müdafa retoriği olarak kabul görebilir.. şimdi, 'demokrasi, aslen DEMAGOJİ-HALK AVCILIĞI' olduğuna göre, karınca-bel diyalektiği doğru kurulduğu sürece ekrem müdafa profili BU MEMLEKETİN MUSTAFA KEMALDEN BERİ ARADIĞI mümtaz şahsiyet olarak kabul edilebilir. lakin, davutoğlu, mürekkep yalamış (ben bundan kelli ak partiye geldiğinde heveslenmiştim) biri olarak, soyut ile somut arasında HAKİKAT köprüsü kurmalıdır.
rrr 14 Eylül 2019 09:44
% 1 in iktidarı perinçek 1 bile değil ama görüşleri iktidarda, Davutoğlu veya babacak akp den alacakları yüzde 1 er oyla onları iktidardan edecek ve o yüzde birle akp veya chp ile iktidara ortak olacak
ramazan gün... 14 Eylül 2019 09:40
(2)ve her felsefe aşağı doğru inerken, bütün mümkünlerden GERÇEĞE doğru da iner.. ve birbirine zıt hemen her felsefe aslında 'idea' olup kendince ad verdiği bu zımbırtıda nerdeyse müşterek ve hepsi 'eflatunun kopilleri' iken, somut realiteye inip dokundukları anda 'pırtlarlar' ve bir başka bakış, felsefe gelip ona buradan bir 'itiraz' koyar ve üzerine kendi felsefesini yazar.. tıpkı 'yeni parti kurulma süreçleri' gibi değil mi?. fakat.. bir tecrit gayreti olarak bütün mümkünleri kuşatmak iddiası anlaşılabilirken; ki mümkün değildir, pırtlar..
ramazan gün... 14 Eylül 2019 09:32
(1)son paragraf, iktibas olan.. 'hoca' bilir, felsefede bir kavram BÜTÜN MÜMKÜNLERİ kuşatacak biçimde genişletilmeye çalışılır. bu kavram aslında bir manada hepsinin TANRISIDIR da, öyle demezler, 'öz', mutlak, irade tin vb ilerlerler.. sonra, bundan 'sarkan' yine genel kavramlarla aşağı doğru ilerlenir.. bütün mümkünleri kuşatabilme cehdi, kavramı muhtevası olmayan en genel bir tanıma döndürür ki, ARTIK BU KAVRAM GERÇEK DEĞİLDİR; bektaşi olsam 'yok de de kurtul be adam' derdim ve haklı olurdum; bektaşinin itirazı da bunadır..
Kartal Vakur 14 Eylül 2019 09:21
Eski adı üstünde eski, Eskiler yeni bir başlangıç yapamaz!
vukur vukur 14 Eylül 2019 15:06
13
Reisin de refah partisinin eskisiydi...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:21
abd ve ab gözetiminde gerçekleştirilen gezi barbarlığı, hendek terörü, 17-25 aralık yargı darbesi, mit tırları ihaneti, yurt içinde başlatılan bombalı eylemler, ekonomik saldırılar , 15 temmuz işgal girişimi ve bir sürü ihanet... sayın davutoğluda babacanda ve bunları destekleyen entelektüellerde bu olaylar hiç yaşanmamış gibi hiç olmamış gibi konuşup yazıp çiziyorlar... işin başında manipülasyon varsa sonu mutlaka hüsran oluyor, 40 yıl her türlü manipülasyonla bir yapı kumaya çalışan fetö un ufak oldu gitti, azıcık dürüst olalım.
Akp mimin 28 Şubat sayesinde kurulması manipülasyon değil de bütün bunlar manipülasyon öyle mi. Sizin bu körlüğünüz ülkenin geleceğini de kararttı.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:21
abd ve ab gözetiminde gerçekleştirilen gezi barbarlığı, hendek terörü, 17-25 aralık yargı darbesi, mit tırları ihaneti, yurt içinde başlatılan bombalı eylemler, ekonomik saldırılar , 15 temmuz işgal girişimi ve bir sürü ihanet... sayın davutoğluda babacanda ve bunları destekleyen entelektüellerde bu olaylar hiç yaşanmamış gibi hiç olmamış gibi konuşup yazıp çiziyorlar... işin başında manipülasyon varsa sonu mutlaka hüsran oluyor, 40 yıl her türlü manipülasyonla bir yapı kumaya çalışan fetö un ufak oldu gitti, azıcık dürüst olalım.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:17
abd ve ab gözetiminde gerçekleştirilen gezi barbarlığı, hendek terörü, 17-25 aralık yargı darbesi, mit tırları ihaneti, yurt içinde başlatılan bombalı eylemler, ekonomik saldırılar , 15 temmuz işgal girişimi ve bir sürü ihanet... sayın davutoğluda babacanda ve bunları destekleyen entelektüellerde bu olaylar hiç yaşanmamış gibi hiç olmamış gibi konuşup yazıp çiziyorlar... işin başında manipülasyon varsa sonu mutlaka hüsran oluyor, 40 yıl her türlü manipülasyonla bir yapı kumaya çalışan fetö un ufak oldu gitti, azıcık dürüst olalım.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 09:19
Ahmet Hoca bilgili,birikimli, ülkeye faydası dokunacak biri.Babacan da öyle.E bu ayrılık ne peki? Yola çıkıyorsunuz madem, bir çıkın bari. Babacan, çizgimiz farklı dedi ama halk bu ayrışmaya bence sıcak bakmıyor.Uzlaşıp tek bir oluşuma dönüşmeliler.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:42
Saadet partisinşn ilkelerinden ne fark var? Hiç niye bu bölünme?
Yorumcu 14 Eylül 2019 20:05
6
Dinlerseniz/okursaniz göreceksiniz neden olduğunu ...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:46
Yazıdaki Ahmet Davutoglu'nun dış politika başarılarına katılmıyorum Suriye politikası ?..o dönem yurtta patlayan bombalar ve bomba patladıkca artan oylar..naif bir veda idi gordugum
Makul 14 Eylül 2019 08:42
Chp, ip, kandil bu gelişmelerden acayip mutlu... Acaba neden? Davutoğlu iktidar olur diye mi, Erdoğan iktidardan indirilir diye mi?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:56
3
Evet. Oysa herhangi bir siyasi gelişme sadece Erdoganı bahçeliyi Perinçeki ve pelikanı mutlu ediyorsa anlamlıdır. Davutoğlu da Gül de buna dikkat etsin lütfen!
Nurettin 14 Eylül 2019 12:39
2
Makul, Kimse kimseyi iktidardan indirmeyecek.2023 de başkanlık seçimi var. Yani o koltuk boşalacak. boş olacak olan başkanlık için seçim yapılacak en çok oyu alan başkan seçilecek. Bilmem anlatabildim mi. Tıpkı 2002 de AKP 1. Parti olup İktidara geldiği gibi. Yani AKP de o zaman birilerini indirmemişti.Seçim kazandığı için iktidar olmuştu. Bu açıklama yeterli olmuştur sanırım...
Makul 14 Eylül 2019 14:12
3
Tarih ve sosyolojiyi hesaba katmasak açıklaman fazla bile sayılabilirdi. Ne yazık ki her ikisi de var Nurettin! Şapkayı bilmiyorum fakat laiklik sopası aklımda Nurettin... Bu hareketlerin kime yaradığını nasıl hesap edemezsin? Yoksa sen!
Nurettin 14 Eylül 2019 20:22
0
Evet makul, ben doğruları söyler doğruları yazarım.Laiklik sopası ne anlayamadım.Peki şimdiki ne sopası. Devlet liseleri kimseye sorulmadan niye kapatıldı. Denetimsiz kuran kurslarında ne çirkin şeyler olduğunu duyuyoruz. İhtiyaçtan fazla imam hatip kurslarının amacı ne. Laiklik bu ülkeye lazım Makul bey. Sn. Erdoğan da Sanıyorum Mısırda Laikliğin öneminden bahsetmişti. Evet Makul Yoksa diye yarım bırakma Ben Atatürkün kuduğu Cumhuriyete bağlı laik bir insanım.
Rasim 14 Eylül 2019 20:31
0
14.12 normal yollardan yani seçimle iktidarın değişmesinden sanki rahatsız oluyormuşsunuz gibi geldi bana bilmem yanılıyormuyum...
Hakan Albayrak’ın kendisi bile unutmuştur, kaç kez VİRA BİSMİLLAH; kaç kez KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR, dediğini. Hatırlatırım sevgili Hakan’a, bu özdeyişlerin yanında, OLMAYACAK DUAYA AMİN DENİLMEZ, gibi sözler de var, külliyatımızda. Umut güzel şey, ama Hakan’ınki tutulma. Nesneler değişiyor ama tutulma hali baki. :)) Bu kardeşe KARAR yorumcuları, yapma, kafanı duvarlara vurursun, başkan seçiminde, Erdoğan’a verme, dediklerinde, anamı da, eşimi de alıp, gidip, vereceğim, diyordu. Şimdi, amma kan(dırıl)mışım noktasına geldi. Gene aynı yolda...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:33
Reis bir karadenizliler ekibi kurmuştur. Ömründe görmediği kazançlar makamlar elde etmiştir. Ömerleri hep hain diye kenara itmiştir.Bahçeli Perinçek, ve diğer uşusalcılarla bir araya gelerek eski statükoyu oturtmuştur .Tabiki dindarlar sayesinde....
Bilgili 14 Eylül 2019 08:11
Davut hoca güzel bir insan. Şu anda başlattığı hareketin başarılı olması şansı yok, bunu kendi de farkında.basın toplantısında çok yeni bir hareketin başlatmasının mutluğu huzuru yoktu sanki yanlış yapmasının verdiği yüzünde bir sıkıntı vardı. Açıklamaları zamanın gerçekten olmuyor.sanki o sözleri söylemenin çok vakti geçmiş gibiydi, dolayısıyla zamanında açmayan bir çiçek gibi o solmuyor mahkum gibi gözüküyor hareketi. ama Ahmet Davutoğlu güzel bir insan, her zaman Türk toplumunda o güzelliği ,naifligi kalıcı olacaklar, siyasal hareketi başarısı olmasa bile.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:25
2
Zaten başarılı oldu. Böyle bir çıkış ak parti tarihinde nir bir ilk. Yüzde 40 alamaz 4 alır ama bu da başarı. Önemli olan ilkelerin siyaseti. Güçlü iktidara doyduk zaten gerek yok fazlasına.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 10:25
2
İlkelerin siyaseti, gerçeğe uymadığı zaman ilkeleri hakarettir, ilkelerine aykırıdır .Davutoğlu'nun durumu bu gibi. Yüzünde ilkelere göre hareket eden değil de zorlama bir hareket başlatan bir yüz şekli vardı.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:00
Davutoğlu, siyaseten büyük hedefleri varsa, parti kurmamalı. Bagajında, Türkiye’nin en büyük sorunu olan Suriye sorununu taşıyan; seçilmiş başbakanken, kendisine yapılan saray darbesine direnmemenin ezikliğini taşıyan birinin, siyasi alternatif olması, pek mümkün görünmüyor. Temizlik önemli bir erdem ama siyaset daha fazlasını ister. Rahmetli Muhsin’in aldığı oyu hatırlatırım ona. Bilgelik önemli bir değer ama Diriliş Partisini/ Sezai Karakoç’u hatırla Hoca’m, derim ona.
miralay 14 Eylül 2019 07:05
İnşallah çevresindeki adamlarını, müşavirlerini, yardımcılarını, sağlam, hakkaniyetli insanlardan seçerler. Yoksa yakın vakitte duvara toslar da 'nerede hata ettik? ' yaygarası başlar.
Hiç 14 Eylül 2019 07:05
Keşke bu istifa zamanında gelseydi daha onurlu olurdu.her ne kadar davutoğlu zamanında neden istifa etmediğini gerekcelendiriyorsa da çok inandırıcı olamıyor.benim için davutoğlu başbakanlık görevinden azledilip de hiç ses etmediği gün bitmişti.onur ve dik duruş istiyoruz siyasette.pusuda bekleme taktiği geri tepiyor ve bunu zaman içinde siz de anlayacaksiniz
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 05:48
Davutoğlu komşularla sıfır sorun politikasıyla başarılı oldu ancak Suriye politikasıyla çok kötü puan topladı. Ayrıca başbakanlığı kabul ederek Abdullah Gülün partiye dönüşüne engel oldu yani bir nevi kullanıldı. Ama yine de ihraç edilmeyi hak etmiyordu. Babacan, Abdullah Gül, Davutoğlu kötü adam oldular Bahçeli, Perinçek iyi adam oldular. Sonuçta çöküş kaçınılmaz olacaktır.
Adigha Cnk 14 Eylül 2019 11:41
3
Abdullah Gül partiye dönüp birde BB mı olacaktı? Buna hakkı olmadığı gibi Türkiye'yi o dönemki konjektür gereği Rusya vari bir görüntüye gark etmeside çok ayıp olurdu.! Gül CB olduğunda parti %34 oy almıştı. Aradan 7 yıl geçmiş. O CB makamında Gezicilere göz kırpar, Kraliçelerinden nişanlar alır, FeTö konusunda yaklaşan tehlike konusunda kılını kıpırdatmazken, birileri o TC'nin en üst makamında otururken, soaçkak sokak, ter ter partinin yükselmesi için çalışıyordu. Pekii Erdoğan'a en çok "tek adam, diktatör, anti demokratik yönetim" vb eleştirilerin yapıldığı bir dönemde Gül'ün Başbakan, Er
yemezler 14 Eylül 2019 05:09
milleti keriz yerine koyuyorlar.. bu da akp nin yeni bir numarası.. akp den yavaş yavaş elini çekip chp ye oy vermeye başlayan seçmeni aldatmaya yönelik ayak oyunları bunlar.. oylar gerçek rakiplere gitmesin karşı mahalle güçlenmesin.. yalandan horoz döğüşü yapıp ayrı partilermiş gibi davranacaklar meclise girince tıpkı mhp gibi tayyipin yanında yer alacaklar.. maksat milletin oyu gerçek muhalefete gitmesin.. iktidar kaybedilmesin.. .
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:15
2
Olabilir. Gül babacan konusunda ortak saldırı olursa anlarım. Arınç Davutoğlu için bir karşılığı olmaz demişti lakin babacan in olur demişti. Bahçeli nin muhalefeti Öcalan kardeşleri TRT ye çıkaran, onun mesajını yayınlatan hükümeti kapsamaz. Deseki Öcalan mubarektir. Ondan önce övmeye başlar. Bunun kırmızı çizgisi kaset galiba. Bu kaset fidanda, erdoganda var olabilir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 17:35
0
Akp'li yöneticilerle Babacan ve Davutoğlu arasındaki atışmaların danışıklı dövüş olabileceği konusunda ciddi şüphelerim var. ABD'nin strateji üretme ve senaryo yazma konusunda ne kadar becerikli olduğunu 18 yıldır yaşayarak gördü bu millet. Yıpranmış akp ve onun yöneticilerinin yerine yeni bir parti ve yine islamcı hareket mensubu ama yıpranmamış isimlerle ülke ve kaynakları pekala bir 17 yıl daha elde tutulabilir. Öyle değil mi ?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 04:44
Allah'a yemin olsun Davutoğlu partisini kurarsa başta ben ve eşim , daha sonra aile efradindan rica edeceğim kişilerle oy vereceğiz kendilerine...
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 04:11
Sayın yazar demiş ki: "belki de en önemlisi, yolun başında eksikliği hissedilen -en azından benim eksikliğini hissettiğim- ‘yerlilik’ ve ‘İslamcılık’ vurgusunun şimdi antipatik bir üslupla abartılıp suiistimal edilmesi yüzünden bu çerçevedeki değerler ‘irtifa’ kaybetti." Yani? Yani İslamcı ol ama bunu abartma, diyor. Yani bu konularda takiyeye devam, diyor. Hem İslamcı olup hem evrensel olunabilir mi veya özgürlükçü olunabilir mi Allah aşkına?
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 07:32
1
Öyle demiyor, göz önünde islamı yaşayıp arkadan ayrı işler çeviren gürûhu kastediyor.. ihl sayısı çoğalsa da gençlerin manevi boşluk içinde olduğunu herşeyin sadece şekilde kaldığını, kendi değerlerimizden bihaber olduğunu, deizm gibi bir akımın gelip yerleştiğini vurguluyor.. İslamcılık yerine münafıklığın gelip yerleştiğini söylüyor..
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 04:09
Biraz sussanız da müslümanlar olarak rahat etsek. Müslümanlara Hergün psikoloji işkence ediyorsunuz. Çünkü ne diyorsanız hep tersini yaptınız. Ama hala laf ebeligine devam. Sayenizde kaç suriyeli telef oldu kaç milyonu mülteci ve yetim kaldı kaçı sakat. Libya uygur ve mısırı saymıyorum bile. Utanmadan laf etmeye devam ha. Gerçi doğru ya. Sorumlu chp ve kılıçdaroğlu.
Karar Okuru 14 Eylül 2019 02:53
O felsefe günümüz gelişmiş toplumlarının çok uzağında. Orta doğumuz çağın gereklerini oluşturmakta çok zorlanıyor,
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 02:03
AYN' KEMALE ERERSE KAF'TA
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 16:48
0
AYN KEMALE ERERSE KAF'TA OLUR İBN'İ ARABİNİN MÜJDESİ KITAPTA O KAF GİRERSE DİĞER KAF'A OLUR RESULÜN BUYURDUĞU KUTLU HİTAPTA
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 16:50
0
YOLUN AÇIK OLSUN KONYALI
HEMSINLI 14 Eylül 2019 02:03
Sayin yazar demekki ne imis cikar cikar once cikar hic onemli degilmis alnin secdeye ne kadar degdigi icinde olmadiktan sonra alnin secdeye ne kadar degerse degsin isin icine cikar girince yillarca ayni yolda yurumus insanlar hic dusunmeden bir birlerinin kuyusunu kazarlar yillarin dostu biranda dusman olur allahima sukurler olsunki cumhuriyetimizi kuranlar saglam temele kurmuski darbe nereden gelirse gellsin halla dim dik ayaktayiz saygilarimla HEMSINLI
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 01:37
Araba bile bile, çarpacağı duvara doğru sürülür mü? Bu kadar geç görmenize çok üzüldüm. Kelli felli adamlarsınız ama. Besmele mi, hatime mi! Bina okumada başarılar hepinize. Yazık.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 01:01
YÜZÜ GÜZEL, KENDİ GÜZEL AHMET HOCA.MAZLUMLARIN UMUDU MİLLETİMİZİN ŞEREFİ OLURSUN. EBENİN ( NENENİN ) DUASI GERCEK OLUR FİKİRLERİNLE HER KES ONURLANIR. Sabret AZGIN GÜRUHA KARŞI ALLAH SANA YETER. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN AHMET HOCA.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 07:34
11
Davutoğlu hocamızın derdini anlıyorum, ama onu kimsenin anlayacağını da sanmıyorum... Onun dezavantajı onun bildiklerini kimsenin idrak edememiş olması..
Erol ozmen 14 Eylül 2019 00:56
Evet hakan bey takke dustu kel gorundu sayin davutoglu saymis oldugunuz gorev dairesinde yapilan yanlislarin hepsine ortak madem ak parti bu kadar yamuk yapiyordu o gun medyanin onune gecip bu hukumet yanlis ve yanli davraniyor onun icin istifa ediyorum deseydi herkes sapka cikarirdi koltuk elden gidince koltuk davulu calmak yakisik aliyormu neyse artik secimlerde gorecegiz%kaca tekabul ettigini
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 11:16
1
Dediğiniz gibi yapsaydı ve hemen istifa etseydi muhtemelen şöyle yazardınız; "Başbakanken iyiydi ama görevden alınınca birden Erdoğan ve Ak Parti kötü oldu!" Burada yine Davutoğlu duruşu ve inceliği var. El ile görevdeyken düzeltmeye çalıştı ki ŞEFFAFLIK YASASI acaba Hocanın neye ve kimlere karşı bir adımıydı. Milyonluk Hediye Saatle yakalanan bakanlar hakkında mecliste YARGILANSINLAR veya "TBMM'ye gelsinler ve savunmalarını millet huzurunda yapsınlar" kim dedi? İnsan çabuk unutur. El ile düzeltemeyince, Söz ile uyarmaya başladığında yemediği küfür, görmediği hakaret kalmadı. Fakat bazen s
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 00:45
DAVUTOĞLU AHMET HOCA. O BİZİM OSMAN GAZİMİZ. ALLAH CELLE CELALÜHÜ YOLUNU AÇIK ETSİN. NUSRET VE ZAFERLER NASİP ETSİN HADİ VİRA BİSMİLLAH.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN