Back To Top
Millet ‘boğaz’ onlar ‘kanal’ derdinde

Millet ‘boğaz’ onlar ‘kanal’ derdinde

 - Son Güncelleme: 11.12.2019 Çarşamba 08:35
- A +

Kaynakların verimli kullanılması diye bir kavram vardır.

Hatta iktisat bilimi için kıt kaynakların verimli kullanılması bile denilir. Çünkü ihtiyaçlar sınırsızdır ama kaynaklar sınırlıdır.

Mesela şimdi Çanakkale’ye köprü yapılıyor. Yılda sadece iki dini bayramda trafik yoğunluğu yaşanan o yere Hazine garantisi ile köprü yapılması ne kadar elzemdir?

İster kamu olsun, isterse özel sektör olsun kaynakların verimli kullanılması gerekiyor.

Bakın mesela İstanbul’dan İzmir’e otoban yapıldı. Şarkıcı Demet Akalın bir video çekerek o otobanın ne kadar güzel olduğunu yayınladı. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da o şarkıcıyı arayıp teşekkür etti.

Hepsi güzel... Ama o yol videoda da görüldüğü gibi bomboş.

Yazık değil mi?

Yapım maliyeti 7,9 milyar dolar açıklanan ama açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 milyar dolara mal oldu dediği o yol ve Osmangazi Köprüsü de bomboş.

Çünkü kullanım ücreti çok pahalı. Bir otomobil bile indirimsiz fiyat uygulansa İstanbul’dan İzmir’e yol parası olarak 450 lira civarında bir ödemde bulunmak zorunda. Yanına birde benzin parası eklerseniz, yol maliyetini siz düşünün.

O kadar pahalı ki, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 44,5$ + KDV fiyatı bugünkü kurda 280 lira ediyor. Ama devletimiz geçmeyen milletin vergilerinden karşılanmak üzere geçenlerin fiyatını 103 liraya indirdi.

Zaten köprüden ve otoyoldan geçmeyen araçların tümünün parası Milletin vergilerinden ödeniyor. Ve o yol öylece bomboş beklerken, yapımcı şirketlerin kasasına ABD enflasyonu bile gözetilerek paraları ödeniyor.

TARİHİ İŞSİZLİK

Bugünlerde anlamadığım tek konu şudur: Ülkemiz tarihi bir işsizlik sorunu yaşıyor. Onca hesap değişimine rağmen 4,6 milyon işsiz ve yüzde 14,0 işsizlik oranı var.

İşsizlik ve buna bağlı olarak yaşanan sefalet nedeniyle kaç ocak söndü? Kendini yakan mı, kendini köprüden atan mı, kendini ipe asan mı kaldı?

Anlamadığım konu şu: Bunca İNSANİ soruna rağmen ekonomiyi nasıl borsa-faiz-döviz ekseninde değerlendiriyoruz?

Efendim faizler düşmüş, dövizde de disiplin sağlanmış; zaten borsanın da 105 bin endeksin üstüne çıktığını Sn Cumhurbaşkanı açıkladı.

İyi ama AK Parti 2002’de ekonomiyi söylerken SOFRA diyordu. Çay ve simit hesabı yaparak, pazarda file nasıl doluyor diye dert anlatıyordu.

Dövizde yükseliş olmuyor diye evinde aç kalan, işsiz kalan vatandaşın karnı doyuyor mu? Ya da faizler düştü diye eskiden mahallesinde bakkala veresiye yazdıran vatandaş şimdi bankadan kredi mi alacak?

Artık perakende sistemi zincir marketler oldu. Her yer AVM ile doldu ama veresiye defterler de yok oldu gitti.

İşte bu ortamda şirketlerin Hazine garantileri ile yapacakları boş yollar ve köprüler Milletin açlığını doyurmayacaktır. Şirketlerin yapacakları fabrikalar Millete iş kapısı olacaktır.

DEPREM RİSKİ VE KANAL İSTANBUL

Bugün İstanbul için bir başka tehlike ise her an beklenen deprem riskidir. Daha sallantı bile olmadan yıkılan evleri gördüğümüzde, depremde ne olacağını biliyor muyuz?

Prof Dr. Cenk Yaltırak olası depremde köprülere dikkat çekiyor. Kanal İstanbul sonucu iki boğaz arasında kaç milyon insan sıkışacak bilmiyoruz.

Bir tarafta deprem riskini daha artıracak bir proje, diğer tarafta kaynak var ise kentsel dönüşüm bekleyen bir toplum. Ama hepsinden acısı kaynakların verimsiz kullanılması nedeniyle evinde işsiz-aşsız bekleyen milyonlarca işsiz.

Böyle bir denklemde ne oluyor da illa kanal diye tutturuyoruz?

Acaba örtülü siyaset fonlaması için yeni rant alanları mı gerekiyor? Candan Karlıtekin’in taa 2013 yılında dikkat çektiği yeni bir arsa rantı ve Kuzey İstanbul şehri için mi bu kadar ısrar?

Bildiğimiz bir şey var ki, o da bu kafanın aklının fikrinin betona çalışmasıdır. Yok o arsa değerli, yok bu arsa değerli...

Beton uğruna 650 milyar dolar yabancı sermayeyi heba ettik. Acaba hiç mi ders almayız da hala illa beton diye tuttururuz.

Umarım gerçekler çok uzun süre beklemeden açığa çıkar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fahrettin Özdemir 12 Aralık 2019 22:58
Bu Kanal İstanbul'u Sayın Cumhurbaşkanımzdan başka isteyen var mıdır?Peki öyleyse şu Kanal'ın ne getireceğini neden açıklamıyor?Ben istiyorum diyor da başka bir şey demiyor.Kimse de korkusundan sesini çıkaramıyor.Ses çıkaran olursa ya hain,ya Fetö'cü;en basiti''O kafa''.Kimsenin fikrine değer verilmiyor,etrafındakiler de''evet Efendimci''Amerikan Savaş gemileri vızır vızır Karadeniz'e geçecek.Bir savaş anında biz Kanal'ı nasıl geçeceğiz?
kanmaz şaşmaz 11 Aralık 2019 22:05
avrupada kale şatoların etrafına su dolu kanallar açmak çok tutulur. kıbrıstan atamadık bari trakyadan atalım bunları, savunmalarını da kıralım diyenlerle işbirliği yapmak! Türkiyede suç olarak değerlindirilir mi acaba? mesela vatan hainliği, ihanet vb..
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 20:35
Avrupa'da Amsterdam'da populer marketde 200 gram Hollanda peyniri 2euro , asgari ucret 1635 euro. Yani kabataslak 1kg peynir 10 euro , 163.5 kg peynir aliniyor asgari ucretle. Turkiyede populer marketde 350 gram eskikasar 19 tl, asgari ucret 2250 tl. 1kg kasar yaklasik 55 tl. 42 kg eskikasar alabiliyor asgari ucretli Turkiyede.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 22:45
2
çok doğru...kapı komşumuz Bulgaristan para birimi levayı tl karşısında 3 katlamış. milli gelir bizden 2 kat yüksek. daha dünün komünist bulgaryası burnumuzun dibinde uçmuş gitmiş. bizde beton dikmişiz, ülke emlak mezarlığına döndü.
nnn.ozturk 11 Aralık 2019 18:27
Sayın Yazar, ne kendinizi yorun, ne de bizi. Zarar varsa ve millet ödüyorsa, ee, şikayet de yoksa rahat bırakın ödeyelim sürgidelim. Kaymak gibi yollar bomboşmuş, böyle yolda adam 180 yapar. İddia ediyorum, Her yetişkin ve her ergene birer Iphone dağıtılsın, süper ligde tek değil 5 takım birden şampiyon ilan edilsin sorun morun kalmaz.
miralay 11 Aralık 2019 17:41
Betona gömmeyelim parayı; Bu sefer Horasan Harcından yapalım aga.. Hem daha fıtri ve daha bizden olmuş olur değil mi ?
Karar okuru 11 Aralık 2019 16:32
Kanal,köprü,hava alanı bizim için çok uzak hiç yolumuz düşmez.Ama fırına markete hergün uğrarım.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:48
0
Evet çoğumuz için öyle. Ama ne yazık ki torunlarımız bu borçları ödeyecek...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 16:21
''Taksim Platformu'nun isteklerine bakınca da perde arkası bazı gerçeklerin, perde önüne geçtiğini görmüştük: Kanal İstanbul olmayacak, üçüncü köprü yapılamayacak ve yeni havaalanı inşa edilmeyecekti... Çevreci Gezi Parkı eylemcileri milli ekonomik çıkarları sabote eder noktaya gelmişlerdi.'' 28.11.2013 tarihli (Türkiye gazetesi) İbrahim Kahveci köşe yazısından bu satırlar. İlginç bir dönüşüm..Motivasyon kaynağı nedir acaba bu değişimin?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:47
Yarin merkez bankasinin faiz indirmesi bekleniyor yaklasik 200 baz puan tahminleri var fakat faizler 500 paz puan bile inse dovizi fiyati artmaz cunku ekonomide bahar havasi soylemleri devam etmeli ki bu kanal projesi yapilsin ve diger YID ler devam etsin nede olsa finansmani uzun vadede bizim vergilerle saglaniyor oyun cok buyuk ve kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez bir kusak bir yol projesi nin bir parcasi olan bu projeler nasil olsa bu ulkeye yaptirilcak Ekonomide marjinal fayda icin 0 faiz evet merak etmeyin doviz artmaz yukseltemezler stratejik dusunelim ve oyunu bozmak yerine kazanalim
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:27
2.500.000 kişiye iş ne oldu? 2023 hedefleri vardı ya!
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:25
"EYT'ye kapısını kapatanlar kapımıza geldiğinde kırmızı kartımızı gösterir, hesabını sandıkta sorarız"
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:38
0
SGK verilerine göre aylık ortalama 32 Bin 931, yıllık 395 Bin 176 Kişi emekli oluyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar her halükarda emekli olacaklar. Bu kişiler emekli olursa ekonomi çöker diyenler 5 yıl içinde en az 2 Milyon EYT'li zaten emekli olacak! ama eyt'liler bunları tahtından edecek haberin olsun.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 03:01
0
İlahi adalet var arkadaşlar.. Birinin emeğini, iyi niyetini harcarsanız, başka bir şekilde de sizi harcarlar
Geçilmeyen köprüler, yatılmayan hastaneler, kullanılmayan yollar, uçulmayan hava alanları, kullanılmayan elektrik ve yakılmayan doğal gaz tümünün parası Milletin vergilerinden ödeniyor. Ve yapımcı şirketlerin kasasına ABD enflasyonu bile gözetilerek paraları ödeniyor.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:06
Kanal Istanbul projesi yapilacaktir bu proje bir kusak bir yol projesnin devamidir bu kadar YID havaalanlari limanlar bu bir kusak bir yol projesi icin yapilmistir Keske bunlar ozel sektorun elinde olmasaydi Cin gumbur gumbur ticari mallari ile geliyor ortadogu akdeniz suriye irak afrika da olanlar buyuk guclerin oyunu Eger bu projeler yapilmassa doviz fiyatlari ucar ekonomi coker bosunami 500 milyar dolar borc verdiler. Gelecek te ne olur tam fiyasko Avrupaya,ulkemizde yapilan bu yollar ile Turk mallari yerine Cin mallari satilinca seyreyle gumburtuyu ne sanayi kalir ne uretim tehlike buyuk
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 22:39
1
ama çinliler imam hatip mezunu değiller
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 23:40
1
Ülkede sanayimmi var uretimmi hangisi var,senin beyin tatile gitti heral
HACI MURAT 11 Aralık 2019 14:39
Bazı kişiler milletin ihtiyaç duyduğu yol,köprü,hastane gibi yatırımları birinin çıkıp babasının hayrına yapmasını bekliyor sanırım.Mesela bir şehir hastanesini yapan firmaya Devletin ödeme yapmasını yanlış buluyorlar.Bir de şurası var:Devletin gelirleri bir yerde toplanır,bütün masraflar oradan karşılanır.Benim verdiğim vergi şuraya gitti,buraya gitti denemez.Hastaneye hiç yolum düşmese bile,ödediğim vergiler Devletin sağlık harcamalarına gitmesin diyemem.Ödediğim vergiler hiç yararlanmadığım Devlet hizmetlerine sarfedilebilir.Buna itiraz etme hakkım yoktur.Bu en basit maliye bilgisidir.
selo 11 Aralık 2019 15:10
3
yani on liraya mal edilecek bir kamu hizmetini yirmi liraya mal edip üç,beş hırsızın cebini doldurmak problem değildir diyorsun
Bir Türk 11 Aralık 2019 16:15
1
Hacı kardeş, milletin ihtiyaçlarını tabii ki devlet yapacak. Türkiye'de ilk defa yol köprü yapılmıyor. Yatırımlar yapılırken 25 yıl para garantisi verip birilerinin kasasını doldurup zengin etmek kul hakkıdır. Kamu parasında 80 milyonun hakkı var. Seni bilmem ama ben hakkımı helal etmiyorum...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:59
1
Peki hacı, bu yol ve köprüler garanti ödemeleri için ödenen paralar ile yapılsa. Hazine de 20 sene borçlanmasa daha iyi olmaz mı. Nüfusumuz sürekli artıyor. Daha çok köprüye yola ihtiyacımız olacak. 20 - 25 sene ödeme garantileri verirsek ileride bu yatırımları hangi para ile yapacağız.
dünya malı 11 Aralık 2019 22:14
1
tarkat okulundan hacı olunca mali bilginde o kadar olmuş. bari kul hakkını özümseseydin. havalanı yakınına yerleşim yeri gerek! bu da en yakın kanalın başlangıç noktası. sadece buraya bir kent site kurulsa kanal yapımı sonra durdurulsada amaç hasıl olur! nasıl cin fikir ama? ist halkı su kaynaklarını kaybetmiş onlara ne? su pahalı olacak kime ne? amaaan!..
HACI MURAT 11 Aralık 2019 14:14
Adnan Menderes 1950'li yıllarda İstanbul'a Vatan Caddesinini (şimdi Adnan Menderes Bulvarı)açınca CHP "buradan uçak mı kaldıracaksınız" diyerek itiraz etmişti.Aynı itiraz Demirel birinci boğaz köprüsünü yapınca da söz konusu oldu.Boğaz köprüleri ve Marmaray'ın olmadığı bir İstanbul'un trafiğini düşününüz.Bir insan evladının en temel ihtiyaçlarından birin de konut ihtiyacıdır.Beton diyerek Toki binalarını küçümseyenler çadırda mı kalıyor acaba?Bunca konut üretilmesine rağmen konut fazlası mı var ülkemizde? Bu konutlar üretilmese asgari ücretlinin hali nice olurdu?
bir okur 11 Aralık 2019 16:26
3
Hacı efendi, En son olan depremden sonra İstanbul'da 30 okul depreme dayanıksız olduğu için boşaltıldı. Yirmi yıldır okullarını güçlendirememiş iktidarımız çılgın projeler peşinde. İsraf inancımıza göre haramdır, fakirlik sebebidir. Yol köprü yaparak, güçlü devlet olunmaz. Güçlü devlet bilim ve teknoloji ile olur...
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:40
0
Unutmayalım ki Yunanistan da da yol, tünel, olimpiyat stadları maliyetlerinin çok üzerine yapıldı: sonuç ortada ,krizden kurtulamadılar:
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:45
Çanakkale köprüsü yapılmadan evvel Gelibolu ve Lapseki’deki araziler ecnebiler tarafından ucuza kapatıldı. Bu proje sayesinde aldıkları tarlalar bin katı değerine çıkacak. Bu rantı da biz vergi mükellefleri finanse edeceğiz. Ne güzel dünya değil mi? İşte siyasal islamcıların aklı bu kadar çalışıyor.
Erol ozmen 11 Aralık 2019 16:25
8
Eger burda bir rant olusuyorsa bu o kopruyu yapan hukumetin disinda bir olay Turkiyedeki butun carpik yapilasma belediye sorunudur o halde canakkale belediyesi bu koprunun cevresine yapilasma izini vermesin
engineer 11 Aralık 2019 13:19
Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm Dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm Bulundum ben dahi dar-üş-şifa-yı Bab-ı Âli'de Felatun'u beğenmez anda çok divaneler gördüm Huzur-ı gûşe-yi meyhaneyi ben görmedim gitti Ne meclisler ne sahbâlar ne işrethaneler gördüm Cihan namındaki bir maktel-i âma yolum düştü Hükümet derler anda bir nice salhaneler gördüm Ziya değmez humarı keyfine meyhane-i dehrin Bu işretgehte ben çok durmadım ammâ neler gördüm (Ziya Paşa)
Tansu KAYNAK 11 Aralık 2019 12:49
Şimdiiiiiii taaaa.... Keban Barajından saymaya başlayayım istersen... ne yapacağız elektiriği toprağamı vereceğiz diyordu sizinkiler...sen bunları sahiden inanarak yazıyorsan, eh ne yapalım herkes akıllı olamaz denilebilir ama birileri yazdırıyorsa o zaman durum çok vahim.....
karar 11 Aralık 2019 12:34
istabul tarihte bir çok kez kuşatmalar,savaşlar,ihanetler görmüştür.en son bilmem kaçıncı ihanet dönemi yaşandı ve bu müsebbiplerince de itiraf edildi.şimdi geçenkinden hiç ibret alınmamış gibi yenisine soyunmanın nasıl bir veya bir kaç anlamı olabilir.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:22
Dün Konyada yaşlı bir kadın ve iki torunu oturdukları kerpiç evin yıkılması ile enkaz altında kalıp can verdiler. Ucuz diye 400 tl bedelle üç ay önce tutulan evde yaşayan kadın yokluk içerisinde yaşıyor ve pazarlarda seyyar satıcılık yaparak hayatta kalmaya çalışıyormuş. Yıkılan ev , yağmur ya da bir sarsıntı olmaksızın 3 kişiye mezar oldu . Millet boğaz derdinde , kanal istanbul düşünecek halde değil eeeeeyyy idareciler ..
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:43
0
Utanç duymalıyız...
Erol ozmen 11 Aralık 2019 12:21
eskiden bu ulkede hic bir sey yoktu hastalar doktorsuzluktan soguktan pislikten oluyorlardi yol yoktu ulasim sorunluydu ekonomi iflasti devlet fakirdi disarda luksemburg a bile yalvariyorduk biraz borc verin diye yani hic birsey dogru duzgun calismiyordu e adam geldi herseyi duzeltti gicir gicir yollar kopruler hastahaneler yapti insanlarin yasamini kolaylastirdi milletin bir eli yag da bir eli balda tabi kaniksandi guya millet acmis ya Allahtan korkun sizmi korsunuz bizmi gormuyoruz hele iyi bakin millet nasil yasiyor ne yiyip ne iciyor nerelerde geziyor bos palavralar atmayin millet yasiyor
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 22:19
1
okuduğunu anlamıyorsun galiba. Yazar önceliklerden bahsediyor.ve vatandaşın kullanmadığı hizmete para ödediğini söylüyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:44
0
O kadar iç ve dış borç var ki , gelecekte aynı şeyler olmayacağını nerden bilelim:
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:46
0
Ya devletimiz boşuna 3.500.000 kişiye sosyal yardım yapıyor,millet yaşıyor ya :
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 22:49
0
Hayır eskiden de parası olana doktor okul hastane vardı. Hala da öyle. Dolayısıyla fakir için değişen bir şey yok. Millet halinden memnun olsa oylarınız % 30 lara düşmezdi.
Menderes YILDIRIM 11 Aralık 2019 12:20
İbrahim Bey; Tayyip Bey, Geçmiş bir konuşmasında MB için sizin hangi ENFLASYON HEDEFİNİZ TUTTU ki diye eleştirmişti. Tayyip Beye sormak gerekmez mi? Tayyip Bey ve AKP Hükümetlerinin Hangi "Köprü - Otoyol - Havaalanı - Vb." Geçiş Garantisi verdiğiniz rakamlar tuttu ki Merkez Bankasının Enflasyon Hedefi için söylediklerinizi kendinize de uygulayacak mısınız? denilmeli. İbrahim Bey; Ülkemizin GELECEĞİNE verdikleri Zarar ve İPOTEK altına aldıkları yetmiyor muş gibi Şimdi de KANAL İSTENBUL diyorlar. Tayyip Bey ve AKP için EKMEK - HAK - HUKUK - DEMOKRASİ VİCDANLARINA yok. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:12
Dürüst olun beee dürüst. O kanalı tanker kazası olur diye yaptırmıyorsunuz çünkü yapay kanalda da tankerin dümeni kilitlenebilir ve siz iki tarafına da şehir kuracaksınız. Siz o kanalı Çinliler parayı getiriyor nasıl olsa deyip inşaat sektörü canlansın diye istiyorsunuz. Her zamanki gibi millete yalan söylüyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 21:48
0
Üstelik boğazdan bedava geçmek varken , ne diye paralı kanala girsin , üstelik daha da uzun...
HASAN DİNÇ 11 Aralık 2019 12:11
Kanal İstanbul mükemmel bir proje,ama AKP. nin kapasitesine uygun değil,çünkü böyle baba projeler millete yük oluyor.Daha sakin bir kafayla MİLLİ bir ruhla heyacanla daha güvenli bir ekibin bu işi yapması lazım.
Menderes YILDIRIM 11 Aralık 2019 11:48
İbrahim Bey; Bugün yine AKP ve Tayyip Bey tarafından BİLEREK ve İSTEYEREK yaptığı bu YİD ler ülkemizin GELECEK NESİLLERİN hayatını karartacak bu UCUBELERİ bıkmadan usanmadan yazmışsınız. Sabrınız için kocaman TEŞEKKÜRLER. Siz ve Karar Okurlarının Merakımı mazur görmenizi istiyorum. AKP tarafından yaptırılan YİD ler (Köprü - Otoyol - Şehir Has. - Havaalanı - Vb.) ülkemiz ve gelecek nesiller adına zarar verdiğini sadece siz ve bizler mi görüyoruz? AKP ve Tayyip Bey tarafından yapılan bu UCUBELERİN ileride zarar olmadığı, GERÇEKTEN İYİ NİYETLE mi düşünerek yaptılar? Saygılarımla
borego 11 Aralık 2019 11:25
İşte bu yaa.. Kalemine sağlık İbrahim Bey. Millet acından ölüyor. Bunların derdi kendilerine ve yandaşlarına rant sağlamak.. Ama yolun sonu onlar için çok kötü görünüyor. . Devam etsinler talanlarına.. en fazla 2023 e kadar sürer.. sonrası........
istemeyiz. 11 Aralık 2019 10:53
Vay beee...İstemezuk kervanına katılacağınız hiç aklıma gelmezdiiiii..
17-18 yıllık hortum ve talanlar, işgembelerini doldurmaya yetmedi. Şimdi kanal açacaklar.Doymak bilmeyen işgembeleri ;doldukça genişliyor,genişledikçe yer açılıyor yeni hortum ve talanlara.Kısır döngüye girdiler.
Özgür Dinç 11 Aralık 2019 10:07
Tam da CHP nin istediği bir yazı
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:37
1
Chp'nin istediği yazı değil kardeşim, ihanetin belgesi. Bak o kanal yapılsın sonraki talan için çıpçılgın proje deyip ülkede Samsun'dan Mersin'e kanal açarlar. Rantın sonu yok. Maliyetinin on katına yapılan işlerin neresine bayılalım. Biraz vicdan, biraz insaf. Ne demişti Mehmet Cengiz? Biliyorsun.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:58
1
Aynen dediğiniz gibi. Hükümetimizce, köprülerin kısa zamanda eskimemesi için alınan tedbirler nasıl da çarpıtılıyor değil mi. Üzerinden araç geçince köprünün kullanım ömrü kısalır. Aklın yolu bir. Tebrik ederim.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:54
Bir proje iktisadi değilse ardında farklı bir motivasyon vardır. İnsanlık tarihi boyunca mutlak kudrete erişen bir çok hükümdar tarihe adlarını geçirecek, gelecek nesillere kendini hatırlatacak büyük projeler hayal etmişlerdir. Almanların “germania” dünya başkenti projesi, brezilya’nın suni şehir “brasilia”sı ve eski mısıra kadar bir çok örnek.. Bu motivasyonu, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde piramitin en üstündekilerin “kendini gerçekleştirme” ihtiyacının sonucu olarak görüp, konuyu ekonomiden ziyade bu şekilde değerlendirmek gerek.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 14:38
1
İsraf yaparken Allah korkusu değilde, namım yürüsün deyip milletin malını çar- çur edeceğine kendi malvarlığından bir eser bıraksın. Halkın parasıyla yapılan iş helal değil. Başkasının malıyla ağalık kolay. Pamuk eller cebe...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:38
0
Rant kokusu çok güçlü olduğu için, çok geçerli olan bu görüşünüze katılamıyorum.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:22
Sagin yazar lütven bir doğri- yanliş cetvveli yapersanız benim gibi okuma yazması kıt olanlar daha çok anlayacak... Neyi doğru yapirler, neyi yanlış yepirler.
musto 11 Aralık 2019 09:15
Ekmek bulamıyorlarsa simit yesinler.Kurdun ağzına kan değdimi onu kimse durduramaz,Kanal etrafı yalı villa ve lüx konutlar olacak her biri milyonlar değerinde Avrupa'ya geçmek için yine bir kaç deli dumrul köprüsü yaparsın ömür boyu gelir kapısı.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 10:06
4
"Kurdun ağzına kan değdi onu kimse durduramaz" . Kurt olsa eyvallah da bunlar sırtlan gibi boğmadan canlı canlı yiyorlar milleti.
musto 11 Aralık 2019 14:29
2
Anlaşılan fazla belgesel izliyorsun.Sırtlan ailesi Afrikanın çöpçüleri ne bulurlarsa canlı,cansız leş yerler.Aç kaldıklarında sürü halinde Aslanlara saldırır avlarını elinden alırlar.Sürünün tek lideri kraliçedir sadece ona itaat edilir,karınları doyan sürü bireyleri yuvaya dönerek ve yediklerini kusarak kraliçenin yavrularını beslerler.Liderden izinsiz kimse kendi başına avlanamaz aksi davranan cezalandırılır.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 15:39
1
Musto bey ben de aynısını diyorum zaten. İktidar devleti canlı canlı yiyiyor.
musto 11 Aralık 2019 18:32
0
Kusura bakma sadece detaylandırdım.Afrika vahşi köpekleri de sırtlan ailesi gibi avını canlı canlı yer.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 08:37
2002 yılından bu yana Kamu Kaynakları nereye Harcanmış? Kaç Havaalanı, Kaç Tünel, Şehir Hastahanesi, Köprü, Otoban, Üniversite, Bakanlık Binaları ihtiyaç olmadığı halde milletin paraları çar-çur edilmiş ve şimdi de İstanbulda birilerini zengin edecek Kanal İstanbul yapılmaya çalışılıyor. Bu betoncuları bir türlü doyuramadık. 2000 Üniversite de 67 Rektörlüğün bilimsel bir makalesi yok. Sıfır çekmiş ve hala bina yapmaya devam.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 08:33
ülke harap olduktan sonra gerçek ortaya çıkmasın diye dertleniyoruz. İstanbul’a yapılacak bir şey varsa oda deprem İstanbul’u yerle bir etmeden tedbirleri almaktır.1999 depreminden beri büyük bir deprem olacağı söylenmesine rağmen hiç bir şey yapılmamıştır. Dün gece, merkez üssü Balıkesir olan beş şiddetinde bir deprem oldu ve biz bunu İstanbul’da, Bursa’da,İzmir’de bile hissettik. Deprem siyaset yapmaz. Kanal İstanbul da yarin ortaya çıkacak sorunları bu gün ilgili siyaset ve bilim insanları halka anlatmalıdırlar. Zararları burada iki satırla anlatmak yetmez. Bu projeden vaz geçilmelidir.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 08:26
KANAL İSTANBULUN YAPILACAĞINI SANMIYORUM.EĞER YAPILIRSA İSTANBUL İÇİN BİR FELAKET OLUR.İlk aşamada 500 000 konut daha sonra bir milyon konut yapılacak bu en az beş milyon nufus demektir. ŞEHRİN DEMOĞRAFİK YAPISI BOZULUR. İSTANBUL ÖZELLİĞİNİ KAYBEDER.KAZANAN BEŞLİ CETE OLUR.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:52
Sabiha Gökçen havalimanı yapıldığında kılıçdaroğlu da aynı senin gibi konuşuyordu :'Buraya kaç uçak inecek? 'iktisatçı Besim Üstünel 1.Boğaz köprüsüne karşı çıkmıştı... Öyle ya vatandaş yüzmeyi öğrensin, boğazı geçsin. komünistin kızılını görmüştük de yeşilini görmemiştik, sonunda onu da gördük...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 11:42
6
Havalimanı bir ihtiyacı karşılıyor. Kanal İstanbul denilen proje hangi ihtiyaca binaen yapılacak? Halkın böyle bir talebi mi var? Tabii ki ne böyle bir toplumsal ihtiyaç ne de talep var. Oraya yatırılan milyarlarca doların karşılığı yalnızca beton bloklar olacak. Ne bir fabrika ne bir eğitim yatırımı olmayacak. Trol kardeş biraz daha çalış...
Simyacı 11 Aralık 2019 07:35
Kendi hırslarını dava zanneden veya öyle olmasını isteyen bunu millete kakalayan 17 sene öne devraldıkları yönetimde hiç bir sorunu çözeme becerisi gösterememiş dava erleri bunlar. Hadi dolar dış güçlerin ABD nin saldırısıyla çıktı altının artmasında mı onların eseri...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:15
23
He ya dünya altın fiyatları Türkiye den belirleniyordu.sen ne zırvalıyorsun.Dünya altın fiyatlarının ABD dolarıyla fiyatlandırıldığından haberin yoksa burada niye yorum yazıyorsun.
evin 11 Aralık 2019 07:26
bütün bu saçmasapan inşaatlardan birilerinin büyük "komisyonlar" aldığı muhakkak...umarım devir değiştiğinde bağımsız yargı bu "komisyoncuları" adil şekilde yargılar...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 14:18
5
Evin,hırsız herkesin hırsız olduğunu zannedermiş.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:21
Istanbul'a ihanet ettik dedikleri halde siz alkisliyorsunuz. Bir kac muteahhit rant saglayacak diye rezalet bir sehirde hic bir yere gidilemez durumla karsilastik. Kime neyi anlatacaksiniz sayin yazar onlar baska bir alemde mutlular ceremesini millet cekiyor. Bilgi ve gorguleri bu kadar
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:01
akp ve mantık , tamamen ayrı dünyalar
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:00
çıkmaz
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 06:14
Bir tane fabrika yapsak nasıl olur?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 03:23
keske yapsalar millet layigini bulsa
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:40
En kolay en yüksek getiri kupon arazi yatırımıdır. Sen bunu bu konunun uzmanı Reis ten daha iyimi bileceksin?
Timur 11 Aralık 2019 01:28
Sayin kahveci bosuna cene yoruyorsunuz. 82 milyon insanin yasadigi bir ülkenin CB demiski: Sehir hastanelerini ben yaptim, zararina calisiyor. Varsin zararina calissin be! Vatandas memnun ya! Ayni CB diyorki Ey Kilictaroglu sen SSK müdürüyken o kurum hep zarar etti. Demeki sen yönetim nedir bilmiyorsun! O kadar! Ee hep laf ebeligi yapan, hep kurnazlik pesinde kosan, düsünme melekelerini kaybetmis böyle bir topluma bu müstehaktir.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:27
Haksızlığa karşı Sarı yeleği giyinip çıkın dışarıya'mı diyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 10:03
1
Yok kardeş mis gibi televizyon karşısında Acun kanalı seyredelim. Karnımız doymasa da gözümüz doyuyor. Bu soğukta cop biber gazı ağır gelir şimdi.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:22
Mesala bir Atatürk havaalanin arsasi var. O ne olacak acaba?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 00:55
Keşke yaşanabilir şehirler oluşsaydı betona da razıydık. Kaldırımı, parkı, nefes alacak yeri olmayan içiçe geçmiş binalardan oluşmuş betondan çirkin şehirler.. Bu şehirler ne yazık ki sadece suç ve yozlaşma üretir...
Sabır! 11 Aralık 2019 00:33
Sayın yazar,bu iktisat yorumu değil.Siyasi yorum.Yerini belli ettin..İktisat ayaklarıyla karşı mahalle insanını etkileme şansın kalmadı.Yolun açık olsun.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:20
2
Sabircigim, yazarin dediklerinin hangisi yanlis? YAp islet devrette hangi yapi karda? Yazda bizde aydinlanalim!
Karar okuru 11 Aralık 2019 07:19
3
Sayin Sabir, bu ulkede iktisadi yorum yapmayi yasak Hale getirmeye calisan, hukuk tanimayan zihniyete karsi sayin kahvecide bir onlem almis kendince... Biliyorsunuz kendileri bas “TERORIST” oluyor yeni Turkiye de... Zaten memlekette hic birsey bilimsel temellere dayanmiyor, bunu aciklamak ve dogruyu soylemek ise savcilara ekstra is cikariyor... O yuzden “Reis im sen COK yasa “ demek lazim, 12 eylul sonrasinin populer slogani “Evren Pasa cok yasa” gibi... Sayin Kahveci nin Yolu acik sen son hizla gittigin ilerdeki duvara bak...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:06
13
Bugün Cumhur ittifakı iktidardır.2023 yılına kadarda devleti yönetecektir.Ondan sonrası ne olur.Gelecek Allahın taktirindedir.Biz bunlara hiç kafamızı yormayız.Duvara kim toslar hep beraber göreceğiz.Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.Algılarınızı ilelebet sürdüremezsiniz.Yaldızlarınız erken dökülmeye başladı.Artık yüzler filu değil net görülüyor.
Karar okuru 11 Aralık 2019 16:06
1
Sayin Sabir bu hukumet bu sekilde zirvalamaya devam ederse degil 2023, 2021 I zor gorur. Tarih de bolca ornekleri vardir duvara toslayanlarin ve neden tosladiklarinin... Hukuk, Adalet, Demokrasi, Kuvetler ayriligi yoksa bir yerde Duvara toslama vakti gelmis demektir… Dogrulari soyleyenlerin yolu her daim aciktir…
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 00:33
celladina asik olmussa bir millet yapacak birsey yoktur.
ayri 11 Aralık 2019 00:30
onlar ayri millet ayri degil. ayri gibi gostermeye calisanin mekani gayya atesi bol olsun
Karar okuru 11 Aralık 2019 07:30
1
Aferin size sayin Ayri... Milletin icindeler her daim fakat arada 5 bin koruma var, Bestepe, Okluk, Tarabya Saraylarimiz milletimize aciktir, Dunyanin en buyuk ucagi, en pahali makam araclari milletimizin hizmetindedir her daim... (Herhangi birine 100 mt yaklas agzini, burnunu dagitirlar kenara cekip). Mekanin ve atesinin bolluguna sen, Ben degil yukaridaki karar verecek...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:49
0
Allah kimseyi siyaset ugruna musluman kardesi icin cehennem atesini ister hale getirmesin. Kalbiniz bu kadar karardi ise ibadetlerinizi kontrol edin
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 00:23
Sırf iktidarı eleştirmek için yazı yazmışsın.
Karar okuru 11 Aralık 2019 07:39
3
Ne tip yazsin sayin Kahveci?? Daha romantik, platonik, Reis e askini belli eden, isveli mi yazsin?? Burasi BU TARZ BENIM yarismasi mi? sen tekrar TV8 i zapla orada takil, kesmezse A nin degisik versiyonlari var, A Haber, A zaber, A tiber, A diker gibi...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:58
1
Hey dostum, GERÇEKLER ACIDIR. Okey
KaRAR OKURu 11 Aralık 2019 00:16
Beton varsa, rant var, çıkar var. Beşli çete marifetiyle İstanbulun ve Türkiyemin anasını ağlattılar. Cumhurbaşkanının bildiği tek konu beton ekonomisi. Gerçekten bilgisisiz bir insan. Ama ağzı laf yapıyor o başka. İstanbula kanal meselesi elbette ki rant meselesi. İstanbula ihanet edenler ihanetlerinin üzerine tüy dikme derdinde. Ama yapamazlar artık. Karşılarında milyonlar duracak ve engel olacak. STK'sıyla Belediyesiyle genci yaşlısı artık dur diyecek. İstanbul hepimizin ve sahip çıkacağız.
bozeren 11 Aralık 2019 00:08
sn cumhurbaşkanımızın böylesi hayallerden bir an önce vazgeçmesi gereklidir. bizler seçmenler olarak her zaman arkasındayız ve onun hata yapması bizi çok üzüyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN