Back To Top
Uzel arsasının imarı Ankara’dan değişir mi?

Uzel arsasının imarı Ankara’dan değişir mi?

 - Son Güncelleme: 05.09.2019 Perşembe 12:11
- A +

İşçi hakkı ya da iş hakkı...

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işine son verilenler hakkında nerede ise toplumsal hareket isteniyor. İsteyenlerden bazılarının önemli akrabalarının devletin şefkatli koltuklarında oturduğu biliniyor.

Hayatında bir kez bile işçi hakkı ve işsizlik konusunu ele almamış olanların, bugün işçi ve çalışma hakkı konusunda meğerse ne kadar hassas olduklarını görüyoruz.

Ama bu hassasiyet sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi noktasında.

Mesela geçen yıl inşaatında kaç kişinin dahi öldüğünü tam bilmediğimiz yeni havalimanı yapımında işçiler gösteri yapmıştı. Haaa, o gösteri çalışma hakkı konusunda değildi aslında; yaşama hakkı için gösteriydi.

Yani işçiler ölmek istemediklerini dile getirmek istiyorlardı.

Bugün işçi hakkı, çalışma hakkı... Anayasal hak vs vs diyenlerin nerede ise tamamı geçen yılki gösteride yaşamak isteyen işçilerin tutuklandığını da göremediler.

Varsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoksa yine onlar.

Bülent Turan zaten o işçilerin seçim nedeniyle işe alındığını açıklamış oldu. Ama nafile...

***

Uzun yıllardır Uzel Traktör Fabrikasında mağdur edilen, yıllarca maaşlarını bile alamayan 2 bin 200 işçinin yaşadığı durumu ele alıyorum. Soros uzantısı zamanın TESEV yöneticilerinin de yer aldığı bir operasyon.

Fabrika iflas ettirildi.

Yıllar yıllar önce bu işin olacağını ve fabrika arsası için operasyon yapıldığını açıklamıştım. Yazdıklarım tek tek çıktı ve çıkmaya da devam ediyor.

Maaşlarını alamayan...

Tazminatlarını alamayan 2 bin 200 işçi ve aileleri...

O gün veya bugün hala işçi hakkı diye sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki eylemi takip eden kimseden ses çıkmadı.

Ankara ise bu işi hiç sahiplenmedi mesela.

Hatta işçiler arasında konuşulanlar arasında operasyonda Ankara’dan da önemli desteğin geldiği yönünde.

Ama bu söylentinin şu anda değeri yok. Sadece söylenti... Sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin kaybedilmesi ile iş Ankara’ya kaldı. Dün yazdığım mesele yani.

Arsanın satışı yapılır ve operasyonun büyük kısmı tamamlanır ise geriye imar değişikliği kalıyor. İşte o değişiklik belediye eliyle değil de Ankara eliyle yapılırsa o söylentilerin de ne anlama geldiğini anlamış oluruz.

Bekleyip göreceğiz.

Bakalım bu iş ne kadar geniş bir ağı kapsıyor? Neler var neler yok takipçisi olacağız.

Keşke İstanbul Belediyesi’ne seçim nedeniyle alınan ve tüm hakları ödenen işçi savunucuları Uzel İşçilerinin hak arayışlarını da görseler.

Keşke görseler.

Ya da görebilseler.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 17:07
Sayın yazar samimiyetinden hiç şüphem yok ülkemin köklü sanayi kuruluşu Uzel makina arsa rantına kurbanmı gitti yani 2200 işçinin hakları ülke sanayinin kaybı say sayabildiğin kadar devlet neden müdahil olupta bu fabrikayı kurtarmadı mütahitlerin elinde konutlar kaldı diye banka faizleri düşürülüyor Demirel'in fabrika kurmak isteyene Çankaya köşkünün bahçesini bile veririm dediği aklıma geldi
ali kara 05 Eylül 2019 13:21
MEMSA (MENSA MENSUCAT AŞ.) yi de bir inceleseniz ne hikayeler ne milyon tl devlet hortumu çıkar
Marasli 05 Eylül 2019 13:12
Karakter lazım insana karakter. O da terketmis gitmiş memleketi.
pir ahmet 05 Eylül 2019 11:21
sayın kahveci bu uzel dosyasından harika bir kitap çıkar; komplolar, uluslararası finans, aile içi ayak oyunları, müteahhitler, varlık, (pardon tefeci şirketler), siyasetçi, mafia, sendika ağaları... yaz yaz bitmez ve bir sanayi devinin yağmalanması
karar okuru 05 Eylül 2019 10:33
Dün de yazmıştım ,yayınlamadınız . Bu konuyu sayın Kahveci'den başka dert eden yok herhalde.Yoksa manşet yaptınız da görmedik mi?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:54
Nükleer füze açiklamasi yapildi! Ekonomi harika açiklamasi yapildi!
N.Öztürk 05 Eylül 2019 08:15
Sayın Yazar, büyük imar operasyonlarında galiba yollar Ankara'dan geçiyor. Konuyu dağıtmak istemem, gündeminiz yoğun, merak ettiğim bir husus var : İstanbul'un varoşlarında oturan bir yurttaş olarak soruyorum, Ataköy sahilindeki, devasa mimari harika "SEA PEARL " oraya nasıl dikildi , Ataköy'ün dahi etkili- yetkili sakinlerinin itirazı olmadı mı, o projenin yolu da Ankara'dan mı geçti ?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 08:13
İbrahim bey, adamalar cihat yapıyor.Harpte, hile caizdir.Düşman malı ganimettir.Basıp alacaksın.Bunu kendi dininden taraftarına dağıtacaksın.Ani herşey fıkha uygun yani.!!! Kafanı takma..Her şey yolunda.
Mensur Bin Ubeyde 05 Eylül 2019 07:02
Adamların kendi malları. İster satarlar ister kiraya verirler. Bize yargılamak ve gıybet etmek düşmez. Dedikodu ve gıybet büyük günahlardandır. İşçi hakkı yenmişse konu mahkeme edilir ve işçilerin alacakları neyse o meblağın %10'u ödenir. Mesele kapınır. O arsanın millet bahçesi yapılması da saçma. Çünkü her yer bağ bahçe dolu. İstanbul'un yeni konutlara ve istihdamlara ihtiyacı var. İnsanlar ev bulamıyor satın almak için. Arap ülkelerinden falan muazzam talep var. Müslümanlar ev almak istiyor ülkemizden ve ev yok. Bu arsa değerlenmeli. Uzel'den hisseniz var galiba. Çok kurcalıyorsunuz.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:59
0
Saka mi bu!? Gülünç olmayin! Bir sürü katakulli kotarildigi, milli yerli sanayiiimizin marka bir isminin serencami konu ediliyor! Rant kurbani olusu vs.. Haber ayri dedikodu ayri.
ismail duman 05 Eylül 2019 14:25
0
1 Nisan şakası bu başka türlüsü olmaz olamaz seni gidi Mensur seni!!
Kaptan Kusto 05 Eylül 2019 15:31
0
Kaç gün bu konuda yazdı sayın yazar da hiç mi okumadınız? Şaka yapmaya çalıştıysanız belli de etseydiniz bari. Adamın biri ortaklarından olduğu kendi şirketini sırf üzerindeki arsasını gasp etmek için darmadağın ediyor, siz "kendi malları"! diyorsunuz. 2200 işçinin milyonlarca lira tutan alacağını cebine atmaya çalışıyor, siz "yargılamak ve gıybet etmek"ten bahsediyorsunuz. Adamla ortak çıkarınız var galiba.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:45
Şehrin göbeğinde 93 dönüm arsası olan fabrika. Çok iştah açıcı. Üretimdi ar-geydi işçiler ithalat ihracat niye uğraşsınlar. Traktör fabrikası neyimize yap evleri dükkanları ver kiraya ohhhh.
musto 05 Eylül 2019 01:58
Geçen akşam,Kılıçdaroğlunu dinliyorum seçim arası,2500 işçi aldılar nasıl aldın hangi ilanı verdin, İstanbul belediyesinin önü mahşeri kalabalık olurdu en az 50.000 kişi müracaat ederdi.Demekki gizli saklı aldın.İspark zam,yaptı dediler 4 saat, kaldım 8 tl ödedim. Hamidiye suyunu 19 tl den ,11 tl indiriliyor anlaşılan yaygarayla ,gargarayla acımasız zamlarını unutturmaya çalışıyorlar.Öyle belediyenin yaptığı kafeterya,zamlarını örnek gösterip, kol gibi soktuğunuz zamları unutturamazsınız.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 23:56
herkes biliyor ki, istanbulda işten atılanların hiçbir hakkı yok. Onlar, besleme olarak işe alındılar. iş yapmaları için değil, işçiye ihtiyaç olduğu için değil.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:59
1
Seçimi yenileme esnasinda bilerek 2500 isçi al! Sonra isten çikardi diye politika malzemesi yap! Maksat buymus demek ki! Kör gözüm parmagina bi durum!
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 23:52
cuk
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN