Back To Top
Zayıf halka TÜRKİYE

Zayıf halka TÜRKİYE

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 15:26
- A +

Dün gece öncü mü yoksa artçı mı bilemediğimiz bir ekonomik deprem yaşadık. Gece saatleri olduğundan pek fazla hissedilmedi. Ama önemsizleşmesinin asıl nedeni sabah piyasalar açıldığında aşırılığın çoktan gitmiş olmasıydı.

Gelişmelere bakıldığında yine Japon ev kadınlarının başımıza çorap ördüğünü söyleyebiliriz. Bu ev kadınlarının Türkiye ilgisi hiç yabancı değil. Gece piyasalar çok sığ iken TL dolar karşısında 6,37’ye kadar değer kaybediyor. Sonra piyasalar derinleşince dolar/TL paritesi 5,80’lerde denge sağlıyor.

Eğer “ekonomide sorun yok, müjdeler geliyor ve gelmeye devam edecek” mantığı ile bakıyorsanız gerçekten hiç ama hiç sorun yok. Mesela mevsim etkilerden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 14,0 ila 2009 büyük küresel krizin bile üzerine çıkmış ama siz sorun yok diyorsanız sorun yoktur.

Kur gece çıkmış ama sabah inmiş ise yine sorun yoktur.

İyi ama bu kadar mı? Yani hiç ders almayacak mıyız?

***

Bir de sorun tarafından bakalım.

Çin ile ABD arasında bir ticari savaş var. Bu savaş dünya ekonomisinde durağanlığa yol açıyor. ABD merkez bankası FED bu yıl faiz artırımlarından faiz indirimlerine geçti.

Dünya adeta tetikte yeni bir kriz dalgası bekliyor. Borçlanarak büyüme modelinin bittiğini herkes biliyor aslında. 80’lerdeki “arz iktisadı” dönemi miadını doldurdu.

Gelir dağılımındaki bozukluk  yeniden diktatör liderler yaratmaya başladı. Herkes bir arayışta ama çözüm gözükmüyor.

Bir gün oradan, bir başka gün buradan patlamalar yaşanıyor. Şimdilik hemen onarımlarla bu patlaklar kapatılıyor ama nereye kadar.

Velhasıl sürekli bir sarsıntı halinde yaşıyoruz.

Bu dönemlerde yaşanan borsa yükselişlerini “tükeniş rallisi” olarak görebiliriz.

Bizi ilgilendiren ise şu: Her sarsıntıda en fazla sallanan ülkeler arasına girdik. Dünya 3 sallanıyor, biz 5. Dünya 5 sallanıyor, biz 7...

Dün geceki sallantının bize söylediği aslında buydu. Tedbirinizi alın, ilk büyük sallantıda hemen siz yıkılmayın diyor piyasa.

Aslında bu bizim için bir şans olabilir. Öncü sallantılar nedeniyle sağlam önlemler alabiliriz. Bu sayede büyük sallantıdan daha az hasarla çıkabiliriz.

Tabii nereden baktığımıza bağlı.

Hain dış güçler diye bakarsak, meydanlarda milleti kandırmanın ötesinde bir şey yapamayız. Yok işi ciddiye alırsak çok ama çok önemli fırsatları kullanabiliriz.

***

Venezuela, Arjantin ve İran... Sonra Türkiye.

Şu an emsal ülkeler olarak sınıfımız buraya indi. Bir zamanlar Brezilya, G. Afrika, Rusya ile kıyaslanıyorduk.

G. Afrika parası RAND 2016 başında dolar karşısında 17,0’ye kadar değer kaybetmişti. Şimdi 15,20’de.

Brezilya parası REAL 2016 başında dolar karşısında 4,15’e kadar değer kaybetmişti. Şimdi 4,11’de.

Rusya parası RUBLE 2016 başında dolar karşısında 83,0’e kadar değer kaybetmişti. Şimdi 66,0’da.

Türkiye parası LİRA ise 2016 başında dolar karşısında 3,07’ye kadar değer kaybetmişti. Şimdi 5,80’de.

İBRAHİM KAHVECİ KARAR TV'DE DOLARDAKİ YÜKSELİŞİ YORUMLADI: 

 

Mesele sadece para birimi değil elbette. İstihdam ve işsizlik oranlarından alın, enflasyon ve faizlere kadar bir çok farklılık içerisindeyiz. Sınıfımız artık çöküş ülkelerine benziyor.

Dün gece yaşanan sarsıntı bize bir kez daha yeni bir dalgalanma işareti verdi. Doların 5,75’den 5,45’e düşmesini düğün bayram karşılayan ağızlar birden sustu. Oysa temelde sorunlar çözülmedikçe dolar ha çıkmış, ha düşmüş ne fark eder.

***

Velhasıl zayıf halkayız.

Bir an önce yönümüzü ve programımızı oluşturmamız gerekiyor.

Aksi halde ağzımızı açıp Çin’den, Rusya’dan para gelecek diye bekler dururuz.

Ama bu bekleyişte kaybettiğimiz değerlerimizi yıllar geçse de telafi edemeyiz bilesiniz.

KARAR milletin.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kaan 27 Ağustos 2019 22:17
Herşeyimizi şeffaf,kurallara göre yaparsak,açıkları hızlı kapatırsak,yabacılara el açmak yerine ,elimizi işletirsek,mevcutlarla işe başlarsak belki çıkış olur.Tasarrufu gözden geçirelim,maliyetleri gözden geçirelim,üretelim ...yukardan aşağı doğru...iyi örnekler lazım...güven lazım ....
dün bugün yarın 27 Ağustos 2019 20:33
bir ülkeyi bir zengin yönetiyorsa sadece zenginler kazanır
Mensur Bin Ubeyde 27 Ağustos 2019 19:00
Bu ekonomik taaruzların arkasında faiz ve döviz lobisi var. ABD ve İsrail kontrol ediyor bunları. Daha tepede ise masonlar, derin dünya devleti ve Tapınak Şovalyeleri var. Dikkat edin Reis ne zaman Rusya'ya gitse bu karanlık güçler devreye girip ekonomik verileri bozuyorlar. Ama onların bir planı varsa Rabbimin(c.c) de bir planı vardır. Hesap edemedikleri bu işte.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 19:44
0
Peki bize neden 470 milyar dolar borç Verdiler bu masonlar?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:40
Bunları yazmak marifet değil bunlar analizde değil veri paylaşımı hiç kimse bu durumdan nasıl çıkılırı yazmıyor masanın başına geçip bunları yazmak kolay bu durumdan nasıl çıkılacak somut olarak yazabilirmisiniz
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 16:16
1
Defalarca ekonomide ne yapılması gerektiği yazıldı. Demek ki ya siz okumamışsınız yahut işinize gelmemiş.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:52
Herkeste ne olacaksa olsun artık, havası var. Allah sonumuzu hayır etsin.
musto 27 Ağustos 2019 11:39
Peygamberin bir sözünü kendilerine düstur edindiler rızkın, onda, dokuzu, ticaret biride cesarettir.Güvenilir ve itibar sahibi tüccar olmak için önce saraylar uçak ve lüx araç filoları kuruldu sermaye için milletin malı haraç mezat satıldı.Sıra Peygamber ümmetini Peygambere layık bir ümmet haline getirmekti unuttukları Peygamberin bir adı'da Emindi güvenilir ve dürüstlük timsali olmak zannedersem Emin olamadılar.
Karar Okuru 27 Ağustos 2019 11:20
Turkiye'yi bu iktidarla zayif halka olarak tanimlamak dogru degildir. Uluslararasi arenada etkisiz eleman, yurt icinde yutan eleman etkisindedir. Turk halki iliklerine kadar somurulmek uzere sermayeye kole edilmistir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:53
Türkiye uçuşa geçti kimse durduramaz arada çevirin kazı yanmasın durmak yok yola devam
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:47
Zayıf halka değil de hasta adam deseydin güzel olurdu sana yakışır.
Karar Okuru 27 Ağustos 2019 10:25
Türkiye'de bir ekonomik kriz oluşturup siyasi kazanım elde etmek isteyen bir güç olduğu gibi buna karşı duran bir güç daha var. Her iki gücün de dış destekçileri var. Her iki gücün dış destekçilerine baktığımızda karşı duran gücün dış destekçileri biraz daha güçlü görünüyor. O nedenle ekonomik kriz akabinde siyasi rant elde etmek isteyenler epey beklemek zorunda kalacaklar.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:45
Batı’da yöneticiler o ülkelerin en iyi okullarında yetişirler. Bizse Reisimizde dahil her yeri İmam hatiplilerle doldurduk. Başka bir sonuç beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.
ARKADAŞLAR, MİLLET KARARINI VERDİ 2018 HAZİRAN SEÇİMLERİ NDE, DOLAR KURUN A BAKARAK TÜM SİSTEME SORUNLU MUAMELESİ YAPMAK YANLIŞ. ÜLKEMİZ DE MAALESEF PATRONLARIN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAMASİNDAN DOLAYI BİR KUR SIÇRAMASI YAŞIYORUZ, BANKA PATRONLAR ININ FAİZLER İ İNDİRMESİ İNSANLARI DOLARA SARILMASINA SEBEP OLUYOR, BANKA DÜZENLE ME KURULU ACİL OLARAK FAİZLERİN 3. 4 PUAN SEVİYESİNE ÇEKMELİ, UYMAYAN A CEZA VERMELİ , KURU 2.50 TL SEVİYESİNE İNDİRMELİ, UYMAYAN A YAPTIRIMLAR GETİRMELİ, KATMA DEĞERLİ ÜRÜN YATIRIMLARINA İSTİHDAM I ARTIRACAK İŞLETMELERE DESTEK VERMELİYİZ, EMİSYONU ARRTİRMALİYİZ.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:38
0
Ne faizi gardaş. Faiz hepten kökten kaldırılmalı.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:04
0
Zamanında sosyalist ülkeler bu dediklerinin hepsini harfiyen yaptılar ve hepsi battılar.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:52
0
Yoruma katıla katıla gülmemmi gerekiyor.ciddimisiniz ironimi yapıyorsunuz. Ciddiysen acilen rahmi dumandan bir randevu almaniz gerekiyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 19:46
0
Bunları yapsak topu tamamen atarız.
KARAR OKURUMehmet atay 27 Ağustos 2019 12:25
0
Kuru 2.50 ye çekince ne olacak? Yabancı tlden çıkıp döviz alıp gidecek .. Ya kardeşim bilgin yok fikir serdetme
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:26
Venezuela, Arjantin ve İran... Sonra Türkiye. Riskli ülkeler, ancak hiç birinin ki bizim kadar değil. 2 ay sonra kış sezonu, iş ve aş derdi olanlar işsiz çok. Talep, arz, üretim düşüyor.Bütçe geliri azalacak. Zam şart.Ve Suriye'de yanlış tercih, hamlelerin bedelini sosyal,siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ödeyeceğiz. RTE idlip'te son gelişmeler üzerine halk ve içine karışmış terörist kiralık jihatçıların göç tehdidi altında! RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER. RTE, ÜLKE VE TOPLUMU RİSKE ATİYOR. ÇÜNKÜ UCM LİK SUÇALARA BULAŞTIRILDI.TOPLUMUN KADERİ LİDERİN TECİHLERİNE GÖREDİR. (Ali İmran 165)
ERDOGAN cevap verebilir mi ?? 27 Ağustos 2019 20:54
0
@27 Ağustos 2019 09:26 -- Türkiyenin kanayan yarası bu nesiller boyu, hükümetler-üstü (sağ, sol farketmez) içler acısı kronik ekonomik meselelerinin asıl, gerçek sebepleri bir paragrflık kısa bir yorumla az ve öz olarak tüm çıplaklığıyla ifade edilmiş bir "Karar Okuru" tarafıdan.
Erdinç 27 Ağustos 2019 09:15
İbrahim bey, İşin ehli olmayan, ABD planı BOP Eşbaşkanı RTE ve ailesini siyasetten uzaklaştırmadığımız sürece bu ülkeye asla huzur gelmez. şu an da ABD=AKP tarafından işgal edilmiş durumdadır.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 05:41
İbrahim bey,Rabbim size yardım etsin,size dua ediyorum,gerçekleri görüyor ve gösteriyorsunuz;Üstadım 17 yıldır,AVM-REZİDANS la biravuç mütahiti zengin ettik,ve sonuç bu,üretmeyen ve yatırım yapmayan bir ülke olduk,Siz hak ve hakikatleri yazıyorsunuz,bazıları görsede görmesede lütfen devam edin..
Okur 27 Ağustos 2019 03:39
Bu millet bu yonetime layik ve ceksinler cileyi de insallah akillanirlar.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 02:39
cozum beklemeyin. idareciler rant ve makam arabasi pesinde. TEDBIRINIZI ALIN. BORCLANMAYIN OZELLIKLE DOVIZLE. TASARRUF EDIN. CUNKU SONUMUZ KARANLIK.
Hocam Dış finansman açığını kapatmak için döviz likiditesine ihtiyaç var Londra baronlarına söz verilmiş gibi geliyor bana. ..2012..17 dönemde uğradıkları ( faiz kur farkını karşılayamamıştı) bunu telafi etmek için oynaklığa göz yumuluyor .. 6.20 den satıp 7 den alıyoruz İlginç kumpas... Sizce?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:32
Eline sağlık İbrahim bey. Yalnız asıl sorun krizi kabul etmemek. Hadi krizi kabul etmedin bari milletin tepkisini dikkate al malesef o da yok. İstedikleri yandas ankete anket yaptırsınlar milletin en az %80 i damadı istemiyor. 31 Mart seçiminin kaybedilme sebebi en çok ekonomi ve damattır. Sayın Cumhurbaşkanı lütfen damadı görevden al ve ehliyetli, liyakatlı, akademik anlamda başarılı bir ekonomisti başımıza getir. Yoksa ekonomik krizimiz derinleşecek. Damat pariyi de karıştırdı ekonomiyi de. Ya damat ya millet!
!!!! 27 Ağustos 2019 11:04
3
Bence en başarılı bakan Sayın Albayraktır. Siz digerlerine bakın önce
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:32
Sayin yazar, neden yazilarinizda güzel ülkemizi küçük gostermek var. Elestirmek demek kötulemek degildir ki. Her iki yönde olumlu ve olumsuz degerlendirme yapabilmektir. Şu yorumunuza bakar misiniz: "Velhasil zayıf halkayız. Bir an önce yönümüzü ve programımızı oluşturmamız gerekiyor." Adamlar kopru yol yapiyorlar ilk siz karsi cikiyorsunuz. Program begenmiyorsunuz. Sizi destekleyenlerde size sakşakçilik yapacak bizi elestirecek simdi. Olsun Ayette geciyor: gozleri var gormezler kulaklari var isitmezler. Yahudi bile 90li yillardaki Turkiye yok artik diyor. Siz ve destekcileriniz goremiyor
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:25
3
Aradığınız şak şak basının çoğunda var. Burayı farklı bakış için okumanızı tavsiye ederim. Lütfen Allah ın ayetlerini kendinizi doğrulamak için kullanmayın. O ayet, eleştirilere karşı gözünü ve kulağını tıkayanlar için de pek tabii kullanılabilir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:11
2
Gorenedir görene, köre nedir; köre ne?
!!!! 27 Ağustos 2019 11:05
1
gozleri var gormezler kulaklari var isitmezler. Ne kadar doğru
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:09
1
Şaka gibisin ya hala yol köprü diyorsun şakacı seni :)
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 21:52
2
11.09 da yazan espri yaptigini sanan cakma Cem Yilmaz-Ata Demirer kirmasi birey. Bu ulke senin gibi vatan dusmanlarindan temizlenirken O begenmedigin kopruden ve yollardan kacmak zorunda kalmazsin. O zaman gorurum yuzunui kirma sakaci seni ...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN