Back To Top
CHP’nin ne işi var Kudüs mitinginde

CHP’nin ne işi var Kudüs mitinginde

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 07:02
- A +

Kudüs bütün Müslümanlar için hem dinî hem tarihî anlamı olan bir değer. Elbette Yahudiler ve Hristiyanlar için de öyle ama 15 asırdır Müslümanların egemenliği altında olması dolayısıyla “bölge dışından” birtakım güçlerin Haçlı seferleri döneminde Hristiyanlığın inanç değerlerini, yirminci yüzyıldan itibaren ise Siyonist ideolojiyi bahane ederek yürüttükleri saldırı ve gasp politikalarının da hedefi Müslümanlar. Dolayısıyla Kudüs ve Filistin aynı zamanda İslam dünyasının onurunun sembolü durumunda.

Diğer yandan zorba İsrail devletinin bu topraklardaki “kadim demografiyi” dönüştürme hedefi doğrultusunda Müslüman ve Hristiyan Filistinlilere yönelik baskı ve tedhiş politikası en başından bu yana dini inanç ve kimlik değerlerinden bağımsız olarak bütün dünya için “insani” bir sorun. Biliyoruz ki -İsrail lobilerinin etkisi altındaki ABD’nin aksine- Avrupa kamuoyunda Filistin davası daima bu insani boyutuyla görüldü ve İsrail devleti yakın zamanlara kadar Filistin konusunda Avrupalılardan gönüllü ve doğrudan destek bulamadı.

Türkiye’ye gelince, Türk İslamcıları Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı bağrında taşıyan ve kadim bir İslam yurdu olan Filistin’e yüreklerinde apayrı bir yer verdiler. Türk milliyetçileri bu gerekçelere ilaveten Osmanlı’nın elinden zorla koparılan bu topraklardaki din kardeşlerimiz için, Türk sosyalistleri ise “emperyalist işgal”e direnen Filistin halkı için aynı hassasiyet noktasında buluştular.

***

Dolayısıyla önceki gün Yenikapı Meydanında Saadet Partisi’nin öncülüğünde düzenlenen Kudüs mitingine genel olarak sağ eğilimli sivil toplum kuruluşlarının yanısıra CHP’nin de genel başkan düzeyinde katılması anormal görülmemeliydi. Ama öyle olmadı. Ne işi var CHP zihniyetinin temsilcisinin böyle bir toplantıda diye yorumlar yapıldı.

Evet, özellikle 1990’lardan itibaren Filistin davasını temsil eden yapıların dinî anlamda daha radikal bir karakter sergilemeye başlamaları bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’deki belirli bir kesimin Filistin meselesinde -saf değiştirmemekle beraber- daha sessiz bir tutuma yönelmiş olduğu bir gerçek. Bu manada CHP’nin ve hatta merkez sağ partilerin temsilcilerinin son dönemde Filistin davasında milli görüş partilerinin veya Ak Parti’nin tabanını oluşturan kitleler kadar coşkulu görünmedikleri de bir gerçek. Ama mezkûr partilerin tabanları için aynı şeyi söylemek yine de kolay değil. Diğer yandan, Filistin’deki mücadele bayrağının sosyalist grupların elinde olduğu 1970’li yıllarda da Türkiye’deki sağ-muhafazakâr kesimin Filistin davasına yaklaşımının şimdikine oranla çok daha mesafeli olduğu da unutulmamalı.

Ne yazık ki problemin özü işte bu zihniyet. Yani bir “dava”nın kendisinden ziyade o davayı kimin savunduğuna göre farklılaşan yaklaşımlar. Filistin meselesi FHKC ve hatta FKÖ gibi sol örgütlerin uhdesinde göründüğünde sağcılar meseleye mesafeli dururken, aksine Hamas ve İslami Cihad’ın Filistin davasının temsilciliğine geldiği dönemde solcuların sempatisi azalıyor.

1979’da Ankara’daki Mısır Büyükelçiliği’ni basıp ikisi Türk güvenlik görevlisi olmak üzere üç kişiyi öldüren Filistinli gerillaları teslim olmaya ikna eden İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş’in eylemcilerle kucaklaşma görüntüleri sağ siyasetin en önemli kozlarından olmuştu. (Millî Görüş hareketi bu konuda da sağ siyasetin istisnası durumundaydı.) Bundan birkaç ay sonra CHP’li Güneş’in dönemin ünlü bir kadın oyuncusuyla fotoğraflarının ortaya çıkarak bakanlıktan istifa etmek zorunda kalmasını CHP cenahı “İsrail’in komplosu” olarak görmüştü.

***

Sonra devran değişti, bölgedeki genel “İslamlaşma” dalgasının paralelinde Filistin davası sosyalistlerin kontrolünden uzaklaşıp İslami grupların etkisine girdi. Filistinli gerillaları kucaklayıp öpen CHP’li siyasetçiler bu dönemde AK Parti iktidarlarının Hamas’la ilişkisini sorgulayıp eleştirmeye başladılar. Burada Türk siyasetindeki “iktidar her ne yaparsa yapsın muhalefetin kategorik olarak itiraz etmesi gerekir” şeklindeki malum anlayışın yanısıra, “davaya değil davanın temsilcisine bakma” yaklaşımının da izleri var kuşkusuz. 

Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP bir süredir eski yanlışlarından uzaklaşmaya, toplumun bütününe ulaşmaya yönelik adımlar atıyor. Filistin ve Kudüs davasına -yeniden- sahip çıkma adımı da bunlar arasında. Saadet Partisi’nin öncülüğünde düzenlenen ve muhafazakâr-sağ-İslami kesimin kuruluşlarının ve sağ partilerin çoğunun destek verdiği bir mitinge CHP liderinin de katılmasına ne denebilir? Filistin ve Kudüs davası adına konuya bakılırsa sevindirici bir tablo siyasi yelpazenin geniş bir kesiminin Yenikapı’da bir araya gelişi. Ama Kudüs ve Filistin davası bizim elimizden çıkmamalı, bizden başkası bu davayı savunmamalı diyenler için rahatsız edici elbette bu tablo. Ama böyle olmamalı. Filistin ve Kudüs davası şu savununca doğru, bu savununca yanlış bir dava olarak görülmemeli.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Akil ve inanc 16 Şubat 2020 23:20
insana 100 sene once neredeydin' diye sorsan, yoktum' der. Azcik dusunse topraktan geldigini anlayabilir ama yine de ne 100 sene oncesine ne de 100 sonrsina akil etmez. 3 dk nefessiz 3 gun susuz durmaz da, 'ben ozgurum' diye zirvalar. Soru sacma ama yinede cvp: inanmak bilnekten sonra gelir. Bilmek icin de akil/suur gerekir lakin akil tek basina olursa sapitir. Ayet derki: Biz akil/şuur sahiplerini mukellef kildik"
Bölükbaşı 12 Şubat 2020 19:54
Filistin davası ayni zamanda bir Kudus davasidir ve bir musluman icin tum zamanlarin davasidir. Eğer 1970 lerin sag muhafazakarlari diyerek muslumanlari kasdediyorsan, ya tahlil ve tarih birikimin yetersiz veya politik durdugun yer itibariyle meseleyi bir/birkac siyasi tabelaya sıkıştırma kolayciligi yapiyorsun, bu dogru degil.
KARAR OKURU EK 11 Şubat 2020 22:23
Hayatımda satranç derneğine bile üye olmadım. Ama, eğri oturup, doğru konuşalım. Herkes CHP 'ye yükleniyor. Peki, o zaman ondan başka parti var mıydı ? Evliya bildiğiniz Fevzi Çakmaklar vs. engel olsaydı CHP veya Atatürk tek başına bunları yapabilir miydi ? Üstelik millet daha namazında niyazında iken. Size günah keçisi mi lazım ? Şeyh Said Şeriat isterken onu isyancı diye idam edenlerin arasında mesela İ. S. Çağlayangil solcu muydu ? Türkler, Atatürk'ü sevdi. Şimdi Erdoğan 'ı sevdiği gibi. Kürt isyancıların hakkından geldikleri için sevdi. Tek adamlığı da aynı niyetle sevdi. Vesselam.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:26
1
Hem Şeyh Sait Kürt isyancı diye idam edilmedi diyorsun... Hem de başka bir şey diyorsun. Senin aklın karışık.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 22:09
İbrahim Bey gaza gelmeyin. Takiyyedir, takiyye!
KARAR OKURU EK 11 Şubat 2020 20:51
Herkes show yapıyor... Filistin topraklarını fahiş fiyatlarla Yahudilere satanlar Filistinlilerdi. İsrail, satın aldığı topraklarda resmen devlet kurunca, dediler ki, bu toprakları ecdadımızın kanlarıyla aldık, kimseye yedirmeyiz... İyi de satarken Yahudi toprağı mıydı ? Türkiye, İsraili ilk tanıyan devletlerin başlarında gelir. Şimdi menfaat zamanında ecdadını hatırlıyor. Arapları o kadar seviyorsanız Suriyede ne işiniz var ? O kadar Müslümanız, bu kadar banka ve haneleri kim üretip, tüketiyor ? Bazen de komşusu açken dünyanın öbür ucuna medyatik yardım gidiyor... Hiç kimse masum değil...
zeynel çelikbilek 11 Şubat 2020 19:58
Allah (cc) hiç kimseyi kerhen bir işi savunmak zorunda bırakmasın. Hele de bir gazetenin genel yayın yönetmenini. Bir KARAR okuru olarak içine düştüğün açmazı anlıyorum, İbrahim Bey. Kılıçdaroğlu ve CHP'yı savunmak için kırk dereden su taşımak. Bunca emeği İstanbul'un su sorun hallolur, İmamoğlu, 'Milli Şef' olur. Avrupa, Filistin sorununu 'İnsanî' değil, 'Yahudi' yanı olarak okur. Zat-ı âliniz bunu benden daha iyi bilir elbette; yok mu o kırk dere meselesi. Allah işinizi âsan eylesin. CHP değişti de ben göremiyorsam, bana ve benim gibi körlere basiret, feraset, idrak izân nasıp eylesin.
Zafer Çalışkan 11 Şubat 2020 19:15
Amerika ya dikkat bizimkilerde dikkat bu günkü K.Kılıçdaroğlu nun açıklamalarında sonra dikkati dağıtmak İÇİN ekran kabadayısı EYYYY diye hamle yapabilir
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 17:40
Sayın Kiras, sağ siyaset ifadeniz sol siyaset jargonu ve gerçek değil. İslamcılar bir bütün olarak veya parça parça bir tez sahibidir. Sol hareket sadece Bekaada kamp kurabildiği, FHKPC hareketi ile özdeş olduğu için Filistin meselesine sahip çıkmıştır. THKPC hareketi Suriyede boyunun ölçüsünü göstermiştir.
E.K 11 Şubat 2020 17:32
Zorba Israil...! diyor sn yazar...9 milyondan az nufuslu bir ulke. Ve 1.5 milyarlik musluman nufusu...nasil zorbalik yapabiliyor? Filistinliler Filistin i bizim kadar dert ediyor mu acaba?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 20:19
5
17.32, Büyünce anlarsın.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 17:29
Ibrahim bey. Fotoğraflarda sadece Davutoğlu filistin atkisi takmamis görünüyor. Tuhaf bir durum değil mi?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 20:20
1
Çok tuhaf. Davutoğlu İsralin adamı olabilir.
Osman Nuri 11 Şubat 2020 17:10
Türkiye'de siyasi parti liderleri, partilerinin tabanını (yani halkı) temsil etmezler. Kendilerini temsil ederler. Kendileri isterse Kudüs'ü savunur, isterse Beşar Esed'i savunur. Siyasi Partiler Kanunu partilerin tapusunu o partilerin liderlerine vermiştir bir kere... Demokrasi parti içinde olur. Bir ülkede "parti içi demokrasi" yoksa o ülkede "demokrasi" y-o-k-t-u-r.
Mustafa Karagöz 11 Şubat 2020 16:40
Eğer 1969 yılında kanlı pazar günü emperyalizme karşı Amerikan 6.filosuna hücum eden Aydın Yurtsever Gençliğe tuzak gurup iki genci öldürmeseydiniz belki bugünler böyle olmayacaktı. CHP EMPERYALİZME YANİ AMERİKA YA KARŞI OLAN BİR PARTİDİR. VE YİNE CHP AMERİKAN MUCİDİ OLAN SİYASAL İSLAM A DA KARŞIDIR. BİZ DEDELERİMİZİN YAŞADIĞI ANADOLU MÜSLÜMANLIĞINI BENİMSEYEN BİR PARTİYİZ..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 17:58
14
Chp dinci ve islamci bir partidir. Herkes gibi dini kullanmak istedi elinde patladi. Medinelilerinde elinde patlamisti. Aslan yavrusu kucukken sevimlidir ama buyutunce doner dahibini yer. Chp'nin alevileri yok saymasini Yaviz bile yapmadi. Chp, Akp'den daha gericidir.
Boş boş laflar 11 Şubat 2020 18:12
2
Emperyalizm ne demek?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:24
1
CHP dinci bir parti mi? Bir daha düşünün...
KARAR OKURUMürsel 11 Şubat 2020 16:09
Akp fanatizim yüzünden ters köşe oldu! Doksandan gol yedi.( Nokta) Chp doğru yolda.Yarın için millete belge verdi.Ümit bitmez..
cumhur 11 Şubat 2020 14:46
Ya Resulullah Ebubekir'i neden bu kadar çok seviyorsun diye sormuşlar.Resulullah ya Ebubekir demiş.Birisi sana kötülük yapsa ne yaparsın demiş.O da iyilik yaparım demiş.tekrar aynı soru ve aynı cevap!Sonunda Ebubekir ömrümün sonuna kadar kötülük yapsa yine ben ona iyilik yaparım demiş.Peygamberimiz yanındakilere "neden onu bu kadar sevdiğimi şimdi anladınız mı" demiş.Bu ülkede yaşayan her Allah'ın kulu en az bizim kadar bu vatanın evladı ve sahibidir.Kimseyi muhakeme etme hakkımız yok!
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 13:49
Demografiyi dönüştüren dönüştürene... Millet evinde ocağında, köyünde kömetinde, kasabasında şehrinde huzur içinde yaşamayı unuttu Ortadoğu’da...
cem azade 11 Şubat 2020 13:41
filistine bakışım ne ilk kıble olması ne hırıstiyanların kutsal şehri olması nede yahudilerin vadedilmiş topraklar olması benim için kudus ve filistin zorbalıkla bir halkın yok edilmesidir mazlumların gariplerin kimsesizliğidir o dini masallar beni zerre bağlamıyor umrumda da deildir filistin halkı gariptir mazlumdur kimsesizdir kudüs filistinlilerindir
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 18:08
2
Niye kudus Araplarin olmak zorunda? Mesela Fas neden berberlerin degilde Araplarin? Yada Kurtlerin topraklari nedeb Araplarin? Mesela Kudus neden Kenanlilarin degilde araplarin (siz filstin deyin, mahsuru yok) olmasi gerekir? Mesala 22 Arap devleti olmadan once bu topraklarda kimler yasiyordu? Ah mazlum Arap milleti ah? Kerkuk araptir arap kalacak! Ta collerde gelip kafkaslara deve basi gibi uzanan bu topraklar araplarindir!
Karar okuru 11 Şubat 2020 13:15
İnsanlık ölmedi ya... mazlum her yerde mazlumdur. Garip her yerde gariptir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:17
M. Kemal Atatürk'ün çizdiği çizgiden ne kadar uzaklaşıyoruz farkında mısınız? O bize medeniyeti, batıyı örnek almamızı öğütledi. Şimdi gelinen noktada CHP Kudüs mitingine koşuyor. Maalesef AKP herşeyi İslamcı bir tarafa doğru çekti, hatta Atatürk'ün CHP'sini bile... Yakında kadınların şahitliği erkeklerin yarısı kadardır, hukukta kısasa kısas mitinglerine de Saadet Partisi ile CHP birlikte katılacak. Karşı devrim hiç hissettirmeden (belli aydın kesimler için fazlasıyla aşikar olarak) böyle böyle yaygınlaştırılıyor...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:43
3
Vah, vah!...
mehmet 11 Şubat 2020 15:49
7
Evet ya.. Mesela bir şapka kanunumuz vardı kaldırdı bu islamcılar. Ne güzel yahudi şapkası ile mutlu mesut medeni medeni cirit atıyorduk etrafta. Halbuki medenileşmek için ne kelleler alındı, ne heykeller dikildi meydanlara. Bin yıllık tarihmiş bu topraklarda..pehh..Neme lazım. Neredeyse uzaya çıkacaktık ama durdurdular medenileşme hareketini. Çok gericiler canımmm. Neyse, uykudan önce masallar bu kadar..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:10
1
Mehmet, ben sizin din ozgurlugunuzu savunuyorum. Din ozvurlugu sadece kadinlarin baslarini ortme olarak algilamamak getekir. Mesela erkeklerin salvar giymesi (kot pantolon da neymis), gibi. Kiravat takarak Kudus isgali mi protesto edilir. Allah islami sadece kadinlar uysun diye gondermedi ya!
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:30
0
İyi ki bir şapka kanunu var, keşke fes kanunu yapsalarmış... Fas’ın fesini giyer otururdunuz, yenilen fesleri, takkeleri başınıza örülen çorapları hiç düşünmeyin, hem de şapka kanunundan 100 yıl sonra... Yiyenlere afiyeti şeker olsun, yemezse namerttir!
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:10
Sizde biliyorsunuz chp nin samimi olmadığını...ama....neysee.
karar 11 Şubat 2020 14:37
2
kalplerinimi yardınız.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 20:21
3
14.37, kalpleri ortada zaten
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 11:42
Suriyeli göçmenlere demediğini bırakmayanların Kudüs söz konusu olunca ayağa kalkması tam bir riyakarlık.
Pesimist 11 Şubat 2020 14:44
3
Yalnız ikisini karşılaştırmak gerçeği görmemektir. Suriyeli mülteci sayısı milyonları buldu. İş imkanı, kiralık evler azaldı. Oysa aynı şeyi Kudüs için diyemeyiz. Ak Parti'ye oy veren akrabalarım bile Suriyelilerin gitmesini istiyor. Yani olaya gerçekçi yaklaşın. Duygularınızla ve anakronizm sosuna bandırılmış Ensar-muhacir romantizminizle bakmayınız..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:33
1
Kişi kendini nasıl bilirse başkasını da öyle sanırmış. Kaldı ki üçkağıtçılıktan, göz boyamaktan daha iyidir yapılan...
Krr 11 Şubat 2020 10:32
Cübbelinin ZORUNA gitmiş. Üzülmüş şeyhimiz. Sakalını sıvazlayıp düşünmüş de düşünmüş. Caiz değil böyle mitingler demiş. Aha fetva veriyorum "caiz değildir gidilmeyecek". Nereye gidilmeyecek? Kudüs Mitingine. Aslında Filistin meselesinin neden çözülmediğini daha iyi anlamamız için iyi bir örnek. İslamcı tayfanın bu kafası en büyük sorun, kibirli çok bilmiş tutumları ikinci büyük sorun. Onlar ile Filistin, Kudüs meseleri çözülmez. Hala dur hele, one minit diyenler!! Selamlar
Pesimist 11 Şubat 2020 14:23
1
Mitingi iktidar organize etseydi Cübbeli denen zat, gidenlerin sevap kazanacağını söylerdi.
karar 11 Şubat 2020 14:36
1
cübbeli gibi karaman,erbaş gibiler fetva verdiğinde kırk kere düşünür sonra vicdanımın sesine uyarım.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:17
EN GÜZEL ÖĞRETİCİ TARİHTİR. NEDEN Mİ YAPTIM SAPTAMAYI ? İŞTE YANITI. İSMAİL HANİYE FİLİSTİN LİDERLERİNDEN. ÜLKEMİZE NE ZAMAN BİR FİLİSTİN LİDERİ GELSE, CHP BİR MANGA ASKER OLUP, KONUYA YAKIN DURAN BATI ÜLKELERİNE, DIŞ POLİTİKAMIZIN YANLIŞ OLDUĞUNU ANLATMAK ÜZRE TURLAR DÜZENLER. HANİYE VE BENZER TURLAR BU SINIFTANDIR. KONU İLE İLGİLİ BİLİNÇ YOKLAMASI YAPIYORUM GARP CEPHESİ HEP BÖYLE EYLEM KOYMUŞ, BİR İKİ SOSYALİST DIŞINDA. GÜNEŞ DOĞUDAN BATACAK MI TAKİPTEYİM?
karar 11 Şubat 2020 14:34
0
israil yöneticiside tbmm sinde izeet ve ikramla karşılanmış bir de konuşma yapmıştı
Fikret 11 Şubat 2020 08:36
Ülkenin hali ortada. İnsanlar işsizlikten ve açlıktan kendini yakıyor, ekonomi berbat, hukuk çoktan ölmüş, ifade ve fikir hürriyeti perişan vaziyette. Suriye meselesi felakete doğru gidiyor. Rejim değişmiş. Muhalefetin derdi Kudüs. Bravo valla
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:31
Her ne kadar Kudüs üç din için kutsal olsa da biraz din bağlamından ayrı ele alınsa veya yanında insanlık dramına daha çok dikkat çekilse Filistinlilerin yaşam koşulları, yaşadığı acılar daha çok öne çıkarılsa başka bir çok ülke insanı da sorunla ilgilenme ihtiyacı duyar, kendi hükümetlerini, politikacılarını zorlayıcı teşebbüslere girişebilir düşüncesindeyim. “Tekbirci, sarıklı cübbeli, bağırıp çağıran, tehditkar sloganlar atan insanlar”, dünyanın başka yerlerindeki insanları, sivil toplum örgütlerini korkutuyor, uzak tutuyor.
mehmet 11 Şubat 2020 16:02
2
Sorunu cübbeli sarıklı adamlar öyle mi? Yazık.. Korkarak mı öldürüyorlar müslümanları? Sözde(!) tanrıyı kıyamete zorlamaya çalışan evangelistlere ne söyleyeceksin? Yada BM kararlarının(İsrail yanlısı olsa bile) hiç birine uymayan ve devamlı zulmeden İsrail'e? Bush Irak savaşında bu bir haçlı seferidir demişti. Çoğu Arap ülkesi tek adam rejimi ile yönetiliyor. Batıda demokrasi ile yönetilen ülkelerde liderlerini seçen kimler?
Ehl-i İrfan 11 Şubat 2020 08:20
28 Şubat'a giden yolda Refahlı belediyenin düzenlediği "Küdüs Gecesinden"post-modern darbenin sivil ayakları, o günkü laikperestler, bugünkü Kudüs Mitingi’nialkışlıyorlar... O günkü sakallı mürteciler şimdi onlara gül yüzlüler gibi geliyor. Nedir, ne oldu? İrtica tehlikesi ortadan kalktı mı? Yoksa karşımızda ‘daha büyük bir düşman’ mı var? Doğru söyleyin. Siz kolay kolay Kudüsçü olmazdınız... Hidayete ermenizdeki baş sebebi öğrenebilir miyiz? Sayın Kiras,bu mantığınıza 28 Şubat'ın binlerce mağduru şöyle der."Yerin kulağı var,bizimde kulağımız var.Biz yer miyiz?"
karar 11 Şubat 2020 14:32
0
aptal dostum olacağına akıllı düşmanım olsun.
bilal. 11 Şubat 2020 08:20
Ne kadar pişkin insanlar, yıllarca Allahın dinine savaş açacaksın, ezanı türkçe okutacaksın, islami ne varsa yasak edeceksin sonra da kudüs mitingi diyeceksin. gülerler adama.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:05
3
İlk filistin davasında komünist dediğiniz kişilerin FKÖ Savaştılar umarım bunuda biliyorsun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:11
bir imamoğlu çıktı mescidimizi, kitabımızı aldı; şimdi de kudüs'ümüzü alıyor elimizden. ağlamak istiyorum annee...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 06:41
Aslinda eb sahibi olmaki Chp. Denizlerin mirası anti emperyalist ve mazlumlarin yaninda durustur Filistin.
Mustafa ALSANCAK 11 Şubat 2020 06:37
Nedense KUDÜS DENİLİNCE DAHA ÇÖK FİLİSTİNLERE BİRŞEYLER YAPMA HEREKETİ BAŞLAMAKTADİR KUDÜS SADECE İSLAM DUNYASİNİN DEGİL DİGERRİNLERİNERESSE ALANİ DİGER BİLİNEN PEK COK DİNLERİN DE ENTERSE.AMA MAALESEF UMAN DUNYASİNİ HESAPLAMAYA KALKARSAK KUDÜS VE FİLİSTİNLERE EB CONERT YARDIMI BİZ TURKLER VERMEKTEYİZ. PETROL ZENGİNİ ARSİZ ÜLKELER KONUSMALAR ESNASİNDA FİLİSTİNLİLERDEN BİZE NE DEDİKLERİNİ DUYARSİNİZ. YİNE BİZİM CEFAKAR MİLLETİMİZ ONLAR İCİN DELİCE BAGLİDİR ESASİNDA ARAPLARIN BİRBİRLERİNİ SEVMEDİKLERİNİ DE COK İYİ BİLİRİZ. İSRAİL ORTADOGUNUN CİBANBASİ OLMAYA . DEVAM EDİYOR .NE ARABİN YÜZÜ NE S
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:54
1
Büyük harfle yazdığınız yorum bir nevi çevre kirliliği gibi duruyor.İnsanın içinden okumak gelmiyor,okumadım nitekim.
Mustafa ALSANCAK 12 Şubat 2020 17:17
0
Sayın 1054 yorumcu arkadaşım: lütfen kusura bakmamanı rica ederim.Büyük harflerle yazdığım İçin özür dilerim bir defa daha. Filistin davasında Türkiye olarak hep Filistinlilerin arkasında durmuşuzdur hükümet politikası olarak. Marmara gemisi ileFilistinlilere koşan Türkleri İsrail yaylım ateşine tutmuştu.Biraz da zengin Arap ülkelerinin Filistinlilere kesenin ağzını açmaları beklenir. Şimdi hararetli bir şekilde CHP’nn Yenikapı mitingine hangi maksatla katılmış oduğunun altında bir bit yeniği arayanlar çıkmakta. Bu katılım doğrudan doğruya Kılıçdaroğlu’nun kendi insiyatifiyle de gerçekleşmiş
evin 11 Şubat 2020 05:32
filistin meselesini islamcıların elinden kurtarmak gerekiyor zira islamcıların bu konuda tüm mevzileri ele geçirmesi en çok israile yaradı...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:11
4
İsrail seni neden rahatsız ediyor ki? Onlar da İslamcı düşmanı.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:12
2
Bir kere kurtarıldı ve israil kuruldu.ikincisini göremeyesiniz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:45
4
Ne tesadüf. İsrail de Filistin meselesini İslamcılardan kurtarmak istiyor.
Pesimist 11 Şubat 2020 14:27
0
İslamcılar anca lafta kalırlar. Bu mitingi caiz görmeyen Cübbeli bu tür slogancı İslamcılara ne diyordu "Sen daha mahallendeki camiinin yolunu bilmiyorsun bir de Filistin'e cihada mı gideceksin" Maalesef toplumumuz sadece sloganlar atan ama icraata gelince ortadan kaybolan zevat ile doldu.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:09
4
İslamcı değilsen (tabi hristiyan ve Yahudi de değilsen) Kudüs diye bir meselen neden olsun ki?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 05:18
merak etmeyin. Bir gün oraya da bir manga asker göndeririz bu gidişle. orası üç din için de kutsal. Hamas oldukça filistin sürekli taraftar kaybeder. Çünkü aşırı radikal ıslamcı bir örgüt ve filistin de de çok fazla taraftarı var ne yazık ki
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:19
1
Zaten isarailliler de hep çiçek çocukları. Hiçbiri aşır yahudi veya siyonist değil...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:11
1
Dünyada şu anda İsrail tek radikal din devleti. Bunu göremeyen gözler ne kadar da kör.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:07
bunlar hep oy için
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:00
Sol gençler Filistinin bağımsızlığı için canını verirken, ABD’ye karşı bağımsızlık mücadelesi verip 6. filonun ülkemize gelmesini protesto ederken İslamcılar onlara vatan haini, kızıl komünist diyordu.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:54
Keşke herkes ama herkes geçmişile yuzlesse. .. Ama nerdeeee
Uzunca tarife gerek yok. Millet İttifakı Kudüs Mitingi düzenlemiş. Pek bir kalabalık olmamış. Yine de aferin. Gayet de iyi yapmış. Ama İsrail'in Türkiye'deki tercihi de Cumhur İttifakının devrilip yerine Millet İttifakının gelmesidir. Cumhurun bunu dikkate alması gerekir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:41
29
Aksine. O soğukta bile muazzam bir kalabalık vardı.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:12
13
boş bir yorum olmuş .
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:36
10
Mitingde iki parti yoktu.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:22
2
İsrail ve Amerika her zaman Cumhur ittifakını destekler. Bu kadar kolay hem ekonomik anlamda hem de siyasi anlamda Türkiye’yi sömürebildikleri bir dönem olmamıştı. İsrail’in can düşmanı kim: Esad. Türkiye Suriye’de kimi istemiyor: Esad. 2 kere iki dört eder.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 12:34
2
İsrail Tayyibe hayran. Onun gibi kandırılanı bulamayız diye iktidarda tutuyor. Saf olma
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:14
AKP yaparsa hamaset... Başkası yaparsa siyaset...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 06:21
36
Ak Parti ne yapmış? Soruna dikkat çekmek mi, sorundan kendine menfaat sağlamak mı yaptığı? Mavi Marmara’nın ekmeğini yedi, sonra döndü “bana mı sordunuz giderken” dedi. Ölen öldüğüyle kaldı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN