Back To Top
Yunanistan’da bir benzin istasyonu

Yunanistan’da bir benzin istasyonu

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 09:32
- A +

Geçenlerde Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca anlattı bir yazısında, ben ondan öğrendim: 

J.R.R. Tolkien, fantastik roman serisi “Yüzüklerin Efendisi”nin yayımlanması üzerine “Dünya iki büyük savaş atlatmış, sen ise oturmuş fantastik roman yazıyorsun, kaçış edebiyatı yapıyorsun” diye eleştirilince, “Kaçış fikrinden en çok kim rahatsız olur? Tabii ki gardiyanlar.” demiş. 

“Kaçma!” diyenlere aldırmadan gezi yazılarına devam. 

Biraz nefes alalım, ne var? 

***

Bir gece vakti Yunanistan’da, Selanik yakınlarında, otoban üzerinde bir benzin istasyonunun dükkanına girip tezgâhtar hanıma İngilizce “Espresso var mı?” diye sordum. 

“Yes” dedi.  

İki-üç dakika sonra espresso olmayan -ne kahvesi olduğunu da anlamadığım- bir fincan kahve koydu önüme.  

Bunu gören bir adam (o da oranın elemanlarından) yanıma gelip “Abi, sen espresso istememiş miydin?” diye sordu.  

Türkçe sordu.  

Herhalde arabamın plakasındaki TR’yi görüp Türkiye’den geldiğimi anlamıştı.  

“Evet” dedim.  

Bunun üzerine adam kadına dönüp, yine Türkçe, “Espresso yapacaksın!” dedi.  

Kadın da, Türkçe, “O espresso değil mi?” diye sordu.  

Meğer kahve makinesinin yanlış düğmesine basmış. 

Hemen düzeltti.  

İki dakika sonra espressom hazırdı.  

“Bu bizden” dedi adam.  

Sordum: Batı Trakyalı mısınız?  

- Yok, Gürcistanlıyız.  

- Karapapak Türklerinden misiniz?  

- Yok, biz Rum’uz.  

- İkiniz de mi?  

- Evet.  

- Türkçeyi buradaki Türklerden mi öğrendiniz?  

- Yok, biz Gürcistan’da da Türkçe konuşuruz.  

Şaştım kaldım. 

Hiç bilmediğim bir şeydi bu. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 06:02
Selanik ve Kavala’da Türkçe konuşan çok Rum var...
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 18:54
Gezi yazıları güzelmiş.siz en iyisi böyle devam edin
Mustafa ALSANCAK 01 Haziran 2019 16:38
Başka devletlerin hakim oldukları yerlerde ilk iş olarak kendi dillerini yerli halka öğretmek için büyük gayret sarf ettiklerini biliriz. Osmanlı coğrafyasında böyle aşiri gayretlere pek rastlanmıyor. Kendi içimizde yüzlerce yıl birlikte yaşamakta olduğumuz insanlara bile güzel Türkçemizi ogretememlslz. Şudur budur demektense bir yorumcu arkadaşın dediği gibi kendini Türk hisseden herkes Türktur. Yabancı bir diyarda birisinin Türkçe konuştuğunu duymak çok güzel bir duygudur. Yunanlılar bizimle Avrupa'da coşarak karşılıklı çifte telli oynarlar.İnsanlar arasında düşmanlık yoktur.
Anadolulu 31 Mayıs 2019 20:05
Pek sasilacak birsey yok sayin Albayrak bu cografya COK cesitli milletlere ev sahipligi yapti KARADENİZ in buyuk kismi ve ozellikle dogusu Cok gec vakte kadar cogunlugu rum olan insanlari barindiriyordu... Baska cok ornek var ama birtanesini vereyim, 1900 lerin basinda Gemlik ilcesinin nufusu neredeyse %100 rum du…
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:29
Altta çok bilmişler, sacmalamis yine!.. bu kadar sade ve hoş bir paylaşım bile zorlarına gidiyor.. ille de siyaset.. yok islamcı .. çakmalar, yok memleket şöyle sen ne yaparsın.. dirdirdirdir.. sizlere cevabı ilk paragrafta J.R.Tolkien 'ın sözüyle zaten veriyor.. anlayana tabi.. Bu arada hikaye süpermiş abi.. kalemine,eline sağlık.. devam inşallah..
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 21:00
0
Tolkien soylediyse mutlaka dogru mu oluyor? Adamin biri de erkekligin onda dokuzu kacmak, onda biri saklanmaktir demis ama Hakan Bey kose yazari; kacabilir ama saklanamaz.
KaRAR OKURu 31 Mayıs 2019 14:06
Yargı reformu çıktı...artık rahat rahat yazabilirsiniz...tabi sıkarsa...
Törkish reform 31 Mayıs 2019 20:17
0
Dinci ve ulusalcı yazarlar Erdoğan’ın ve Bahçelinin koruması altında korkmasına gerek yok
karar okuru 31 Mayıs 2019 10:07
O kadar mı bunaldınız Hakan Bey, birazcık nefesi bile yurt dışı anılarında arıyorsunuz. Biraz daha sıkıştırsalar soluğu yurt dışında alacakmış gibi bir potansiyel gözüküyor. Suud'dan, Mısırdan, Türkiye'den nefes aldıracak anı yok mu? Serde İslamcılık olunca nefesi de buralardaki anılarda almanızı beklerdim.
İlginç 31 Mayıs 2019 09:31
Müthiş bir yazı sarsıldım bu bizden demiş vay be bizden olmasa fena çakardık abim demiş abim bu işe sinirlenmiş insan insandır demiş Türkçe konuşan Rum abi çok fena lafı gediğine koydun senin bu öğretici yanını herkeslere anlatacağım demiş abim afferim heryerde anlat bende koca bi köşe yazısı yazacağım insanlıkta öğrensin
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 08:22
Gürcüler Türktür ama hristiyan ...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:36
4
Kendini Türk hisseden herkes Türktür.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 11:11
1
Peki diyelim Gürcüler Türk. Doğuda Azerbaycan Turkleri, Kuzeyde Osetya, Aşağıda Anadolu Turkleri var. Arada Ermeniler ne oluyor o zaman, sizin mantiginiza göre onlar da Türk olmalı bütün Kafkasya gibi, degil mi?
karar 31 Mayıs 2019 13:13
0
türk olsa ne olur olmasa ne olur,ama herkes mensup olduğu yerden hoşlanabilir.
Karar okuru 31 Mayıs 2019 20:09
0
Beyefendi yalnis bilgi… Gurculer o bolgenin kadim milletidir…
Törkish 31 Mayıs 2019 20:19
0
Yok kardeşim herkes Türk olmak zorunda bunu kabul etmeyen kalleştir
Karar Okuru 31 Mayıs 2019 07:49
Zaman zaman zihni dinlendirmek ve nefes almasına yardımcı olmak için farklı şeyler anlatmak ve dinlemek olumlu olur. Din ve mezhep eksenli anlayış pek tasvip etmiyorum ama bu yazıları olumlu ve makul bulurum zira pek çok sıkıntılı konu yoğun bir ilgi sonrasında ondan bir süre uzaklaşıldığında daha net görülür. Konunun getirdiği stresten uzaklaşmak zihne yeni alanlar açabilir ve sorunların çözümü ya da dengelenmesinde, hataların da görülmesinde etkili olabilir. Biraz nefes herkese iyi gelir
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 07:44
Bunda şaşılacak ne var sayın Albayrak ? Yayılmacı her devlet, ele geçirdiği yerlere kültürünü taşır. Bunu en açık şekilde “dil”de görürüz. Afrika’nın bir çok yerinde Fransızca; Hindistan başta olmak üzere, İngiliz’in ayak bastığı bir çok yerde İngilizce; Anadolu ve Balkanlarda Türkçe, yayılmacıların ayak izleridir. Bazı rivayetler, Anadolu’nun eski halkları olan Rumlar, Ermeniler ve Kürtlerin Türkçeyi “seve seve” öğrendiklerini söyleseler de, bu şehir efsanesine inanma.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 11:40
3
O dediğin öyle değil Türk olduğu hâlde Ortodoksluğu seçenler vardı Yine yaklaşık 1 milyon kKaraman Türkü Yunanistana gönderildi Rum diye Birde Soyu sopu Türk olup da kürtleşen (Karakeçililer, Bekdilli v.s gibi) veya Araplaşanlar var(Mardinde Sancar veya Sincarlar gibi) Imparatorluk yöneten biz Türkler emperyalist değiliz
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:25
0
Karar Okuru 11:40...Turkler emperyalist degilmis. Osmanli nasil imparatorluk oldu peki? Birakin artik kendinizi kandirmayi. Turkler Yunanlasmis da, Araplasmis da, Kurtlesmis de bilmem ne. Ya Turklesen Kurtler, Araplar, Cerkesler, Bosnaklar, Arnavutlar, Ermeniler? Onlar sayilmiyor mu?
Okur 31 Mayıs 2019 03:40
Sovyetler dağıldıktan sonra Yunanistan'a Karadenizliler yerleştirildi. Bunlar güya Karadeniz rumlariydi. (Türkiye dışındaki). Rumlar ile beraber gürcü ve Rus kökenliler de gelmis. Bunların bir kısmı Türkçe konuşuyor. Kırgız Türkçesi konuşanlar da var. Παλλινοστούντες (pallinostundes) deniliyor bunlara .
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:32
Muhtemeldir Hakan bey, bu yazılar ancak sizin vicdanınızı rahatlatmak içindir! Ülkenin geldiği hâle bakın,medeniyet inşa edeyim derken içine düştüğümüz buhrana bakın! Kendi payınınıza böyle mi, biz böyle mi nefes alacağız ?
okur53 31 Mayıs 2019 01:47
bu neydi şimdi?
Krr 31 Mayıs 2019 04:30
0
Hikaye efendim hikaye. İftar sahur arası Rum hikayesi
Murat 31 Mayıs 2019 01:24
Onlar Urum Türküdür. Gürcistan'a Yunanistan'a göçen Hristiyan Türkler
Dusunen 31 Mayıs 2019 11:00
1
Yunan dilinin, kulturunun, bilime, medeniyete katkisi yok hukmundedir !! ... Sayin Dilipakin boyle yazdigina gore de dogrudur ... Bioloji, fizik, jimnastik, ekonomi, paradigma, astronot, liman, yali, cografya, kardiolog, pediatr, geometri, ekoloji, demokrasi, filozofi , terapi gibi kelimelerin kokunun Yunanla alakasi yoktur... Belki Orta Asya kokenlidir..Sokratesin, Aristotelesin, Platonun felsefeye, hur dusunceye katkisi sifir hukmundedir .... Kafa karistirmaktan baska faydasi ve amaci yoktur.... Bizim icin, cogunlugun anlamadigi ve bilmedigi Arapca ezberlerin tuccarligi, en buyuk manevi
MAHZUN MUHAFAZAKAR 31 Mayıs 2019 01:14
Nil'den Tuna'ya Türkçe ile seyahat günlerine......
Hacı 46 31 Mayıs 2019 00:57
Dünkü müthiş edebi yazıdan sonra yine hayranlık uyandıracak müthiş bir yazı! En azından cami cemaatindeki ak sakallı amcam bile anlayabiliyor. Tebrikler!!!
Ali baba 31 Mayıs 2019 00:32
Müthiş bir yazi,
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:58
2
Müthiş, fevkalade...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:05
Cok etkilendim...Aferim bu Turkce konusan Yunanlilara. Gozlerim yasardi, mendil bulamadim havluyla sildim. Tesekkurler
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:28
2
Sayın 01.54 kararsız okur. Hatırlarsanız birileri penguen belgeseli yayınlamıştı önemli gundemlerde. Sayın Albayrak da önemli gündemler yerine bize penguen hikayesi sunuyor iki gündür. Ben burada kasıt atarım. Belki stres atıyor bilemem ama bu kadar önemli gelişmeler sürecinde ciddiyeti elden bırakmak da olmaz ki. Tabi dediğiniz gibi ayrılmak gibi niyet varsa zatı alileri bilir...
Karar Okuru 31 Mayıs 2019 20:26
1
Karar’SIZ okur, biz memnunuz gazetemizdende sayin Albayrak danda… Kimse Kara cahil falan degil burada… Trollerin haricinde… Degisik gorusleri fikirleri olan insanlar mutlu mesut medeni bir sekilde gecinip gidiyoruz su fani dunya da… Ofkenizi biraz torpuleyin su mubarek gunde, goreceksiniz hayat daha guzel olacak. Saygilarimla
Karar'SIZ okur 31 Mayıs 2019 01:54
7
Rum ile Yunan'lının farkını bilmeyen kara cahiller Hakan ALBAYRAK'ın yazısını edebi bulmayarak beğenmiyor, sözümona kafaya alıyorlar. Bu adam bu gazeteye fazla, (Gazete yazara dar gelirken okurları da gazeteye dar geliyor, gazete okura erişmek için daraldıkça okur daha bir darlanıyor. "Kararlı basında daralma paradoksu") kendisi ihtimal vermese de bu gazetedeki hikayesinin çok çok uzun süreli olmayacağını öngörüyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN