Back To Top
‘AK Partili küskün dindar Kürtler’ ve o fotoğraf

‘AK Partili küskün dindar Kürtler’ ve o fotoğraf

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 07:27
- A +

Samsun’daki 19 Mayıs törenlerine katılan siyasi parti liderlerinin birlikte çektirdikleri fotoğraf kamuoyunda epeyce yankı bulmuş görünüyor. Kimileri bu fotoğrafın “kızgın demiri soğutma” niyetini gösterdiğini ve “Türkiye İttifakı” arayışını temsil ettiğini düşünüyor. Kimileri ise o fotoğraftaki eksikleri öne çıkarıyor, siyasi amaçlarını sorguluyor.

Eksiklere bakacak olursak… O fotoğrafın bence en sakil duran tarafı hepsi orta yaş üstü, çoğu bıyıklı sekiz erkek siyasetçinin yan yana dizilmiş görüntüsü. Gençlik Bayramı kavramını da Türk toplumunun bugünkü yapısını da geleceğe ilişkin beklentileri de yansıtmaktan uzak bir fotoğraf bu. Sayın genel başkanlar kusura bakmasınlar. Kadınların, yani toplumun yarısının yer almadığı bir fotoğraf bu. Gençlerin, yani toplumun en dinamik unsurunun görünmediği bir fotoğraf bu.

Şunu da söylemek lazım: Törenden iki gün önce yapılan daveti saygısızlık olarak değerlendirip Samsun’da olduğu halde resmî törene katılmayan İYİ Parti lideri Meral Akşener eğer o törene katılmış ve fotoğraf karesinde yer almış olsaydı “kadın temsili” sorunu çözülür müydü? Elbette hayır. Bugünden sonra siyasi partilere kadın siyasetçi kotası ve hatta genel başkanlık için kadın olma şartı bile getirilse çözülmez bu sorun. Çünkü siyaset kurumunun değil sosyokültürel yapımızın ürettiği bir tablo bu.

***

Diğer yandan, “fotoğraftaki eksiklik” eleştirisinde en fazla dile getirilen konu, irili ufaklı birçok partinin temsilcisinin davet edildiği törene Meclis’te grubu bulunan bir partinin çağrılmamış olması. Siyaseten değerlendirildiğinde Erdoğan’ın HDP’lileri böyle bir törene davet etmesi büyük tutarsızlık olurdu, seçim kampanyası boyunca sergilediği tutumun sorgulanmasına yol açardı. Ne var ki Erdoğan Bu daveti AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla yapmıyor, Cumhurbaşkanı olarak yapıyor.

HDP’nin siyasetine veya bu partinin temsil ettiği dünya görüşüne en ufak bir yakınlığı bulunmayan, yalnızca bugünkü siyasi konjonktürde değil ilk günden beri PKK terörünün hiçbir haklı gerekçeye sahip olmadığını ve HDP’nin terörle arasına mesafe koymaksızın toplum nezdinde meşruiyetinin olamayacağını söyleyegelmiş biri olarak söylüyorum: Cumhurbaşkanlığı makamı ülkedeki diğer kurumlarla ilişkisini siyasi mülahazalarla değil, hukukla ve yerleşik kurallarla belirlese TBMM’nin üçüncü büyük partisini ülkenin resmi bayram kutlamasına davet etmemek gibi bir tuhaflık yaşanmazdı.

Ancak mevcut siyasi konjonktürde bu davranışın doğru olmadığını söylemenin bile yanlış anlamaya yol açacağını ve tepki çekebileceğini biliyorum. Karşıma çıkarılacak soruyu da biliyorum: Kan döken, cinayetler işleyen, askerimizi polisimizi şehit eden PKK’ya yakınlığını saklamayan bir parti 19 Mayıs kutlamalarına çağrılır mı?

Bu soruya olumlu cevap vermenin zorluğu ortada. Çünkü HDP’nin savunulabilir bir tarafı yok. Ama ülke çapında yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın oyunu alarak TBMM’nin üçüncü büyük grubunu oluşturan bir partinin “hukuki meşruiyeti” başka bir konudur, “vicdanımızdaki meşruiyeti” apayrı bir konu… Cumhurbaşkanlığı makamının mecliste temsil edilen, yani hukuki meşruiyeti sorgulama konusu olmayan bir partiyi yok sayması, bir anlamda meşru kabul etmemesi devletin işleyiş kuralları itibarıyla sakıncalar doğurabilecek bir tutum.

Gerçi diyeceksiniz ki Cumhurbaşkanı yalnızca HDP’yi yok saymıyor, seçim kampanyası boyunca öteki partileri de zillet, ihanet gibi kavramlarla andı, bu partilerin genel başkanlarına “Bay Kemal” diye, “Bay Temel” diye seslendi. Bu eleştirilere cevaben “seçim kampanyasındaki konuşmaların AK Parti genel başkanı kimliğiyle yapıldığı ve dolayısıyla normal olduğunu” söylüyor iktidar sözcüleri. Ama iki şapkalı bir siyasetçinin ne zaman hangi şapkasının başında olduğunu anlamanın yolunu göstermiyorlar bize. Aslında buradaki çarpıklık “partili cumhurbaşkanlığı” sisteminin ortaya çıkardığı problemlerden birinin tezahürü.

***

Peki, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan kimilerinin “kızgın demiri soğutma” girişimi olarak gördükleri 19 Mayıs törenine HDP temsilcisini de çağırsa ne olurdu? Çünkü neticede PKK ve FETÖ ile işbirliği yapmakla, Kandil’den ve Pennsylvania’dan talimat almakla suçladığı “Bay Kemal” ile “Bay Temel”i de çağırdı. Demek ki siyasette her şey mümkün.

Muhtemelen Beştepe’de veya AK Parti genel merkezinde bütün parti liderlerinin Samsun’a çağrılması hususu gündeme geldiğinde HDP’nin de bu listeye alınıp alınmaması değerlendirilmiştir. Belki davet edilmesi düşünülmüş de olabilir. Ancak böyle bir adımın özellikle İstanbul seçimlerinin yenileneceği 23 Haziran’a yönelik bir jest olarak görülmesinden çekinilmiş olabilir. Çünkü, biliyorsunuz, iktidar partisinin İstanbul seçimini bu defa kazanabilmesi için bir bölüm HDP seçmeninin ve 31 Mart’ta sandığa gitmemiş olan “AK Partili küskün dindar Kürtler”in oyunu alabilmesi gerekiyor. Seçim stratejisinin de bu doğrultuda biçimlendirildiği söyleniyor.

Ne var ki AK Parti’nin bu stratejisi muhalefet tarafından aleyhinde kullanılmaya çalışılıyor. Öcalan’a sekiz yıl sonra avukatlarıyla görüşme izninin çıkması başta olmak üzere birtakım girişimler muhalefet sözcüleri tarafından “beka söylemi işe yaramadı, İstanbul seçimini kazanmak için yeniden PKK ile dirsek temasına geçiyorlar” diye suçlama konusu yapılıyor.

Böyle bir ortamda HDP temsilcisinin Samsun’daki törene çağrılmasının muhalefetin eline koz vereceği muhakkak olduğu için bundan sarfınazar edilmesi “siyaseten” anlaşılır bir tutum tabii ama hukuk ve demokrasinin hiç değilse biçimsel kuralları bakımından savunulabilir bir fotoğraf değil.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mücahit 24 Mayıs 2019 18:31
Kadınlar her yerde kardeşim her yerde, o fotoğrafta hasbelkader eksik olmuşlar bunu mu o kadar dert ediyorsun...
YUSUF 22 Mayıs 2019 16:14
YAV ALLAH AŞAKINA İKİDEBİR OY VERİLMİŞ BİR PARTİ DEYİP DURUYORSUNUZ KÜRT VATANDAŞLARIMIZA BİRŞEY DİYENMİ VAR ŞU HEYKEL DİKENLERİ,TÜKÜRÜKLE BOĞANLARIN SIRTINI BİRYERE DAYAYANLARIN NE İŞİ VAR ÇIKMIŞSIN SEÇİM SAHTINDA BAZILARIN SÖYLEDİĞİ GİBİ ÇOK BEĞENİYORUM ORADA OLMAMALARI LAZIM GİBİ SÖYLEMLERİ GEÇİN BUNLARI.
Adar kara 22 Mayıs 2019 13:55
Belki anadoludaki dindar kütleri,makam ve mela maaşıyla yön verebilirler ama istanbuldaki kürtler bilinçli kürtlerdir.Sayın öcalan deseler ve imraladan emir gelse bile, kimse yeni umut için kürtleri yolundan alıkoyamayacaktır.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:52
Biz Kürtler e bu kadar hakaret ve düşmanlıktan sonra buluşabileceğiz hiç bir ortak nokta ve idealizmiz kesinlikle yoktur...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:24
1
Siz kürtler terörizm, töre cinayeti ve millete kaçak elektrik ödetmeyi bırakın ne hakaret kalır ne düşmanlık.
ZEYNEL ÇELİKBİLEK 21 Mayıs 2019 18:35
İşinde, aşında hayat mücadelesi veren kendi halinde Kürt seçmen istisna edilerek; Kürtler adına siyaset yaptığını iddia eden 'entel', 'aydın' illaki de 'solak' Kürt ve Türk siyaset erbabına sormak isterim; Ortadoğu'da son yüzyılda kaç devletçik sökülüp takıldı, haberleri var mı? Kürt Devleti takarsalar söküm ömrü ne kadar olacak? Anayasamıza göre etnik menşeli parti kurmak serbest mi?Muhterem İbrahim bey; "Bay Kemal" ve "Bay Temel"in dilinde Cumhurbaşkanına hitap ne şekilde? Son kırk yılda merhum Özal başta olmak üzere devlerin üst kademelerinde g
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 18:27
Ekrem imamoglu trabzonlu diye oy veren akpli karadenizliler varmis.bu hala akpye oy veren kürtlere örnek olsun.adamlar burokrasiden muteahhitlige belediyeden mafyaya her alanda akp sayesinde geldiler ama trabzonlu diye chpye oy veriyolar. Siz bi düşünün bakalim size denilen yallah kurdistana vs lafinin benzerinin karadenizliye soylendigini? zırnık oy vermezler.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 17:08
Tüm bunlar Erdoğanın seçim stratejisi, aslında Bahçeli kırılmasa Hdp yi de çağırırdı. Akp ve lideri ne yazık ki başından beri ilkeli bir politik çizgide yürümemiştir. O günkü koşullara göre davranmaktır geçerli olan. Zaten en başında demokrasinin amaç değil, araç olduğunu söylediğini unutuyor, farklı davranışlar bekliyoruz. Aslında bizim onun hakkındaki düşüncelerimiz değişiyor, o ise hiç değişmiyor. Kadınlar hakkındaki olumlu düşüncelerinizi de takdirle karşıladığımı belirtmek isterim ayrıca.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 16:24
HDP malesef çapsız kandil agalarina iradelerini teslim ederek kaybettiler...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 20:50
4
bunda akpnin payı büyük. çözüm süreci fiyaskosunu yaşatmasalardı onun yerine hdpyi sahiplenip sorunları dağda değil mecliste çözme yoluna gitselerdi olaylar bu noktaya gelmezdi. çözüm sürcinde teröristlere fütursuzca müsamaha göstermeleri ne kadar yanlışsa bugün tüm hdplileri terörist olarak tanımlamaları o kadar yanlış.zaten en büyük sıkıntıları bu. ayarı yok bunların. ya ifrattalar ya tfritte ortası yok
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:26
0
HDP'li belediyeler hendek kazıp PKK'nin heryere bomba döşemesine yardım etmeyip teröre bir mesafe koysaydı belki çözüm süreci sonuca varırdı.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 15:58
Altı milyon oy almış yasal bir siyasal partiyi eleştiren argümanlarınız AKP den hiç farklı değil.. Anlamaya çalışmayı deneseniz bir de...
100 sene Batıcı Türkler Kürtleri dışladı, şimdi bir yüz sene de Batıcı Kürtler Türkleri dışlar... Böylece iki yüz sene Batı sınır komşusu Müslümanları sömürmeye devam eder... Batının maşası: Batıcılık...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 13:11
Ak parti, çıkarlarının gerektirdiği her adımı kolayca ve hızlıca atabiliyor. Bunu yaparken de daha önce bu adımın tersine şeyler söylemiş veya tavır almış olmasını hiç sorun etmiyor, sanki o sözleri hiç söylememiş ve o tavrı hiç göstermemiş gibi davranabiliyor. Yani politik anlayışında çıkarları dışında bir ilkesi yok. Mesela, dün kürtleri terörist olarak görüyordu, bugün istanbul seçimlerinin hatırına kürt kardeşlerim diyor. Yarın yine teröristler deme olasılığı hayli yüksek. Bakalım bu çıkarlarına dayalı tavrı, istanbul seçimleri
ceren 21 Mayıs 2019 13:06
meral akşenerin davete icab etmemesi büyük nezkatsizlik olarak hafızamıza yerleşti.
göktürk börü 21 Mayıs 2019 17:44
5
meral akşener akp ve erdoganın şovuna alet olmadı bahçeli ve perinçekle aynı safta olmadı
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 12:56
Yeditepe ve linc girisiminden sonra Kilicdaroglu'nun Erdogan'in siyasi kampanyasinin bir parcasi gozuken o fotografta yer almasi yanlis...Erdogan tam bir makyavelist...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 22:46
1
Kendinizi, Kılıçdaroğlu'nun yerine koyun da, bir daha düşünün. AKP başkanının, bir de, cumhurbaşkanı sıfatı var. Daveti, Cumhurbaşkanlığı yapıyor. Katılmasın diye ne kadar dua etmiştir, Allah bilir. O zaman, alır sazı eline, Atatürk'ün Samsun’a çıkışının 100. yılında CHP lideri nerede ? Bu parti, Atatürk'e bile ihanet ediyor, derdi.
E.K 21 Mayıs 2019 12:49
O FOTOGRAF: Bayan, yok. Genc yok. Yazarinda belirttigi gibi orta yasi gecmis erkekler...Siyasetimizdeki erkek hegemonyasinin resmi ve itirafi... Butun partiler hemen hemen ayni konumda... Kadinlara ve genclere cok bilmis orta yas uzeri erkeklerden sira gelmiyor.... Aslinda bir sey becerip basarabildikleride yok... Bol, bos kandirmaca laf.....Beka meselesi ise yaramadi, cunki bir palavraydi... Secmen kustu...Cunki yalandan bikti... Kayirmaciliktan bikti...Bir taraf alin terini alamiyor, obur taraf varlik icinde..Insanlar bundan bikti..Uc bes tatli sozle akl-i selim kimse geri gelmez..
İbrahim Erdoğan 21 Mayıs 2019 12:05
Sayın Kiras, Son 7-8 yıldır örselene örselene hukuk ve demokrasinin kuralları mı kaldı?.. Hem bırakın iki şapkalı dönemini; anayasanın açık hükümlerine ve bu hükümlere uyacağına dair millet huzurunda yeminle güclendirilmiş sözlerine rağmen sergilenen tutumu hepimiz görmedik mi?.. Diğerlerine artık diyecek bir kelime bulamıyorum, ancak akıl ve vicdan sahibi insanlarımıza Allah sabır ve selamet versin!.. İnşallah...
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 12:02
hayır HDP 'nin PKK ilişkisi nedeniyle davet edilmediği düşüncesi yanlış. Çünkü Ak parti'nin artık tek ideolojisi 'bizden olan ve olmayan' aksi taktirde terörist başına karanfil verirken fotoğrafları olan Perinçek'in de orada işi olmazdı. Sırf bu ideoloji uğruna kurtuluş savaşından üstün tutulan 15 Temmuz'da eşi ve çocuğunu şehit veren Nihal Olçok'a bile İmamoğlu'nu tebrik etti diye iftiralar atıp küfürler edebiliyorlar. Çünkü kendilerinden görmüyorlar artık. Bir gün en ateşli Ak parti savunucusu dahi onlardan olmadığı düşünülürse bu muameley
Köroğlu 21 Mayıs 2019 10:47
Türkiye'deki bütün siyasi liderler yaşlı. 40-55 yaş arası yeni kuşağa geçmek gerek. Her siyasi makamda da en fazla 2 dönem hizmet verilmeli. Genel başkanlık dahil. Kişiler önemli değil, sistem önemli. Değişen koşullara hızlı uyum sağlamanın ve bir kişinin sistemi esir almasını engellemenin yolu dönem sınırlamak.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:31
1
2 dönem çok kısa. Tam tecrübe kazansın sonra hop görevden el çektir. Böyle iş mi olur?
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:58
Millet'in harf inkilabıyla cehaletin zirvesine çıkarılması, ecdadıyla ve dolayısıyla kültür, örf ve adetleriyle bağının koparılması, bir değil, bin HDP'den ve PKK'dan çok zarar vermiştir. Maalesef bunu kavrayamadığımız için, halen daha o günleri bayram olarak kutlamaya devam ediyor, sonra da en alt sıradaki Türkiye sorunlarını tartışmaya açıyoruz. Her sorunun temelinde cahillik yattığına göre, bu cahilliğin kökenine inerek hal yoluma gitmek gerekirken, okul ve talebe sayısını arttırarak çözmeye çalışıyoruz. Yani temelinde ilim olmayan bir eğiti
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 13:30
2
Ne harfmiş be. 91 yıldır ağlamanız bitmedi. Eski yazıyı ben de bilmesem bu harflerde bir keramet var, bizi Mars'a uçuracak sanırdım. Sanki 300 yıl boyunca bütün dünya bilim ve teknolojiyi Osmanlı'dan almış da cumhuriyet gelip yeni harflerle işi bozmuş.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:07
1
Tabi ya, Arap harfleri varken okuma yazma oranı %100'dü ve herkes harıl harıl bilim üretiyordu!... Hatta matbaayı da Arap harfleri kullananlar icat etmişti. Cahil batılılar ancak 200 sene sonra zorla kullanmaya başladılar!...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:07
1
Yerde harfi fetişizmi varmış kardeşim sizde yahu. Yerde Arapça satış broşürü görünce öpüp başınıza koyup yükseğe kaldırıyorsunuz. Resmen putperest gibisiniz. Her şey şekil, öz yok. Arap harfleri varken cahildiniz, hala cahilsiniz. Tek bildiğiniz mesnetsiz ahkam kesmek. Hep aynı saçma ezberlerinizle...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:29
0
Japonya'nın 3 tane alfabesi var ve bunların biri binlerce karaktere sahip Kanji. Kanji bilmeden bir Japonca okuyamazsınız. Ama Japonya dünyada en çok kitap okuyan ülkelerden biri. Demek ki neymiş alfabe zor bahane değilmiş.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 09:41
Dindar insanlarin akp’ye oy verecegi gibi bir sart mi var? Imamoglu dinsiz mi? Ben de butun ailem dindar elhamdülillah. Ben Istanbul secmeni degilim. Bütün aile Imamoglu’na oy verdiler ve yine Imamoglu’na oy verecekler.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:35
3
Allah'tan korkan bir müslüman CHP'ye oy veremez. Bu kadar net.
Sosyokulturel' sorun 21 Mayıs 2019 06:04
"Bugünden sonra siyasi partilere kadın siyasetçi kotası ve hatta genel başkanlık için kadın olma şartı bile getirilse çözülmez bu sorun. Çünkü siyaset kurumunun değil sosyokültürel yapımızın ürettiği bir tablo bu."!? Ne yapalim? İthal mi edelim? Birde şu var: Musa peygamber omrunu bu verimli topraklari aramakla gecirdi.. geldiler kuruttular" Boyle konusan bir o degil. Roma soykirimindan kurtarip, binyil huzur icinde yasattigimiz Aryan, Ermeni, Rum vs lerde gozumuzun icine baka baka ayni seyleri soyluyorlar!? İblis/bakteri kendine hep çatlaklarda, kırıklarda haya
Homeros 21 Mayıs 2019 10:35
2
Roma soykırımından kurtulan Rumlar ! Böyle de bir mantık. Şu bilgi kuramı dersleri bu dertlere çare olur mu Ziya Hoca? İşin zor. Türkiye'nin geleceği ile ilgili en kritik makam sende.
müslüman kürt 21 Mayıs 2019 05:25
MHP liler HDP yi terörizmle suçluyorlar terörist diyorlar HDP Bir siyasi parti anayasaya göre kurulmuş ve seçimlere giren bir parti 7 milyondan fazla seçmeni ve üyesi olan bir parti MHP liler önce kendi tarihlerine baksınlar Biz 70'li yıllarda ülkücü komandoları da biliriz Bahçelievler'de 7 tipli öğrencinin boğularak öldürülmek Maraş katliamını Çorum katliamını bunları iyi biliyoruz kimin yaptığını ülkücülerin yani MHP lilerin tarihi kanda ve katliamlarla doludur önce MHP liler kendi tarihlerine baksınlar
Okur 21 Mayıs 2019 15:51
4
Haklısınız kardeşim. O dönem cezaevinden çıkan ülkücüler mafya oldu, devrimciler ise kitap evi açtı, türkü bar açtı.
yanlış örnek 21 Mayıs 2019 16:27
1
Müslüman kürt: 50 yıl önce olan olaylardan yola çıkarak 5000 ülkücünün şehit edilmesinden hiç söz etmeden bunların katillerini gizleyerek.Bu güne atıf yaparak HDP üzerinden askerlerimizi şehit eden PKK yı aklınca meşru gösteriyorsun.Bunu da Müslümanlığı istismar ederek..bin yanlıştan bir doğru çıkmaz
Muhtefi. . 21 Mayıs 2019 20:57
0
Müslüman konusunda Balkanli olarak hem fikirim .!.etnik aidiyetlerin gidiklanmasına SON DERECE karşıyım. Birlik diye bişey kalmayip Muslumanlık aidiyetimize bile gölge dusurur. !.Üstünlük sadece ve sadece Güzel Ahlak, Edep ile Millete amasiz, mamasiz, fakatsiz, lakinsiz HİZMET EDENDİR. Eskı defteri (yanlışları ) açıp Yeni MEVZİ KAZANILMAZ. terör ve ihanet Yok olmaya,edilmeye Insaallah MAHKUMDUR. nokta. !..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:34
0
Ceza evinden çıkan ülkücüler en azından "devrimciler" devletin gencecik polisini, erlerini, öğretmenlerini katletmedi.
jöntürk 21 Mayıs 2019 05:23
nedense Kılıçdaroğlu Tayyip Erdoğan her çağırdığında ayağına gidiyor Bunu neden yapıyor acaba Kılıçdaroğlu Daha bir hafta 10 gün önce AKP liler tarafından linç edilmek üzere idi Kılıçdaroğlu yine de Erdoğan çağırdığı zaman hemen koşa koşa gidiyor Kılıçdaroğlu Bence Meral Akşener en iyisini en doğrusunu yaptı Erdoğan'ın davetine uymadı ayağına gitmedi işte muhalefet dediğin böyle olur Kemal Kılıçdaroğlu Yenikapı'da mitinge katılmıştı Ne oldu Ondan sonra bay Kemal oldu ve onlarca tazminat davası ödedi
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:33
Yani size gore HDP baskanlarinin ve milletvekillerinin hapse atilmasi hukuka uygun, dogru bir karar. Bu zihniyetle Kurt vatandaslarimiza heo haksizlik yapilacak demektir. Kurt sorunu boyle cozulemez. Ote yandan Cumhurbaskani 4 sene sonraki secimde kazanacagindan emin olmazsa HDP ile ittifak da yapabilir. Seneler sonra Ocalan'in avukatiyla gorusme izni verilmesinin Istanbul seciminden birkac hafta onceye denk gelmesi tesaduf degil.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:41
0
Öcalan son 6 yılda ne zaman avukatıyla görüşse mutlaka bir seçime denk gelecekti zaten. Soruna gelirsek evet sırtını Devletimizin savaştığı bir terör örgütüne dayadığını söyleyen kim olursa içeri girer. Adalet bunu gerektirir. Özgürlükçü batıda "sırtımızı el kaideye yasladik" de bak emin ol Türk adaletini ararsın.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:36
Kazma kürek açtığı çukurdan çıkamayan adamın hali... bknz: iç ve dış siyaset, ekonomi, hukuk. Kısaca Türkiye.
Bundan böyle ak parti ve Erdoğan kendini bilen Kürt’lerin dostu olamaz bahçeli ve perinçek neyse Erdoğan’da odur Erdoğan o kadar kendidisini düşürdü Kürt’lerin nezlinde resmen uluyan MHP’lilere döndü umutlar tükendi ve artık umurunuzda değil Türkiye ne olacak nasıl olacak gerçi CHP de bu güne kadar hep Kürt’leri hor gördü ve onlarda düşmanlık yaptı. Şahsi olarak batsın Türkiye umurumda değil artık takmıyorum böyle bir ülkede doğdum diye senelerce çektiğim acıya yazzık
Muhtefi. . 21 Mayıs 2019 23:10
1
Tebrikler. Öyle ya miras mali satılsın, atılsın önemli değil.:)))...sen kazan bir çakıl tasi sonra ne yaparsan yap.!. Iyi dusunmeni tavsiye ederim..bu Dünya vahşetinde Allah Muhafaza bi hal olursa yırtık bir ÇADIR BULAMAZSIN ÇADIR. .!!...bırak aileni ,efradini hicbir seyini Dinini ,İmanını, Onurunu vd koruyamazsin. !.! ..biz Bu Vatani Seviyor derken ŞAKA YAPMIYORUZ. Ya üstünde varız ya da altında. ..gidecek bir yerimizde yoktur. !...:)) ..
realist 21 Mayıs 2019 01:59
rte pragmatist bir kişi yani çabuk dönüşler yapıyor dün kaka dedigine bugün cici diyor dün cici dedigine bugün öcü diyor yani rte nin kafası çok karışık saglıklı kararlar veremiyor zaten en çok kandırılanda kendisi.
KARARLI KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:49
Yazıda bir tespit eksik kalmış. Çağrılan muhteremlerden birinin eli kanlı katile çiçek verirken memnuniyetinden gülen fotoğrafı hala hafızalarda. Bu memleket ne garip bir memleket anlamak güç.
botanlı 21 Mayıs 2019 01:44
akp her sıkıştıgında megri megri türküsünü çıgırıyor işi bitincede kürtleri yarı yolda bırakıyor bu sefer kürtler akp ye ve sahte açılımına kanmayacak oylar ekrem imam ogluna oylar özgürlüge.
KARARLI KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:44
Ama iki şapkalı bir siyasetçinin ne zaman hangi şapkasının başında olduğunu anlamanın yolunu göstermiyorlar bize. Aslında istemeden aklıma bir benzetme geliyor ama hadi gel de söyle bakalım!!!!!!!!!!!
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:43
' HDP nin savunulacak bir tarafı yok' diye yazmışsınız. Sayin Yazar, sizinde yazınızın bir kıymeti yok benim gibi dindar bir Kürtün gözünde. Erdoğanın secimde söyledikleri bir partinin çok ötesinde. Nasil D. Trump, işid üzerinden bütün müslümanlardan nefret ediyor. RTE icine bahceli kacmis, sizde bahane bulmaya çalışmayın.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 01:04
Tamam PKK terör yapıyor. Kaç masumun canını aldı. Kahrolsun PKK ve liderleri. Şimdi zor soruyu soralım. Türkiye, Kürtler biz ana dilimizi özgürce konuşmak istiyoruz, Kürtçe şiir, öykü yazmak istiyoruz. Çocuklarımıza Kürtçe isim vermek istiyoruz, ve bunları yapınca ayrım görüp horlanmak istemiyoruz deseydi, Türkiye Devleti hay hay biz özgür ülkeyiz, tabi ki buyrun der miydi? Biraz da çuvaldızı kendimize batıralım. PKK niye ortaya çıktı? Niye desteğini kaybetmiyor? HDP’ye önce PKK ile aranıza mesafe koyun demek kolaycılık.
beriwan 21 Mayıs 2019 00:58
akp faşist mhp ile ergenekoncu maocu perinçeklemi kürtlerin kalbini kazanacak zor dosdum zor.
musto 21 Mayıs 2019 00:52
Akp mitinglerini izliyorsun haremlik selamlık olarak üzerleri'ne ölü toprağı serilmişcesi'ne zoraki bayrak sallayarak bir an evvel bitsin havasında yapılıyor dün Samsun Ankara ve İstanbul Chp'nin düzenlediği halk konserlerini izledim kadın erkek karışık cıvıl cıvıl neşe içerisinde kutlandı.Dün bir yazar doğu ve güney doğudan yüzlerce Kürt Melelerin oy toplamak için İstanbula getirildiğni yadı.
İYİ PARTİ HARUN 21 Mayıs 2019 00:44
geçmişte açılım adı altında ihanet sürecine imza atan AKP liler PKK ile yeni bir açılım sürecine başlarlarsa bu AKP nin sonu olur .halk bu sefer AKP yi hiçbir zaman affetmez geçmişteki açılım adlı bir ihanet sürecinde 700 tane asker polis şehit edildi 2 yıl süren açılım komedi sinde PKK militanları şehirlere binlerce bombalar ve silahlar yıgdılar Eğer bu sefer yine AKP aynı hataya düşerse bu sefer Türkiye ve Güneydoğu'da iç savaş başlar bunun vebali de ağır olur
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:35
Küskün dindar Kürt, kime küsmüş, kime oy vermiş?..
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:38
Bir CHP’li olarak söylüyorum. Kılıçdaroğlu, sarayın davetine icabet edip Samsun’da o fotoğrafı vermesi chp seçmenine saygısızlıktır. Seçim öncesi her türlü hakareti CHP’ye yapacaksın sonra bu hakaretleri sineye çekip o fotoğrafı vereceksin. Bence Kılıçdaroğlu, İstanbul seçimleri öncesi oyuna geldi. Kutuplaştırma dili ile İst. Seçimlerini kaybeden Erdoğan yeni bir strateji geliştirdi. Samsun’a davet İst. Seçimlerine yöneliktir. Eğer İmamoğlu seçimi kaybederse bunun tek sorumlusu kılıçdaroğlu olacaktır.
realist 21 Mayıs 2019 05:19
16
Bence Kemal Kılıçdaroğlu'nda panik başladı Ekrem imamoğlunun hızlı yükselişi ve özellikle bütün kesimler tarafından halk tarafından el üstünde tutulması ile beraber Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Halk partisinde ki koltuğunu kaybetme korkusuyla AKP ve Erdoğan'a yanaşmaya başladı Bence kemal Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu aday gösterdiği için bin pişman Ekrem imamoğlunun halk tarafından ve dünya kamuoyu tarafından bu kadar rağbet göreceğini Sezememiş olacak ki Kılıçdaroğlu panik içinde yeni ittifaklara koşmaya başladı
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:24
1
İmamoğlunun kullandığı birleştirici dil İmamoğluna seçimi kazandırmıştır. Şimdiye kadar ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı bir dil kullanan iktidara karşı barış, demokrasi uzlaşma söylemiyle karşılık veriyorsan karşı tarafın uzattığı barış dalını geri çevirdiğin zaman samimiyetin sorgulanmaya başlar. Kılıçtaroğlu'nun Samsun'a gitmesi tam da İmamoğlu'nun çizdiği portrenin tamamlayıcısıdır. Programa katılmasına en çok Erdoğan üzülmüştür.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 08:36
0
Bazı CHP'liler gerçeklikten ve halkı tanımaktan o kadar uzak ki 1950'den bu yana CHP'nin iktidara gelememesine şaşmamak lazım. Eğer uzlaşma ve barış dili CHP'ye yada İmamoğluna kaybettirseydi İmamoğlu seçimi baştan kaybederdi. İmamoğlu bu kadar hakaret, yalan ve iftirayı sineye çekip Erdoğanla görüşme talebinde bulunup, görüşmüştü. Bence İmamoğlu size rağmen seçimi kazanacak.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:54
0
"realist" rumuzlu arkadas, Kilicdaroglu pisman falan degil. Imamoglu'nu taniyarak, karizmatik bir siyasetci oldugunu bilerek secti. 4 yil sonra Imamoglu'nu CHPnin Cumhurbaskani adayi yapacak. Kendisi 75 yasinda olacak; Cumhurbaskani seciminde aday olmaz. Kaldi ki CHP adayi Cumhurbaskani olursa baskanlik sistemini devam ettirmez. Referandumla parlamenter sisteme donulur. Bunu da hep soyluyor zaten.
AKP Demek ki 23 Haziran'da Kürtlerin oyuna muhtaç ki Durmadan Megri Megri hazırlıkları yapıyor Hiç merak etmeyin AKP yine takiye yapıyor şimdi Kürtlere Şirin gözükecek Politikalar yapacak 23 Haziran'a kadar Maksat onların oyun almak Eğer 23 Haziran'da Kürtler AKP ye oy verirse Erdoğan yine kürtleri yarı yolda bırakacak ve kankası olan ulusalcılarla MHP ile milliyetçilik Oyununa devam edecek ve burada Kaybeden aldanan yine Kürtler olacak
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 10:39
1
chp de ulusalcı değil mi? iyi parti ne?
serkan aydogdu 21 Mayıs 2019 00:28
AKP Genel Başkanı Erdoğan Seçil yaklaştığı için aynı gemideyiz edebiyatına yine başladı seçim bitince muhalefete yine Zillet illet terörist demeye başlar Erdoğan merak etmeyin Çünkü biz artık 17 yılda Erdoğan'ın neler yapıp neler söylediğini neler söylemediğini çok iyi Bilenler de biz bu sebeple Bu saatten sonra Erdoğan'ın Türkiye ittifakı söylemi içi boş Hamaset ve yapmacık bir söylem
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 00:27
Erdoğan, tek rolü, doğru dürüst beceremiyor ki, iki rolün hakkından gelsin. Parti başkanlığı ile cumhurbaşkanlığının bir arada olması, “çok x large” geldi ona; içini dolduramıyor. Meclisin üçüncü büyük partisinin törene çağrılmamasının lamı cimi olamaz !.. Böyle bir günde, ağırlıklı olarak Kürt seçmeni temsil eden bu partiye yapılan tecrit, Kürtlerin İstiklal Harbi’ne katkısını inkar, Kürt şehitlerin anısına hakarettir.
göktürk börü 21 Mayıs 2019 00:23
hdp liler kürtler chp ye millet ittifakına oy verince akp liler mhp liler rte ve digerleri millet ittifakına trerörist zillet diyorlardı şimdi öcalan güzellemesine başladılar akp liler akp yapınca mübah mualefet yapınca haram öylemi.
Ülkenin Cumhurbaşkanı resmi bir törene siyasi partilerin genel başkanlarına genel bir davetiye gönderiyor, bundan yola çıkarak "Demek siyasette her şey mümkün yorumunu yapıyorsunuz. Çok ucuz bir yorum..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN