Back To Top
Demokrasinin zayıf karnına darbe

Demokrasinin zayıf karnına darbe

 - Son Güncelleme: 20.08.2019 Salı 08:22
- A +

Diyarbakır, Mardin ve Van’da yeni seçilen HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasını terörle veya bölücülükle mücadele olarak değerlendiren yok gördüğüm kadarıyla. Bir siyaset tarzının, bir yönetme anlayışının inşası kapsamında atılan adımlar olarak görülüyor yapılanlar. Bu yönüyle tehlikeli bir gidişatın habercisi olarak görülebilir bu operasyon.

Seçilmelerinin üzerinden 5 ay bile geçmeden görevden alınan üç belediye başkanı hakkında kovuşturma, soruşturma ve yargılama süreçleri devam ediyor. Dolayısıyla haklarında mahkûmiyet kararının çıkması bile beklenmeden bu adımın atılması muhtemelen başka seçilmişler için de bir “emsal” oluşturmanın hedeflendiği kuşkusuna yol açıyor.

Dolayısıyla bu konuyu HDP’nin meselesi, siyasi Kürtçülerin meselesi, etnik bölücülerin meselesi olarak görmek ağaçlara bakarken ormanı fark etmemeye götürebilir bizi.

HDP’nin öteden beri terör örgütüyle arasına mesafe koyacak yaklaşımlardan geri durmadığı doğru... “Türkiye partisi” olması adına kendisine verilen krediyi sorumsuzca tükettiği de doğru. Bölücü, ayrıştırıcı etnik siyaset dilini bir türlü terk edemediği de doğru…

Ama bunlar hem yasal kovuşturmaların değil siyasi eleştirilerin konusu olması gereken hususlar hem de yakın zaman öncesine kadar AK Parti sözcülerinin de pekâlâ şu veya bu maksatla söyleyebildikleri lafların HDP’lilerin ağzından çıktığı zaman suç sayılması tutarsız ve adaletsiz.

***

Demokrasi deyince, millet iradesi deyince ilk akla gelen siyasi kurum HDP değil tabii. Ama milletin birliğini demokrasi dışı yöntemlerle temin etmenin mümkün olmadığını düşünenlerin, millet iradesini bir ahlaki değer olarak benimseyenlerin karşısına bu partinin günah galerisini çıkartıp “bunları mı savunuyorsunuz” demek haksızlık.

HDP’nin anayasal/demokratik sistem içinde var olmasını ve bu partiye oy veren vatandaşların tercihine saygı duyulmasını istemek etnik bölücülüğü onaylamak anlamına gelmez. Mamafih bu iki bölge çok ince bir çizgiyle ayrıldığı için dışarıdan ve uzaktan bakanlar kimin ne tarafta olduğunu fark etmekte güçlük çekebilirler. Dolayısıyla bilhassa siyaset zemininde istismar konusu da olabilir oradaki mevcudiyetiniz.

Bu yönüyle HDP, tabiri caizse, demokrasimizin zayıf karnı. Vatandaşın sandık tercihini, millet iradesinin üstünlüğünü savunmanın en zor aşaması belki. Ne var ki millet iradesi dediğimiz kavramı veya değeri hoşlanmadığımız fikirler, beğenmediğimiz siyasi tercihler sözkonusu olduğunda da savunamayacaksak demokrat olmayız, oportünist oluruz.

***

İktidarın HDP’li belediye başkanlarına yönelik hamlesini terörle veya bölücülükle mücadele kapsamında değerlendirmek maalesef hiç de akla uygun görünmüyor. Atılan adımı bu konulardaki aşırı hassasiyetle açıklamak inandırıcı gelmiyor. Öyle olsaydı “teröristbaşı” veya “bölücübaşı” dediğimiz Abdullah Öcalan’ın daha birkaç ay önce İstanbul seçimi için özel olarak kaleme aldığı mektubunu devlet gücüyle kullanıma sokmaktan imtina edilirdi. İktidar sözcüleri tarafından HDP’lilere İmralı’dan gelen mektup istikametinde oy vermeleri çağrısı yapılmazdı. Seçim sonuçlarını etkilemek için Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılıp konuşturulması sözkonusu olamazdı.

Zaten gerekçe gösterilen hassasiyetler samimi olsa bile terörle mücadele, bölücülükle mücadele bu yolla olmaz. Diyarbakır’da, Mardin’de, Van’da halkın yarısından fazlasının verdiği oyu çöpe atmak, “senin verdiğin oyun kıymeti” yok mesajı vermek siyaseten akıllıca bir tutum değil. Bu insanların demokrasiyi, demokratik mücadeleyi bir seçenek olarak görmelerine engel olmak en çok terör örgütünü sevindirir herhalde… Buradan milli birliğimizi güçlendirecek bir netice çıkacağını beklemek abes olur.

Haddizatında devletle milletin hassas bağlarını oluşturan birtakım sembolik mekanizmalarla oyuncak gibi oynamak çok tehlikeli. Siyasetin fil adımlarıyla paldır kültür girmemesi gereken bir züccaciye dükkânı burası. Hukukun sınırları içinde kalmalı siyaset. Çünkü ülkenin ortak çıkarını gözetmeyen bir siyaset son tahlilde hepimize zarar verir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Millet iradesi muğlak bir tanım İrade gösterdiği zümre Her istediğini yapar diye bir saçmalık olamaz. De facto bir durum tespit edilmiş Önüne geçilmiş Siz de ben de biliyoruz Orada neler olup bittiğini
vatan yahut silistre 20 Ağustos 2019 18:28
AKP’nin suçları saymakla bitecek gibi değil… Bunlardan her biri onları yargılamamız ve haklarında karar vermemiz için yeterlidir. Hemen akla gelenleri birlikte anımsayalım: Yolsuzluk ve hırsızlık yapmak, yapanları korumak. Soyguna katılmak Devletin en değerli varlıklarını yabancılara yok pahasına satmak. Dış güçlerle, yabancı firmalarla gizli anlaşmalar yapmak. Hukukun üstünlüğüne, kuvvetler ayrılığına, devlet organlarına karşı olmak. Yargıdan kaçmak, dokunulmazlığa sığınmak. Görevini doğru yapan namuslu kamu görevlilerini işten uzaklaştırmak, kızağa almak sürmek. Beceriksiz,birikim
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 17:52
Anladığim kadari ile icisleri bakani belediye baskani atayabiliyor. Niye seçim yapılıyor ki. Şakamokrasi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 16:12
demokrasiyi zayıflattınız. şimdi şikayet ediyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 16:00
Türkiye'de AKP ile beraber islamcılarda kaybetti bundan 20 yıl önce ben iyi hatırlıyorum AKP yokken islamcılar aynen şöyle diyordu Biz iktidar olursa özgürlük getireceğiz Adalet getireceğiz eşitlik getireceğiz kimse ezilmeyecek diyordular ama maalesef 18 yılda AKP ye destek veren islamcılarda gördük ki rantı parayı makamı ve saltanatı gördükleri için yan çizdiler ve görmedik duymadık İşitmedik moduna girdiler AKP nin 18 yılda (lk birkaç yıl hariç )son yıllarda yaptığı bütün zulümlerin bütün haksızlıkların ve liyakatsızlık ların suçunun ortağı islamcılardır
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 18:43
11
16:00, bir de sizin o müslümanlara çektirdiklerinize hatırlayın ! Dua et de onlar size, kimi Atatürkçü çevik generallerin onlara davrandığı gibi davranmaya tenezzül etmiyor.
AKP nin yalancı hırsız havuz medyası üç gündür Ekrem İmamoğlu'na saldırıyor Ekrem İmamoğlu niye tatil yaptı diyor Havuzun kurbağaları Ben buradan hemen söyleyeyim havuz medyasının kurbağaların a sizin reisiniz Erdoğan milyar dolarlık Jet uçakları ile durmadan dünya seyahatlerine çıkıyor önce siz reisiniz Erdoğan'ın seyahatlerini eleştirin Ondan sonra konuşun havuz kurbagaları
harun s 20 Ağustos 2019 15:21
Sayın yazar ülkede demokrasi mi kaldı ki zayıf karnına darbe yapılsın 15 Temmuzdan birkaç gün sonra yani 20 Temmuz'da AKP ve Erdoğan Türkiye'ye ve Türk halkına karşı büyük bir darbe yaptı olağanüstü hallerle kanun hükmünde kararnameler ile halkın ensesinde boza pişiren ve milleti mahveden AKP ve erdoğandır bu sebeple ülkede Demokrasiyi rafa kaldırıp yerine Tek Adam rejimini grup ülkeyi babasının mal gibi hoyratça sömüren AKP ve erdoğan'dır
Erzincanli 20 Ağustos 2019 15:05
Bu sabah yaptigim paylasimi yayinlamadiniz.Yazik. Ne kadar elestirel gozuksenizde sansur ruhunuza islemis birkere.
AKP Genel Başkanı Erdoğan Türkiye'de kaldığı sürece çok sinirli oluyor geze mediği için mutsuz oluyor bence Erdoğan'ın bir an önce dünya seyahatine çıkması lazım Mesela iki üç ay Türkiye'ye gelmesin çünkü Erdoğan Türkiye'de olduğu sürece çok sinirli oluyor ve bütün sinirini halktan ve muhalefetten Çıkartıyor bu sebeple Erdoğan bir an önce milyar dolarlık Jet uçaklarına binip dünyayı şöyle bir seyahate çıkması lazım Çünkü dünyayı gezdigi zaman Erdoğan mutlu oluyor
mutlu yücel 20 Ağustos 2019 14:47
AKP mecliste çoğunlukta, cumhurbaşkanımız yetki yönüyle, tığ teber şahı merdan, büyük şehirleri de kaybettiğine ve bir daha kazanmayacağına göre, belediyeleri kapat yetkisini de ver valilere, bitsin sorun, önünde dört sene var, kim öle kim kala.Biz Esat ı demokrat bir mihvele çekmek isterken o bizi zindanlara gönderdi.
harun s 20 Ağustos 2019 14:49
AKP yandaş Havuz medyası birkaç gündür İstanbul'da olan Selden dolayı Ekrem imamoğlu'nun suçluyorlar daha 2 sene önce İstanbul'da 30 kişinin öldüğü sel felaketinde AKP'li bakan çıkıp aynen şöyle demişti bu Allah'ın takdiri bir ilahi iştir bir şey yapamayız demişti Şimdi ise AKP liler ve havuz medyasının kalemşörleri Ekrem İmamoğlu niye tatil yaptı imamoğlu yüzünden sel felaketi oldu demeye başladı havuz çetesi tayyip milyar dolarlık jetleriyle dünyayı geziyor ona bi laf eden havuz kurbası yok..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 14:46
Sayın yazar, Ispanya’da Bask ve Katalonya, B. Biritanya’da Kuzey İrlanda örneklerinde de görüldüğü gibi, Demokratik devlet demek, kendisine tanınan özgürlükleri devletin altını oymak için kullananlara hoşgörü ile yaklaşmak demek değildir. HDP Kürt halkının dili, kültürü için devletle ve hükümetle oturup çatır çatır bu ve benzeri hakları talep edeceğine, Ortadoğu’yu bölüp parçalayarak güçsüz ve güdülür devletçikler yaratmak isteyenlere hizmet ediyor. Kendi düşen ağlamaz, ağlamamalı...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 14:08
Allah razı olsun. Diyanetten de bir açıklama beklerim açıkçası. Şayet sadece akp.llerin diyaneti değilse
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:39
Dünyanın hangi ülkesinde seçilmiş vali veya belediye başkanı teröre destek veriyorsa koltuğunda oturturlar. Demokrasi mi beka mı sayın yazar?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:57
2
Abdullah in mektubunu Osman in kırmızı bültenle aranırken televizyon söyleşisisini nasıl değerlendiriyosun peki birader.12 39 sana soruyorum ha.
Efedamat 20 Ağustos 2019 13:38
0
Bu iddiaların mahkemece karara bağlanması gerekiyor. Hukukun olmadığı yerde beka dan söz edilemez.
sisi 20 Ağustos 2019 14:38
0
destek? Boyle bir hukuk karari varmi?
İbrahim Erdoğan 20 Ağustos 2019 12:09
Sayın Kiras, Eleştirilerimizde bazı karşı savları da öne sürüp denge sağlamaya çalışmak zorundamıyız?.. HDP'nin "Türkiye partisi olma" konusunda kendisine verilen krediyi sorumsuzca tükettiğini öne sürüyorsunuz!.. Bu iddinızın isabet oranını belirleyecek olan yine seçmenin iradesi değilmidir?.. Seçmenin bu şehirlerde verdiği not da apaçık ortada... HDP''nin avukatı değilim, bünyesinde kendisini savunabilecek yeterliğe sahip akıl ve izan sahiplerinin olduğunu da görüyorm... Ancak bu siyasete kendisini ifade edebileceği alan mı bırakılmıştır?.. Biraz insaf lütfen!..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:59
Sayın Kiras, belediye imkankanlarının PKK'ya peşkeş çekilmesinden hiç bahsetmediniz. Böyle bir şey yok mu, size göre bu mühim bir şey değil mi?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:29
1
Asıl belediye imkanlarını yandaşlarına peşkeş çeken kayyumlara bak sen.. El konulan Belediyeler kayyum döneminde ne kadar borçlandırılmış ve bunun la ne yapılmış ???
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 13:49
9
12.29, Devlet PKK'ya nasul yardım yaptıklarını açıkladı. Senin de bildiğin bir şey varsa açıkla.
Ehl-i İrfan 20 Ağustos 2019 10:28
Sayın Kiras,Diyarbakır, Van ve Mardin'i terör örgütünün atadığı komiserler yönetmeseydi, bu operasyona gerek kalmazdı. İddia edildiği gibi, bu operasyonla Kürtlere zulm edilmedi, aksine PKK'nın dayatmasıyla Kürtlere zulmedenlerin zalimliğine son verildi. Hiç bir rejim ve yönetim demokrasiyi silahlı terör ile yok etmeye çalışan yerel ve genel siyasete izin vermez.Demokratik hak altında, binlerce şehidimizin kemiklerini sızlatma bahasına terör destekçiliğine cevaz verilemez.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:31
4
Şu yorumun "irfan" neresinde ? Senin adın, borazancıbaşı olmalıymış.Ortada LEGAL bir parti var. HALKIN SERBEST İRADESİYLE SEÇİLMİŞ belediye başkanları var, borazancıbaşı. Yargı kararı olmadan görevden almalar demokrasiye darbedir, demokrasi düşmanlarının borazancısı !!!
Ali Osman 20 Ağustos 2019 10:10
Milli iradeye darbe lamı cimi yok Dindarlar Kemalistlerden bile daha acımasız. neyse Şeref’lerini Gül ve Davutoğlu kurtarıyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:47
Kayyum ile yürümez bir yerde sapar sapanda toslar
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:43
İbrahim Bey bugünkü yazınızla bir ilgisi olmayacak ama "Karar" gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak size naçizane bir önerim olacak:Eski MEB bakanlarımızdan Prof.Dr.Ömer Dinçer'i gazetenizde köşeyazarı olarak görmek istiyorum.İnanıyorum ki ufuk verici yazılarıyla karar okurlarına fayda sağlayacaktır.Saygılarımla.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:09
Millet iradesi millete hizmet için kulanılır!
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:58
yapılan yanlışa herkesin karşı çıkması sayesinde yanlış engellenir. aksi taktirde eşkıyalık normalleşir. karar yazarlarının çoğunun yanlışa karşı çıkması bu açıdan önemli. ülkem için teşekkür ederim
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:55
Hendek leri pkk lı lar kazma kürkleri kazmadılar. Belediye lerin kepçe ve dozer leri ile kazılar. Daha sonra içine mayın döşediler ve 1 yılda 800 asker polis vatandaş şehit oldu.Sayın Kiras hdp yi kim yönetiyor?! Abdullah Öcalan mı?, Selahattin Demirtaş mı?,Murat Karayılan mı?,Cemil Bayık mı,Sezai Temelli mi?,böyle parti mi olur.Pkk ve hdp nin o bölgede tek parti diktatörlüğünü kurmak hedefi olduğu bilmiyorsunuz?Demokrasiler kendilerini korurlar. insan hayatı herşeyden daha değerlidir. Yaşam hakkı en temel insan hakkıdır BENCE.
KARAR OKURUz 20 Ağustos 2019 10:52
0
Paşam o zaman madem mahkeme kararínı beklemeyecektiniz sizin için õnemsizdi seçime hiç sokmayacaktınız .Ya da partiyi niye kapatmíyorsunuz okadar bilgi belge herşey madem bu kadar ortadaysa.milli iradeymiş peh peh peh !!!
KARAR OKURU Hakkı Sever 20 Ağustos 2019 11:18
0
Kepçeler ve dozerlerle hendek ,tünel kaçılırken Devlet neredeydi
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:32
0
Gecenin köründe belediyenin kapısını kırıp giren devlet, hendek kazılırken, içine mayın döşenirken, çevresindeki evlere silah yığılırken uyuyor muydu ? Doğru soru, hendekleri kim kazdı, değil, hendeklerin kazılmasından kim karlı çıktı ?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 13:47
10
12.32, Hendek işini savunanlar kayyumdan rahatsız.
Mustafa Cumhur Küçük 20 Ağustos 2019 08:44
Sayın hocam bu belediye başkanlarının PKK ya verdiği destekle ilgili tek bir cümle kurmaz iken tamamen TCK ya uygun bir şekilde yapılan görevden el çektirme işlemi karşısında bu tepkinizi anlamak mümkün değil. Adamlar Şehit yakınlarını, devletin vergisiyle bütçe oluşturan belediyelerden çıkarıyorlar, belediyenin tüm kaynaklarını eş başkanlar aracılığı ile PKK ya gönderiyorlar, sonrada hukuk, adalet vsss. Yapmayın bunu. Siz nereye su taşıyorsunuz bilelim. İbrahimin ateşinemi, yoksa ibrahimin ateşine su taşıyan karıncaya su kalmasın diye suyu başka yeremi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:16
1
yalanı tekrar etmek onu gerçek yapmaz. madem kaynaklar pkk'ya gönderiyorlar, niye tutuklanmıyorlar, niye ysk aday olmalarına izin verdi. yalan içinde yüzüyorsunuz, sandıkta yenilen akp, istanbulda yapamadığını bu üç ilde yaptı.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:22
0
Teröre destek veren arıyorsanız seçim önü imralıdan mektup getirenlere, osman öcalanı trt ye çıkaranlara bakın. İktidarınızı uzatmak icin ülkenin dibine dinamit koyanları alkışlıyorsunuz. Ayıptır, günahtır.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:49
0
Küçük, eğer, o dedikleriniz yapıldıysa, ortada “suç” var demektir. Ama, söyledikleriniz şu an itibariyle "iddia"dan ibaret. Suçun cezalandırılma yeri mahkeme. Belediye başkanları, yargının kararı ile değil, Erdoğan'ın iradesi ile görevden alındılar. Dindarlar, Türkiye’deki adaletsizlikleri eleştirirken, hukukun temel kurallarından HERKES, SUÇU İSPAT EDİLİNCEYE KADAR SUÇSUZDUR ilkesinin Mecelle tarafından formüle edilen şekli, "Beraet-i zimmet asıldır" ifadesini dillerinden düşürmezlerdi. Ahlakları dillerindeymiş.
Umut Emiroğlu 20 Ağustos 2019 10:29
0
Bu söylediklerini nereden biliyorsun, yaparlarken yanlarında mıydın? Şayet varsa bir şüphe, istihbarat ve polisinle delilleri toplarsın ve konuyu yargıya taşırsın. Adamlar bu dediklerinden suçlu bulunursa hüküm giyer sen de görevden alırsın. Ama ortada böyle bir durum yok. Bahçeli ve Soylu'nun kendi indlerinde doğru sandıkları şeyler aslında milletin bir kısmının duygusal kopuşunu sağlayıp, bölünmeye gidecek yolun adımları. Bu yapılan, oradaki seçmene, senin de oyunun da bir değeri yok deyip insanları siyaset dışı mecralara itmektir. Zulümdür. Ve zulmün sonu mağlubiyettir. Bugün olmazsa yarın,
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:04
13
9.16, Görevden alınan başkanlar biz PKK'ya destek vermiyoruz demiyorlar. Sana ne oluyor?...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:06
8
9.22, Saf mısın? Saf numarası mı yapıyorsun. Kandil aleni CHP'yi destekledi. APO'da tarafsız kalın dedi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:23
Sandığa saygı Oya saygı ülkemizin demokrasi ve birliği için önemli.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:50
Bahçeli’inin, demokrasinin kanallarını tıkayıp, insanlara dağdan başka seçenek bırakmayan faşist politikasının piyonu olan Erdoğan, İstanbul yenilgisini hazmedemedi. Dünkü operasyonlar, İmamoğlu’nu görevden almanın, sandığa tekme atmanın provaları. Suriye’de savaş başladı. Rejimle yani Esed, Rusya ve İran’la karşı karşıya getirildik. Halk da, hamaset gazını hemencecik yer. İşte o an, Erdoğan’a gün doğacak. OHAL ilan edip, İstanbul’u kurtaracak.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:42
Bu yonetim sekli sadece iktidari biraz daha uzatir, ancak millete refah ve huzur getirmez.
İbrahim Erdoğan 20 Ağustos 2019 12:15
0
Uzatır mı, yoksa bu debelenmeler tam tersini mi ifade ediyor!..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:07
Sayin Erdogan ve Sayin Bahceli bir elmanin iki yarisi gibi birbirini tamamladi ve hicbirsey surpriz olmaz bu ulkede
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 06:39
Toprak bölmek şehit görmek isteyenler, orda durun. Bu millet sizi ve sahiplerinizi artık ezberledi. ALLAH tan korkun.
MAZLUM'U GETİRİN BANA! Şark Bülbülü filmi vardı.Rahmetli Dincer Çekmez,dayak yemek istediğinde,bu repliği söyler,kendini Kemal Sunal dövdürüdü. Bu iş böyle gitmez.Yalan,yağma, tehdit, şantaj,iftira, ceza, israf, zorbalık var.Bu ülke ve toplum böyle gitmez. Yahu adamlar suçlu ise yargıla halkın iradesini gasp neden! Bursa,İstanbul,Ankara,Ordu belediye başkanlıklarına neden kayyım atamadın! Bu iş böyle gitmez. Hadi buyrun seçime bir tokat daha yiyin. Artık dayak yemek zevk oldu sizin için.
Karar 20 Ağustos 2019 03:41
Artik milletin oy vermesi bosuna, birileri hicbirsey olmadan bile belediye baskanlarini gorevden alabilir. Sira Anakara ve Istanbul da bunu yazin cok kisa zamanda Imamoglu ve Yavas'a gule gule diyecekler.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 02:35
Reis her pozisyona atama yapıp şirket gibi yönetmek istediği için en sonunda halk beni seçti belediye başkanlarını da ben atarım diyecek. Tıpkı bakanlar gibi olacak. İçişleri bakanı seçilmemişken, belediye başkanının seçilmesine ne gerek var diyecek Reis. Siz hala anlamadınız Reis’in aklında yatan düzeni. Abdülhamit olmak istiyor.
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 10:58
18
Reise tam destek hep destek.
ülkücü turan 20 Ağustos 2019 02:07
ülkede Teröre destek veren bir parti varsa o da akp'dir 23 Haziran seçimlerinde katil Osman Öcalanı canlı yayına çıkartan ve 30.000 kişinin katili Abdullah Öcalan'ın mektubunu Okutan AKP Teröre En büyük desteği veren partidir ve açılım süreci adı altında PKK ile oslo'da ve Dolmabahçe'de müzakereler imzalayan AKP bir numaralı Terör destekçisidir ve AKP Suriye'deki kafa kesenvahhabi terör örgütlerini destekleyerek en büyük suçu işlemektedir bu sebeple AKP hakkında bir an önce kapatma işlemi yapılmalı
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:18
8
O zaman Kürtler niye AKP'ye oy vermiyor. Madem ki o kadar yardım etti Kürtlere.Akp Kürtler için açılım sürecinde oy kaybetmeyi de göze alarak çok şey yaptı.Ama Kürtler kendilerine her zulmü yapan CHP yi seçti.Öcalanin trt ye çıkarılması bir hayra vesile oldu.Artik Öcalana kimse inanmıyor.
göktürk börü 20 Ağustos 2019 01:58
bu ülkede AKP'li değil isek Erdoğan'a biat etmiyorsak hepimiz teröristiz hainiz ve potansiyel Suçluyuz ve Erdoğan'ın gözünde hepimizi zilletiz bu ülkede AKP'ye oy vermiyor Sak AKP'li değilsek yahut Erdoğan'a biat etmiyorsan hepimiz bunların gözünde terörist hain ve Zillet iz işte ülkenin geldiği nokta
sosyalist yurtsever 20 Ağustos 2019 01:49
halkın seçtiği belediyelere Kayyum atandıktan sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yani sarayın koltuk değneği Bahçeli Süleyman Soylu adlı gestapo şefini arayarak kutlamış işte görüyorsunuz ülkenin geldiği durum ülke tam anlamıyla Faşizm ile yönetiliyor faşizmin adı da AKP faşizmi girdi yanlarına aldıkları MHP ve Perinçek Ergenekon faşizmi
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:40
AKP 2002 yılında Demokrat 2005 yılında liberal 2010 yılında Kürt çü 2013 yılında ulusalcı 2018 yılında perinçekçi avrasyacı 2019 yılında milliyetçi faşist bir konuma geldi ****Yani kısacası AKP dümeni bozuk bir araba gibi her yere savruluyor****
üniversiteli erkin 20 Ağustos 2019 01:38
AKP Genel Başkanı Erdoğan özgürlükleri ve Demokrasiyi adaleti hiçbir zaman sevmedi ki Erdoğan Anıtkabir'e çıkarken bile yüzü asık çıkıyor Atatürk'ü sevmeyen adamdan bu Türkiye'ye dünyaya bir hayır gelir mi
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 15:22
5
üniversiteli erkin, sen nasıl Erdoğan’ı sevmek zorunda değilsen, Erdoğan’da Atatürk’ü sevmek zorunda değildir. Ayrıca, Atatürk’ün zamanında Türkiye tek parti diktası ile yönetiliyordu, demokrasi ile değil. Bu gün başımıza dert olan Kürt sorunu da o zamandan kalma. “ Bir Türk dünyaya bedeldir “ , Türk öğün çalış, güven. “ Ne mutlu Türk’üm diyene. “ vs de aynı dönemin faşizan söylemeleridir. Üniversiteli adam bunları da bilmeli. Büyük tavsiyesi olarak kabul et !
serkan aydoğdu 20 Ağustos 2019 01:27
Bana bundan 20-30 yıl önce Siyasal islamcılar iktidar olacaklar ve insanlara özgürlük adalet eşitlik getirecekler kul hakkı yemeyecek ler Mazlumlara zulm etmeyecekler diyenler şimdi bu söylediklerinin tam tersini yapıyorlar kul hakkı yiyorlar insanlara zulmediyorlar ve bu yaptıkları zulümlerin yolsuzlukların üzerine bir de din kılıfı geçiriyorlar işte 20-30 yıl önce adalet eşitlik özgürlük diyen islamcılar bugün insanların analarından emdiği sütü burnundan getiriyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:26
Osman ocalan kayyum olarak atansin kirmizi bultenle aranan bir belediye baskanimiz olsun. Hem boylece bultene de ,aramamiza da gerek kalmaz , yeri belli olur. Arada cikar Erdogana oy falan da ister. Daha ne olsun.
avukat ertan 20 Ağustos 2019 01:21
AKP ve Erdoğan şöyle düşünüyor Ben seçimi kaybetsemde zorla ellerinden alırım Nasıl olsa Adalet bitti hukuk bitti her şey benim elimde diyor Erdoğan Tek Adam rejimi ile yönettiği ülkede kendi gibi düşünmeyen herkesi potansiyel terörist hain Zillet olarak gören bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız Erdoğan'ın kafasındaki plan şu eğer ben seçimlerde kazanamıyorsan bu sefer kazananın elinden zorla alırım kafasını yaşıyor Erdoğan ve zorla alıyor..
musto 20 Ağustos 2019 01:17
İktidar treni kaçırdı açılım saçılım adı altında ortağı olan fetöcülerle birlikte doğu ve güney doğudaki vatan sever kürt ve arapları korumasız bıraktı hedef tahtası yaptı sahip çıkmadı çoğunluk tası tarağı topladı batıya göç etti.Çalışacak iş sahaları kısıtlı hava limanı açmak duble yol yapmak karın doyurmuyor polisiye önlemler ile PKK daha çok sempatizan topluyor.
talha 20 Ağustos 2019 01:18
esasında Erdoğan'ın umurunda değil Türkiye'nin ne olduğu ve ne olacağı Çünkü Türkiye'yi içine kapattı Erdoğan kendi iktidarının ve kendi Tek Adam rejiminin sürmesi için Türkiye'yi dünyadan koparttı 3. sınıf bir Ortadoğu ülkesi 3. sınıf bir rejim yaptı özgürlükleri bitirdi Demokrasiyi ve adaleti rafa kaldırdı ülkenin her tarafı artık korku politikasına teslim en ufak muhalefet edeni hapislere dolduruyorlar halkın seçtiği belediye başkanları Kayyum adı altında görevlerden alınıyor Yani sizin anlayacağınız Erdoğan artık şunu düşünüyor Yeter ki bana bir şey olmasın da isterse Türkiye yok olsun de
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:16
Sevgili yazar, siz hangi ülkede yaşıyorsunuz da kesin mahkumiyet kararı arıyorsunuz? Bu ülkede insanlar mahkemeye çıkmak için bile iki yıl tutuklu olarak bekliyor. KHKlı belediye başkanlarına mazbataları verilmediğinde ciddi bir itiraz gelmedi kimseden. Böyle böyle her şeye alıştırdılar bizi. Hayretimizi kaybettik.
diyarbakırlı 20 Ağustos 2019 01:10
Siz AKP'yi Erdoğan'ın yönettiğini mi zannediyorsunuz yanılıyorsunuz AKP'yi Ergenekon ve Pelikan Çetesi yönetiyor çünkü Erdoğan'ın artık başka bir çaresi kalmadı sarayını ve iktidarını korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor Eskiden düşman olduğu bütün Kişi ve gruplar ile Erdoğan Birlik oldu Bunun tek sebebi var Çünkü AKP ve Erdoğan iktidardan düştüğü an yargılanacaklar bugüne kadar 17 yılda o kadar çok suç işlediler ki o kadar çok insanın kanına girdiler ki bu sebeple Erdoğan ve AKP liler çok korkuyorlar yargılanmaktan ve hapse girmekten bunun içinde Türkiye'yi içine kapattılar ve Ergenek
internet filozofu 20 Ağustos 2019 01:03
artık şunu anlayın AKP ve Dinciler hiçbir zaman Demokrasiyi sevmediler ve sevmeyecekler insan haklarını özgürlüklerini siyasal Dinciler sevmezler ve sevmeyecekler çünkü siyasal Dinciler de bir eziklik var Batı medeniyeti gibi özgürlükçü insanlara Saygılı bir konuma asla gelemiyorlar bunun verdiği eziklik ile beraber her zaman baskıyla faşizmle ve diktatörlükle kişileri yönetmeye elde etmeye çalışıyorlar Bu sebeple Ben her zaman söylerim siyasal Dinciler islamcılar ya artık adına ne derseniz deyin ve özellikle AKP Erdoğan hiçbir zaman demokrasi özgürlüğü ve insan haklarını sevmedi ve sevmeyecek
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:12
4
İslâmiyet demek insaniyet demektir. İnsanca yaşamanın adresidir İslâmiyet.. Ondaki adil düzene insanlık henüz ulaşmış değildir. Bu bir iddia değildir. Bir hakikattir. Tarihi İslam şahittir. Devri Asr-ı Saadet ve sonrasında Ömer bin Abdülaziz ve Selahaddin-i Eyyubi ve diğer bazı adil yöneticiler şahittir. Tarihte vuku bulan bazı zulüm ve cinayetler kesinlikle İslamiyetten uzaklaşmanın ve onun emirlerine riayetsizlikten gelmektedir. Zaten o zamanlarda da devrin âlimleri bu zulüm ve cinayetlere karşı hakkı bilaperva söylemişlerdir.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:16
2
(devamı..) Bugün ise Müslüman memleketlerde meydana gelen zulüm ve cinayetler yine İslamiyetten uzaklaşmanın ürünüdür. Kuran bir karıncaya bile bilerek basmayı yasaklarken nasıl olurda insan haklarını görmezden gelir? Bu yüzden yaşanan yanlışları "Din" ve "İslamcılık" ile bağdaştırmak büyük bir yanlıştır.. Şahısların veya partilerin hataları sadece onları alakadar eder!! Batının güzellikleri İslamdan gelir bizdeki çirkinlikler ise batıdan gelir.. Zira ahlak becayişliği olmuştur.. Tarihe bakabilirsiniz.. Not; Kesinlikle bu yorumu sırf İslamı müdafaa için yazıyorum.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:56
AKP Yİ ERGENEKON PERİNÇEK VE PELİKAN ÇETESİ ELE GEÇİRİLDİ
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:22
istanbul, Ankara, izmir belediyelerine de kayyum atayacaklardir. Kim engel olabilir? iktidar, donusu olmayan bir yola girmistir.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:02
24
AKP iktidar oldu olalı İzmir CHP'nin. Ama kayyum atanmadı. Demek sen boş konuşuyorsun.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:04
3
Ne büyük lütuf. İstese görevden alırdı halbuki!
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:02
5
1.04, Boş konuşmaya devam ediyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN