Back To Top
BESleme demedim mi?

BESleme demedim mi?

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 10:06
- A +

Yıllar yıllar önceydi. 

‘BES kimi BESleyecek?’ diye başlık atmıştım.  

Yapmayın, etmeyin bu şekilde bu BES sistemini çıkartmayın demiştim.  

Çünkü Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) zorunluydu. Yani zorunlu başlıyordu ama ardından cayma hakkı vardı. Oysa asıl zorunluluk Hazine payındaydı. Hazine’ye vergi ödeyen her TC vatandaşı zorunlu olarak BES’cileri beslemek zorundaydı.  

Ama asıl beslenecek olanların finansal aracılık sistemi olduğunu hemen söylemiştik. Ülkemizde fon yönetiminin nasıl işlediğini bilenlerden biriydik. Fonlara varlık satın alınırken nasıl kulislerin yapıldığını da duyuyorduk. 

Neyse... Foncular kazandı, aracılar kazandı, ama Millet kazanamadı.  

Milletin kazanmayacağını BES mucidi Mehmet Şimşek’e de söylemiştim. Hatta ilk adım olarak “Neden SPK’yı şeffaflaştırmıyorsunuz?” demiştim.  

Ama artık o günler çok geride kaldı.  

Uzman fon yöneticisi kuralları koydu. Parayı nereye yatıracaklarını da açıkladı: Yüzde 25 DİBS ve yüzde 10 BIST dedi.  

Fabrika işletemez denilen devletin 70 milyar dolarlık malını sattılar. Ama aynı devlet, özel sektörün fonlarını yönetmeye talip oldu.  

Verimlilikte sınıf atlıyoruz.  

PARA YOK PARA 

Bir okurdan: 

“Yazınızı okurken bir teşvik uygulaması aklıma geldi. Biz işverenler olarak bazı teşviklerden yararlanıyoruz. Mesela ben 27103’ten bir kişi çalıştırıyorum, başkaları da var aynı şekilde. Devlet bize 1 Şubat ile 30 Nisan arası ek istihdam yaratanlara ilk 3 ay ücret + prim devam eden 6 ayda ise yüzde 100 prim desteği verecekti. Ücret desteğini ise direkt çalışanın hesabına yatırmayacak, işveren tarafından ödenen 2020 lirayı SSK prim borçlarından düşecekti. Ama biz hazirana giriyoruz böyle bir para gelmiyor.” 

Ne diyeyim şimdi okura... Efendim bütün parayı 31 Mart seçimleri için harcadık, ayağımızı da yorganımıza göre uzatamıyoruz mu diyeyim.  

Bakınız 31 Mart seçimlerine giderken devletin kasasından verdikçe verdik ve para bitti. Çünkü, devlet gelir de elde edemiyor. Sebebi de duran ekonomi... 

2019 ilk 4 ayında vergi gelirleri sadece ve sadece yüzde 6,4 artışla 190 milyar 852 milyon liradan, 203 milyar 33 milyon liraya yükselebildi.  

Şimdi emekli maaşları var... 

Bayram ikramiyeleri var. 

Bu paraların SGK bütçesinden ödenmesinin imkanı yok. 

O zaman bütçeden aktarılacak ve ödenecek.  

Bütçeden “Devlete iş yaptım, ödemem geldi” diye bekleyenler var ise bir süre daha bekleyecekler.  

Durum biraz zor. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
test yorumu 2 01 Haziran 2019 16:30
Yinelenen bir sayfa içeriğinin okuyucunun dikkatini dağıttığı bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, sürekli 'buraya metin gelecek, buraya metin gelecek' yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Ayrıca arama motorlarında 'lorem ipsum' anahtar sözcükleri ile arama yapıldığında henüz tasarım aşamasında olan çok sayıda site listelenir. Yıllar içinde, bazen kazara, bazen bilinçli olarak (örneğin mizah katılarak)
test yorumu 01 Haziran 2019 16:27
Yinelenen bir sayfa içeriğinin okuyucunun dikkatini dağıttığı bilinen bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, sürekli 'buraya metin gelecek, buraya metin gelecek' yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Ayrıca arama motorlarında 'lorem ipsum' anahtar sözcükleri ile arama yapıldığında henüz tasarım aşamasında olan çok sayıda site listelenir. Yıllar içinde, bazen kazara,
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 20:41
Maliye kitaplarında,vergiler kamu hizmetlerinin finansmanı için alınır diye yazar.Ama günümüzde artık öyle değil, artık toplanan vergilerin ancak yarısı gerçek kamu hizmetlerine harcanıyor, kalan kısmı da bizi yöneten siyasi ve idari kadroların keyfi, zevki, özel istekleri ve kendilerine seçmen satın almaları için harcanıyor.Hal böyle olunca da kamu hizmetlerinin finansmanı için gereken kaynaklar ya borçlanarak yada bes fonlarının devlet tarafından serbestçe kullanılmasına imkan sağlanarak bulunabiliyor.Tabi bu da bes'i bes olmaktan çıkarıyor. Allah sist
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 17:55
Ah bu "Dis gücler' var ya: Ekonomi'yi,Yargi'yi,Adalet'i,Hak,Hukuk,Hakaniyet'i mahvettiler. Aa Ka Pe'nin hic "günahi yok' Akillara zarar bir yorum olur bu (!)..
KARAR 'da. Kararlı 31 Mayıs 2019 17:22
İbrahim bey;para bitti tükendi diyorsunuz ama,Cumhurbaşk.Istişare Kur.'na atananlara 13 bi küsur,bankaların Yönt.Kurul.atananlara 19 bin küsür maaş verilecek.Onlara gelince para var,emekliye gelince yok.Hak mı reva mı.Oralara atananlar o paraları nasıl içlerine sindirecekler,ben sindiremiyorum,miletin parası zehir zıkkım ve haraam olsun diyorum.Kim haketmediği halde milletin parasını yiyorsa,burunlarından fitil fitil gelsin diyorum .(Lütfen yayınlayın,içim yanıyor.) Kadir Geceniz mübarek olsun.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:05
0
Yönetim kuruluna atanan eski bakanlar, emekli milletvekilleri. Bir de bunların emekli maaşları var, ilave olarak, ikramiye, pirim, hediye, kar payı, vs. Liyakat nerede kaldı? El insaf!!
Mensur Bin Ubeyde 31 Mayıs 2019 16:17
Siz de felaket tellalı gibisiniz. Yahu bu ülke yıllardan sonra ilk kez cari fazla verdi. Avrupa'nın bile gıpta ettiği büyüme potansiyeli var, hala konuşuyorsunuz. Türkiye'nin süper güç olmasını istemeyen döviz ve faiz lobisi ABD ve İsrail'den aldığı direktifler ile operasyon çekiyor. Ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılırken İsrail'in her dediğini yapan, içine kapanık, küçük, Akdeniz ve Ortadoğu'ya bulaşmayan, kemalist memur devletini tekrar yaratmaya çalışıyorlar 90'lı yıllardaki gibi. Ama başaramayacaklar.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 17:59
2
Kartları dağıta dağıta bir hal oldun.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 22:47
2
hayret ülke soyuluyor sende mutlusun sende mi bankamatik ten haramla gecinenlerdesin
KARAR OKURU 04 Kasım 2019 10:26
0
Ben Avrupada yasiyorum. Söyleyinde hangi Avrupa Türkiyenin büyümesine gipta ediyormus, bizde bilgilenelim.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 14:38
Benim sahsi düsüncem,Türkiye'de "besleme evi'soruldugunda ilk aklima gelen TRT oluyor.Bastan asagi yandaslarla doldurulmus,liyakat gecerli degil,sadece torpil ve yandaslik gecerli.Ingilizce bilen yok,oldukca yüklü maaslari var.Bir elleri yagda,bir elleri de balda,Aa Ka Pe'nin sayesinde (!)..
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 14:19
Birde yașlı dul yetimlere elektrik parası yok demișlerdi alakası yokmuș maașlarından kesiliyormuș hemde yirmi, otuz fatura geliyor altmıș lira kesiliyormuș doğruluğunu teyit edermisiniz sayın kahveci
Salim kayaokay 31 Mayıs 2019 14:09
Size bir soru, imamoğlu seçilir Erdoğan düşerse ekonomimiz ne olur?
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 19:20
1
İmamoğlu seçilirse, Erdoğan düşmeyecek. Erdoğan İstanbul belediyesi için aday değil. Ama, sorunun "Erdoğan düşerse" kısmına cevap verebilirim : Erdoğan, istifa ediyorum, seçime gidiyoruz, aday değilim, desin, dolar 5 TL. Damadı kovdum, desin, 5,50 TL. Damatla beraber Süleyman'ı da kovdum, desin, 5,35 TL. Allah bereket versin, kısa gün karı. :)
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 19:36
1
çok güzel olur.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 22:54
1
daha iyi olur yalan talan hortum düzeni biter
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:10
1
Bunlar koltuklarına çelik 404 yapıştırıcı ile yapışmışlar kazısan bile çıkmaz.
Almanyadan 04 Haziran 2019 01:00
0
Çok iyi olur. Millet rahat bir nefes alır. İllallah ettik artık.
Mehmet 31 Mayıs 2019 14:07
Sayın kahveci,1 ay önce eniştemi ve yeğenimi kazada kaybettim.Uc tane yerim kaldı.Sigorta yabancı ama ak parti torba yasayla kanunu değiştirdiğinden ölüm parası alamıyoruz.Ayni hükümet bes parasını yabancı sigorta şirketlerine yediriyor
Mehmet 31 Mayıs 2019 14:02
Denetim bitmiş, kurumlar limonun ahırına dönmüş.Koca ülkenin parasının nasıl harcandığını ibb gördük.Ifraf diz boyu.Devletin parasını partilerin kontrolünden çıkarmak lazım.100 bin nüfuslu ilçeye secimde 50 milyon dağıttılar şimdi aynı belediye işçilerin maaşını veremiyor.
karar okuru 31 Mayıs 2019 13:53
sayın İbrahım bey kadir günününüz kutlu mübarek olsun.iş yok tecrübesi olan yüksek mühendis de işsiz iş arıyor TORPILI olmayana iş yok
karar 31 Mayıs 2019 13:32
vaktinde zorunlu tasarrufta,konut edindirmede zorbalıktı,zalimlikti.parayı pul edip ödemekte aynı nitelikte.ve bugün bes,kıdem tazminatı,işsizlik fonu ve diğerleride.bunlar sadece para toplama ve bir yerlere aktarma vasıtası,bu halleriyle kötü yönetiminde göstergesi.geçmişte yapılanlar ve bugünkü uygulamalar hayırlı bir yol göstermiyor
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 13:20
Anladığım kadarıyla bir arpa boyu yol gitmișiz on yedi senede ama geriye doğru vah vah
Ayşe Teyze 31 Mayıs 2019 11:16
50 yaşına gelmiş bir teyze olarak gençlere tavsiyem, torpiliniz varsa iktisat işletme maliye okuyun bir bakanlığa a kadrolu uzman olun oradan siyasetçi tanıyın, siyasete girin vekil olun iki senede emekli olun bes ile uğraşmayın. Torpiliniz yoksa sakın işletme iktisat okumayın. doktor, mühendis, avukat olun sabredin iş deneyimiyle birlikte güzel günler gelecektir. Sermaye biriktirin vakti gelince kendi işinizi kurun.
KaRaR oKURu 31 Mayıs 2019 14:13
1
iş yok ki teyzem... hele a kadro deyince aklıma kanal a geliyor artık, gülüyorum. o biçim yani...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:48
Epey uzun bir süredir ülkeyi yöneten mevcut siyasal anlayışa şu veya bu şekilde destek verdim malesef.Ancak algılama sorunum olsa gerek geç de olsa,öyle birşey farkettim ki bu beni kahrediyor.İşin özeti;dikkat edin lütfen AKP bugüne kadar ne demişse tersini yapmış ve ne yapmışsa da tersini söylemiş bir siyaset izlemektedir..
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 23:03
2
o zaman hepimiz günahlarımızı temizleyelim biran önce gitmeleri için gayret edelim
Abdullah hasan 31 Mayıs 2019 09:09
Yüzde 25 DİBS ve yüzde 10 BIST dedi. Bu nedemek oluyor.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 09:02
Başkanlık referandumu öncesi vaatleri hatırlamakta fayda var : Başkanlık gelecek, TR şaha kalkacak... Ekonomide ilk 10 ülke arasına gireceğiz... Şöyle olacak, böyle olacak... Peki ne oldu? Parlamenter sistemi mumla arar olduk. Beğenmediğimiz eski günleri özler olduk.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:26
Devlet küçülecekti. Şimdi hiçbir şeyi yönetemedikçe herşeyi daha çok yönetmek istiyor.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:55
1
Gerçekten devlet küçülecek millet büyüyecekti. Her zamanki gibi yalan söylemisler. Durmak yok Sömürmeye devam...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:04
9 aydir hakedis bekliyoruz, elinize saglik ibrahim bey!
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:59
Bu fon adı altında milletin parasına göz dikenler sonunda parayı yeni zenginler yaratmakta kullanıyor ,paranın gerçek sahipleri avuçlarını yalıyorlar.Meyak babamın fonu benim dahil olduğum konut fonu,çocukların Bes fonu her nesile bir fon uyduruyorlar .Bir de mecbur etmeleri zaten sinir bozucu.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:52
Görevden uzaklastirdilar, hala gerekcemiz yok üç yil oldu. İş de bulamıyoruz yüzümüze bile bakan yok, neticede reise göre biz teröristiz. Dolayısı ile BES nedir bilmiyoruz. Tanışmadık kendisiyle. Bizi BES ile tanıştıracak gerçek ADALETİ arıyoruz.
musto 31 Mayıs 2019 00:50
Bir ara Amerika emekli fonları çukurova ve kepez elektirik hisselerine yatırım yapmışlardı özelleştirmeden Uzanlar aldı hisseler yıllarca taban yaptı sonunda Özal devreye girdi adamlar canlarını zor kurtardı.Bunlarda paraları zarar eden senetlere yatırmasınlar.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:29
İbrahim Bey, hazinede para kalmadı, üretim yok, sıkıntı var diyorsunuz. Ama ululemr sizin gibi düşünmüyor. İtihdamda Almanya'yı geçmişiz, çifçinin iki traktörü varmış, savunma sanayimizin baçarısını hasımlarımız kıskanıyormuş, soğan 1tl.patates 2tl.olmuş sıkıntı yok deniyor. Kime inanacağız! Market, pazar, çarşı hiç öyle demiyo!
karar 31 Mayıs 2019 13:26
0
nerede o ululemr,bu sistemdemi,kanmayız,biz böyle bir şey göremiyoruz.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:29
Son düzenlemelerden sonra artık BES'in adını " yiyemeyenin tasarrufunu yerler " diye değiştirmek lazım. Emeklilikte emekli maaşıma ek gelirim olacak diye heveslenerek sisteme dahil olanların bir kısmı zaten sistem gönüllülük esasından zorunluluk esasına çevrilince anlamışlardı bunun hiç te öyle olmayacağını ; geri kalanlar ise 56 yaşını doldurduklarında ellerine üç kuruş para verildiğinde anlayacaklar.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:18
Günümüzde, BES'ten iki grup fayda sağlıyor. Biri sistemde toplanan fonların en az dörtte birini serbestçe kullanabilen devlet, diğeri de artık sermayesinin yüzde 70'i yabancıların eline geçmiş olan sigorta şirketleri. Sigorta şirketlerinin tüm dünyada zor durumda oldukları dikkate alınırsa, sisteme katılım payı ödeyen sigortalılar sistemden fayda sağlamak için daha epeyce uzun bir süre bekleyecekler.
BES BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM FAKAT ÜLKEMİZİN BİRAZ DAHA BÜYÜMESİ GEREKİYOR, YOKSA TASARRUFUN BİR ZARARI YOK, DEVLETİMİZİN EMİSYON HACMİNİ BİR ŞEKİLDE ÇOĞALMASI GEREKİYOR, YOKSA DIŞ PİYASADAN, PATRONLAR DAN, BANKALAR DAN HERHANGİ BİR ŞEFAAT YOK MALESEF, DAHA ÖNCE DEDİĞİMİZ GİBİ SENYORAJ HAKKIMIZI KULLANARAK GEREKEN LİKİTİDE Yİ OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ MERKEZ BANKAMIZ ARACILIĞI İLE, PİYASAYA GEREKLİ OLAN LİKİTİDE Yİ VERİP, BÖYLECE HIZLI BİR ŞEKİLDE KATMA DEĞER YARATIP VERGİLERİ TOPLAYIP, TÜM AÇIKLARI KAPATACAĞIZ VE SORUN OLMAKTAN Ç
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:37
0
Önce sana bir sorum olacak.Deve kuşu kafasını nereye gömer? Kafanı kumdan çıkar.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:59
1
Boyle susleyince dogru konusmus olmuyorsun. Yandaslik kokuyorsun
bozeren 30 Mayıs 2019 23:54
şimdi de, milletten zaten zorla kestikleri parayı borsaya yatıracaklar!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN