Back To Top
AK Parti’nin tarihi baştan yazılıyor!

AK Parti’nin tarihi baştan yazılıyor!

 - Son Güncelleme: 29.08.2019 Perşembe 08:20
- A +

Geçtiğimiz günlerde çokça konuşuldu: AK Parti’nin 18. yıl kutlamalarında kullanılan bir zaman dizimi tablosunda eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hiçbir fotoğrafta görünmüyordu. AK Parti yöneticilerinin Gül, Davutoğlu ve Babacan gibi isimleri 18. yıl kutlamalarına davet etmemeleri bir yere kadar anlaşılabilir bir durum. Herkesin herkese ben artık seninle yolumu ayırıyorum demeye hakkı var çünkü. Ancak AK Parti tarihini anlatan bir görsel kompozisyonda partinin tarihinde yer olan kişileri sansürlemek normal değil.

Benzer şekilde, AK Parti kurucularından bir bölümü sonradan partilerinden istifa ettiler diye parti tarihindeki kurucular listesinden bu isimleri çıkarmak da tuhaf.

Kurucular kurulundan kimi isimleri çıkarmak o çıkardığınız isimleri kurucu olmaktan çıkarmıyor ki!

Faraza, Osmanlı padişahları listesinden mesela Yıldırım Beyazıt’ın adını veya cumhurbaşkanları listesinden, diyelim ki Fahri Korutürk’ün adını çıkarsak tarihi mi değiştirmiş oluruz?

***

AK Parti açısından en nahoş taraflardan biri de 18. yıl kutlama görselindeki sansür tartışmalarının Stalin’in meşhur fotoğraf sansürünü hatırlatması oldu. Bilirsiniz, 1925 yılında çekilen fotoğrafta Sovyetlerin lider kadrosundan beş kişi bir arada görülür. İleriki yıllarda iktidar katından tasfiyeye uğrayanlar bu fotoğraftan birer birer silinirler. Önce dört kişiye iner fotoğraftakiler, sonra üç, sonra iki kişi kalır. En sonunda Stalin’in tek başına olduğu bir portre fotoğrafı kalır elde.

Bana sorarsanız, iktidar partisini yönetenler böyle tatsız hatırlatmalara ve benzetmelere maruz kalmamak için bu türden tutumlar yerine topluma özgüvenlerini koruduklarını gösterseler daha iyi ederler.

Ama tarihteki birçok örnek birilerinin fotoğrafını silmenin, adlarını anmayarak unutuluşa mahkûm etmenin -kısa süreli de olsa- işe yaradığını gösteriyor. Dolayısıyla yanlış yapıyorsunuz demek o kadar kolay değil.

***

İzmir Marşı’nı, hani şu “İzmir’in Dağlarında çiçekler açar…” diye başlayan marşı herkes bilir. Çok güzel, çok coşkulu, insanın içine işleyen sözleri ve melodisi olan bu marşın “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” nakaratını da herkes bilir. Ama bu marşın aslında Enver Paşa için yazıldığını, orijinalinin “Kafkasya dağlarında çiçekler açar” diye başladığını, nakaratlarının da “Yaşa kahraman Enver Paşa yaşa” şeklinde olduğunu az kişi bilir.

Keza “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” diye başlayan Kars Karşılaması’nın da orijinali “Hoş gelişler ola kahraman Enver Paşa” sözleriyle başlar. Cumhuriyet’in ilk yıllarında eski rejimin hatırlanmasından duyulan kaygı böylesi bir işgüzarlığa yol açmış olmalı.

Millî Mücadele’nin başkomutanı ve cumhuriyetin kurucusu olarak ölünceye kadar mutlak bir güce ve otoriteye sahip olan, ölümünden sonra adı daha da büyüyen Atatürk’ün buna ihtiyacı olup olmadığı konusu bir yana, netice itibarıyla Enver’in adının büyük ölçüde unutturulduğu bir gerçek.

Çünkü “insan adıyla yaşar” sözünün anlamı budur. Adı anıldıkça yaşar. Demek ki adını anmayarak unutturulabilir bir insan.

***

Bu gibi durumlar için kullandığımız “sükût suikastı” diye bir tabir var dilimizde. Galiba İngilizce’deki conspiracy of silence sözünün çevirisi. Onun için bazıları sessizlik komplosu da diyorlar. Söz gelimi, Tanpınar edebiyat çevrelerinde maruz kaldığı tavırdan “sükût ‘conspiration’u” diye söz ediyor. Marks da bazı dostlarına yazdığı mektuplarda eserlerinin korkak akademisyenlerin ve burjuva basınının sükût komplosuna maruz kaldığını söyler. Dr. Hikmet Kıvılcımlı Marksist literatürde sıkça kullanılan terimi “susuş kumkuması” diye tercüme ediyor.

Edebiyat ve sanat muhitlerinde yaşananlar bir yana, bu tür yöntemlerin elbette siyasette de işe yarayabileceğini düşünmek mantıksız değil. Geçmişte buna uygun “başarılı” örnekler de pekala “yol gösterici” olabilir.

Ama bugünün şartlarında ve gelinen noktada “isim unutturma” türünden faaliyetler iktidar partisinin sorunlarını çözme konusunda pek fayda getirmez diye düşünmek lazım. Yapılması gereken mevcut problemin yol açtığı tezahürlere savaş açmak değil, problemi çözmeye çalışmak olmalı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:33
Kiziroglu
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 17:25
İnsanoğlu NANKÖRLÜK Mayalidir. Beşer yönü ile.40 sene iyilik yap, işler tersine dönsün hemen geri vites :)))..Bende Dahilim. .!..AKP Elbette bizim içimizden çıkmış bir oluşum, yanlışı ile doğrusu ile. 300-350 senelik patinajlik var. Yeni gelecek veya gelmek isteyen, veya AKP kendisi Çağı anlayan fakat Çağlar üstü Vizyona sahip pratikte uygulanabilirligiyle hareket lazım. Bizden Veresiye istemek BOŞ LAF. :))..diğer partilerde uzun ömürlü olmak istiyorlarsa Cehalet,Ahlaksızlık ve Adaletsizlik Rakipleri olmalı. Partiler degil.!
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 17:49
1
Türkiye'de bir parti, cehalet, ahlaksızlık ve adaletsizlikle uğraşacaksa eni sonu partinin biriyle boğuşacak, Muhtefi. Sen anladın, hangi parti olduğunu, ben anlamayanlara ip ucu vereyim : Bu üçünün de odağı olan parti. Bu arada, mayasında nankörlük olan insan, eşref-i mahlukat olan tür, değil herhalde. Onlar sapiensin bir alt türü olmalı. :))
Muhtefi. . 29 Ağustos 2019 21:05
1
Parti kalıbı cooook dar. (özgürlüğümü kısıtlıyor bize göre değil.) !..Taban ve Tavanda, Cehalet ne kadar az Ahlak, Edeb, Adalet ne kadar Yüksek düzeyde ise bu Toplumlarda Partilerde Uzun soluklu olabilir.Şuurlu Tabanı Olmayan Toplumlar SÜRÜNMEYE MAHKUMDUR. !..Tavanda Aci çeker. Anlatamadik ..EŞREF I MAHLUKATTİR insan fakat yerini Cüz ı İradesiyle seçer. :))..! Sana bağlı; )).İster Aklı ile, ister İçgüdüsel yaşar. Donanim Mükemmeldir kusursuz. !.:))..Bahane boştur.
KARAR OKURUMürsel 29 Ağustos 2019 14:26
1.Meclis fotoğrafları+2.meclis fotoğrafaları.1937 fotoğrafları= M.Kemal+İnönü+C.Bayar.1938 sonrası; İnönü,1939-2019 =M.Kemal. ( Cumhuriyet dönemi fotoğraf özeti).
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 12:37
İzmir Marşında Enver Paşa'nın olması biraz ilginç geldi. İzmir'de bozulmuş düşmanların yel gibi kaçması Enver Paşa'nın hangi dönem başarısını anlatıyor acaba diye düşündüm. Ancak 9 Eylül zaferi İzmir Marşı ile harika örtüşüyor. Enver Paşa'nın da Atamızın da mekanı cennet olsun.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 13:38
2
Orjinali Kafkasya dağları demiş yazar. Peşin hükümle okuyunca (ya da okumayınca) öyle olur.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 15:56
12
Bize yıllardır İzmir marşı diye yutturulan marş yüzsüz bir araklama, aynen o yılların Hititleri ve Sümerler’i Türk yapmaya çalışma soytarılıkları gibi..
musto 29 Ağustos 2019 12:17
AKP tarihini yazmak için Murat Bardakcı İlber Ortaylı vd olmaz.3 Mehmet tahta geçtiğinde 19 kardeşini boğdurur vaka Nuvis bunu nasıl yazacak sultanımız okadar merhametliydiki 19 kardeşini cennet kayığına bindirdi.Yüzlerce yeğenin gözlerine mil çektirir tarihcimiz onuda şöyle anlatır okadar merhametli davrandıki gönül gözlerini açtı.Akp dönemi okadar çalkantılı geçtiki bunu yazmak için iyi tarihcilere ihtiyaç olacak.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 16:07
13
musto, Ak Partinin son 18 yılda bozduğu ezberler onlara çoktan geleceğin tarihinde müstesna bir yer açmıştır. Bunun için, Cumhuriyet proflarının yüzleri kızarmadan “ Kürt, karda yürürken çıkan kart/kurt seslere istinaden Doğuda yaşayan dağ Türklerine verilen addır “ herzelerinden, Türkçe ile hiçbir yakınlığı olmayan bir dil olan Kürtçe ile televizyon programlarına gelmek yeter de artar bile.
musto 29 Ağustos 2019 18:51
14
Sıfır terörle aldığınız ülkeyi hendek savaşlarına kadar soktunuz.Doğu ve güney doğunun ekmek teknesi olan tütün ekimini et balık süt kurumlarını kapattınız zoraki göçe zorladınız.Kurmanci kanalıyla demek sorunları böyle çözdünüz Irak Libya ve Suriyeyi kan gölüne çevirenlerin tulumbalarına su taşıdınız ancak bunları 3 Mehmedin Vaka Nuvisleri yazabilir.
Yaa şu işlerimizi adam gibi kitabına yani demokrasiye, ahlak ve nezaket kurallarina göre yapsak ne olur? Yapamaz miyiz? Siyasetten bahsediyorum. Siyaseti demokrasi, nezaket ve ahlâk kurallari içinde yapsak hiçbir problem çıkmaz. Herkes görüşlerini çekinmeden ifade eder. Oylama ile bir fikir seçilir ve uygulanir. Ali Cengiz oyunlari oynanmaz, kimse görüşlerinden dolayı ayiplanmaz ve dışlanmaz. Parti içi demokrasi uygulanir. Herkes seçimle gelir. Kimse kimsenin adami olmaz. Fikirler paylaşılır ya da paylasilmaz o kadar. Her şey de memleket, beka meselesi yapilmaz. Lütfen rahat olun biraz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:56
Desene tarih denen şey de safsata. Güçlülerin tarihi, hepsini atın çöpe gitsin.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 11:28
Okumayan varsa George Orwell'in "1984" adlı romanını okumalarını tavsiye ederim.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:52
90 bin askerin donarak şehit olmasına hırsı ve hayalleri ile neden olan Enver beyin adına bir de marş mı söyleyelim Allah aşkına?!
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 10:04
Tarih inşası, insanlığın ortak hastalıklarındandır. Ancak, sonuçta, münşiler de, onların yazdığı tarih de, "tarihçi"ler tarafından sorgulanır, yargılanır, tarihi hüküm verilir. Önemli olan gerçekler ortaya çıkınca tarihin sizi nasıl anacağıdır.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:38
Melankolik üzüldük
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:02
Stalin'in resmi örneği tam oturmuş.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:03
Batış kumkuması da diyebiliriz biz.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 07:51
Bu çağda yaşanan gerçekler çarpıtılıyorsa,tarih ne kadar doğru yazılmıştır.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 06:47
Çöz çöze bilirsen kırk yerine düğüm atılmış ipin baş tarafını bulmak imkansız aynı şekilde AKP'yi çözmek akıl işi değil çünkü isteseler de bu düğüm çözülmez ancak her faninin seyri gibi seyir çözer bu karmaşayı
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 06:15
Kendini yüceltirken basitleşen bir aklın ürünü olsa gerek.
İbrahim bey yazınız üzerinden kendimize bakarsak. 1.İslamcıaların tarihçiliği duygusal, nefret ve sevgi sarkacı ile oluşmuştur. patolojik tir.Gerçekci değildir. 2.Başarı/balarısızlıklarımız objektif değil, sağlıklı çıkarım yapılamaz.Bi onalara dair yargılar, abartılıdır. 3.Güç ve otorite putçuluğu ve dalkavukluğu vardır. Buda hastalıklı tip ve sorun üretir. 4.Despot ve vandalist ilişki bunaların sonucudur. Bu nedenle dünün ağlak, mağdurları bugünün zorba, utanmaz mağrurlarıdır.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 16:07
0
Yani dünün zorbaları da şimdiki mağdurumsular mı oluyor.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 04:50
Rahmetli Erbakan hocada gelin ümmeti bölmeyin demişti tarih tekerrürmü ediyor ne!
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 22:29
0
Erbakan gibi vizyonu açık bir lider son yüzyılın ender bulunan şahiyetlerden biridir.Rabbimiz rahmet eylesin.Ne diyordu siyonistleri dost edinmeyin.Bu gün çok islam ülkesi bunlarla iş tutuyor.Allah ıslah etsin.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:57
Kafkasya marşı olan orjinalinde Enver paşa yok. Yanlış bilgi vermeyin
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 20:08
0
2.52, Atatürk mü var?
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:48
Hayır insan yaptıkları ile yaşar...Şimdi ne diyelim olay akpnin iç meselesi...Bu durum artık akpnin de sonunun geldiğinin parçalamaya başladığını gösteriyor.E hadi hayırlısı
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:29
Yani ne demek istiyorsunuz? Askeri kırdıran Enver Paşa için marş mı söyleyelim? Kiziroğlu türüsünü Davutoğlunun kendine nasıl çevirdiğini yazsaydınız.
karar okuru ben 29 Ağustos 2019 08:50
1
bunu mu anladınız? Malesef sayılarınız çok, yanlış anlamada, anlamamada...
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 09:14
2
Enver'in en önemli özelliği askeri kırdırmak değil, katil bir darbeci olmasıdır. Modern çağda iktidarın askeri darbeler ile değişmesi ve siyasi cinayetler işlemesi geleneğini başlattı. Osmanlı 19. yyda siyasi cinayet geleneğini terk etmişti. Enver yeniden hortlattı.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 01:57
Baştan sona doğru kazınıyor. Demek ki neymiş tek adamlık böyle bir şeymiş. Özetle...
KARAR OKURU Demkr hukukçu 29 Ağustos 2019 12:02
0
Darbe gelenegini Enver Paşa baslatmadi. Daha önce Yeniçeriler 3. Selim'e karşı yaptilar. Modern anlamda darbeciligi ise padişah Abdülaziz'e karşı Hüseyin Avni Paşa ve Mithat Paşa yapti. Bkz. Yilmaz Öztuna; Osmanlı Tarihi ve Bir Darbenin Anatomisi adlı eserleri.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 00:48
Yine geldik dayandık o tarihi kurtarıcı bekleme hastalığına. Bir kişi çıkacak tüm dertlerimizi bitirecek sanıyoruz. 90'lı yıllarda da daha önce denenmesine rağmen meydanlarda kurtar bizi Baba haykırışları yankılanıyordu. Şimdi yine koca ülkenin kaderine 1 kişinin 2 dudağı arasına bıraktık. O nasıl isterse sadece AKP'nin değil ülkenin kaderi de ona göre şekillenecek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN