Back To Top
O arsa Millet Parkı olsun Sn. İmamoğlu

O arsa Millet Parkı olsun Sn. İmamoğlu

 - Son Güncelleme: 04.09.2019 Çarşamba 09:16
- A +

Uğruna neler feda edildi neler...

Düğme baştan yanlış iliklendi ve arsa rantı uğruna ülkemizin koca bir dev fabrikası batırıldı. Batmadı diyorum çünkü batırıldı.

Konu Uzel Traktör Fabrikası.

Aile içi miras kavgası ile uzaktan yakından alakası yok. Anne Türkan Uzel’in altın hissesi çalınarak operasyon başladı ve iflasa giden süreç bir bir örüldü.

Aslında altın hissesi sonrası alınan tüm kararlar geçersiz olmalı ama maalesef ülkemizde hukuk büyük uzmanlık gerektirecek bu tür davalarda çok yetersiz kalabiliyor.

Nitekim bir arsa uğruna 2 bin 200 işçi aileleri ile beraber mağdur edildi. Hâlâ o işçiler eylem yaparak haklarını arıyor.

Bankalara borçlandırılıp kapatılan fabrika şimdi sadece arsası üzerinden işlem görüyor. İlginçtir ki, iflas sonrası hemen Vera diye bir şirket kuruluyor ve yine ağırlıklı olarak Uzel’in banka borçlarını bu şirket satın alıyor.

Hatta şirket geleceği o kadar iyi görüyor ki, aynı arsayı 320 milyon liranın üzerinde bir fiyattan satın alan KİPTAŞ’a bile itiraz ederek satışı iptal ettiriyor. Oysa kısa süre önce sadece 30 küsur milyon liraya satın aldığı Uzel borçlarının on katı fiyatı ve kârı beğenmiyor.

Pastanın çok daha büyük olduğunu düşünüyor olmalılar.

Şimdi aynı arsayı 225 milyon liraya kendisi almak üzere.

Ama bu fiyattan satılırsa 2 bin 200 işçinin parası ödenmiyor. Çünkü bu para bile ancak banka alacakları dolayısı ile yine Vera’ya kalacak.

***

Uzel dosyasını baştan aşağı yazmanın imkânı yok. Dünya finans literatürüne geçecek bir operasyon.

10 yılı aşan ve ilmik ilmik örülen bir finansal ağ var ortada. Cevap bekleyen yüzlerce değil, binlerce soru var.

Ama işin kilit noktası Edirnekapı Şehitliğinin bitişiğindeki 93 dönüm arsa.

Operasyonun kilit ismi büyük kardeş... Ama devamında kim yok ki... Soros uzantıları dahil...

Ama Uzel operasyonuna ilk engel İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri ile sekte vuruldu. Arsa imara açılmadan düşük değerle ihale edildi ve teklif gelmediği için emsal değeri yarı fiyatına aynı zamanda satıcı olan Vera’ya kaldı.

Dedim ya, kilit o arsa...

Bu arsanın etrafında da ilginç arsa toplama söylentileri var. Yani satış işlemi bitince 93 dönümlük Uzel arsasına ek alımlarla 120 dönümlük bir gayrimenkul projesi oluşabilir. İmar değişikliği ile 6-7 milyar liralık bir GYO projesinden bile bahsediliyor.

Ama kilit şimdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinde. 

Hukuk 2 bin 200 işçinin alacaklarının ödenmesine imkan vermez ve arsa satışını onaylar ise bu sefer kilit İstanbul Büyükşehir Belediyesinin eline geçecek.

Yani imarın yeniden gözden geçirilmesine.

***

Atatürk Havalimanı kapatıldığında buranın Millet Parkı yapılacağı açıklanmıştı. Henüz ortada park görülmüyor ama Uzel Traktör arsası yüzünden binlerce işçinin alın teri yok edilirken, en azından bu arsa Millet Parkı olmayı hak ediyor.

Ya da yılların finansal oyunu yargıdan döner ve icradan satış durur ise yeni imkanlar ortaya çıkacaktır. İşte o zaman imar değişimi ile binlerce işçinin alacağı ödenecek şekilde yeni bir satış alanı oluşur.

Bütün bu süreçler İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediyesinin elinde olacaktır. Kısaca Ekrem İmamoğlu artık bu süreci 2 bin 200 işçinin hakkı ödenecek şekilde yönetme imkanına kavuşacaktır.

Dediğim gibi, önce hukukun iradesini ortaya koyması ve ardından Uzel arsasının başta işçiler olmak üzere yeniden mağdur edilen tüm kesimlerin hakkının verilmesi şeklinde sonlandırılması gerekiyor.

Hatta burada şöyle bir imkân dahi oluşabilir: Bu arsanın finansal operasyondan kurtarılması halinde, baba Ahmet Uzel zamanında temeli atılan ve yarım kalan Düzce’deki Uzel Traktör yatırımı bile gündeme gelebilir.

Bütün bu süreçler için öncelikle Uzel arsasının operasyondan kurtarılması gerekiyor. Ya da Millet Parkı yapılarak en azından operasyonun boşa çıkartılması sağlanabilir.

İşte o nedenle kilit ve gözler İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun üzerinde olacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAbursaOKURU 04 Eylül 2019 23:26
Sayın ibrahim bey bir de ihlas finans operasyonundan bahsetseniz 21 yıl oldu paramızı alamadık devlette sahip çıkmadı bize sağolsunlar.
Muhtefi. . 04 Eylül 2019 20:37
Ahhhhh ne de GUZELLLL olur. :))..Aklımdan geçer oradan geçerken. ŞEHİTLERİN dıbi ..ya başka ne.olabilir. başka hicbir sey yakışmaz. !..Konut ne yapacaksın. ŞEHİTLİK oralar. .Avm'mi imkansız. .Şehitlik oralar. Sadecee ve Sadece Milletin Gidip Biraz soluklanacgi yer olmali Agaclar içinde. .Başka bi seye yakışmaz. Yaparlarsa.Bahçe HELAL OLSUN Derim. .Adam bunlar. .Adam. ***.Nefes alacak yer yok..***..İnşallah Yaparlar. .zor değil. Hicte zor değil ..kimse de karsi cikamaz..bu oneriye yoksa Rezil olur. .
karar okuru 04 Eylül 2019 14:12
sayın İbrahim Kahveci yazınız için teşekkürler doğruları yazıyorsunuz milli olmak budur
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:33
İstanbul ve boş arsa. İkisini birden hayal edemiyorum.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 11:21
Sadece Uzel mi? Ortalıkta el konulmuş mebzul miktarda borsa şirketi var, hissedarları mağdur edilmiş. Eeeee, iktidar ne yaparmış? İktidar mütedeyyin miş, ......miş, ......miş...
ta'kipciniz 04 Eylül 2019 08:31
Mülki İdare, İstihbarat, Emniyet ,,bu konularda millet devlet menfaatine niye aracı, arabulucu, işleri toparlayıcı ve düzenleyici olmaz? Mülkiye london'a mit tel awiwe emniyet waşigtona bağlı değil ya? Hani nerede yerli ve milli olmak ?ne demek milli? yerli ve milli olmak ülker püsküvütü almak yemek mi?
Çerkez Ethem 04 Eylül 2019 07:48
Böyle milletin arsasını, malını/mülkünü götürenler çok bu topraklarda. Belki nerdeyse hepimiz her şehirde/köyde birini biliriz, hertürlü kolpayla, üçkagıtçılıkla malını/mülkünü kaybetmiş ve bişey yapamamış. Bazende mülkü elinde alınmış, tapudaki tanıdıklarla/sahtekarlarla, aradan yıllar sonra öğrenir. Yıllardır böyle! Kimi şikayet etcen ve etsende ömrümüz ve maddi imkanımız sonucu görmeye yeticekmi? Sistem zaten güçlünün yanında! Hepsi birbirleriyle paslaşır,yer, içerler bizler kırıntıları korumaya çalışarak ömrümüz geçer! Kolpa düzen.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:18
Hukukun eline kaldılarsa geçmiş olsun. Millet değil beton bahçesi olur orası.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 02:31
O kadar çok finansal çelişkiler içinde bir yazmış ki sayın Kahveci olsa olsa BASit bir yöntem tercihi ile paslaşmadır diyesi geliyor insanın. Tuhaf hem de çok...
musto 04 Eylül 2019 01:09
Hayırlı evladın var,malı neylersin, hayırsız evladın var, yine malı,neylersin. Köyüme gittiğimde Uzel traktörleri gördükçe içim yanar kenarda köşede tek, tük kalmış.Yerlerini Amerikan ve Hollanda malı traktörler almış. Tek tesellimiz nasıl olsa tarımı bitirdik traktöre ihtiyacımız olmayacak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN