Back To Top
İlker Başbuğ’a da FETÖ’cü der miydiniz!

İlker Başbuğ’a da FETÖ’cü der miydiniz!

 - Son Güncelleme: 08.02.2020 Cumartesi 08:39
- A +

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında, AK Parti cenahında epeydir olumsuz bir yaklaşım söz konusu değildi. Çünkü Başbuğ iktidarın “bugünkü çizgisine” pek ters düşmeyecek bir tutum sahibi zaten öteden beri. Yakın zamanda ise bilhassa FETÖ karşısında mücadeleye desteği ve hatta “Erdoğan bu mücadelede yalnız bırakıldı” gibi ifadeleri söz konusu kesimde ekstra sempati uyandırmıştı.

Cezaevinden çıktığı günlerde yaptığı bir konuşmada “TSK olarak bizim de hatalarımız oldu” diyen eski genelkurmay başkanının “Mesela şehidimizin başı örtülü annesinin elini öpüyoruz ama o anneler yemin törenine geldiklerinde başları örtülü diye içeri almıyoruz” şeklindeki sözleri ise aradaki buzları iyice eritti.

Peki, bu “aradaki buzlar” nereden hasıl olmuştu?

Muhafazakâr camiada İlker Paşa görev süresi boyunca “demode laiklik anlayışı yüzünden AK Parti iktidarlarına zorluk çıkaran bir bürokrat, eski Türkiye’nin temsilcisi, darbe heveslisi, İsrail yanlısı vs.” olarak görüldü... Özellikle “Ergenekon” yargılamaları sırasında gösterdiği tavır tepki ve öfke uyandırıyordu. 

Çünkü o günlerde AK Parti tabanı -parti yönetimiyle birlikte- Ergenekon davasını darbecilere engel olma ve askeri vesayetten kurtulma çabası olarak görüp destekliyordu. 28 şubatta yaşananlar henüz unutulmadığı gibi bir de 27 Nisan muhtırasının tetiklediği askere karşı güvensizlik havası AK Parti cenahında Ergenekon operasyonlarına destek vermeyi normal hale getiriyordu.

Başbuğ ise o dönemde ulusalcı/Atatürkçü kesimlerin bayrağı olmuştu. Doğal olarak “karşı taraf”ın da nefret objelerinden biri. Darbeci -veya en azından darbecilerin koruyucusu- olduğu düşünülüyordu. Dolayısıyla -sonradan FETÖ’cü olduğu “anlaşılacak”- yargı kliğinin Başbuğ’a yönelik hamlesine CHP ve MHP tabanının itirazlarına mukabil AK Partililer genelde onay verdiler.

***

O zamanlar AK Parti medyasında da “bu iş yanlıştır” diyenler çok küçük bir azınlıktı. Daha ziyade Başbuğ’un tutuklanmasının haklılığını ispat gayreti öne çıkıyordu. Ancak bilahare Erdoğan kendisine sorulmadan yapılan bu hamleyi malum “yargı kliği”nin bir güç gösterisi olarak değerlendirip rahatsızlığını belli edince AK Parti cenahından da bazı zayıf eleştiriler geldi. 

Dönemin başbakanının endişelerinin haksız olmadığı Başbuğ olayından yalnızca bir ay sonra, 7 Şubat 2012 günü aynı gruptan bir savcının MİT Müsteşarını ifadeye çağırdığında daha iyi anlaşıldı. Ama AK Parti iktidarının FETÖ ile karşı karşıya gelmesi için iki yıl daha geçmesi ve 17-25 Aralık sürecinin başlaması gerekiyordu.

5 Ağustos 2013’te birleştirilmiş Ergenekon yargılamalarında hüküm açıklandı ve bu arada Türkiye’nin eski Genelkurmay başkanı da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bundan dört ay sonra ise 17-25 Aralık süreci başlatıldı. FETÖ bütün engelleri aşarak adım adım ilerlemiş, şimdi sıra AK Parti iktidarına gelmişti.

Eğer hükümet daha evvel İlker Başbuğ’u Fetullahçı savcıların elinden çekip alabilseydi, hatta 7 Şubat MİT krizinde masaya yumruğunu vurup oynanan tiyatroyu bitirseydi FETÖ gibi bir örgüt Türkiye’nin Başbakanını hedef alacak cüreti gösteremezdi belki de.    

***

17-25 Aralık sürecinde saflar yeniden düzenlenirken İlker Başbuğ da Anayasa Mahkemesi’nin adil yargılama ihlali kararına istinaden 7 Mart 2014’te serbest bırakıldı. 15 Temmuz’dan sonra ise toplumda Fetullahçılara karşı uyanan büyük öfke vaktiyle bu gruba karşı mücadele etmiş kişilere yönelik sempatiyi arttırırken bundan Başbuğ da nasibini aldı. Ancak geçtiğimiz günlerde bir televizyon programındaki sözlerine Cumhurbaşkanı’nın beklenmedik derecede sert karşılık vermesi ve milletvekillerini suç duyurusuna davet etmesi Başbuğ’la AK Parti camiasının arasını yeniden açtı.

Şimdi milletvekilleri suç duyurusunda bulunuyor, gazetelerde “Başbuğ FETÖ ile mücadele etmediği için 15 Temmuz oldu” mealinde yazılar çıkıyor. Bir sonraki aşamada FETÖ’cü ilan edilmesi kimseyi şaşırtmayacaktır herhalde!

Oysa 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TBMM Darbe Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Genelkurmay eski Başkanı “2002’den darbe girişimine kadarki sürede en önemli olayın ne olduğu” yönündeki soruya cevaben “26 Haziran 2009’da Meclis’te çıkan yasa. Bu yasa değişikliği karşı tarafa büyük cesaret verdi, elimizi de bağladı” demişti. Yani milletvekillerinin suç duyurularına sebep olan açıklamayı daha önce milletvekillerinin yüzüne karşı yapmıştı.

O zaman problem teşkil etmeyen bu sözün bugün bu kadar tepki çekmesinin sebebi ne?

“İlker Başbuğ olayı”nın görünen kısmının haricinde başka bir boyutunun olduğunu düşünmek gerekiyor sanki…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 01:10
Bırakın her şeyi bir yana! Soruyorum, kendi genel kurmay başkanını örgüt üyesi, ülkeye düşman diye yaftalayıp müebbet hapse mahkum eden, bizden başka bir ülke biliyormusunuz? Feto darbesi olmasa müebbet yatacaktı. Size biraz tuhaf gelmiyor mu? Zorlamasınlar, ülkeye zarar verirler. Bu millet ordusunu da, komutanını da sever.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 07:59
10
O komutan internet sitesi kurdurup seçilmiş hükümeti karalamak ve nihayetinde düşürmek/kapatmak için uğraşıyordu milletin verdiği vergilerle. Şimdi ak kaşık oldu. Yok öyle kazın ayağı. Suçluydu. Cezasını çekti diyelim içerde yatarak. Ama pek akıllanmış görülmüyor.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 00:07
Bardak taşmış, Fenerbahçe’nin hakkı yenmiştir.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 08:01
4
Fenerbahçe şikeciydi, başka takımların hakkını yiyordu. Ama artık video hakem var. Hadi bakalım görelim marifetinizi şimdi.
bozeren 09 Şubat 2020 00:06
bence ona üstün hizmet madalyası vermediler de, ondan dolayı kin yaptı biraz.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 08:02
1
Evet internet sitesi kurma rekoru gibi bir hizmeti vardı, ne alakası varsa. Teknolojiye merak sarmıştı.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 18:16
O da ayrı bir şaşkın türü. Git üstüne cübbe giyen, başına sarık dolayan ya da başı fesli birini bul. İki resim çektir, haber yaptır. Sonra atasınlar seni üç beş yönetim kurulu üyeliğine emekli maaşını al, üstüne 90-100 bin TL de üyeliklerden al, paşalar gibi yaşa. Ne zorun vardı da TV’lerde konuştun, durduk yere başına bela aldın? Hakkının ihlal edildiğini düşünen, düşsünsün, açsa ekmek peşinde koşsun, elindeki cemaate, tarikata, ona buna kaptırılmadan hak nasıl alınır bir zahmet öğrensin. O da bizim gibi işte. Geçmişte yapmadıklarını, görmediklerini şimdi görür olmuş da geçmiş olsun!
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 17:12
Hatay’ın Antakya ilçesinde dün sabah valilik önünde “Açım, işsizim, evde çocuklarım zor durumda, çocuklarım aç” diyerek, kendini yakan Adem Yarıcı, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı. Cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından Antakya’ya götürüldü. Vücudunda ikinci derece yanıklar bulunan Yarıcı, Antakya Mezarlığı’nda toprağa verildi. peki türkiyede bu kadar aç ve psikolojisi bozulmuş insanlar dururken biz ülke olarak bizim olmayan savaşlarla gün geçiriyoruz halkımız aç parişan.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 08:05
10
Bu ülkede kimse aç falan kalmaz. Belediyeye gitsen yemek verirler. Pek çok yardım kuruluşu var. Dürüst olalım. Adam bunalmış kendi çaresizliğinden. Kimseye de sesini duyuramamış. Yoksa yardım edecek insan çok. Trafikte dursan dilensen akşama zengin olursun.
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 17:20
1
8:05 bildiğine göre sen trafikte dileniyorsun galiba. İnsanlar gururlarını ayak altına alsınlar tavsiyesinden başka çözümün yokmu ?
Savunma 08 Şubat 2020 16:18
Erdogan'in tepkisi bir savunma refleksi gibi gozukuyor. Erdogan bal gibi biliyor feto'yu ulkenin ve devletin basina kendisinin bela ettigini. Devletin kapilarini sonuna kadar fetoculara acan Erdogan. Her istediklerini verdik diyen Erdogan. Dolayisiyla fetonun devleti nasil ele gecirdigini gosteren hersey (mesela hukumetin kararlari ve AKPnin Basbug' un bahsettigi meclisten gecirdigi yasalar) sonucta Erdoganin icraatlari!
Başka bir Karar Okuru 08 Şubat 2020 18:32
34
EK: Erdogan bu icraatlarini devletin cesitli kurumlarinin feto tehlikesini acikca gosteren ve tedbir alinmazsa ulkenin basina bela olacagini vurgulayan resmi raporlarina ragmen yapti!
mehmet 08 Şubat 2020 19:40
17
darbeye karışan subayların generallerin tsk ya girme tarıhlerine baksana nasıl Erdoğan fetöyü ülkenin başına bela ediyor arkadaşım şakamısınız
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 22:05
0
19.40. Az sayida fetocu sonucu pek etkileyemez, ama fetonun kitlesel bicimde devleti ele gecirmesi AKP/Erdogan doneminde oldu! (subaylara/askeri ogrencilere yonelik istihbarat yetkisini ordunun elinden alanda Erdogan idi).
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 15:49
"Her Türk asker dogar" diyen bir devletin/milletin en üst kademesindeki kisiyi yakasindan tutup hapse atmak! Ya gercekten "Her Türk asker dogar" siyarindan/ inancindan vazgecilmistir yada birileri bu devletin/milletin sinirleri ile cok kötü oynamistir. Simdi bu sinirlerle oynayanlarin kim oldugunu ortaya cikarmak niye geriyor birilerini! Yaptiklarinin suc oldugunu bildikleri icin hesap mi vermek istemiyorlar ?? yoksa yaptiklarinin arkasindalarda söyleyecek medeni cesaretlerimi yok????
Son yorum bükücü 08 Şubat 2020 16:37
12
Ne saçma yorum. Ne akılla nede vicdanla uyuşuyor. Ne yani asker doğdu diye bir kimse yargılanamaz mı? Bu mu senin dünya görüşün? Bu mantıkla ne gerek var o zaman mahkemelere hakimlere? Nede olsa asker doğmuşuz. Senin mantığının da algınında... Hey Allahım yaa yorum yaptı bal kabağı... Biraz aklını kullansa yaz, dene belki işe yarar.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 18:52
5
Mademki askerlerde yargilanabilir diyorsaniz neden askerler öldürdükleri siviler den dolayi yargilamiyorsunuz??? Roboski olayindan yola cikarak aciklasana!!!
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 21:10
1
Madem bir yerlerden yola çıktık o zaman Kenan Evren neden yargılandı? İşine geleni yargıla işine gelmeyeni saçma sapan gerekçelerle yargılama. Senin mantığınında bahanelerininde. Suç işleyen kim varsa yargılanmalıdır. Kasap olsun, savcı olsun, paşa olsun, papaz olsun, imam olsun. Kim olursa olsun bir suç varsa yargılanabilir. Yok zenci doğar yok iri doğar yok asil doğar, nasıl doğarsa doğsun. Doğduğun şekil değil işlediğin cürüm önemlidir. Kime anlatıyorsam.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 15:46
Tanrıdan güçlü himayeci bulduğunu sananlar çok cesur oluyor... Ama 15 Temmuz, bu cesaretin ne kadar boş olduğunu gösterdi...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 17:55
5
Onlar kim? Himayeci kim?
karar 08 Şubat 2020 15:12
bir fetöcüler var bir de aynı yağmurda ıslanıp,aynı yollarda yürüyerek fetöcüleşmiş olanlar.
Son yorum bükücü 08 Şubat 2020 16:44
4
İşine gelmeyene yapıştır fetöcü damgasını. Nede olsa bu devirde; damgayı yapıştırabilirsen eğer, adamın iflahını kurutmak için çok kullanışlı oluyor. Fikren uyuşmuyor mu senle, adam acaip açıklamalar mı yapıyor ulu orta. Hemen kızart mührü, indir donu, bas kalçasına damgayı. Sonrada, aha bakın bu fetöcü de! İnanmazlarsa eğer, aç adamın baldırını, göster mührü. Nede olsa mührü senin bastığını sorgulamayı akletmeyen goygoycu çok. Ortalığı velveleye vermeye hazırlar...
karar okuru 08 Şubat 2020 14:19
Ben medya dahil yazılan ve söylenenlere güvenimi kaybettim. yaptıkları yayınlarla algı oluşturup toplumu istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Perdenin gerisindeki gerçeklerin ne olduğunu ne gibi pazarlıklar olduğunu bilmiyoruz. Yazarlar ve yorumcular da gerçeklerin anlaşılması için değil de algı oluşturmaya çalışıyorlar. istikbalde tarih doğruyu yazar mı bilmiyorum. Ama ben Elhamdülillah Müslümanım. Mahşerde gerçekleri tam anlamıyla görecek ve gerçek adalete şahit olacağız. çok kişiler bugünkü yazdıkları ve konuştuklarından utanacaklar. Fakat son pişmanlık fayda vermeyecek.
Karar Okuru 08 Şubat 2020 13:54
Troller dolmuş ama yorumlar ortada yani iş görüyor.
Sanki medyanın yüzde doksanını ellerinde tuttukları yetmiyor burda muhalif yorurumlara dahi tahammül edemeyip trollerine kirlilik yapma görevi veriyorlar.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:16
Gündem değiştirmek
KARAR OKURU EK 08 Şubat 2020 13:02
Benim anlamadığım mesele şu : Dediklerine göre, AKP, Gülen Apo ve ihtilaller ABD projesiymiş. İyi de, ABD bunları neden savaştırıyor ? 2000' den sonra hakikaten izler ve İZM'ler karışmış. Doksanlarda Perinçek, diğer partileri Kürt sorununu kurşunla çözmekle itham ediyordu. Bugün Erdoğan 'ın yanında. Kürtlere hapsi gösteriyor. Gülen, Van'a kurban eti gönderiyordu, bir baktık, Kürtlere başçavuşluk vermemiş. Apo ile kardeşi Erdoğan'ı destekliyor. Kürt gençlerini sadece bir keleşle Kürdistan kurmak için ölüme gönderiyordu. Araplara yer açmak için Kürtleri vuruyorlar. Kürtler teferruat mı ?!
karar 08 Şubat 2020 15:16
5
bütün bu süreçlerin sonu içte ve dışta kaotik bir ortam,güvensiz,bölünmüşlük ve ziyafet için hazırlanmış bir masa.önemli olan atların ne olduğu değil arabanın istenilen menzile ulaştırılması.
KARAR OKURUMürsel 08 Şubat 2020 12:49
Anladık haksız da olsa yattı çıktı.Ne ilk mağdur ne de son. Akp ilişklerinden bağımsız olarak hayatın öğrettiği ile diyorum ki; Asker elini dilini siyasete bulaştırmasın! Olsaydı/ bulsaydı şöyle olabilirdi/ olmayabilirdi şeklinde; geçmiş varsayımlardan geleceğe dair sonuç üretmek hezeyandır/ zırvalamadır.Bu mantık bu toprakları terketmeli! Bu hallüsülasyon olduğu sürece mantıklı tutarlı düşünce üretilemez! Bu saçmalama aydını/ kurmaybaşkanı; Yunan kazansaydı'dan /Atatürk kadın olsaydı şöyle olurdu/ olmazdıya kadar götürdü! Bu ülkeye önce mantık lazım, tutarlı düşünce lazım.
Mevlüt Şahin 08 Şubat 2020 12:27
Türkiyeyi yöneten iktidar FETÖ ile ilgili araştırma önergesini TBMM,sinde AKP ve MHP,li Milletvekillerinin oyları ile siyasi araştırmasını engellenmesi vatandaşların aklında soru işareti yaratıyor.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 16:22
3
12.27, Muhalefet olmayan vatandaş değil herhalde...
Son yorum bükücü 08 Şubat 2020 16:47
4
Sadece soru işareti yaratıyorsa, bence kendini bi kontrol et. Algıda ve analitik düşünmede vasat olduğunu fark etmemişsin galiba.
Pesimist 08 Şubat 2020 12:26
Genelde filmlerde kullanılan "deepfake"in siyasi propaganda için kullanıldığını bir düşünsenize. Sosyal medyada konuşmaları makaslayıp tezgahlıyorlar ve algı yaratıyorlar ya işte deepfake ile nice insanlar kandırılabilir. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu gelecek nesiller belki de hiç bilemeyecek. Post truth bir çağdayız zaten. At izi it izine karışmış, herkes duygu ve ideolojik yargılarına göre bir şeyleri kabulleniyor. Doğru mu değil mi diye kimsenin umurunda değil artık. Teyit.org da olmasa onlarca asparagas haberi doğru diye yiyeceğiz..
Hatırladığım kadarıyla Sn.İlker Başbuğ her fırsatta "Cumhurbaşkanının bu örgütle tek başına mücadele ettiğini" söylemişti.Başbuğ son çıkışında bence Cumhurbaşkanına karşı durmak şöyle dursun eski kanaatleri gözetilirse "davetkardı" Sayın Cumhurbaşkanının milletvekillerine seslenişi ise "Gidin ve aklanın" anlamında gibi geldi bana..Yani Başbuğ da Sn.Cumhurbaşkanı da oldukları yerde duruyor ve adaleti görevli kılıyorlar..iyimser bir düşünce tabii aynı zamanda büyük adamların böyle de olabileceği düşüncesi Yani..Saygı ile
Mehmet Karaman 08 Şubat 2020 12:04
1970 li yıllarda İçişleri Bakanı İzmir de bir otel de hovardalık yapmış hiç kimsenin haberi yok bakan sabahleyin yatağından kalkıp o zamanki Günaydın gazetesinde boy boy resimlerini görünce hemen İçişleri Bakanlığını bırakmak zorunda kalmıştı bunu neden yazıyorum abi basın güçtür kuvvettir öyle havuz medyası yandaş medya kurarsanız bazı vatandaşlarımızda bunu normal karşılarlarsa hayat toz duman olur bu işleri normal karşılayan vatandaşlarımızı gaflet uykusundan uyandırmak lazım gerçeklerin üstü örtülmesin biz bundan başka bir şey istemiyoruz biz bunu istiyoruz be abi çok mu ...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:29
3
İzmir değil İstanbul. Günaydın değil haftasonu gazetesi. Ertesi sabah değil brkaç hafta sonra. Neyse öyle işte.
Son yorum bükücü 08 Şubat 2020 16:51
3
Algılamak istemeyen, at gözlüğü takan ve doğruları söylediğin zaman ağzından köpükler saçarak karşı çıkan, bu da yetmezmiş gibi muhatap olduğu kişiyi hain ilan eden bir karakter zümresini nasıl uykudan uyandıracaksın, merak içindeyim. Allah kolaylıklar versin. Bu arada geçti Niğde pazarı, haberin ola!!!
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:54
Artık millet Erdoganin yalanlarına inanmıyor. Çok bağırmak da ise yaramıyor. Yakında kafayı yer.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:32
33
Kılıçtaroğlu o kadar yalan konuşuyor ki muhalifler gerçekleri söyleyen Erdoğan'ı anlamıyor...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 18:02
19
Kılıçtaroğlu devleti mi idare ediyor? Neyi nerden almış da kimin cebine koymuş? Vergilerinizin nereye harcandığına mı karar veriyor?Kimi, hangi yalanıyla nerden almış nereye tayin etmiş. Allahın günü dini siyasete alet edip her cuma Bakara makara sallayanları büyükelçi mi atamış....
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:49
Bunlar yavuz hırsızı oynuyor; çok bağırınca suçlu karşı taraf olacakmış gibi.
Yalan Dünya 08 Şubat 2020 11:46
AKP'nin küskünlerinin eskiden itibar etmedikleri Başbuğ komutan vb. fikre sahip kişilerin sözlerine güvenlerinin artması. Karar, Odatv, Fox gibi bilgi kaynaklarının güvenirliğinin bu kesimde fazlalaşması "O zaman problem teşkil etmeyen bu sözün bugün bu kadar tepki çekmesinin sebebi ne?" sorunuzun cevabı bence. Kopanlar artıyor ve kopanlara Özgür ÖZEL, İsmail SAYMAZ, Fatih PORTAKAL vd. daha hoş ve inanılır gelmeye başladı.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:11
FETÖ o kadar suç işlerken göz yumulmamısmiydi? Çalınan sorulara bile, yok öyle birşey diyen kendileriydi.Zaten meclis araştırmasından kaçılması şaibe. Güç ellerinden gidince umarım gerçekler ortaya dökülür.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:30
23
Fetöcüler bu lakırdıyı sermaye yaptı. Biz ülkeyi mahvederken AKP sesini çıkarmadı. Muhalefet de sazan gibi bu tuzağa atlıyor. Ve kahpelerin yargılanmasından rahatsız olduklarını söylüyor. Oysa Fetö kurumları kapatılırken göğüslerini siper eden muhalefet neden siyasi ayak olmuyor...
KARAR OKURU 09 Şubat 2020 00:08
0
Neden acaba?
Mehmet 08 Şubat 2020 11:09
Birileri fetö yü kullanarak askeriyedeki darbecileri bitirdi.Herkes sevinmişti bu olaya ama yine aynı kişiler fetö yü bitirdi.Simdi meydan bu milletin değerleriyle savaşanlara kaldı.Ak parti ne yapsa işi zor bence çünkü kullanacak kimse kalmadı.Liyakat sahibi kadrosu olmayan partiler yem olurlar.Basbug bilinçli olarak burayı kaşırsa orduda kademe istediği gibi olur.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:04
Feto pisliğine bir tek Türkiye sosyalistleri ile Kürt hareketi bulaşmadı....onlar her zaman bu devletin hedefinde oldular...katliamlarla,infazlarla feto bir Amerikan projesi, Tayyip Erdoğan, Doğu Perinçek, Mehmet agar vs tamamı aynı sahnede oynayan kan kardeşler
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 13:30
0
Fetö bu ülkenin vatandaşlarını din iman hizmet diyerek kandırıp kendine çekti ve hepsini fişledi. Sonrasında olanlar hepinizin malumu. İnşallah bu pislik, murdar, insanlık düşmanı, sermayesi din olup rehberi şeytan olan fetöden ders alınır da, diğer din tacirlerine rağbet edilmez.... Bu ülke hepimizin. Yalvarıyorum artık gerçekleri görelim. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için gayret edelim. Kimsenin giyimine fikrine düşman olmayalım. Sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 14:09
10
Kimsenin kaldırıldığı yok , herkes bilerek isteyerek fetö ile iş tuttular. Su an bile işbirliği yapmadıklarına nasıl emin olabiliriz
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 10:56
Neymiş? Devletin gücünü kullananlar da bir gün , sıradan biri olup , yargı önüne şu veya bu sebeple çıkıyormuş. Bundan ders almayanlar varsa onlara hiç bir şey emanet edilmez.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 10:52
Şimdi fetönün siyaysi ayagı demek fetöyü güclendirir demeye basladılar. Yok muş öyle birşey , spor ayagı varmış askeri ayagı varmış bakkal teyze bile üyeymiş ama hiç siyasi ayagı yokmuş. Fetö söylemiymiş siyasi ayak demek. Bu noktaya gelindi.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 10:10
... bir o kaldı, o da söylenirse tam süper olacak... Sayın Cumhurbaşkanının lehine bir şey söylememek lazım. Onları teker teker bulup kendisinin bir kere atıldığı (atanlar, Allahınızdan bulun!) cezaevine gönderiyor. Oraya gönderemediğini trenden atıyor. Onu da yapmamışsa bağırıp çağırıyor. Geçmişte kendisine, ağzına geleni fütursuzca söyleyenleri de en yakınına topluyor... Kendisini vicdanına ve Allah’a emanet ediyorum. İmza, sıradan fani şaşkın vatandaş.
KARAR OKURU EK 08 Şubat 2020 09:52
Soğuk savaştan sonra, Batıdaki gladyolar dağıtıldı. Türkiye sona bırakıldı. Vesayete karşı olanlar, ABD ve Gülen, bütün güç ve medyasıyla destekledi. Herkes memnundu. Bazıları yan cebine koydu... Ancak, herkesin menfaati ağır bastı. Hısımlar hasım oldu. Sonra, Gülen iktidara talip olunca Erdoğan, bu defa hapse attıklarını yanına çekerek yön değiştirdi. 15 Temmuzdan sonraki kartlarla rest çekti ve kazandı. Şimdi de, BEN kazandım diyerek, hiçbir şeyi ve kimseyi dinlemeden bildiğini okuduğu görenler, BIZIMLE KAZANDINIZ, payımızı vermezseniz, biz alırız demeye başladılar. Muhtemelen alacaklar...
Mehmet 08 Şubat 2020 11:12
3
Dostun bunlar olursa,suçluyu affedersen ilk fırsatta bitirirler insani.15 u bizimle kazandınız diyen başbuğ haklı mi şimdi.O zaman bunun yanındakilerle ağlama duvarına gidenler yardım etti
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 09:11
Tayyip Erdoğan hala herkesi emrindeki mahkemelerle korkutacağını sanıyor. Her şeyin değiştiğinin farkında değil, bitti o feto ile kolkola olduğu dönemler...tükendi. Tarihin tekerleği dönüyor, her fani gibi oda devrini tamamlıyor...inecek o saraydan.
evin 08 Şubat 2020 05:55
hepimiz 2002- 2013 arası dönemi yaşadık...kimin neler yaptığını ve neler dediğini gayet iyi biliyoruz...
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 03:56
O zaten kemalist. Fetöcü olmasına gerek yok. Aynı şeritte önlü arkalı gidiyorlar
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 11:28
6
Sen kimsin vatanperver mi?
musto 08 Şubat 2020 03:01
bu boru davası kolay,kolay bitmeyecek.Boruyu ülkenin değişik askeri tesislerinin etrafına gömenler gömdürenler,iş makinaları,ve kriminal ekipler ile,arkeologlar ciddiyetinde yüzlerce televizyon kanalları önünde kazı yaparak şov yapanlar, askerleri kamu oyu önünde linç edenler,sahte delil ve belgelerle birileri hakim diğerleri savcı olarak,askerlerin defterini dürenlerin verilecek hesapları kapanmadı.Milletin gözünde siyasi ayağının kimler olduğu fetö borsasını kimlerin kurduğu gayet açık.İktidarın izin verdiklerine dokunabilirsin.bu gündem Kızılay ile başlayan yolsuzlukların üstünü örtmek için
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 02:17
Bu nasıl gizli bir siyasi ayakmış ya... kıral çıplak ama kimse cesaret edipte söyleyemiyor.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 02:00
Nicin demesinler? Feto ile en fazla isbirligini AKP yapti. Devletin tum kadrolarini fetocularla dolduran Erdogan' in kendisi. Ayni Erdogan fetocularla omur boyu mucadele etmis insanlari sirf iktidara muhalif olduklari icin fetoculuktan iceri tiktiriyor! Ama keser doner birgun...
Meram 08 Şubat 2020 01:23
Adamın biri kumar tutkunu imiş..çoğu oyunlarda parasını kaptırırmış kumara bitirince bi tanidigindan para alır yine kumara devam edermiş...fakat zamanla aldığı borçları geciktirir..yada ödemede zorlanırmış...yine böyle bir durumda kumarda kaybedince yine borç almaya aynı adama gitmiş...adam bunun geldiğini görünce ,önceki borçları kapanmadığı için adam yaklaşınca başka biriyle konuşmaya başlamış ve konuşmayı uzattikca uzatmış..borç isteyecek adama muhatap olma fırsatı vermemiş tabi adam borç isteyemeden oradan ayrılma durumuda kalmış onu be
meram2 08 Şubat 2020 14:13
0
.....devam..borç isteyecek adam kumarhanede onu bekleyenlerin yanlarına döner...herkes beklerki herzaman para bulduğu adamdan yine para alıp kumara kaldığı yerden devam edecekler fakat ne mümkün! Verdiği paraları zamanı gelince geri alamayan adam bırakın para vermeyi buna kendisiyle diyalog kuracak fırsatı bile vermemiş, elini boş göndermiştir, borç isteyen adam yüzünde soğuk, muzlim ve giryeli şikayetlere kendisine ne yaptın para alabildinmi diyenlere mahçup bir eda ile olumsuz kafa sallama ifadesiyle şöyle der..yoook ..yok bırakın
Meram 3 08 Şubat 2020 18:25
0
Meram devam.....adam demiş bırakın borç para almayı meramımı anlatamadim....! adam benle muhatap bile olmadı ki borç alabileyim..!
Karar Okuru 08 Şubat 2020 01:21
Eskiden iktidarını korumak için 'iyi şeyler 'yapması gerektiğini düşünen Akparti, artık iktidarını korumak için tek yolun sadece 'baskı yolunun kaldığını düşünüyor olabilir mi?
N.Öztürk 08 Şubat 2020 01:17
Sayın Yazar, Ergenekon davasının başından beri hukuk var mıydı hukuk ? Ergenekon yargılamasına destek verenler niye verdi acaba, hukuk olduğuna inandıkları için mi, yoksa işlerine öylesi geldiği için mi ?
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 01:05
Zaten saraya göre milletin yarısı terörist hain, İlker Başbuğ'a da aramıza hoşgeldin paşam deriz. Safkan arap müslümanı olduklarını sanan saray ahalisinin ödeyeceği bedeller çok ama çok ağır olacak. Tarihe şahitlik etmeye hazır olun.
Orhun 08 Şubat 2020 00:59
fetoyu 40 yildır bastaci edip besleyip palazlandiranlar,gel artik bitsin bu hasret diyenler,ulkeyi parselleyip kadrolastiranlar kimler,hersey ortada bile bile herkes üç maymunu oynuyor,,
mustafa 08 Şubat 2020 00:55
çok sert tepki vererek olayın üstünü örtebiliriz diye düşünüyorlar.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 00:46
Bu olayların hepsi gündem saptırması olarak görüyorum.Elazığ depremi,askerimizin Suriye’de alçakça bir saldırı sonucu şehit edilmesi ,Van’daki çığ olayı toplumda yaygınlaşan ekonomik bozulma işsizlik enflasyon gibi... Fetönün her ayağı var da bir tek siyası ayak mı yok ,aklımızla dalga geçmeyiniz lütfen.Er ya da geç ortaya çıkacaktır siyasi ayak.
KARAR OKURU 08 Şubat 2020 00:18
ukraynaya silah yardımı,abd ile anlaşma ruslarla suriye ve libyada hüsran tekrar natoya dönüş...bunlara ergenekonun cavabı ve karşı cevap
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN