Back To Top
Ne yazık ki ben aldandım!

Ne yazık ki ben aldandım!

 - Son Güncelleme: 10.09.2019 Salı 11:44
- A +

Dün Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Alternatif Finansta Yeni Ufuklar Konferansı’ konuşmasına baktım:

Faize dayalı sisteme karşı çıkmasının sebebini; “İnancımızın buna cevaz vermemesinin yanında, sistemin insani yükünün de ağırlaşmış olmasıdır” diye açıkladı.

Erdoğan, geleceğin dünyasında faize dayalı bir sistemin yerini risk paylaşımının esas olduğu katılımcılığın aldığı yeni bir finansal mimariye bırakacağına inandığını söyledi. “Risk paylaşımı yoluyla başka insanların üretimlerine katılımı esas alan yeni finans modellerini de tercih oranı giderek artıyor. Dün bunları söylediğimiz için bize saldıranlar, şimdi bu sistemi ciddi ciddi konuşuyor, tartışıyor, hatta çeşitli şekillerde uyguluyorlar. Türkiye’nin bu konuda geç kaldığını, geride kaldığını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde alternatif finans konusunda daha cesur ve kararlı adımlar atacak, ülkemizi bu alanda da hak ettiği yere getireceğiz” şeklinde konuştu.      

***

Tarihi biraz geri saralım.

Mesela 2002 sonlarına: AK Parti’nin ilk iktidara geldiği aylar.

Artık faiz-kredi sistemi yerine başka modeller gündeme gelir hesabı ile yeni bir tercihte bulunuyorum.

Örneğin faizsiz sistemin yeni merkezi olarak sermaye piyasalarına odaklanıyorum. Sistemin önündeki engeller noktasında adeta kılıç kalkan misali yoğun bir mücadeleye girişiyorum.

Galiba fazla ileri gittim...

SPK’dan hemen susturulmam gerektiği yolunda duyumlar geliyor. Ardından ise 2000 yılına ait 15 günde sadece ve sadece 11 lotluk bir işlem hakkında SPK’nın yasak ve suç duyurusu geliyor.

Yargı aşamasında da ilginç gelişmeler yaşıyorum tabii. Mesela bu davalarda milyonlarca lotluk işlemleri dahi cezasız bırakan yargı kararları var... Ama zaten benim davam rutin 3-5 aylık iki duruşmanın arkasından zaman aşımına girecekti (Benzer davaların çoğunda bu yaşandı).

O da ne? Birden hâkim değişti ve haftada bir duruşmalarım başladı.

Avukat arkadaşım “Senin bu davada normal dışı bir şeyler var” dedi. İddianamenin altında bir notta “İbrahim Kahveci’nin işlemlerinde suç unsuru yoktur” notu vardı. Sanırım dosyayı hazırlayan müfettiş işi kavramış ama ne çare...

Tam 3 yıl hapis cezasını gerekçesiz olarak yedim.

***

Bu olayı bilmem kaçıncı kez yazıyorum.

Her yazdığımda yukarıdakine benzer bir açıklama veya konuşma oluyor. Ama gördüğünüz gibi sadece konuşma veya açıklamada iş kalıyor...

Nesrin Sipahi’den dinliyorum “Yalan sözlerine kandım ne yazık ben aldandım”

Aradan 17 yıl geçti.

Bakın hikâye nasılmış:

Bir tablo hazırladım ama tabloyu buraya veremiyorum. Umarım internette yayınlarım...

Rakamlarla başlayalım: 2002 yılında GSYH 359 milyar lira ve toplam krediler 41 milyar lira. Ekonomimizin sadece ve sadece yüzde 11,4’ü oranında kredi kullanılıyor.

2009 yılı GSYH 999 milyar TL ve toplam krediler 316 milyar lira... Kredi oranı yüzde 31,6’ya çıkmış. Dikkat ediyorsanız 2002-2009 arasında GSYH 2,16 kat artarken, krediler 6,70 kat artış gösteriyor.

Ama asıl kredili büyüme 2009 sonrasında. 2010 yılında GSYH cari fiyatlarla 161 milyar lira artarken, krediler 136 milyar lira artıyor. Büyümenin yüzde 84,5’i kredili.

2011 yılında GSYH 234 milyar lira artıyor ama krediler de 151 milyar yükseliyor. Büyümenin yüzde 64,5’i kredili.

2013 yılı apayrı değerde: GSYH 1.570 milyar liradan 1.810 milyar liraya, yani 240 milyar liralık artış gösteriyor. Buna karşılık krediler ise 720 milyar liradan 969 milyar liraya çıkıyor ve kredi büyümesi 249 milyar liraya ulaşıyor. Anlayacağınız GSYH’den daha büyük miktarda krediler artıyor ve büyümenin yüzde 104’ü oranında kredi artışı yaşanıyor.

Nitekim 2013 yılında yüzde 8,49 reel büyüme yaşıyoruz ama işsizlik oranı azalma yerine yüzde 9,2’den yüzde 9,7’ye çıkıyor.

Kredili büyüme kronik olarak işsizliği azaltmıyor, tersine görüntüde büyüme yaşarken aslında ekonomimiz bir sorun yumağı biriktiriyor.

Bakınız 2014 yılında yüzde 5,17, 2015 yılında yüzde 6,09, 2016 yılında yüzde 3,18 ve 2017 yılında yüzde 7,47 reel büyüme oranları yakalarken işsizlik oranımız da 2012’deki yüzde 9,2 seviyesinden 2017 sonunda yüzde 10,9’a çıkıyor.

Özet mi?

Daha birkaç ay önce bile açıklanan tüm teşvik paketleri kredi-faiz ekseninde iken, hatta konuşmada “Kamu bankaları dışında kredi veren yok” derken aslında niyetimiz de belli. Faizin oranını düşürelim ve herkes faize daha fazla bulaşsın.

Zaten 17 yıl bunu yapmadık mı? 40 milyar liradan aldığımız kredi-faiz piyasasını tarihte görülmedik şekilde artırarak 2,4 trilyon liraya yükselttik. Neye inanalım şimdi? Söze mi, eyleme mi?

 19-09/10/wefs.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bursa ilhan 10 Eylül 2019 23:33
Yani yüksek faiz le faize bulaşan vatandaş sayısı azalıyor borç yükü içerde düşüyor faizler düşünce düşük faizden borçlanan vatandaş hızla artıyor total de bor yükü de hızla artıyor odenene kadar sıkıntı yok ama sıranın başında ki bi sırayı savdı mı sona kadar çok taş devriliyor.cok basit yapılması gereken konut yatırım aracı olmaktan müteahhitlerin iştahını kabartan kazanç olmaktan cıkarılıcak.konut kedisi bize gore değil tasarruf yapıp konut sahibi olunması en doğrusu
B 10 Eylül 2019 22:13
Bence asıl yanılgı dünyayı iyi okuyamamak. Avrupa'lı bir ekonomist şu fikri ileri sürmüştür. Sonunda kazanan tüketicidir. Çünkü tüketici bir malın üretimi için girilen hiç bir riske girmediği gibi, sadece ihtiyacı olan şeyi alabilme lüksüne sahiptir. Üretim konusunu fazla övüyorsunuz. Üretim dediğimiz şeyin çoğu dünya üzerinde daha fazla çer çöp oluşturmak manasına da gelir. Eğer bu malı daha düşük maliyetle üretenler varsa bir de bunun üstüne rekabet stresi eklenecektir. Kendi ekonominizi ezdirmemek uğruna vergiyle vatandaşın sırtına binmektir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 17:41
Faizi konseptini eksik anlattiginizi dusunuyorum. Faiz = (risk + enflasyon + zaman faktoru + motivasyon) faktorlerinin bilesigidir. Adina faiz demeyelim de baska bir sey diyelim ama her para ya da mal takasinin bu faktorler karsiligi olmasi lazim. Ornek ben is kurmak icin borc aldigimda 10 yil bekleyip para biriktirmek yerine zamandan kazaniyorum. Karsidaki bir risk karsiligi bana para vermek icin motivasyon edilmesi gerek. Problem, insanlarin parayi carcur etmeleri ya da yanlis risk almalari. Bunun da cozumu, faizin sifir olmasi degil, egitim ve bilinclendirme.
kaan 10 Eylül 2019 17:20
Bu nasıl olacak?Yüksek maaşlarla mı?Kar ettiği halde zarar ile mi?Şişirme maliyet gösterip az karla mı?Bazen diyorum kimse müdahale etmese,kurallara bırakılsa daha iyi olur diyorum.Kalite değeri artırır diyorum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 16:46
Hocam faiz haramı ne harammı fıstık gibi yiyin.
misafir 10 Eylül 2019 16:30
Faizin haram olduğunda herkes mutabık ancak nelerin faiz olduğu yönünde karmaşa vardır!Enflasyonun yüzde kırk olduğu bir ülkede yüzde otuz dokuz dahi zarar demektir!Önemli olan değerdir...
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:34
Bizim insanımız sadece getiriye bakar riski sevmez parayı size emanet bırakıyorsa bir getiri talep eder siz banka olarak müşteriye zarar ettik paranız değer kaybetti dediğiniz anda bitersiniz,ayni şeyi borsa yapıyor zaten riski seven borsaya yatırsın nedir bu gay ret anlamıyorum katılım bankalarinin yaptığı zaten faizle bire-bir aynı şey kendimizi kandırmayalım. Sonsöz para varsa faizde vardır.
Faiz hassasiyetinden dolayı birikimlerini İHLAS FİNANSA yatıran 70 000 İHLASZEDE 19 yıldır paralarını alamadılar.İHLAS FİNANS iflas ettiyse herkes kaderine razı olacaktır.19 yıl bir finans şirketinin tasfiyesi devam eder mi!Bu insanların bunca yıl ne sıkıntılar yaşadığını kimse sormadı.Ak parti ise İHLASZEDELERDEN aldığı oyla İHLAS HOLDİNGE hizmet etti.Yaşanan bunca acı örnekler varken insanlar neden finans kuruluşlarına para yatırsın.Saygılarımla...
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 13:33
1
Yaşar Bey; Yaşar Bey; Güzel konuya değinmişsiniz yüreğinize sağlık. Sadece bahsettiğiniz İHLAS FİNANS mı? Yurt dışındaki GURBETÇİLER den para toplanıp, şirketler kuranlar hakkında hangi işlem yapıldı? Elbette İNSANIN olduğu her yerde AÇ GÖZLÜLÜK ve HIRS ile kötülükler olmuştur ve olacaktır. Ancak ne yapıldığına bakacaksın. Sanki Ülkemiz de her sorun bitti de FİNANS sistemi mi kaldı? Yaşar Bey; Bazı ülkeler de EKSİ (-) Faizi uygulanmaktadır. Buralarda Katılım Finans sistemi mi var? Saygılarımla
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:27
Milli ekonomi modeli kitabı yazarı , Prof Haydar baş çözümü en doğru yoldur . Okumak görmek nasip işidir
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 13:57
0
Elbette her model incelenmeli, doğrusu neyse o yapılmalı. Ancak İSLAM da FAİZ Haram diyerek, sanki yaşamında İSLAM kurallarına uyan, İSLAM mensubu gibi yaşarmış gibi fikir beyan edenler asıl ülkemize en büyük kötülükleri yapanlar olduğunu DÜŞÜNÜYORUM. Hıristiyan' ın - Musevi'nin yaptığı Uçağa Binip İnmezler - Yaptığı Cep Telefonunu ellerinden düşürmezler - Okumaya ve Tatile İslam Ülkelerine gitmezler - Kullandıkları Teknolojik aletler sanki İSLAM ülkesi üretmişçesine sosyal medyadan dışarı çıkmazlar. Sonra FAİZ HARAM mış. Hadi Oradan. Saygılarımla.
$$$$.DINI İMANI YOKTUR...herkesin eline geçer, geçirebilir..!.kim rahat yollar(Tuzaklar) kurmuşsa.bize sadece görünüp Doğruca o mecraya akar, akıyor, akacaktır.:))).Bizlerde Seyrediyoruz.Bir kişinin yapabileceği bişey yoktur.Atıp, Tutarak Faiz haram kesinlikle olmaz vb slogan söylem bir işe yaramaz.FAİZ çekicidir, büyüleyicidir. Güç,Kudret isaret eder.YÜCE İSLAM DİNİ..Medine Doneminnde işaret etti Yapmayın. Mekke Döneminde yavaş, yavaş FAİZ KADIRILDI.Şuurlu İman Iradesi inşa edildikten sonra. !...yani yobazın atıp, tutması ile olmuyor. !..
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 10:27
İbrahim Bey; Sizin ve Tayyip beyin Uygulanmasını istediği sistemden daha iyi bir sistem olan Dünya da bazı ülkeler var. Bu ülkeler de EKSİ (-) faiz uygulanmaktadır. İsterseniz FAİZ' in EKSİ (-) uygulandığı sistemi de inceleseniz de, bizim ülkemiz de olan o ülkeler de olmayan, o ülkeler de olan bizim ülkemiz de olamayan neler var ki FAİZLER EKSİ (-) olarak uygulanıyor. Görüldüğü gibi Bu ülkeler de sizlerin fikrinden daha iyi yöntem uygulanıyor. Haydi EKSİ (-) FAİZ uygulayan ülkelerin yöntemini uygulayalım. Var mısınız? Saygılarımla
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:22
Ak Parti nin uzun yıllar ekonomi politikasının yapıcılarından biri de Ali Babacan"dı. Bu yazıda ona da biraz işaret edip eleştirel bir dokunsaydınız. Bir televizyon programında büyük bir özgüvenle Babacan ekonomi konusunda tek yetkilinin kendisi olduğuna işaret ediyordu.
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 10:21
İbrahim Bey; Gelişmenin ve Kalkınmanın DÜŞMANI FAİZ olduğunu kabul ediyorum. Dünya da EKSİ (-) ve % 1 - 2 lerde FAİZ Uygulanan ülkelerin PROFİLİNE bakacak olursak DEMOKRASİ - İNSAN HAKLARI - ADALET - ÖZGÜRLÜK - Vb. gibi kavramlar ÖNDE olduğunu benden daha iyi biliyor olmalısınız. FAİZ sisteminin uygulanmadığı İslam Ülkelerine bakacak olursanız PARALARI var - ÜRETİMLERİ yok olduğunu da görürsünüz. Sorarım NEDEN? Açıklar mısınız? FAİZ Bağırmakla - Çağırmakla - Tehditle DÜŞMEZ, Hatta ARTAR. FAİZ FAİZE Karşı olanlardan daha GÜÇLÜDÜR. UNUTMAYIN. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 10:08
İbrahim Bey; Anladığım kadarıyla ben Tayyip Beyden daha önce bu konuyu gündeme getirmiştim diyorsunuz. İbrahim Bey "NE YAZIK ki BEN ALDANDIM" diye başlık atmışsınız. Bende YANILDIĞINIZI - ALDANDIĞINIZI yazarak söylüyorum. SORUYORUM? Dünya da bazı ülkelerde EKSİ (-) faizin var olduğunu BENDEN DAHA İYİ biliyorsunuz. SORU 1) Bu Ülkeler de Söylediğiniz sistem mi var? SORU 2) Dünya da Gelişmiş ülkeler de Faizler EN EN FAZLA % 1 - 2 ler de Söylediği Sistem mi var? Açıklar mısınız? Saygılarımla
musto 10 Eylül 2019 10:11
Sn.Erdoğan dünkü konuşmada halka yastık altında neyiniz var çıkartın diyor.Millet yastık altına niye ihtiyaç duyar muhannete muhtaç olmama son çare ölüm kalım parasıdır.Çoğunluk gayri meşru kazancı olanlar iktidar kaynaklarından beslenenler.Sn.Erdoğan bunların kimler olduğunu yurt dışına çıkarılan ve yastık altına gömülen paraları gayet iyi biliyor.Nereden buldun yasası olmasada kazanç gayri meşru olduğu için korku devam ediyor.Anlaşılan damatla birlikte ekonominin başında olması içeride ve dışarıda güven vermiyor.
engineer 10 Eylül 2019 09:52
sabit kur sistemine geçilirse faiz olmaz.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:38
Desene hocam 17 yılda sırf hormonla büyümüşuz ve iktidar hala teşhisi koyamamis yine hormonu değiştirip yola devam edeceğini sanıyorlar bizler bunu biliyoruz ancak ceremeyi hep beraber çekeceğiz Allah bu millete akıl fikir versin
Fatih Kömürcüoğlu 10 Eylül 2019 09:04
Bir arkadaşım gömlek cebinde misvakla dolaşırdı. Görüntüsü kötü yapma dediğimizde sünnet derdi. Halbuki misvak kullanmak değil dişleri temiz tutmak sünnet. Katılım Bankaları da güya faizsiz finans sistemi olarak lanse ediliyorlar ama diğer bankalardan bir farkları yok. Dinimiz belli bir zümreye, zamana inmemiştir. Modern zamanda bankacılık da faiz de elzem hükmü yanlıştır. Faiz yasaklandığı zaman da enflasyon vardı.Bu konuda benim bir modelim var ama burada yazmak için uzun.
Erdinç 10 Eylül 2019 09:04
Öncelikle tüm İslam aleminin, yeniden yaratıcı tek ALLAHI tanıması, Kuranı Kerimi ana dil tercümesi ile okuyup düşünüp İSLAM DİNİNİ öğrenmesi gerekiyor. Dünya hayatının geçici ve çok ksıa olduğunu, dünyada iken mala mülke makama paraya şehvete içkiye uyuşturucuya kumara yani nefsin isteklerini İLAH edinip MÜŞRİK olmamamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Akıl ve Bilim ışığında eğitim ile meslek sahibi iyi ahlaklı insanlar yetiştirmeli, fabrika açıp üretim yapmalı geliri adilce paylaşıp CENNETİ ölmeden yaşamalıyız. Olur mu ? Hayvandan bile aşağı insanla çok zor. ALLAH yardımcımız olsun.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 13:45
0
ne güzel yorum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:32
Ibrahim bey Tamamen CB Hükümet sistemi mi suclu....Vatandaş in tercihi calişmadan üretmeden terlemeden yasamayi düşünüyor...Herkes ekonomist oldu...Bankalarda ki %55 döviz mevduat hesaplari dövizin % 70...% 100 artmasinin beklentisi ivinde olanlarin hic mi sucu yok....Eger TC vatandasi isek....
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:27
1 KG SARIMSAK 40 LIRA OLDU PAZAR 5 ALTINDA CURUK DOMATES VAR ALIRSAN 2002 1 LIRAYA 4 KILO PATATES YADA SOGAN YADA DOMATES ALABILIYORDUK SIMDI SAGLIKLI BESLENEMEZ OLDUK VITAMIN HAP DAHI KALDIRILDI BIR B12 KALDI 18 YILDIR ULKEYI MAHVETTINIZ. BIR GARIP CORBASI TARHA BILE YAPAMAZ HALE DUSTU HALK CARESIZLIKLER YASANMAKTA TUTTURMUSLAR BIR FAIZ. SIZLER
ARKADAŞLAR, FAİZİ SAVUNMAK MUHAFAZAKAR CAMİAYA DÜŞMEMELİ, FAİZ HARAMDIR, PARAYI İLLA Kİ BANKA LAR DA HESABI OLAN İNSANLARIN PARASINDAN KARŞILAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ, PARA MI LAZIM YATIRIM İÇİN, MERKEZ BANKAMIZ GEREKLİ OLAN EMİSYONU YARATIR, BÖYLECE PİYASALARA GEREKLİ OLAN PARA BULUNMUŞ OLUR, BANKALAR ZATEN VATANDAŞTAN YETERİNCE MASRAF ADI ALTINDA SÖĞÜSLÜYOR, BU KADAR BANKA CI OLMAYA GEREK YOK,İNANIN SİZİ BU KADAR DÜŞÜNMÜYOR LAR, MERKEZ BANKASI OYUNUN SAHİBİ O NEDERSE O OLUR, BDDK YI NİYE KURDUK? BANKALARIN BİZİ ÖPMESİ İÇİN DEĞİL! ARTIK BAŞKANLIK SİSTEMİ VAR,ESKİ BAĞNAZ SİSTEM YOK.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:15
Erbakan yaşasaydı bunlar en büyük faizci derdi sanırım
İBRAHİM BEY BANKALAR AKP DÖNEMİNDE PALAZLANDI İNSANLARI FAİZLE KREDİ ALMAYA AKP İKTİDARI ÖZENDİRDİ BANKALAR MEDYA ARAÇLARINI KULLANARAK DÜŞÜK FAİZLİ KONUT ARABA İHTİYAÇ TATİL ZART ZURT KREDİSİ REKLAMLARI İLE ALINAN KREDİLERİN HİÇ GERİ ÖDENMEYECEĞİ HİSSİNİ UYANDIRAN DEĞİŞİK BEYİN YIKAMA YÖNTEMLERİNİ KULLANARAK TOPLUMUN GENELİYLE BİRLİKTE MÜTEDEYYİN İNSANLARI DA FAİZE BULAŞTIRDILAR 2002 ÖNCESİNDE DİNDAR İNSANLAR FAİZDEN UZAK DURURLARDI AKP DÖNEMİNDE FAİZ HELAL HARAM KUL HAKKI HASSASİYETİ OLMAYAN KISA YOLDAN KÖŞE DÖNME HESAPLARI YAPAN DÜNYEVİ ZEVKLERE DALMIŞ ABDESTLİ KAPİTALİSTLER TÜREDİ
Mensur Bin Ubeyde 10 Eylül 2019 00:46
Faiz mubarek dinimizde haram kılınmıştır. Faiz yerine ecdadımız Osmanlı gibi hareket ederek sadaka, zekat, fitre ve katılım ortaklığı gibi helal müesseseleri tesis edersek yahudilerin şeytani silahı olan faizi de ellerinden almış oluruz. O zaman kredi temini için faize lüzum kalmaz zira sistem para kaynar. Kanuni Sultan Süleyman ve Asr-ı Saadet dönemlerinde zekat için ağaçlara altın dolu kaseler asılırmış da bu kasetleri alan olmazmış. Bugün ecnebiler bile İslami iktisat nizamını araştırırken biz niçin bu sistemi uygulayarak Ortadoğu'nun süper gücü olmayalım?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:26
2
İyi de senin paran uluslararası geçerliliği olan bir para değil ki, kendin çalar kendin oynarsın, artık nasıl olacaksa...
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:25
1
Faiz derken neyi kastediyoruz...enflasyon uzeri mi....enflasyon alti mi...yada enflasyon carpi 2 veya 3 kat faiz mi haram.... Enflasyon uzeri % bir , iki verilen kar payi faiz vb isimler Kuran da gecen riba tanimina uyar mi Hayatimiz ezber olmuş......
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:38
0
SADAKA ZEKAT FILTE ISLAMIN SARTLARI ZAATEN KACKEZ SADAKA ZEKAT VERDIN RAMAZAN RAMAZAN FILTRE YETMEZ KARSINDAKI ACLIKDAN OLUR. TURKIYE YOKSUL ISIZ DOLU ASGARI UCRET EV KIRASI KARŞILIĞINDA ELEKTR SU TLF APARTMAN AIDATI YENE ICME. NE YIYECEK ASGARI UCRETLI. EJDATLARDAN YAZMISINYA. SURIYELI USTUNLUGU VAR ULKEDE ULKE HALKI AC EKONOMI DIPTE EJDAT SANA NE ORTAMINA CEVREN BAK EKMEK PARASI OLMAYAN VAR GELIP SANA SOLEYECEK DEGILYA.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:44
1
O zamanin muslumanlari kanaatkâr insanlarmis şimdikiler bırakın keseyi ağacı kökünden sökerler.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:03
1
Keseye dokunmazlardı ha rahmetli ninem osmanlı dönemini öyle anlatmazdı 1 günlük yola afaraya giderlermiş.afara dökülen arpa veya buğdayı topraktan toplamak
KARAR OKURUMehmet atay 10 Eylül 2019 10:17
0
Amma ütopik halüsinasyon
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:25
0
Ben size ecdadımız hakkınd biraz bilgi veriyim. Osmanlıda para vakıfları vardı bunlar tefeci faizi %50 iken %12 ile faiz verirdi. Çivicizade 1539 da şeyh-ül islam olunca faizi haram diye yasakladı. Piyasa birbirine girdi. Kanuni 1542 de ebu suud efendiyi şeyh-ül islam yaptı. Ebu suud da para vakıflarının %12 yi geçmemek üzere faizle para vermesini serbest bıraktı. Bence önce ecdadınızı iyi tanıyın. Hayal dünyasından çıkın. Bugünü de hayli bilgilerle değil gerçek bilgilerle değerlendirin.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:04
1
Kanuni döneminde faizin şeyhülislam fetvasıyla yüzde kaçta sınırlandırılmak zorunda kalındığını biliyor musun?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:59
0
Ubeyde, valla, karşılığında bir kazancı olmasa ananla baban bile birbirine katılmaz ki. :)) Katılım ortaklığı... Denendi bunlar. Yeşil sermaye holdingleri dersem mi hatırlarsın, ahlaksız dindar holdingler desem mi ? Erdoğan, nema, katılım payı gibi isimlerle faize "dinsel" alternatif oluşturduğunu sanıyor. Bunların hepsi, aynı şeyler ve günümüzdeki banka sisteminin, adı, faiz olan enstrümanı, "mubarek dinimizde haram" kılınan riba değil.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:23
0
bende hayir isi yapiyorum fitre ve zekat aliyorum
musto 10 Eylül 2019 00:48
Anlamadığım daha önce işci paralarıyla Lassa kombansan İhlas vd islami şirketler faizsiz kar payı üzerine kurulmadımı ne oldu bunlara yatırılan paralar sermaye artırımları ve sonra iflas birilerinin zenginleşmesi kaldıkı bu Hukuk sistemi ile hangi saf vatandaş risk alacak.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:29
0
KAR BANKASI. FAIZ ARADA FARK YOK APTAL COK
B 10 Eylül 2019 00:45
Bankalar. Küresel sermayenin en önemli cihazı. Paralarını katlamak için Avrupa'nın büyük bankaları ve yerli küçükleri besleyen en pis sömürü düzenini, yani faizi kullanan insan emeği sülükleri. Gerçekten faiz olmasa bu bankalar nereden para kazanabilirler. Çorap satmıyorlar. Herhangi bir üretimde yapmıyorlar.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:14
Rakamlar pek inandırıcı gelmiyor. Reis faizler düşecek dedi, boşuna demez elbet bir bildiği vardır. Telaşlanmayınız! Bekleyin hep beraber göreceğiz ve bu polemikleri de aşacağız inşallah. Çok ümitsiz olmanıza ne gerek var?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:15
1
Inadırıcı gel3n rakamları siz yayınlayın o zaman.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:04
Allah hepimizi kurtarsin bunlardan ne diyim:( ama toplum, "bize bildircin ve kudret helvasi yetmez, soyle RabbiNE sogan sarimsak acur versin, biz bu kadarina dayanamayiz" yapisina sahip olmasa "Nasilsaniz oyle yonetilirsiniz" Hadis-i Serif'i de gerceklesmezdi.. "Size gelen her iyilik Allah'dandir, ve her kotuluk te kendi nefsinizdendir" ayeti gene tecelli ediyor.. yoksa ben de farkindayim gercekte olanla topluma soylenenin celiskisinin, ama toplum bunu istiyor sanki, onlar da bunu veriyor.. tencere kapak!
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:23
0
Aynı kanaatteyim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN