Back To Top
Garip bir piyasa dengesi

Garip bir piyasa dengesi

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 10:35
- A +

Merkez Bankası 25 Temmuz’da 425 baz puan faiz indirimine gitti. Dolar 5,76’dan 5,65’e düştü... Bu düşüş 8 Ağustos günü görülen 5,45 seviyesi ile dip yaptı ve ardından yine ağustos ayının sonlarına yakın 5,85’in üzerine çıktı.

Dün Merkez 325 baz puanlık bir indirime daha gitti. Ve bu seferde dolar yine 5,76 seviyesinden 5,65’e düştü... Ardından nasıl bir hareket göreceğiz bilemiyorum.

Acaba piyasada bu dalgalanmanın nedeni yabancılar mı yoksa yerli yatırımcılar mı? Hangisi daha etkin?

12 Temmuz 06 Eylül arasında yabancılar borsada 442 milyon dolarlık hisse senedi satışı yapmışlar. Nitekim endeks 95 bin seviyelerine düşmesine rağmen dün itibari ile yine 100 bin sınırının üzerinde seyrediyor.

Yabancı yatırımcıların DİBS (Devlet İç Borçlanma Senetleri) yatırımları anılan dönemde 287,4 milyon dolar artı vermiş. Bu rakam toplam piyasa açısından nerede ise sıfır etki derecesinde. Yabancıların halen (06 Eylül) DİBS varlıkları 15,6 milyar dolar düzeyinde.

Gelelim işin yerli ayağına...

12 Temmuz haftasında (Faiz indiriminin kesinleşmesi açısından bu tarihi alıyoruz) 215,8 milyar dolar olan yabancı para mevduatı 06 Eylül haftasında 220,9 milyar dolara yükselmiş durumda. 16 Ağustos haftasında bu tutar 221,1 milyar doları görmüştü.

Bayram esnasında veya ilk faiz indiriminin ardından TL mevduatlarında bir artış gözlenmişti ama o da durdu.

Şimdi ne olacak?

Yani faiz indirimlerine gelen tepki bir iç-dış sermaye akımı ile izah edilemiyor. Bu nedenle faiz indirimlerinin kalıcı etkisi açısından henüz bir zemin oluşamıyor. Anlık sert hareketler ile piyasalar yoklanıyor ama bu yoklayış bir net girişle olmuyor.

İşte o nedenle çözmemiz gereken konu faiz oranı veya enflasyonun baz etkisinden daha ileri bir boyut taşıyor. Kısa süreli iyimserlik algısı karşısından uzun süreli maliyet ok daha yüksek olabilir.

Tabansız bir piyasa dengesi kuruyoruz ama bunun sonucu nereye varır bilemiyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 08:30
ibrahim bey, döviz bes on dk 5,65 sonra yine hop yukari oldu. Ne düsmesi!?. Alimda zaten 5,72..on bes gün önce 5,50 idi.Zaten yüksekti. Bu düsmeler düsme degil! 5,85 oluyor bi tik iniyor! Düstü mü diyecegiz? Bu olmasi gereken oran mi.. degil. Zaten piyasa katmer katmer zamlara devam! Düstü dediginizde düsen ne var? TL , Arnavutluk parasi karsisinda bile yerlerde! Ranttan geliri olan ancak her zaman vurgunda ve ayakta. Biz zavalli kümestekiler temel giderlerini karsila baska bir sey isteme .. En basitinden egitim, sagligi özellestirmekle bile piyasanin oyuncagi edildi vatandas..
B 14 Eylül 2019 23:10
Türkiye'de emisyon hacmini, enflasyonu tetiklemeden artırmak kolay değil. Bu konuda hükümetin başarısı takdir edilecek düzeyde. Maaşlara zammı parça parça yapıyorlar. Önce polis ve hakimlere zam yapıldı. Ardından öğretmenlere, ardından doktorlara, ardından çiftçilere destek ve hibeler. Bunlar yapılırken özel sektöre ait işletmelerde mal ve hizmet fiyatları aşırı yükselmedi. Doların yükselmesi ihracatçının ve turizm sektörünün maliyetini düşürmek, seçimden önce devletin yüksek fiyattan dolar satması içindi. Ben ekonomide bir yanlış görmüyorum.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 08:02
5
Vay canina her sey güllük gülistanlikmis da haberimiz yokmus? Maasimin alim gücü bir yilda yüzde 60 gerilemis. igneden iplige zamla bogusuyoruz. Egitim, saglik, giyim, gida, gaz, ekektrik, ulasim, her sey uçtu nicedir. Bir ev almak bu faizlerle, bu zavalli maaslarla hayal!. Sokaga basti parasi 50-100 lira olmus.. Iktidarin zengin ettigi kesimler, büyük sermaye disinda millet inim inim inliyor! Iktidar bu krizler baska ülkede yasaniyor gibi davraniyor.! Baska gündemlerle kusa bakiyoruz. 6 yildir böyle. Gelecek kap karanlik! Gözünüze gözlük mü, vicdan mi !?
kaan 13 Eylül 2019 19:18
İç tüketim malı satıcıları iki,üç kat artan fiyatları nere koyacağız.Kazancımızı nasıl artıracağız.
Liseli iki genç mucit, su bazlı, çevre dostu, silinmeyen yol boyası, icat etmişler. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftasında, yarı finale kalmışlar. İmamoğlu, genel sekreter yardımcısını görevlendirerek, projeye sahip çıkmış. Beş yıllık belediye tecrübesi de var ama, demek ki, bu işleri öğrenememiş. Sayın başkan, silinmeyen boya, ne demek ? Bir kere süreceksin, yıllarca dayanacak. Olmaz ki ! Bizim bildiğimiz belediye, bu sene yaptığını öbür sene söker, atar, yeniden yapar. Söküp atılmazsa, yandaş müteahhitler nasıl beslenir ?
Hayrettin Sargın 13 Eylül 2019 14:19
Ağzınıza pelesenk ettiğiniz sds'ler de düştü,cari fazla verildi.Hem de gizli savaş yürüttüğümüz halde.Olumlu birşey yine yok mu?Yorumunuza eleştiri diyebilmemiz için arada bir olumluları da söylemeniz gerek.Felaket tellallığına devam.
ali kemal 13 Eylül 2019 15:22
23
ben kişisel olarak geçim zorluğu çekiyorum. 25 yıllık beyaz yakalıyım. son 5 yılda reel gelirim %40 düştü..biz çalışıyoruz,danışmanlar para kazanıyor...daha da kötü olacağını düşünüyorum veriler öyle gösteriyor..etrafımda ne kadar kapasitesiz tip varsa bi yerlere idareci olup yüksek ücretler alıyor.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:05
8
Sargın, düştü dediğin CDS, bugün itibariyle 380. Almanya'nınki 10, Rusya'nınki 80. Verilen cari fazlanın nedeni, Türkiye'de yatırımın durması. Yatırım olmayınca ne oluyordu ? İşsizlik... Değil mi ? Erdoğan sözünde durdu, bu sene İKİ BUÇUK MİLYON İŞSİZ YARATACAĞIZ HER YAŞTAN, demişti. Hedefi tutturacak gibi. Gizli savaş... Evet anlıyorum. Rüşvetin belgesi olmaz ki !..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 21:23
0
Türkiye ekonomisi için cari fazlanın ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 14:10
Arzulara fikir sureti giydirmek böyle birşey. Vardır canım mutlaka bunu izah eden bir finansal teori bir google efendiyi karıştıralım, birisi bir şey yazmıştır.
Menderes YILDIRIM 13 Eylül 2019 10:50
İbrahim Bey; AKP den önceki HÜKÜMETLER Köprü - Baraj - Otoyol - Rafineri - Askeri Yatırımlar - Botaş - Hastane - Vb. Halktan toplanan vergilerle (Daha Doğrusu Halkımıza GELECEK NESİLLERİN Rahatı için Kemer Sıktırılan) tasarruflar ile yaptırılırdı. Bu sürede elbette borç para da alınırdı. Tayyip Bey yani AKP dönemlerinde Yukarıda saydıklarım özel sektöre YAP İŞLET DEVRET denilen model ile yaptırılıyor. İbrahim Bey; SORUYORUM: Madem Yatırımları Özel Sektör Yapıyor, Bedelini Bizler AYRICA Ödüyoruz. Bizlerden Kesilen Vergiler NEREDE? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 13 Eylül 2019 10:46
İbrahim Bey; Dünya Ülkelerinde FAİZ Japonya (-) 0,1 - İsveç (-) 0,25 - Danimarka (-) 0,65 - İsviçre (-) 0,75 ile dünyada EKSİ (-) Faiz uygulayan ülkeler ve İspanya – Slovakya – Slovenya – Portekiz – Hollanda – Malta – Lüksemburg – Litvanya – Letonya – İtalya – İrlanda – Yunanistan – Almanya – Fransa – Finlandiya – EURO Bölgesi – Estonya – Bulgaristan – Belçika – Avusturya 0 (SIFIR) FAİZ Uygulayan ülkeler varken bizler Ülkemizin Politika FAİZ' inin 16,5 e indirilmesinden ÖVÜNÜYORUZ. NE KADAR ACI DEĞİL mi? Sevinenleri ALLAH' ım ISLAH Etsin. Saygılarımla
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 21:28
2
Önemli olan nominal faiz değil reel faizdir.
Mensur Bin Ubeyde 13 Eylül 2019 10:37
Siz istediğinizi söyleyin. Bu ülke Ortadoğu'nun süper gücü olmaya doğru emin adımlar ile ilerliyor. Kendi uçağımızı, kendi silahımız, kendi arabamızı, kendi telefonumuzu üretir hale geldik artık. Siz kendinizi de parçalasanız Osmanlı tekrar doğuyor. Artık geriye dönüş yok. Lawrence'in Türkiye şubesinin kurduğu müstemleke ülkesi yerini cihanşumül Osmanlı'ya bırakıyor. Rabbim nurunu tamamlıyor. Herkes safını belirlesin.
adem kıral 13 Eylül 2019 18:34
12
mensur bey ubeyde orta doğunun lider ülkesi değil orta doğu ülkesi olduk vede en kötüsü olduk sayenizde uçak telefon yapmışız nerde acaba yerlerin altında mı niye amerikaya rusyaya almanyaya fransaya yalvarıyoruz niye ki siz ne iciyorsunuzda böyle görüyorsunuz sanırım ateve televizyonu içmişsiniz polyannacilik oynuyorsunuz orman yangınında uçağımız yok niye dış ülkeden kiraliyoruz senin a haber göstermez şu yapıp da dağların altına sağladığınız uçakları getirinde yangınlara müdahele edelim büyük şeytanla suriyede beraber devriye yapıyoruz yakında tıpış tıpış suriyeden ç
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 20:43
4
Tam eğlencelik fikirler.....
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 20:46
7
Yapma ya. Osmanlı gelecek derken kapitülasyonlar gelmesin.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 21:29
10
Bu kafaya ulaşmak için çaba harcıyor musunuz yoksa sadece a haber izlemek yetiyor mu
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 08:13
0
Sabah sabah iyi güldüm! Biz baska yasiyoruz bu perisanligi demekki! Particilik meslek oldu geregine böyle devam:)))
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:34
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
ÖZGÜR SARIKAYA 13 Eylül 2019 11:26
2
Bir de sesi olsa(İbrahim Kahveci videosu) şahane olurdu. İnşallah o da olur!
musto 13 Eylül 2019 10:24
Kuvvetler ayrılığı ile değil tam bir kuvvetler birliği ile yönetilmeye geçtik. Sn.Erdoğan haklı olarak millet hesabı madem bana kesiyor dedi son kale merkez bankasını'da kendisine bağladı. Faizden, nefret ediyorum faizler düşecek dedi ve dünde faizler düştü. Geçen sene doktor olan yeğen tayin bekliyor 8 ay geçti soruyoruz mit, incelemesi falan filan meğer kimse Sn Erdoğana soramamış biri tesadüf sorunca öğrenmiş tayinler yapıldı. Tek adam rejim yönetiminde aksayan yönler kurumlar ve yöneticiler, insiyatif kullanamıyor.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:50
Bunlarin düsüncesi,her halukarda dolari baski altinda tutup,enflasyonu düsürmek ,baska bir sey bildikleri yok.Haliyle bu böyle devam etmez,etmeyecek tabii.
ahmet 13 Eylül 2019 09:33
ya bu siyaset nasıl bişeymiş, muhalefet tarafına geçince 'uzun süreli maliyet ok' falan oluyo işte!
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 07:45
sayin İbrahim bey ne demek bilmiyorum sizin alanınız ise nereye varacağını açıkça yazınız bilmiyorum deyip ekonomi alanında köşe yazmak buraz garip değil mi?
ARKADAŞLAR, PİYASA HER ZAMAN OYNAK DİR, MİSAL BUGÜN DOMATES İ 3.50 DEN ALIRSINIZ YARIN İHRACAT DA SORUN ÇIKAR DOMATES BOLLASIR HOP 2.50 OLUR, ÜLKEMİZİN İHTİYACI OLAN EMİSYONU MERKEZ BANKAMIZ IN DARP HANE SİN DE MEVCUT DUR. YOK YABANCININ PARASI YOK SENDİKASYON KREDİSİ YOK PARA YATIRAN MUDI LER, ARKADAŞLAR BİZİM ONLARIN ŞEFAATİNE İHTİYACIMIZ YOK, BANKACILIK SİSTEMİNİ YERLİ VE MİLLİ HALE GETİRMEK İÇİN BİR AN ÖNCE GEREKLİ OLAN DUZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRMELİYİZ, TABANSIZ OLAN BATI CI EKONOMİ DÜZENİ, BU EZİKLİK DEN KURTARIP KENDİMİZE GELMELİYİZ BİR AN ÖNCE.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 10:25
17
Yerli ve milli ama rumuzu bile ingilizce,yersen.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 14:22
6
aranızda epey benzerlik var. Piyasa ile yani..
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 08:16
0
Tabi tabi:))))) ahhahhahh! Yerli milli bankacilik..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:27
Ekonomi böyle canlanmaz. Bazı ülkeler geçtim sıfırı eksi faiz veriyor ama yine de büyüme sağlayamıyorlar. Ülkenin üzerine ağır bir hava çöktü. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Fırtına öncesi bir sessizlik sanki.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 00:38
Senin aklın ermez bunlara
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:30
13
N'oldu, yazılan makaleleri, rakamları, yorumları geçen treni seyreden muhterem büyükbaş gibi mi görüyorsun?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 00:13
İbrahim Bey siz istemeseniz de, enflasyon ve faiz 2020 nin başında tek haneli (kuvvetle muhtemel) olacak. Piyasa hareketlenecek, yabancı ve yerli yatırımcılar sıraya girecek, terör belasını da milletimizin azim ve gayretleriyle, kahraman ordumuz ve güvenlik güçlerimizin sarsılmaz imanlarının inkişafıyla def ederek, gerekirse yeni bir destan yazarak ve Allah'ın izniyle önümüzde bir engel kalmayacak. Müreffeh bir hayatın elbet bir bedeli olacak. Sabredin, bizi kıskananların çatlamasına çok zaman kalmadı. Haçlı zihniyeti, tarihin karanlık çöplüğüne gömülecek.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:00
27
Deve kuşu hikayesi.. hani kafasını kuma gömmüş ya!..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:39
23
"..derken aniden uyandim" kismini atlamissin.
Abdullah birisi 13 Eylül 2019 06:59
1
Hey maşşallah...bir tek ver mehteri repliği eksik kalmış..dinden imandan mücahede ve azimden bahseden müminler tek bir kişinin hz muhammed sav nin 23 yılda süper güç haline gelisine kafa yormazlar...sadece dilde boğazda kalan beylik imani cümleler..18 yildir sabrediyoruz..inadina gene reisinize oy verecem bakalim bu dedikleriniz 2023 mü 2071 mi hangi hedef yıllarda gerçekleşecek göreceğiz
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:47
2
Hele biraz dur da "maşallah" diyelim.!
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:58
14
Ibrahim bey neyi istemez? Ne yani yazar faiz lobicisi mi oldu? ve "Haçlı zihniyeti" - Nefret dolu yazinizin kime? Ibrahim beyden kendini saha fazla dindar, milliyetci zanneden kişi, o sana olanlari soyluyor ister inan ister inanma. Niye bu kadar zoruna gidiyor? Yalan ruzgari hayatina devam ..
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 08:19
0
Propaganda bakanligindan bir kuple!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN