Back To Top
Şu hikayeyi bize de anlat Abdullah Bey!

Şu hikayeyi bize de anlat Abdullah Bey!

 - Son Güncelleme: 16.12.2019 Pazartesi 08:11
- A +

Simit Sarayı

Yüzde 51 hissesi, bir Kamu Bankası olan Ziraat Bankası tarafından batık krediler nedeniyle satın alınıyor. Ziraat Bankasına bağlı risk yönetim şirketi tarafından desek daha doğru olur.

Bir yıla yakındır 90’lı yıllara döndük diye kaç defa yazdığımı inanın hatırlamıyorum. Evet, 90’lı yılların hikayesi sadece biraz isim değiştirerek devam ediyor.

Konumuz Kamu Bankaları ve ekonomi.

Sn Cumhurbaşkanı Şehir Üniversitesi konusundan “Halkbank’ı dolandırmaya çalışıyorlar” suçlamasında bulunmuştu. Açıklamanın satırbaşları şu şekildeydi:

Şehir Üniversitesi’nin tahsisini Başbakanlığım dönemimde ben yaptım.

Tahsisini ben yaptığım halde malum zat (Ahmet Davutoğlu) Başbakan olunca bunu mülkiyet devrine dönüştürdü.

Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur, olmamıştır. Bu mülkiyet devrini yaparken (Davutoğlu’nun) yanında Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Feridun Bilgin var. Halkbank’tan kredi alıyorlar.

Halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı (Abdullah Gül) aradı ‘Arzu ederseniz bunu çözersiniz’ dedi. Buranın hamisi Marmara Üniversitesidir. Biz ne oradaki öğrencilerin ne de akademisyenlerin düşmanıyız. Burada Halk Bankasının dolandırılması söz konusu.

Bunlar Halk Bankası’nı da dolandırmaya çalışıyorlar. Halk Bankası’ndan kredi talebinde bulunuyorlar. Halk Bankası ciddi bir kredi veriyor. Maalesef bunlar, ödeme planında Halk Bankası’na ödemeleri yapmıyorlar. Halk Bankası da kendilerini sürekli uyarıyor. Şu anda borçları 417 milyon noktasında.

Konuşmanın sonunda şöyle söylüyor Başkan Erdoğan: “Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz. Hamdolsun 17 yıldır bizim dönemimizde bizim bankalarımızın hiçbirisi kasaları boşaltmadı. Biz de kasayı boşaltamayız.”

***

Bu konuşmanın üzerinden bir hafta geçmeden kamuoyuna düşen haber dikkat çekiyor. Simit Sarayı’nın 500 milyon dolar borcu karşısında zora girdiği ve Ziraat Bankasına bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığının yüzde 51 hisseyi alacağı söyleniyor. 

Oysa borcun büyük kısmı bir başka özel bankaya ait olmasına rağmen, devreye kamu bankası giriyor. Kurtarıcı kamu bankası oluyor...

Simit Sarayı’nın borcu 500 milyon dolar ve kurtarılıyor.

Şehir Üniversitesi’nin borcu 72 milyon dolar ve kamu bankası dolandırılıyor deniliyor.

***

Gelelim hikayenin 90’lı yıllardaki bir başka ilişkisine.

Ziraat Finans Grubuna bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekonomik olarak zor günler geçiren Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini Kavukçu Yapı’dan devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurduğu ilan ediliyor.

Kavukçu Yapı, ya da Simit Saray’ı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu....

Bu haberin güdeme düştüğü bu günlerde sosyal medya üzerinden bir kaç bilgi daha aktaralım: “Ziraat Bankası batan yandaş Simit Sarayı’nın %51 hissesini almak için başvuruda bulunduğu saatlerde Samsun zabıtası zorda olduğu için simit satan yaşlı kadının tezgahına el koymuş!.” 

Size tavsiyem yaşlı kadının ağlamasını dinlemeyin. Vicdanınız kaldırmaz çünkü...

Ama asıl mesele Simit Sarayı...

Mesleğimizin önemli iki isminden alıntı yapacağım:

Meliha Okur : “ Yaşasın sokak simitçileri. Onlar kamudan para istemez, sıcakta soğukta tezgah açar. Simit Sarayı öyle mı? Kamuya simit yedirecek yolu bulmuş. Birkaç ortağı var, hepsi sessiz.. Ortaklardan biri Borsa İstanbul yasaklısı değil miydi?

Simit Sarayı’nın ortakları Londra’ya yerleşeli yıllar oldu. Sermaye gitti. Bizim payımızaysa borcunu üstlenmek düştü.”

Serpil Yılmaz: Sözcü Gazetesi 10 Aralık 2019 (Simit Sarayı konusunda ilk uyarı) “Türkiye’de ve dünyanın 25 ülkesinde mağaza açan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu’nun ‘başarı öyküsü’ malum. Kavukçu yine dört ayağının üzerine düşebilir. Grubun ağırlığı Denizbank’ta olmak üzere bankalara toplam kredi borcunun 500 milyon dolara ulaştığı söyleniyor. Büyük para... Ne simit satarak bu kadar borç yapılabilir, ne de simit dükkanına bu kadar kredi açılır. Bu kadar para ancak altına özel jet çekersen, sağa sola aldığın banka kredisiyle “BÖNKÖRLÜK” yapmak zorunda kalırsan lazım olur! “Gayrimenkullerin değeri, kredileri karşılar” diye düşünürseniz zor. Çoğu kira. Londra’daki şubelerin gayrimenkulü kime aitmiş; bir anlatan çıkar elbet!

***

Şimdi gelelim 90’lı yılların sonuna. Takriben bundan 20 yıl önceye..

Borsada Emlak Menkul Değerler batıyor ya da batırılıyor.

19 Mayıs 1999 Hürriyet: Emlakbank’a bağlı Emlak Menkul Değerler A.Ş.’nin bir süre önce tutuklanan yönetim kurulu başkanı M. E.ile 3’ü gıyabı tutuklu 10 yöneticisi Ağır Ceza’lık oldular.. Şirketin 5 müşterisinin de aralarında bulunduğu 15 sanık, şahsi çıkar sağlamak için planlı ve birlikte hareket ederek usulsüz işlemler yapmakla, dolandırıcılık suçunu işleyerek karda olan Emlak Menkul’ü 8 ayda iflasa sürüklemekle suçlandılar. Emlakbank’ı 11 trilyon 678 milyar lira zarara uğrattıkları öne sürülen sanıkların 7,5 yıl hapisleri isteniyor.

İstanbul 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde şahsi çıkar için dolandırıcılık yapmakla suçlanan 15 sanık şöyle sıralandı: M.E. (Emlak Menkul yönetim kurulu başkanı, tutuklu), C. E. (eski genel müdür, gıyabı tutuklu), İ.N. E. (eski genel koordinatör, gıyabı tutuklu), Ö. F. Ö. (müfettiş, gıyabı tutuklu), M. D. (eski genel müdür), yönetim kurulu üyeleri İ. C. Y., E.E., İ. M., Y. A., A. B. Ö.. Ve müşteriler Y. M., M. S., N. Y., Abdullah Kavukçu, A. Y..

10 Aralık 1999 Hürriyet: “KENTBANK yetkilileri, Avukat Can Beden aracılığı Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, Emlak Menkul Değerler Yönetim Kurulu eski Başkanı M.E.’ın da aralarında bulunduğu 40 sanık hakkında dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Faaliyetleri durdurulduktan sonra iflasını isteyen Emlak Menkul Değerlerin 5 müşterisi adına Kentbank’tan aldığı kredileri ödemeyerek dolandırıcılık suçunu işlediği belirtildi. Paranın faizi ile birlikte 400 milyar lira olduğu öne sürüldü.”

İşin özeti mi?

Hızlı iş insanı olan Sayın Abdullah Kavukçu’nun 90’lı yıllardaki Kamu Bankası aşkının devam ettiğini mi görüyoruz?

Merak ediyorum. Bu kamu bankası ilişkisi bize aslında yıllar önce  başarıya giden yolu göstermiş ama ben dahil kimse görememiş mi?

Sahi, hangi iş toplantılarında başarılı iş insanı olarak davet edilip, yeni nesle neler anlatmış? Şu kamu bankası eliyle sermaye birikim yöntemlerini de yeni nesle öğretmek gerekmez mi?

En azından fırsat eşitliği olmalı, değil mi?

19-12/16/ed.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 16 Aralık 2019 21:19
Rahmetli Demirel yeğenini bile hukuka teslim etmiş ve adalete yardımcı olmuştu.şimdi bu yazdıklarınız ve duyduklarımız muhafazakar,dindar olduğunu söyleyen insanları yönetiminde oluyorya, pes doğrusu...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:18
Görünen koy kılavuz istemez ama geçmişe ve geleceğe ışık tutan yazı olmuş. Kaleminize sağlık :(
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:06
Zannediyorum,çalmışlardır.Yok öyle bir şey diyor bu işin aslını bilenler.Peki niye yazıyor aslı olmayan dedikoduları bu yazar,Bu şirket marka değerime saldırıyorlar dese dava açsa ne yaparsın?Tazminatlarını ödemeye gücün yeter mi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 18:55
Ne şehir efsanesi imiş ama, bitmedi bir türlü. Karar yazarları karar almışlar Şehir Üniversitesini kurtarmak için, nerede ise cihat ilan edecekler. Gazanız mübarek olsun.
Kadrolu bedduacı 16 Aralık 2019 18:32
Benim bu ülkede kim hakkımı yemişse , yemişlerdir de "EVLATLARI ' NDAN ÇIKSIN"
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 17:15
Milletin paralarini calanin/caldiranin Allah belasini versin.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 17:11
Fakir halkin vergileri ile bunlarin cebi doluyor. ya verene de alanada eger kamunun hakkini yiyorlarsa haram olsun.
Derviş diyor ki : " Zati Sungur..dünya sihirbazlar kralı.Allah rahmet etsin bir sohbetinde Osman Yüksel Serdengeçti devrimleri eleştirirken - Enternasyonal bir marka çıkarttık.O da HOKKABAZ çıktı.- demişti.Yeni uluslararası markamız da SİMİTÇİ çıktı.Benden taraf helal olsun..."
cumhur 16 Aralık 2019 16:18
Yalanla iman bir arada bulunmaz.Yalan söyleyen birisinden her türlü kötülük beklenir.Allah yalanlardan ve yalancıların şerrinden korusun.Menfaat uğruna dünyasını ve ahiretini feda edenlere yazıklar olsun.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:35
Simit Sarayı'nın borcunun 500 milyon dolar olduğu yazıyor.işin aslı asla böyle değil. Toplam borç nakdi ve gayri-nakdi 150 milyon dolar civarında, bunun 30 milyon doları da teminat mektubu. Simit Sarayı'nın ödeyemediği tek bir kredi yok. Çalışanlarına borcu yok. 12 bin aktif çalışanı var. Türkiye'nin gururu bir şirket. Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın yaptığı da bağış ya da hibe değil. Şirketi kurtarma hiç değil. 2016'da Simit Sarayı'nın piyasa değeri 650 milyon dolar'la 750 milyon dolar arasında değişiyordu. Dünyanın tanıdığı bildiği bir marka Simit Sarayı.
karar 16 Aralık 2019 17:35
2
madem öyle neden gerekiyor bu tango?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 19:48
1
Şu anda Londradayım, senin yalan söylediğini gözlerimle görme imkanım oldu... Daha dün simit sarayının Piccadily şubesindeydim, diyebiliriz ki dünyanın en pahalı kirasının uygulandığı bölgede bir dükkan ve Christmas öncesi bile yarı yarıya dahi dolu değildi... Bu kira simit satarak ödenir diyene sadece "hadi oradan" denilir... Üstelik Londranın en lüks bölgelerinde yaklaşık 20 şubesi olduğu düşünülürse...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:18
0
Yorumunuzu, pardon savunmanıza çok güldüm. Siz de ortaklardan birisiniz galiba. Yalnız şunu anlamadım, Ziraat 500 milyon dolarla şirketin tamamını alabilirmiş, niye 51 ini almış? Ya da başka şirket mi kalmadı da simitçiye ortak oldu?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 21:30
0
Adamlar simit arasi tost satiyor hic bir inovasyon yok ama degeri 650 milyon dolar. Hep bu havalar sizi mahvetti.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 23:08
0
Madem öyle, yabanci ortak alip kurtulunlar.
Şakire bir çay 16 Aralık 2019 15:26
Ne fırıldaklar dönüyormuş Vay Be...Legal görünümlü illegal işler... Aslında bir dizi çekmek lazım ya da belgesel Micheal Moore imzalı...Çok Sükse kazandırır uluslararası alanda (!)
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:01
size yazacak güzel kelimem kalmadı.Tüik anket yapıyor barkod bilmem nesiyle ilgili,bu sıkıntılı havada ilgilenemem diyorum muhasebeye,eki oku diyor.Cevaplamazsan 3897 tl cezası var.Devletin vatandaşa bakışı bu vuracan alacan fazla düşündürtmeyecen nede olsa kimsede olmayan var bizde devlet.Bizde devlet öle bişey ki düşmanını öldürtürsün,soyarsın,malını alırsın,haklı olarak ölebilirsin.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:55
yapmayın uşaklar:)) simitçi bildiğiniz simitçi değil,adam simitten daha fazlasını biliyor.500 milyon doların nasıl üleşileceğini biliyor.Siz biliyonuz mu?hepsi benim diye bakarsınız.Adam öle bakmıyor borcun da paranın da hepsi benim değil diyor ki hissedarlar borcu devrettiriyor. Arkadaşlar bi el atın sarayı ilerletelim.
karar okuru 16 Aralık 2019 14:33
Adalet olmayınca güçlüler her zaman çıkış,kaçış buluyor.Bu köyde e aynı.şehirde de aynı,yüksekler de aynı,Adalet,adalet
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:28
eskiden 11 trilyon çalmışlar. yani şimdiki para ile 11 milyon değil mi? Şu anda çalınan para 500 milyon? 11 milyon çalınınca ortalık yıkılmış, 500 milyona ses yok?!!!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:55
1
chp iski skandalının lekesini hala alnından silemedi. rüşvete konu para da 120 bin dolar. şimdi nasıl bir ahlak seviyesine geldiysek, milyonlar havada uçuşuyor, seçmen "ama çalışıyorlar" diyor.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 17:37
11
14.28, Ergun Göknel karısının üzerine metres tuttu. Karısı hırısızlığı ifşa etti. Mahkemede ceza verdi. Bu işkemden attığın 500 milyonun bir açıkla. İktidara hırsız demek moda oldu.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 19:59
0
17:37 Bir yüzüğümden başka bir şeyim olursa hesap sorun. Sen kime ne hikaye anlatıyorsun? Sen de biliyorsun da, laga Luga yapıyorsun. Hadi yolsuzluk hırsızlık değildir diye bazı müslümanların kabulünü geçtik te hırsızlık ta var gibi görünüyor.
Aslı 16 Aralık 2019 12:50
Bir simitçiye 500 milyon dolar kredi veren banka soruşturulmalı ÖNCELİKLE. Nasıl oldu bu diye? Adam otomobil fabrikası kurmuyor ya, simit zinciri açıyor. Sonra da onu kurtarmaya kalkan Ziraat'da bu kararı kim-lerin aldığı soruşturulmalı. İkisi de olmayacaksa bu yolsuzluk zincirindeki herkesin Allah belasını versin.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 12:38
ganimeti nasıl üleşiyorlar merak ettim. bu işlerden kimler nasıl pay alıyor. - epey bir iş var. havalanı, avrasya tüneli, köprüler, şehir hastaneleri, havalanları. - mesela havalanı olunca parayı nasıl üleşiyorlar?
Karar Okuru 16 Aralık 2019 12:00
Bu soyguncuların nasıl iş yaptıkları yüksek yönetimlere nasıl servet aktardıklarına bakılırsa anlaşılır. Bir yazarınızın da dediği gibi “ iş sonunda bugün iyi kötü ekmeğini kazananın ekmeğine göz dikme” noktasına geliyor
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 12:00
"EYT'ye kapısını kapatanlar kapımıza geldiğinde kırmızı kartımızı gösterir, hesabını sandıkta sorarız"
Karar Okuru 16 Aralık 2019 11:51
Ziraat Simit Sarayını alır, yönetsel hatalardan arındırır ve karlı bir işletmeye çevirir sonra da karlı bir fiyata satar. Bu da başka bir hikaye ama bu sitenin müdavimlerini pek mutlu etmeyecek bir hikaye.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:15
1
İşte bu kafa yüzünden ülke tarımı ve ziraati bu durumda. Çiftçiye köylüye tarıma ve hayvancılığa destek olması gereken Ziraat Bankası simitçi alıyor ve işletip değer kazandırması bekleniyor. Allah aşkına ne zaman uyanacaksınız şu parti desteklemek uğruna yattığınız körlük uykusundan
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:35
0
Nasrettin hocanın çalılara takılan koyun yünlerinin getirisi ile borcunu ödeme garantisi vermesi çok daha akla yatkın kalıyor .
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:52
0
bu iş öyle karlı bir iş olsaydı kredinin asıl muhatabı olan deniz bank onu yapardı. devlet parasıyla denizbankın kredi riski sıfırlandı, simit sarayına hacizler engellendi, bizlere de sizin anlattığınız masala inanıp mutlu olmak kaldı.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 16:18
0
Kardeş 500 milyon dolar nakitin olsa simit işine mi girersin? Madem simit işi bu kadar karlı sahibi neden bankaya olan borcunu ödeyememiş? Kamunun bankası simit satmak için 500 milyon dolar bulabiliyorda neden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne metro yatırımları için kredi bulmuyor? Cevaplarını yaz lütfen...
Terazi lastik 16 Aralık 2019 16:22
2
Editör aranıyor ilanına ben de başvurmuştum meğer trol arıyorlarmis reddedildim Sen iyi götürüyorsun hayırlı işler
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 23:06
0
Simit Sarayi denen ucube sirketi dünyanin en zeki ekonomisti bile kurtaramaz. Bu simit hitec mi yani, güldürdün beni. Ileri Ziraat batmaya dogru..
KARAR OKURU 10 Ocak 2020 13:30
0
Simit Sarayi cirosu ve isletme modeli ile kar etse de yarin milyon dolari ödeyemez.Kaldi ki o yarim milyon simit sarayi'ni isletmek için harcanmisa benzemiyor.
fikrikaraman 16 Aralık 2019 11:41
Ziraat Bankası aynı sistemle pasifik inşaatın ödenmeyen kredileri karşılığı Ankaradaki Nextlevelde satılamayan yerleri aldığını da unutmayalım, Anlayış devletin malı deniz...
Sorgulanmayan hayat yaşanmaya degmez buyurmuş Sokrates Soru sordurmayan apartman yöneticisi HIRSIZDIR Hırsızları yargılamayan apartman sakinleri korkaktır
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:35
Bu işlerin sebebini, nasıl bu noktaya geldiğini hepiniz biliyorsunuz ama işinize gelmiyor ya da Allah bir şekilde görmenize mani oluyor! Her iki durumda da bu işlerin sonunda nasıl bir felaket ortaya çıkacak hep beraber göreceğiz.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:21
0
o hırsızı koruyorsan benim hırsızlığımı da koru diyen apartman sakinine ne buyurulur
yurdum insanı 16 Aralık 2019 10:44
birileri simit işine girer, başka birisi kredi gerekirse komisyonla onu halleder, diğer ahbabı susam alır bu simitler için ve nakliye işlerini yeğenine verir. bir diğeri bu simit saraylarının havalandırma işlerinin ihalesini alırken, kardeşine simit fırınlarının montaj işlerinden para kazandırır ve bu mutluluk zinciri böyle sürer gider ve hep böyle olmuştur İbrahim kardeş. herkes hayatına mutlu mesut devam eder. en mutlu kesimde işe giderken çay simitle kör karanlıkta kahvaltı yapan emekçilerdir belki, kimbilir?
Karar okuru 16 Aralık 2019 12:03
0
Bu zincirden nemalanan siyasilerede desteği büyük ölçüde o kör karanlıkta simit çay içenler verir. İnsanın dili varmıyor ama etme bulma dünyası mı bu acaba!
yurdum insanı/12.03 için. 16 Aralık 2019 16:14
0
kesinlikle doğru. fakat unutmayalım, bir zincirin sağlamlığı en zayıf halkasının direnci kadardır...… ve bir gün kopar.....
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:19
Bu ülkede öyle şeyler yaşanıyor, öyle şeyler yapılıyor ki çoğunluk devamlı "bana ne, neme lazım, aman susam da bana dokunmasınlar" diyordu. E, millet susam susam dedikçe bunlar da susamlı simit almışlar milletin parası olan 500 milyon dolarla! Merak etmeyin, bu simitler israf olmaz. 50 milyon dolara sattığımız yerli ve milli tankpalet fabrikamızı satın alan Katarlılar kahvaltıda afiyetle yerler...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 23:35
0
50 milyon $'a satilmadı.O kadarlık yatırım yapacaklar kandırmacasıyla ve de bu meblağ Türkiyede bulunamadığından bedelsiz devredildi.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:19
TÜİK, ağustos ayında yüzde 14 olan işsizliğin, eylül ayında yüzde 13,8 olduğunu açıkladı. Komple ülke olarak inandırıcı olarak kabul edeceğiz mecburen.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:55
0
Şu hikayeyi bize de anlat Berat Bey!
KARAR OKURU 10 Ocak 2020 13:36
0
Enflasyonu dogru ve yüksek olarak ölçen ve yayinlayan TÜIK çalisaninin isine aninda son verildi.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:13
Ibrahim bey, fenami yani milli yiyecegimizin kurtarilmasi? Bir oya bir Simit ve cay bedava. Isin sakasi. Simitcinin arkasinda blyüklerimiz var. Deniz bank var. Deniz bank kim? Dünyanin hicbir normal ülkesinde böyle bir sirkete 500 milyon USD kredi verilmez. Ee burasi Türkiye. Ne demistin Reisimiz. Sehir hastaneleri zarar ediyormus. Halka hizmet etcekse, varsin etsin be! Bende diyorumki milli yiyecegimiz kurtulcaksa, 500 degil 1 milyarda veririm, helali hos olsun be! Iste aranan Ömer!
Krr 16 Aralık 2019 10:08
Adında SARAY olmasaydı vallahi almazdı. yüzen, uçan, kaçan saraylardan sonra simitten saray da oldu. Bu açıdan bakınca Galatasaray endişelenmesin. Sıkıntı yaşarsa alıcısı hazır.
ismet badem 16 Aralık 2019 09:51
Kamu malından haksız yere tek kuruş yiyenin iki dünyada da burnundan gelsin ve gelecek...
ismet badem 16 Aralık 2019 11:50
0
“Hayber savaşının vukû bulduğu gün Resulullah (asm)'in ashâbından birkaç kişi gelerek ‘Filân şehit, filân şehittir!..’ dediler. Nihayet bir kişinin yanına vararak ‘Bu da şehittir!’ dediler. Bunun üzerine Resulullah (asm): “Hayır! Ben onu aşırdığı bir hırka yahut yağmurluktan dolayı cehennemde gördüm.” buyurdu. (Müslim, Îmân 182. Ayrıca bk. Dârimî, Siyer 48.)
Ali Paşa 16 Aralık 2019 09:39
Bütün bunların üzerine, birde kanal istanbul projesinin ihalesini yapıp tahkimini de Londra'ya bağlamayı başarırlarsa hıyanette mükemmelliğe ulaşacaklar.
ötükenlikurt 16 Aralık 2019 09:30
Halk artık uyumuyor, görüyor yalanlarınızı ve talanlarınızı! Yeni kurulan ve kurulacak partilerin kapısına kilit de vursalar artık bittiler! Son voleyi Kanal İstanbul ile vurup tüyecekler! Fakat büyük bir direnç oluşuyor, inşallah fırsat bulamazlar! Bu işlerin şifresini "hayırsever" Reza vermişti hatırlayınız; "memurun ve fahişenin bahşişini peşin veririm" demişti! Onun verdiği belge ve bilgilerle ABD bizimle lastik top gibi oynuyor! Birçok kişi uyku uyuyamıyor, bakma rahat göründüklerine! Allah kimseyi uykusuz komasın!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:07
Desene İbrahim bey durum bizim tahminimizden çok ama çok daha kötü ülkeyi oyle böyle yimemisler
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:48
İlle de bir şeyleri kurtaracaksanız Doğa Kolejini kurtarsaydınız. Çocuklar dönem ortasında okulsuz öğretmensiz kaldı. Eğitim simitten daha önemli değil mi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:36
0
''nasıl batıyor'u'' konuşmak daha mantıklı! içi mi boşaltılıyor?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 07:53
Ağır bir suç işleniyor. Bu kadar risk alınıyorsa bu işte bit yeniği vardır.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 06:54
Kanal Istanbul yapacaksin. Sonra dolar bazinda gecis garantisi vereceksin. Yetmeyecek otoyollar ve kopruler yaptirip bizden gecerken para alacaksin. Neden bir kac muteaahhut ranttan para kazanacak kar edecek diye. Kardesim o kanaldan gecerken tehlike yok mu? Ayni tehlikeli maddeler oradan da gecirilecek. Ustelik verilere gore boru hatti tasimasi nedeniyle gemi trafigi gittikca azaliyor. Bizler bu projenin fizibilitesini gormek istiyoruz. Ben artik muteahhite verilen garanti parasini odemek istemiyorum. Katar emirinin annesi oralardan arsa toplamis artik midem bulaniyor tum bunlardan
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:15
0
O paranın hepsi müteahhitlere gitmiyor. Bence esas kısmı başka ceplere akıyor. O ceplerin kimlerin olduğunu tahmin edersiniz herhalde. Batan geminin mallarını yağmalıyorlar.
ati 16 Aralık 2019 12:24
6
bahis şu: boğazın kıyılarında lüks yerleşim var. yüzmilyonlarca dolarlık yalılar, saraylar... gemiler en çok onları tehdit ediyor geçerlerken. kanal yapılırsa, kıyıları boş tutulacak. tabi rantiye de göz ardı edilemez.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 06:49
Is bulamadigindan dolayi buyuk sıkıntı icinde olan EYT'li kardesimiz bu harcamalari gormuyor mu saniyorsunuz? Herkes herseyin farkinda. Teminatsiz boyle buyuk bir para nasil verilmis? Bunu verenler prosedur olarak hesap vermesi gerekmiyor mu? Kamu mali bu beytul mal
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 06:35
Sayin Ibrahim bey siz ekonomiyi çok iyi bilen bir kişiliğe sahipsiniz. Ziraat Bankası Simit Sarayını satın aldı. Bu ne anlama geliyor? AKP iktidarı simitciliğe mi başladı? Yoksa bu iktidarın yapacağı başka bir iş kalmadı mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:10
0
Hayir secim hazirligi. Bir oya bir Simit ve cay bedava yani. Isin sakasi. Simitcinin arkasinda blyüklerimiz var. Deniz bank var. Deniz bank kim? Dünyanin hicbir normal ülkesinde böyle bir sirkete 500 milyon USD kredi verilmez. Ee burasi Türkiye. Ne demistin Reisimiz. Sehir hastaneleri zarar ediyormus. Halka hizmet etcekse, varsin etsin be!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 06:18
Herseye destek veren akpartili kardesler oldukca bunlari daha cok gorecegiz. Umurlarinda bile degil.
evin 16 Aralık 2019 04:55
bizim vergilerimizle yandaş kodamanları kurtarıyorlar ama işsiz kaldığımızda ya da emekli olduğumuzda kendi paramızı bize vermemek için 40 takla atıyorlar...hırsız evin içinde olunca kapıyı kilitlemek fayda etmezmiş, aynen o hesap...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:14
0
Birileri de muhtemelen komisyonunu alıyordur...
Mensur Bin Ubeyde 16 Aralık 2019 04:13
Neden çarpıtıyorsunuz gelişmeleri? Bedava mı aldı Ziraat Bankası mevzu bahis şirketi? Para vererek aldı. %51 hissesi sudan ucuz bir meblağa alınarak yerli ve milli şirket iflastan kurtarıldı. Yabancıya gitmesine mani okundu. Yıllar önce Türk Hava Yolları'nı da bu hükümet kurtarıp yabancıya satılmaktan kurtardı. Sizin gibi muhalifler THY satılsın, zarar ediyor diye kazan kaldırdı. Çok şükür THY satılması ve şimdi Barcelona' ya bile sponsor olan dünya devine dönüştü. Simit Sarayı da bir dünya markası ve ülkemizin, müslüman tebanın sembolü. Benzer bir destanı Simit Sarayı ile de yazabiliriz.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:54
4
Onu bunu birak bu sirket bu zarari nasil yapti. Kim nasil teminatsiz borc verdi. Neden baska isletmeleri kurtarmiyorsunuz? Akpartili olmasa ayni seyleri yazacak miydin? EYT'li issiz kardesimizin kac gunluk rizkini hesabini bilmez bir patrona veriyorsunuz. Ayip degil mi?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:05
0
" müslüman tebanın sembolü!" Yaptıklarınız ve söylediklerinizle en çok da insanları müslümanlıktan soğutuyorsunuz. En üzücü olanı da bu galiba. Siz müslümansanız, müslümanlık da sizin yaşadığınız gibiyse ( ki, çok şükür değil) ben müslüman olmak istemiyorum.
Okur 16 Aralık 2019 09:15
0
Güler misin, ağlar mısın ? Tank palet fabrikasının simitçi kadar değeri yok
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:17
0
Hangi yabanci bir sirket Simite talip oldu? Partizanliktan beyin kisa devre yapmis. Türk Telekom Simit Sarayindan daha az milli ve yerliydin o zaman? Savunmaya bak ya, seviyeye bak?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:26
0
Bedava mi aldi diyor lafa bak:) bedava alsa ses etmeyiz ztn halkin bankasiyla halkin parasiyla aliniyor ozel bankalara olan borclari ödeniyor. Müslüman tebanin deil ancak o gorunumdekilerin sembolü olur bu kafa. Gercek yerli şeker fabrikalarimiz, iplik deri fabrikalarimiz, demir çelik isletmeleri, limanlarimiz, tekel, telekom bir bir satılırken de itiraz ettiniz mi acaba eyyy cakma yerli milli musluman teba.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:31
0
Madem öyle, bu bonkörlüğü batmakta olan diğer şirketlere niye göstermiyorlar? Yörsan daha yeni battı onu da satın alsınlar.
karar 16 Aralık 2019 12:25
0
bu başarılı operasyonu yapanlar,izin verenler için ödül olmak üzere 1.,2. derce yakınları da dahil onlara sinema ısmarlayalım.takdiri hak etmiyorlarmı.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:10
0
“Teba” olmayanlar ve olmak istemeyenler el kaldırsın.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:11
1
Tipik trol/troliçe.
Abdullah hasan 16 Aralık 2019 14:32
0
THY ile simit sarayını aynı tutuyorsun ya tebrik etmek bile yetersiz senin için, simit satmakla 500 milyon borç ,Allah tan utansak iyi olur.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:19
0
Sevgili Mensur’u ciddiye alıp cevap yazan arkadaşlar, kendisi Trol taklidi yapan bir trol. Farkedememekte sizde haklısınız, taklidini yaptığı trolleri iyi analiz etmiş işini hakkıyla yapan az sayıda trollerden.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 15:42
0
Git başka bir yerde Trolluk yap . ülke ne hale gelmiş hala vidi vidi bos konuşmalar allah akıl fikir versin.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 03:44
Simitten tasarruf olmaz. Onunda sarayı olacak. 500 milyon dolar. Bu millet öder yeterki simitin susamı eksik olmasın.
Adem Kurt 16 Aralık 2019 03:31
Vay anam vay!!! Bu adamlar nasıl yer de yatacak? Geçenlerde ziraat odasına iki ineğinden dolayı aidat için ödeme ihtarı gönderilen kadın nasıl üzgün ve ağlamak lı idi anlatamam.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:14
400 milyar borca karşılık,toplam değeri bir milyar bile etmeyen fırınları alarak mı mahsuplaşacak.Ne saçma iddia,belki borcunun bir kısmını karşılaması için alıyordur.Sende çok iyi biliyorsun ki bankalar para toplar bunu,başkasına satar yani faiz alır, bundan para kazanır.400 milyarda afaki bir rakam.Türkiye de bu parayı verebilecek banka veya bankalar yoktur.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 07:17
1
500 000 000 x 5.80....= 400 milyar yapmaz.......
külyutmaz 16 Aralık 2019 01:08
500 milyon dolar /80 milyon kelle= 6.25 dolar.Çarpı 4 (kişilik aile) = 25 Dolar.Yani bu da gol ve her aileden 145 lira simitçinin cebinde.Allah bereket versin.
Abdullah hasan 16 Aralık 2019 14:22
0
Olumsuzluklara '' Bereket'' dilenmez arkadaşşş
İbrahim Diri 16 Aralık 2019 00:35
Yağma hasanın böreği,bizim gibi eşekler! olduğu sürece adamın götürmek hakkı afiyet bal şeker olsun.Neyseki kudüs düşmedi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN