Back To Top
Doğu Türkistan ‘komplosu’

Doğu Türkistan ‘komplosu’

 - Son Güncelleme: 08.01.2019 Salı 08:37
- A +

İnsanlar neden komplo teorilerine inanmak ihtiyacı duyarlar? Mevcut gerçeklikten rahatsız oldukları, kabul edemedikleri için. Komplo teorileri bu insanlara kabul edilebilir buldukları “başka bir gerçeği” mevcut gerçeğin yerine geçirme imkânı verir.

Diyelim ki Türkiye’nin ABD ve Avrupa karşısında “Avrasya bloğu” içinde yer alması gerektiğini savunuyorsunuz. Bu çerçevede Çin’le ilişkilerimizin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Dost ve müttefik olarak bağrımıza basmamızı istediğiniz Çin devletinin Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur halkına karşı gerçekleştirdiği baskı ve mezalim haberleri en fazla sizin canınızı sıkar. Üstelik bugüne kadar “mazlum Müslümanlar” veya “esir Türkler” söylemlerinin de şampiyonluğunu yapmışsanız karşınıza çıkan bu tatsız gerçeğin yerine “başka bir gerçeklik” aramaya başlamanız kaçınılmaz olabilir.

İçine düşmüş olduğunuz bu zor durumda yardımınıza koşacak argümanlar zaten Pekin’le organik ilişki içinde olan gruplar tarafından bol üretilip piyasaya sürüldüğü için işiniz kolay aslında.

Dersiniz ki Batılı emperyalist güçler bizim Çin’le aramızı bozmak için bu yalanları uyduruyorlar. Aslında Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlara yönelik bir baskı falan yok. Olsa olsa oradaki Türklerin arasına karışmış olan IŞİD ve el Kaide militanlarına karşı bazı operasyonlar yapılıyor olabilir ki bu da her hükümetin en doğal hakkıdır zaten… 

Çok sıkışırsanız şunu da söyleyebilirsiniz tabii: Evet Çinli dostlarımızın bazı yanlışları var ama bunları tam da bu dönemde gündeme getirmek ortak düşmanlarımızın işine yarar. Gerekirse konuşup kendi aramızda çözüm bulabiliriz… Ancak Türkiye’deki Çin dostlarının çok azı bu aşamaya gelmiş görünüyor. Büyük kısmı hâlâ “gerçekliği topyekûn inkâr” aşamasındalar.

Bu bakımdan, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünün içinde tutulduğu toplama (veya çalışma) kamplarını uluslararası kuruluşların gelip görmesine izin vermeyen Pekin hükümetinin dünyadaki tepkileri düşürmek için geçtiğimiz günlerde ortaya attığı ve buram buram mizansen kokan “eğitim ve spor kampı” fotoğraflarını Türkiye’de bazılarının “gerçeğin fotoğrafı” zannetmesi mümkün.

***

Oysa bütün dünya biliyor ki Doğu Türkistan’da Çin uzun zamandır bir etnik temizlik programı uyguluyor. Bir taraftan -en büyük kısmını Uygurların oluşturduğu- Müslüman Türkî toplulukları Çin’in iç bölgelerine sürmeye ve asimile etmeye bir taraftan da bu bölgeye Han Çinlilerini yerleştirmeye yönelik bir demografik dönüşüm gerçekleştiriliyor. Yarım asır öncesine kadar sembolik bir Çinli nüfusun yaşadığı bölgede bugün itibarıyla Türk ve Çinli nüfus oranları neredeyse başa baş hale gelmiş bulunuyor.

Çinliler bu etnik temizlik çabasıyla da yetinmiyorlar. Doğu Türkistan’da yaşayan insanlar üzerinde her alanda çok ağır baskılar uyguluyorlar. En başta da kültürel görünürlük ve dinî hayat üzerinde… Yıllardır her Ramazan ayında bu tür haberler duyulur sonra unutulur. Bu haberlerin de doğru olmadığını iddia edenler var. Halbuki “öğrencilerin ve devlet memurlarının oruç tutmalarının ve camiye gitmelerinin yasaklandığı” dolaylı şekilde de olsa Çin devletince resmen açıklandı. Çin devleti bu tür olayları pek fazla gizlemiyor, yalnızca kendi yorumuyla dışarıya açıklıyor. Sözgelimi Temmuz 2009’da binlerce insanın katledildiği Urumçi olaylarını yalanlamadılar. Yalnızca katledilen Uygurların sayısını 197 olarak açıkladılar ve bu kişilerin “cihadcı” örgütlere mensup olduğunu ileri sürdüler.

***

İşin aslı şu ki Türkiye’de taraftar bulmakta güçlük çekmeyen komplo teorilerinin aksine Batı dünyasının Doğu Türkistan’da olup bitenler konusuyla ilgisi çok sınırlı. Hem coğrafi uzaklığın ve Çin devlet sisteminin yol açtığı enformasyon eksikliği yüzünden hem de -maalesef söylemek durumundayız- buradaki insanların kültürel kimlikleri ve dinleri yüzünden. Buna rağmen Batılı haber ajanslarının ve insan hakları kuruluşlarının ilgisi olmasa bizim oradaki gelişmeler hakkında bugünkü kadar bilgimizin ve ilgimizin olması mümkün olmazdı herhalde. Yani bizim ve genel olarak İslam dünyasının Doğu Türkistan davasına ilgisizliği, haklı olarak Müslümanlara karşı çifte standartlı yaklaşımından şikâyet ettiğimiz Batı dünyasını bile aratır seviyede.

Ama neyse ki bizi bu utançtan kurtaracak komplo teorilerimiz var!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
engineer 09 Ocak 2019 16:16
çinlilerle bor-karbür tesisi ortak yatırımının temeli atılıyor, teknoloji transferi şartı var, yüksek katmadeğerli işlenmiş bor üretilecek, geçen sene bor madeni ihracından 4 milyar dolar gelmiş.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 23:50
Ibrahim beyin makalesi malum medyanin gercekci bir analizi ve tanimlanmasi, ama alinacaklarini hic sanmiyorum...
Türkoğlu hb38 08 Ocak 2019 22:16
"Yani Türkiye'nin 100 yıldır kürtlere yaptığını yapıyor diyorsunuz. Doğu türkistanlıların gidecek bir yeri vardı ama kürtlerin o da yoktur." yorumunu yapan kişiyi ben yanlış anlamadım inşaallah. D.Türkustanlıların gidecek yeride yoktur.Tek vatanlari DoğuTurkustandır "......Kürtlerin o da yoktur."Lafı bence çok sakat bir laf. Kürtlerin Yurdu Anadolunun her karışidır.Kürtler Anadolunun Turkler gibi as evladidir.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 21:38
Devletimizin güzide kurumlarından biri olan Yunus Emre Ensitüs bu ara işini gücünü bırakıp Çin güzellemesi yapıyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 19:10
Cumhur ittifakının küçük ortağı MHP, yıllarca Türkistan hassasiyeti üzerinden politika üretti. Şimdiyse çıtlari ç ıkmıyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 19:04
Turk medyasina ayni anda; Turkler Suriye'nin kuzeyinde Kurdleri katledecek, Dogu Turkistan'da Cin zulmune sessiz kalan Turkiye" Bu iki sahte algi bombardimani yapan beynelminel Sionist-Evanjelik iblislerin medyasi ve onlarin talimatlariyla haber, yazi yazan muteber gazeteciler. Akilliyi deli eder bu munkirler.
D 08 Ocak 2019 17:03
Çok insafsız.yorumlar var.Avrasyaci perincekle aynı dili konuşan.yazarlarimiza haksızlık etmeyin.En kötüsü devlet mi Türk milletimi yoksa yandaslik mi seçiminde yandaş kalmak.Turk un iceni bile elin yabancisindan dindar.Hic içimizdeki Türklerden ihanet eden var mi.
cihan beyoğlu 09 Ocak 2019 13:51
0
Aynen o kişi bir rek cambazı işine gelen çin uşaklığı bu da o kişi için çok normal. yani göravi.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 17:02
Cinliler agir agir Dünyayi isgal ediyorlar
İnsiyator. .. 08 Ocak 2019 16:24
Çin ile biz Direk bire, bir gorusmeliyiz çok musait orası yabancı ajanların algı operasyonları yapmasına. !..çünkü gelişen ve geleceğin önemli oyuncusu olacak ÇİN. !..yabancılar herturlu kılıkta olacaktır orada Müslümanların Kanından faydalanmak için. !..çok, çok, çok uyanık olmalıyız. Basınımızın oraya gidip 1'e 1 insanlarla görüşmesi lazım ofislerden elde kahve ,atıp, tutarak olmaz haber vb..
Cihan Beyoğlu 09 Ocak 2019 13:44
0
O dediğin okadar kolayca gidilip bire bir konuşacaksın ancak izinnin kadar yere gidip orada belli kişilerle ve yanında da ajanlarla (rehber kılıklı) ezbere konuşmak yanlış bilgi olur, bu dedikleriniz sadece temennide kalır.
İnsiyator. .. 09 Ocak 2019 17:05
0
Beyoğlu DEVLET diyorum Turist Ömer gibi değil. .Devlet bulur yolunu. !!..Belki de cooktaan Bulmuştur. .:)))..gastelerden, internete vb çok inanmayalim. .! Ben öyle yapıyorum.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 14:49
Bildigim kadariyla çinin yaptigi zulmün, aciklanmasina dahi izin verilmiyor. Karayolu kenarinda d.turkistanlilari durdular malum. Yahu bizdeki stk lar ne yapiyor Allah askina? Hepsine diyorum. Rabia diye 4 parmagimizi kaldiriyorduk, her yere sembolunu yapistiriyorduk. Allah askina biri de cikip demiyor, yahu evlerimizin arabamizin camina, s.medya profil fotolarina d.turkistan bayragini neden asmayiz, koymayiz? Bari diyorum bari bunu yapabilsek. Dun evime gelen (ak partili)akrabam, d.turkistana cin tarafından zulum edildiğini duymamis bile. Malum medyayla neyi duyacaksin zaten.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 14:36
Yani Türkiye'nin 100 yıldır kürtlere yaptığını yapıyor diyorsunuz. Doğu türkistanlıların gidecek bir yeri vardı ama kürtlerin o da yoktur.
Ejder 08 Ocak 2019 16:36
3
önce pkk nı kötüle, sonra gel eksikler ne onu konuşuruz. eksikler yok diyene de katılmam, merak etme. önce sen sözde marksist özde amerikan beslemesi pkk yı yerme, hak mücadeleni senin için arayan bir örgüt olarak kabul etme.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 16:54
6
Aha iste irkci biri daha
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 20:38
13
Ejder'e gore Eksikler varmis ama eksikleri konusmak icin bir sarti var: PKKyi kotule sonra eksikleri konusalim diyor. Oysa PKK var diye Kurt sorunu ortaya cikmadi; Kurt sorunu var diye PKK ortaya cikti. Eksikleri konusmak icin birseyleri sart kosmandan da anlasiliyor ki senin boyle bir niyetin yok. Zaten yalniz konusmakla da bir yere varilmaz bu konuda. Yillardir konusuldu da ne oldu? Eksikler oldugunu biliyorsaniz bunlari duzeltmeye calisirsiniz. Bu uyutma taktikleri bayatladi coktan.
Ejder 08 Ocak 2019 22:07
1
yorumumun sonuna doğru " yerme" kelimesini yanlış yazdım, övme diyecektim, bunu belirteyim öncelikle. kardeşim 20:38; ifade ettiğin mana gibi düşünmüyorum, ifade tarzım malum partinin lütuf gibi meydanlarda popüler söylemleri tarzı anlaşılmış. evet dediğine aynen katılıyorum. yorum yazan şahsın belirttiği tarihe de katılırım. ama buradan pkk yı masumlaştırma yapılmasın, cümle alem biliyor ki pkk kürt halklarının sözde savunulucuğunu yapan bir örgüt. çözüm sürecinde tek muhatap hdp nin alınması, büyük problem. sen buna evet diyebiliyorsan ne al
musto 08 Ocak 2019 13:23
1973 de arab ülkeleri petrol ambargosu uyguladı ve dünya büyük sıkıntı yaşadı hem para kazandılar ve büyük güç elde ettiler çin hammadde sıkıntısı çeken bir ülke islam ülkeleri böyle bir karar alabilseler çin hizaya gelir ama o ülkeler bu günler için yok edildi.
Ahmet 08 Ocak 2019 12:39
Lafı bırakın icraata girişin. Ne yapıyosunuz konuşmaktan başka.
Ben 08 Ocak 2019 11:30
Maşallah, malum medyamız batı emperyalizminin kollarından Çin ve Rusların bağrına atılmak için can atıyorlar. Yalnız dikkat etmek lazım, bu yeni dostlarımıza sıkı sıkı sarıldıktan sonra pestilimiz çıkmasın! Bu kucaklaşma sonrasında kandırıldık demeye bile takatimiz kalmayabilir. Rusyanın batının yaptığı gibi uzaktan kumanda ile yetineceğini sanıyorsanız yanılırsınız. Daha doğrudan el koymayı isteyebilir. Zaten tarihte 1-2 sefer ülkeyi ele geçirmeye çok yakınlaşmışlardı da bizi kurtarmasalar işimiz bitmişti.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 11:23
Ülkede akıl tutulması yaşanıyor ayıyla ejderhayla dans edebileceğine inanan insanlar var sırf demokrasi özgürlükten korktukları için ⚡️
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 13:50
0
türkiyeyi sömüren derin devlet demokrasiden ve hukuktan korkuyor. o yüzden batıdan vazgeçip rusyaya ve çine yanaşma peşinde. görecekler ebelerini.
Şimşir 08 Ocak 2019 11:20
Bi dakka! Türk bir vatandaşlık tanımı değil mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına Türk denir diye biliyorduk. Bu durumda Uygurlar nasıl Türk oluyor? Yoksa Türk kelimesinin vatandaşlık dışında bir tanımı daha mı var? Nedir o tanım?
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 16:59
1
Alman bir irkin adidir. Almanyada Almanlar cogunluktadir. Almamyada Türkiyedeki Kürt kadar yabanci vardir. Ama Alman vatandasi olan herkes almandir. Yani Kürt degil. Anladin herhalde. Ayni durum Fransadada böyledir. Uygurlar Türk irkindandir.
Etyen 08 Ocak 2019 21:48
3
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk denir, bu doğru. Ama Türk sözünün kültürel-tarihî-etnolojik kapsamı da vardır. Arabistan vatandaşı olmayan Araplar da var örneğin. TC,’nin Arap etnik kökenine mensup vatandaşları vatandaş oldukları için ve bu ülkede yaşadıkları için Türk’tür. Ama etnolojik olarak ve kültürel-tarihî aidiyetlerini ifade eden Arap kimliğini de gururla taşırlar. Kürtler, Çerkesler, Arnavutlar, Gürcüler. Boşnaklar ve diğerleri için de bu geçerlidir.
Maraşlı 08 Ocak 2019 11:02
Niye batı bloğunda olmamız gerektiğini en güzel şekilde gördüğümüz günlerdeyiz. Batı ülkelerinin Arakan, Cemal Kaşıkçı ve Uygur Türklerine yapılanlara çıkardığı sese bir de müslüman coğrafyanın çıkardığı sese bakmak lazım. Hatta Pakistan bile Çinin yanındayız diye açıklama yaptı daha ne olsun.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 10:56
Türk olmayan Müslümanları da Çinliler toplama kampına almış. Nazilerin metodunu yumuşak şekilde uyguluyorlar.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 10:53
biz batı blokundan ayrılıp, çinle aynı pakt (şangay beşlisi) içine girip kaderimizi bu ülkeye bağlamaya çalışıyorduk değil mi?
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 10:50
doğu türkistanlılar türk olmasaydı, arap olsaydı, hadi geçtim arabından myanmarda olduğu gibi tibetli olsaydı bile kurtarırı vardı ama ama malesef türkler. bilyorsunuz türklük kavmiyetçilik, ümmetin içindeki fitne. bizi yönetenler ümmet içine sokulan cia yapımı fitneye kanmayacak kadar uyanık ve tetikteler.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 10:14
Kendileri rahat, vicdanları rahat, cüzdanları rahat, dokunmayın müslümanlara rahatları bozulmasın, cüzdanları bozulmasın çünkü filistin cüzdanlarını ve vicdanlarını rahatlatıyor.Ahiretlerini de garanti ediyor. Rabbim bizleri affetsin.
İlkeli 08 Ocak 2019 08:56
Doğu Türkistanda yapılan zulme sessiz kalınmasının kanaatimce iki sebebi var. Batı "Ey" demek kolay çünkü orada yerleşmiş bir demokrasi kültürü var. Bu kültür orada yaşanan azınlıkları koruyabilir. Ancak siz Çine "Ey" derseniz ve söylediğiniz arkasını dolduracak gücünüz yoksa bu zulmün katlanması anlamına gelir. Ayrıca batıya ey demenin oy getirisi vardır. Seçmeni konsolide eder. Çine ey demenin bu anlamda büyük bir getirisi olmaz. Bu iki sebepten dolayı iktidarın bu konuyu mümkün olduğunca görmezden geleceğini düşünüyorum.
evin 08 Ocak 2019 05:31
avrupaya islamofobik diye bağıranlar çin ve rusyanın müslümanlara reva gördüğü muameleyi yaşasalar eminim susarlar...çin ve rusya doğuludur...hiç acımazlar...
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 17:00
0
Ruslar sevmedigim milletlerin en basinda gelir. RTE bunlari basimiza bela etti, cok kiziyorum.
Çerkez Ethem 08 Ocak 2019 03:17
Saolsun, elit ve siyasetçiler birbirleriyle yarışırcasına komplo üretiyorlar ! Gerçi Korkaklıklarını, Becerisizliklerini, Cahiliklerini başka nasıl örtcek bu elit ve siyasetçiler ! Nasıl olsa kendileri sıkıntı içinde yaşamadıkları için, salla bir komplo teorisi, ne güzel çoğunluk meşgul ve mutlu ! Haliyle, Dogu Türkistandaki zulme dur diyemediklerinden Becerisizliklerini, Korkaklıklarını, Yalakalıklarını komplo teorisiyle örtmeye devam ! Çoğunluk da onların bu komplo fantezilerine takılıp hayatlarını sürdürüyorlar !
Okuyucu 08 Ocak 2019 02:26
Korkarım ana motivasyon beğenmediğimiz gerçekleri uygun komplo teorileri ile geçiştirme dürtüsü değil. Ana motivasyon, gerçeğin de gayet bilincinde olarak, elden kaçması muhtemel siyasi ve ekonomik ayrıcalıkları koruma adına, faydadan başka hiç bir kriter tanımayan oportünizm.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 01:47
Makeleniz Bekinin makalesi ile pişti olmuş...
Medya fecaat 08 Ocak 2019 01:08
Uygur'u isgal edip Turke soykirim uyulayan Cin yarin diger Turkleride Kazak,Kirgiz,Tacik,Ozbek,Turkmen,Azer,Yakut,Baskurt,Tatar,Afgan vs ve dahi Pakistani isgal edip soykirim yapacaktir Rusya ve Bati, AB-D henuz Cin-Hint tehditi gercegini tam olarak hazmetmedi, farkedemedi. Avrupa ve de ozellikle de Rusya, Cin-Hint tehdidine karsi Turkiye/Turklerle isbirligi yapmak zorunda. Yoksa Rusyada Cin-Hint isgal ve soykirimindan kurtulamaz Bunlar tahmin, ongoru filan degil bizat gercerklerdir. cok degil, 40-50 sene omru olan gorur neler olacagini. Kaynak; Cin-Hint her 2 milletide iyi tanimak.
Medya fecaat 08 Ocak 2019 00:52
Biraz agir olacak hos gorun; Cin'in Uygur topragini ve suyunu kimyasalla zehirlemesi sonucu kolsuz bacaksiz burunsuz kulaksiz her yastan100'lerce insan varken NEYIN komplosu? Gidip gormeyen, yerinde arastirmayan, oturdugu yerden haber, analiz yazan, birbiriyle didisen, dedikodu yapan, dogru durust Turkce bile bile bilmeyen Turk medya mensublarini tas ocaklarina surmek lazim. Fecaatsin ey Turk medyasi! milletin basina gelmis bir faciasin. 90 yil once ayni ulkenin vatandasi oldugun, bin km sinirin olan Suriye haberlerini bile Washington, Paris, Londra kaynakli vermekten ar etmeyen me
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 00:24
Elinize kaleminize sağlık hocam. İyi ki karar var da hakikat gizlenmiyor.
KARAR OKURU 08 Ocak 2019 01:43
1
Aynen iştirak
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN