Back To Top
Aklımız Amerika’da gönlümüz Rusya’da mı

Aklımız Amerika’da gönlümüz Rusya’da mı

 - Son Güncelleme: 22.02.2020 Cumartesi 08:43
- A +

Vaktiyle yapılması gerekenleri şu veya bu sebeple yapmayıp sonra iş işten geçtikten sonra yapmaya kalkışmak “iyi yönetim” sayılmaz herhalde.

Bakın, şimdi “dikey mimariden yatay mimariye geçilecek şehirlerimizin silüeti korunacak” diyorlar. Teorik olarak güzel ve doğru bir yaklaşım ama pratikte karşılığı yok. Çünkü şehirlerimizin korunacak bir silüeti kalmadı artık. 

İstanbul, Ankara ve Anadolu’nun belli başlı şehirlerinin hepsinde durum aşağı yukarı aynı. İstanbul ve Ankara “özel sektör eliyle” zaten şehir estetiğini kaybetmişti, Anadolu şehirlerinde ise “devlet eliyle” yapılan TOKİ konutları bu işi gördü. Bu saatten sonra “dikey mimariden yatay mimariye geçeceğiz vaatleri” insanlarla dalga geçmekten farksız değil mi?

FETÖ konusunda yapılanlar gibi tıpkı... Gülen’in irtibatlarını görmezden, niyetlerini anlamazdan gelerek geçirilen vakitlerin sonunda bütün o yaşananlar sanki hiç yaşanmamış gibi yapmak... Üstelik bunca zaman boyunca “Cemaati ortadan kaldırmaya çalışmakla” suçladığınız kişileri ve kurumları şimdi FETÖ’ye destek vermekle suçlamak (zorunda olmak).

Veya siz “iki kere iki üç eder” iddiasında bulunurken “aman, yanlış yapıyorsunuz, dört eder” diye sizi uyaranları “hain, satılmış, işbirlikçi” ilan ettikten sonra üçten hayır gelmeyeceği belli olunca bu sefer “dört ettiği bana haber verilmedi” diye şikâyet etmek...

***

Benzer durumlar aslında bütün alanlarda var. Eğitimde, ekonomide, sağlıkta... Ve elbette bugünlerde en sert sendromlarına maruz kaldığımız dış politikada.

Vaktiyle yanlış iliklenen düğmeler şimdi doğru bir iş yapmamıza müsaade etmiyor. İlikleri birer birer yeniden geriye doğru açıp en başa dönmeye de vaktimiz yok. Belki buna gücümüz de yok. Onun için telaş içinde günübirlik çareler arayıp duruyoruz başımızdaki belalara.

Onun için bir gün Amerika’ya güvenip Rusya’ya kafa tutuyoruz, onun için ertesi gün Rusya’yı arkamıza alıp Amerika defol diye bağırıyoruz. Onun için bir gün Trump en büyük dostumuz, başka bir gün en tehlikeli düşmanımız. Daha başka bir gün “aslında dostumuz ama kendi derin devleti izin vermiyor bizimle işbirliği yapmasına…” 

Onun için Patriot füze sistemi yerine, F-35 projesindeki kazançlı ortaklığımızdan fedakârlık etme ve birtakım ağır yaptırımlara maruz kalma pahasına, üstelik daha fazla ödeyip Ruslardan aldığımız s-400’ler mecburen depoda dururken şimdi tekrar ABD’den Patriot alma girişiminde bulunuyoruz.

Onun için kaç zamandır TV kanallarında Rusya’dan S-400 almanın ne kadar doğru bir tercih olduğunu anlatan “uzman”lar bugün aynı TV kanallarında “S-400‘leri Moskova’ya iade etmenin yollarını” tartışıyorlar. 

***

Buradaki mesele, bazılarının zannettiği gibi, “aklımızın Amerika’da gönlümüzün Rusya’da olması” değil. Amerika ile de Rusya ile de ilişkilerimizin rasyonel zeminde ve uzun vadeli politik programlar çerçevesinde yürütülüyor olmaması. Bunun da sebebi tecrübe ve gelenek taşıyıcısı kurumların politika yapım aşamasında işlevsiz bırakılmış olması. Politika inşa süreçlerinin tek aktörü durumundaki dar çevrenin ise aynı zamanda iç politikanın gerekliliklerine cevap arama ihtiyacı içinde olmaları. O civarda “Devlet böyle yönetilmez, ülkenin geleceğinden harcıyorsunuz” diyen kimsenin de bulunmaması. 

Oysa devlet denen müesseseyi ilk defa biz icat ediyor değiliz. Tarihinde devlet tecrübesi olmayan bir millet de değiliz. Dış işlerinde olsun, ekonomide olsun, eğitimde olsun... devletin politikalarının ilgili uzman kurumların hazırlayıp ortaya koyacağı somut verilere ve rasyonel hesaplara göre eldeki imkanlar çerçevesinde toplumun ihtiyaçları ve arzuları da gözetilerek planlanıp uygulanması gerekir. Günlük siyasi ihtiyaçlara göre günübirlik alınan kararlarla her gün değiştirilen “devlet politikası” olmaz.

Eskiden bizde de olmazdı gerçi ama özellikle son birkaç senedir oluyor. Özellikle de başta meclis olmak üzere devlet kurumlarını işlevsiz hale getiren “Türk tipi” başkanlık sistemine geçmemizden sonra politika yapım süreçleri iyice problemli bir hale geldi. Kim bilir, belki yakın bir zamanda “bizi bu konuda niye uyarmadınız” diye vaktiyle “yapmayın, etmeyin” diyenleri suçlayacaklar yine!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
at 22 Şubat 2020 19:22
Türkiye kurulduğundan beri mahrum ve mağdur edilen kesimlerin korkularını kaşıyarak, her ne yanlış yaparlarsa yapsınlar kendilerini sorgusuz sualsiz desteklemelerini sağladılar. Dış politikayı iç politikanın bir enstrümanı haline getirdiler. Parti ideolojisi ülke ideolojisi haline getirilmekle kalınmadı, dış politikada ülke çıkarları yerine kişisel husumetlere göre rota belirlendi...Rusya'ya aşırı derecede bağımlı hale gelindi. Buradan da anlaşılıyor ki, milletimizin hafızasında hiç de hoş anıları bulunmayan yüzlerce yıllık Osmanlı-Rus ilişkilerinden ders çıkarılmamış. Hasılı kelam gidişattan
at 22 Şubat 2020 19:12
Türkiye kurulduğundan beri Ülke yönetiminden ve imkanlarından mahrum bırakılan mevcut iktidar mensupları, bilimsel hiç bir veriye dayanmayan, ayakları yere basmayan, ütopik, kulaktan dolma bilgiler ve tevatürlerle dolu müktesebatları ile iktidar hayalleri kurdular. Ülkeyi abad edecekler, yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları kökünden kazıyacaklardı. Hasılı Ülke yönetimindeki mevcut ve geçmiş hiç bir iktidar gibi olmayacaklardı. İktidar oldular, liyakat ve kurumsallık namına bir şey bırakmadılar. Başarılı oldukları iç ve dış politikaları kendi hanelerine, başarısız olduklarını ise başkalarına.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:27
Kırım’ı Ruslar işgal edeli yıllar geçmiş. İlgilenen tatihini arayıp bulsun... İşgal edildiğinde kulağının üstüne yatmış. Ne zaman ki Ruslarla limoni olunmuş. “Kırım’ın işgalini tanımıyoruz” demiş... İşte mükemmel bir dış politika örneği, dahiyane bir yöntem... Seçmen yiyor mu, göreceğiz... İster yesin ister yemesin... Boş cüzdanı görünce Allah kurtarır mı? Allah bilir... Bu numaraları görenler, dünyanın her yerine gider, hiç bir yerinde aç kalmaz... Allah kurtarsın yiyenleri...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:03
Oylar uzun adama...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 17:26
Senin İçine ERDOĞAN kaçmış güzel kardeşim. Amacınızı da kime hizmet ettiğinizide biliyor ve takip ediyoruz. Sen ve senin gibilerin tarihin çöplüğünde yerleri hazır. Rahat olun.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:41
Reyiz'in liderliğinde başkanlık sisteminde uçacağız derken yürümekten aciz hale geldik, iyi mi? Elimizde bir tek mehter kaldı. Ver mehteri, ver mehteri de mehtere eşlik edecek takat da tükendi be reyiz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 14:19
Merkez’in döviz rezervi 9’2 milyar dolar azalmış.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:50
1
Yani?
Muhtefi.. 22 Şubat 2020 14:08
Peygamberimizin Yaşantısını..!.Diplomasi, Istihbarat,karşı istihbarat,Stratejik Taktikler,Savas,Barış, Ekonomi, Siyâset, Ahlak,ilim,irfan,Egitim,Adalet,Sosyal Adalet,Kadin Cocuk hakları vb SÜNNET diye görme.! En sofumuz Geniş Şalvar, Sakal,Biyik,Sarık Misvak ve Ezber bilgi (Nakil) ile Hayatini kur ve dayat.!.Boylesini Emperyalistler KIYAMETE kadar DÖVER..:)).Peygamberimizi iyi tanirsak Dertlerimiz biter. Kesinlikle.ZERRE şüphem yok..Çapulcular tutunamaz TÜRKÜN karsisinda..Tarihler.......... ŞAHİD..Evelallah.
borego 22 Şubat 2020 12:41
Güzel ülkemin nereye gittiği belli değil. Oradan oraya savruluyor. Sorumlular ise suçu başkalarının üzerine atmak için sabahtan akşama kadar bağırıyor. Kral çıplak artık.. ne yapsanız beyhude.. bu halk olanları mıh gibi aklına yazdı.
musto 22 Şubat 2020 12:21
İşini bilmeyen çavuşlar.Madem bir kavgaya tutuştun,sonunu getireceksin.Tarihte eline bir fırsat geçmişti,Sen ne yaptın Kobani düştü,düşüyor,diyerek haber kanallarında spikerlik, yaptın,arkana bakmadan boş sandukayı alıp kaçtın,vatan toprağını terkettin.Musul konsolosunu rehin bıraktın elini kolunu bağladın.Hani misaki milli sınırları peşindeydin,geçmiştekilere,akıl veriyordun,sana altın tepside sunulan Musul ve Kerküğü elinin tersiyle ittin.Kolaya kaçıp utanma belasına peşmergeyi yardıma çağırdın.Boşa bizlere horozlanma aklımız başımızda,her şey filim şeridi gibi gözümüzün,önünden akıp geçti.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:54
RTE nin emelleri kinve nefreti yüzünden suriyedeyiz orada olmazsaydık bu gün abd ve rusya ile uğraşmayacaktık. Ortada resmi suriye ordusu var ve esatta bu ülkenin yöteni ve rusyada esat daveti üzerine rusyada varlığını sürdürüyor. suriyede kalan diğer çatışan güçlerin hepsi işgalci durumunda peki suriyede 8 yıldır neden esat ile uğraştık? bakın esas amaç alevi mezhebinden olan esadı düşürmek ve oradaki kürt kazanımlarınıda yok etmekti ve oradaki eğit donat öso larıda biz besledik beslemeyede devam ediyoruz. indlipteki cihatçıların başındada trablustada bizim resmi tc halifesi var.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:35
Reisin en becerikli olduğu konu cahil halkı iyi okuması.
karar 22 Şubat 2020 11:19
19 yıl bu ülkeyi bir çocuk yönetseydibu derecede tahribat yapamazdı.akp ilk iktidara geldiği günden itibaren adeta bir yıkım müteahhidi gibi çalışıyor.batmayan,çürümeyen,raydan çıkmayan kurum yok.bu kadar kısa sürede arkasını bir abd ye,bir rusya ya,arasıra da ab ye vermek ancak plansızlık,işbilmezlikle mümkün.suriyede dünde bugünde hiç bir planın olmadığı bütün bu kararsız davranışlardan belli.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 13:00
20
Çocuklara haksızlık yapmışsınız, daha iyi yönetirlerdi...
engineer 22 Şubat 2020 11:19
bizim köyde bir söz var : gülüyorum oynuyorum ama eski oynaşım aklımdan çıkmıyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:11
Kompleksli liyakatsiz cehaletin önlenemez yükseliş ve tahribatı.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:09
Dış politika: Bir hamburger ye, bir dondurma yala döngüsü...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:07
Allah bize yardım etsin...
Abuzer 22 Şubat 2020 10:25
İbrahim bey, yazarlar olanlar ve bunlarla ilişkili tavır,söz ve eylemler üzerine analiz, fikir serdetmekte.Neden, eleştirilen şeylerin faili hakkında yazmaz! Oysa başımıza bela edilenlerin sebebi/ faili bu zihniyet /faildir! Yazınızda bahsettiğiniz tutarsız işlerin sahibi nasıl kişiliktir! Korku akli dengeyi bozar.Korkulanı uzaklaştırmak,savunmak adına yapılan bazı hareketler intihar gibidir!Gelmesinden korktuğu akibete teslim olmaktansa,onu bertaraf etmenin sağlayacağı sonuç, korkulan akibeten iyi olabilir inancı çılgınca şeylerde yaptırabilir.Bu kafanın Suriye de yaptığı budur!Yazık!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 10:22
Kale devri bitti tek çözüm sandık
Bir köy varmış. Muhtar damadını baş aza yapmış. Köy o kadar gelişmiş o kadar gelişmiş ki bütün köylerı geride bırakmış. Bütün köyler o köye özenmiş ve o köyü kıskanmış.................................................
AYNI KÖY 22 Şubat 2020 14:05
3
Muhtarı gören Süt Ürecileri Kooperatifi başkanı da damadını yönetim kuruluna almış.
YİNE AYNI KÖY 22 Şubat 2020 20:19
0
Pancar Üreticileri Kooperatifi başkanı dururmu oda damadını danışmanı yapmış.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:42
Bu kadar becerisizlik ve kötü yönetim yanında büyük bir beceri var o da iktidarda kalabilmek, kendini defalarca seçtirebilmek, halka kendini dayatmak.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:40
Aslında, “aklımızda ve gönlümüzde olan tek bir şey var”. Onu korumak ve daha fazlasına sahip olmak için “mesafe”yi duruma göre ayarlıyor gibi yapıyoruz... Olmuyor...
YURTTAN SESLER 22 Şubat 2020 09:33
Solist, saz arkadaşları ve koro.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:42
Yalan söylemeden rahatsız olmayan-Ortaya dökülen yolsuzlukları örtbas eden-Saçma sapan şeylerle millete korku salıp kendini çare gösteren-muhalefet olmadan ülkeyi yönetmek için yollar arayan-Kendinden olmayan siyasetçileri başarısız kılmak için taş koyan-insanlara yemek suyuna paparayı reva gören-pazardaki çürükleri ucuza almayı sözde akıllıca sayan-devlet tecrübesi olmayan onu bunu elçi atayan-muhaliflere karşı yapılanları suç saymayan ...daha söylemek istemiyorum ve şöyle diyorum bu zihniyeti uyarsan n'olur,uyarmasan n'olur..
evin 22 Şubat 2020 06:51
akp sayesinde türkiye rusya tarafından çevrelendi. kuzey ve doğuya ek olarak güneyden de rusyayla komşuyuz artık...bu sebeple rus uçakları askerlerimizi göz göre göre bombaladığında bile sadece seyrediyoruz...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 04:57
Liyakatsız, beceriksiz, bilgisiz bir yönetimin yapacakları buraya kadar. Problem şu ki biz söyledik demekle olmuyor. Etkin bir muhalefet yapılamadı belli ki. İktidarın durdurulması gerekiyordu yapmaması gerekenleri yapmaya kalktığında. Bunu yeterince göremiyoruz. Bunun pek çok sebebi var. Başta demokrasi ve ifade özgürlüğü konusunda eksiklikler geliyor. Bunları gidermeden etkin bir yönetim görmek pek mümkün değil koşa sürede.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 04:29
Gelişmiş ülkelerde Başbakan, Cumhurbaşkanı gibi görevlere seçilenler o ülkelerin en elit okullarında eğitim görürler; tarih, politika, kültür, dil, hukuk, ekonomi eğitimi alırlar. Mezun olduklarında yüzlerce kitap okumuş, donanımlı, ileriyi gören, vizyonu olan kişilerdir. Bizse ümmetten başka bir vizyonu olmayan imam hatipli birisini başa getirdik ve yıllardır ondan bir mucize yapmasını umuyoruz.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:20
16
Ama iyi nutuk atıyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 18:42
2
Cahil cühela askerlerden iyidir.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 03:15
Sn. Yazarın anlayışına gore heralde birine bağlanıp kalmak ,karar kılmak gerekiyor.Son görüntüde suriye özel temsilcisin apar topar gönderildiğinden ,bizim de ne olursun gel demediğimizden ,S400 parçalarının ilk uçakla indirildiginde nisan yada mayısta kurulacagı söylemlerinden ,milli menfaatler gerektirdiği ölçüde dost ,düşman ,işbirliğinin sürekli degisebileceginden bu değişimin sürekli karşı devletlerce de yapıldığından haberi yok galiba....eleştirmek ,veryansın etmek dünyanın en basit ișidir önemli olan çözüm üretebilmek ve çözümün doğruluğuna ikna edebilmektir insanları
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 11:18
5
İkna kabiliyeti müthiş de çözümlerde sorun var gibi biraz ne dersin.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 12:30
6
Muz Cumhuriyetlerinin de haklı gerekçeleri var. Sadede bakmak lazım. Kimse bizim kadar savrulmuyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 02:57
S-400, Patriot, F-35 gibi tercihler bu kadar hızlı bir süreçte artık stratejik değil, taktik hamlelerdir. Stratejik olan yerli üretimdir ki bunda bu kadar geç kalınmasında eski dış politikanın ve savunma doktrininin kabahati söz konusu. S-400 ile Patriot talebi çelişmez; Erdoğan baştan beri ikisini de almak istediğimizi söylüyor. Ayrıca S-400 geri falan gönderilmez, en fazla kurulmaz, ancak o durumda da varlığı başlı başına bir değerdir.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 03:28
30
Uc uc, ucmaya devam cahil kanatlarla...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 04:28
19
Sayın yorumcu bu S-400, tüple çalışan mangal değil ki depodan çıkarıp iki dakikada ateşleyesin. Varlığı başlı başına bir değermiş. Hiçbir şey bilmediğin yorumundan belli.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 04:52
21
İkinci elde para mı ediyor? 10 milyar TL ye yakın parayı değer olsun diye mi harcadı ülke?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:15
18
Hep eskiler suçlu, sizlerse melek kadar masumsunuz be!
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:42
23
İnsanlar intihar ediyor, çocuklarım aç diye kendini yakıyor. Yoksul halkın milyar dolarlarını hayalci taktik hamle için çöpe atmaya hiç kimsenin Hakkı yok.
Vatandaş Adem 22 Şubat 2020 09:18
20
Yorumcu arkadaş doğru söylemiş S-400 kurulmasa bile bir degerdir.Namlularindan su borusu olarak kullanılabilinir.Biraz pahalı olur ama olsun,itibarimiz olur !
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 12:23
12
Ne kadar S-400 ile Patriot talebi çelismez dense de Patriot'ların sahibi öyle düşünmüyor. Ayrıca, F-35 değersiz, NATO değersiz, ittifaklarımız degersiz, ödediğimiz milyarlar değersiz, kutuda yatsa bile S-400 başlı başına değerli. Vay be ne mantık. Benimki almıyor.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 13:57
20
Rabbim içimizdeki beyinsizler yüzünden bizleride helak edeceksin
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 16:29
4
NATO, ABD, ittifaklarımız bir yere gitmiş değil. Ancak bu şartlarda onlarla olan ilişkimizin doğası ve dengesi değişmek zorunda. Ki Batı'nın kendi iç doğası da değişiyor, kırılmalar meydana geliyor. Türkiye'nin şu an yürüttüğü dış politika ip üzerinde yürümeye benzer gerçekten, ama zaman ve koşullar bunu gerektirmekte. Başarılı olunur mu? Başka türlüsünü ümit edecek halimiz yok.
fakir 22 Şubat 2020 01:22
İbrahim bey, Anadolu'da bir söz vardır; gelin ata binmiş ya nasip demiş, ata biz bindik de damat kim belli değil abd mi rusya mı ama her halukarda olan bize olacak
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 08:30
53
Bu duruma burada değil sokakta isyan etme zamanı gelmedi mi. Güzelim gelin zalimin elinde dayak yesin sonunda ölsün diye mi bekleyeceğiz. O zaman kefeni de hazır edin, cenaze namazı kılınacak.
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 01:20
SON BİR HAFTADA, TARİHE ÖNEMLİ KAYIT DÜŞÜLDÜ. KÖŞE YAZILARINDAN TUTUN DA, EN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİMİZE VARINCAYA DEĞİN, ÇOK RENKLİ RESİMLER VERDİLER İLGİLENENLERE. SİYASİ TARİHİMİZE ÖYLE RESİMLER DÜŞÜLDÜ Kİ, KULLANICILARA YILLARCA YETECEK "MALZEME" İKRAM'I YAPILDI. BENCE İLK KIRMIZISI YOĞUN RESMÎ;11.CUMHURBAŞKANI A.GÜL İKRAM ETTİ. "GEZİCİLERDEN GURUR DUYDUĞUNU" BETİMLEDİ. YİNE BENCE İKİNCİ KIRMIZI YOĞUN RESMÎ SN. A. TAŞGETİREN' DEN GELDİ. ÇERÇEVEDE OSMAN KAVALA VARDI. SN. KİRAS, SİZİN RESİM GİZEMLİYDİ ÇOK. "ÇATALLANAN SİYASETİN" AKIBETİ OKUNAMIYORDU. İNŞALLAH YANILAN BEN OLUR
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 06:16
10
Niye bağırıyorsunuz kuzum?
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 13:43
3
Bağırmana gerek yok. duyuyoruz.
Maharet 22 Şubat 2020 00:55
Yazarin ikna edici bicimde anlattigi devlet yonetimindeki cehalet ve beceriksizlik de bir maharet gibi gozukuyor, cunku ancak istisnai yonetimler bu denli cehalete ve beceriksizlige sahip olabilirler!
R.g. 22 Şubat 2020 00:49
Sizlerde beraberdiniz binlarla enaz 10 yildir hata yapiyorlar,yenimi uyariyorsunuz,ülkeyi bu cıkmaza beraber soktunuzz
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 09:55
5
Artık, “bu bölümü” geçtik...
KARAR OKURU 22 Şubat 2020 16:47
6
İyi o zaman devam edin. Ne elde edecekseniz... Bu arada “yangına su götürmek” diye bir şey var...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN