Back To Top
Para yok para!

Para yok para!

 - Son Güncelleme: 11.07.2019 Perşembe 10:17
- A +

Yıllar önce Aralık 2007’de “Para yok” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazıda dünya ekonomisi hakkında yazarken, şimdi Türkiye benzer durumda.

Bakın neler demişiz:

“Para faiz ile orantılıdır. Az olan şey değerlidir. Para az ise faizi yükselir, çoğaldığında değersizleşeceğinden faizi düşer. Şimdi bakıyoruz ABD, İngiltere faizleri düşürüyor; herkes paranın maliyeti düştü bollaşır bekliyor ama nafile hâla para yok. Sanki ortada bir kriz var ama kriz fiyatları da yok. Örneğin faizler düşüyor dedik ya. Sadece o kadar değil; örneğin borsalarda hâlâ yüksek. Öyle kayda değer büyük düşüşlerde henüz yaşanmadı. Ama ortada öyle bir korku var ki. Adeta fiyatlar yüksek ama herkes bu bomba ne zaman patlayacak diye bekliyor. Çünkü ortada herkesin söylemeye çekindiği güven yok.” 19 Aralık 2007.

Bu yazıda küresel ekonomide yaşanan tıkanmayı ve beklenen küresel krizi açıklamıştım. Nitekim 2008 ortasında küresel fırtına koptu ve çok büyük bir kriz yaşandı.

Şimdi tarih Temmuz 2019.

Türkiye’de durum şu:

Faizler yüksek ama para gelmiyor.

5 Ekim 2018: 1 aydan 1 yıla kadar ortalama TL mevduat faizleri yüzde 24.49.

28 Haziran 2019’da ise aynı TL’ye verilen mevduat faizi yüzde 23.14. (Kaynak MB)

Şimdi de parasal duruma bakalım:

05 Ekim 2018 - 28 Haziran 2019 arası TL mevduatları ve gelişmeler (Kaynak BDDK):

Gerçek kişilerin TL mevduatı 668.9 milyar liradan 659.9 milyar liraya geriliyor. Aradan geçen 9 ay ve işleyen faize rağmen gerçek kişiler TL’den kaçıyor.

Ticari kuruluşların TL mevduatları ise 247.2 milyar liradan 262.3 milyar liraya yükseliyor. Artış oranı sadece ve sadece yüzde 6.1. Yani ticari kuruluşlar bile TL’den kaçıyor.

Toplam özel TL mevduatları 916.1 milyar 922.2 milyar liraya yükseliyor. Oysa sadece işleyen faiz ile bu TL mevduatlarının toplamı 1 trilyon 60 milyar liraya çıkması beklenirdi.

Ama olmadı.

Yüksek TL faizine rağmen kimse parasını TL’de tutmadı.

Ya ne yaptılar?

Mevduat bankalarında ‘Yurt içi Yerleşik Gerçek Kişiler’ 5 Ekim 2018’de 82 milyar dolar olan döviz tasarruflarını 28 Haziran 2019’da 103.8 milyar dolara çıkartıyor. Gerçek kişilerin döviz mevduatları 9 ayda 21.8 milyar dolar, yani yüzde 26.5 artıyor.

Ticari kuruluşların ise döviz hesapları 4,7 milyar dolar artışla 64.9 milyar dolara çıkıyor (yüzde 7.8 artış).

Ama bir de katılım bankaları var. Orada gerçek kişiler döviz hesaplarını yüzde 44.4 artışla 11.2 milyar dolara yükseltiyor. Katılım bankalarının ticari müşterileri de döviz hesaplarını yüzde 65 artırarak 5.6 milyar dolara çıkartıyor. 

Gerçek ve tüzel kişiler döviz hesaplarını 32.1 milyar dolar artırırken, yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları da toplamda 35 milyar dolarlık büyüme gösteriyor.

Anlayacağınız herkes yüzde 20’nin üzerindeki TL faizine rağmen dövize koşmuş.  Ortada TL’ye bakan olmamış.

Faiz artışı liranın değerini ve itibarını koruyamamış.

Hani yukarıda da değindiğim gibi 2007 yılında küresel sistem için yazmıştım ya; herkeste bir korku var ve öylece bekleniliyor. Çünkü en önemli sorun GÜVEN yok.

Bu ortamda Merkez Bankası başkanının görevden alınması, sorunun faize bağlanması vs. pek inandırıcı gelmiyor. En azından TL tasarruflarının artmadığı, TL’den kaçışın hızlandığı bir dönemde TL’nin cazibesini daha da düşürmek ne gibi bir sonuç verebilir?

Ya da TL mevduatının (kaynak) olmadığı bir yerde faizleri düşürerek kredi nasıl verebileceğiz? Kaynak yok kaynak, yani para yok...

Bugün ülkemizde fiyatlama politikasında döviz etkisi acaba hesaba katıldı mı? Devlet dahi KÖİ projelerinin nerede ise bütününe döviz bazında garanti veriyor ve fiyatlar dövize bağlı belirleniyor.

Kısaca enflasyonda kur etkisini biz daha şu anda bile yaşıyorken, böyle bir riski nasıl alabileceğiz?

Umarım alınan ve alınacak kararların arkasında gerçek bir akıl vardır. Aksi halde maliyeti tüm toplum ödemektedir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:45
Sorun yok, nasıl olsa sonuçları toplum ödeyecek. Karar verenlerin mevduatlari da ticari faaliyetleri de muhtemelen USD üzerinden yapılıyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:13
İbrahim kardesim biraz para verebilirim istersen.para yok para diye başlık atılır mı?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:02
Para mara yok ama itibar var.Bozdur bozdur harca
KARAR OKUR 11 Temmuz 2019 20:07
Paramız yoksa itibarimiz var, ondan da tasarrif edecek değiliz.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 17:18
Finans kurumların (imf. Merkez bankaları ve yavru bankalar, dünya bankası, avrupa kalkınma bankası vs...) ilk sermaye oluşumları TAMAMEN havadan BASILAN paralardır. Sonra bu paraları yıllarca satarak arttırdılar. Yani ilk oluşum O sermaye. Elin şeytanı abd. ab. ve ingiltere 1 asırdır karşılıksız PARA BASARAK her türlü gücü elde ettiler. Abd. beleşten basıyor parayı, 200 milyon dolar terörist gruplara vererek Türkiye'ye zarar vermesini sağlıyor. Onun için basıcan parayı ülke sınırları içinde her türlü ihtiyaç için kullanacaksın.
Bah içte burası çoomelli ! 11 Temmuz 2019 23:50
0
Zeki çocuk, karşılıksız para bastığını söylediğin ülkeler dünya mal (gıda/sanayi) üretiminin yarıdan fazlasını üretip satıyorlar. Sende adam olup, Abd'nin parasıyla Almanın malını almak yerine, fazlasıyla üretir ve satarsan, parada basarsın paranda değerlenir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:51
0
Şaka gibi, ben de imamhatip lisesinde okuyorken sizin dediklerinize ek olarak devlet reisleri apartman dairesinde oturmalı, şahin marka araca binmeli diyordum. Türkiyenin her tarafı petrolle dolu ama iktidar Amerikadan korktuğumdan petrolü çıkarmıyor diyordum. 10 sene içinde Amerika yıkılacak diyordum. Dindar insanlar iktidar olursa bunlar olacak diyordum. Benim aldığım hapların etkisi AKP sayesinde geçti ve şimdi gerçekleri görebiliyorum. Ama sanırım sizin haplarınızin etkisi halen geçmemiş. Basın yayını takip etmemeniz öneririm. Karar yeterli...
Bah içte burası çoomelli ! 11 Temmuz 2019 23:55
1
Daa senin beslediğin öso denen gurup bile parasını dolar yada suriye lirası isyiyor. (Dikkatini çekerim "Suriye lirası") Sen para basıp dağıtmaktan bahsediyorsun. TL de itibar mı bıraktınız da basacanız.
Damat ne hikmetse hep düşman avrupa,abd, yahudi lobisinden para dileniyor, yoksa düşman değillermiydi Eeyyt. Hani Urusya nerde uğruna Uygurları sattığınız Çin. Essahtan Katar ne oldu bu arada hani milyar dolarlar geleceedi. Üretmez de elin parasıyla elin malını alarak 17 yıl saltanat sürersen sonun bu olur. Lale devri bitti anlaşılan. Tüh yoksa yine mi gandırıldık. Varsın olmasın paramız. Cahil kesimin feraseti ve Dünya lideri İreisimiz bize yiter. Bizi gıskanıyorlar hepsi bundan ibaret, yok öyle şey, aslında biz süper gücüz. Bütün ülkeleri osuruğumuzla yeneriz, o kadar. 2023 bi gelsin hele.
F.Ç. 11 Temmuz 2019 16:57
İbrahim Beyin yazısından da anlaşıldığı üzere bizim devletimizi yine biz batırıyoruz. Milletçe Türk Liralarımızı dolar ile değiştiriyoruz. Evet hükümet yanlış işler yapıyor. Peki bu ülke bizim değil mi? Güven ortamı yok diye bu vatanı uçuruma sürüklemek mi gerekir? Paramız daha da değerlensin, daha çok servet sahibi olalım diye kötü olan durumu daha da kötü yapmaya gerek var mı? Bu kadar bencillik, bu kadar açgözlülük olur mu? Dolara yatırım yapanlar bu vatana ihanet edenler değil midir?
Cengizhan 11 Temmuz 2019 16:30
faizden enflasyonu çıkınca geriye kalan yüksek mi? Bir yıl sonra paranın alım gücü aynı mı? Lütfen sadece karalamak için yazı yazmayın.
mizan 11 Temmuz 2019 16:12
Bence paranın olmamasının enbüyük sebebi, vergilendirmedeki ve maaşlardaki adaletsizliklerdir. Orta ve alt gelir seviyesindeki bir işletme, işyeri, kazancının belli kısmını vergi ve sair harcamalara verir, zar zor idare eder. Fakat büyük işletmeler, ihracat yapan fabrikalar, sürekli imalat yapan endüstriler ve telekominikasyon şirketleri o kadar çok para kazanıyorlar ki şu ülkede, haddi hesabı zor. Ona karşılık yine deminki saydığımız işletme ve işyerleriyle aynı vergi hukukuna, aynı vergi usulüne tabi olarak çalışıyor. Büyük adaletsizlik var burada.
miralay 11 Temmuz 2019 18:01
1
Hele telekominikasyon şirketleri, vatandaşı uyutuyor, aldatıyor, kandırıyor. Ufacık puntolarla ve sahifeler dolusu -güya sözleşme- yazılarını okuyamadan imzalıyoruz. Sonra ellerine fırsat geçti ya ! Kazığı dibine kadar sokuyorlar vatandaşa. İstedikleri meblağı zorla tahsil ediyorlar; İstersen verme, hemen icra takibiymiş, kısıtlamaymış, hat iptaliymiş, vs yollarla haram kazançlarına kazanç katıyor, doymak bilmiyorlar, zehir zıkkım olasıcılar..! İnsan hükümeti, devleti yanında görüp bu adaletsizliğin, kandırılıp ütülmenin hesabının sorulmasını istiyor, bekliyor ama nafile...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:40
İhracatın, ithalatından fazla olmadıkça para olmaz. En basit açıklaması bu.
Alaeddin 11 Temmuz 2019 15:27
0
Bu uzun vadede - 2,3 nesil ömründe önemli. Kısa ve orta vadede - bir insan ömründe - turizm ve yabancı yatırım daha önemli. Ayrıca GÜVEN olmadan-yani işleyen bir hukuk, maceradan uzak bir diplomasi ve kurumsallaşma olmadan istediğin taklayı at işe yaramaz.
İlginç 11 Temmuz 2019 16:17
1
Dostum doğrusu yazdığın kimse caf caflı terim kullanmasın ekonomi basit aldığından fazlasını satamazsan harcadığından fazlasını kazanamazsan iflas edersin tüm olay bu yerim caf caflı terimlerinizi
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:08
Para yoksa satacak bir şeyler bulurlar. Bir karıştırsınlar bakalım torbayı. Bak evdeki halılar var. Onları satsınlar. Geleceğimizi bile sattılar geleceğimizi. Yap işlet devretlerle maliyetini on katına ülkeye eser bırakıyorlar. Yerin dibine girsin böyle eser.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:07
Para VAR para. Para için VAR'a gidip kontrol etmek gerekiyor...
Muhtefi... 11 Temmuz 2019 12:51
Hersey doğru borçluyuz GIRTLAĞA kadar..Fakat sadece Ekonomık açıklamalar yetmez..Bugün bıtmeyecek ve hiç bitmeyecek GUVEN SORUNU önemli...herkes gemisini kurtaran KAPTAN olmus..yük kimin sirtında kalırsa kalsın..AHLAK önemli herseyden önce..Real gözukmuyor belkı ama Biz kımınle ilişki,dıalog,ticaret yapmak isteriz DÜRÜST,ADİL ve AHLAKLI Olanla..Musalla Tasına UZANANA diyormuyuz Rahmetli TRİLYONER'di..vb :) Gerçek Realide budur..Yalan olmasın aramızda sorunların üstesınden geliriz EVELALLAH..Dürüst Adama ÇEK,SENET sormaz piyasa..!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:59
Tabii ki alınan kararların arkasında gerçek bir akıl var. Reyizin aklı. Daha ala akıl mı olur!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:46
Sayın yazar umarım dediniz ya hiç ummayin öyle bir yorum yapın olabilecekleri söylenyin lütfen
niko 11 Temmuz 2019 10:42
yazılanlar doğru ama. şu da unutulmamalı. Türk insanın faize karşı isteksizliği birazcık dini inaçlardan dolayı. o yüzden bence biraz da dolara yada euro ya kaçış
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:54
2
Ne güzel iman, gavurun parasına sarılıyor...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:36
Para yokturun karsiligi halktir ustad.Vur abaliya misali.Cok yakinda sinemalarda izleyecegiz.Eger yeni acikladiginiz kalkinma plani on yil oncesinde acikladiginizdan geri ise durum bayaagi kotudur ve adama derlerki kardesim siz bugune kadar ne yaptiniz.Revizyon yapcaklarmista falanda filan.Ne revizyonu kardesim birakin gidinde yapacaklar gelsin basimiza.Hadi faizi dusurunde dovizi dahada patlatin gorelim.Zaten paramizi yerlerde surunduruyorsunuz.Sıktınız artik birakin.Beceriksizsiniz iste.Yonetemiyorsunuz.
engineer 11 Temmuz 2019 09:56
para olmaması, borçlu olmaktan iyidir, şimdi 1 trilyon dolara varan borç var, para olmaması başka borçlu olmak başka, keşke sadece paramız olmasaydı da 1 trilyon dolar borcumuz da olmasaydı, para yok borç da yok durumunu: +- 0,00 dersek, borçluluk durumunu: -1 trilyondolar diye tanımlamak gerekiyor, korkunç bir şekilde eksilerdeyiz, bu kadar borç ile faiz batağından kimse kurtulamaz.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:52
5
Parasızlık nedeniyle maaşınızı alamadığınızda da böyle ahkam keser miydiniz?
engineer 11 Temmuz 2019 14:30
1
sn karar okuru, şirketimizde 7 çalışanımız var, 6 aydır iş yok para yok, maaşları ödemek için çok zorlanıyoruz, Allahtan borcumuz yok, üstüne üstlük bir de şirketin bilmem ne kadar da borcu olsaydı maaaşları ödememiz daha da güç olacaktı, bu şekilde belki 6 ay daha dişimizi sıkarız sonra Allah kerim, bilmem anlatabildimmi?
MNC 11 Temmuz 2019 09:48
Merkez Bankası başkanı gitti yerine yardımcısı geldi. Şimdi beklenti sanırım yeni başkanın faizleri 6 puan birden indirmesi? Eğer akıl sahibi ise bunun olmayacağını görüyordur. Belki yarım puan, bir puan indirmeyi dener, döviz zıplayınca pes eder. Bu güvensizlik ortamında mevcut oranı artırmadan korursa kendini başarılı sayacak ki öyle. Sonra ona da güle güle.
Karar Okuru 11 Temmuz 2019 09:45
Para bol ve ucuzken varlık fiyatları artar, tersi durumda varlık fiyatları düşer. Şimdi varlık fiyatlarının düşük olduğu ve paranın az olduğu dönemi yaşıyoruz. Bunun arkasından paranın bol ve ucuz, varlık fiyatlarının da artacağı bir dönemin geleceğini görmek için uzman olmak gerekmez.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:42
Bankalar, ortalama % 18’le para topluyor, % 24’le kredi veriyor. Kendisine kalan brüt % 6’ının içinde, bankanın giderleri var, batık riski var, vergisi var, karı var. Bu oran hiç de yüksek değil. Gelelim % 18’e. Bunun % 15’i damada gidiyor (vergi). Mevduat sahibine kalan % 15,30. Bu oran, geçtim gerçek enflasyonu, damadın ayar çektiği enflasyonunun bile altında. Türkiyeli mudi, parasını bu oranla hala TL’da tutuyorsa, hesap bilmediğindendir. Bu faizle bile zarar eden mudinin, faiz düşürülünce, nereye gideceğini sorsam …
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:28
2
Bankalar % verdiğiniz oranlara göre %6 kazanç sağlamıyor 2018 verilerine göre kaydi para akışı nakti akışın 16 katı buda bankalar topladıkları mevduatı bir yılda tam 16 kişiye satıyor dolayısıyla ödediği vergiyi ve merkez bankasına bıraktığı zorunlu karşılığı çıkarsak takriben topladığı mevduatın %60-70 i kadar kazanç elde ediyor...
13:28 KAYNAĞI BULMUŞ :))))) 11 Temmuz 2019 15:03
0
Merkez Bankası’nın 05.07.2019 tarihli raporuna göre, katılım bankaları dahil, bankalardaki TL mevduat 1.023.664.924.000 TL, yabancı para mevduatı, 1.148.358.607.000 TL olmak üzere toplam 2.172.023.531.000 TL. Bu mevduatın vadeli kısmı ise, 1.571.005.253.000 TL. 13:28’in mantığına göre bankaların toplam mevduat üzerinden 2.000.000.000.000 TL kar etmesi gerekir ki, kurumlar vergisi 440.000.000.000 TL tutar. O zaman damat uyuyor; bankalar vahşice vergi kaçırıyorlar.
Mutlu Yücel 11 Temmuz 2019 09:35
3) Yap işlet devret gibi yaptığın yatırımlardan ikinci bir vergi alırsan bu işte, yabancının ayakbastı parası gibi kendi vatanını kendi vatandaşına yasak etmiyor musun? Sen ikinci bir vergi almak istiyorsan herkesten al, niçin yalnız üretenden eğitime katkı payı alıyorsun. Eğitimden yalnız faydalanan o mu? Üretmek zor, bu devasa tüketim ağının içine girip, satmak bin kere daha zor. Üreteni KOÇ TAŞ vs. nin sömürüsüne niçin mahkum ediyorsun. Her ile beş on AVM. yap üretenin malını gelsin aracısız oralarda sergilesin satsın .
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 17:51
0
Beleşe yerleş, 'Mutlu' mutlu yaşa yani...'Her ile beş on AVM. yap.......', yetmezse hemşo kontenjanına özelleştir. YİD kurtaramadı, özelleştirme yetiremedi, vergiler doyuramadı şu menşur AKP iktidarlarını... Para yoksa enflasyon var, salla gitsin.
Mutlu Yücel 11 Temmuz 2019 09:30
2) Sonra stopajı kaldıracaksın. Çünkü kendi dükkânı olmayan üretici kirayla dükkân tutuyor, bu iş için cebinden para çıkıyor ama sen yine de ondan ilave para isteniyor. Zaten o esnaftan ve de mülk sahibinden kazanç vergisi alıyorsun birde giderinden ilave vergi almanın mantığı olur mu? Dönüyorsun köprü yaptırıyorsun üzerinden geçen kamyoncudan ilave bir vergi daha alıp nakliye masrafını artırıyorsun.
Mutlu Yücel 11 Temmuz 2019 09:33
1) “ Faiz indirilirse para yatırıma yönelir “diye çok önceleri Yiğit Bulut un önerisiyle şartlanmış bir algının her olumsuzlukta ortaya çıkardığı bir anlayış. Faiz düşürülünce para yatırıma yönelecek kadar iş kolay olsaydı, verirsin emir olur biterdi. Ama kazın ayağı öyle değil. Önce, piyasaya ve de yabancı yatırımcıya demokrasinle güven vereceksin. Hırsızladılar diye ucube, mesnetsiz, ispatsız, hesapsız olarak seçim iptal etmeyeceksin. Makalesiyle vatanı bölüyor bayrağı indiriyor diye yazarı çizeri hapse atmayacaksın.
Menderes YILDIRIM 11 Temmuz 2019 09:02
İbrahim Bey; Tayyip Bey Bazı İŞ İNSANLARININ paralarını yurt dışına kaçırdıklarını ve bunun hesabını soracağını söylemişti. Ayrıca TL yerine YABANCI PARA alanların KAYBEDECEĞİNİ söylemişti. SORUYORUM? 1) Yurt dışına paralarını KAÇIRDIĞINI SÖYLEDİKLERİ için İŞLEM YAPTI mı? 2) Ne zaman Yapacak? 3) Bu sözleri söylediğinde Yabancı Para Cinsi Mevduat KATLANARAK ARTTI Vatandaşlarımız Tayyip Beyin İNADINA neden paralarını TL den kaçırıp Yabancı Para Cinsi paralara yöneliyor? 4) Vatandaş Neden Tayyip Beyin SÖYLEDİKLERİNİN TERSİNİ Yapıyor? Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:01
2001 krizinde vurulan dipten çıkış ve bir takım konjonktürel (2004'te AB'nin müzakereleri başlatması) gelişmelerle gelen refah artışı kendilerini nimetten saymalarına ve biz bu işi biliyoruz demelerine yol açtı. İçi boş çuvalın kim olduğu meydana çıktı.
Gazete okuru 11 Temmuz 2019 08:31
Sıkıntı yapmayalım Damat işi çabucak toparlayacak...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 16:55
0
Damat ekonomiyi bitirdi resmen
Musto 11 Temmuz 2019 07:47
Geçmiş yonetimlerin yapmış olduğu hatalı uygulamaları misliyle fazla fazla yaptılar ve yapıyorlar bakıyorum milli emlak ve belediyelere talimat verilmiş ne bulursan sat. Babam rahmetli okul br cami için arsa bağışlamış vatandaşın biri satın almış ev yapıyor gelde isyan etme.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 05:43
Sayın Cumhurbaşkanımız bütün kötülüğün anasını faize bağlıyor, gerçekten de Türkiye'de faiz %24,5 çok fazla. Bunun düşürülmesiyle piyasa hareketlenmez mi? Böylece, yatırımcılar, bankalar rahatlayıp, yeni iş sahaları açılır diye düşünüyorum. Bir de devlette tasarrufa gidilirse daha da iyi olmaz mı? Mesela, dünyada resmi araç sayısı en fazla olan devletlerin başında yer alıyormuşuz!
KARAR OKURUMehmet atay 11 Temmuz 2019 08:09
1
Ya araç sayısı nedir deve de tüy Sgk.ve Memur giderine bakın
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:20
1
“Kıymetli dostum Putin”, reisin sarayını görünce, “büyük devlet olmanın işareti işte bu eserdir”, dedi. Büyüklüğün ölçüsünü koskoca çar bilmeyecek de, Kahveci mi bilecek ? Her şeyin en doğrusunu bilen reisimiz, itibardan tasarruf olmaz, demedi mi ? Ne yani, şimdi, diyanet işleri başkanına tahsis edilen, trilyonluk makam aracı mı battı gözünüze ? O makam, çoooook önemli, adam din başı, tapu kadastro müdürü mü ? Hem Almanya bilem kıskanıyor, bizdeki makama tahsis edilmiş MERCEDES sayısını; keşke bizde de, bu kadar olsaydı, diyorlarmış.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 03:20
Para yoksa oy da yok. Ülkemizde siyâsetin birinci kuralı... Güle güle!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:00
akıl olmasa sıfırdan o kadar para nasıl kazanılır.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:48
paradan daha degerli guven yok guven. hic birsey dolar disinda guven vermiyor
turan, 11 Temmuz 2019 00:47
gümlediğimizin resmini çizmişsin be İbrahim kardeş, ne diyelim hepimize geçmiş olsun mu diyelim, bilemedim şimdi.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:15
Bu uygulamalarını arkasında ihvancı zihniyetle büyümüş, her şeyi kendisinin bildiğini iddia eden ama dünya gerçekleriyle uyuşmayan bir yapı var. Gerçeklerle uyuşmadığı için de yapılan her şey ülkeyi daha felakete götürüyor. Acilen Esas, Sisi ve komşularla barışmalı, işbirliğine gitmeliyiz. Akıl böyle diyor ama gel de anlat.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:55
2
Neden Esas ! ve Sisi para mı verecek.Hem de acilen. Du bakim daha Emevi camiinde namaz kılmadık.
ARKADAŞLAR, ENFLASYON DA SADECE KUR ETKİSİ YOK, EN BÜYÜK ETKİ DOYMAK BİLMEYEN PATRONLAR, FAİZLERİN YÜKSEK OLMASI SADECE BANKALARA YARIYOR, PARA POLİTİKASI NI YERLİ VE MİLLİ BİR ŞEKİLDE ŞEKİLLENDİRME LİYİZ , ÖZEL SEKTÖR Ü BU KADAR HASSASİYET İLE PIŞ PIŞ LA MA MALI YIZ, EMİSYONU ARTTIRARAK MERKEZ BANKAMIZIIN NE KADAR İHTİYACI VAR İSE PİYASALARA GEREKEN PARAYI VERMELİ, FAİZ SİZ BİR ŞEKİLDE, YOKSA BANKALARIN PARA HIRSI İLE DAVRAN MASI SONUCU TABİİİ OLARAK YAPRAK KIPIRDAMIYOR, NE DİYOR ŞARKIDA VARLIĞI BİR DERT, YOKLUĞU YARA. DAHA FAZLA YARA AÇMADAN,DURMAK YOK YOLA DEVAM.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 07:26
0
Büyük harfle yorum yazılmaz. Ayrıca Keynesyen ekonomiden kimseye fayda gelmez.
Karar okuru 11 Temmuz 2019 08:59
0
Aferin “NO PANIK MAKE YOUR PLAN” bencede dogru cozum… Isci, ciftci, memur, emekliler, esnaf, is insanlari nakit sikintisi cekiyor ve cok uzuluyorlar... Yetti gari... ver mehteri, ver mehteri... Yemezler... Yeni yol ver nakiti ver nakiti… Piyasalar rahatlasin, ekonomimiz ucsun 2023 hedeflerimize gelecek sene ortalari gibi ulasabilelim…
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN