Back To Top
Toplumsal sürünme sistemi

Toplumsal sürünme sistemi

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 09:53
- A +

İstanbul hal fiyatlarına bakıyorum;

Domates (Beef) 5 - 6 lira

Domates (Antalya) 6 - 8 lira

Domates (Pembe) 4 - 6 lira

Patates 1,5 - 2 lira

Salatalık (Çengelköy II.) 1,5 - 2 lira

Kuru soğan 1- 2 lira

***

Şu an birçok ürünün hasat zamanı. Hatta bu yıl birçok üründe rekolte oldukça yüksek. Ama raflarda fiyatlar düşmüyor.

Ya da tarlada düşen fiyatlar raflarda direncini koruyor.

Bunlar artık bildiğimiz sonuçlar.

Hatta şu iddialı cümleleri de başta TV5 olmak üzere çok kullandım: “Bundan sonra ülkemizde tarlada ürünler bedava olsa bile raflarda artık belirli fiyatların atına satılamaz.”

Satılamaz çünkü kurduğumuz sistem bu.

Artık ucuzluk hayal...

Yukarıda yazdığım ürün fiyatlarının yarısını bırakın, 1/3 fiyatına dahi malını satmak için can atan sayısız çiftçi vardır. Ama satamazlar...

Çünkü sistem çiftçiye yüksek fiyat imkanı vermiyor.

Ama aynı sistem tüketiciye de ucuz ürün alma imkanı vermiyor. Hatta çok daha acı gerçeği söyleyeyim, bu sistemde öyle aracı vs. de kazanmıyor.

Burada iki temel sorun var: 1- Özel yollar ve yüksek akaryakıt fiyatları (toplam taşıma maliyeti) artık ürün başına tarla maliyeti ile yarışır oldu. 2- Verimsiz perakende sistemi (ağırlıklı olarak zincir market yoğunluğu) toplam maliyetleri yükselttiği için, devletin kesinti ve vergileriyle birleştiğinde pazarcı dahi ucuza mal satamaz oldu.

Kısaca kurduğumuz sistem bir sürünme sistemi oldu.

Fiyatlar yüksek ama kimse kazanamıyor. Çiftçi de sürünüyor, tüketici de... Hatta aracı örgütler bile sürünmek durumunda.

***

Çalışma hayatımız da aynı.

Çalışırken yüksek maliyetler ve verimsiz ekonomik yatırımlar nedeniyle ücretler sürünüyor. Biraz okudun ve yüksek ücret talebin oldu mu devlet maliye politikası ile derhal vergi dilimlerini dayatıyor. Asgari ücretin bile en düşük vergi diliminden yılı tamamlayamadığını gördüğümüzde halimiz nice anlarsınız.

Sistem asgari maaşları destekliyor. Asgari ücreti, asgari emekli maaşını, asgari memur maaşını.

Asgarinin dışına çıkan yanıyor.

Emeklilik sistemimizde öyle. Asgari emekli maaşı için çalış, gerisi boş. Çok çalışıp idare eder bir emekli maaşı hayali kuruyorsanız işiniz zor.

Asgari emekli maaşları devletin katkısı ile yasal oranların üzerine çıkartılıyor ama daha üst maaşlar asgari emekli maaşına ancak yetiyor.

Hatta eskiden yüzde 70 maaş bağlama oranı önce yüzde 50’ye ve sonrada yüzde 35’e düşürüldüğü için, artık çok çalışmak emekli maaşının da düşmesi demek oluyor.

Kısaca çalışırken de süründüren sistem emekli olunca da süründürmeye devam ediyor.

İnsanca yaşama kriterini oluşturmayı, çok çalışmayı ödüllendirmeyi, siyasetin ağzına bağlı olamayacak bir düzeni bir türlü kuramıyoruz.

***

Topluma sürünme sistemi getirdik ama iyi bir şey yok mu?

Elbette var...

İtibardan tasarruf etmeyen DEVLET.

En üstten en alta kadar itibarın en narin örneklerini görebilirsiniz. Belediye başkanının makam araçlarını, rektörlerin makam odalarını, kayyumların özel banyolu odalarını vs.

Orman yangınlarını söndürecek uçak tartışması yapıyoruz ama bir bakanımız Arjantin’den özel uçakla dönüyor. Diğer bakanlarımız Yeni Zelanda’ya özel uçakla gidiyor...

Kısaca itibarımızı son derece titizlikle koruyoruz. Zaten vatandaş da bunu istiyor. Kendisi sürünmeye razı şekilde devletinin itibarının yüksek olmasını tercih ediyor.

KARAR sizin.

İster devletin itibarı ile yetinin;

isterseniz ayağa kalkın.

Siz bilirsiniz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:48
Yapilan yorumları okudum da, bu kadar bariz ve nokta atışı yazıya ragmen hala bir kesim koru körüne hukumetin mevcut politikalarını destekliyor ya helal olsun valla. Ben sahsen kendim bir ureticiyim. Koyluden perakende alirsan elbette 3-4 liraya alirsin burda bahsi geçen toptan alım. Bir tir mal gonderdim afyondan giresuna, ben mal bedeli olarak 7500 tl aldım, tır sahibi 4500 tl aldı mali alacak kişiden ve gercekten de yeterince kazanamadığını söylüyor. Yazar yerden goge haklı bu konuda. Uyanalım artık arkadaslar. Koyun olanı güden cok olur...
İBRAHİM 26 Ağustos 2019 19:59
Erdoğan neyi bekliyor anlamıyorum. Ekonomi batıyor, esnaf kan ağlıyor halk yaz ayında bile eve domates alamıyor. Enflasyon gerçekte en az %40 ama damat saolsun tuik başkanını değiştirdi. Enflasyon rakamıyla oynuyor. Damat ne isterse enflasyon rakamı öyle düşük gösteriliyor. damada göre ekonomi bir oyuncak gibi. Ben 17 yıldır ak partiye verdim 31 martta vermedim. Bu gidişle asla vermeyeceğim. Ya damat, ya millet! Millete sırtını dönen iktidarlar hiçbir zaman iflah olmamıştır.
karar okuru 25 Ağustos 2019 13:43
sayın yazar elıne sağlık doğruları yazıyorsun artık insanlar marketten çıkma mal alıyor yarısı çürük /50 ucuz diye bende alıyorum buz dolaplarını gece kapatıyor sabah açıyor elektırık tasarruf ediyor bizlerın itibari yokmu bence var milletin vergilerini itibarda kullananlara sormalı itibar nedir insanlar borç ile idare ile mutfak idare ediyor çıkma mal alıyor marketlerden
Aaaahhhhhh ah...
Mustafa 24 Ağustos 2019 18:39
Harika. Bu kadar iyi anlatılırdı ekonomik düzenimiz
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 12:33
Suriyeliler geleli 8 sene oldu. Bir 10 sene sonra bu Suriyeliler hem arazi mafyasi hem de çek senet mafyası olacaklar. Hatta hazine arazilerine gecekondular kurup gokdelen sahibi olacaklar.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:24
Bir dönem habeşistanda selasiye diye bir kral vardı oda ülkeyi yönetirken halkı açlık çekerken o kral aslanlarını et ile besliyordu
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:14
Hala sevkiyat maliyeti yazıyorsunuz. Bugün en pahalı taşınan meyvenin kilo maliyeti 30 kuruşu geçmiyor. 5 liralık domates bedava tasinsa ne olur. Yalan yazmayı bırakın artık. Tır 25 tonla 5000 liraya İstanbul yapıyor. Un 25 tonla 3000 liradan aşağı Konya dan geliyor. Köprüler olmasa aç kalırsınız.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:04
5
Kardeş katiliyorum...uzun mesafede nakliye maliyete fazla etki etmiyor...Ibrahim bey kariştiriyor.... Millet fiyatlardan memnun.....aliyor...niye itiraz ediliyor Diyor...pazarda ayni domates 2 tl
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 13:08
1
İyi pembe domatesi tarladan 4 liraya alıyorum. Ne anlatıyon sen ya?
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 13:05
0
Kimse memnun falan değil. Aç kalmamak için mecburen alıyor.
Efedamat 24 Ağustos 2019 22:49
1
Evet ya döviz bazlı köprüler oto yollar yokken istanbulda ağaç kabuğu yeyip yanına ot katık ediyorduk.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 19:24
Nemrut nam- diğer Naran-Sin dönemin Pagan inancından farklı ,değiştirerek kendinì İlah ilan etti.O gùn bugūndūr devam eden yönetenlerin ve onların yönetimlerinin kutsallaştırılması insanlarda tabi olmaıı yaşam tarzı yaptı .Bizde "Teba"yız.Mazot bu fiatsa yönetenler dùşūk kalmasının bize daha iyi geleceğini dūşūndūklerinden dir.Ha keza domates için de.
Garip 23 Ağustos 2019 16:52
Bunların hepsi insana değer verildiği zaman çözülür.Herkese aynı kuralın uygulandığı zaman çözülür.Üreticiye adil ücret vererek çözülür.Ucuz üretim,üretimi azaltır,kıtlığın işaretidir.Maliyetler şeffaf hale getirilmeli,gerekirse desteklenmelidir.Destek küçük üreticiyi desteklemeli,ucuza mal etmeli,şehrinin pazarında,sokağında satabilmelidir.Gerçi üreticinin satabileceği serbest pazarda kalmadı.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:03
0
Serbest piyasa ya inaniyorsak fiyatlar normal kabul etmek gerekir..uretici de pazarlar da satiş yapiyor....burada gözden kacan insan larin işcilik yevmiyeleri cok yükseldi...maliyete bu daha fazla etki ediyor.....
Muammer Newyork 23 Ağustos 2019 16:45
Nasilsaniz oyle yonetilirsiniz Kula kulluk yapanlara lanet olsun
okur 23 Ağustos 2019 16:12
Halimiz kara mizahlık . Ömrümüzün en güzel yılları geçti ..savaş, terör, ekonomk krizler, kavgalar, korkular, soluk alamadık. sıradan bir günümüz olmadı. Bu yaşananlar sayısız insanı kanser etti diye iddia edebilirim. sosyal devlet olmaktan uzaklaştık. Dostluklar bitti, bir gram huzur bitti, kaygılar her şeyi ele geçirdi.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:09
0
En büyük sosyal devlet TC..... Ortak bütceden SGK na yillik minumum 50 000 000 000 aktariliyor...emekli fonunu bile yönetilemiyor...gelen giden dengesi....
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:04
Kısaca, Erdoğan büyük bir hayal kırıklığı diyebiliriz. Ne umutlarla kendisini desteklemiştik, şimdi ise elimizde her tarafından dökülen bir memleket var.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:05
Yurt dışında 500 araçla gezmeye ne kadar itibar li bunlar diyorlar helal olsun diye methiyeler duzuyorlardir
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:55
Memleketi tiryakiler kurtaracak. Umudumuz onlar...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:46
Esprilerinizle de harikasınız İbrahim Bey...!
2071 yılına kadar seçim olmamalıdır, devlet itibarı elden bırakmamalı, gerekirse halkın maaşlarından kesinti yapılmalıdır. muhalif basın çatlak ses demektir, hepsi susmalıdır ve çarşı pazar fiyatlarının düşüklüğünden bahsetmeli, toplum bu ucuzluğa şükretmelidir. mazot çok artmalı, trafik sorunu çözülmelidir. insanımız işe okula falan giderken yürümeli ve sağlık kazanmalıdır. doğalgaz,elektrik ucuzluğu ne demektir, halkın aklında böyle münafık fikirler asla olamaz. emeklilik yaşı en az 80 olmalı, halk huni takıp oynamalıdır...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 20:14
1
efsane geri döndü.tebrıkler hoşgeldin
Bir akademisyen 23 Ağustos 2019 11:39
Üljemizde be yazık ki işçi maaşları çok düşük.Sürünmek biz işçiler için mübahtır.Ne de olsa başımızdakileri her zaman destekliyoruz.Ama artik uyandık ancak geç utandık.Atı alan Üsküdarı geçti.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:07
2
Calişacak adam yok...Tembellik ruhumuza işlemiş...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:39
Çok güzel ironi yapmışsınız , devletin şaşaalı imajı bizim açlığımızdan daha önemli . Umarım soğan daha pahalı olmazda , biz devletin itibarı için soğan ekmeğe razıyız.
ARKADAŞLAR, İTİBAR DAN CUMHURİYET İN İLK YILLARINDAN İTİBAREN BU YANA ÖDÜN VERMEYEN BİR SİSTEMİMİZ VAR, ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK KÖTÜ SENARYOLAR SOYLENEGELMİS DİR HEP LAKİN BU TÜR VEHİM LER YERSİZ DİR, EĞİTİMLİ OLANIN DA İŞİ İYİ EĞİTİMSİZ OLANI DA MESLEK EDİNDİRME PROGRAMLARINA YÖNLENDİRME LİYİZ, BAKIN BUGÜN İSTANBUL, ANKARA İZMİR SADECE SANAYİ SİTE LERİNE GİDİN ARABANIZI TAMİR İÇİ 4. 5 SAATLİK İŞ İÇİN 5. 6 GÜN SONRASI NA RANDEVU VERİYORLAR, SAAT BAŞINA İŞİNE GÖRE 70 İLE 150 TL ALIYOR, İNANIN KLİMA İÇİN BİR DEVRE ARIZASINA 2 SAAT UĞRAŞTI 400 TL ALDI. İŞ VAR BİRAZ AKLI ÇALIŞTIRMAK LAZUM.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:41
3
Tokatlanacak çok fazla şehirli var..Tam kasaba kafası.Son kazı kesene kadar devam.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:12
0
Insanlar yönlendirilmiyor...son 30 senenin sorunu...üniversite ye dersaneler araciligiyla 2500 000 heryil genc asiri umutlarla yönlendirildi...meslek liseleri ...imam hatiplerin garazine ugradi....imam hatipleri yasaklayayim derken meslek liseleri güme gitti...ÜNIVERSITE BITIREN KIŞI EL KUVVET KAS VB KULLANMAK ISTEMIYOR....CIRAKLIK KAYBOLDU
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:09
Reis hastasi bakkal, sigara zammi ustune diyor ki , iyi oldu insanlar sigara alamiyor, o yuzden, icmiyorlar eskisi gibi diyor. Yeni Turkiye bu mu olacakti ? Vatandasin sigara bile alamaz hale gelmesi iyi olmus yani anlayacaginiz. Reis bosa demiyordu gerekirse tezek yakariz diye. Isinma olarak , Tezege gecsek, yine hukumete ve reise sukran duyacak, tesekkur edecek bir kesim insan , herseye gozunu kapamis, bol mehterli ruyalar goruyorlar.
Kararli 23 Ağustos 2019 10:53
Benim Okula gittigim yillarda bir (Fabl) Hayvanlari konusturarak ders verme hikayesi vardi; Özet olarak yavas olan digerine Kabeye gidemesemde yolunda ölürüm diyerek ders veriyordu. Sürünmenin daha itibarli bir is oldugu bilincaltimiza sistematik olarakmi islendi diye isgillenmekteyim. SIZCE???
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:10
Maliye politikası dediniz de hatrıma geliverdi. Maliye'de Ardahanlı hemşerim vardı. Daha Lise mezunuyken maliyede çalışıyordu sonra üniversite okudu açıktan, daire başkanı oldum dediydi. Öyle çalışkan değildi sadece siyasi torpilliydi, annesi müdürdü particiydi iyi ilgilendi oğluyla :) maliye politikasını kimler hazırlıyor bizim hemseriye kaldiysa :))? Ben Ardahan'da hayvancılık yapıyorum kurbanda işler kesat gitti.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:02
En ucuzu Maaşlar çünkü çok düşük
engineer 23 Ağustos 2019 09:54
kaybediyorsunuz diye elştirdiğimizde akp liler olmaz öyle şey dediler sonra istanbul seçiminde acı gerçekle yüzleştiler, şim dide kaybediyorsunuz diyoruz yine ; olur mu öyle şey diyorlar, temel fıkrası var : temel demiş ben ölünce mezar taşıma şöyle yazın : öleceğum öleceğum dedum inanmadunuz şimdi ne oldi?
karar okuru 23 Ağustos 2019 09:34
Oto yollarla halkini haraca bagliyan iktidar.
karar okuru 23 Ağustos 2019 09:13
yıkım ihalesini alanar işin son1/4 lük bölümü için son viraja da girmek üzereler.
ÖZGÜR SARIKAYA 23 Ağustos 2019 08:58
Yazıyı bir saat önce okudum. Dönüp dolaşıp bu cümleye bakıyorum; “...isterseniz ayağa kalkın.”
süleyman aguş 23 Ağustos 2019 08:56
İbrahim bey, aklınıza vicdanınıza sağlık.Bıktık usandık bu anlattıklarınızı yaşamaktan ve bu yaşananların mevcut iktidarın suçu olduğunu anlamayanlardan yada kişisel menfaatleri için anlamamazlıktan gelenlerden.
Erdinç 23 Ağustos 2019 08:48
Çok büyük bir felaket veya savaş olmadan ne bu halk ne devlet aklını başına almaz. Tarih ders ve öğüt almayanlar için tekerrür eder. Çnkü spermden yaratılan aciz insan dünya menfaat ve çıkarı yüzünden AZDI.
Menderes YILDIRIM 23 Ağustos 2019 08:47
İbrahim Bey; Ben ve Benim gibi T. C. SEVDALILARI - DUYARLI - VATAN SEVERLER, AKP ye ve Tayyip Beye OY Vermedik, Ülkemizin Bugünlere Gelmesine Sebep Olmadık ki AYAĞA KALKALIM. AKP ye Oy Vererek Bugünlerin SEBEBİ Olanlar, İstanbul' u 25 Yıldır Tayyip Bey ve Onun Partisi Yönetiyor. Bir Yağmurda NELER Oluyor Bu Bile Tayyip Beye ve AKP ye OY VERMEME SEBEBİDİR. Sadece İstanbul Örneği Tayyip Beyin T.C. Yönetecek BECERİSİ Olmadığını GÖSTERMEZ mi? Görmediniz mi de Tayyip Beye ve AKP ye OY VERDİNİZ? Saygılarımla
Erzincanli 23 Ağustos 2019 08:37
Biz sadece biat etmesini biliriz. Baskaldiramayiz. Cunku iki seyden cok korkariz ; devlet zulmunun bu dunyadaki sonuclarindan,din zulmunun oteki dunyadaki sonuclarindan ve bunu iyi bilen yonetenler milliyetcilige ve dine sariliyor.Surunmeye devam.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:08
Çalışırken de böyle başarılı, işini iyi yapanı da süründürüyorlar sağolsun lar...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:03
çok sevgili İBRAHİM kardeşim...bazen yorumlarıma ...holanda da,danimarka da,isveç ve norveç,ingiltere de yönetenler(bld.başkanı,vekil,bakan başbakan lar)bisikletleriyle,metro ile işlerine giderlerken görülüyor,MERKEL DE TARİFELİ UÇAKLA yurtdışı görevine gittiğini okuyoruz.kendi çantasını taşıyan OLOF PALME Yİ(1986 da öldürülen isveç başbakanı) tarifeli uçaktan indiğinde görmüştüm. seçmenine saygı duyulması vardır. Demekki % 51aldınmı.......
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:14
Adam, (yazar) daha ne desin, ülkenin tamamı sürünüyor. Bir kesim hariç bilin bakalım hangi kesim. İtibarımızı ve bekamızı yedi düvele karşı koruyan o muhteşem topluluk.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:07
Semt pazarlarını kaldırır işi marketlere bırakırsanız gayri medeni görüntülerden kurtulur, vergi alabilir ve de halka ucuza alma imkanı verirsiniz. (Köylü pazarını hariç tutuyorum.)
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:54
İstanbul da dün yani Perşembe günü mis gibi domatesi 1.50 TL den aldım. Yazara pazarları gezmiyor herhalde.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:42
2
Doğrudur almışsınızdır. Hayatında tarla yüzü görmemiş insanlar ahkam kesiyor. Biz de üreticiyiz. Piyasada şu anda zeytinyağı 15 TL. Biz ailece kalabalık olduğumuz için her işi kendimiz yapıyoruz. Gübre, çift yapamıyoruz olduğu kadar diyoruz. Acil paraya ihtiyacımız olsa yağı 5 liradan da satarız ve zarar etmeyiz. Hale gelen malın nakliye masrafı ve vergisi var. Siz vergi kaçakçısı olduğunuz için ucuza almışsınız.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:04
1
'Mis' ne sayın trol?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:13
1
yarım kilosu mu 1,50 tl ?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:19
0
Bugunku Istanbul Hal fiyatlari: Domates ( Beef) Kilogram 5,00 TL 6,00 TL Domates (Antalya) Kilogram 6,00 TL 8,00 TL Domates (Çeri) Kilogram 10,00 TL 12,00 TL Domates (İkinci kalite) Kilogram 1,00 TL 1,50 TL Domates (kokteyl) Kilogram 8,00 TL 10,00 TL Domates (Pembe) Kilogram 4,00 TL 6,00 TL Domates (Salkım) Kilogram 2,00 TL 3,00 TL
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 04:51
RTE'yi düşürmek için kabzımal çetesinin oynadığı bir oyun bu. Geçmişte söylediği ananı da al git sözünün intikamını almak istiyorlar. Bize düşen ekmek bulamıyorsak pasta yemek. Bu memleketi PKK'dan daha tehlikeli kabzımal baronlarının insafına terk edemeyiz. Şaka bir yana belediyenin personeli ve kamyonları ile tanzim satış kurup maliyet olmadığı için ucuza satılan sebze meyveyi alan halkımız gerçekten bir çete olduğuna inanıyor.
Okur 23 Ağustos 2019 04:39
Erken secim kapida cunku sayin cumhur reisi yakinda secim calismalarina basliyor ve ankara ve istanbulun rovanjini alacak gibi geliyor bana bu sefer akp mhp koalisyonu %49.5 gozukuyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:13
3
Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş. :))
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:27
0
Yüzde 30 alın öpüp başınız üstüne koyun.
Karar okuru 23 Ağustos 2019 03:48
Dunya daki bol ucuz parayi sactikca sactilar senelerce… Deniz bitti, oylari paralari sacanlara verip o paradan nemalananlarda bitti... Ama hala dis mihraklarin oyunu, faiz lobicileri, bizi kiskaniyorlar soylemleri pirim yapiyor... Allah akil fikir versin memleketimin insanlarina … Bir muddetde bekaa ve devletin itibarindan tasarruf olmaz soylemi ile devam ederler sonrasi artik Bahceli ile Perincege kalmis… Koalisyonun buyuk ortagi orayi birakmamak icin onlar ne derse yapmaya basladi zaten...
Çerkez Ethem 23 Ağustos 2019 03:21
.."Zaten vatandaşta bunu istiyor. Kendisi sürünmeye razı şekilde devletinin itibarının yüksek olmasını tercih ediyor"...Bu 100 yılın özeti olmuş. Toplumsal sürünmeyi sevenler ve sürü zihniyetliler beraberce ilerliyorlar.Demek ki bu sinerjiden çoğunluk mutlu!
Pori 23 Ağustos 2019 01:17
Ayağa kalkacak hal mi bıraktılar İbrahim Abi? Sırtımızdan bi atabilsek koşarak kaçacaz da yükümüz de ağır. Ancak sürünecez belki o zaman sırtımızdaki ve başımızdaki kanlı ve pis ayaklar sıkılır da bırakır bizi.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:46
0
Pori kardesim, agzina saglik, yorumunu okuyunca kahkaha attim.
hamza akyol 23 Ağustos 2019 00:57
tekrar ediyorum: devleti servet dağıtıcı konumdan çıkartmadığımız sürece, demokrasi de olmaz, gelişme de olmaz. böyle bir ülkede en geçerli meslek siyasetçilik olur. her seçimde kaybetsen bile...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 22:56
0
Tüm yorumlar içinde en dogru yorumuyapmışsınız. Tebrikler.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:43
Ama halk böyle istiyor. Yüzde 51 oyla memnuniyetini göstereli daha altı ay bile olmadı.
musto 23 Ağustos 2019 00:28
Tarlayı patetesciye icara verdik adam icarı ödeyemiyor.Emekli komşu kabak salatalık ekti kasaba pazarında kg 50 krş satamadı bahçede konu komşu ihtiyacı olan topluyor gübresiz buğday arpa ektiler biçer döver parası çıkmadı seneye bu insanlar niçin eksin.1ay önce bir yakınım emekli oldu bağlanan maaş 850 tl bozdur bozdur harca.Çoğumuzun bu çorbada tuzu var hesap soramıyoruz yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor.
konyalı haydut 23 Ağustos 2019 00:12
hayatı sordurdun yine reis, düşündürdün...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 23:52
Sizi okuyunca ayağa kalkasım geliyor ama kaçmak için...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:30
1
Nereye kaçabilirsin ki güzel abim?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN