Back To Top
Bankalar ne yapsın

Bankalar ne yapsın

 - Son Güncelleme: 14.12.2018 Cuma 12:11
- A +

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) haftalık verilerinden biraz gelişmeleri takip edelim:

27 Temmuz haftası:

Ortalama dolar kuru 4,82. Bankalardaki yabancı para mevduatları 185 milyar dolar (TL karşılığı 888 milyar lira)

Mali kesim hariç  verilen kredilerin (2 trilyon 248 milyar TL) içinde dövizli krediler 174 milyar dolar ile 839 milyar liralık pay almaktadır.

10 hafta sonra; yani 05 Ekim haftasında döviz mevduatları tam 15 milyar dolar azalıyor ve 170 milyar dolara geriliyor.

Tam 15 milyar dolar.

Bu paranın o tarihlerdeki döviz kuru ortalaması üzerinden yaklaşık değeri 82 milyar lira etmektedir. Kurlar yükseliyor ve TL karşılığı döviz mevduatları artmış  gibi görülüyor ama gerçekte çok önemli bir erime var.

Bankacılık sektörü kaynakları sadece 10 haftada 82 milyar lira azalıyor.

Ama sonraki haftalarda bu erime yerini küçük artışlara bırakıyor ve 7 aralık haftasında döviz mevduatları 174 milyar dolara yükseliyor. Yine de 27 temmuz haftasına göre 9 milyar dolar artık bankaların kasasından gitmiş durumdadır.

***

27 temmuz haftasında 969 milyar lira olan TL mevduatları ise, 19 hafta sonra sadece ve sadece 977 milyar liraya yükselebiliyor. Hatta bu artışın reel bile olmadığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 5 aylık sürede TL mevduatlarının faiz geliri bile bu artıştan daha fazladır. O zaman TL mevduatlarında da bir artış olmadığını söyleyebiliriz.

Ama TL kredileri aradan geçen sürede erimeye başlıyor. 27 temmuz haftasında 1 trilyon 409 milyar olan TL kredileri 07 aralık haftası itibari ile 1 trilyon 346 milyar lira seviyesine gerilemiştir.

Döviz kredileri ise, döviz mevduatlarında yaşanan kan kaybına oranda daha sınırlı kalmıştır. 27 temmuz haftasında 174 milyar dolar olan döviz kredileri, 09 kasım haftasında 167 milyar dolara geriliyor ama hemen sonrasında 170 milyar dolara çıkarak son üç haftadır stabil kalıyor.

***

Kısaca değinmek gerekirse bankacılık sektöründe kaynak sorunu kendini göstermiş ve sermaye ihtiyacı mevcut kredilerin küçük bir kısmının kapatılması ile giderilmek istenmiştir. 27 temmuz haftasında kredi/mevduat oranı yüzde 121 seviyesinden 07 aralık haftasında yüzde 118,6 seviyesine gerilemiştir.

Kaynak sorunu oluşan sektörün ciddi bir kredi geri çağırma veya borç kapatma hamlesi içinde olduğunu söylemek oldukça zordur. Ama özellikle yabancı sermaye çıkışı nedeniyle kendini koruma refleksi gözlenmektedir.

Bugün son beş ayda bankacılık sektöründen 82 milyar lira civarında bir yabancı sermaye (döviz hesabı) çıkışı gerçekleşmiştir. Sektörün bu sermaye çıkışı karşısından kendi kaynaklarını da kısmen likiditeye döndürme arayışları normal karşılanmalıdır.

Nerede ise her toplantıda bütün günah keçisi ilan edilen sektörün, sermaye ihtiyacı yükselen faizlere rağmen karşılanamamaktadır.

Ya da tersinden söylersek; acaba faizler daha düşük olsaydı sektör bugün nasıl bir halde olurdu? 1 lira kredi için ortada para kalır mıydı?

***

Nerede ise yüzde 80’i AB-ABD’den gelme yabancı sermaye ile uzun yıllar bir balayı dönemi yaşadık. Bugün kendi kaynaklarımızla kavrulma dönemine çoktan girdik bile. Ülkemizin bu milli bağımsızlık mücadelesinde sermayenin de milli bağımsızlık mücadelesine katılması gerekiyor. Artık dışarıdan bir para beklemeyelim.

O zaman neden kredi bulamıyoruz diye hayıflanıyoruz. O zaman neden hala umut kapısı olarak bankaları gösteriyoruz.

Kaynak nerede? diye sormaz mı insan.

“Hem TL faizleri düşsün, hem de bankalar kaynak bulsun”.

Sanırım o günler çoktan geçti ve bitti.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
AVRUPA 14 Aralık 2018 22:08
mak. müh avrupada iş var mı
Erdem 15 Aralık 2018 07:43
0
Yabancı dili olana her yerde iş var. ielts'ten yeterli puan almaya bakıyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 15:44
Vatandaş terli..ekonomik savaş için döviz bozdurmaya artık kanmıyor galiba.. "Altın günleri" de tutmadı.. Şapkadan yeni tavşan çıktı.. Dövizleri bankaya değil "Dövizli Devlet Tahvili'ne getirin"... Yerli ve milli haşmetliler ekonomiyi işportaya düşürdüklerinin farkında değillermi? Hangi kurumsal ve yabancı büyük fon bu saatden sonra bu ülkeye döviz girişi yapar.. Bu cahillik olamaz. Ülke her alanda kasıtlı olarak bitiriliyor..
musto 14 Aralık 2018 10:56
Yılan kırkanlar tekeden süt sağanlar deyimler 40 yıllık konusunda uzman firma 3günlük iş alır 10 kişi çalıştıracak tam teşekküllü sağlık raporu 650 tl meslek belgesi 150 tl bunları almak için 3gün işten kalma 300tl özel sektör okadar baskı altında bunların aslını almadan işi yapamazsın bu belgeleri veren çoğunluk yandaş şirketler iş kazasını yapanlar çoğunluk yine yandaş şirketler gerekirse yayın yasağı koydurabilirler...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 10:50
ibrahim beyin verdiği rakamlar "ölmüş eşek kurttan korkmaz" rakamları.
HACI MURAT 14 Aralık 2018 10:25
İbrahim beyin verdiği rakamlardan ekonomimizin sağlam ve dayanıklı olduğu sonucu ortaya çıkıyor.Dövizdeki bunca anormal dalgalanmaya rağmen tablonun bu şekilde olması çok önemli mesafeler kat edildiğini göstermektedir. Ne günler gördük biz.Yüzde dörtyüz faizle hazine bonosu çıkararak borçlanmıştı devlet koalisyon dönemlerinde.İşin daha garibi bir banka vatandaşa hayali hazine bonusu ve tahvil satmıştı.Ne günlerdi o günler?
Dr. 14 Aralık 2018 12:21
1
A haber gibisin Hacım. Canım gülmek isteyince açıyor izliyorum. Seni de okuyunca çok komik oluyor. İyi ki varsın. Yedi taş da benden sana...
HACI MURAT 14 Aralık 2018 14:06
10
Dr.herhalde pratisyensin.Uzman doktora benzemiyorsun.Tus sınavlarına girmeyi düşünmüyor musun?Yaşın gençse gir bence.Ayrıca gülmene de memnun oldum.Muhaliflerin gülmeye ihtiyaçları var,zira çok stresliler.Malum,stres sağlığa zararlı.
Erdem 15 Aralık 2018 07:46
1
Sadece muhaliflerin değil bu ülkede yaşayan herkesin stresi olmalı. İşsizlik %20lere dayanmış takır takır fabrika kapanıyor. Bu insanlar ne yiyip ne içecek. Hastanelere gittiğimizde Suriyelilerden bize sıra gelmiyor. Vergisini ödediğimiz hizmetten bile düzgün faydalanamıyorken yakında vergi ödeyemez hâle geldiğimizde ne olacak sen düşün?
Menderes Fırat 14 Aralık 2018 10:04
Başkan Erdoğan yurt dışında yabancı yatırımcılarla yapılan bir toplantıda: Paranızı hiç çekinmeden Türkiye'ye getirebilirsiniz. Bir sorununuz olursa bana gelin demişti. O, yabancı yatırımcılara çok kuvvetli bir güvence verdiğini sanıyor ancak onlar hukukun üstünlüğünün tam olduğu kural ve kaidelerin adamına göre esnetilmediği ülkeleri tercih eder.
Erdem 15 Aralık 2018 07:47
0
hay ağzına sağlık ne güzel özetlemişsin olayı Menderes Bey.
Misafir 14 Aralık 2018 10:03
16 yildir ayni masal.Yok bittik,olduk,ucurumun kiyisina geldik. Ibrahim Beycigim yorumlariniz sadece Tayyip Bey'in karsitlarina bir terapi ve onlari rahatlatiyor. Eh bu da vatana bir hizmet sayilir. Devam ediniz. Size katiliyorum ama gulmekten.
Mk 14 Aralık 2018 09:13
Hakim anlayışa göre bankalara birşey olmaz. Varlık fonundan yerli ve milli bir şirket satar yabancıya, al sana yabancı fonu. Garibanın işsizlik fonunu talan eder verir bankaya al sana yerli ve milli kaynak. İş menfaat ve araklamak olunca numara çok. Müsterih olun...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 09:00
Sağolun var olun İbrahim hocam öyle pembe tablo iktisatçı değilsiniz gerçekleri yazıyorsunuz TV 5 program larinda basarilar dilerim size sorum ise Türkiye ekonomisi uçurumun kenarindami yoksa uçurumdan aşağı mi gidiyoruz
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 08:25
İş işten geçmiş yandaş yazarlar yol gösteriyor aile yok oluyor ekonomi felç oluyor diye ama devlet lüksünden şatafatından hiç vazgeçmiyor ALLAH bunları bildiği gibi yapsın sayın yazar lütfen çizginizden taviz vermeyin ülkenin sizin gibi yol gösterici aydınlara ihtiyacı var
S .cihan 14 Aralık 2018 04:05
Tv5 deki programda görüş ve bilgilerinizle (13.12.2018) kutlar.ufkunuzu engelleyen olmasın dilerim.[malum zavallı ülkem de] daha çok kitlelere özellikle ülkemin;Çalışkan ,temiz,özüyle namuslu~ insanına fikirlerinizi ,ufkunuzu,Bilgi,görüşleri paylaşmanız dileklerimle....İçinizdeki muzip,tiyatral yapıyla anlatın.(. Revize ekonomisiyle,devletin planlama teşkilatı olmadan ....bu güzel ülkemin,özüyle güzel insanina yazık oluyor... )biraz uzun oldu yorumum... özür
Cengiz Khan 14 Aralık 2018 02:33
Bankaların sermaye yapısını güçlendirmeleri gerekiyor buna kimse itiraz etmiyor Batık kredilerin bilançolara işlenmesi gerekirken 2019 a öteleyerek bilançolarını makyajlama gayreti gözden kaçmıyor. Bankaların elinde maalesef yeterli sermaye yok.Bunu böylece bilelim.Ellerinden gelen yeniden sendikasyon kredilerine çıkmak Ama pabuç çok pahalı çok
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 02:13
Bye Bye Happiness. Hello Loneliness. O bankalar gazete el değiştirince kredi verir. Yandaşların ihtiyacı varsa kredi bulunur. Yurtdışında bir adamla tanıştım. Uluslararası finans piyasasında kredi bağlantıları yapıyor. Hükümetimizden çok memnun. Kaldığı otelde ben hiç kalamadım, o kadar pahalı bir yer. Anlayan anladı. Bütçedeki faiz ve komisyon giderlerine bir baksın vatandaş. Anlamayan oradan anlasın.
Ibrahim Alasalvar 14 Aralık 2018 01:40
Hükümet milli ve yerlilikten bahsederken 2milyar Dollar gibi kücücük bir Miktar Borc için %7 gibi uluslararasi tefeçilere faiz õdemeyi Göze aliyor. Halbuki Sayin Ecevit yurtdisindaki vatandaslarimizin mevduatlari icin Merkez bankasinda süper döviz hesabi actirmis ve Hatiri sayili Yani o zamanlar 10 milyar dolarin üzerinde Kaynak yaratilmiśti.Ak Parti hükümeti bunu kaldirdi kaldirmakla kalmadi hesap acanlarin bilgilerini yasadigi ülkeyle paylaślastilar. Her seye Rahmen bizim insanlarimiz vefakardir her Zaman ülkesinin zor Gününde yaninda olacagina inaniyorum denemekte Fay
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 01:37
Aynen öyle sayın yazar, Üsküdar da sabah oldu.Bazıları hala uyanmamış belli.Yada "Geçti borun pazarı sür eşeği Niğde ye"
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 01:30
Hadi bakalım, yerli ve milli para/kaynakla nereye kadar gideceğiz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN