Back To Top
Fakirleştiren büyüme

Fakirleştiren büyüme

 - Son Güncelleme: 10.06.2019 Pazartesi 10:26
- A +

Aynı başlıkta yazıyı yıllar önce bir başka gazetede yazmıştım. Esin kaynağım ise Paul Krugman’ın kitaplarıydı.

Özellikle 80 sonrası görüldü ki, ülke büyürken çalışanlar fakirleşebiliyordu.

Mesela 60’lı yıllarda ABD’de ortalama bir çalışan 10 yıl içinde bir ev ve bir araba satın alabiliyordu. Hem de geçimini sağladıktan sonraki tasarrufları ile...

Şimdi bunlar hayal.

Avrupa’da emeklilerin en büyük kabusu kışın soğuktan donarak ölmek olmuş.

Ya bizde...

10 yılı bırakın, 40-50 yılda çalışarak bir ev ve bir araba alınabilir mi?

TÜRK-İŞ’in Mayıs ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 918 lira. Şimdi buna bir de ortalama 500 bin liralık bir konut ve 200 bin liralık bir araba ekleyin. 30 yılda ay başına 1950 lira ediyor. Ama alınan araba 30 yıl bile dayanamaz.

O zaman en azından araba almasın ama bir ev alsın diyorsak ayda 1400 lira daha eklemeliyiz. Kısaca ülkemizde en azından ortalama ücretin 8 bin liranın üzerinde olması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aralık 2018 verilerine bakıyoruz. Unutmamak için söylüyorum: Ortalama net asgari ücret 1600 TL.

4/a, yani esnaf ve memur dışında çalışanların günlük gelir düzeyleri tablosu var (İnşallah bu verileri kaldırmaz ve yayınlamaya devam ederler. Çünkü ülkemizde en büyük sorunlardan biri de veri yayınlanması ve veri güvenilirliği. Uzun yıllar sonra bu sorun giderek artmaya başladı).

Toplam çalışan sayısı 14 milyon 229 bin kişi.

Ortalama günlük brüt kazanç 113,41 TL. Bu da 30 gün üzerinden aylık 3 bin 402 TL ediyor. Yine bu alanda kamudan maaş alanlar çıkartıldığında özel sektör ücreti brüt 3 bin 322 TL’ye düşüyor.

Bu ne anlama geliyor?

Bugün (2018) net asgari ücret 1600 tl ederken, ülkemizde ortalama net ücret düzeyi ise 2400 tl seviyelerinde oluşuyor.

Asgari ücret ile ortalama ücretin arasında sadece ve sadece yüzde 50 civarında bir fark var.

Böyle bir özel sektör üzerinden ülke nasıl kalkınacak ve nasıl ekonomik gelişmesini sağlayacak?

Geçen gün sosyal medya üzerinden Nasrullah Ayan çok önemli bir tespitte bulundu. Kendisi eski bir sermaye piyasası aktörü olarak olayı finans sektörü ile ilişkilendirdi.

Ama biz konuyu biraz daha açalım. Ne diyor Nasrullah Ayan : “Asgari ücretle finans sektöründe adam çalıştırıp “innovasyon” bekliyorlar..”

Biz bunu biraz daha açarak şöyle söyleyelim: “Hem en ucuz ücreti veriyorsun hem de bilim ve teknolojik kalkınma bekliyorsun.”

Asgari ücret ile ortalama ücret farkı ne olmalı?

En azından Çin’de bu farkın kat be kat olduğunu görmüştük. Yani yüzde 50-70 gibi farklar değil, yüzde 300-500 gibi farklar olmalıdır.

Asgari ücretle çalışan bir ülkenin bilim ve teknolojik gelişme sağlamasını bekleyebiliriz miyiz? Akşama eve ekmek götürme hesabında olan bir çalışanın bilimsel çalışma imkanı nasıl sağlanır?

Şimdi bunları neden tekrar ediyorum?

Sorun sadece kamu yönetiminde değil elbette. Ama kamunun bu alanda teşvik edici ve geliştirici gücünü kullanmadığı da çok açık. Kamu adeta toplumu asgaride buluşturmak istiyor olabilir. Birazcık yüksek maaş ve gelir (orta düzeydeki) maliye politikası eliyle zaten epey cezalandırılıyor.

Bu sorunun bir de özel sektör boyutu olduğunu görmemiz gerekiyor.

Hamallık sektörü ile ülkenin uçtuğunu iddia edebiliyoruz. Asgari maaş düzeyinde oluşan bir çalışan kesim ile ülkenin sınıf atladığını ileri sürebiliyoruz.

Ama gerçekten ülkemizin yeni bir ekonomik vizyon elde etmesi gerekiyorsa,  bakılması gereken temel sorunlardan biri de tam burasıdır. Kamu ve özel sektör elbirliği ile yeni bir çalışma hayatı ve ücret politikasının oluşturulması elzem hale gelmiştir.

Diyorum ya; Türkiye’de ekonomiye bakış ve yönetim açısından o kadar derin sorunlarımız birikti ki, çözüm için çok ama çok büyük hamleler ve reformlar gerekiyor.

Unutmayalım ki, ABD’de FED faiz artırımlarında sadece işsizlik-enflasyon verilerine bakmadı. Ücret artışlarının desteklemediği büyümeyi dikkate bile almadı. Bir büyüme ücret düzeyinde de artışa yol açmalı ki, fakirleştiren büyüme olmasın.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mensur Bin Ubeyde 10 Haziran 2019 17:50
Bu ülke 2002'den önce Avrupa ve ABD'nin emir kulu gibiydi. Onlar ne isterse onu yapar, başkanlarının karşısında hazır ol pozisyonunda bekler, onlardan gelecek yardımlara muhtaç yaşar, onların bizim askerimizi kullanmasına mani olamazdık. Şimdi gelinen noktada ise Ortadoğu'nun süper gücü olma noktasında emin adımlar ile ilerliyoruz. Bugün artık kendi silahını, kendi uçağını, kendi otomobilini üreten yeni nesil bir Osmanlı Devleti var. Ecevit gibi ABD başkanının karşısında secde etmiyor Reis. Artık devran değişti.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 13:59
100 milyon liraya bir site yaptırıp, bittikten hemen sonra aynı yıl içinde 20 milyon liraya da o siteyi yıktırırsanız, ortada hiç bir şey olmadığı, ütüne üstlük cebinizden 120 milyon çıktığı halde, teknik olarak o yıl 120 milyon büyümüş olursunuz. bizim büyüme biraz bu hesap.
E.K 10 Haziran 2019 13:11
Eskilerin sozudur: Tok acin halinden bilmezmis...13 ozel ucak, trilyonluk ortulu odenekler, sayisi belli olmayan zirhli Mercedes ve Audiler, es, dost, damat, ogul hepsi akceli islerde...Kim takar askeri ucretin uc asagi bes yukari olmasini....Akp'nin yalakalari zengin oldu, olan yine garibanlara oldu...Varsa yoksa siyaset...Artik gina geldi...Akp'nin yayinladigi rakamlara baska yerlerden teyyid edilemiyor ise kesinlikle guvenilir degildir....Akp'nin mevcut lider kadrosu ile yola devam etmenin ulkeye artik bir getirisi yok..Deniz bitti..Vizyonlari bu kadarmis...
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:58
Türkiyede 4 kişiden1 i öğreci veya öğretmen.
hamza akyol 10 Haziran 2019 12:41
Konuya yine yanlış yerden yaklaşıyorsunuz diye düşünüyorum. Yazınızdan, maaşlar suni olarak yükseltilirse buluşların yağmur gibi geleceği sonucu çıkıyor. Öncelikle, siz ve aşağıda yorum yazanlar da dahil, hiç kimse, 2000 tlye çalışabilecek yığınla insan varken, 3000 tl maaş vermez. İkincisi de, fazla gelir innovasyona sebep olsaydı, akplilerin hepsinin bilimadamı olması gerekirdi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:00
2
bu yazıdan da bu anlamı çıkarmışsınız ya pes doğrusu.
Düşünce 10 Haziran 2019 15:17
1
yorumunuzu yılın yorumuna aday gösteriyorum :))
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:34
1
Kavrama ve idrak kursu beleş, ismek, te.
hamza akyol 10 Haziran 2019 17:59
2
benim yorumumu beğenmeyenler, maaşların yükselmesinin yazıda nasıl mümkün olabileceğine ilişkin bölümü yazarlarsa ben de yazıyı doğru anlamış olurum. Konuyla ilgili yazıda benim bulduğum bölüm şu şekilde: "Kamu ve özel sektör elbirliği ile yeni bir çalışma hayatı ve ücret politikasının oluşturulması elzem hale gelmiştir.". zeki arkadaşlar bu cümleden nasıl bir çıkarttılar.
hamza akyol 10 Haziran 2019 18:05
4
16:34! kavrama ve idrak kursu olduğunu sayende öğrendim ama kursun birşey öğretmek yerine yandaş zengin etme amacı taşıdığı belli oluyor. En azından sana birşey öğretmemiş. orası kesin.
hamza akyol 10 Haziran 2019 21:48
0
yorumların limiti, okurların anlamama ısrarı ile birleşince birşey anlatmak epey güç oluyor. 11 tane olumsuz tık almışım. bu tıkların artış hızını yavaşlatmak için birkaç yorum yazacağım. "Editör izin verir mi? sorusu, "acaba okurlar anlamaya çalışır mı?" sorusu ile birlikte sorulup her ikisini de olumlu cevap alınabilirse, en azından, 11 olumsuz tıkın artış hızını yavaşlatabilirim diye umuyorum.
hamza akyol 10 Haziran 2019 21:56
0
Aslında düşük ücretler konusunun, üzerinde düşünülmesi gereken birçok yönü var. Onlardan bahsedilmeyip de, ""Kamu ve özel sektör elbirliği ile yeni bir çalışma hayatı ve ücret politikası..." şeklinde cümle kurulursa, burdan, kamu ve özel sektörün ücretleri artırması önerisi anlaşılır. en azından ben böyle düşünüyorum. Okurlar ya düşünmediler (muhtemelen durum bu şekilde) ya da bu cümleden farklı bir sonuç çıkardılar.
hamza akyol 10 Haziran 2019 22:12
0
Galiba, sayın Kahveciye saygı duyduğumu ve yazılarını ilgi ile takip ettiğimi belirtmem gerekiyor. Yani, sayın kahvecinin yanlış düşündüğünü düşünmem, sayın kahveciyi olumsuzlama anlamına gelmiyor. Kuşkusuz, ben de yanlış düşünüyor olabilirim.
hamza akyol 10 Haziran 2019 22:28
0
ücretlerden bahsedildiğinde, 1- birileri hakkını alamazken, diğerlerinin hakkından fazlasını aldığı sistemden mutlaka bahsetmek gerekir. 2- Çalışma yaşamını düzenleyen yasa ve yönetmeliklerden bahsetmek gerekir. mesela grev yasağı 3- Ülkemizdeki işsizlikten bahsetmek gerekir. işsizlik yüksek ise ücretler düşük olur. 4- Çalışanların, iş için gerekli olan bilgi ve donanıma yeterince sahip olmaması gerçeğinden bahsetmek gerekir. . 5- Ücretlilerin ve iş arayanların, kimi alanlarda yoğunlaşırken, diğer kimi alanlarda eleman eksikliğinden bahsetmek gerekir. Yani, hatalı eğitim planlamasından...
Sabır! 10 Haziran 2019 12:33
Sanki adam 10 bin liralık işte çalışıyordu.işini kaybetti asgari ücretle çalışmaya başladı.Bu asgari ücretle çalışanlar fabrikanın kapısından ilk defa girenler büyük çoğunluğu tarımda yevmiyelik işçi iken bari aylık alacağız deyip sanayiye transfer olan insanlar.Onların arasında bir meslek sahibi olan varsa,anında kendine uygun iş verilip maaşı katlanmaya başlar.Tabii sanayinin yanından geçmediğiniz için bilemezsiniz.Özellikle ihracatçı fabrikalar rekabet ettikleri için asgari ücret onların kurtuluş reçetesi!
karar okuru 10 Haziran 2019 12:05
Sayın İBrahım bey doğruları yazıyorsunuz teşekkürler iyi ünıversite oku asgari ücretle de iş yok üretim iş yeri yok atm çalışmadan maaş olanlara dünya güzel torpili olmayan çok zor şartlarda geçinmeye çalışıyor taraf olana iş var para var bir yer biri bakar kıyamet bundan kopar
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:49
Az maaş az alım gücü, kredi kartı ile tüketim. Bu ülkede gıda sektörü iş yapar . Dediğiniz gibi işine her gün gidip gelen insanların biriktirip ev alması zorlaştı . Diğer taraftan, Bir çok insan imar affı , seçim, gecekondudan gökdelenleşmede onar, yirmişer ev sahibi oldular. Alım gücü düşük olunca mecburi ihtiyaçları karşılayan sektörler iş yapıyor. Mesela bir kitap yazsanız o kitap mecburi değilse satmaz bu ülkede. Alım gücü düşük, kredi kartı kullanımı yüksek, faiz yüksek, ucuz çin mallarına rağbet fazla....
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:17
İbrahim bey, 4 yıldır uyarıcı yazılar yazıyorsunuz, ama iktidar cenahında değişen bir şey yok. Özal, Derviş, Ali Babacan vb bir kişi ekonominin patronu olmadıkça ekonomi düzlüğe çıkmaz. Mevcut yönetimin ya tamamen zihniyet değiştirmesi ya da yönetimden ayrılması gerekiyor. Aksi takdirde, kellim kellim la yenfa.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:00
Bizim köyün 7000 dönüm arazisi var. 2000 dönümü yabancılara-köyün dışından gelenlere- satıldı. Hala bu yönetimi beğenenler var köyde.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 12:34
0
Allah bilir ,Araplara satmislardir.Araziyi satar daha sonrada kapisinda bekcilik yapar.Millete akil ver yarabbi.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 16:33
0
Sat lüks araba al, ev al, ikinci eş al. Ye iç gez yat. On numara hayat. Ne cahillik ama.
Mehmet sağıroğlu 10 Haziran 2019 08:56
Merhaba son dönemlerde gördüğüm en net ve gerçekçi yazı ülkenin büyük bölümü ekonomik olarak bir seviyede olmalıki hem ülke büyüsün hemde gelişme olsun. Aç ( sadece yemek olarak değil ) insandan yenilik beklenemez
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 08:10
İbrahim bey çözüm basit ve damat sizden ilham alıp bu çözümü uygulaycak bence... Asgari ücreti net ₺600 yaparsa, ortalama net ücret asgari ücretin %300 fazlası olur! Nassı ama?!
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 02:48
Hocam bence boşuna yazmayın. Kötü şeyler yazdığınızdan değil. Bizim memleket usulü müslümanlık,paylaşım,adalet sistemine sizin öngörüleriniz birkaç beden büyük gelir. Hırsızlık en baştan başlayıp en dibe kadar hiyerarşik bir şekilde sürüyor.Devletin en büyük hırsız olduğu memlekette düzelme beklemek ham hayalcilikten öte bir mekan bulmaz kendine.Buyursunlar kamuya baksınlar.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:01
6
Tipik bir algı operasyonu. Bütün milleti hırsız yaptın çıktın. Bu tür söylemler bumerang gibi döner gelir senin de kafana vurur.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 20:12
0
Algı operasyonu diyen arkadaş ben millet demiyorum. Millet ve devlet ayrımını iyi yapmak gerekir. Devletin hırsızlığını inkar edebilirmisin?
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:31
Ibrahim bey dogrudur yazdiklariniz fakat benim gørduklerimde size inanmamami søyleyor bende sizin gibi hesap ediyorum haklisiniz normalde askari ucretli birisi yeme icme ihtiyacini bile karsilamaz o para birde bakiyorum adam ev almis market Alis verislerini bol bol yapiyor kiskanmiyorum bilakis seviniyorum ama korkuyorum borcmu aliyor da harciyor aklina geliyor
engineer 10 Haziran 2019 09:51
0
babası ölmüştür, köydeki tarlayı bağı bahçeyi satmıştır, eğer böyle bir mirası da yoksa dediğiniz mümküm olmaz, bir de bir torba toz bir otoboz edip almış olabilir, şimdinin kuralı : "bul da al, çal da al, vur da al" sistemiyle de almış olabilir, artık mörfi'nin(şeytanın) kurallarının geçerli olduğu bir dünya aleminde yaşadığımızı unutmayalım ve tedbir almak istenirse bunu göz önüne alarak tedbir almalıyız derim.
Abdullah hasan 10 Haziran 2019 10:52
0
01;31 bu kişleri maliyeye ve savcılığa bildirmek gerekiyor, asgarti ücret ile sizin söylwedikleriniz imkansız, başka geliri varsa o zaman da dmekki vergi kaçırması vr.
Erol ozmen 10 Haziran 2019 01:29
Sayin yazar Allah askina dogrulari yazin degil abd ab de 10 yil 20 yil calisip ev sahibi olmak yani odemeleri bitirmek mumkunmu yok boyle birsey insanlarin aklini bulandirmayin ama Turkiyede ev sahibi olmak kolay nufusun buyuk bolumu kendi evinde oturuyor lutfen insanlari yanlis yonlendirmeyin avrup abd cennet TC cehennem bu kiyaslama dogru degil merak eden gelsin gorsun
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:04
1
Fakir olduğumuzu kabul etmek gerekir, SUV ya da Mercedes’e bilemiyoruz sonuçta, Amerikalı ya da Almanlar gibi. İyi bir üniversitede okuma şansımız da yok. Harward’ın bütçesi bizim diyanetinkini kaça katlıyor. Halk fakir olunca üniversitelere bağış yapamıyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:26
1
Çok dogru berlinde 50 m kar ev 200 bin oye ayda 350 taksitle sen hesap et
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:50
3
Hic Avrupa veya ABD de bulunmadiginiz belli :) bir gezip görün derim yani. Saygilar
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:00
2
Erol bey en hayretle izlediğim insanlar, yurt dışında yaşayıp, çalışıp, parayı avroyla, dolarla kazanan ve Türkiye'nin ekonomisi çok güzel, çok iyi, neden eleştirip duruyorsunuz nankörler diye yorum yazanlar oluyor. Türkiye'nin ekonomisi çok iyiyse lütfen dövizinizi alıp buraya gelin, kesin dönüş yapın. Yatırım yapıp hem gelişen ekonomiden yararlanın hem de sayenizde bir kaç işsiz iş bulsun evine ekmek götürsün.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:18
1
Arkadaş sen Tr'de mi yaşıyorsun, biz seninle aynı oksijeni mi soluyoruz?
Erol ozmen 10 Haziran 2019 12:24
1
Adima yorum yazan arkadasa ulkeye soyle bir bakin butun koyler bosalmis durumda kentlesme adi altinda tarim ve hayvancilikla ugrasan insanlari cok katli estetikten ve rahattan yoksun beton yiginlarina doldurdular sehirler inanilmaz buyudu altyapi ust yapi buna yetisemedi koyler bosalip ciftci hayvancilik bitince etin kg 60 70 tl ye yemek zorunda kalindi ve italat hersey ithal cok sozu edilen avrupada sehirler kucuk ve bakimli koyler uretgen kucucuk hollanda kumda domates hiyar uretip dunyaya satiyor bunu dusunen bilincli koylu yapiyor avrupada 35 40 50 yasinda emeklilik yok hic bir siyasi o ne
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:21
Kişi başı milli gelirimiz ; en son yayınlanan ımf raporunda 7600 dolaylarında gözüküyor. İnanılmaz bir şekilde fakirleşiyoruz ve böyle giderse Afrika ve diğer fakir ülkelerle aramızda fazla bir fark kalmayacak , zaten onların bir tık üzerinde bulunuyoruz , buna rağmen ekonomide hayal satıyorlar bu ülkede insanlara ; inanmak istemeyenler internetten bi zahmet baksınlar o listeye manzarayı daha net görürler , hani ekonomimiz çok iyi diyenlere gözlük takıp bakmalarını tavsiye ederim
Takipci 10 Haziran 2019 09:56
0
7600 dolar hesabına Suriyeliler dahil değil, Suriyelileri sayarsak rakam cok daha dusuk.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 01:05
biz daha cok bekleriz. bizde fakirlesiyoruz devlette ama yandas.. iste ona kimse yanasamaz
musto 10 Haziran 2019 00:37
Devlet sadece vergiyi toplayıp kamuya yandaşları doldurmakla devlet olunmaz.100 yıllık birikimi olan kendi teknolojisini üreten kurumları yok etmekle kalkınmayı kısa ve uzun vadeli planlamayı yapan ülkenin beyni DPT kapatıp düşünce açlık karın tokluğuna iş bulamayan yatırım ve üretim fakiri bir ülke.Ülkenin sıkıntılarını yapılması gerekenleri söyleyenler anında tehdit ediliyor sonrada dönüp bir kaç işci alırsanız sorun çözülür.Birileri bunları hayal aleminden uyandırsın durdukları yerden ülkeyi Almanya görüyorlar.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 00:12
20 yıllık öğretmenim. Maaşım 4200 lira. Asgari ücretle aramızda pek bir şey kalmadı. Biraz daha zorlasalar eşitleyecekler. Son yirmi yılda bir ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğini değil nasıl yönetilmemesi gerektiğini gösteren yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. İktidara gelen kişi bunların yaptığının tam tersini yapsın ülke düze çıkar.
Erol ozmen 10 Haziran 2019 12:59
6
Zaten yuz yildir bu iktidarin yaptiginin tersi yapilarak bu durumlara dusuldu Turkiyenin ucak fabrikasi kapatildi bir de degil ikisi arka arkaya ulke sathi gecekondularla dolduruldu bir oy icin ithal ikamelerle bir ise yaramaz urunlerle vatandas kaziklandi bir telefon bir araba alabilmek icin on yil bekleniyordu daha neler neler tabi bu iktidarin yaptiklari kaniksandi sanki gokten zenbille indi beyler herseye ragmen simdiki kazanimlar insan ustu bir gayretin urunleridir yeterlimi elbette yetmez daha cok calismak uretmek lazim birde Recep Tayyip Erdogan bu nankor ulkeye bir kac gomlek buyuk gel
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:01
1
Maaş çok düşük çook. Acıdım!
ARKADAŞLAR TEK YERDE REFORM GEREKİYOR, BANKA VE FİNANS SEKTÖRÜN DE, DOLAR VE FAİZE ÇIPA GETİRİP, DOLARI 1. 50 TL SEVİYESİNE. FAİZLERİ %3 SEVİYESİNE ÇEKİP, PİYASAYA GEREKEN EMİSYONU MERKEZ BANKAMIZ IN ARACILIĞI İLE DÜZELTİP PİYASALARIN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILARIZ, BU ARADA ÜLKE DE DÖNEN BU EMİSYON HACMİ NDEN YETERİ KADAR KATMA DEĞER ÜRETİP ÜLKENİN KALKINMASINA FAYDALI OLUR, DEĞİŞMESİ GEREKEN TEK ŞEY BANKACILIK VE FİNANS SEKTÖRÜ, GERİSİ ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR.
selman 10 Haziran 2019 08:30
0
İlaçlarını almayı unutma.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 09:05
0
SENYORAJ NE OLDU?
NO PANİK MAKE YOUR PLAN 10 Haziran 2019 13:55
5
ARKADAŞLAR ÜLKEMİZİN BU ZORLU DONEMLERINDE ÇÖZÜM URETMELİYİZ, EMİSYON HACMİNİ ATTİRMADAN NASIL PARA BULABİLİRİZ, ÖZEL SEKTÖR MAALESEF ÇOK KAR HIRSI YÜZÜNDEN ÜRETİME KATKI SUNMUYOR, PARA PİYASALARI KURULUNU YENİDEN DUZENLEMELİYİZ, ÖYLE KAFALARINA GÖRE FAİZ ARTTİRMASİNİN ÖNÜNE GEÇMELİ, FAİZLERİ HEMEN %3 DÜNYA STANDARTLARINA ÇEKMELİ YİZ, MUHTAÇ OLDUĞUMUZ KUDRET MERKEZ BANKAMIZ IN DARP HANE SİN DE MEVCUT DUR.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:07
0
vay be! gördünüz mü? meğer ne kadar kolaymış da biz görmüyor muşuz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 10:26
0
En azindan rumuzunu dogru yaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN