Back To Top
Kafa karışıklığı 5 bin kişiyi ekmeğinden etmesin

Kafa karışıklığı 5 bin kişiyi ekmeğinden etmesin

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 09:35
- A +

Verilen kararlara bakıyoruz. Nerede ise her bir karar bir başka kararın tam tersi.

Bir mahkeme diyor ki; “Burada ortaklık var, yani faizli bir para ilişkisi yok.”

Bir başka mahkeme “Burada ortaklık gibi gözükse de aslında yüksek kar payı vaadi ile faiz ilişkisi kurulmuştur” derken bir diğeri ise “Ortaklık var ama aslında vaat var ve bu nedenle işleyen faizle para alınır ama ortaklıkta sürer” kararı veriyor. Başka bir mahkemenin kararı da “Zaman aşımı çoktan doldu, artık bir dava olamaz” şeklinde.

Oysa yanı başındaki mahkeme de “Burada  temel hukuk zaman aşımı dese bile bu davada zaman aşımı olamaz” görüşünde.

2009 yılına kadar Yargıtay bile tersi yönde karar verirken, sonradan ne olduysa kararlar değişmeye başladı. 

***

Örneklerle aktarayım;

Mahkeme: “Davacının gerçekten ortak olup olmadığı konusunda çekişme varken mahkemenin bu konuda tam tespit yapmadan davacının ortak olduğuna karar vermesi doğru değil.”

Yargıtay: “Davacı primli pay senedi almışsa, buna ilişkin genel kurul kararı alınıp alınmadığı incelenmesi lazım. Eğer bu karar yoksa hisse senedinin üzerinde yazılı nominal değer ile senedin satış tutarı arasındaki farkın ortağa ödenmesi lazım.”

Yine Yargıtay: “SPK ve ticaret hukuku uzmanlarından bir bilirkişi kurulu oluşturulup, davacının aslen mi devren mi ortak olduğunun araştırılması gerekir. Primli hisse senedi çıkarılması yönünde bir genel kurul kararı var mı? bunun araştırılması gerekir, karar yoksa nominal değer ile satış değeri arasındaki farkın davacıya ödenmesi gerekir.”

Aynı Yargıtay: “İnceleme neticesinde davacının ortak olmadığının anlaşılması halinde eylemin, Bankalar Kanunu’nda belirtilen izinsiz mevduat toplamak kabul edilerek karar verilmesi gerekir.”

Yine Yargıtay: “Sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre karar verilmesi gerekir.”

Son olarak Yargıtay: “Davacı ortak değildir, olayda haksız fiil vardır, yatırdığı paranın  faizi ile birlikte davacıya iade edilmesi gerekir. Her ne kadar haksız fiil zamanaşımına uğramışsa da, medeni kanundaki dürüstlük kuralı göz önünde alındığında bu davada zamanaşımı uygulanmaz”

Öyle mahkeme kararları var ki, mesela bir kararda da şöyle deniliyor: “Borsaya kayıtlı dahi olsa kişi ortak değildir.”

***

Ortada bir hukuk fırtınası esiyor. Elbette adalet hukuk ile tecelli edecektir. Ama dün yazdığım gibi, burada bir ekonomik sorun var ve bu sorunu en iyi bilen sistemin bağımsız üst kurulu olan SPK’dır.

O nedenle SPK’nın hukuki süreçler noktasında Kombassan davasında belirleyici rol üstlenmesi beklenirdi.

Bu konu şu açıdan çok önemli. Bu tür para toplayan 70’e yakın şirket zaten baştan dolandırıcıydı ve büyük mağduriyetler yarattı.

Yaşayan ve değer yaratan birkaç şirket kaldı.

28 Şubat sürecinde zaten bu şirketlerin ciddi mal varlıkları iç edildi. Buna rağmen ayakta kalanlardan 3-5 şirket var.

Geçmişte hem kaynak temini hem de kaynak kullanımı açısından çokça eleştirilecek noktalar bulunabilir. Ama bugün yaşıyorlar ve değer oluşturuyorlar.

Borsada işlem görmeye başladıktan sonra da ortaklara hisseleri satma fırsatı doğmuş oldu. İsteyen satar, isteyen yeni hisse alır.

Ama iş hukuki süreçte tabiri caiz ise kilitlendi. Değişik değişik ve farklı farklı yargı kararları geliyor.

Almanya’da bile alınamayan kararlar Türkiye’de alınmaya başlandı. Almanya bu süreci kısa sürede çözdü, bitirdi. Hatta bu davaların Türkiye’de yankı bulması ile özel hukuk büroları da çalışmaya başladı.

Çünkü pasta büyük ve siyasi. Siyasi olduğunu da şuradan görüyoruz: Bu hukuk bürolarının bir çoğu kampanyalar eşliğinde farklı görüşten olmalarına rağmen bu işe geliyor.

***

Sürecin bitirilemeyişi de şu açıdan önemli: Mesela Kombassan’da 5 bine yakın çalışan var.

Ayrıca şirketin kurucu diye kabul edilecek 70 bin ortağı daha var.

Bir de borsadan hisse almış sayısı 10 binleri geçen yeni hissedarları var.

Herkes ağzını açmış kararları takip ediyorlar. Acaba ne olacak?

Yargıtay bile önce zaman aşımı var diyor; sonra zaman aşımı geçmemiştir diyor. Ama her bir karar binlerce ailenin ekmeğini ilgilendiriyor.

Ayakta kalanı yaşatmak mı önemli; yoksa bitirmek mi önemli.

Yapmak yıllar sürebilir ama yıkmak bir kaç dakikalık iştir. Yapıcı mı olunacak; yoksa yıkılsın 300-500 dava açan mı kazansın?

Bir karar alırken şu noktaları da bilmekte fayda var:

* Kombassan Holding, 28 Şubat döneminden itibaren büyük zararlar etmeye başlamış ve nihayetinde toplam sermayesinin büyük kısmı zararlarla yok olmuştur.

* 2007 yılında gerçekleşen yönetim değişikliği sonrasında ise toparlanma sürecine girilmiş ve şirketler tekrar kar eder hale gelmiştir. 2012 yılında ise holding hisseleri Borsa’da işlem görmeye başlayarak ortaklara hisse senetlerini satma imkanı sağlanmıştır.

2018 yılı itibariyle şirketin faal 32 tesisi, 2,2 milyar TL konsolide cirosu, 4 bin 600 çalışanı ve Türkiye’de ikinci 500 arasına giren 5 şirketi bulunmaktadır.

* Şirketin şu andaki mevcut net mal varlığı 1.815 milyon TL olarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla bir hisse için 40 euro ödemiş bir ortağın hissesinin fiili karşılığı  42,5 TL’ye düşmüştür.

* Kombassan’a ortak olan her kişi kar/zarar ortağı olarak ortak olmuştur. Mahkeme, dava açan kişilerin ortak olmadığına ve yatırdıkları 40 euro’nun faiziyle birlikte iadesine karar vermektedir. Bu durumda dava açan bin 200 kişi, dava açmayan 69 bin kişinin hakkını almış olacaktır.

* Dava açıp kazanan ortaklar ise hiçbir zarara katılmadıkları gibi paralarını bir de faiziyle birlikte tahsil edip geriye kalan 69 bin kişinin malvarlığının daha da azalmasına neden olacaklardır.

* Bu haksız paylaşım, dava açmayan ortaklar  aleyhine büyük bir adeletsizlik ortaya çıkaracaktır.

Borsa’dan hisse senedi alarak şirketimize ortak olan çok sayıda yeni ortak, yabancı fonlar ve kurumlar vardır. Mahkeme kararları ile bu ortakların malvarlığı haksız bir biçimde  dava açan eski ortaklar lehine azaltılmış olacaktır.

Bugün savunma sanayinde olsun, yurtdışı yatırımlarda olsun ortada bir değer var. Bu değer yaşasın ve büyüsün mü; yoksa geçmişin izlerini de beraberinde getirip silinip gitsin mi?

Karar sizindir!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru bursa 20 Temmuz 2019 07:05
Yimpaş holding kaldera holding ihlas finans bunlarda yaklaşık bir milyon paramız var ama kaldı alamıyoruz devletimiz sağolasın mazlumlara subaylara oğretmenlere adaletin demir yumruğunu sağdan soldan vururken bunlara karşı kılını kıpırdatmadı. Günümüz siyasetciler de bu işin içinde o paraları onlarda yemiştir
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 23:23
Yimpaşşşşş
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 21:38
1990 lı yıllarda Konya'da sağlık meslek lisesi okurken iki holding vardı. hiç gelir getirci işleri olmamasına rağmen dövize %30 kar payı verirlerdi......
Musto 19 Temmuz 2019 18:23
70 yıllar kordsa br lassayı kuruyoruz yurt dışından gelen ekipmanların üzerinde adres olarak kayseri yazıyor fabrikayi izmit köseköyde kurduk teşvik kayseriye verilmis.Yurt dışında onlarca eş dost hisse senedi aldı sermaye artırımı ve zarar zavallı işçilerin parası lassada tüketildi.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 16:47
Sadece 28 subattan itibaren zarar etti demek ya olayi hic bilmemek ya da bu vurgun sistemine arka cikmaktir.ilk para topladiklari andan itibarren bunlarin kotu niyeti belliydi.alman markina %45 kar taahhut edenin hicmi sucu yok.ayrica doviz bazinda %45 kar alacagina inanip hicbir resmi belge olmadan bir kagit parcasina o kadar para yatiriyorsa sonra gelipte param gitti diye aglamaya hakki yok
Menderes YILDIRIM 19 Temmuz 2019 14:02
İbrahim Bey; Kommassan olayını gündeme getirmeyi çok iyi yapmışsınız. Keşke başta SENDİKALAR ile KAMU VAKIFLARI ve bunların Gelirleri - Taşınır - Taşınmazları hakkında da bir çalışma yapar mısınız? İbrahim Bey; kendi kişisel düşüncem olarak “Amacının dışına çıkmış ve SENDİKATÖR lük yapar hale gelmişlerdir.” TIRKAN içine aldığım yazıyı Google' e EKLERENİZ yaptığım çalışmaya gelirsiniz. Vaktiniz varsa lütfen OKURMUSUNUZ? Tüm Emek kesimini ilgilendiren bu konuda KAMUOYU oluşmasına yardımcı olumusunuz? Şimdiden Teşekkürler. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 19 Temmuz 2019 13:21
İbrahim Bey; Sadece KOMBASSAN mı? ÇEAŞ - Vb. el konulan şirketlerde binlerin emeği heba edildi. 5 - 10 kişi KOMBASSAN şirketinin sahibi oldu. Kombassan binlerce kişinin ortak para yatırması ile oluştuğu ne çabuk unutuldu? Şimdiki sahipleri kocaman şirketi hangi kendi ekonomik kaynaklarıyla aldılar? Yargıtay para yatıranı ORTAK kabul etmiyormuş. Sahi, Kombassan' a Alın terlerinden Para Yatıranlar ORTAK değilse? Kombassan' a Para Yatırmadan Yönetenler, Kombassan' a nasıl ortak oluyorlar? İbrahim Bey, Sahi Nasıl? Saygılarımla.
İHLAS FİNANS'A mevduat yatıranların sesini 18 yıldır duyan yok.M.Ören dolandırıcılıktan mahkum olduğu halde kanunun boşluklarından yararlanarak gününü gün ediyor.Sayın Cumhurbaşkanı bile ''İHLASA para yatırırken bana mı sordunuz'' diyerek geçiştirmiştir.Sırtını bugünkü yönetime dayayan İHLAS emanet olarak aldığı parayı 18 yıldır ödememektedir. İHLASZEDELERİN'de sesi olursanız seviniriz.
Mehmet 19 Temmuz 2019 09:25
Adalet siyasallaştı.Hukukcu okuduğunu anlamayan özel üniversite mezunu olursa olacağı bu.Liyakatsiz insandan adalet beklenir mi.
Karar Okuru 19 Temmuz 2019 08:37
Dolandırıcı zihniyetten fayda gelmez. Orta doğu yağma Hasan’ın böreği zihniyetinde olduğundan bu durumlar yaygındır. Üretemeyen, donanımsız, becerisiz toplumlar dolandırma ve yağmalama esası ile hareket eder. Yöneticiler değerleri şahsi menfaatleri yönünde peşkeş çeker.
Net olmak lazım: Tek bir kişinin bile hakkı Haktır. Şirketin ağzından almışsınız. Ben üç kuruşluk hisseyi sattım ve kurtuldum ama olayı sadece 28 şubata yıkıp şirketi çiftlik gibi kullanan ve yolsuzluk yapanlar "varsa" bunları aklamak ve yaptıklarını yanına kar bırakmak ne kadar vicdana sığar. Yanlışı bile bile yapanlar genellikle sıyrıldıkları için düzel(e)miyoruz. Birde 28 şubatçıların bu kadar bariz para hareketlerini görmezden gelip bu dolandırıcılara neden göz yumduğunu düşünmek lazım.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 04:27
Sayin yazar Kombassan yonetiminin kar ve zarar a ortak dediginiz insanlarin haklarini bugune kadar vermemelerini nasil gormezlikten gelebiliyorsunuz.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:42
Mazlumun parasıyla abat olunmaz eninde sonunda o paralar onlara hayır getirmez madem okadar mal varlığı var bu insanlarla anlasacakti üstüne otur mayacakti onların yaptığı Allah'ın adaletine aykırı ittifak da Konya'da battı batıyor sır kombasanda çünkü kimse hakkını helal etmiyor yapılan Allah'ı kefil gösterip insanları aldatmak Allah bunu af etmez eninde sonundda ya bu dünyada ya öbür tarafta belalarini bulacaklar
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:22
0
Hikayat-ı 'Basra harab olduktan sonra... ' ... Sonuç tırı-vırı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN