Back To Top
Arkadan izlemeli faiz politikası

Arkadan izlemeli faiz politikası

 - Son Güncelleme: 19.02.2020 Çarşamba 08:40
- A +

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın halefi Murat Uysal “Önden yüklemeli faiz indirimleri” yaptıklarını açıklamıştı.

Analistler şimdi MB’nın 50 baz puan daha indirime gidebileceğini söylüyorlar.

Hayırlı olsun.

Şimdi yeni hikayemize bakalım.

Faiz düştü ama maalesef bu sefer son aylarda enflasyon düşmedi. Hatta parasal genişleme göstergeleri enflasyon birikiminin devam ettiğini söylüyor. Bunlar öncü göstergeler tabii.

Kredi verdik ve bolca tüketimi artırıcı politikalar uyguladık. Tabii ki genişleyici maliye ve para politikasının talep etkisi ile enflasyon etkisi yeni yeni sahneye çıkıyor. Mesela biz bu sahneyi 2017 Kredi Garanti Fonu (KGF) sonrası seyretmiştik.

Artan enflasyon artamayan faizler ve sonuç olarak artan kur... Ve yeniden yüksek enflasyon.

2017-2018 yıllarında yarattığımız enflasyon sarmalını “Arkadan izlemeli faiz politikası” ile yönetmeye çalıştık.

Enflasyon ve kur çıktıkça yapılması gereken faiz artırımları (Onay alınamadığı için olsa gerek) bir türlü gereken seviyede olmadı.

Geriden gelen faiz artırımları yetişmeyince kur ve enflasyon daha da yükseldi. Olay 24 Haziran seçimlerinin ardından sert faiz artırımı ile nihayete erdirilebildi. Yani arkadan seyretmeyi bırakıp, öne geçen faiz artırımı sayesinde.

Nasıl ki o tarihlerde faizler arkadan geldi ise şimdi de benzer bir sarmala girme riskimiz var. 

Bir tarafta üstü kapalı onca müdahaleye rağmen sinsi sinsi yükselen kur, diğer yanda maliyet (ÜFE) kıpırdayışı ile parasal genişlemenin de etkisi ile oynamaya başlayan enflasyon.

Mevsimsel etkiler ile enflasyonda bir durağanlık yaz aylarında yaşanabilir. Ama unutmayalım ki, başta enerji zamları ve kamu girdileri olmak üzere enflasyonun yükselme zemini için her şeyi mükemmel şekilde hazırlamış durumdayız.

Tek eksiğimiz fitilin ateşlenmesi. Onun da yavaş yavaş olacağını birçok uzman zaten ifade ediyor.

Yazının altındaki grafik renkli değil ama ben size şöyle ifade edeyim: Ocak 2016=100 kabul ederek enflasyon göstergeleri karşısından parasal genişlemeler veriliyor. Özellikle M1 para arzı ne kadar sıkı para politikası uygulandığı sözlerinin ne olduğunu ortaya seriyor.

Daha bir ay önce tek haneyi gören tahvil faizleri de şimdilerde 11,3’lere çıkmış durumda. Hatta şöyle ifade edelim; Merkez faiz indirimine gitmeden bile piyasa faizleri mevcut MB faizinin üzerine çıkmış durumda.

Bu hal ve şart altında yeni bir hamle için alanımız var mı? Ya da sırf meydanlarda Milleti avundurucu iki söz söylemek için önden yüklemeli faiz indirimine devam mı edeceğiz?

Hadi önceki yıl adını söylemeden suni bir dış düşman ile bütün hatalarımızı, yanlışlarımızı gizledik. Bu sefer nasıl bir düşman yaratarak hatalarımızı örteceğiz.

Şunu unutmayalım ki, faizimiz ne olursa olsun yabancılar bize gelmiyor. Biz yabancı sermaye için kaçış noktası durumundayız.

Lütfen kendimizi bilelim ve boyumuza göre karar alalım. Aksi halde piyasaları öylece seyreder dururuz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 23:51
Gezi olayları bu ülkenin demokrasisi açısından çok önemli olmuştur.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 23:50
Osman Kavala yeniden tutuklanmış. Beraat kararı veren hakimlere de soruşturma açılmış. Doların yükselişi durmayacaktır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 21:56
Finlandiya'da kış boyunca elektrik fiyatları rekor seviyede düşük seyrediyor. Böylelikle geçen ocakta 1 megavat/saat fiyatı, bir önceki yıla göre 17 Euro daha ucuzdan işlem gördü.
Türk oğlu ! 19 Şubat 2020 15:41
Derhal Bankaların Türk lirası dışında mevduat bulundurması yasaklanmalı.Çok paralı sistemde bağımsız para politikası üretemezsin.Enflasyonla da mücadele felan edemezsin.Dış müdaheleyi ve çalkalanmayı engelleyemezsin.Senyoraj'ın kaymağını da parasını kullandığın ülkeler yer.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:24
Çin'in para birimi, bizden de değersiz. Abd de sürekli çine, devalüasyon yapmakla suçluyor. İhracat için, ya ıphone yapıp satcan ya da bizim gibi ülkeler için, paranı değersiz kılcan. Ekonomiyi, işsizliği düzeltmek için düşük faiz şart. Karşılığında da düşük tl ye katlanılcak.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:41
Biz kendimize güveniyor muyuz ki yabancı bize güvensin de para getirsin, yatırım yapsın? Güven endeksleri açık, isteyen baksın. Ona bakmasa da olur, kendisine baksın, kaç kişiye güveniyor çevresinden?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:25
Ülkede yatırım yok yabancı sermayede gelmiyor. Dolar. Ve altın hızla yükselmeye. Başladı. Türk parası her gün değer kaybediyor. İğneden ipliğe herşeye. Zam var. Ama enflasyonu düşük gösteriliyor. Bunu 82 milyon goruyor
Sabır! 19 Şubat 2020 19:30
9
Türkiye de gezi olayları(2013) öncesi dolar 1.79 , bu neredeyse 2002 rakamlarıdır.Gezi olaylarıyla yükselişe gecen dolar,Halk bank olayı, Mit tırlarının durdurulması,Suriye olayları,15 temmuz darbe girişimi,Trump tivitleri gibi olaylarla zirve yapmıştır.Burada dış müdahale ile dengeler bozulması açıktır.Dünyada 2013-2020 de yaşanan olaylar hangi devletin başına gelse bundan farklı olmazdı biline
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 11:25
Ülkemizde her fiyatın kura göre belirlendiğini bildiğimiz halde, yüksek kur yüksek enflasyon değil mi?
karar 19 Şubat 2020 20:54
3
Faizi indirirsen yüksek kurla seni vururum denilmek isteniyor.Sayın yazarın yazılarında bunu görebilirsiniz.Bu gerçekleşmedikçe canları müthiş sıkılıyor.
İbrahim Bey bugün çıkan haberi duydunuz mu? Bakanlık mutemedi şubat ayı maaşlarını müdürün elektronik imzasını kullanarak zimmetine geçirmiş. Meclis devletin muhasebe sistemini denetleniyor mu? Bu nasıl iştir? Elektronik imza ile devletin milletin kasaları boşalıyor. Derhal ıslak imzaya geri dönülmeli veya ikisi birden olmalı.Elektronik imzada Tübitaka , BTK' ya , türksata güvenip maliyenin düştüğü şu duruma bakın. Bu Tübitak'ın sertifikasını zaten 2017 yılına kadar uluslararası kurumlar tanımıyordu sadece Türkiye'de geçerliydi.TBMM muhasebe denetimi komisyonu kurulsun.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 06:03
"Yazinin altindaki grafik"i ben goremedim!?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:04
0
Ben de :)
Bu ülkenin para birimi Türk lirasıdır.Dolar yahut euro değildir.Dolayısı ile dolar şu olmuş,euro bu olmuş zerre umurumuzda değildir.Zira dolar,euro ve faizleri yükselten faiz ve döviz lobilerinden de onları yönlendiren Siyonistler, ABD, Avrupa, Nato, Masonlar, İsrail ve Tapınak Şovalyeleri'nin faaliyetlerinden de haberimiz var çok şükür.Siz ne yaparsanız yapın Osmanlı tekrar kurulacak ve Ortadoğu'da kartlar yeniden karılırken geçiş sancılarının olması normaldir.Türkiye kemalist vesayet devrindeki haline asla geri dönmeyecek ve İslam aleminin hamisi olarak tarihe tekrar yön verecektir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:08
1
Şu yorum lütfen ironi olsun, öyle değil mi?
Dervish Seyyah 19 Şubat 2020 08:10
2
Bu yazıyı yazdığın cihaz da dahil olmak üzere kullandığınız cihazatin %95 i dolar ile ithal ediliyor. Ne zaman ki %95 üretim yerli olur o zaman bu söylediğin gayr-ı aklî kalmaz
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:34
1
Peynir gemisi kalkıyor. Hadi herkes binsin.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:54
1
He, ithalat da TL ile yapılıyor zati...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:58
1
Osmanlıyı Suriyelilerle mi kuruyorsunuz?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:15
1
Hergun ayni terane,sirf hamaset.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:42
1
Hami mi dediniz?????
selman 19 Şubat 2020 09:46
2
İnşallah canım.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:02
2
Boynunda YAHUDİ CESARET MADALYASI taşıyanların çömezleri dış düşman, mason, tapınak mapınak demesin, saçmalamasın önce. Ülkemiz güçlü olması gerekiyorsa önce sizin gibi çakma müc(te)ahitlerden ve Atatürkü istismar eden tacir kemalistlerden kurtulması gerekiyor.
Türk oğlu ! 19 Şubat 2020 15:34
1
Daha Türkiyede ki iki ve daha fazla paralı sistemi bilmiyor.Ülkeyi yönetenlerin Batı(yahudi)sermayesine göbekten bağını bilmiyor.Yada biliyorda işine gelmiyor.Çıkmış bir de insanları kandıracağını sanıp, yorum yapıyor müptezel kişilik.Basit bir soru: Hötlemedik ülke koymayan İreis'inin Yahudi sermayeli İngiltere'ye tek bir efelenmesini gösterebilirmisin.N'o İngilizle mi kuracaksınız hayalinizde ki Hilafeti.Hadin ordan, Sizi gidi İngiliz güdümlü yahudi yandaşı hilafetçiler sizi.Hilafet bahane PARACIKLAR şahane dimi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN