Back To Top
Hangi siyaset CHP’ye yarar?

Hangi siyaset CHP’ye yarar?

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 07:18
- A +

AK Parti’den kopan unsurların başlattığı yeni oluşumlara karşı parti yönetim kademelerinde dile getirilen tek bir savunma var: “Bizim partinin oylarını böleceksiniz, neticede sizin de iktidara gelme şansınız olmadığına göre bu durum CHP’nin işine yarayacak.”

Acaba öyle mi? Davutoğlu’nun veya Babacan’ın partisine oy verecek kişiler bu partiler kurulmamış olsa mecburen AK Parti’ye mi oy verirler?

Burada her zamanki gibi sebeple sonucu birbirine karıştırma hatası (veya illüzyonu) sergileniyor. “Küskün” diye tanımlanan eski AK Parti seçmeni yeni partiler ortaya çıktığı için önceki partisinden kopmuş değil ki... 

Rakamlarla düşünelim: AK Parti bir zamanlar kendi başına yüzde 50 civarında oy alabilirken şimdi aktüel oyu yüzde 40’ın altında ve MHP ittifakı olmadan yüzde elliyi alması artık mümkün görünmüyor. (Aslında 2017’deki “Başkanlık Referandumu”ndan beri durum böyle.) 

Üstelik son yerel seçimdeki İstanbul ve Ankara sonuçları MHP desteğinin de yüzde elliyi garanti edemeyebileceğini gösterdi.

Diğer yandan, iktidar partisinin mevcut oyunun yüzde 40’ın altında olması basit bir hesapla eski seçmeninin yaklaşık yüzde 20’sini zaten kaybetmiş olduğunun ifadesidir. 

Demek ki her beş eski AK Parti seçmeninden biri aşağı yukarı üç yıldır bu partiye oy vermiyor. Bu kayıpların yerine ikame edilen MHP oyları da artık yüzde ellinin garantisi değil. 

Yani sebebi Babacan ve Davutoğlu’nun yeni parti kurmalarıyla açıklanamayacak bir erime var zaten tabanda. Bu noktadan bakılırsa yeni kurulan partilerin öncelikle eski parti tabanındaki bu küskün kesimin oylarına talip oldukları söylenebilir. Ama yeni partiler olmasa bu küskün kesimin küskünlüğü bitirip yine AK Partiye oy verecekleri pek kolayca söylenemez herhalde.

***

İstanbul ve Ankara seçimlerini hatırlayın. Daha bir yıl bile geçmedi üzerinden. Eski AK Parti seçmeninin “kitlesel biçimde” 31 Mart günü Ankara’da, 23 Haziran günü İstanbul’da CHP adayına oy verdikleri kesin bir gerçek. 

Ekrem İmamoğlu’na ve Mansur Yavaş’a oy veren AK Parti seçmeni de mi Davutoğlu ve Babacan yüzünden bu tercihi yaptı? Yoksa iktidarın -yeni oluşumların da itiraz ettiği- yanlışlarına tepki olarak mı?

“CHP’ye yarayan” siyaset hangisi bu durumda?

İktidarın bunca zamandır her türlü uyarıya ve ülke yönetiminde ortaya çıkan onca olumsuz sonuçlara rağmen inatla sürdürdüğü “yanlışlarını devam ettirme siyaseti” CHP’ye yaramıyor mu?

Ehliyet ve liyakat ilkesinin yerine itaat ve sadakat kuralının getirilmesi CHP’ye yaramıyor mu?

Ortak aklı ve demokratik katılımı esas alan kadro hareketinin yerine inşa edilen şahıs partisi algısı CHP’ye yaramıyor mu?

Sorunları görmezden gelme, olmazsa dış güçlere havale etme, hamaset ve demagojiyle durumu idare etme… siyaseti CHP’ye yaramıyor mu?

“Çünkü çaldılar” CHP’ye yaramıyor mu?

***

Sağ siyaset geleneğindeki bu “CHP’ye yarar” söyleminin ilkelliğinin de fark edilip artık bunun sorgulanması lazım. Toplumu “kimlik mi ehliyet mi” ikilemine mahkûm ederek kolay yoldan oy alma devirlerinin geride kaldığını bizzat AK Parti’nin iktidara yürüyüş süreci göstermişti. Şimdi bu partinin kendisi üzerinde işe yaramayan bir silahı başkalarına doğrultmaktan medet umması trajik bir durum.

“Bizim partimizden” diye yeri geldiğinde başarısız, yeteneksiz, güvenilmez adaylara oy verebilirken karşı partinin adayına liyakat ve ehliyet sahibi olsa da oy vermekten kaçınmak sonuçta kendimize zarar vermek demek değil mi? Şehrimizi yönetecek kişinin veya ülkemizi yönetecek kişilerin “bizden olması” yetiyorsa zaten iyi yönetim, başarılı icraat vs. istemiyoruz demektir. Yalnızca “bizden” olduğu için oy verdiğimiz siyasetçi de karşılık olarak iyi yönetim, başarılı icraat vs. için fazla çaba harcamayacaktır zaten.

Bu kısır döngüden çıkmak için cesur çabalara ihtiyaç var. Kimlik yerine ehliyetin esas kabul edildiği bir demokratik zihniyetin ülkeye hâkim olması için “CHP’ye yarar” veya “AKP’ye yarar” gerekçelerinin tedavülden kaldırılması, bunun yerine partilerin kendi özgün ülke vizyonlarıyla ve somut önerileriyle toplumun karşısına çıkmaları gerekir.

Bu çerçevede mevcut iktidar partisinin de “ben gidersem şu gelir, şuna oy verirseniz buna yarar” vs. gibi psikolojik gerekçelerle toplumu korkutarak pozisyonunu korumaya çalışmak yerine eksiklerini gidermeye, hatalarını düzeltmeye çalışmalı. Neticede şunu söyleyebilmeli: “Biz ülkeyi iyi yönetiyoruz, halk durumdan memnun. Biz varken niye başka partiye gitsin bugüne kadar bize oy veren seçmen?”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:37
... yeni kurulan ve kurulacak olan partiler. İnsanların emeğini boşa çıkarmasınlar, bir yazarın ikiz kardeşler hikayesi değildir umarım bu girişimler. Öyleyse zaten ölmüşüz üzerimize toprak, arkamızdan fatiha istiyoruz demektir. Biz yine de umutluyuz, en azından matematiğin bütün fen bilimlerinin temeli olduğunu bir hukuk insanı olarak biliyorum. İnsana ve bilime olan inancımı kaybetmek istemiyorum.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 19:37
Sayın yazar, gazeteniz sayesinde hepimiz bir tür gazeteci /yazar, ondan önemlisi vatandaş (ama benim akıllı telefon ‘batandaş’ yazmaktan vazgeçmedi bir türlü, habire düzeltiyorum) olduk. Pohpohçu gazeteci/yazarlardan daha iyi olduğumuzu kabul edin. İktidarı savunanımız eleştirenimiz daha aklcı mantıklı ve gözleme deneyime dayanan eleştiriler yapıyor, ortalama vatandaşa göre daha aktif ve cesaretliyiz. Herkes buradan kendi dersini alır umarım. Özellikle +++
Mehmet 14 Ocak 2020 18:17
Muhalefet sadece doğru olan şeylerde haksız duruma düşüyor.Suriye de haklıydı ama basın yapılan hataları zafer gibi gösterdi ne oldu.Idlip te uçtuk ama rusya bizi kullandı,libya dün uçtuk ama Putin in kazanımlarına imza attık.Sahi biz neden işimizi bilmiyoruz.Liyakatsizlik mi var
Seküler ihl li.. 14 Ocak 2020 12:34
Benim anladığım akp ile geçen her gün chp nin işine yarıyor.hatta ve hatta biz sekülerlere yarıyor.. zira bizim bir partimiz yok...bir-çok partimiz var.. yeni hayat aşk ile bizi cagiriyorken vahiy bizi karanlıkta komaya devam ediyor.. sonuçta biz yani yeryüzü kazanıyor.. akp sağolsun milletimiz varolsun....
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:12
Rabbim diyerek konuşmaya başlayan ve hamdolsun diyerek bitirenlerin çoğu milleti tokatlayıp malı götürüyor. Bu milletin başkasının ağzından bunları duymaya ihtiyacı olmadığını kendi temiz kalbinin ve ibadetinin kendisine de topluma da yeteceğini bileceği günler yakın...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:43
Halkın durumdan memnun olmadığını onlar da biliyor. O yüzden bir ‘iki ayyaş’ dedikleri cumhuriyetin kurucularına sarılıyor, bir tarikat liderleriyle görüntü veriyor sallanıp duruyorlar iki uçta; salıncakta oynayan çocuklar gibi. Millet çocuk değil, yarım akıllı hiç değil. Hepsini görüyor...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:21
Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur, demiş atalarımız. Değil elinden ekmeğini almak canını alsalar ‘ben kazanan taraftaydım’ diye övüne övüne ölecek.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:06
akp, chp'nin dengi değildir, chp kökleri ittihat ve terakkiye kadar uzanan devlet kurmuş bir siyasi hareket, akp ise rant paylaşımı temelli bir konjonktür partisi. Bu ikisini sanki birbirinin eşitiymiş gibi karşılaştırmanız doğru değil. akp aynı anap dyp hatta dsp gibi bugün var yarın yok bir partidir, chp ise banisi olduğu cumhuriyet var oldukça olacak (not: chp'li değilim, c. başkanlığı referandumuna kadar mhp'ye oy veriyordum).
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 21:41
4
İyi ki CHP’li değilsin yani bir de olsaydın Selçukluyu da onlara verirdin.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:28
0
14 Ocak 2020 21:41akp'ye de oy vermişliğim var merak ediyorsan ama akp'li de değilim, hatta 2002'de ilk seçiminde oy verdiğimden bu belayı başımıza saranların içinde ilklerden sayılırım. Tespitimde itiraz edeceğin bir nokta varsa edebilirsin, mantıklı argüman bekliyorum.
Menderes YILDIRIM 14 Ocak 2020 09:46
İbrahim Bey ve Karar Okurları; Sokak AKP den ve Yönetim anlayışından BIKMIŞ. Yeni arayışta ama YENİ denilenler, ESKİNİN AYNADAKİ görüntüsü. Bu nedenle Sokaktaki insanlar UMUDUNU yitirmiş. Yeni bir CUMHURBAŞKANLIĞI seçimi yapılsa, Tayyip Bey ilk turda değil ama ikinci turda inanın çok ama çok rahat Kazanır. MUHALEFET = Sokağa çıkmalı, Esnaf + Parklar + Dolmuş ve Halk Otobüsleri + Evler + Üniversiteler + Vb. Halkımız ile bire bir görüşmeli. Kısaca SEÇMENE DOKUNMALI. Yorumlarımı beğenmeyenlere diyorum ki? Sabredin YAZDIKLARIM bir bir çıkacaktır. Son Söz Sokağa DOKUNULMALI. Saygılarımla
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 22:03
3
Tayyip her şart altinda 2.turda kazanır.Sebebi muhalefet Tayyip düşmanlığınin rantini yemeyey çalışıyor.Hic bir çözüm önerileri yok.siz gelince ne yapacaksınız sorusunun cevabı yok.asgari ucret3000 bin mi olacak,insanlar 40 yaşında emekli mi olacak 500 bin öğretmenin durumu ne olacak.suriyeden,akdenizden tamamen çekilecek miyiz.pkk ne olacak cevap yok.onun için ne çapları ne şansları var
Menderes YILDIRIM 14 Ocak 2020 09:39
İbrahim Bey; “Bizim partinin oylarını böleceksiniz, neticede sizin de iktidara gelme şansınız olmadığına göre bu durum CHP’nin işine yarayacak.” AKP nin söylemini yazmışsınız. AKP deki bu düşünce ŞAHSİ FİKRİM, KESİNLİKLE CHP ye yaramaz. CHP % 24 - 25 e demir atmış SULTANIN YATI gibi Kıpırdamıyor. İbrahim Bey ve Karar Okurları, CHP için ŞU SORULARI SORALIM = CHP İktidar Olmak İSTİYOR mu? + CHP G. Başkanlarına, Hükümete BAKAN mı atamak, Yoksa İş Bankasına Y. Kurulu mu atamak mı istiyor? + CHP Yönetimi İKTİDARA Hazır mı? + Vb. soruları düşününce CHP ye KESİNLİKLE yaramaz. Saygılarımla
Gülizar 14 Ocak 2020 09:39
"Ortak aklı ve demokratik katılımı esas almış/alan" her daim dostluğu, vefayı önceleyen, neticesi alınmaya hedeflenmiş her hayırlı işin kıymet derecesini artırarak değerlendiren bir şahısla (Yazınıza özne yaptığınız "Şahıs"tan kast ettiğinizin kim olduğu gayet malumdur. Neden Erdoğan diye açık yazamazsınız!) özdeşleşmiş partidir Ak Parti.Geçmeyecek ve bir üst versiyonu gelmedikçe de geçilemeyecek olandır. Kendisine lider kumaşı, onu yarı yolda bırakanlara ise ego kumaşı biçilmiştir. Sözde refikleri "Ego" illetine tutulmamak için kendi etraflarında değil onun etrafında dönmeliydiler.
Menderes YILDIRIM 14 Ocak 2020 09:32
İbrahim Bey; “Bizim partinin oylarını böleceksiniz, neticede sizin de iktidara gelme şansınız olmadığına göre bu durum CHP’nin işine yarayacak.” + "Acaba öyle mi? Davutoğlu’nun veya Babacan’ın partisine oy verecek kişiler bu partiler kurulmamış olsa mecburen AK Parti’ye mi oy verirler?" AKP nin söylemini yazmışsınız. İbrahim Bey; AKP den kopanlar için sokaktaki düşünce, İKTİDAR olma şansları KESİNLİKLE bulunmamaktadır. AKP den kopan partilere gönül veren veya verecek arkadaşlarımızın hoşuna gitmeyebilir ama durum bu. AKP keşke gitse ama. . . . . Saygılarımla
Ehl-i İrfan 14 Ocak 2020 09:03
Sayın yazar...Sizin yazınızın başlığı olan soruya aşağıdaki Cumhuriyet gazetesindeki haber cevap olabilir mi? bi düşünün bakalım.."CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu ve önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosunu izlemek üzere bir araya geldi."
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:27
2
Kimse bir araya gelmesin memleketin 6 milyon oy alan siyasi partisi yok sayılsın, o kadar kişi terörist/cüzzamlı muamelesi görsün. İstediğiniz bu mu? Bin yıldır aynı topraklarda yaşıyoruz, birbirimize karıştık, hiç mi kardeşlik bağı geliştiremedik, hep klan kabile toplumu mu olalım, millet olsak, insan olsak birbirimizi anlasak, yakın olsak biraz vicdanlı olsak, nasıl olur; seçimlerde kaç oy kaparız, kimi televizyonlara çıkarsak da oy toplasak seçimden önce taktiği yerine? İnsanlık ölmüş galiba, fatiha okuma zamanı gelmiş...
HACI MURAT 14 Ocak 2020 08:28
Liyakat,ehliyet,eyvallah!Pekiyi,İstanbul seçmeni 31 Mart'ta Binali Yıldırım'ı ehliyetsiz,Ekrem İmamoğlu'nu liyakatlı bulduğu için mi CHP'yi kazandırdı? Öte yandan 2014'te Ankara'da Gökçek'le Yavaş arasında sadece 1 puan fark vardı.Yani Ankara o zamanda kıl payı kazanılmıştı.2014'te İstanbul'da Ak Parti'nin oyu %47.9'du.31 Mart'ta ise %48.55 oldu.CHP İstanbul'u HDP ve İyi Parti ile kurduğu ittifak sayesinde aldı. Evet,Ak Part'i de MHP ile ittifak kurdu ama,HDP'nin istanbul'da oyu % 12.70 idi.Öte yandan 31 Mart'ta önce bu bir yerel seçim deniyordu,şimdi genel seçimmiş gibi değerlendiril
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 07:09
Hayal dünyasında yaşıyorsun.Ak partinin oyu %44 dür. %49-%44=%5 puanlık oy İp dedir.MHP nin oyu %11 di.Bir miktarını İp kaptı bu % 3 çıvarındadır. Bunu Ak parti telafi etti.Geriye Ak partinin %41 oyu kaldı.%11 MHP+%41 Ak parti=%52. Yeni kurulacak partiler Yalnız İp e zarar verirler Ak partiden alacakları bir şey yoktur.
karar okuru 14 Ocak 2020 08:46
7
Bozma yazarımızın konforunu. O ayarlamış oranları kafasında ne güzel.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:24
2
Dış politika konusunda da bir hesap yaptınız mı? Dün darbeciyle görüşülmez denilip ertesi gün Putin’in politikasına teslim olmak ne demek?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:26
4
Uçak filosunun, makam araçlarının da bir hesabını yapsaydınız.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:57
3
Çok komik :)) Bu günlerin köylerini bil ve cebini doldurmaya devam et.
Osman 14 Ocak 2020 12:52
2
Siz böyle inanmaya devam edin. Yeni seçimleri iple çekiyoruz.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 03:21
Sayın Kiras, toplum partiye muhalif olanları karşı tarafa(hainlere) destek vermek zehabına kapılıyor. Bu zamanda dini temsil eden bir parti varken, ayrılanları, destek vermeyenleri, hiçbir şekilde İslam'la bağdaştırmıyorlar. Millette korku ve endişe hakim, yakın bir zamana kadar da demokratik bir yapının oluşması zor gözüküyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:47
2
Saadet partisine oy vermek de islam la bağdaşmıyor mu. Reis ve birçok AKP li bir zamanlar oradaydı...
mutlu yücel 14 Ocak 2020 02:03
2)yetmez mi, milletin geçmiş birikimini sattı, yap işlet devletle de geleceğini sattı,İstanbul a da ihanet etti, yetmedi işi daha da ileri götürmek için, abd nin istediği ikinci boğazı yapmaya kalkışma kararlılığıyla tüm cinleri başımıza musallat etti veya edecek, yetmedi beslediği iş adamları ” bu milletin anasına küfredecek ”sonra da ilelebet iktidar olacak.pes doğrusu.yoksa sonsuz iktidarlar çağına mı girdik?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 02:01
Türkiye, makam araçlarında dünya rekortmeni: Erdoğan’ın uçak filosu Almanya ve Fransa gibi ülkelerden daha büyük
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:00
3
İtibardan tasarruf olmaz. Daha çok alsınlar, yesinler, içsinler, gezsinler, artırabildikleri kadar artırsınlar iştahlarını, bu sonları olacak nasılsa...
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 14:39
4
İtibar çok önemli ,zaten onun için Almanya ,Fransa Avrupa ülkeleri hep bizi kıskanıyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:54
AKP'den ayrılıp kurulan partilerin iktidar şansları yok. Bu partilerin CHP'nin işine yaradığını herkes biliyor. Bunu söylemek İbrahim Kirası neden rahatsız eder ki?
Karar okuru 14 Ocak 2020 09:39
3
Tersini söylemek seni neden rahatsız eder ki?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:30
1
Siz hep iktidarda olmadan iktidarı destekleyin. Oy verdiğiniz siyasi parti iktidar oldu diye iktidarda mı olduğunuzu zannediyorsunuz?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:01
1
Yazıyı tekrar okuyun diyeceğim ama kar etmeyecek. Size şifa diliyorum.
Mutlu Yücel 14 Ocak 2020 13:05
1
siyasi geleceği görmede hiç yanılmadım. gelecek parti ve babacan partisinin birleşmesi en azından seçim birlikteliği, siyasete yeni bir iğme, yeni bir güç katacak,anahtar parti olacaklardır.anahtar bir kez dönünce akp kilidi kırılacaktır.akp nin dapılması chp ye geçtik tüm türkiye ye faydası olacaktır bundan da aklı başında olan hiç kimse gocunmaz. niye gocunuksun ki?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:52
FELSEFEDEN ANLAMAM. İZM'LERLE TANIŞIK DEĞİLİM. ŞİİRİ OLUŞTURAN SÖZCÜKLERİ KOKLAR,İMGE YE KATKISINI, İMGEDEKİ DURUŞUNU KUYUMCU Tİ- TİZLİĞİNDE TARTAR, ANLAM YAKINLIĞINI, YANDAŞLIĞINI BULURUM. MUTFAKTAN MİS KOKU GELİR, O KOKU İNSANA DOKUNUR, İNSANI KUCAKLARSA TAMAM BU ŞİİR OLMUŞ DERİM. SN.KİRAS ŞU ORTAK AKLI, BİR YAZINIZIN KONUSU YAPIN LÜTFEN. YAZINIZDA DEĞİNDİĞİNİZ 'ORTAK AKIL' HER SİYASİ PARTİ SEÇMENİNDE VAR MI VAR.HER SİYASİ PARTİ 'KENDİNE ÖZGÜ' YAKIN DURDUĞUNU HİSSETTİĞİ BİZLERDEN DESTEK TALEP EDİYOR MU EDİYOR. SN.KİRAS, BİLDİĞİM 52 SİYASİ PARTİ VAR. YANİ 52 "ORTAK AK
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:52
Ne hikmetse Şehir Üniversitesi’ni unuttu Karar yazarları. Manidar bir suskunluk var. Yoksa dışarıdan Ak Parti’ye akıl vermek daha mı kolay?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 17:29
1
Çöküldü üzerine de ondan zahir. Gitti gider...
mutlu yücel 14 Ocak 2020 01:41
“Bize verilmeyen oy chp nin işine yarar”korkusunu artık seçmen büyük çapta yaşamıyor.yaşasa idi, istanbul,ankara vs büyük illerde chp li belediye başkanlarını seçmezdi.kaldı ki seçtiği başkanların icraatlarını somut olarak da bir fiil yaşıyor ve bunların melih gökçek i vs.aranır kılacak olumsuz icraatlarını da görmüyor. ve de chp nin iyi parti,hdp,sp,ve yeni kurulan, gelece parti, ve babacanın partileriyle de olası birlikteliği en azından müspet diyaloğu bu korkunun zerresini bırakmayacaktır. onun için akp nin bundan kelli her durumda işi zor.
musto 14 Ocak 2020 01:22
Ülkenin kaynakları verimli kullanılmamış bir şekilde tüketilmiş.CHP iktidarın hatalarına bakmadan bu dar boğazda üreten ve gelişmiş şehirlerin belediyelerinde,laf söz bahane üretmeden halkın bir nebze rahatlayacağı,çareler üretmeli.Büyük şehirlerde gıda fiyatlarında başı bozukluk kol geziyor,acilen ucuz gıda maddelerine erişim imkanı sağlamalı.İktidar yanlış politikalarının, halka ve komşularına ödettiği bedeli yaratılan kaosu düzeltme peşinde. Geçmişten ders almadığı üretim ekonomisi yerine rant peşinde.Ülkeye vereceği olmadığı gibi kalanları da birilerine devrederim hesapları içinde.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 00:35
Malesef iktidar bu saydığınız basit sebep sonuç ilişkisini idrak etmekten uzaklaştı. Müthiş bir akıl tutulması yaşıyorlar. Bu cendereden çıkmalarıda mümkün değil çünkü kibir ve hamasetleri doğruyu görmelerini engelliyor. Bu gidişle duvara toslayınca akılları başlarına gelecek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN