Back To Top
AK Parti yanlışlarını yanlış yerde aramasın

AK Parti yanlışlarını yanlış yerde aramasın

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 08:04
- A +

AK Parti 23 Haziran depremine yol açan yanlışının ne olduğunu yanlış yerde aramamalı. Bunu sadece “bir seçim başarısızlığı” olarak görmek, bu başarısızlığın sorumluluğunu parti teşkilatlarına, adayın televizyon performansına veya her hangi bir aktöre kesmeye kalkışmak sorunun kaynağını görmemek için devekuşu misali başını kuma gömmek olur.

Tamam, 31 Mart seçiminin iptali yanlıştı… Seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın yaptıkları yanlıştı… Sonraki süreçte yapılanlar külliyen yanlıştı… “Oylar çalındı” demek yanlıştı… “Pontus” yanlıştı… “Bunlar terör örgütlerinden talimat alıyor” demek yanlıştı… “İmamoğlu seçilse bile içeri attırırız, belediye başkanlığı yaptırmayız” demek yanlıştı… 20 yıldır devletin elinde olan “teröristbaşı” Abdullah Öcalan’ın bir siyasi partinin seçim kazanması için devreye sokulması elbette yanlıştı. “Apo”nun kardeşi Osman Öcalan’ın bir siyasi parti lehine propaganda yapması için devlet televizyonuna çıkarılması muhakkak yanlıştı…

Bütün bu “yanlış”ların yanlış olduğuna kimsenin itirazı yok… Biz de süreç boyunca bunların her birini en net ifadelerle eleştirdik… Bu sütunlarda mesela “sandık darbesi” retoriğine karşı çıktık, milli irade kavramının içini boşaltmaya itiraz ettik, seçim sonuçlarına “olanda hayır vardır” diyerek bakmayı ve eksikliklerin giderilmesi için bir fırsat olarak görmeyi önerdik… Bu eleştirileri yaparken aynı zamanda iktidar koltuğunda oturanlara karşıdan son sürat gelmekte olan kamyonu gösterdik. Gerçi onlar kamyonun farlarını doğan günün ilk ışıltıları diye gösterenlere kulak verdi, “kenara çekil ezileceksin” diyenleri düşman ilan etti ama bu ayrı bir konu…

Evet… İktidar partisi yanlışlarına yanlış katarak 23 Haziran’a ulaştı ve hiç kimseyi şaşırtmayan sonuç ortaya çıktı. Belki seçim birkaç gün sonra yapılacak olsaydı bu yanlışlara yeni yanlışlar da ilave edilebilir ve aradaki farkın uçurum seviyesine ulaşması bile mümkün olabilirdi. Ne var ki iktidar partisine 23 Haziran’daki utanç verici hezimeti yaşatan “asıl yanlış” değil bütün bu saydıklarımız… Asıl yanlış iktidar partisinin son yıllarda izlediği yanlış siyasettir.

Ortak aklı esas alan bir kadro partisi olarak kurulan ve bu özelliğini muhafaza ettiği ilk döneminde özellikle hassas dengeler üzerinde bulunan ekonomi ve dış politika problemlerini başarıyla idare edebilen AK Parti, son dönemde giderek bu özelliğini kaybetti.

Yönetimin kişiselleştirilmesi, merkezileştirilmesi, dar bir çevrenin kontrolüne girmesi neticesinde siyaset kalitesi büyük bir hızla düştü. Hem partide hem de hükümette görev alma kriteri ehliyet ve liyakat değil sadakat olarak belirlendi. Parti içinde liderin hemen arkasındaki sırada oturan, sözü dinlenen ve yetki kullanabilen hiç kimse kalmadı.

***

Diğer yandan, 2010 referandumuyla birlikte yavaş yavaş siyasetteki karşıtlıkların toplumsal bir kutuplaşmaya evrilmesinin yolu açıldı. İlk önceleri parti tabanının konsolidasyonunu sağlamak uğruna başvurulan kutuplaştırıcı siyaset dili giderek bu siyasi hareketin toplumla ilişkisini kemiren ve çürüten bir canavara dönüşmüştü. Bu yeni dile toplumun bir kesimindeki tepkinin sonucu olan Gezi Parkı olayları hem toplumsal kutuplaşma hem de iktidarı kişiselleştirme/merkezileştirme siyasetini daha da ileri götürecek bir anlayışla değerlendirildi.

Ardından, Suriye iç savaşında izlenen politikayla demokratik dünyaya entegre olma hedefinin terkedilip “içe dönük” bir siyaset anlayışının benimsenmesi “fırsatı” ortaya çıktı. Sonra da bu yanlış siyaset hiç taviz verilmeden bugüne kadar sürdürüldü.

Ancak kutuplaşma siyaseti ve lider kültü üretimine dayalı yeni bir ideoloji inşa girişimi toplumsal realitenin ve rasyonalitenin duvarlarına çarptı en sonunda. İktidar partisi seçmen sosyolojisine nüfuz etme kabiliyetini kaybetmeye başladı. Çünkü geçmişinin mirası olan millet nezdindeki hatırı sayılır krediyi hoyratça harcadı.

Üstelik kendini toparlamak için önüne çıkan fırsatları kullanmaya yanaşmadı, dostça uyarılara kulak asmadı. Başa gelen her olumsuzluğu üst akıl gibi muhayyel adreslere, dış politikadaki hataları Türkiye’nin düşmanlarına, ekonomideki kötü yönetimin sonuçlarını karanlık güçlere vs. fatura etti.

AK Parti seçmeni biraz da “alternatifsizlik” algısı yüzünden bunlara çok fazla ses çıkartmıyormuş gibi göründü belki ama eski güvenini de kaybettiğinin işaretlerini ve ikazlarını çeşitli vesilelerle dile getirdi. 2015 Haziran’ında, 2017’deki 16 Nisan referandumunda, 31 Mart’ta…

Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimi iptal ettirerek vatandaşın hak ve adalet duygusunun hırpalanması, vicdanların yaralanması belki bardağı taşıran son damla olmuştur. Daha önceki ikazların hiçbirini dikkate almış görünmeyen iktidar partisine millet gittiği yolun yanlışlığını bu sefer biraz daha sert bir dille anlatmış oldu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
engineer 26 Haziran 2019 12:39
Ahkam-ı ilahiye'ye 14-15 asır önceki hükümlerdir, güncellenmesi gerekir derseniz, Allah'ın indirdikleri yerine ab uyum yasaları diye lgbti i..ne yasalarını Müslüman Millete dayarsanız nerde hata yaptık diye daha çok aranırsınız, bu yapılanlar hata değil Allah cc nün emirlerini yasaklarını tanımamaktır, iki dünyanın da helaket ve felaketini celbedicidir, hesap ağır, bedeli ise çetindri, bu dünya öyle böyle geçer ama Aahiretini yıkanların vay hallerine.
engineer 26 Haziran 2019 11:23
Ahkam-ı ilahiye'ye 14-15 asır önceki hükümlerdir, güncellenmesi gerekir derseniz, Allah'ın indirdikleri yerine ab uyum yasaları diye lgbti i..ne yasalarını Müslüman Millete dayarsanız nerde hata yaptık diye daha çok aranırsınız, bu yapılanlar hata değil Allah cc nün emirlerini yasaklarını tanımamaktır, iki dünyanın da helaket ve felaketini celbedicidir, hesap ağır, bedeli ise çetindir, bu dünya öyle böyle geçer ama ahiretini yıkanların vay hallerine.
Ayıptır ya hu... 26 Haziran 2019 00:04
Türkiye kuruldu kurulalı üst üste 17 yıl iktidarda kalan başka bir lider yok. Bir İstanbul seçimi kaybetti diye, Tayyip üzerine bitmişlik felsefi yapılıyor. Ayıptır ya hu... Hem de komik...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:45
0
Dünyada 17 yıl aralıksız demokratik seçimlerle iktidara gelip 17 yılın sonunda ülkeyi ve vatandaşını perişan edip kuru soğana muhtaç hale getiren başka bir lider de yok sanırım. Ben tam 17 senedir reisden başka birine oy vermedim ister inan ister inanma ama reise ve partisine olan bütün güvenimi kaybettim
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:54
AKP'ye oy vermeyen akıl veriyor...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:38
Bugun celik acikliyor, ocalan gorusmesini organize etmeiklerini, kardesini trt ye kendilerinin cikarmadigini soyluyor.Ne dersiniz?celik de bunlari soyleyebiliyorsa , siyaset batmistir.Parti kavtami bitmistir Devleti liyakatla yonetmek gerektigine inanirdim.Buda dogru degilmis.En iyisi Anarsizm .Devlet mevlet hepsi hikaye.Hepsinin karinlari tok,Elleri sicaktan soguga deymiyor.Hic olmazsa bunun kiymetini bilin. sinir yokmus demekki.Yazik sana celik.Hemde cok.
Zülfiye 25 Haziran 2019 18:40
Ah bu kibir daha da yakacak onları. 'Hem insanlara karşı (kibirlenerek) yüzünü yan çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, kendini beğenip çokça övünen kimselerin hiçbirini sevmez.' Lokman Suresi 18. Ayet
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:54
Ozon tabakasında delik büyüdü, buzlar erimeye başladı. Penguenlerin işi zor gibi. Yeşili sev doğayı koru ve pengueni öp.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:05
Hocam sizin bu yazı burada iken bugün yanlışın şu olduğu deklare edildi. Şöyle denildi."Demek ki bizler 31 Mart tada 23 Haziran'da da KENDİMİZİ ANLATAMADIK " Yani bu durum sizce ANLATAMAMA veya ANLAMAMA ile açıklanabilirmi ?????Sonraki aşamalar sizce "Bu halk bizi ANLAMİYOR -ANLAYAMİYOR şeklinde bir değişim gösterebilir mi?????
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:32
2
Biz dükkanı kapattık. Kendilerine, kendilerini anlatabilecekleri, başka bir halk bulsunlar.
Zembilfırşt 25 Haziran 2019 16:40
Ak Parti Fetö gerekçesiyle yüz binlerce Eğitimli insanlanın ekmeği ile oynadı hemde çok sıradan gerekçelerle.Suç saydığı bir çok kriter BM adalet divanında suç sayılmadığı halde. Evet vicdanlı her insan. Bank asya,sendika üyeliği, baylok un evrensel hukuka göre suç olmadığını çok iyi bilir. Ancak bu sessiz kesimin bir siyasi hamisi olmadığından resmen medeni ölüme terk edilmiş durumda.Bunun birinci derecede müsebbibi Ak Partinin genel başkanı,teşkilatı ve beynini, vicdanını ipotek ettirmiş yargıçlardır.Allah cc Kimsenin ahını yerde bırakmaz.
Teşkilatın Suçu Ne 25 Haziran 2019 15:02
Teşkilatlar halkla parti arasındaki köprüdür. Köprü sağlam değilse tamam ama o köprü senin eserin. Ama esas sorun teşkilatın eline halka sunabileceği bir şey vermedin. Durmadan yol-köprü ile seçim kazanılmaz ki. İlaveten bir sürü zorluk çıkardın. Saadetliye oyunu bize ver deseler siz bize Kandille sözleşme imzaladınız hani sözleşme diyorlar? Kürtten oy istiyorlar adam biz terörist miyiz diye ağlıyor. Teşkilatı değiştirmekle kızgın demir soğutulur belki ama asıl sorun hala Sarayda oturuyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:59
Hulasası bu. Güzel bir özet.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:57
Guzel ve dogru tespitlerinizden dolayı sizleri kutlarım.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:34
Ulke gercekten hur olsa, o kadar soylenecek sey var ki. Yazik oldu 17 yila, toplumun ahlak ve dusunce yapisi boyle mi olmaliydi, hosgoru ortami boyle mi olmaliydi, kurt vatandaslarin durumu, egitim, adalet, butce, kamu burokrasisi boyle mi olmaliydi, en onemlisi dindar inancli insan algisi boyle mi olmaliydi
HACI MURAT 25 Haziran 2019 13:25
Ak Parti İstanbul Belediye başkanlıklarını geçmişte %25,%27,%44,%45 oy oranları ile kazandı.Sadece 2014'te %48 oy aldı. 23 Haziran'da diğer partilerin alayı bir tarafta toplanmasına rağmen tek başına %45 oy aldı.Cumhur İttifakını önemsemekle birlikte bu seçimde MHP'den gelen oyun yok denecek kadar az olduğu kanaatindeyim.Dolayısı ile Ak Parti'nin tek başına %45 oy alması asla utanç verici bir hezimet değildir. Öte yandan İmamoğlu üstlendiği yükün altında ezilmiş gibi bir görüntü veriyor. Asıl sınavı o verecek.
karar 25 Haziran 2019 13:58
2
27 Mart 1994 tarihindeki yerel seçimlerde % 25 oy oranı ile ist bb.lığını kazanan refah partisinin rte ile olan başarısını akp ye maletetmeyecek kadar basiret sahibi olduğunuzu umuyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:01
5
İşte bu kafadan dolayı bir ilerleme olacağına inancım az.
Karar Okuru 25 Haziran 2019 14:18
2
İmamoğlu 6 mayısta seçimin iptali sonrası yaptığı konuşma ile iktidarı sallayacağını göstermişti. Akla zarar bir hareket ile yasal HDP ile işbirliğini kınarken, Terörizm suçu ile uluslar arası alanda da tescillenmiş Apo ve yandaşlarını sahaya sürme aymazlığına girdiler. Korku dağları sarmış demekki! İstanbulda milletten 10 puan fark yemek çok anlamlıdır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:57
5
Züğürt tesellisi
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:00
3
Akp nin oyu maksimum%35. Genel seçimde görürsün.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:08
2
Hacı Murat doğru söylüyorsun. MHP'nin faydadan ziyade zararı var. Teşkilat da bunu dile getiriyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:10
2
Yahu daha mazbatasını almadı adam. Ne zaman ve nasıl gördün ezildiğini? İlahi Hacı Murat:)
HACI MURAT 25 Haziran 2019 18:37
10
17.10 Teşekkür konuşmasında gördüm.Dakika/yüzünün terini silme sayısı çok yüksek görünüyordu.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:16
Sorun sadece yanlis siyaset izlenmesi sorunu degil Ibrahim bey. Bu yanlis siyasetin gerisinde bu siyaseti de olusturun zihniyet ve yapi. Turkiye bugun tek adamin parti devleti haline gelmis ucube bir felaketle karsi karsiya. Muhafazakar cevrelerde bunun vehamitinin farkinda olan cok az insan var. Bu yapi degismeden Turkiye kendi icine kapanmis bir koy olarak 21 yuzyilda nal toplamaktan kurtulamaz..Gercek beka sorunu bu!
KARAR OKURU YASIN 25 Haziran 2019 22:03
0
Soruna 10 numaradan tespit. Ama muhafazakar kesim, at gözlüğünü çıkarmadan bu tespitin önemini hiç anlamaz
Mehmet 25 Haziran 2019 12:30
Sistem kurumları bitirdi.Egitim,yargı zenginlere göre dizayn edilmiş.Cay ve şekere yüzde 15 zam geldi.Artik yeni bir parti gerekiyor.Boyle giderse batariz
E.K 25 Haziran 2019 12:10
Akp'yi karismatik liderligiyle surukleyen sn Erdogan artik bu parti icin bir handikap olusturmaya basladi gorunumu veriyor...Sn Erdogan'a ragmen YSK secimi iptal edemezdi..! Akp'liler dahi secimi iptal ettirenin sn. Cumhurbaskani oldugunu dusunuyor..Yanlisin en buyugu buydu...Dinin, imanin siyasete alet edilmesi, kibir, nobranlik, jakobenlik, kayirmacilik, ilkesizlik vs... diger yanlislar...Akp'nin tiyneti buymus, vizyonu bu kadarmis...Secimi kazanmak icin basvurmadiklari hic bir yontem kalmadi..Yalan, dolan, karalama, kurdistan, pontus, beka, ahiret vs..!
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:23
“Şüphesiz Allah, adaleti, ihsanı, yakınlara vermeyi emreder; hayâsızlıklardan, kötülüklerden ve zorbalıklardan sakındırır; böylece size öğüt verir, umulur ki öğüt alıp-düşünürsünüz.” (Nahl 16/90) A Ka Pe liler ayetin sadece “yakınlara vermeyi emreder” kısmını gördüler, onu da yanlış anlayıp uyguladılar. Kendi kesenden vereceksini, devlet hazinesinden ver diye anladılar ve uyguladılar.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:30
2
Cok guzel, tebrik ederim
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:41
1
Bu ayet her Cuma hutbesinde okunur.Ama bizimkilerin kulağından giriyor diğerinden çıkıyor.Siyasi sloganda kullanırlar.uygulamazlar.En acısıda ,Tarım Bakanlığında atamada görevli imamlıktan gelmiş daire bşk ları bu ayeti hiç önemsemezler torpil de torpil diye devam diyorlar.Allah ıslah etsin.Allahın ıslahı nasıl olur bilmiyoruz .(imam Hatipli olarak çok üzülüyoruz)
Demircan 25 Haziran 2019 11:11
Ak partinin bir zamanlar şikayet ettiği statükocu zihniyetten farKı kalmadı. Onların zamanında bile hak aramak zor da olsa vardı.şimdi ise içi boş iddianamelerle insanlar hapis yatıyor. Hak ve adalet duygusu yerlerde sürünüyor. Velhasıl bu ülke 15 yıl içinde Avrupa solladı ama mal mülk enaniyet kibir hırsı manen madden bitirdi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:39
Allah ıslah etsin. Göğe üflerseniz sonucu bu olur.Yıllarca Akpartiye oy verdik. Ne yazıkki en çok mağdur olduk. Hiç bir beklenti beklemeden oy verdik. Sadece görüşümüz doğrultusunda, yapılan haksızlıklardan dolayı ,Bunuda Allaha havale ediyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:43
0
İnsanlar en çok en yakınlarından kazık yermiş.Yabancının ne zararı olacak.Beklentinde olmaz.Tedbirini alırsın
KARAR OKURU fransa 25 Haziran 2019 10:28
Slm hulasa bu milleti suru ahmak diyenlerin hali ortada biliniyorken neden ibret alinmazki hirs hirs gormez duymaz akl etmez edermis demekki o anlasiliyor allah izan vere vesselam hurmetler
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:43
31 mart ta seçim olmuş berabere bitmiş..daha sonra aradaki fark 9 puanı aşmış.Fatihte bile İmamoğlu önde,o derece yani..Parti yetkilileri açıklama yapıyor.biz bunu değerlendirip eksikleri gidereceğiz diyor.Biz demekki tam anlatamadık diyor.. Şimdi sorum şu : 31 mart tan sonra hangi eksiklikler giderildi. Soru 2 : Doğrusu seçmeni anlamak mı yoksa kendi bildiğini kabul ettirmekmi.. İşin acı kısmı ney biliyormusunuz?İmamoğlu seçim çalışması hiç yapmayıp bodrum da tatil yapaydı yine 3 puan fark atardı. Bu kadar hizmet odaklı belediyecilik bu puanı almamalıydı..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:42
0
Haydi sözünü tut.Torpili kaldır da görelim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:34
AKP de ortaya çıkan kemik erime nedenleri, -Esnafın,Tüccar ın siftahsız günleri.Sermaye erezyonu.Ödeme sıkıntısı, (ayağına basılınca,değil AKP,babasını tanımaz) -İşsizlik. Mutfak da yangın...Suriyeliler AKP nin yaptığı, -İt dedi,pontus,pkk li,dış güç...Laf salatası
engineer 25 Haziran 2019 09:37
"İstanbul seçmeni bir mesaj verdi" seçmenin mesaj vermesi gecikti, verilen mesaj,dul karının ütüldükten sonra kapıyı kapatmasına benzedi, ütüldükten sonra ne mesajı verirsen ver, bade harabül basra yani,
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:10
Yahu Allahtan kork sayın yazar her milletten yüzbinlerce göçmenin olduğu bir şehirde dışarıdan kaynaklı içeriden destekli ekonomik bir kriz altında girilen seçimlerde 2001 deki diğer partiler gibi yüzde beş değil yüzde kırkbeş alan bir iktidar partisine elestirilerinizde biraz adil davranin
Demircan 25 Haziran 2019 11:09
1
Hala dış mihrak dış mihrak hiç kendibize kabahat bulmayın.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:21
2
Yazarın söylediklerinin hangisi yalan veya yanlış? Ben, bırak Ak partiyi, 94 ten beri reisin peşinde olan biri olarak yazıyorum buraya! Ve hala benim umudum onda! Ama yazıdaki her şey doğru ve ek olarak bürokraside, partide "hizmet" için orda olanların kibrini en son 90 larda bizi yönetenlerde görüyordum.. sonrasında ise Fetoculerde .. Anlayın işte, Halk tan kopardilar reis i.. bu damat geldi geleli hiç birşey doğru gitmiyor..Eğer ayarlarda oynama olmazsa, yarın bu yüzde 9 u da arar olacak! Millet 4 yıldır mesaj üstüne mesaj veriyor!!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:30
2
a aa sizde Allah korkusudamı varmış. bi yaşımıza daha girdik
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:43
0
ekonomik kriz tamamen yönetim hatası sonucu.
Seçimin yinelenmesi ysk tuzağı idi Akparti'ye ki malumun ilamı oldu sonuç
Musto 25 Haziran 2019 07:42
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Bunlara nasihat tokat kat etmez beş vakit falakaya yatırıp asgari ücretle yaşamaya mahkum edeceksin.
KARAR OKURU fransa 25 Haziran 2019 10:34
0
Beni guldurdun kardes aynen
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:38
Ibrahim bey, pozitif bilim kadar dogru tespitler. Tesekkurler. TV lere masal anlatan soytarilar degil bunlari soyleyebilenler cikmali. AK parti ve yandaslari su yazilanlarin dahi kendilerinin iyiligini isteyenlerin dusunceleri oldugunu bilmiyor kabul etmiyor
KARAR OKURUfransa 25 Haziran 2019 15:40
0
Slm ben akp ye oy veren bi secmenim mesela ama simdi malum yanlislari hatalarina pretesto ediyorum ve dogru olani yapiyorum koru korune feto da oy a da hayir
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:36
İktidar medyasına bakarsan suçlu seçmen. Alnı secdeli adamlar CHP'ye oy vermiş çünkü yolsuzluk iftiralarına inanmış, vatandaş artık hizmete doymuş, yalancı siyaset kazanmış. Kendimize bir çeki düzen verelim diyecek cesaretleri de yok. Allah bunların desteğinden korusun.
Karar gazetesi ve yazarları hep iyiyi güzeli ve doğruyu savundular bundan dolayıda çeşitli şekillerde cezalandırıldılar ama haklı çıkan karar gazetesi ekibi oldu demekki onları dinlemek lazımmış
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:08
Başından beri diyorum, önce İçişleri bakanından başlayıp kabineyi yenilemeli ve Kürt seçmen, khk mağduru bütün masum vatandaşa ulaşmalı, bürokraside atamalardan tutun ihalelere kadar şeffaf olunmalı, atamalar işe alımlar hiç bir şekilde şeffaf değil, kul hakkı yemekten vazgeçilmeli,(hepimiz görüyoruz bazılarının babasının çiftliği gibi kurumlar,hele nitelikli kadrolar kişiye özel açılıyor, bunu görüp de niye senin peşinden gelelim, yap bakalım bir gelir soruşturması o nitelikli kadrolara, ne görüyorsun ) böyle giderse, acı son yakındır...şu garip uyardı işte..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 05:28
Soylunun VE benzerlerinin konusmalarindan anlaşılıyor ki hala ders almamışlar.ayni dil devam ediyo.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:47
0
En büyük avantajımız Türk-İslamcıların balık sevmemesi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 04:36
Baştan sona kadar kötü idare ediliyor ise yanlış bir veya birkaç kişinin değildir onun için yanlış baştakinden en sonunda olana kadar yapılmıştır onun için mesele suçlu aramak değil suçu ve suçluyu üreten ne kadar problem varsa onları çözmek ve ortak akıl üzerinden hareket etmektir
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 03:18
Hiç bir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark etmedik!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 02:20
Bu depremin olacağını bile öngöremeyen bir lidere ve kadrosuna ülke ve ekonomisi teslim edilmez. Kendi halkını okuyamayan dünyayı nasıl okuyacak. Bunların düzelme imkanı yok çünkü işleri yolunda götüren kadroyu tasfiye ettiler. Boşa nasihat ediyorsunuz. Devleti yönetme ehliyetleri yok.
Bu seçim sonucunda herkesin mutabık kaldığı bir konu var. Seçimi AKP'nin hataları kaybettirdi. Ya da İmamoğlu'nu AKP'nin hataları kazandırdı. Millet ittifakı dahil hiç kimse seçimi İmamoğlu şu üstün meziyetlerinden ötürü kazandı demiyor... İmamoğlu iyi bir sosyal demokrat olduğu için tercih seçildi kim diyebilir?..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:53
0
Orası doğru. Ama AKP'ye de ilk başta kemalistlerin hataları kazandırmıştı. İmamoğlu bu şansı nasıl kullanacak göreceğiz.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:40
mükemmel,enfes, harika,tesbitler yüzde yüzüde dogru. tebrikler.
Bu söylediklerinin hiç biri yanlış değil. Tam aksine hakikatin tam kendileri. Ancak belli ki millete anlatılamamış... Yanlışı doğru diye anlatan senin gibilerin sesi daha gür çıkmış... Ama Binali kazansaydı, sen dahil sana benzer bir çok kişi bunun tersi bir makale yazacaktı... Futbol yorumcusu sizden daha tutarlı...
01.10 hadi ya kömür makarna bitti sanırım senin sorunlar başladı yemliğimizi kaybettiniz anlaşılan ve bunun acısını sayın yazardan çıkartmaya çalışan ucuz bir makarnacı tepkisi
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:54
0
İlk defa mı okuyorsun arkadaş.. başından beri takip edenler bilir,omurgalı yazardır karar yazarları..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:56
3
Kendi içinde kendini yalanlayan bir yorum.
Adalet Yakın 25 Haziran 2019 01:08
Size seçimden önce Konda'nın anketini niye yayınlamadınız diye sormuştum ama o yorumumu yayınlamadınız. Bunu da yayınlamayacaksınız ama en azından size iletmiş olurum sayın Kiras: Anketler sosyolojik ve bilimsel araştırmalardır. Saygın araştırma şirketlerinin anketlerini yayınlamamak sadece müspet bilimleri aşağılamak değil, okurlarınızın bu veriler konusunda haber alma özgürlüklerini engellemektir. En hafif tabirle gazetecilik etiğinden bihaber olduğunuzu gösterir. Bu konuda bir özeleştiri yapmanız gerektiği konusunda ciddi biçimde düşünmelisiniz. Saygılarımla.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:02
Biz İmamoğlu’na oy verdik , rekor farkla seçtirdik. Sen de görevden al da görelim bakalım. Bu kafayla iktidarı da yakında kaybederler.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:52
Dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün getirdiği çıkardan daha verimli olursa o ülke batar. Montesquieu
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:51
Nasreddin Hoca evde tespihini kaybetmiş. Bakmış ki ev zifiri karanlık, tespihini sokakta aramaya başlamış. Hoca’nın yerde bir şey aradığını görenler: – Hayırdır Hoca, ne arıyorsun? – Evde tespihimi kaybettim, onu arıyorum. – İlahi Hoca, evde neden aramıyorsun? – Ne yapayım? Orası karanlık!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:43
Seçim ekonomisi İstanbul seçimiyle bitti hayırlı olsun, şimdi ise geçim ekonomisi başladı.Motorine 22 kuruş zam yapıldı. Benim arabanın deposu 70 litre artık her depoda 15 TL devletime helal olsun...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:05
2
Akıllı ol yanaş Akp’ye. Çekerler seninde altına bir kiralık araç. Ananın AK sütü gibi helal.
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:44
"Daha önceki ikazların hiçbirini dikkate almış görünmeyen iktidar partisine millet gittiği yolun yanlışlığını bu sefer biraz daha sert bir dille anlatmış oldu." Halk baktı ki iktidar Osmanlıyı çok seviyor onun anladığı dilden konuştu ve bir "HAFIZ AHMET PAŞA TOKATI" patlattı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:38
Erdoğan siyaseti artık bırakmalıdır. Artık topluma söyleyeceği yeni bir şey kalmadı. Kendisi bırakmazsa, Ecevit'in siyasete vedası gibi olacaktır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:06
3
Gök kubbeden bir hoş seda bırakmadan gitmez, Reis.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:29
Evet AKP kabahati yanlış yerde aramasın. Doğru söyleyen harama haram diyen dostlarını kaybetti. İstanbul neki en degerlilerini kaybetti. Hata aramasın. Hatasını arasın. Evet cook guzel işler başardı. Müthiş ti. Ama hizmet böyle bir şeydir. Yaptıklarıyla övünmek değil. Yapamadiklarina hayiflanmaktir.bu başarılar şu anki kepazelikleri örtmez.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:32
"Pontus imparatorlugunun gizli sovalyelerinin evangalist emellere hizmet etmesi ve bizans isbirligi sonucu istanbul yunan larin eline gecti. Ankarda ki secimlerde de hitit Amerika isbirligi dikkat cekmis Ankara amerikaya teslim edilmisti. Proje baskanlar adeta uzaydan dortyollu otobanla gelmis gibi onumuZe ciktilar. Oyunu gormemiz lazim" vb soylemlerle , Yerli ve milli sorunlarla bir 5 yil daha gider bu zihniyet.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:31
Kibir riya iftira zihniyeti haramzadeler kaybetti.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:29
Binali bey ceketini koysa alacağı bir seçimi RTE nin zorlama iftiralari yüzünden kaybetti. Kaybeden Binali değil akp yöneticisi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:28
Herkes RTE korkusundan diyemiyor. Bu seçimi o kaybetti. Eğer sadece Binali bey aday olsa bir kez bile miting yapmadan adı dursa kazanırdı. Lakin adsm duramadi onu bunu karıştırdi ağzının payını aldı.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:22
"Parti içinde liderin hemen arkasındaki sırada oturan, sözü dinlenen ve yetki kullanabilen hiç kimse kalmadı." diyorsunuz, Bakan Berat'tan başka biri kaldı mı acaba söylediğiniz vasıfta?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:10
0
İşte burası çokomelli. Değil mi ama?
İbrahim DİRİ 25 Haziran 2019 00:21
Asıl soru istanbul seçimi sert bir uyarımı! yoksa akb balatayı yedi artık fren tutmaz,ömrünüde tamamladı ben yeni bir alternatif mi bakayım diyor.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:20
Kamyonun freni patladı, rampa aşağı gidiyor. Bu saatten sonra ne desek boş. Zamanında "Bu fren patlar." diyen ustalar hainlikle, teröristlikle, batı seviciliğiyle itham edilip incitildi. Bu saatten sonra bu bilge insanlar baştacı yapılsalar bile beyhude. Şimdi kamyonu ak troller, pelikancılar, itaat etmekten başka marifeti olmadığı halde baştacı edilenler, tekfirciler, kutuplaştıranlar, sadece kendisini müslüman zannedenler, dünyalık menfaatleri için dini hoyratça kullananlar durdursun. Usta yoruldu...
karar 25 Haziran 2019 00:18
akp yi kuranlar mensubu oldukları eski partilerini parti içinde demokrasi yok,her şey bir kişinin ağzından çıkacaklara bağlı diye eleştiriyorlardı.akp nin parti içinde demokrasi hemen hiç olmadığı gibi devlet organları arasında da demokrasi yok,ülkede de yok.nereden nereye.
Karar Okuru 25 Haziran 2019 00:14
Sonuçta gelinen noktada karar verilmesi gerekiyor.Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’yi yönetmeye devam etmek istiyor mu, istemiyor mu?Türkiyeyi yönetmeye devam etmek İstiyorsa yapılması gereken ilk şey Partinin isminden hareketle kurulduğu zaman ki kodlarına geri dönmektir.Artık “ak Parti, Akp” gibi algıya dönük isimleri terk edip “Adalet ve Kalkınma Partisi” ismini kullanmalı ve bu ismin gereğini, yani hasar almış adalet (hukuk), kalkınma (ekonomi ve refah) gibi hedeflere odaklanmalıdır.Aksi halde gidişat ANAP akibetidir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:00
İste bu! Dost acı söyler.. Düşman ballandırır. Akpartinin yegane sorunu liderin eleştirilmesinin imkansız ve tehlikeli hale gelmesidir. Acımasız ve düşüncesiz tavizsizlik düşmanlaştırır. Dostları kaybettirir. Yazar cesaretle gerçekleri yazmış. Tesekkürler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN