Back To Top
Kurumsal hafıza ve dolar rekoru!

Kurumsal hafıza ve dolar rekoru!

 - Son Güncelleme: 19.06.2019 Çarşamba 11:20
- A +

Şimdi Sayıştay raporu tartışılıyor.

Var mıydı, yok muydu? Yayınlandı mı, yayınlanmadı mı? Yayınlandı ise iddia edilen israflar yapıldı mı, yapılmadı mı?

Aslında ben bu işi çok iyi hatırlıyorum: Kasım 2018'de soğan depoları basılıp soğan teröristliği kamuoyuna ifşa edilirken Rekabet Kurumu'nun 2012-2018 soğan-patates piyasası raporu yayınlanmıştı.

Olay kısaca şu şekilde;

Rekabet Kurumu patates ve soğan ticaretiyle iştigal eden teşebbüslerin rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içerisinde bulundukları iddiası ile ön araştırma başlatıyor.

Sonra ise rapor görüşü şöyle açıklanıyor: "İlgili raporda özetle; dosya konusuna ilişkin olarak 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığı sonuç ve kanaatine ulaşıldığı ifade edilmiştir."

***

Rekabet Kurumu 22 Haziran 2018'de şu açıklamada bulunuyor: "Son günlerde basın yayın organlarında yayınlanan haber ve yorumlardan, ülkemizdeki patates ve soğan fiyatlarının önemli bir artış eğiliminde olduğu anlaşılmaktadır. Bunun üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ tarafından yapılan açıklamada, Bakanlığın bu konuya ilişkin çalışma yürüttüğü bilgisi verilmiş ve bu artışın gerekçelerinin araştırıldığı vurgulanmıştır. Bahsi geçen konu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Rekabet Kurumu’nun da gündeminde olup hassasiyetle takip edilmektedir."

Yani bir inceleme olduğunu söylüyor.

Ve raporu RK yayınlayıp ben de bunu kamuoyuna açıkladığımda gelen bildirim:

4 Aralık 2018: Son günlerde basın yayın organlarının bir kısmında yayınlanan haber ve yorumlarda; yakın zamandaki soğan fiyatındaki artışların, patates ve soğan ticaretiyle iştigal eden teşebbüslerin rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içerisinde bulundukları iddiası ile ilgili alınan Rekabet Kurumu’nun 8 Ağustos 2018 tarihli ve 18-27/440-210 sayılı Kararı ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Söz konusu Kararda yer verilen inceleme, tespit ve değerlendirmeler; ilgili kararın alındığı tarihten önceki döneme yönelik olup, bahse konu haber ve yorumlarda iddia edildiği gibi soğan fiyatlarına ilişkin mevcut durumda yaşanan gelişmelerin incelendiği ya da değerlendirildiği ve bu gelişmeler üzerine alınan güncel bir Rekabet Kurumu kararı bulunmamaktadır."

***

Yayın tarihi ve karar no'sunu özellikle verdim. Lütfen bu Karar ve yayını RK sitesinden araştırınız.

Çünkü ben dün bu yazıyı yazarken bulamadım...

***

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bir video yayınlıyor. Videoda Business Tower'dan Türkiye'ye yönelik bir finansal operasyon çekiliyor.

Bu arada Google'a Business Tower yazdığınızda karşınıza Birleşik Arap Emirlikleri çıkıyor. Çünkü Trump tweet attığında (10 Ağustos 2018) Körfez sermayeli açık pozisyonların alındığı kamuoyuna zaten sızmıştı.

Gelelim videonun devamına: Ajanlar Türkiye'nin uluslararası alanda gittikçe daha da güçlenmesine yönelik operasyon çekiyor; acilen Türkiye ekonomisine müdahale edip yok etmeliyiz diyorlar.

Ve operasyon başlıyor: Ama videoda TL operasyonu 3.50'den başlıyor.

Oysa Trump'ın tweeti öncesi TL dolar karşısında zaten hızla değer kaybediyordu. Hatta 10 Ağustos saat 08.00-09.00 arasında liranın dolar karşısında değeri 5.68-5.75 arasında işlem görüyordu.

Trump'ın tweeti saat .9.00 sonrası etkisini gösterdi ve bir anda lira dolar karşısında 5.75'ten 6.25'e değer kaybetti. Gün içerisinde 6.80'e kadar değer kaybeden TL, gün sonunda dolar karşısında 6.42 liraydı. (TİM'in iddia ettiği operasyon ama içinde Trump bile yok)

Yani TİM'in videoda iddia ettiği olaylar 3.50'lerde değil, 5.75-6.80 aralığında seyretti. TL zaten mayıs 2016'daki başbakan değişimiyle başlayıp, OHAL süreciyle devam eden ve de bize özgü bir faiz teorisiyle süren değer kaybı dönemindeydi.

Ve TL'nin 7.20 zirvesinin hikayesi;

12 Ağustos 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Trabzon konuşması:

"Özellikle sanayicilere sesleniyorum. Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık, bittik, işi sağlama alalım gibi yollara lütfen tevessül etmeyin. Eğer böyle bir yola tevessül ederseniz, yanlış yaparsınız. Bilesiniz ki bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir. Sanayicilerin de görevidir, tüccarlarında görevidir.

Aksi takdirde biz de başta şahsın B planını C planını uygulamak zorunda kalırım, bunu da böyle biliniz."

Ve piyasa karışır.

B veya C planı neydi?

Gece piyasa açılır açılmaz dolar/lira kuru direkt 7,0 liranın üzerinden işlem görür. Gece Cumhurbaşkanlığından hemen açıklamalar yapılır: "Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hiçbir yerinde mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ülkemizden döviz kaçışını engellemeye dönük bir uyarı mahiyeti taşımaktadır."

***

Kısaca Türk Lirasının değer kaybını zirveye taşıyan etken bizdik. Hatta TL'yi emsal ülke para birimlerine oranla aşırı değer kaybına zaten biz taşımıştık. Trump'ın vergi tehdidi içeren tweetine de rahip Brunson kararı ile biz yol açmış ve sonra Rahip elini kolunu sallaya sallaya "bu can bu bedenden çıkmadan" ülkeden çıkmıştı.

Şimdi bunları neden bir daha hatırlatıyorum?

Ülkemizde siyaset özellikle seçim dönemlerinde Sayın Binali Yıldırım'ın değindiği gibi elbette gerçekleşmeyecek vaatler-söylemler içine girebilir. Devlet ile siyaset arasına kurumların girmemesi ve devletten yana bir duruş sergilemeleri gerekir.

Soğan ve patates fiyatlarının neden arttığını en sağlam bilgi olarak kurumlar vermeli ve verdikleri bilginin de arkasında durmalıdırlar ki, devlet kararı oluşabilsin. Ya da doların değeri neden arttı, ülke ekonomisi neden zayıfladı diye kurumlar doğru söylemeli ki, devlet aklı ayakta durabilsin.

Kurumların ve kuralların yıkıldığı bir ülke nasıl ayakta kalabilir ki?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Haluk Kalaycı 21 Haziran 2019 14:24
Yaş 52,hayatım boyunca gördüğüm, ülke insanın aklını gereksiz şeylerle meşgul etmeleridir.Toplumun hiçbir kesimi kendini işine veremedi,neticesi ekonomik kriz,ötekileştirme,adaletsizlik,hukuksuzluk dib yaptığı zamanlar, sık sık yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.Kimler bu durumlardan faydalandığı görmektiyiz,Halka hiç düşünme fırsatı, sorgulama fırsatı,vermemek için sistemler inanılmaz boş fikirler ürettiler ve bu fikirlerle toplumun bir kısmını yani sistemden nemalananları ikna edebildiler diğer kısmınıda gelecek endişesi, her zaman olagelmiştir.Kimin ne olduğu hang siyasi görüşte old
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 22:52
Sana önerim orta öğretim duzeyınde biride analizlerini anlayabilmeli.yazarken biraz empati yapmanı tavsiye ediyorum.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 22:50
Son birkaç gundur daha az rakam daha anlaşılır izah biraz daha rahat anlaşılma nı sağlıyor
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 22:45
Sevgili kardeşim bazen mesleğinin gereği rakamlara çok boğuluyorsun yazılarında.Anlaşılır olmak için çok rakam vermek zorunda olmanı ekonomi eğitimi alanlar anlayabilir anvak unutmaki takipçilerinin nekadar kısmı ekonomi eğitimi almış olabilir. Daha anlaşılır olmak ve daha çok kitleye ulaşmak için daha az rakam daha çok ızahat faydalı olur düşüncesindeyim.
Mensur Bin Ubeyde 19 Haziran 2019 20:37
Ortadoğu'da kartlar yeniden karılırken İsrail'i geçip bölgede süper güç olan Türkiye'ye yönelik bir operasyondur bu yaşanan kriz.15 Temmuz'da askeri darbe ile başaramadıklarını ekonomik darbe ile başarmaya çalışıyorlar. Bu işin arkasında siyonistler, masonlar, faiz lobisi, döviz lobisi ve tapınak şovalyeleri var. Osmanlı'nın tekrar kurulmasını istemedikleri için engelliyorlar. Ama ne kadar engelleseler de Rabbim(c.c) nurunu tamamlayacak ve Osmanlı tekrar kurulup süper güç olacaktır..
karar 19 Haziran 2019 15:04
troller rejimin içine mi girmişler
Toronto'dan 19 Haziran 2019 12:03
kucumsedikleri sekuler egitimli kusaklar coktan gitti, kalanlar da gitmenin pesinden, geriye kalan sosyal sermaye bu ulkeyi bir yere getirmek icin yetmez, imamhatipin kazandigi sistemde bu ulkeyi kaybederiz sayin Kahveci!
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 10:32
Bir ara " artık ucuz sebze dönemi bitti" dediğini hatırlıyorum sayın Kahveci. Sıkıntı devam etmekle birlikte sebzeler hayli ucuzladı... Beni korkutmuştun o zaman... Açıkçası bir kaç haftadır pazar alışverişine cikali seni okumuyorum
kamil 19 Haziran 2019 16:10
1
kilosu 3.50'den patates alıyorum geçim kaynağı sebze meyve olan bir anadolu ilçesinde. haziranın ortasında kirazın fiyatı 7 tl taze fasulye 7.50 tl . ucuz mu bu fiyatlar? allahtan kork
pazar esanfı 21 Haziran 2019 08:42
0
zavallı kardeşim sen nerden alıyorsun merak ediyorum ayrıca gıda sadece pazar da satılmıyor. birde markete, kasapa, mandıraya gir bakalım. zaten sen git, yiğit bulut izle. joleye devam....
Menderes YILDIRIM 19 Haziran 2019 10:21
İbrahim Bey; Ramazan bayramında ALMANCI diye tabir edilen komşumuzu bayram ziyaretine gitmiştik. Komşumuzun kızının eşi Alman olduğu için Annesinin yanına TÜRKİYE ziyaretlerinde damat rahat etsin diye Uluslararası bir otelde misafir oluyorlarmış. Kızı otele yerleştikten sonra annesini ziyarete gelmiş ve annesine şunu söylemiş. Anne 4 yıl önce geldiğimde kişi başı 70 EURO olan otel ücreti için şuan 30 EURO verdik. Ben KAR ettim belki ama önce ülkem adına ÜZÜLDÜM sonra eşimin yanında UTANDIM demiş. İşte TÜRKİYEMİZ. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 19 Haziran 2019 10:18
İbrahim Bey; Kur artışına YALAN VİDEO ile çözüm bulma kafası SON TREND. Dünyaya galiba YALANLARIMIZ la örnek olacağız. Rahip Tutuklandığında KIPIRDAMAYAN Döviz - Rahip Ev Hapsine alınınca NEDEN ARTAR? Trump Twitter ile MESAJ attığında 1 günde % 2 - 3 artan Kur olur mu? Başlangıcı son 30 yılda olmak üzere ama en çok son 17 yılda ülkemizi Twitter mesajı ile KUR OYNAKLIĞINA sokan yönetenler değil, yönettiğini sananlar işte eseriniz. Kur düşünce BAŞARI SİZİN se, KUR ARTINCA BAŞARISIZLIK da sizindir. Saygılarımla
KARAR 19 Haziran 2019 05:51
Bir ulke nasil ayakta kalabilir? 15 Temmuzda Devlete kast eden eşkıyaları idam etmezsen ulke ayakta kalamaz
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 11:15
2
O eskiyalari besleyen, ne istediler de vermedik, diyen beslemeleri ne yapacağız o zaman.
Ben 19 Haziran 2019 00:42
Masallar film yapıp senaryolaştırınca gerçek hale gelmiyor. Bu işleri zamanında Samanyolu TV dizileri yapmaz mıydı? Karanlık odalarda karanlık adamlar gizli toplantılarda planlar filan yaparlardı o dizilerde. Bu tür saçmalıkların onları ne hale getirdiği ortada. Masallara inana inana ne hale geldikleri malum. Ders almamız gerekmez mi?
KaRAR OKURu 19 Haziran 2019 00:28
Sn. Kahveci verdiğiniz bilgileri birazcık beyni ve idrak kabiliyeti olan anlayabiliyor. Lakin benim güzel insanımın saplantılı ve inadına kör taraftarlık davranışı küçük beyninin idrak noktasının önüne geçiyor. Söylenen yalanlara ikna olmaya programlanmış, efsunlaşmış bir haleti ruhiye. Çaresi yok, hipnoz olmuş gibi komutlara itaat ediyoruz. Bilmem ama bu toplumun sonu hayır değil. Birileri ortamı yumuşatalım diye program yapıyor, CB meydanda yine asıp kesiyor. Önce burayı bir cezalandırmak lazım pazar günü.
ARKADAŞLAR LÜTFEN SAZAN SARMALI NA GELMİYELİM, SAYIN DR. DEVLET BAHÇELİ GEÇEN GÜN Kİ KONUŞMASINDA ARTIK KAMBİYO REJİMİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ DEMİŞTİR, FİYAT İSTİKRARI İÇİN DÖVİZ MESELESİNE BİR AN ÖNCE EL ATILMALI, BANKA DAKİ DÖVİZ MEVDUAT HESAPLARI, MİLLİ PARA YA EVRİLMELİ, KRİZ DE HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI, EKONOMİ YE CAN VERMELİ.
ZoZo 19 Haziran 2019 08:58
1
Değerli Arkadaşım bağırmana gerek yok normal yazınca da ne yazdığın okunuyor. Önce sen senin mahalledeki arkadaşlara söyle dövizlerini bozup ellerini taşın altına soksunlar sonra başkalarından bir şey istersin...
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 09:18
1
Taşın altına elini iktidarın mütahitleri koysun. Ne de olsa 1 liralık işi 10 liraya yapıp ceplerini fazlasıyla doldurdular.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 10:09
2
Uzun zamandir inatla yorum yapiyorsunuz bu sayfada. Siz trol musunuz yoksa saf bir vatandaş misiniz? Bildiklerini paylaşmadan önce biraz kitap okuyun ve öğrenin sonra yorum yapın, lütfen.
Karar okuru 19 Haziran 2019 10:47
1
Arkadaslar NO PANIK MAKE YOUR PLAN isimli arkadas “SAZAN SARMALI TEORISI” nin sahibi, lutfen bu arkadasa SAYGI gosterin, entellektuel birikiminin yanindan gecemez hic birimiz. Bana sorarsaniz, LEAVE HIM ALONE…
Krr 19 Haziran 2019 11:17
0
Taşın altına elimizi koyacağız da, seninkiler taşın üstüne oturmuşlar. Şöyle önce ordan insinler. Okey...
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 17:15
0
Iste bizim DR. larimiz egitim seviyesi bu kadar :) Gecen bir Yr. doc hocam vardi hep kendi kendime sorardim bu nasil Yrd. Doc olmus bir baktim simdi Prof. olmus :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN