Back To Top
Binali Yıldırım’ın şansı

Binali Yıldırım’ın şansı

 - Son Güncelleme: 10.01.2019 Perşembe 08:27
- A +

AK Parti’nin İstanbul’a belediye başkan adayı olarak Binali Yıldırım’ı göstermesi çoğunlukla “iyi bir hamle” olarak değerlendirildi, hatta Meclis Başkanı için “iktidar kanadının en büyük silahı” yorumu yapıldı, İstanbul’un böylece “garantiye alındığı” bile söylendi…

Yıldırım’ın “icraatçı” özelliği, “pragmatik” kişiliği ve “devlet tecrübesi” bu yarışta en önemli artıları… Gelgelelim bütün bu vasıflara sahip bir siyasetçinin Meclis başkanlığı görevini bırakmaksızın, daha doğrusu Meclis Başkanı şapkasıyla bu yarışa girmesi eleştirilere ve istifhamlara yol açtı.

Meclis başkanları bizim anayasamıza göre “Meclis içinde ve dışında siyasi parti faaliyetlerine katılamazlar.” Anayasanın 94. maddesinin hükmü yeterince açık ama AK Partililer Siyasi Partiler Kanunu’nun 24. maddesindeki “yeniden milletvekili adayı olmaya ilişkin faaliyetleri bu hükmün dışındadır” istisnasının burada da geçerli olacağını ileri sürüyorlar. Muhalefete göre ise kanun yalnızca milletvekili seçimlerine ilişkin bir istisna getirdiği için burada hüküm kaynağı olamaz. Dolayısıyla bu meselede anayasanın açık emri esas alınmak zorunda.

Buradan yola çıkarak konuyu Yıldırım’ın adaylığının geçersiz olduğunu söylemeye kadar vardırıyor muhalifler. Hatta seçilirse mazbata alamayacağı için Yıldırım’ın yerine bir başka AK Partili’nin hazırlandığı gibi komplo teorileri üretilip yayılıyor… CHP’li Özgür Özel dün bu iddiayı seslendirerek Yıldırım’ın bu yüzden meclis başkanlığından istifa etmediğini ileri sürdü.

Bana sorarsanız, akla mantığa uyan bir tarafı yok ama böylesi söylentilerin ortaya çıkmasına AK Parti adayının tutumunun yol açtığı ortada. Şu sorunun cevabı yok çünkü: Madem ki sayın Yıldırım üç ay sonra belediye başkanı seçildiğinde bugünkü görevini bırakacak neden bunu şimdi yaparak bütün vaktini seçim kampanyasına hasretmiyor?

***

Keza bu konudaki hukuki itirazların haklı olup olmadığına karar vermek bizim işimiz değil ama ortadaki yasal karışıklığın temelinde de Meclis Başkanı’nın görevinden ayrılmadan seçim kampanyası başlatmasının ve seçilinceye kadar mevcut görevinden ayrılmayacağını açıklamasının yattığını söylemek durumundayız.

Üstelik Binali Yıldırım’ın kendi lehine değil bu görüntü. Çünkü bu görüntünün en basit yorumu AK Parti adayının “ne olur ne olmaz, seçimi kazanamazsam eldeki koltuğu da kaybetmeyeyim” diye hesap yaptığı algısına yol açar. Bunun kendi parti tabanı üzerindeki psikolojik etkisi hiç de olumlu olmaz.

Bir yandan, AK Parti’nin Yıldırım’ı aday göstererek “İstanbul’u garantilediği” yorumları… öbür tarafta “Yıldırım’ın kendisi bile kazanacağına inanmıyor. Bu yüzden anayasayı çiğneme pahasına mevcut koltuğunu korumaya çalışıyor” yorumları… Birbiriyle çatışan iki zıt algı… Üstelik her ikisinin kaynağında iktidarın kendisi var. Anlaşılır gibi değil…

***

Diğer yandan, AK Parti adayı Yıldırım’ın adaylığına ilişkin tek problem, kendisinin bile seçimi kazanma ümidi taşımadığına ilişkin bir algının rakiplerinin elini güçlendirmesi değil. Meclis Başkanı’nın seçim kampanyasını bu şapkasıyla yürütmesi, mesela yanında vali ve emniyet müdürüyle programlara katılması da aleyhinde bir hava oluşturuyor aslında. Sanki “devlet adına” geçici bir görevle İstanbul’a gelmiş de buradaki vaktini doldurunca hemen Ankara’ya dönmeyi bekleyen bir siyasetçi gibi görünüyor. İstanbul belediye başkanlığını çok da önemsemeyen, zaten bu şehrin problemleri konusunda herhangi bir yeni öneri de ortaya koymayan, özgün bir vizyonla İstanbulluların karşısına çıkmayan bir aday profili çiziyor Binali Yıldırım. Dostları bunları kendisine söylüyorlar mıdır bilmiyorum ama “dost acı söyler” diye biliyorum…

Buna karşılık, Binali Bey elbette “Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis başkanlığı yapmış ve üstelik son seçimde yüzde 52 oy almış ittifakın adayı olan biri dururken başka kime oy verecek ki İstanbul?!” şeklinde bir düşünceye kendisini kaptırmayacak kadar siyaset tecrübesine sahip bir kişi. Öyleyse bu kadar rahatlık niye?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru 11 Ocak 2019 03:07
Sayın yazar inanın şaşıyorum. aben seçmen olarak Binali Yıldırım ı İstanbul a layık görmüyorum. sebebi U.Bakanlığı koltuğuna oturur oturmaz YHT kazası. Sonra Davutoğlunun yerine alenen silik başbakan profili aranıyor denmedi mi. Eee bu adam İstanbula ne verecek.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 23:46
Binali Yıldırım " seçimler siyasi faaliyet değildir" demiş...Bu nedenle istifa etmeyeceğini söyledi..
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:01
0
Evet pazarda zerzevat satma faaliyetidir.
selim alaçam 10 Ocak 2019 19:29
Özal hariç eskiden cumhurbaşkanları,TBMM başkanları geldikleri partilerine karşı tarafsız davranırlardı.Kamuya aşikar deklere ederlerdi.Şimdi taraf aleni!Çelişki hangisi?Tarafsız olan mı, taraf olan mı etik,meşru,makul?TBMM başkanları taraf kelimesini ete kemiğe büründüreceklerse meclis başkan seçimi de manasız kalır.Kaldı ki Binali Bey istifa edip tüm vaktini seçim çalışmalarına verse kazançlı olur,tartışmalara mahal bırakmaz.Gerek var mı tartışmalı alanda politik yelken açmaya.İstifa şaibeyi uzaklaştırır,tartışmayı bitirir,üstelik enerji
Kararcı 10 Ocak 2019 17:48
TBMM Başkanının m.vekili seçimlerinde aday olması halinde istifa edip etmemesi ile, belediye başkanlığına aday olduğunda istifa edip etmemesi bambaşka konulardır. Neden? Çünkü m.vekili adayı olması demek,TBMM'nin seçime gidiyor olması demektir. Olağanüstü bir hal (örn. savaş) olmadığında artık TBMM toplanmaz, çalışmaz ve Meclis başkanı da başkanlık yapmaz. Oysa yerel seçim yapılırken TBMM halen faaliyettedir. Yani başkanın görev, yetki ve işlevi fiilen sürer. Bu durumda parti faaliyetine fiilen TBMM başkanıyken nasıl katılabilir?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 16:43
Hazret "H-e-r-k-e-s istifa etsin bizde edelim" deeeeeemiş.
okurunuz ahmet 10 Ocak 2019 16:33
"İnsanlar neden komplo teorilerine inanmak ihtiyacı duyarlar? Mevcut gerçeklikten rahatsız oldukları, kabul edemedikleri için. Komplo teorileri bu insanlara kabul edilebilir buldukları “başka bir gerçeği” mevcut gerçeğin yerine geçirme imkânı verir." diyorsunuz 08.01.2019 tarihli yazınızda. Benim size bir şey dememe gerek kalmıyor...
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 16:21
Hiç şansı yok.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 15:28
Menhetın'ı yerlere vurup Binali Yıldırım'ı aday göstermek... Bu ne yaman çelişkidir!
“Ya BİNALİ Bey seçileceğine inanmıyor ya da Ak Parti içinde TMM’ne başkanlık yapabilecek nitelikte ikinci bir kişi yok” Bu, etik yaklaşımlarla ileri sürülmüş muhalif iddiaların çekindiği ve Ak Parti’nin TMM Başkanı olarak seçime girme girme kararının ardındaki örtük tez: TMM Başkanı olarak seçime girmenin oyların artmasına katkı sunacağı, etiğin oluşturduğu zaafiyet fayda olgusuyla karşılanıyor. Eğer TMM Başkanı olarak daha yüksek oy alınacaksa, eleştiriler ne kadar şiddetli olursa olsun, katlanılabilir. Acaba öyle mi, böyle b
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 18:40
0
Pardon niye "TBMM" yerine "TMM" yazıyorsunuz? Sizde mi yoksa Türkiye BÜYÜK Millet Meclisinin artık BÜYÜK olmadığına inanıyorsunuz?
Etyen 10 Ocak 2019 12:13
Yüksek düzeyde bir siyasi analiz.. Bakalım anlayan olacak mı?
engineer 10 Ocak 2019 11:58
izmiri kazanamadığı gibi, istanbulu da kazanamayacak.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 10:51
Eskiden Yargıtay başsavcısı anayasa mahkemesi başkanı barolar birliği başkanı genel kurmay başkanı sendıkalar daha bir çok kişi ve kurumlar her hangi bir Müslümanların nizami bir işte bile kılıfını uydurur meseleyi abzürt ederlerdi isteklerini anayasaya uysun uymasın beş dakikada halledersin ya şimdi ?
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 10:19
Ak Parti İstanbul'u, Mansur Yavaş Ankarayı rahat kazanır. Ak Parti böylece 3 büyük ilden ikisini kaybetmiş olur. Ana Muhalefet partisi başkanının bile iktidara çalıştığı bu dönemde, Ak Partinin sürekli kan kaybediyor olması yolun sonuna yaklaşıldığının göstergesidir. Sadece ateşi çakacak karizmatik bir lider çıkması yetecektir.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 09:39
2003 de neler diyorlardı şimdi neler diyorlar..yasaları eğip bükmeler arkasından dolanmalar..galiba bu tam da bizim hikayemiz öyle saf öyle temiz..!!!
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 08:08
Bunlar her yerde herkesin siyaset üzerine konuştuğu vasat şeyler.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 08:03
Bir onceki secimde 7 puan fark vardi.4 puanlik hdp muhtemelen destekleyecek chp adayini.ayrica 4 puanlik mhpnin kaci mhpde kaci iyi partide bu onemli.sekuler olanlarin iyi partiye daha yakin oldugu dusunulurse iyi partiden gelecek 2 3 puanla ekonomik durum dusunuldugunde bu seçim başa baş gider hatta cho kazanabilir de.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 08:02
Ne olacaktı.!!? Yakın tarihimizdeki uyğulamada parti il başka vali olmuştu. Belediye başkanı olmuştu..yakın tarih değil hala uyğulamada "kayyum" belediye başkan adayımız da var... sonuçmu!? anlamadınızmı hala BEN YAPTIM OLDU....YASA BENİM YORUMLADIĞIM GİBİDİR....SİZ ne anlarsınız......
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 06:25
Cok net aday ise istifa etmeli.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 03:03
AKP liler dikkatli olun Binali kazamaz ikazı...
musto 10 Ocak 2019 01:36
11Milyon üyesi olan bir parti yeni bir aday çıkaramıyorsa ve yasaları çiğnemeyi göze alıyorsa diyecek bir şey yok cevabını sandıkta alır çok mağrurlanma derler Dalanın başına böyle bir şey gelmişti
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 08:11
20
Bu sandık muhalefete neden cevap olmuyor. Muhalefet 16 yıldır aynı tas aynı hamam...
musto 10 Ocak 2019 10:55
0
Özgür dünya da olmayacak işler ciddi muhalif olanı bünyene kat ve ya saf dışı bırak özgür basını bir şekilde sustur veya ele geçir kamu imkanları tepe tepe kullan ağır tazminat bedelleri ile ileri geri konuşanları ekonomik ceza ile konuşturmaz isen yanına birde muhalif destek alır buna da tarih yazdık dersen ehh.
KARAR OKURU 10 Ocak 2019 01:10
Bu rahatlık bazı kesimlerin,kendilerini alternatifsiz hissetmesinden kaynaklanıyor.Kendilerine oy veren kitleyi çok iyi tanıyorlar.Sürpriz beklemiyorum, İstanbul'da.Ankara da sürpriz olacak büyük bir ihtimal.
KaRAR OKURu 10 Ocak 2019 01:06
rahatlık YSK dan geliyor. 31 mart vakasından sonra anlarız...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN