Back To Top
Gerici şirketleri batırmak

Gerici şirketleri batırmak

 - Son Güncelleme: 20.07.2019 Cumartesi 09:51
- A +

Birkaç gündür bir mesele hakkında yazıyorum. Kombassan örneği üzerinden sistemin nasıl kilitlendiğini açıklamaya çalışıyorum.

Bir tarafta geçmişte nerede ise tamamı camilerde toplanan ortaklık içinde kar payı vaadi de olan paralar var. Diğer tarafta hem ortaklığı hem de kar payı vaadini bir türlü çözemeyen hukuk sistemimiz.

28 Şubat sürecinde devlet (görünen yönetim ve görünmeyen yönetim) her ne hikmetse bu sisteme tabir-i caiz ise dokunmadı. Çünkü ülkenin dövize ihtiyacı vardı ve milletin sömürülmesine kimse ciddi anlamda önlem almadı.

Hem de sömürülenler tam da camilerde toplanmıyor muydu?

70 civarında holding adı altında görülen para toplama işi zaten nerede ise kağıt üzerinde kaldı ve milletin parası gitti.

Şimdi bir soru sormak lazım: Camilerde bile yüksek kar payı vaadiyle verilen paralar faiz değil miydi? Acaba kar payı vaadi düşük olsaydı, aynı insanlar bu holdinglere para verir miydi? 

O zaman camilerde para verenlerle bugün bu işleri takip eden hukukçular nasıl oluyor da bir yerde buluşabiliyorlar? Çünkü dünya görüşleri tamamen zıt.

Demek ki, durum para veya çıkar olunca inançlar, görüşler hükmünü o kadar da sertleştirmiyor. Hemencecik ortak noktalar bulunabiliyor.

HHH

Aradan yıllar geçti. TBMM’si bile bu konu hakkında komisyon kurarak çözüm aradı.

Geriye zaten 3-5 tane yaşayabilir holding kaldı. Hatta bunların içinde de ciddi bir değişim yaşandı. Yönetimler değişti.

Amaç yaşatmak ve iş yaparak kayıpları telafi etmek oldu.

Gelin siz cevap verin: Kombassan eski düzende 70 bin civarı ortağı olan bir holding. Şu an halka açık işlem gördüğü için borsada da binlerce yatırımcısı var. Bir de şirketlerde çalışan 4 bin 600 işçi.

Çözüm ne?

Eski ortaklar hem döviz bazında hem de yüksek kar payı vaadi ile yargı üzerinden “ortaklığı yok sayarak” büyük kazançlarla paralarını geri almak isteyebilir. Bu onların hakkı olarak da görülebilir.

İyi ama o zaman geriye kalan 70 bin ortak ya da şu an borsadan hisse alarak ortak olanlar ne olacak?

Grup zaten 28 Şubat sürecinde çok ciddi bir mal kaybına uğradı. Petlas olsun Air Alfa olsun, Faisal Finans olsun nerede ise yok pahasına gitti. Sadece Faisal Finans’a bakın. Kombassan’ın elinden gittikten sonra birleşmeler ile yakın tarihte 1,5 milyar dolara satıldı.

Kısaca diyeceğim o ki; şimdi ne olacak?

Ya bütün ortaklara aynı para verilsin; ya da yaşatılarak elde edilecek kazanç üzerinden zaten borsada hisse değeri üzerinden ortaklar kalan paralarını istediği gibi değerlendirsin.

Çözüm ne, çözüm?

Zaten eski gerici bir şirket diye kapansın gitsin mi? Ya da çözüm üretilerek 2 milyar liranın üzerinde hasılat elde eden, 500 milyon liraya yakın brüt kar sağlayan, savunma sanayinden, Romanya’daki stratejik yatırımlara kadar çok geniş bir iş sahası yaşatılsın mı?

Bu yazıyı aslında yazmayacaktım. Ama iki yazı üzerinden öyle eleştiriler geldi ki mecbur kaldım.

Çözüm öneren yok. Eski kara defterler üzerinden sorunlar dile getiriliyor.

İyi ama sorun değil, çözüm aranılıyor.

Hatta çözüm noktasında Ankara bile çok mesafeli. Çünkü geçmişte izlerini görmek istemiyorlar belki de. Ergenliğe adım atan çocukların ilk olarak aile büyüklerini küçük görmesi gibi bir şey. Görmedim-duymadım-bilmiyorum...

Tekrar ifade ediyorum: Çözüm kalan parayı paylaşmak ise bir bütün değer olarak satılsın ve herkese ne düşüyorsa eşit şekilde o ödensin. Ya da kurum yaşatılsın ve elde edilen kazançla değer artışı üzerinden kayıplar yavaş yavaş telafi edilsin.

Hukuk sistemimiz maalesef Almanya’nın bile başaramadığı şekilde durumu kilitledi. Önceki günler yazdım, birbirinin tam zıttı o kadar çok karar var ki.

Adeta ortaksız ama çok ortaklı bir holding oluşturuldu. Hem ortağı yok hem de ortağı çok bir grup. Hem ortaksınız hem faizcisiniz diyoruz. Sorun resmen kilitlendi.

Ama artık bir çözüm bekleniyor.

Bu kilitlenme ya çözülür ya da gerici ama ileri teknolojik üretim yapan bir şirket daha kaybolur gider. Yaşatmak mı yoksa görmezden gelip ölmesini mi beklersiniz.

Karar sizin!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 22:22
Tesekkur ederim sayin editor. Yorumumu yayinladiginiz icin
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 16:27
Devletin kayyum atamasi cozum olabilir. Ama acaba isin ehli insanlar goreve getirilirmi?
Süleyman d. 20 Temmuz 2019 12:43
Konu para olunca gözümüz dönüyor. Oysa sevgili peygamberimiz: (MEALEN) "Kişinin namazı, İBADETİ sakın SİZİ ALDATMASIN! Siz: PARAYA KARŞI EĞİLİP BÜKÜLÜYORMU ONA BAKIN" Demişken yıl 2019. BİZ HALA: "KUDÜS kırmızı çizgimiz" dedi diye TOSUNCUKLARA PARA KAPTIRIYORUZ!!!
süleyman d. 20 Temmuz 2019 15:03
0
Belki de 25-30 yıl önce muhterem bir zat: "BU ÜLKEYİ İKİ KİŞİ OYUNA GETİRİYOR; BİRİ GÜLEREK,DİĞERİ AĞLAYARAK !" demişti. Allah şefaatine nail eylesin.
Mevcut Ekonomi Teorilerinin kar ( tatlısu faizi ) üzerinden değil ana maliyetlere dayanacağı, fiyatlanmanın arz talep yerine zeka-emek-zaman kriterleri doğrultusunda belirleneceği, para, tahvil,borsa vs gibi spekülatif sermaye araçları yerine yararşik performans kredi puanlamaları üzerinden tanımlanan birikim modelli bir yeni insani ahlaki ekonomik sistem kurulması vahşi kapitalist emperyalist düzenin bir kanser misali insanlığı yani kendini yiyip tüketmesini önleyebilecektir.
hamza akyol 20 Temmuz 2019 14:35
2
vatandaş. uçmuşun. Şu ana kadar, fiyat için, arz-talep dengesinden daha adil bir sistem bulunamadı. Biraz düşünüp de yorum yazın lütfen. kim verecek puanı, neye göre verecek? uyduruk şeyleri düşünceymiş gibi yazmayın. komik oluyorsunuz.
hamza akyola 20 Temmuz 2019 15:04
4
Uçmadan özgürlüğü tadamazsın Hamza Akyol. Herkes uçamaz zaten. Uçmak özgürlüktür. İnsanlığın bula bula en adil arz talepi bulmuşsa ve bununda insanlığa kazandırdığı bir şey yoksa, azr talep ile kar üzerinden birilerinin emeği sömürülüp birilerine zenginlik oluyorsa bu zenginlikler yatırıma paylaşıma adil bölüşüme dönüşmüyorsa tükeriyim o sistemin adına içine.
hamza akyol 20 Temmuz 2019 19:52
0
vatandaş! arz-talep dengesi ile oluşan fiyata göre insanlık şu ana kadar ticaret yaptı. Başka nasıl bir yararını bekliyorsun bilemiyorum. Kafanı çalıştırmaya çalışıyorsun ama yanlış yerden... Eğer derdin, birilerinin haketmeden kazanç sağlaması ise, bunun çözümü başka. senin önerin, tam tersine, birilerinin haketmeden büyük büyük kazançlar elde etmesinin yöntemidir. Onun için diyorum, biraz düşün de yaz.
Hamza Akyol'a 21 Temmuz 2019 12:31
1
Sistemin içinde sistemin öğretileriyle yetişenlerin ve sistem ile beslenenlerin sistemleri sorgulayıp değiştirmesi yeni sistemler bulması elbette çok zordur. Ancak Sistemler ayetler değildir, kaldı ki ayetlerin yani Tanrının yasalarının ( Biz, bir ayeti (kanunu-kuralı-ilkeyi-yasayı) yürürlükten kaldırır veya unutturursak ya onun dengini yada ondan daha iyisini getiririz.Sen, Allah'ın her şeye gücü yeten olduğunu bilmez misin?) ifadesiyle değiştiği ve yaşamın zamanın herşeyin dinamik değişen dönüşen genişen bir düzende hala statik kalıplar içine sıkışarak dar sığ düşünmenin imkansızlamanın anl
karar okuru221 20 Temmuz 2019 10:49
Cukel (Çukrova Elektrik) Hissem vardı. 4 taksit kar payı alacam diye bekliyordum. 1 taksidi aldık Devlet Uzan'a kızıp cukel in imtiyazlarına el koydu ve tahtasını kapattı. Millet olarak Uzan hırsız dedik, ohh olsun dedik, müslüman ahali hırsızlara ceza kesiyor dedik. Eee ben faiz değil hisse senedine yatırım yaptım hemde devlet güvencesi olan ve hala dünyanın parasını kazanan berke elektrik ve diğer santraller para basıyor. Peki İMKB-BİSt-SPK-Devlete güvenip senet alan bizler ne durumdayız?Uzanın İmarbank offshore için 7yüztrilyon para ödendi. Bizim senetler çöp. Zalimler için yaşasın cehennem
Mehmet 20 Temmuz 2019 10:39
Ikincisi yeşil sermaye sahipleri ticari ahlaka sahip değil.Neden hep bu sermaye batar.E koç neden batmıyor.Ahlaksiz ve hilebaz müslüman olur mu.Ucuncusu her yerde olduğu gibi sermayeyi yönetenler de liyakatsız insanlar arasından seçiliyor.Sabanci kendi üniversitesinden en kaliteli elamanı ideolojisine bakmadan işe alıyor.
Mehmet 20 Temmuz 2019 10:31
Darbelerin ilk hedefi yaşıl sermaye oldu.28 da da15 Temmuzda da yeşil sermaye yok edildi.Kazanan kim dış destekli sermaye
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 08:17
Kahveci, hangisiymiş o, "ileri teknolojik üretim yapan" şirket ? Kombassan güzellemesi tefrikasının birincisinde verdiğin rakamlara bakalım hele : “Kısa vadeli varlıklar (Dönen varlıklar) 1 milyar 562 milyon TL… Holdingin 2018 yılı konsolide cirosu ise 2 milyar 185 milyon lira.” Kombassan’ın dönen varlık devir oranı 1.40. Bu işletme varlıklarının VERİMSİZ kullanıldığını gösteriyor. 28 şubata gönderme yaparak, “gerici şirket” diyerek, algı yönetimi yapıyorsun. Adil değilsin. Bu tefrika Kombassan’a kaça patladı merak ediyorum.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 14:34
1
bence haksızlık ediyorsunuz. yanlış düşünebilir ibrahim bey. siz de yanlış düşünebilirsiniz. Ancak imanız pek hoş da değil, doğru da değil diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 15:13
3
Sayın Kahveci, korsan para toplayan yeşil (!) sermaye holdinglerinin, insanların parasını, faize alternatif arayan dindarların ümidini, nasıl heba ettiklerini sorgulayacağı yerde, sahih bir bilgiye dayanmadan, muhtemelen Kombassan’ın verdiği dosya üzerinden, tefrika yazıyor. Kombassan’ın ileri teknoloji üreten hiçbir fabrikası yok. Kahveci, holdingin brüt karını söylüyor ama net karını yazmıyor. Öz sermayesini söylüyor ama borcunu yazmıyor. İnsan şüpheye düşüyor …
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 20:00
0
15:13! belki sayın kahveci hata ediyor. kuşkusuz birileri dindarlık üzerinden nemalandı, milletin parasını topladı ve sonra da verimsiz çalıştı. milletin parası har vurulup harman savruldu. Ancak, şu an ne öneriyorsunuz. onu yazın. çözüm nedir? kahveci bir öneri getiriyor. siz de başka bir öneride bulunabilirsiniz.
Musto 20 Temmuz 2019 07:22
Bu tur yapılara para kaptıranların çoğunluğu vergi vermeyen aralarındaki başka bir ba ile bağlı olup sonrada para tatlı gelince bağlar kopuyor nasıl anlaştıysanız çözümüde öyle bulun .òrnek mucahit ören amerikada sefa sürüyor gidin alin paranızı alabiliyorsanız.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 05:34
Sorunun temeli olan şey zaten geri kalmış zihniyetin ayrılmaz parçası olan yağmacılık, dolandırıcılık, ve gaspçılık. Geri kalmışlığın ve geri kafanın kaçınılmazı yetersizlik ve
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:54
0
O kadar
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 05:09
4500 kişinin hakkımı önemli 69 bin kisininmi onu Allah'a havale ediyoruz onlar ne yuvalar yikdilar Allah biliyor ilk kurulduğunda bu millet faizden kaçmak için yatırdı o paraları ama sonra samanla. Deneyi karistirdi
Karar Okuru 20 Temmuz 2019 02:34
Batsin bu dunya.
''Demek ki, durum para veya çıkar olunca inançlar, görüşler hükmünü o kadar da sertleştirmiyor. Hemencecik ortak noktalar bulunabiliyor.'' Sen ancak kendi sahsi inancini degerlendirebilir fiyatini izhar edersin. islamda Ticaret, uretim kar payi yok mu? Bunlari yazabilmek icin ya islam dusmani olmali ya da fesad bir kara cahil. Bir konu isliyorsun, edebinle isle. illa kokman mi lazim? islama saldiran mi lazim?
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:53
4
İslama saldıran yok, din üzerinden milletin orasına burasına koyan sizin zavallı sömurgen ticaret anlayışınıza örnek vermiş yazar. Edebinle otur...
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 00:32
Goldas'ın da benzer bir hikayesi var. Borsada goldasin tahtasi kapandi. Ingilterede ki mahkeme goldasi hakli buldu. Kucuk yatirimciya ne oldu hisselere ne oldu bilinmiyor fazla.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 00:04
TÜBİTAK ÜYESİ OLMANIZ LAZIM. 500.000.000. MİLYON DOLARI ALIP DÖRT ADET TANK PROTOTİPİ YAPAR ULUFE ALABİLİRDİNİZ.ÜSTELİK MODELİ BİRE BİR GÜNEY KOREDEN Dört adet motor avusturyadan.teknik aksamı Tübitak ASELSAN MKE den gel keyfim gel yapardınız.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:51
3
Beş babayiğit "arabaya" girdiler ama daha çivisi yok. Fatih projesi "pert" oldu, tabletler çöp. Bu dincilerin marifeti bu kadar. Beceriksizler. Anlamadınız mı daha. .
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 07:58
2
TÜSİAD OLACAK SEHVEN TÜBİTAK OLARAK YAZILMIŞ
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 10:09
1
Yok be ya oraya-buraya üye olmaya ihtiyaç. ANAP öğretti, akepe devam ettiriyor; yiyici dünyası, kim 'yolsuzlukla veya kitabına uydurarak' yerse yesin yanına kar kalıyor, din-min işin hikayesi. Tabii vatan-millet tıraşı olmadan da olmuyor: onaltı yıldızımız var.
Mehmet 20 Temmuz 2019 10:45
1
Tüsiad üyesinin tank ile ne alakası var.Yanlis değil tübitak olacak.O kadar zeki gençlerimiz varki abd ye hizmet ediyor.Ak parti samimi olsa motor ne demek bir ayda yaparız.Milletin parasını yol,köprü ve haznelere bağladılar.
KARAR OKURU 20 Temmuz 2019 11:29
0
DÖRT TANE TANK PROTOTİPİ YPIMINI. 500.000. 000.MİLYON DOLARA TÜSİAT ÜYESİ BİR PATRON ALDI. 2018 YILINDA BİR SORU ÜZERİNE. devrin başbakanı BİNALİ YILDIRIM BEY. tank üretimine ara verdiklerini tankın SADECE KAPORTASINI YAPAPİLDİKLERİNİ. gazeteciler huzurunda açıkladı. Şimdi soru şu. Dört tank kapportası yapmak içinmi 500.000.000.dolat ödeme yapıldı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN