Back To Top
Dış politikayı içeride tüketmek

Dış politikayı içeride tüketmek

 - Son Güncelleme: 06.02.2020 Perşembe 06:59
- A +

Dış politikadaki sorunların çözümlerini iç politikada tüketmek… Siyasetçilerin en fazla kaçınmaları gereken husus budur herhalde. Hem muhalefetin hem de iktidarın… Ama daha çok iktidarın. Çünkü icraat makamında olan kadroların sorumluluğu tabii ki daha fazla.

Dış politikanın konusu milli çıkarlardır. Milli çıkarları iç politika mücadelelerinde kullanmak/harcamak en basit ifadeyle kendi kendimize kötülük yapmak olur. Türkiye’nin iç siyasetinde dış politika konularının son zamanlarda haddinden fazla tartışma ve çekişme konusu olması bu bakımdan tehlikeli bir gidişatın habercisi sayılmalı.

Ama dış politika konularının, yalnızca siyasi partiler arasındaki mücadelenin değil, ideolojik kamplaşmaların da konusu olması tehlikeli. Ezbere Rus taraftarlığı, ezbere Amerikan karşıtlığı, ezbere Arap dostluğu, ezbere Avrupa düşmanlığı vs.… Bunları dış politika tartışmalarına karıştırmamak lazım. Kahvehane sohbetlerindeki yaklaşımları hariciye koridorlarına sokmamak lazım.

Bu noktada gereken hassasiyeti göstermesi gerekenler elbette siyasi kadrolar. Siyasi kadroları bu hususta denetlemesi gerekenler ise öncelikle -aydınlar başta olmak üzere- toplumun seçkinleri. Seçkinlerimizin bu yeterliğe ve ehliyete sahip olup olmadığı meselesi bir tarafa, politik ve ideolojik temelli yaklaşımların samimiyetiyle ilgili kuşkuların kamuoyunda giderek ağırlığını artırdığı bir süreçte neyin ülkemizin ve milletimizin hayrına olduğunu gösterecek ölçütler de giderek belirsizleşiyor.

***

Milli çıkarlar konusunda hassasiyet sahibi olma iddiasındaki kişi ve grupların üzerine titremeleri gereken temel kaide olsa olsa şudur: Milli çıkarların korunup geliştirilmesinin yolu slogan ve hamaset değil dış politikayla ilgili karar alma süreçlerinde rasyonalite zemininin asla terk edilmemesidir.

Ne yazık ki biz sloganı, hamaseti, boş böbürlenmeyi seven bir toplumuz. Bu konuda birbirimizle yarışıyoruz. Belki de yakın tarihimizin sosyal psikolojimiz üzerinde bıraktığı travmalar yüzünden gerçeklerle başımız hoş değil. Komplo teorilerine sarılmamız, içi boş retoriklere düşkünlüğümüz bundan olabilir. Ancak bu zaafımızın günlük siyasete malzeme olmasına izin vermemek gerektiği de unutulmamalı.

Son olarak, Rusya destekli Suriye güçlerinin saldırısı sonucunda şehit olan askerlerimizin acısını bir daha yaşamamak için ne yapmak gerektiğini düşünmek ve tartışmak yerine kendini komplo teorilerine veren yazarçizer ve siyasetçi takımı maalesef bu hususta ümit uyandıracak durumda görünmüyor.

Türkiye’nin ABD ile veya genel anlamda Batı ittifakıyla ilişkileri elbette teslimiyet veya bağımlılık ilişkisi olmamalı. Rusya ve İran gibi ülkelerle ilişkilerimizin de bağımsız bir anlayışla bölgesel çıkarlarımızı gözeten bir perspektiften yönetilmesi icap eder. Bu siyaset aslında Türk hariciyesinin iki asırlık geleneğini teşkil eden denge siyasetinden başka bir şey değil. Türk devletinin adeta reflekslerine dönüşmüş stratejik tercihlerden söz ediyoruz. Dolayısıyla diplomasi kadrolarına bırakılsa neredeyse otomatik pilotun idaresindeki uçak gibi idare edilebilecek bu denge siyasetinin içeride alkış alan “dış güçler” edebiyatına feda edilmesi çok acı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

***

Halihazırda hem AB ve Avrupa ile ilişkilerde hem de Ortadoğu’da tıkanan dış politikamızın sahil-i selamete çıkarılabilmesi için Türkiye’nin gerek ABD ile gerekse Rusya ile ilişkilerinin mahiyetini her şeyden önce coğrafi konumuna bağlı olan siyasi ve askeri gerekliliklerin belirlediği unutulmamalı.

Bu sütunlarda daha önce de altını çizmeye çalıştığımız üzere bugünkü problemler bağlamında cevaplanması gereken soru şu: Batı ittifakının bize karşı tutumu -geçmişte Rus yayılmacılığına karşı desteğine ihtiyaç duyduğumuz İngiltere’nin sonradan varlığımıza tehdit anlamı taşıyan Ortadoğu siyasetine yönelmesi gibi- dış politika treninin makas değiştirmesini gerektirecek bir mahiyette mi?

Bu soruyu soğukkanlılık içinde ve Türkiye’nin geleneksel dış politikasını da şekillendiren jeopolitik şartları göz önünde tutarak cevaplandırmak gerekir. Devletler arasındaki ilişkilerde temel kriteri “milli çıkarlar”ın teşkil ettiğini göz önünde tutmadan yapılabilen “mahalle kahvehanesi analizleri”ne göre değil. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 07 Şubat 2020 16:43
Allah gerçekleri konuşmaktan,doğruya doğru eğriye eğri demekten,haktan,adaletten,hukuktan,insanca yaşamanın kurallarından kimseyi ayırmasın.Bu yo lda emek sarfeden yazarları,çizerleri,blim adamlarını yüce Mevla korusun.Menfaatini her şeyin üstünde tutanları kahreylesin.Kaleminize ve yüreğinize sağlık...
musto 06 Şubat 2020 16:16
Dağ fare doğurdu. cumhur başkanının dünkü konuşmalarından beklediğimiz,Savcılar göreve çağrılacak,KIZILAY hakkında inceleme başlatacak.Yardım kurumu hakettiği yere getirilecek, halk gönül rahatlığıyla bağışlarını yapacak.Meğerse eski genel kurmay başkanı milletin vekillerinin iradesine saygısızlık yapmış.Milletin vekilleri bu güne kadar kimlerin iradesine boyun eğdiğini 5 yaşındaki çocuk dahi biliyor.AKP millet vekilleri talimatı aldılar bu günden itibaren savcılığa suç duyurusu ve manevi tazminat davaları açılacak.Sözde Türk milleti adına karar verecek Mahkemelerimiz adil karar verecek.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 23:09
1
Kızılayın hortumunun ucu nerden cikiyo herkes biliyo ki.kim araştırabilir kim yazabilir.kizilay başkanı zaten o işler için oraya getirildi.
populizm elestirisi 06 Şubat 2020 15:09
Ciddi bir populizm elestirisi yapilmadan toparlanamaz Turkiye, cunku ulke raydan cikmis durumda. Kendisini hicbir hukuki, ahlaki ve profesyonel normla sinirlamayan ve iktidarini surudurebilmek icin herseyi mubah goren populist bir zihniyet yonetiyor ulkeyi. Ulkenin genel ve uzun vadeli milli cikarlari degil iktidar cikarlari belirliyor herseyi. Dis politika, ic politika, kurumlar, istatistikler hepsi iktidarin araclari. Ibrahim Kahveci gosteriyor istatistiklerin nasil manipule edildigini, bu yolla mesela issizligin ve enflasyonun dusuruldugunu! Populizmle hesaplasmadan nasil cozum bulunacak?
Mehmet 06 Şubat 2020 13:16
Çadır kültüründen kurtulamadık.Okumiyoruz,dinliyoruz,arin üzerinden inmedik ve hamaseti seviyoruz.Ilim,ırfan,teknik vs bizi ilgilendirmiyor.Daha kılıç ve ok ile savaş kazanacagimizi düşünüyoruz.Ticareti,ilmi,tekniği,eskisi gibi azınlıklar yapsin,calissin bizde yiyelim derdindeyiz.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 18:11
7
Diriliş seyredenlerin çoğu
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 19:18
7
18.11, İşkemden atıyorsun. Diriliş seyredenler İHA, SİHA yapıyor...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 14:55
11
Kılıç ve ok ile savaş kazanacağını kim düşünüyor...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 12:43
Şurda yazdığımız yorumlara sohbet biçiminden çıkarıp az çeki düzen versek içimizden yabancı dil bilenler toplaşsa bir savunma metni yazsa uluslararası kuruluşlarda okunacak, telaffuzu en iyi olan da okusa bu kadar rezil rüsva olmayız.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:43
Dış politika dışta değil içte meydanlarda, salonlarda sürerken çığ altındaki 5 kişiyi kurtarmaya gidenlerin 33’ü daha öldü. Uçak düştü 3 kişi öldü, 179 yaralı var, birinin akıbeti belli değil. Tüketile tüketile her şey bitti. Sıra kalanların aklına geldi...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 13:55
13
11.43, Bu kafa milleti inadına AKP'li yapar.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 13:56
24
Kafana saksı düşse AKP'den bileceksin.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:23
Sayın yazar adamlar ne yaptığını biliyor mu ki.zavallilar.ulke yonetilmiyo artık.yokus aşağı yuvarlaniyo.bi de içeriye bakın.her yer kepazelik.Cig için gidenler çiğ altında kaliyo.ucak kazasına gidenler kaza yapiyo.ya bunlar hep tesadüf mü.yoksa liyakatsizleri doldurdular her tarafa mi.ben AFAD yöneticilerinin nasıl seçildiğini biliyorum.hepsi tanıdık. Yazık bu ulkeye
Takipci 06 Şubat 2020 10:21
Tesekkurler sn yazar. Maalesef yandas kurumlar ve hemserilik zihniyeti Milli Cikar'larin onune gecti.
mustafa 06 Şubat 2020 09:54
Nedir bu milli çıkarlar ? dışarıda her türlü ihvan hareketini desteklemeye calısıyorlar ben bu ihvancıları desteklemek zorunda mıyım ?
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:59
6
Sorun da bu zaten.
Bir Türk 06 Şubat 2020 09:14
Dış politikada son yıllarda yapılan tek doğru Kırım Türklerine sahip çıkılmasıdır. Aynı hassasiyeti Doğu Türkistan Türkleri için iktidardan beklemekteyiz.
Bir Kürt 06 Şubat 2020 11:54
14
Anadolu Türklerinin akrabası olan Kıbrıs Türklerine sahip çıktığımız gibi Anadolu Kürtlerinin akrabası olan Suriye Kürtlerine de sahip çıkmalıyız.
Bir Arnavut 06 Şubat 2020 11:56
3
K.Makedonya Arnavutlarını unutmayalım.
Bir Abhaz 06 Şubat 2020 11:57
2
Gürcistan Abhazalarına da sahip çıkmalıyız.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 11:58
12
"kendisi himmete muhtaç dede, nerde kaldı gayrıya himmetede" "camdan evi olan başkasının evine taş atmaz"
Bir Kürt 06 Şubat 2020 18:15
4
Oylamalara bakarsak K.Makedonya Arnavutlarına sahip çıkmak makbul ama Kuzey Suriye Kürtlerine sahip çıkmak makbul değil. Ama Anadolu Kürtleri, bu ülkenin Anadolu Türkleri ile eşit haklara sahip asli unsuru. Yersen...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 08:07
suan ki kadrolara baakıyorum da... Otobüs söforu var bir tane anlatıyor bilim tarih felsefe öyle bir kadro. Kahvehanenin nabzini tutuyor zaten parti. Bir hareket cekelim kahvehanelerde konusulsun. oralara hitap eden bir durus bir üslup var. Ulaaaaaeeyn tarzi yaklasımlarla hollandaya haclı seferi bile yapmıstık hatırlarsanız. incirligi kapatırız bos soylemleri. Putin e hayt huytlarla gelindi buralara. o yüzden daha hala neyin uyarısı bu. Kötülük edecekler ülkeyi ettikleri kadar sonra degistiricez.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 06:08
Eğitimsiz, liyakatsız kadrolardan “mahalle kahvehanesi analizleri” ve bu doğrultuda kararlar dışında ne beklenir. Onlardan monşerler gibi politik analiz bekliyorlarsanız daha çok beklersiniz.
Sayın Kiras, Karar'ın verdiği habere göre: "Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi." Yani sözkonusu tezkere sessiz sedasız uzatıldı. Kimse "Askerimizin Somali'de ne işi var" demiyor. Ama ülkemize karşı ciddi tehtitleri bertaraf etmek için Suriye ve Libya'ya asker gönderirken muhalefet kıyameti koparıyor.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 02:03
"Diplomatik kadrolara bırakılsa otomatik pilota bağlı uçak gibi idare edilebilecek" dış siyasetten bahsetmişsiniz. Maalesef Davutoğlu'nun dışişleri başdanışmanlığı,bilahare dışişleri bakanlığı,başbakanlığı ile hocanın "stratejik derinlik" tezleri peşinde bu otomatik pilota bağlı devir sona ermiş, rus uçağının düşürülmesinden sonra akıllar başa devrilmiş, daha reel politikalar izlenmeye başlamıştır. Batıya aşırı bağımlılığın zararı olduğu kadar rusya veya çin'e de aşırı bağımlılık zararlı elbette. En doğrusu hiçbirine tam bağımlı olmadan, kendi gücünü de fazla abartmadan tam bağımsız politika
Karar Okuru 06 Şubat 2020 01:53
Iceride ic politika hovardaca tuketildi. Durustluk, vicdan ve insaniyet tuketildi. Sira onun icin dis politikanin iceri servisine geldi. Tuvalet kagidi kalmayinca zimpara kagidi hikayesi. Alicisi olur mu? Gorecegiz.
Bu mükemmel analizi inşallah yalaka gazeteci kılıklı omurgasızlarda okusa da belki içlerinde zerre kadar namus, haysiyet, şeref, vicdan ve ahlak kalmışsa biraz utanırlar.Geçen gün Akif Beki yazmıştı,Cumhurbaşkanına yalakalık yarışına giren gazetecilerin sordukları sorularla ilgili yazısını okurken rabbim şahittir ben utandımBu sanal ortama giren yazılar kaybolmayacak hep ortada olacak.O yalakaların torunları kendilerinden utanacaklar..İyiki varsınız İbrahim bey.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 00:49
Bravo! Budur.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 00:45
2011'den beri Erdoğan iç ve dış politikada büyük hatalar yapıyor. Bu hataların ülkemize maliyeti de çok büyük oldu. Toplumda karşılıklı hoşnutsuzluk çok yüksek düzeyde. Adalet sıfırlandı. Ekonomi berbat. Yolsuzluk korkunç boyutlarda. Aramızın kötü olmadığı bir ülke yok.
Basiret ve ego 06 Şubat 2020 00:45
Ya abd türkiyenin yanındayız diyor...bizi ahmak yerine alıyor...madem türkiyenin yanindasun pydpkk ya karşı neden yoksun tamda karşımızdasin..!çünkü esed ve rusya ya karşı fitne peşinde sin turkiyeye! Abd bizi kandırarak pyd ve israil e çalışmıştır suriyede...ey yetkili görün artık ihaneti!
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 10:19
6
Ne komik. Desteklemiş ihanet olmuş. Öbürü Türk askerini öldürmüş sus pus. Seversin aldırmaz söylersin kaldırmaz.
Dış güşlerin çokonemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu yazı. Evveliyatı bostan olanın ahiri cacık olur. Ne idü ki ne yapacak. Gidecek denilenler duruyor; gelecek denilenler hala gelmedi. Dostum-kardeşim muhabbeti demek ki çokonemli değilmiş. Ama olsun suç dış güşlerde. Yersen tabi. Afiyet olsun...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 00:38
Amerikan demokrasisi Trump'ı akladı. Oysa Amerika'daki muhalefet Trump'ı mahkum etmişti...
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 00:23
Reisin bütün diş politikası iç politikaya yönelik. Yani bütün çaba yenden seçilebilmek. Ülke batmış umurunda değil hep ben, hep ben.
KARAR OKURU 06 Şubat 2020 14:56
4
00.23, Demek ki Reis milletin istediği dış politikayı uyguluyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN