Back To Top
Maaş alamayan ekonomi gazetecilerinin hali

Maaş alamayan ekonomi gazetecilerinin hali

 - Son Güncelleme: 06.05.2019 Pazartesi 09:35
- A +

Türkiye uçuyor manşetlerini attıktan kısa süre sonra işten de atılıyorsun... 

Nedeni ekonomik sıkıntılar. 

Ama kriz değil. Çünkü ekonomik kriz yasak kelime.  

‘Ekonomiye baharın müjdesi, cemre düştü’ manşetini atalı aylar oldu ama çalışan ekonomi muhabirlerinin maaşı da verilmeyeli aylar oldu.  

O cemre maaşlara düşemedi bir türlü. 

Nedeni ekonomik sıkıntı. 

Ama kriz değil. Çünkü ekonomik kriz yasak kelime.  

***

Şu sıralar “Türkiye uçuyor” manşetleri atan bir çok basın-yayın kuruluşu ekonomik kriz içinde. Ama manşetlere bakarsanız her şey çok güzel.  

Ya da çok güzel olacak.  

Geçmişteki haberlerine baktığınızda zaten ekonomi hiç bozulmadı. Sadece “şer güçler” saldırdı ve o saldırılar da püskürtüldü.  

Hiç sorun yok.  

Kurumların açıkladığı kararlar ve veriler de çok güvenilir. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyen siyasi liderliğin yansıması alt taraflara da yayılıyor. 

Kişisel itibarın önünde geliyor kurumsal itibar.  

Bir makam uğruna kişisel itibarını yere seren ama devletin kurumsal itibarına sarılan o kadar çok devşirme var ki... 

Devşirme dedik ya! 

Osmanlı, Akıncılar ile kurduğu devletini devşirme ile merkezileştirdi.  

Neymiş o padişahın otağında farklı sesler-görüşler çıkarmak. Akıncı beyleri de meydanlarda ayrı bir güç oluşturmuyor muydu?  

En güzeli devşirme-dönme sistemi.  

Onlar zaten benliğini kaybetmiş devşirmeler değil miydi? Varları yokları padişahın varlığıydı. Varlıkları varlığına armağan olmuştu.  

Makam veren oydu,  

Ulufe veren oydu,  

İhsanda bulunan oydu, 

Anadolu Beyleri de kimmiş?  

TÜİK açıklama yapmış; itibarımız yüksek.  

Merkez Bankası da yapmalı... 

Cevapsız kalan sorularla itibarı biraz düşmüş olabilir.  

Daren Acemoğlu ne diyordu: “Kurumlar ve kurallar çalışmalı”  

Başkanlık sistemimiz ne diyor? “Hızlı karar almalı... Nedir o kurumlar ve ayak bağı kurallar.” 

*** 

BETAM 2019/1. çeyrek için yüzde 4,0 küçülme öngörmüş. Aslında olanlardan tahminde bulunmuş.  

Bu günlerde tahminler epey zor. Kayıtlı veriler, kayıtsız derlemelerde görülmeyebiliyor. Mesela İş-Kur kayıtlı işsiz sayısı 2,4 milyondan 4,05 milyon kişiye çıktı diyor ama TÜİK henüz derlemelerde o seriye ulaşamadı.  

Enflasyon tahmininde bulunan ekonomistlerin en iyimseri bile TÜİK’in iyimserliğine yetişemedi.  

İTO erken öten kurum oldu. İstanbul’da enflasyonu 2,81 açıkladı. Gıda fiyatlarında da 3,25 artış olmuş. Ama TÜİK’in bölgesel hesabında İstanbul enflasyonu 1,92 çıktı.  

İstanbul’u kurtaran Türkiye’yi kurtarıyor.  

İstanbul’u alan da Türkiye’yi alıyor.  

O nedenle ülkede dış çember ateşten gömlek olmuş. Günübirlik dış politika bizi sonuna kadar sıkıştırmaya başlamış ama tüm enerjimiz ve gücümüz İstanbul’u almak üzerine kurulu.  

Belirsizlik uzadıkça, her itiraz TL’yi çökerttikçe bile tüm enerjimiz İstanbul’u alamaya yönelik.  

Binlerce kişi yine bizim itirazlarımızla işini kaybetmiş, evine ekmek getirememiş vs kimin umurunda.  

***

Köprüden atlamaya kalkanı kim kurtardı diye bakıyoruz. Oysa kim, niye atlamaya kalktı kimsenin umurunda değil çünkü.  

Borçlarını ödeyemedi diye kim intihar etti?  

Önemli olan ölenler değil, sağ kalanlar görüşü hakim sanki.  

Varsa yoksa bekamız. Ama ülke bekası değil.  

Bahçeli çok iyi biliyordu. Kendisi 2002’de benzerini yaşamıştı. Büyük ekonomik krizde toplum arayışa giriyor. Kendisi bir önceki kendi krizinde barajın altında kalmıştı.  

Şimdi yine bir kendi krizimiz var. Beka olmasa gidecekti. O nedenle dini söylemin yanına bir de milliyetçi söylemle sorunlar örtülebilirdi.  

Ama şimdilik 5 milyona yaklaşan işsizlerin sorunu örtülemiyor. Sadece medya yazmıyor, medya görmüyor ama toplum görüyor.  

Tekrar söylüyorum: Ülkemizin birinci derdi dolar, faiz, enflasyon olmaktan çıktı. Tek derdimiz ve bekamız işsizlik. Acil ama çok acil herkes bu soruna el atmalı ve çözüm yolları bulunmalıdır. Aksi halde sorunlarımız daha çok artacaktır. 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali 19 Mayıs 2019 16:52
İbrahim Bey, işsizlik özelinde üniversitelerin haline de değinseniz keşke. Emek sarf edip, yıllarını vererek yüksek lisans ve doktora yapan insanlar adaletsiz mülakat ve başvuru şartları dolayısıyla üniversitenin kapısından başlarını sokamıyorlar. Bunun yerine torpili olan liyakatsiz kişiler ısmarlama kadrolarda ülkenin imkanlarını tüketiyor. Akademide liyakat olmayınca da ülkenin lokomatifi olması gereken kurumun arkasında sayısız sektör yara alıyor. Böylesine büyük bir hata ise küçücük, basit çıkarlar için devam ettiriliyor.
Mensur Bin Ubeyde 06 Mayıs 2019 21:17
Ülkede işsizlik yok iş beğenmeme var. Türkler'in tenezzül edip çalışmadığı işlerde Pakistanlı ve Suriyeli kardeşlerimiz makine gibi çalışıyorlar. Bizimkiler ise memuriyet gibi maaşı ve tatili bol olan saltanat gibi işler arıyor. Bulamayınca da işsizlik arttı diyorlar. Pazarda limon sattınız da tutan mı oldu? Bu kadar firma eleman arıyor ve kimse bulamıyor. Üniversite bitirenlerin kibirinden yanına yaklaşılmıyor. Gören de Osmanlı padişahının oğlu sanır bunları. Ondan sonra da Amerikan portakalının da gazı ile ülke batıyor diyorlar. Bu numaraları
Menderes YILDIRIM 06 Mayıs 2019 16:41
İbrahim Bey; Bizim başta EKONOMİ olmak üzere tüm yöneticilerimizin konuşmalarına bakarsanız hepsi kahraman, yiğit, efe. Niye böyleler derseniz, Milletin parası olduğu için. Ağızlarını açtıklarında karşılarındakilerini KÜÇÜMSERLER ama ABD Baş. TURP' un bir Twitter ile (DÜNYA' da olduğu gibi) Borsalar ve Kur KOR ATEŞİNE bürünüyor yine de laf efeliğinden beri gelmiyorlar. Yönettikleri kendi ailesinin parası olsa, böyle mi yaparlar? Dünya da tüm Ekonomiler bir TWİTTER rüzgarına dayanamayacak kadar zorda. GÖRSÜNLER Artık. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 06 Mayıs 2019 16:35
İbrahim Bey; Bugünkü yazınıza "Türkiye uçuyor manşetlerini attıktan kısa süre sonra işten de atılıyorsun..." böyle başlamışsınız. Gazeteciler Manşet attıktan sonra İŞTEN ATILIYORLAR bu doğru. ABD Devlet Baş. TURP da Pazar günü Twitter üzerinden "ABD ticarette artık Çin'e karşı kaybetmeyecek" diyerek DÜNYA MANŞETİ attı ve başta ÇİN olmak üzere Dünya Borsaları ve para birimleri ne hale geldi bir görüldü. Burada anlatmak istediğim ise Biz güçlüyüz demekle olmuyor, Dünyanın en güçlülerinin Ekonomileri bir Twitter rüzgarına bile dayanamıyor
karar okuru 06 Mayıs 2019 16:26
iş yerleri maaş ödeyemiyorlar işçi çikarıyorlar insanlar işsiz iş yeri yok iş yok aileler işsiz kalan çoçuklarınla emekli maaşlarını pay ediyor aynı eve taşınıyorlar iki aile bir arada yaşamaya başladı millet aş iş derdinde bizi yönetenler koltuk bekası 60 tane yeni lüks araba kiraladılar deri koltuklu 250 mühendis işe alsalarya binalar yıkılıyor topraklar kayıyor ingilizce tezli yüksek lisans mühendis işsiz 4 senelikde işlerme mesünü 2 ünüversite bitirmiş iş arıyor sayın İbrahim bey iyi varsın ve doğruları yazıyorsun sağol
Hasan 06 Mayıs 2019 13:38
Ahh ...Şu Trump olmasa ülkemiz çağ atlayacak.Yani ilkokul öğrencilerine çağları say dediğimizde ilkçağ yeni çağ diyeceklerdi. Yani çağ atlayacaklardı.Ama maalesef Trump in yüzünden bu çoçuklar korkudan çağı atlayamıyorlar. Allah belasını versin bu Trump in ülkeyi ne hale soktu. Neler yaptı neler. Ülkemize gelip tarlalarımızda patates soğan ekmeyerek patates soğanın fiyatını yükseltti. Birde mazottan aşırı vergi alarak ülkemizi batırdı. Şu Trump in boğazını sıkasım geliyor.Yani...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 11:52
İnsanlar ekonomik krizle boğuşurken, sırf maaşı yatsın diye kasten yalan haber yapan bir muhabirin ya da gazetecinin işsiz kalması adaletin tecellisidir. Bir hakim nasıl adil ve dürüst olmak zorundaysa, gazeteciler de dahil tüm meslek mensupları adil ve dürüst olmalıdır.
Alper 06 Mayıs 2019 11:36
Sefillikde 4. sırayı almışız,ne itibarı?Kim itibar eder,sefillere,saray itibar getirseydi,4. sıraya mı inerdik?İtibar,erdemde olmasaydı,Rasule de,Allah bir saray vermezmiydi?Bizimle alay ediliyor ama şikayet edecek bir merci bırakılmamış ki.
Olmadı bir daha 06 Mayıs 2019 10:27
Köprüden atlama olayının üzerine gidilmeli İbrahim Bey. Tahminimce Davutoğlu`nu itibarsızlaştırma adımlarından biriydi. Kurgu diye suçlama yapabilmek için kurgulandı....
Abdullah hasan 06 Mayıs 2019 10:12
İşsizlik ekonomi de son ve en belirgin gösterge heralde, ekonomik göstergelerin kurumlardan kişilere geçme safhası. Sanırım bu ssafhada ekonomi yazarlarının okunma olasılığı dahada genişliyordur, çünkü iş kişlerin kendisine ilgilendirdiğinden.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 09:24
Onlar da gayet iyi biliyorlar ki ekonomik ve sosyal krize karşı ellerinde hiç bir şey yok, sadece zamana oynuyorlar. Yapılanın ne kadar yanlış olduğunu bile bile.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 08:53
Bahceli’nin “Beka” sloganin toplumda bir karsilik bulmadigi asikardir. Milleti korkutarak oy devsirme isi cok geride kaldi.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 12:11
2
yalnız, birden bire şehit haberleri gelmeye başladı. durup dururken. epeydir gelmiyordu. yani beka sloganı toplumda karşılık bulabilir. Tam iktidarın ihtiyaç duyduğu bir zamanda pkknın saldırması da ilginç doğrusu. demirtaşın da pkk istediği için hapse atıldığı yazılmıştı.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 08:09
Ekonomi moral ve güven işidir kim ki size güvenecek parayı zaten istemeden getirir eğer ki güven vermiyor iseniz kapı kapı dolaşıp durun hiç farketmez zırnık vermezler varlık fonu kurdunuz koca koca kamu kurumlarının kasaları elinizde ama piyasanın ateşine çare olmuyor oldu olacak bankalarda bulunan döviz hesaplarını kullanalım çare olacak mı ,?
Karar Okuru 06 Mayıs 2019 06:52
Bu iktidar ekonomik ulkeyi ekonomik krizden cikaracak kabiliyete sahip degil maalesef.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 12:13
0
ülkeyi krizden çıkarmak istiyorlar mı bilmiyorum ama bir ülkeyi batırabilecek kadar kapasiteleri, yetenekleri olduğunu biliyorum. amerikaya göndersek, amerikayı sömürge 3. dünya ülkesi statüsüne kadar düşürmezlerse bıyıklarımı keserim. sadece 30 sene yeterli bunun için. gerçi trump da aynı işi becerebilir.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 05:20
Bu ülkede afgan,suriyeli,özbek,türkmen o kadarçok kayıtdışı çalışan var ki devletin bunu neden görmemexlikten geldiği anlaşılır değil :
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 03:37
Bahçeli çaresizliğini bekayla, Erdoğan ise din sosuyla giderme dışında çıkış yolu kalmayan iki insan olarak ortada kaldılar. Yıllarca yapılan uyarılara kulak tıkayıp herşeyi ben bilirim havasına girdiler. Sonuç ortada. Şimdi konuşnalarını duyunca beni bir acıma duygusu alıyor. Yazık oldu ülkeye. Trump, Merkel ya da Putin höt dese ekonomi top atıyor.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 02:09
Hindistan daki gibi bir kast sistemi oluştu bu ülkede.Alt sınıf bertaraf.Orta sınıf taraf bir de sırça köşk var.Onlar aşağıyı göremiyorlar.
karar 06 Mayıs 2019 00:41
"Tekrar söylüyorum: Ülkemizin birinci derdi dolar, faiz, enflasyon olmaktan çıktı. Tek derdimiz ve bekamız işsizlik. Acil ama çok acil herkes bu soruna el atmalı ve çözüm yolları bulunmalıdır. Aksi halde sorunlarımız daha çok artacaktır. "istenen durum,hedef buysa boşuna çırpınıyorsunuz.hırsız içerdeyse kilit kar eylemez.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 10:01
1
İşsizlik Türk milletinin fertlerinin sorunu, yandaşların değil. Yandaşlar için öyle bir sorun olmadığı gibi son günlerde binlercesinin belediyelerde işe bile gitmeden çalıştığı ve maaşlarını bankamatiklerden tıkır tıkır aldıkları ortaya çıktı ...
musto 06 Mayıs 2019 00:34
Ülke yanıyor Bahceli taranıyor seçimi iptal edin ben istanbula karargahımı kuracağım seçimi kazandıracağım diğer ortağıda şaibe bulaştı vb yüzlerce damat eş dost ve mahdumların derneklerine bağışlar yapılmış mahkemeler erişim yasağı uyguluyor.Bunlardan fayda yok evli evine köylü köyüne gitsin başının çaresine baksın.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2019 12:15
0
bahçeli akpyi bitirmek için seçimi zorluyor. daha doğrusu, seçimi zorluyor çünkü akpye karşı güç elde etmiyor. "eğer istediğimi vermezseniz seçimi yeniletirim. siz de iktidardan gidersiniz" mesajı veriyor. seçimin yenilenmesi akpnin iktidardan gitmesi demektir çünkü.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN