Back To Top
Batı dünyasıyla aramız neden açıldı?

Batı dünyasıyla aramız neden açıldı?

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 08:04
- A +

Rusya’dan satın aldığımız S-400 füzeleri üzerinden yürüyen tartışmanın iki boyutu var: İlki, ABD ile veya Batı Bloku ile ilişkilerimizin geldiği nokta. İkincisi, Rusya ile ilişkilerimizin gideceği yer…

Lafı uzatmadan, peşinen söylemek gerekirse, 19. yüzyıldan itibaren Rus yayılmacı siyasetinin oluşturduğu tehdide karşı Avrupa güçleriyle işbirliği yapmak zorunda kaldığımız ve bu işbirliğini İkinci Dünya Savaşından sonra ABD öncülüğünde bir askeri ittifak sistemi içinde sürdürdüğümüz gibi, bugün de Soğuk Savaş düzeninin ortadan kalkmasından sonra bile jeopolitik zorunluluklar değişmediği için Batı Bloku dışındaki bir yer bizim için güvenli değil hâlâ.

Meseleye soğukkanlı bir şekilde ve tarihi tecrübeler ışığında bakıldığı takdirde görülen bu. Batı güvenlik bloku içinde yer alma tercihi veya batılı ülkelerle işbirliği yapma siyaseti ülkemizin üzerinde bulunduğu toprak parçasının gereğidir. Batı emperyalizmine gönüllü teslimiyet değildir. Elbette bedelsiz bir işbirliği değil bu. Ancak fayda maliyet analizi yapıldığında Türkiye’nin çıkarına olduğu çok net görülebilen bir ilişki. Türkiye’nin çıkarı bu ilişkiden bekasını sürdürme garantisi devşirmesi.

Öbür taraftan, Türkiye ile Rusya’nın iyi ilişkiler içinde olması iki tarafın da yararına. Ama iki ülkenin de tarihten ve bulundukları coğrafi konumdan kaynaklanan özellikleri stratejik bir ittifak içinde olmalarına engel. Jeopolitik şartlar iki ülkeyi müttefik olmaktan ziyade rakip olmaya zorluyor. Rus devletinin ve Rus milli politikalarının 1917 Devrimi sonrası birkaç yıllık “yeniden yapılanma” sürecinde yaşanan yakınlaşmanın tekrarlanmasını beklemek gerçekçi değil.

***

Bana sorarsanız, Türkiye Batı güvenlik sisteminin dışına çıkmak gibi bir arzuya sahip değil. Bunu düşünmek gerçekçi de değil. Zaten Rusya da buna ihtimal vermiyor ki bizim gösterdiğimiz bunca yakınlığa rağmen ne İdlib’deki çıkarlarımıza saygı gösteriyor ne de domates ithalatını veya vize serbestliğini geri getirmeyi kabul ediyor.

Bu şartlar altında Ankara’nın “Avrasya seçeneği”ni gündeme aldığını düşünmek hayalcilik olur. Ama tabii Batı dünyasının tek başına dayattığı ilişki standartlarına mahkûm olmadığımızı göstermenin de zararı yok. Ne var ki bunu yapabilmek için elimizin biraz daha rahat olması gerekiyor.

Atlantik ittifakının ABD ve Avrupa olmak üzere iki kanadının olduğunu ve özellikle son zamanlarda bu iki kanat arasında belirli bir gerilim olduğunu hatırlarsak, Türkiye’nin bugünlerde NATO içinde her iki kanatla birden problemler yaşıyor olması akıllıca bir tercih değil.

Özellikle bugünkü ABD yönetiminin NATO ittifakının “veren tarafı” olmaktan çıkma yönündeki tutumu hem Atlantik’in iki yakası arasında çelişkileri ve anlaşmazlıkları artırıyor hem de aynı zamanda Türkiye’nin Washington karşısındaki müzakere gücünü zayıflatan bir faktör oluşturuyor.

***

Diğer yandan, bizim tarihî süreç içinde Batı dünyasıyla inişli çıkışlı ilişkilerimizin, çatışmalarımızın ve işbirliği arayışlarımızın yalnızca askeri güvenlik boyutuyla değerlendirilmesi büyük bir eksiklik olur. Ankara’nın ekonomik gelişme hedeflerinin, demokratikleşme taleplerinin, yönetim kalitesini ve hukuk standartlarını yükseltme ihtiyacının karşılanması yolunda kullanabileceği bir “çıpa” bu ilişki sistemi. Bu ilişki sisteminin iki ayağı var: NATO ve Avrupa Birliği.

“NATO’nun asıl patronu” diyebileceğimiz ABD ile aramızın açılmasındaki en büyük etken Suriye’nin kuzeyindeki oluşumlara yönelik tutumlarımızın çatışması. Ama Suriye meselesi ortaya çıkıncaya kadarki sürede AK Parti yönetimindeki Türkiye ABD ile tarihindeki en yakın olduğu dönemi yaşadı.

Aynı şekilde AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte bahar havası yaşamaya başlayan Türkiye-AB ilişkilerinin bozulması da bizim Ortadoğu siyasetinde mevzi kaybetmemizin sonucu. Çünkü bizi AB nezdinde değerli kılan, üyelik müzakerelerinin yolunu açan özelliğimiz 2002 sonrasında İslam dünyasında artan itibarımızdı. Aksine İslam dünyasındaki itibarımızın kaynağı da “hem Müslüman hem demokrat” olmanın örneğini göstermemizdi. Yani kendi kimliğimizi koruyarak Batı sistemi içinde yer alıyor olmamızdı.

Uzun sözün kısası, dolaylı ve dolaysız olarak Ortadoğu siyasetimizdeki radikal değişim tercihimizin sonucu hem ABD ile hem de AB ile ilişkilerimizin bugünü.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sayın İbrahim bey neguzel yazmışsınız bizim devleti yönetmeye talip olan insanların ideolojik kişiler çıkarları ni değil milletin geleceğini tarihi politikalarını iyi bilmeli batı dünyasıyla ilişkilerimiz batının emperyalist çıkarlarını unutmadan devam etmesi çok önemli tarihte ruslarla 13 savaş yaptık 12 kaybettik sinir komşumuz ilişkilerimizi tarihi gerçekler unutulmayan devam etmeli türkiye'yi sadece rusyaya muhtaç hale getirmek gaflettir
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:10
Bizim aramızın açılmadığı kimse kaldı mı ki sahiden?
Muhtefi. .. 28 Mayıs 2019 22:25
Çıkarlar savaşı. !.Dünya iktisadi yön degistiriyor. Bahane hersey. Herkes İktisadi uzun vadeli zemin peşinde omumuzdeki yüzyıl şekilleniyor tipki İpek yoluna alternatif Coğrafi keşifler ile Batı sömürerek dunyayi istila etti son 500-600 yıl simdi Dogu atakta. !.biz Konvansiyonel bati peşinde kuyruk olmaktan ayrı Tarihi Suurumuza suratle donmeliyiz. Ahlak,Adalet, Edep ve Hoşgörü ile TURK MILLETI Yurumeli..sömürgecilerde fikirleri ,ideolojileri ile yer bulmamali, bulamamali Milletimizde !.
hasan 28 Mayıs 2019 20:21
Anlayın artık S 400 bizi NATO ya karşı koruyacak. Bu ülkede yapılan tüm darbelerin ardında ABD ve NATO var.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:15
S-400 ler neyin diyeti bunu herkes biliyor
engineer 28 Mayıs 2019 15:39
Asırlardır kaybettik İslam’daki ahlakı Terakkiyken halimiz tacil ettik helakı Garba uydu mürtetler terk ettiler hallâkı Nifaktır bizi yıkan ey İslam neredesin
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:22
İşgalci ve katil İsrail'i savunan, darbeci Sisi'yi destekleyen, göçmenlere hayvan gibi davranan Batı, demokrat olsa ne yazar...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:05
2
Aynısı bizim hükümet için de geçerli...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:55
0
17.05, Aç, açık kalanın yardımına koşan, sömürüye itiraz eden Batıcı olmasa ne yazar...
Alaeddin 28 Mayıs 2019 13:54
İstanbul'un deprem riski yüksek, lokasyonu elverişsiz, suyu az. Nüfusu Roma seviyesine, yani 3 milyona inmeli. Bunun için İstanbul'u Suriye, Ürdün, Arabistan, İsrail, Mısır pazarlarına bağlayacak hat üzerindeki Kırıkkale, Kayseri, Osmaniye gibi şehirlere yatırım ve göç süper teşvikler ile özendirilmeli. İstanbul'da yaşayanlara ekstra İstanbul vergisi getirilmeli. Üniversiteler İstanbul dışına taşınmalı.
Biz gençliğimiz de ABD ye Faşist, Rusya'ya Sosyal faşist diyorduk. Siz bizlere komünist, vatan haini diyordunuz. Geldiğimiz noktaya bakarmısınız.
engineer 28 Mayıs 2019 15:29
0
çin'e ne diyordunuz?
Çin'e kültür devriminden dolayı sempatik bakıyordum.Hala ABD emperyalizmine diz çökterecek tek güç olarak görüyorum. Ama Uygur Türklerine yaptığı asimilasyonu şiddetle eleştiriyorum. Bunu çelişki olarak görmenin lütfen. Ben ülkemide çok seviyorum. Ama Kürtler üzerindeki asimilasyonu da eleştiriyorum.
Sayın yazar Batı diyor ki "Ben nükleer silah yapabilirim ama başkaları yapamaz. Yaparsa diktatör olurlar..." Siz de diyorsunuz ki: "Boş verin nükleer silahı, Batı ile iyi geçinmek için demokrat olun yeter..." Açıkçası Batılı yazarlar bile Müslümanlara sizin yazdığınız yazıları yazmaya utanır...
KAFKASYALI 28 Mayıs 2019 10:54
Batı, araba satabilmek için Çin'in, silah satabilmek için S.Arabistan'ın, İsrail'i koruyabilmek için Mısır'ın, idam, işkence, işgal vs bütün antidemokratik hatta insanlık dışı uygulamalarını bir çırpıda sümen altı edebiliyor. Yani "Demokrasi ve insan hakları" batı için, herşeyin, özellikle de ekonominin kendisi açısından "iyi" olduğu zamanlarda ve kendi halkları için geçerlidir. Biz de, onlara rağmen aynen öyle yapmaya başlayınca tu-kaka olduk zaten.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:31
2
Yok. Tu kaka olmaya Müslüman Kardeşler'in ve Katar'ın problemli prenslerinin goygoyuna gelip kendini Ortadoğu'nun İslamcı lideri sanmakla başladın. Sırf hayat tarzları şehirli diye Batı'ya sataştın. Şehirlilere nefret kustun, baskıladın. Yolsuzluk, adaletsizlik yaptın. Bağımsız medya bırakmadın. Adil, şeffaf ve eşit seçimler yapmadın. Senin gibi olmayanlara hayat hakkı tanımayacağını belli ettin. Mülteci korkusundan Batı yine de tahammüllü davranıyor.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:00
5
13:31, Kafkasyalının en can alıcı ilk cümlesini afiyetle hazmedemedin mi ne , o konuda tık yok.....
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 18:52
2
16:00 Hiç olmazsa Batı'da her şeyi açık açık tartışıyorlar. Doğu'da ise açık açık konuşulan hiç bir şey yok. Müslüman Kardeşlerin Mısır'da iktidar olunca hemen nasıl otoriterleştiğini gördük. İslamcılığın insanlığa sunduğu hiç bir şey yok. Sırf bozgunculuk ve baskı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:53
2
16.00, Batıcı medyanın ağına düşmüşsün. Senden bir cacık olmaz...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:37
Bizim S-400 fuzelerine neden ihtiyacimiz var? Biz Nato ulkesiyiz. Bize bir saldiri olursa Nato bizimle birlikte savasir. Hangi komsu ulkeyle savas cikabilir ki? Teroristlere karsi kullanabilecegimiz bir silah da degil bu. Hem dunyanin parasina mal olacak, hem de ABD ambargo koyacak. Degmez.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:13
4
Güneye yerleştirilen S-400ler bizim kıbrıs ve ortadoguda kontrolü sağlamamıza, kuzeye yerleştirilen patriotlar rusya tarafından gelebilecek tehditlere karşı savunmamızı oluşturacaktır.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:35
0
Rusya bir Nato ulkesi olan Turkiyeye mi saldiracak? Guneye S-400ler yerlestirerek Kibris'i ve Ortadoguyu kontrol mu etmis olacagiz? Sen bir roman yazsana. Hayal gucun cok genis.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:57
0
S400 ler Rus tehdine koruyacak diyenin teknik bilgisi sıfır
borego 28 Mayıs 2019 10:19
Üzerinde düşünülmeye değer bir yazı.. Bir yanda her şeyde en üst standardı yakalamış bir batı, diğer tarafta tek kişi egemenliğine dayalı yönetimlerin olduğu avrasya.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 08:07
Rusya yi tek (putin) olarak görebilirsiniz ama Batıyi tekses olarak açıklamak yanlış. Farkli goruslere gore politakalar değişir. Kimse D. Trump ile Obama aynıdır diyemez. Dis politikada kismen benzer yanları olsada, iç politikada birbirine zıttır. Bu noktada, Trump ile RTE nin benzer popülist politikası başlar. Kisaca, baskasinin Ne oldugu degil Turkiyenin Nasıl bir Ülke olmak istedigi önemli.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:03
Onlar masada yiyor, biz yer sofrasında kokan çorabımızın yanına çorba salata koyup yemek için şekilden şekile giriyoruz. Bu iki dünya bir araya gelmez. Lütfen japonlarda yerde yiyor diye başlamayın...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:07
10
Salatayı da çorbayı içtiğimiz kaşıkla yeriz. Ekmeği bir a bir de salatanın suyuna banarız. Sizin gibi bira içmez, ayran içeriz. Siz sahilde rakı balık yapın biz yer soframızı gazete kağıdına sereriz.
2.03, Bizim çorabımız kokmaz. Günde beş kere ayaklarımızı yıkarız. Yer sofrasında yiyenler şekilden şekilden girmez. Çünkü alışktırlar. Dün Tayyip'i gördün mü? Dizlerinin üzerinde yemeğe başladı ve bitirdi. Hiç de şekilden şekile girmedi. Sen eğreti Müslümanlarla hakiki Müslümanları karıştırmışsın... Not: Batıya heves eden ancak Batının kölesi olabilir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 18:58
1
Yer sofrasında yemeyi marifet sananlar: Batı stili apartmanlarda niye oturuyorsunuz? Apartmanda yaşamakta, masada oturup yemek yeme gibi batı icadı.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:07
1
18.58, Verdiğin misal doğru değil. Apartman işçilere ucuz barınma temin etmek için emperyalizmin bir icadıdır. Hiç bir Batılı kapitalist apartmanda oturmaz... İnsanlar müstakil evde oturma imkanı varken apartmanı tercih etmiyor. Sen de etmezsin. Ama masa ile sofra kültürel bir tercihtir. Neden herkes tek tip Batılı gibi olsun istiyorsun? Batılıya benzemeyeni neden aşağılıyorsun?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 01:44
Çünkü hem geleneksel müslüman olup aklı öne çıkarabilmek mümkün olmadığı için Batı ile yaşadığımız bahar havasının devam etmesi mümkün değildi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:14
7
aklı öne çıkarırsak sonumuz ateist bir toplum olur.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:34
0
ee? başkasının dininden/dinsizliğinden sana ne? mezara sen mi yatacaksın?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:14
1
01.44, Yani Batı ile iyi geçinmek için gavur olmak lazım diyorsun. Doğru da diyorsun. Allah da Kur'anda da öyle diyor...
ARADA BİR KARAR OKUR 28 Mayıs 2019 12:27
0
Adam bişeyi ifade etmeye çalışmış sen sazan misali atlamışsın. Konuyu aldın biraya, rakıya kadar götürdün. Peki bunlardan alınan vergilere ne diyeceksin. Haram olan lotodan, tototan, bilimum şans oyunlarına ne diyeceksin? Öyle ki artık her güne bir çekiliş. Bırak bu işleri de adam güzel bir yazı yazmış adam gibi oku
ARADA BİR KARAR OKUR 28 Mayıs 2019 17:16
0
Zaten batının müstemlekesi olmuşsun haberin yok. Batının esiri olmamak için onlardan daha adaletli, daha Hak'ka Hukuka uygun bir yapı oluşturman gerekir. Madem batının sömürgesi değiliz ne diye hakkı hukuku bile AİHM'de arıyoruz. Bir topluma ekmek, su kadar hak, hukuk, adalet te gerekir. Batının pisliğini alın diyen yok size. Üretimini alın, bilimini- teknolojisini alın. Bırakın buradan siyasi söylemlerle subliminal mesajlar vermeyi. Neymiş diz kırarak yer sofrasında yemek yemişiz, neymiş sofrada yemişiz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 18:44
1
17:16 neden AIHM’de hak hukuk arıyoruz sorusunu muhafazakar politikacılara soracaksın. AIHM’ye başvuru hakkını Turgut Özal getirdi. Abdullah Gül’ün eşi başörtüsü için AIHM’ye başvurdu. İşinize gelince AIHM hak hukuk dağıtıyor, gelmeyince batının sömürmesine araç oluyor. Batı’nın üretimini alalım, teknolojisini alalım. Hep alalım alalım. Peki sen ne veriyorsun? Ya da verebiliyorsun?
Sisi ile Batının ilişkilerine bakınca söyledikleriniz manasız kalıyor...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:15
0
Başlık "Hadiseler sizi yalanlıyor" olacak.
Merakli 28 Mayıs 2019 00:40
Olay sadece "guvenlik sistemi" degil. Bir tarafta aslinda "dunya" var, tum ekonomi, gelismeler, yenilikler ve insanlarimizin "istedigi". Diger tarafta ise doagl kaynak disinda dunyaya bir sey sunamayan kohne bir yapi. Acaba kacimiz Rus vatandasligina gecmeyi ister? Bir de buna Almanya, Ingiltere, ABD acisindan cevap verin, durustce...
musto 28 Mayıs 2019 00:21
Gayet iyi anlaşıyor nerdeyse ayaklarına kırmızı halı seriliyor Abd vermiş olduğu proğram bire bir uygulanıyor istenilen krediler anında veriliyor batı verdikce veriyordu.Irak işgaline avrupa birliği karşı çıktı biz Bop başkanı olduğumuz Abd ile hareket ettiğimiz için yol ayırımı başladı.Para muslukları kesildi vücut kimyamız bozuldu sağa sola savrulduk deneyimli monşerleride uzaklaştırdık halen rotayı düzeltemedik.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:07
İslamcı dış politika bizi bu noktaya taşıdı. Ak parti henüz muktedir olamadığı 2010 öncesinde reep dış politika uyguladı. Muktedir olduğu 2010 Anayasa referandumu sonrasında ise İslamcı hayalperestlikle cihana ayar vermeye kalktı. Sonuç ortada. Biz Mısır'la, Suud'la, BAE ile niye kötüyüz, kötü olmamız bize ve İslam alemine ne kazandırır? Anlamak mümkün değil. Birileri Onlar batının işbirlikçileri.' diyecektir. Biz ayrıştırarak Batı'ya, işbirlikçi zannettiklerimizden daha çok hizmet ediyor olabiliriz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:07
Turkiye gibi gelismekte olan bir ulke icin dogru strateji iceride ve disarida barisci politika uygulayarak esas olarak egitimin, kurumsal yapinin, hukuk devletinin, ekonominin vb gelistirilmesine odaklanmak. AKP tam tersini yapti. Islamcilar biz buyuk ulkeyiz havalarinda (kompleksiyle) iskembelerindeki anti-bati duyguyla ve ic politika hesaplariyla hem ABD hem AB ile akilsiz surtusmelere girdi. Kredisini bitirdi. Faturayi da ne yazik ki ulke oduyor, odeyecek...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN