Back To Top
Bütçe dikkat diyor

Bütçe dikkat diyor

 - Son Güncelleme: 20.02.2020 Perşembe 08:29
- A +

Önce ‘Hazine Nakit Gerçekleşmeleri’ açıklandı. Buna göre (Milyon TL);

Gelirler: 119.946

Giderler: 97.161

Faiz Dışı Fazla: 30.348

Nakit Dengesi: 22.785

Görüleceği üzere ilk bakışta veriler oldukça iyi. Bütçe fazla vermiş. Borçlanma ihtiyacı azalmış oluyor.

Bir de Maliye’nin açıkladığı bütçe detayına bakıyoruz.

Gelirler 122 milyar 170 milyon lira. Ama bu gelirin vergilerden elde edilen kısmı sadece 67 milyar 416 milyon lira. Gelirleri şişiren kalem geçen yıl olduğu gibi bu yılda Merkez Bankası’ndan (MB) alınan gelir olmuş.

Merkez’den Hazine’ye giden para geçen yıl 33 milyar 874 milyondan bu yıl 40 milyar 682 milyon liraya yükselmiş. Yani bütçeyi MB üzerinden bir bakıma finanse etmişiz. Eğer Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi olmasa bütçe fazla değil, açık verecekti.

İyi ama bu bizi ne açıdan ilgilendiriyor?

Ortada bir parasal genişleme var. Ayrıca bu para politikası genişlemesi krediler üzerinden tüketimi de oldukça ısıtıyor.

Nitekim tüketim üzerinden alınan vergiler önemli artış yaşıyor. Hatta iç tüketimden ziyade ithalat tüketimi daha sert artmış.

Dahilde alınan mal ve hizmet vergileri (ilk başta KDV) yüzde 20,4 artışla 25 milyar 647 milyon liraya ulaşıyor. Fakat bir detay var burada: Dahilde alınan vergileri tütün vergisi daha çok şişiriyor. Orada yüzde 28,9 artışla 5 milyar liraya ulaşan bir vergi geliri artışı var. Nedeni elbette yüzde 44 zamlanmış olan sigaradan geliyor.

Dahilde alınan KDV yüzde 12,15 enflasyona rağmen yüzde 16,1 artıyor.  Oysa asıl artış yüzde 30,8 ila ithalat ürünlerinden.

Bunlar ne ifade ediyor?

1- Parasal genişleme talep üzerinden enflasyon birikimi oluşturuyor.

2- İthalat artışı yeniden cari açık ve döviz ihtiyacını artırıyor.

Bu iki ana kalem ise ne anlama geliyor?

Dün Merkez Bankası faizi bir kez daha düşürerek 11,25’ten 10,75’e indirdi. Fakat piyasa faizleri (tahvil) indirilmemiş faizin bile üzerine çıkmış durumda.

Ayrıca birikimli enflasyon ve yine ihtiyaç artışlı kur riski ekonomide gelecekte korumasız bir yapı bıraktı.

Biz son bir haftadır KARAR gazetesinde ekonomide oluşabilecek bir riski vermeye çalıştık. Merkez Bankası’nın siyasi duruş yerine, ekonomik duruş sergilemesi gelecek açısından daha faydalı sonuçlar verebilirdi.

Neyse, belki de onların bir bildiği vardır.

Belki de enflasyon düşebilir. Kim bilir?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ekonomi düzelecek diye muhaliflerin ödü patlıyor...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 21:43
0
Keşke düzelse. Belki o zaman bu kadar kavga gürültü olmaz... Şahsen ben çok yoruldum bu hengameden. Bir de hasmane tutumlardan...
musto 20 Şubat 2020 17:34
4 senedir düzenli olarak,köyüme gider bağ bahçe ile uğraşır eker biçerim.Allahın cennet olarak yarattığı bir köy.Önünden çevresinden derelerin aktığı adam eksen adam yetişecek bir köy.Gel, görki bağ bahçe tarım hayvancılık bırakılmış,namerdi bırakın merde dahi muhtaç olmayan köy gitmiş,yerine yardım kolilerine bakım,paralarına muhtaç bir köy oluşmuş.Su kanalları akarken tembellikten içme suyu ile bahçe sulayan fatura yüksek gelince AKP kapısında yalvaran,bağımlı insanlar toplumu.Amca niye uğraşıyorsun A.101de her şey var daha ucuz.Allah ömrümüzden alsın RTE versin diyen zavallı bir toplum.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 19:43
0
Bravo çok güzel bir yazı. Eline sağlık kardeşim
Millet alışmış tembelliğe hakkını istemek için yerinden kıpırdamıyor, ağzı açık hamaset dinliyor... Zahmet edip üç beş sayıyı toplayıp çıkarıp en ufak bir hesap dahi yapmıyor. Değil elindekini, kalın bağırsağındakini alsalar bile öyle şaşkın şaşkın bakıyor; üstüne de “batı bizi kıskanıyor” tribine giriyor. Vatandaşı da aynı, bir hareket göstermesi, umut olması beklenen siyasetçileri de... Tembel ve miskin... Kimse yerini yadırgamıyor... İbn-i Haldun’dan beri aynı... Hep aynı...
musto 20 Şubat 2020 13:12
Virüs nedeniyle Çinden,yapılan canlı hayvan ve gıda ürünleri ithalatı durdurulmuş.Çin ültimatom vermiş,zor günümüzde sendemi brütüs.Dün,yurt dışından ithal edilen İskenderun limanıdan kaçan bir Angus,boğa vatandaşın evine girdi,ortalığı bir birine kattı,zabıta ekipleri uyuşturucu mermi ile bayıltıp vatandaş evine döndü.Yav arkadaş bunlar Allah birdir deseler hemen karar vermeyin,her türlü canlı hayvan ve gıda maddeleri ithalatını durdurduk diyorlardı,bunları kimler ithal ediyor.Matbuat yasağı uygulayın artık bu yalanları midemiz kaldırmıyor.
Uğur Aldemir 20 Şubat 2020 12:48
Dikkat çekilen bütçe, kimin, neyin bütçesi? Bütçenin dikkat çekmesi, ilgilisi halkın dikkatlerinin bütçede olup bitene yönelmesinin artması mı, bütçedeki vahamete dikkat çekilmesi mi?
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 17:38
0
Ya da aranıp taranıp hiçbir yerde görülemeyen ilginç isimlerin arada bir pıtrak gibi çıkıvermesi tesadüf veya teknoloji hatası mı? El clue please...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 12:40
Millet, bütçenin kendi cebi, cüzdanı olduğunu fark etmedikçe ve sürekli eriyip bitmekte olduğunu anlamadığı sürece bir kaç kişinin dikkatini çekmekten öteye geçmiyor o sayılar. Bariz örnek belediyelerine haciz gelen Kahtalılar... Aşağı yukarı memleketin çoğu Kahtalı... Hemşericiliğin en çok olduğu yer...
HACI MURAT 20 Şubat 2020 11:48
İbrahim Bey'in yazısının başında verdiği rakamlar sanırım 2020 Ocak ayına ait veriler.Yazarımız "Eğitimli Karar Okurlarının" birer ekonomist,maliyeci ve bütçe uzmanı olduklarını farzederek fazla ayrıntıya girmiyor.Bu durumda bana da tebessüm etmek düşüyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 17:57
11
Karar okurlarına tebessüm ediyormuş! Okurdan size ne? Asıl, bütçe fazlası veriyoruz diye günlerdir, millete batan ekonomiyi savunduğunuz için ağlayın, özür dileyin... Bütçeye aktarılan ihtiyaç akçesi yani kefen parası da suyunu çekmiş... Bütçe fazlası falan yok ortada. Her yer açık...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 18:39
11
Yaren hatırına (Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. ....... ), yazdıklarımız yayınlanamıyor ya, 'hacı yatmaz' sallıyor da sallıyor: "Bu durumda bana da tebessüm etmek düşüyor." hacı. Genellikle de; hacıya kırmızı yüklenme olunca; trol taifesi saldırıya geçiyor, bugün bu saatte hala trol yok, iyi mi.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 21:15
0
Hay yazmaz olaydım, elim hacıya traş keseydi de sayfaya trol dadanamasaydı, yuh artık; yuh, yuh! Galiba bu trolleri hareketlendirmek için önlerine bir 'kıllık' atmaklık lazımmış be ya... 'hacı murat' birden 29 yeşil alarak yeşillenmiş; artık ne olur bilemeyerek yaşayacağım... Havalar sıccak olayaydı uykudaki ot ayıları meydana çıkabilirdi de, işte o zaman seyreyleyeydik cümbüşü.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:07
Sırada İş Bankası var yenip yutulacak...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 11:42
16
Zor dostum, zor! İşin içinde; son yıllarda biriktirilen servetler, hazineden apartılan, aşırtılan ayrıcalıklar da var. Var da var, var da var, hele hele hele yar(!) da var... Arabın yallesi gibi.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 08:44
İstanbul 4 y sonra susuz kalsa sevinecekler var.
Eskiden insanlar ekonomik sıkıntıda Başbakana yazar kasa fırlatıyordu. Şimdi üzerlerine benzin döküp yakıyorlar, kendilerini kamyonlarına asıyorlar. NEREDEN NEREYE.
UÇUR BİZİ AKEPE 20 Şubat 2020 01:37
İBRAHİM bey işler TIKIRINDA ekonomi MÜKEMMEL akepe bizi UÇURUYOR bir iki sene sonra UZAYA DÖRT ŞERİTLİ YOL YAPACAĞIZ
Ülkemiz harp vaziyetinde olduğu için bazı ufak tefek sıkıntılar var. Zira 90 yıllık reklam arasında olduğu gibi müstemleke ülkesi değiliz çok şükür. Reis eğer her alanda masaya yumruğunu vurup ABD, İsrail, Nato, Rusya ve Avrupa'ya meydan okumayıp Ecevit gibi Amerikan başkanlarının önünde el pençe divan dursaydı inanın bana bu egemen güçler ülkemizi paraya boğar ve her şey güllük gülistanlık olurdu. Ama her şeyin bir bedeli var. Bağımsız olmak istiyorsak elin parası ile bağımsız olamayız. Osmanlı olacaksak bedel ödemek zorundayız ve lu anda bu bedeli ödüyoruz çok şükür. Ülkemiz iyiye gidiyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 08:35
75
Kafa bir tuhaf. Bir gün Ecevit memur maaşlarını ödeyebilmek için IMF'den 1 milyar dolar dilendi, deprem paraları ile maaşlar ödendi dersiniz başka gün bu el pençe divan muhabbeti. Madem Ecevit tam teslim olmuştu o egemen güçler niye bizi paraya boğmadı? diye sormak aklına gelmez. Çünkü asıl teslim olan sizsiniz. Tüm iradenizi Erdoğan'a teslim etmişsiniz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:09
13
Allah sizi bildiği gibi yapsın, hasta, güçlükle oturabilen bir adamın oturuşundan kendinize pay çıkarın siz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:12
45
Ne üretip de bağımsız oluyorsunuz? Bolca saraydan prototip ve hamasetten başka üretebildiğiniz bir şey var mı? Satmak satmak satmak, başka bilinen bir şey yok....
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:16
29
Yukardaki hesaba ne diyorsunuz, dört işlemin ikisi yeter anlamaya... Toplama, çıkarma... Hazine erimiş gitmiş, başka varlıklar da eklenmiş, onlar da eriyor. Yakında tamtakır kuru bakır...
Okur 20 Şubat 2020 10:14
4
"Bağımsız olmak istiyorsak elin parası ile bağımsız olamayız." Şimdiye kadar yazdığınız tek doğru cümleniz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 13:29
10
Sayın MBU, "dış güçlerin" parasını kullanıyorsun ama farkında değilsin herhalde. 450 milyar dolara yakın dış borç var, bilineni. Her şeyi bu borç paralarla dışarıdan ithal ediyorsun. Bu durumda nasıl bağımsız olunacak? Olunuyor, kuru gürültü ile.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 15:31
4
Adını Mensur bin Ubeyde yapınca dindarlığı çağrıştırıyor ya, inandırıcı olacağını düşündürüyor galiba. Oysa bir isim, aslıyla ilgisi yok. Sınır tanınmıyor, her şeyden bir çıkar sağlanıyor. Elin tarihteki insanını bari karıştırma kişisel işlerine... Yazık kemikleri bile kalmamıştır...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 17:42
2
Bu,belli bir para karşılığında trolluk vazifesini bihakkin yapan tiplere cevap vermek bile abesl istigaldir arkadaslar.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 01:18
Ülkemizde her şeyi kim biliyorsa o bilir...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN