Back To Top
Açlık, yoksulluk ve sefalet

Açlık, yoksulluk ve sefalet

 - Son Güncelleme: 17.02.2020 Pazartesi 08:27
- A +

Bizi, yani Türkiye’mizin geleceğini ne bekliyor?

Sn Cumhurbaşkanı Pakistan’da konuşmasında “Türkiye’ye yatırım yapan pişman olmadı” diyor.

Ama gerçek bu değil.

Son yıllarda ülkemize AK Partinin ilk dönemlerinde yatırım yapan yabancıların kaçmak için sıraya girdiği bir dönem yaşıyoruz.

Kural yoksa, hukuk işlemiyorsa, filli durum kanunların önüne geçiyorsa başka nasıl bir sonuç beklenir?

Giden gidene...

Köyde veya kenar mahallede yaşayan inanmış dava insanları ‘aç kalırız yedirmeyiz’ havasına devam ediyor. Gerçekten de aç kalan onlar. Kasım 2017-Kasım 2019 arasında 864 bin üniversite mezunu iş bulmuş. Ama aynı dönemde lise ve altı eğitimli 1 milyon 213 bin kişi ise işini kaybetmiş.

Nasıl tezat durum diyorsunuz değil mi?

Hiç öyle değil.

Bakın Venezuela’da ordu ve halktan seçilmiş 2,3 milyon Bolivarcı milis güçleri  Maduro’nun deyimi ile, “Bağımsızlık, toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliği korumak için Bolivarcı Kalkan tatbikatını başlatmış” oldular.

Venezuela’da açlık sefalet ve yoksulluk nedeniyle halk ortalama 7 kilo zayıfladı. Ama ülkede kuyruk bile yok. Çünkü kuyruğa girecek ürün yok.

Ülke bu duruma nasıl geldi? Kürsel petrol fiyatlarındaki artış ile 36 milyonluk ülkede 22 milyon kişiye sosyal yardım yapılarak üretim ve çalışma bitirildi. Dünyanın en zengin petrol ülkesi adeta havadan geçinirken, görüntüde millileşme hamleleri yapılarak ülke bağımsılaşıyor havası verildi. Asker darbeye kalkıştı ama halk darbeyi bastırdı. Ardından peş peşe gelen referandumlarla güç başkanın elinde toplandı. Bunun tehlikesini gören ‘orta sınıf’ ne darbenin ne de referandumlarla gücün bir elde toplanmasının doğru olmadığını anlatmaya çalıştı ama yetmedi.

3,6 milyon orta sınıf ülkeden göç etti.

Geri kalanlar ise artık açlık, yoksulluk ve sefalet içinde kendilerine dayatılan ‘aç kalırız yedirmeyiz’ davasını sürdürüyor.

Allahtan bizde durum bu değil.

Gerçi bizde de bazı sorunlu adımlar hızla devam ediyor.

Bizde petrol yok ama Cumhuriyetin kuruluşundan beri biriken varlıklar vardı. Onları birer birer bir güzel sattık.

Ardından itibarımıza ve yer altı-üstü varlıklarımıza dayalı yabancılardan dış borçlanma limitini sonuna kadar kullandık. 70 milyar dolar varlık satımı, 350 milyar dolar ise yabancılardan dış borçlanma imkanını kullanarak bir güzel yedik.

Şimdi ise çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini satıyoruz: Hazine garantili işler ile geleceğe ait ne varsa ipotek ediyoruz.

Kütahya Zafer Havalimanı örneğine bakın.  Hazine garantisinin yüzde 20’si anca doluyor. Kalanı Hazineden ödeniyor.

İstanbul-İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü... Hazine garantisinin 1/3’ü ancak geçen yolculardan alınabiliyor. Kalanı Hazineden ödeniyor. Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Selim Köprüsü... Aynı akıbeti yaşıyor.

Çanakkale Köprüsünün ayakları çıkmış. Yılda iki kez dini bayramlarda trafik yaşanan boğaza Hazine garantili köprü yapılıyor.

İzmir-Çeşme; Ankara-Niğde otoyolları... Bayburt Havalimanı.

Ya Şehir Hastaneleri? 11,2 milyar dolar yapım maliyetli 19 Şehir Hastanesine 95 milyar dolarlık Hazine garantili hizmet sözleşmesi. Adında hasta garantisi geçmiyormuş.  İyi ama röntgeni, ultrasonu ve diğer sağlık hizmetlerini hasta yaptırmayacak mı? Resmen hasta garantisi değil ama tamamen hasta garantili hastaneler.

Yalan veya yanıltıcı konuşmanın kime ne faydası olabilir?

Sadece Hazine garantili işler yapılmıyor. Hazine varlıkları, devletin varlıkları yine devletin resmi işleyişinden çıkartılarak Varlık Fonu altında toplantı. Varlık Fonu oluşturulduğunda ‘Bu bir borçlanma fonudur’ demiştim.

Hatta şöyle bir örnek vermiştim: Bir baba aylık 3 bin lira ile geçim zorluğu yaşayan ailesine eskiden kalan varlıkları ipotek ederek borçlanmaya gidiyor. Bu bir ‘gelecek satışıdır’ ama görüntüde varlıklar hala elde durmaktadır. 20 yıllık kira gelirini satarak 2-3 yıl geçici bir mutlu hayat yaşayabilirsiniz. Ya sonrası?

İşte burası çok önemli?

Ya sonrası? Ya yarın? Düşünen var mı yarını?

Varlıkları ya satılmış, ya da gelecek gelirleri ipotek edilerek aşırı borçlanılmış bir ülkenin yarını nasıl olabilir?

Bugün bu yarını kısmen yaşıyoruz zaten. Yeni yeni vergiler geliyor. Yeni yeni maliyetler, zamlar topluma yansıyor zaten. Ama bu daha bir şey değil.

Yarın kaldırım vergisi, yani yayaların kaldırımlarda yürüyüşünden HGS-OGS kesintisi neden olmasın?

Ya oksijen? Solduğun havanın öneminin bilmen gerekir? Kaç orman sulanıyor bu oksijen için?

Hazırlanın derim şimdiden. Aç kalmak yetmez; yürümek ve solumak bile ücrete tabi, olursa şaşırmam 3-5 yıl sonra. Yoksulluğu bile arayacağız ama davamız büyük olunca farkına varmayacağız belki de.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hbrn 18 Şubat 2020 00:24
"Devlet adamı" kavramını yeni kuşak bilmiyor malesef sn.Kahveci.Hatırlatayım isterim.. Devlet adamı ülkesinin geleceğini ve gelecek kuşakları düşünür,ona göre kararlar alırken;bu yeni yetme proje politikacılar bir sonraki seçimi düşündüğünden oluyor tüm bunlar.Işin özeti de ülkeyi yönetenlerden egemen güç odaklarının istedikleri de kanatimce budur..
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 23:57
Hadi be....kötü senorya yazmak en kolay.yanlış saat bile günde bir defa doğru gosterirmis. Siz de bekliyorsunuz doğru saati göstermesini. ..
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 21:11
Problem nedir biliyormusnuz, neden her 5 i;e 10 yilda bir ekonomik problemler yasaniyor, nerede yalnis yapiliyor, bu AKP icin degil 2001 de de ecevit anayasaya firlatti diye kriz cikti. Peki bu neden durdurulamiyor, neden uzun bir donem plan yapilmiyor
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 20:58
Leninci maocu nesilin kime ne faydası oldu.
hasan büyükdere 17 Şubat 2020 20:57
tarih; yazabilen ve okuyabilenleri ,koyun,keçi,kuzu,oğlakların nasıl bir arada yaşayabildiğini şaşırarak yazacaktır
muharrem 17 Şubat 2020 20:52
Bazıları halktv ve foxtv de hangi sevgi/ nefret sözleri alkış alır iyi biliyor
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 20:13
maalesef onumuz tikaniyor.
Trtr 17 Şubat 2020 19:41
Haset yazısı böyle olur herhalde..rakamlara geçmişten işsizlik karıştır birazda mapushana hikayeleri, olsun sana eleştiri yazıları..objektiflik tatile çıkmış..
Mesut 17 Şubat 2020 19:24
İbrahim Bey İstanbul Havalimanı'nı niye yazmadınız? Kâra geçip devletin bütçesine para aktardığı aynı zamanda da kira bedeli ödediği için mi? Gerçekten de çok yanlısınız.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 20:40
0
İstanbul Yeni havalimanının ilk 2 yıl kirası 25 yıl sonraya aktarılmış.çok karlı iş.....kim için? Adı mesut göbek adı bahtiyar. Pardon İGA diyecektim..
Mesut 17 Şubat 2020 19:20
Ocakta bütçe 21 buçuk milyar fazla vermiş. İbrahim Bey üzüldünüz mü bu sonuca?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 21:06
0
Tabi verir, hazine parar basiyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:54
Reis şimdide İş Bankasına el attı. Eğer böyle bir hata yaparsa,ülkemize ne yabancı sermaye gelir nede Türkiye de kimsenin mal güvenliğinin kalmadığı anlamına gelir. Böyle bir hata yapmaz inşallah.
''DİNDAR NESİL, KİNDAR NESİL'' YETİŞTİRECEKLERDİ SİYASİ DİNCİLERİN ELİNDE BİR NESİL ''MUNDAR NESİL'' OLDU.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 15:45
Özelleştirme furyasını başlatan da rahmetli Özal ve onun rahmetli olmuş akrabanız. Köprüden geçiş te yüzde 52.Yalan söyleme ve geçmişte olanları milletin bilmediğini sanma. Nefretin seni bulsun.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 17:57
3
Kindar nesil dedi birisi damladı hemen kendisi.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 22:56
0
aslında bu bozuk nesil.
CEVDETT 17 Şubat 2020 14:34
FELAKET TELLALCISI GİBİ TÜM YAZILARIN BE İBRAHİM. HİÇ Mİ ÜMİT YOK TOPARLANMA ADINA? İÇİMİZİ KARARTIYORSUN HEP.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:55
Dava da ne davasıysa... İnsanı paradan tiksindirdiler. Aç açık kalmayacağını bilse parayla hiç işi olmayacak bir yere gidesi geliyor insanın... Memleketin çocukları, gençleri deist ateist olmuş bunları göre göre... Eskiden ağzından Allah sözü çıkana bir güven vardı. Millet şimdi kuşkuyla bakar oldu...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:46
Millet issizlikten evini guvendigi akrabasina kagit uzerinde (tapuda) satip bankadan krediyi aliyor onunda faize yada dovize yatirip bir kismiyla aylik kredi odemesi yapip bir kismiyla da geciniyor bes allti yil sonra aldigi para bitince ne olur . Herhalde onlarada af gelir af Bankalar ne yapacak bunca evi Bu ulkede nice zenginler vergi ve banka kredilerini odemedide devlete odetti bunlarida odeyiverir guclu ekono mi Al sana sat islet devret modeli , yap islet devret modelinin kardesi Ayni seyi muteahhitler de uyguluyor ya sahi batani var ama hic biri cipini satmadi henuz. lukse tam gaz devam
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:34
Allah sonumuzu hayır etsin.
AMPÜL KAFA 17 Şubat 2020 13:23
Büyük Fotoğrafa bakın diyerek, baka baka baktıra baktıra milleti de aptal ettiler. Adamın ayranı yok içmeye girişiyor küresel güçlerle didişmeye. küçük resimde aç sefil, büyük resimde aslan, kaplan hamasetin biri bin para. şehadetle, takdiri ilahi ile vatan millet din ezan bayrak gibi değerlerle ölümü millete kutsayan bir zihniyeti büyük resime (cambaza) bakanlar sorgulayamaz. küçük resime bakan bilirki en kutsal şey yaşamdır. insan yaşat ki devlet yaşasın mülk yaşasın halk yaşasın. Bu zihniyet memleketi altına boğsa medenilik erdem demokrasi kültürü adına bir şey olmaz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:48
Ekonomi yonetimi ekonominin cok iyi oldugunu belirtiyor oyleyse EYT liler icin nicin kaynak yok deniyor bu kadar EYT li bu ulkenin vatandasi degilmi Kopruleri yapan yabanci firmalara kaynak var EYT lilere gelince yok Hukuki olarak EYT lilerin hakli oldugunu hukumette kabul ediliyor neden bir kac firmaya verilen kaynak EYT liye de ayrilmiyor Yillarca calisip odedigimiz primlerimiz ve vergilerimiz yanlis yatirim ve harcamalarin bedeli degil yasal hakkimizin karsiligi olmalidir. Madem ekonomi cok iyi EYT kanunu meclisten gecmeli
leon 17 Şubat 2020 12:19
istanbula gereğınden fazla onem verilirse olacak budur... yıllarca katlanacağız bu hazine garantilerine. bu nedemek memura işçıye daha az maas zammı demek. hayat pahalılığı demek. ciftciye daha az destek primi demek.bazen bu toplum demekki boyle istiyor diye düsünüyorum. 90 lı yılların kentlisi sesini çıkaramıyor. ah bu cahıl kesim yokmu. yaktı guzel ulkemin başını...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:02
Şu an saat 12.02. Ortalık yeşil. Birazdan kırmızı tayfa saldıracak. Aslında bir kişi kendileri. Ortamın dengesini kendi lehine çevirecek ve gidecek. Yorum falan yok. Maksat ortam renklensin. Görün izleyin.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:35
2
Evet, tek kelime yazmadan gelip işaretleyip gidiyorlar ama lütfedip zaman ayırıp yorumları okuyan sıradan vatandaşın vicdanına ve sağdusuna güvenmek lazım... Bizim insanımızın bilgiye emeğe saygısı vardır...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:28
CHP gelirse dolar 3 Lira olur diyenler nerede,dolar 6 Lirayi gecti.Ekonomimiz ucuyor ama ucurumdan asagi.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:23
Sayin Ibrahm bey size cok acik olacagim siz tarafsiniz muhalifsiniz bilmediginiz konularda lutfen konusmayin yakismiyor size!!!! Ayiptir gunahtir yalan yanlis bilgiler uydurup ancak chp trollerini inandirirsiniz onlarda zaten olumune inanmak icin bekliyolar baska sana kimse inanmazki zaten
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:38
1
Devletin verdiği sayılar ve hesap üzerinden yazmış. Bir tarafından milleti gaza getirmek için uydurmamış. Hepi topu, toplama ve çıkarma... Siz de yapabilirsiniz...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:19
Dünyanın petrol zengini ve refah içinde yaşaması gereken ülkesi olması beklenirken açlık ve sefalete talim ediyor Venezuelalı. Yiyen ve meydanlarda bağıran bir güruh var orda. Ülkede hiç kimse kalmamış gibi, kamyon şöföründen başkan yaparsan olacağı bu...
musto 17 Şubat 2020 11:16
Mızıkay ı Hümayun korosu Mehteran eşliğinde,İş bankasını isterüz marşını çalmaya başladı.İş bankasını itibarı T.C merkez bankası ve hazine itibarından kat kat üstünde olan bir kurum.Yakasını bırakın diğerlerinin ocağına darı ektiniz dişinizin kovuğuna bir kaç gün yetmez.Dolar 4,5 tl den 7 tl olduğunda bozdurmak için kuyruk olduğunuz dönemde canla başla tek başına mücadele eden kurum İş bankası yapmayın etmeyin vatandaş olarak ayağınıza kurşun sıkmayın, diyebilen sevgili iktidarımız tiyatroyu seyretti birilerinin kazancına göz yumdu.
HACI MURAT 17 Şubat 2020 11:08
Faiz ha bire düşüyor,döviz yerinde sayıyor,ihracat artıyor,turizm aldı başını gidiyor...Bunlar yetmezmiş gibi başımıza bir de cari fazla çıktı.Nerde kaldı bu ekonomik kriz?Ne olacak bu muhalefetin hali?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:31
3
Demekki EYT liler icin kaynak var ekonomide iyi soyle bir organize ette gecsin su EYT liler meselesi meclisten. Nicin kaynak yok deyip dururlar
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 23:01
0
Altın niye fırladı onuda açıklarmısın Bi zahmet
HACI MURAT 17 Şubat 2020 10:57
Eskiden iktidarlar iş yapmamakla eleştirilirdi.Devran değişti.Şimdi niye yol yaptın,niye köprü yaptın,niye tünel yaptın,niye hastane yaptın diye eleştiriliyor.Ama vatandaş işin farkında, eskiden bu mevsimde ulaşıma kapanan yollar yeni yapılan tüneller sayesinde şimdi açık.Örneğin Erzurum-Karadeniz arası.Muhalefetin eleştirmek için bula bula yapılan hizmetleri bulması işlerinin pek kolay olmadığını gösteriyor.
Krr 17 Şubat 2020 11:59
3
Kimse niye yol hastane yaptın diye eleştirmiyor. Üç kuruşa yapmak varken niye 10 kuruşa yaptın. Neden geçiş, yatış garantisi vererek milleti borca soktun diye isyanımız. Anadolu insanı köprüden, tünelden geçmediği halde deli dumrul misali parasını alıyorsun, kul hakkı yiyorsun. Aynı beşli çeteye sürekli ihale ediyorsun.Neden? Neden fabrika açmak, istihdam yerine milli varlığı betona gömüyorsun. Yanlışların hesabını vermek istemiyorsun, adaleti kendine yontuyorsun.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:20
3
Kimse niye yol yaptın, köprü yaptın diye eleştirmiyor Hacı. Lafı nerenden anlıyorsun? Eleştiri maliyetinin en az 10 katına mal olacak şekilde yapılması. Mesela Zafer Havalimanı'nı bir incele. 50 milyon euroluk yatırım yaklaşık 20 katına mal olacak. Hadi bunlardan anlamıyorsun, anlayacağın bir konudan sorayım. Trol maaşı kaç lira? Bak bunu bilirsin.
HACI MURAT 17 Şubat 2020 12:58
21
Babanzade,yoklama sırasında adını "Yabanzade" olarak okuyan kişiye oturduğu yerden "babandır!" diye bağırmış.Trol diyenlere "babandır" diyorum,daha da bir şey demiyorum.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 13:37
2
Hacı Murat geçen bir yorumunda İstanbul Havalimanından 1 milyar € gelir elde ettik yazmış. Altına devlet kira bedelini 2 yıl erteledi bu sene ve önümüzdeki sene kira parası yok diye işin doğrusunu yazdım. Baktım ertesi gün havalimanından 1 milyar € geldi yine yazmış.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 15:13
2
Güzel kardeşim. Niye yaptın denilmiyor. Niye fahiş bedele yaptırılıyor deniyor. Örnek: Osmangazi Köprüsü. Maliyeti 1.5 milyar dolar. Yapan şirketler 12 milyar dolardan fazla para alacaklar. Bu işlerin kredilerinin büyük bölümüde kamu bankalarından hazine garantili alınıyor. Yani devletin-milletin parası ile akıl almayan paralar kazanılıyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:45
1
Hacı Murat, trol olmayabilirsiniz ama yazdıklarınızın gerçeklere uygun hesaba kitaba göre olması gerekmez mi? Hesap ortada. Milletin vergisinden cebinden hesapsız kitapsız ödeme yatırım ve ödeme yapılıyor. Kaç uçak ineceği fizibilitede belli olan yere, sırf oy almak için yatırım mı yapılır? Az biraz hesap be kardeşim. O kadar zor değil. Adam hesap makinesini başbakanlığın önünde attı diye kıyamet koptu. Şimdi insanlar kendini öldürüyor. Candır, yazıktır, çorunu çocuğunu, Allah’ın verdiği canı bile gözden çıkarmış insanlarımız var. Vicdan Allah akına vicdan. Ölenler insan..
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:54
tamam da bu tespitleri zaten defaten yapmıştınız, yeni bir gelişme yok, aynı şeylerin tekrarı, sırf yazı kotanızı doldurmak için mi yazdınız bu sefer? üstelik havaya suya vergi örnekleri de maksadı fazlasıyla aşmış,
karar okuru 17 Şubat 2020 14:47
2
Hacı Murat ayıptır ayıp! İnsanlar borçlarını ödeyemedikleri için intihar ediyor. Çöp kamyonlarının içinden yiyecek malzeme topluyor. Git o çok medhettiğin Erzurum-Karadeniz arasında asfalt kemir! Babanzade'ye de kurban ol.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:47
İbrahim bey kendi düşen ağlamaz mış
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:58
0
Sadece kendi dusen degil dusurulenlerde agliyor zira vergileri toplumun her kesimi oduyor gelecek neslin ise ne kadar odeyecegi hic belli degil
HACI MURAT 17 Şubat 2020 10:39
Yol,köprü,hastane,havaalanı... medeniyettir.Bunlar olmadan hiç bir şey olmaz.Buraları 10-15 yıl yapımcı firmanın işletmesi ile geleceği falan satmış olmayız.10-15 yıl ne ki,bir milletin geleceğinde?Yavuz Sultan Selim'in devlete geçmesine 3,5 yıl kalmış şurada.3.5 yıl sonrası gelecek mı?Tabii muhalif olmak olumlu gelişmeleri,örneğin cari fazlayı görmemeyi gerektiriyor.Her gün olumsuz bir şeyler bulmayı gerektiriyor, ama doğal olarak o da bulunamıyor. Dolayısı ile aynı konuları tekrarlamaktan başka yapacak bir şey kalmıyor.
medeniyet olgusu 17 Şubat 2020 13:55
2
işte ''örgütlü cehaletin'' medeniyetten anladığı bu! hak,adalet,erdem,ilke,ahlak,özgür düşünce bunlarla ilgilenmez. İşin madde tarafındadır hep!
karar 17 Şubat 2020 16:52
3
Türkiye deki hastanelerin yaş ortalaması 5-6 ya düştü.30 -40 yaşlarında hastaneler yenilendi.İl ve ilçelerde yüzlerce hastane yapıldı.Eskiden steril olmayan hastanelerde,Mikrop yüzünden bebekler insanlar ölüyordu.Şimdi 5 yıldızlı otel konforunda,eskiden yüzüne bakılmayan hastalar,şimdi ambulanslarla evinden alınır oldu.
HACI MURAT 17 Şubat 2020 19:31
2
13.55 Özgür düşünceliye bak,özgür düşünceliye!Burada özgür düşünceli bir kaç kişi varsa,biri de Hacı Murat. Senin gibiler sürünün bir üyesi olmaktan öte bir varlık gösteremiyor. Koro halinde muhalefet yapıyorsunuz,herkes bizim gibi düşünmek zorunda diyorsunuz. Ahlaklı olmanız için yol ve hastanenin olmaması mı gerekiyor?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 10:17
Dün Türk kahvesi içmek üzere dışarı attım kedimi. Şaşırdım. Hayreti hüsrana garg oldum. O sokaktan bu sokağa, bu bulvardan diğer bulvara atsam da kendimi, şu maske satıcılarından, oksijen ölçer dağıtıcılarından kendimi kurtaramadım. "Her köşe başını tutmuş devler" Virüs maskesini de, öksijen ölçeri de almadan eve dönemedim. Ne yalan söyleyeyim ekmek siparişi vardı alamadım. İşin kötüsü gündelikçiyim. Maske de, oksijen ölçer de bir şekilde alınır. Ne ki; bütün mesele, tükettiğim oksijen tutarını nasıl ödeyeceğim de. Yandık dostlar yandık. Ne olur oksijen tüketimine dikkat buyurun.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 09:33
Sayın yazar sizi ve ilminizi seviyoruz ancak bu yazı bu sefer beni korkuttu ekonomiyi takip etmeme rağmen Allah cahillerin hatalarının bedelini bizlere õdetmesin inşaallah
kemal 17 Şubat 2020 09:16
Okudukça düşünüyorum düşündükçe sinirleniyorum kısır döngüye giriyorum.En iyisi hiç okumamak.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:51
0
Evet, insana kalan aklını kaybettirecek... Olacak şey değil... Bu canhıraş her şeyi savunan insanlara bakınca bazen cahil olmak daha iyi galiba bile diyor insan...
karar okuru 17 Şubat 2020 09:11
Ülkemizde 5 milyona yakın, Suriye topraklarında ise 3 milyon mülteciye bakıyoruz İbrahim Bey o kadar ekonomik durgunluk normal.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:52
0
Kesenin ağzını açın. Daha gelecekler var sırada... Putin posta koymuş bizimkilere...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 08:11
Ibrahim hocam o dedigin kesim okumazki, onlara burdan seslenmeniz bos
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 07:43
Sayin Kahveci, yaziniza aynen kayılıyorum çünkü Türkiye’ye yatırım yapanlar battı ve iflas etti. Önce şu TL nin değerine bakalım sanki gazete kağıdı gibi oldu.
karar 17 Şubat 2020 08:42
40
Ak parti öncesi 52 yılda tl, 1milyon kat değer kaybetmiş.Ak parti döneminde ise,2o yılda sadece 3,5 kat değer kaybetti bunun sebebi de,2018 deki ekonomik darbe teşebbüsü.yazar bunu dillendiremez muhalif takılıyor.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 18:57
2
Para o kadar değer kaybetmişse aynı politikaları uygulamak, sürekli sağa sola saray yaptırmak neyin nesi, millet açken? Dalga mı geçiyorlar milletle? Nerede, hangi yatırım yapılıyor ihracata dönük? Az biraz siz de sorun da biraz düzgün işler yapsınlar....
evin 17 Şubat 2020 07:21
yüzbinlerce işsiz eytli var. üstelik iş bulup çalıştıklarında da emekli maaşları düşüyor. çalışsan ayrı dert çalışmasan ayrı dert yani...kendi vatandaşına bu işkenceyi yapanlar gitmiş pakistanda adalet dersi veriyor millete...
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 03:19
Kriz dönemi denilen 2019 da dış borcumuz azalmış, çari fazla vermişiz.Terör belasını yurt içinden defettik nerdeyse bitti.Füze motoru helikopter motoru, siha motoru jet motoru yaptık.savaş uçağı motoru geliştiriyoruz.Yarım düzüne helikopter çeşidimiz oldu imal ediyoruz.Seracılığı yaygınlaştırdık.Dağ köylerinde bile seralar kuruluyor.Manisada kışın üzüm üretmek için sera çalışmaları yapılıyor.Antalyada tropikal meyveler üretiliyor.Salihlide serada muz üretiliyor.Tarım arazilerinin %90 nın da sulu tarım yapılıyor.Fabrikalar sıradanlaştı.üretim her alanda artıyor.Tekno kentler kuruluyor.
Karar okuru 17 Şubat 2020 10:06
3
Ne hikmetse butun bu yapilanlarin neticesinde GSMH surekli dusuyor… Hic birsey olmasada kesin birseyler oluyor ;-)))
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 12:14
1
Hangi dünyadansınız?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 19:01
1
Askerin kullanacağı kamyona, tanka motor vermedi Alman, üretilemiyor. Bu arkadaş ya hayal görüyor ya da hayal satıyor... Eskiden tarım ürünleri ihraç ediyorduk, şimdi çoğu ithal. Markete de gitmiyor galiba...
Hasan 17 Şubat 2020 03:16
yeni hava alani karda ya onu yazmamissiniz klasik olumune muhalefet… Bogaz yapimi? suveysten 2019 da 17 gemi ve 6 milyar dolar gelir (bakiniz internete) istanbuldan 41 bin gemi sifir gelir… Venezuelayi ne guzel anlatmissiniz ama ya gerisi? ABD nin kopeyi olmaya razi meclis baskanini, abd ve batili sirketlerin petrol gelirlerini adeta somurmeleri nedeni ile ulkeden kovulmalarina abd ve batinin uyguladigi inanilmaz siki ambargodan hic bahsetmiyorsunuz? okurlariniz saman yiyor onlar zaten bilmez diyemi yoksa yine amaciniza hizmet etmediyi icin mi? otoyollar?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 08:41
4
11,2 milyar dolar yapım maliyetli 19 Şehir Hastanesine 95 milyar dolarlık hizmet sözleşmesi ile birileri Hazine garantili zengin ediliyor Sayın Trol.
Okur 17 Şubat 2020 13:13
1
Atatürk Havaalanı 2018 yolcu sayısı 46 milyon İstanbul Havaalanı 2019 yolcu sayısı 47 milyon Gerçekten karda mı? Sabiha Gökçen 2018 yolcu sayısı 34 milyon Sabiha Gökçen 2019 yolcu sayısı 35 milyon Tek pist ile asıl buna kar denir.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 02:59
Dava; Hertürlü hırsızlığı, yolsuzluğu, adaletsizliği, zulmü, ahlaksızlığı örten büyük bir şaldir demiş büyük bilge.
Mensur Bin Ubeyde 17 Şubat 2020 02:31
Cözüm nedir...Son 50 yaziniz da ayni tekerlemelerle devam ediyor.Yeni safak yazıları niz da tam tersini anlatiyordunuz... Cözüm köprüleri mi yikalim...Hava limanlari mi kapatalim...Hastaneleri mi yıkalım.vb...Yoksa hepsini kamulaştiralim mi..... Alternatif tezlerinizi de yazmaniz lazim...Bu olaylar olmuş bitmiş...Sonuc üzerinden yorum yapiyoruz...Kalkinmanin büyüme % 7..8 bandinda hesap yaparsak bunlar olmazdi...Büyüme oranlari düsük gelince bu yatirimlar atıl gözüküyor... Kimse cözüm uretmek istemiyor....
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 09:11
1
Yazarın çözüm önerileri var da sana verip ziyan etmek istemiyor Mensur.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:51
1
01,21'i oku sizin hakkınızda çözümü vermiş adam.
Mensur Bin Ubeyde 17 Şubat 2020 02:23
Türkiye'nin ekonomisi iyidir ve daha da iyiye gidecektir. Birilerinin algı operasyonlarının ve faiz ile döviz lobilerinin yürüttüğü ekonomik operasyona inat ülkemizin geleceği parlaktır. 1923'ten 2002'ye kadar ABD, İsrail ve Avrupa'nın sömürgesi olan ülkemiz yeni yeni bağımsız olmuş ve süratle zincirlerini kırarak yükselmeye başlamıştır. Osmanlı'nın yeniden kurulmasından deli gibi korkuyor birileri ve cephede yapamadıklarını ekonomik olarak yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu millet sandıklarından daha akıllı ve itikatlı. Dualarımız Reis ile ve Rabbimin(c.c) bizi yanıltmayacağını biliyoruz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 11:18
1
Sizde mi 'seçilmiş'lerdensiniz? Ortalık bunlarla dolu... Yahudiler, İran mollaları, fetullat, Trump, selefi mollalar... dünya bunlarla dolu..
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 20:13
0
Yahu arkadaş 2014 yılında GSYH 799 milyar dolardı. 2018'de 793 milyar dolara düştü. Nüfus artışına rağmen. Yani büyümüyoruz aksine küçülüyoruz ve fakirleşiyoruz. Ayrıca hangi hayal dünyasında yaşıyorsunuz ki Osmanlı'nın yeniden kuruluşundan bahsedebiliyorsunuz? Bence çok dizi seyretmeyin. Biraz farklı şeyler okuyun
Sabır! 17 Şubat 2020 02:04
Bugün tartışma programlarından birini seyrettim televizyonda konuşmacılardan biri Çinin 2023 yılında Türkiyenin enerji bağımlılığında kurtulacağının raporunu yayınladığını söyledi.Aynı şeyi daha önce İngiltere merkezli duyduk.Türkiye Üçüncü sondaj gemisini de satın aldı.Bunlar bir şey ifade etmiyor mu?Şu an Doğu Akdeniz de bulunan keşfedilmiş enerji rezervi tahmini tutarın %1 i bile değil.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 07:17
1
Siz ne alıyorsanız bize de söyleyin ki biz de toz pembe hayallere dalalım
karar 17 Şubat 2020 07:51
21
Olur önce şu ezberlerinizi bırakın.Yazarın tekrarları gibi sizin eleştirilerinizde tekrar,mekanik ruhsuz.
Ebu Zer 17 Şubat 2020 10:03
1
Hukuk ve adaletin olmadığı bir yerde hiç bir şey, özgürlükten daha fazla bir şey ifade etmiyor.
KaRaR oKURU 17 Şubat 2020 11:50
1
Aynı çinli raporda yolsuzluk çetesi ve sahtekarların Anadoludan kovulacağını da yazıyor (uydurmak ne güzelmiş yahu). Eh o zaman 3 ten geri saymaya başlayalım. 2023'te size muhteşem final yapacağız Zabır! bey.
Krr 17 Şubat 2020 01:42
Osmanlının güçlü olduğu devirde Saray halka yeni vergiler getirir.Zorla alınan vergiler köylünün belini kırar.Anadoluda eşkiyalık ve saraya karşı ayaklanmalar başlar (Celali İsyanları). Akabinde Osmanlının en güçlü olduğu devirde medrese öğrencileri iş bulamadığı için Anadoluda isyan ederler(Suhte ayaklanmaları).İşsizlik ve geçim sıkıntısı askerinden esnafına herkesi birbirine düşürür.Köroğlu, Karayazıcı, Deli Hasanlar hiç eksik olmaz Anadoluda. Erdoğan ve AKP şunu iyi bilsin "aç koyun ahır duvarını devirir". Bir de yanınızdaki kurdunuza çok güvenmeyin.
musto 17 Şubat 2020 01:04
1 koyup 20 alacağız yurt dışından oto yollar için alınan fahiş komisyonlu kredilerden,benim memurum işini bilir zihniyetin,getirdiği 1 koyup 20 alın mertebesine geldik.5 silahşörler haricinde aklı başında hiç bir yabancı gelip yatırım yapmıyor.Vatan sever 5 silahşörlerimiz hazine garantili yatırımlarda,Ülke adaletine güvenmiyor,yabancı mahkemeleri yetkili kılıyor.AKP,11 milyon parti üyesi varken, 40.000 yeni üye kazandırmak için,hangi vaatlar veriliyor.Anlaşılan Menderesin başlattığı vatan cephesi proğramına yeniden dönüyoruz.Bu terazi bu kadar ağırlığı tartmaz,millet bu ağır,yükü taşıyamaz.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:42
her toplum layık olduğu şekilde ….
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:33
Dünü sattılar, bugünü talan ettiler, geleceği ipotek ettiler. İşin özeti bu.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:26
SAYIN YAZAR SİZİN YAZILARINIZI HASRETLE BEKLİYORUZ. Ama sanki yazınıza nazire sayın Başkan bu günkü demecinde bütün ekonomik tuzakları bozduk diyor.ama bu tuzakların neler olduğunu açıklamıyor. Damat her demecinde ekonomide yükselişe geçtik diyor. Benim alım gücümün zayıfladığını ben her pazara çıktığımda anlıyorum.işsizlik artıyor, esnaf ağlıyor. Bir yerde bir yanlışlık var.
Zafer Kıran 17 Şubat 2020 00:16
Durumu net ortaya koymuşsunuz.Saygılar ancak ilgililer okumuyor mu sizin akıl kokan tenkitlerinizi
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:14
Neler yazdınız öyle İbrahim bey, çözüm de yazsaydınız
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 01:21
1
Çözüme gerek yok. On yıldır yazıyor, okusaydınız biraz kaale alsaydınız. Dik kafalı dava sevdanız yüzünden insanlar intihar ediyor kendini yakıyor. Çözüm mözüm yok kardeşim. Gün gelecek size bam bam bam.
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 00:14
Evet Mensur gel beri
Kürt 17 Şubat 2020 08:21
18
İşte tam da senin gibilerine dönek diyoruz...çıkarınız bitti saldırıya geçtiniz...kararsızlar Partisine mi oy verelim ? Açık açık kime oy verelim diye yazın safınız belli olsun...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN