Back To Top
Kanal İstanbul’u halka sorun

Kanal İstanbul’u halka sorun

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 07:20
- A +

Bugünlerde yeniden tartışma konusu olan “Kanal İstanbul” projesi çoğumuz için renkli bir fanteziden ibaret oldu bugüne kadar. Belki de hayata geçirilmesine ihtimal vermediğimiz için. Problem şu ki iktidar bir proje önerdiği zaman bunun enine boyuna tartışılması, kamuoyunun fikrini açıklaması, uzmanların fayda-maliyet analizi yapması mümkün olmuyor. Birileri derhal ortaya atılıyorlar, sözkonusu öneriye karşı çıkanların veya karşı çıkabileceklerin ihanet içinde olacaklarını en yüksek sesle duyuruyorlar. Bu gürültü içinde sağduyunun sesi zaten duyulmuyor. Sözgelimi uzmanlar 35 milyar dolar harcama yapılarak doğal denge de dahil olmak üzere her şeyi alt üst edecek, şehrin kuzey ormanlarına doğru yayılmasına yol açacak yeni havaalanı projesine itirazlarını kimseye duyuramadılar. Böyle bir projeye ihtiyaç olmadığını, kapasite yetersizliği sözkonusu olursa Atatürk havalimanının mevcut kapasitesinin iki yeni pist eklenerek artırılmasının mümkün olduğunu vs. anlatamadılar.

Sesini çıkarmaya çalışanlar “Almanya’dakilerden bile daha büyük hava limanımız olmasın mı?” şeklinde demagojik itirazlarla susturuldu. Anadolu şehirlerinde inşa edilen havaalanları veya futbol stadyumları da tartışılamadı. Çanakkale Boğazına yapılmasına başlanan köprü için de aynı durum geçerli. Şehir Hastaneleri projesi için de. Çünkü birileri “Türkiye’nin kalkınmasını istemiyor musunuz” diye bağırınca akan sular duruyor. Muhalefet partileri bile kalkınmaya karşı çıkıyor görünmemek için yanlış işlere karşı sesini çıkaramıyor.

***

Peki, şimdi “Kanal İstanbul” projesi için de aynı şey mi olacak? Bu sefer durum farklı olabilir. Zira bu sıralarda iktidarın toplumsal desteği ve dolayısıyla siyasi gücü eskisi kadar yüksek değil. Diğer yandan ekonomideki sıkıntılar böylesi dev boyutta bir projenin hayata geçirilmesini gerektiren büyük meblağlardaki paranın teminini zorlaştırıyor. Bunlar bir tarafa, projenin kendisi hamaset ambalajı altında sunulmaya izin vermeyecek nitelikte.

Ne de olsa havaalanı, yol, köprü, hastane, stadyum vs. ihtiyaçlara cevap vermek üzere üretilen projeler. Bunların bir kısmının aslında gereksiz veya bir kısmının gerektiğinden büyük veya aşırı masraflı olması bir şekilde tolere edilebilir. Söz gelimi Bayburt’a yüksek kapasiteli bir havaalanı çok gerekli değildir ama yapılan şey havaalanıdır. Diyelim ki Çorum’a futbol stadyumunun veya Bilecik’e şehir hastanesinin ihtiyacın üstünde kapasitelerde yapılması o kadar göze batmayabilir. Neticede şehre bir yatırım yapılıyordur. Ama Kanal İstanbul için aynı şeyleri söylemek zor.

Bu projenin İstanbulluların herhangi bir ihtiyacına cevap vermek üzere hayata geçirileceğini iddia edemezsiniz. Haddizatında gerek şehir planlaması gerekse ekolojik açılardan ciddi sakıncalarından bahsedilen ve buna karşılık bir kamu yararı söz konusu olmayan projenin toplumda kabul görmesi, hele heyecan uyandırması olacak şey değil.

***

Bilim adamlarının ve uzmanların neredeyse tamamının yanlış, sakıncalı, tehlikeli dedikleri bu projenin bugünkü siyasi ve ekonomik şartlar altında neden birdenbire yeniden gündeme getirildiğini anlamak mümkün değil.

Görüldüğü kadarıyla İBB Başkanı İmamoğlu’nun konu hakkında verdiği bir beyanat tartışmayı başlattı. Ancak İmamoğlu’nun konu hakkındaki açıklamalarının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının proje için ÇED raporu hazırlanmasına yönelik bir komisyon toplamasıyla bağlantılı olduğu anlaşılıyor.

İmamoğlu’nun “Kanal İstanbul” projesi için dile getirdiği itiraz ve uyarılar haklı olsa bile bu konunun siyasi çekişme aracı yapılarak inat meselesi haline getirilmesi ne İstanbul’a ne Türkiye’ye fayda getirmez. Konu hakkında siyasilerden çok bilim adamlarının konuşmalarında fayda var.

Bugünkü şartlarda hükümetin yapması gereken şey ise toplam maliyeti 75 milyar TL olduğu söylenen bu fanteziyi unutması ve unutturması olmalı. Bu hususta bir ısrar varsa ve konunun fanteziden ibaret olmayıp gerçekten de ülke için gerekli olduğuna inanılıyorsa iklimi ve coğrafyayı bile değiştirecek bu kadar büyük bir projenin halkın doğrudan onayı alınarak yapılması daha doğru olur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabri 02 Ocak 2020 15:45
Ayrıca işsizlikle ilgili bir genel proje var mı. ( ciddi bir proje ) açıklamallarda 500 000 kişilik bir yerleşim olacak diyorlar. Bu tip rakamlar çok komik. Hem deniliyor 3 cocuk yapın nüfus yaslanıyor. Bu hesapa göre 20 sene sonra nüfus bence istanbulda 21000000 nu geçer. Gelen turist hariç bunların şehire artı bir nüfus yoğunlugu vereceği ortada. istanbul bu yoğunluğu kaldıraması imkansız. her gun yeni araclar trafiğe çıkıyor. her sey ortada. Dünyadaki iklim degişikliğide en çok türkiye gibi ekvatora yakın ülkeleri etkileceği yıllardır söyleniyor. Bunları görmeleri gerek .
sabri 02 Ocak 2020 15:29
Kanal istanbulun ne istanbul faydası olur nede Türkiye Cumhuriyetine . Bence tek faydası Arap zenginlerine olur. zenginleri dahada zengin eder. Türkiye bence 75 Milyar Tl den fazla harcama yapar. BUnu da kime faydası olur. Ordada Cevre ye etkisi ön görülemez. Bence İstanbul daha fazla insan nüfusu göçü alır. Türkiye içi ve diğer ülkelerden çok kısa zamanda aşırı nüfus yoğunluğu nedeni ile yaşanmaz bir sehir olur. Ne alt yapı yetişir. Ne su ne hastane devlet çok zor duruma düşer. ne okul. Ne metro yetişir. Ve dünyanın enpahalı uç sehirinden biri olabilir. Zamanla orman kalmaz. Sonuç kuraklı
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 15:07
Neden bu proje hep olumsuzluklari ile on plana çıkarılıyor, hiç mi faydası olmayacak, biraz da bunlardan bahsetseniz, Türkiye ye hiç getirisi olmayacak mi, bu proje sadece üç beş tane müteahhiti zengin etmek için mi, niçin bir yatırım yapılırken hep yandaşı zengin etme gibi görülür, unutmayalim zamaninda herseye karsi cikildi, birinci kopru, barajlar , kopruler v.s bu proje için devletin kasasından para çıkmayacağı söylendiği halde , niçin hala maliyet hesabı yapılıyor
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 15:47
0
Mars'da mi yasiyorsunuz? Hazine garantisi ile yedi göbek borca batirildik! Yol, köprü, hastane hep borç.. Parasi bizden katmerli katmerli bu firmalara akiyor. Nerde yasiyorsunuz da böyle akla ziyan yorum yapiyorsunuz?
KARAR OKURU 05 Aralık 2019 11:44
Kanal İstanbul'un yapılması yönünde hiçbir ihtiyaç yok. İhtiyaç olmadığı gibi iktidarın mütahitleri dışında bu konuda bir toplumsal talepte yok. Buraya yazan trollere sesleniyorum; sevgili kardeşim paran olsa zaten trol olmazsın. Kanal İstanbul yapılsa oradan ev alabileceğini mi sanıyorsun.
KARAR OKURU 04 Aralık 2019 02:10
Kimseyi meşgul etmenin anlamı yok azizim.Bu işin mantığı da yok,mesafe kısaltmıyor ve uluslararası sigorta şirketlerinin buradan geçen araçları kapsam dışı bırakma ihtimali hakkında kimse laf etmiyor.Bu tesisin kalkınmayla ilgisi yok ama harcama dolayısıyla büyümeyi etkiler.Seçim yaklaşırken önümüze konur sonra unutulur,yine konur yine unutulur.Bence bu bir proje olamaz.Al cetveli sağlı sollu çiz ortası kanal...Olurmu böyle bir şey.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 20:57
Taksim camiini CHP engelledi diyen yorumcu arkadaş galiba Ayda yaşıyor. Arkadaş yeni geldiğin için tane tane anlatalım, 19 yıldır CHP değil, Ak Parti iktidarda. Eğer engellendiyse Ak Parti engellemiştir. Ey yeni dünyalı arkadaş okuma yazma bilmiyorsan sana hoca tutalım.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 22:50
4
Taksim camii'ni kim engellemiş,araştırın öğrenin.Karar yazarı,iktidar eleştirilerinden dolayı Chp'lilerin çok sevdiği Yıldıray Oğur'un Türkiye gazetesindeki 19.02.2017 tarihli 'Taksim’e caminin uzun hikâyesi... yazısını okuyun, yalanlarınızı veya cahilliğinizi görün.Merak ediyorum Chp'liler olarak bu kadar pişkinliği,yalanı veya cahilliği nasıl becerebiliyorsunuz???
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 17:11
Ben bir yorum göndermiştim, yayınlanmadı. İçinde kasetle gelen, hasetle gider ifadeleri vardı. Muhtemelen zülfiyare dokunmuşuz. Tayyip Erdoğana her türlü atış serbest. Çok hemde çok dürüstsünüz İbrahim bey. Sakın Kemalime, Meralime dokunma emi yazıktır. Ha birde Temelim ve Selahattinim vardı değilmi? Bu devleti bir asırdır AK Parti idare ediyordu değilmi? Bütün faturayı ona kestikmi herşey güllük gülistanlık olur merak etmeyin.
Mehmet 03 Aralık 2019 16:35
Sanayi ve ileri teknolojiye yatırım yapacağımıza seçim kazanma derdindeyiz.Abd kısa yoldan denize demir atar
turgut ertav 03 Aralık 2019 16:24
kanal istanbul için gerekli 50-60 milyar dolardan bahsediliyor.bu paera nerede var?varsa eğer;eyt lilere, 3600 katsayı bekleyenlere,işçiye,memura,emekliye varsinler.kaynak yok da veremiyoruz diyorlardı,kanal istanbul için kaynak buluyorlar.yandaşalrına yeni talan ve yeni arpalıklar için kaynak yok diyemiyorlar.eskilerin deyimi ile;ayranı yok içmeye,tahtaravalli ile gider sıçmaya.saygılar.
Halk etüd ve eskiz yaparak mı karar verecek ?
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 14:43
Evdeki üc bogazi idare edemiyorum bir bogaz daha eklenirse vay halime..
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 17:54
3
Türkiye'yi 2001'e,İstanbul'u 1994'e ışınla,FELAHA! ERERSİN
turgut ertav 03 Aralık 2019 14:12
halka sorulacak öncelikte bir mesele var:erken seçim.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 15:14
2
Erken secim AKP ve kücük ortaginin kurtulusu olur.Tam dibi gõrmeden giderlerse bu ülkenin basina bela olmaya devam ederler.
ta'kipciniz 03 Aralık 2019 13:43
Kanal Yanlış Yerden Planlanıyor!!!! İzmit Körfezinden Kocaali-Kandıraya yapılmalı;;; KANAL İSTİKAMETİ YANLIŞ,(bence)
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 13:23
Bir kişi Erzurum vergisinin İstanbul mega projesine harcanmasını istemiyor demiş. Fena halde yanılıyor. Erzurum ve benzer şehirler 17 Nisan ve 24 Haziran oylamalarında ortalamanın sekiz on puan üstünde destek verdiler. Bir başka evrendeki Erzurum herhalde sizin bahsettiğiniz!
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 15:05
3
Erzurum ve birçok şehir verdiği vergiden çok daha fazla kamu yatırımı alıyor.
Halk mı? 03 Aralık 2019 12:50
Halka sormak mı? Halk, reisleri ne buyurursa ona evet der. Aysun Kayacı, sizi on yıl sonra bil müşahade anlamanın ızdırabını yaşıyorum.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 16:20
7
CHP seçmeni CHP li olsun çamurdan olsun der. Tayyip bey 7 kere seçim kaybetseydi ak partililer onu kapının önünden geçirmezdi.Hangi seçmen daha saf bilin bakalım 15 yıl sonra bile ittifak %50oy alıyor.
ÖTÜKENLİKURT 03 Aralık 2019 12:35
Sayın yazar bence muhatabınız yanlış! Bu konuda karar veren ABD! Bizimkiler ABD'nin emirkulu! Fakat okumayan, düşünmeyen, muhakeme kabiliyetleri sıfırlanmış koyunlara, ABD'ye meydan okuyan ekip olarak tanıtıyor kendilerini! Halkın sefalet içinde olmasına rağmen dünyanın en uç noktalarına cami yapan, cami açılışına milyonlarca dolara uçak kiralayıp giden zevata oy veren ahali her türlü sıkıntıya layıktır! Allah verdiği zekayı kullanamaynlara asla yardımcı olmaz! Dualar boşunadır! Halkın çilelerini intiharları düşünün, bir de sarayın bütçeye maliyetini! AKIL TUTULMASI yaşanıyor ülkede!
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 12:22
dünya kadar para sahibi projenin geçeceği alana nakit para yatırdılar. rant muhteşem. şimdi onlar hükümete bastırıyorlar ki, bir an önce, hükümet gitmeden hayata geçirilsin.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 12:13
Bir boğazımız daha olursa İstanbul’un trafik problemi ne olur?
Takipci 03 Aralık 2019 11:33
Tarihe laboratuvar olarak baktigimizda gorunen sudur: Saray Sistemleri ozunde Kast Sistemi'dir. Halkin varligi sayaylilar icindir, onlara sorulmaz, onlar calistirilir, askerlik yapar, sehit olur... Zaten ' 'Halka Sormak' (kafir) Bati icadidir.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:09
İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntı bir kenarda dururken bence hiç de gerekli değil. Artık hayaller peşinde koşmanın devri bitti. Realist ve akıllı yatırımlara ihtiyaç var.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:56
Şu Termik Santral Yasası meselesi. Sizler namuslu müslümanlarsınız. Bu ahlaksız manevrayı yazmalısınız, topa tutmalısınız. Yoksa muhafazakâr halkın haberi bile olmayacak. Gevşek bir zeminde durma tercihini terkedin. İncitmeden eleştirmeye çalıstığınız adamlar ne müslüman ne namuslu. Bunu görmüyor musunuz?
Demokrasilerde seçmen yöneticiyi seçer. Yönetime karışamaz. Seçildiği süre içerisinde yönetimi denetlemek de yargının işidir. Bu ülkede sigara yasağı toplumun her kesimini çok daha fazla ilgilendiren bir mevzuydu. Referanduma gidilmedi, sizden de öyle bir talep gelmedi. Referanduma gidilse muhtemelen yasak konamazdı.
e.k 03 Aralık 2019 10:49
Yanlıs ve bırılerının keyfıyetıne gore yapılan yatırım yatırm degıldır. Batı da bu tur buyuk yatırımlar degısık kurum kurulus ve sıvıl toplum orgutlerının goruslerı alınarak aylarca tartısılarak yapılır. Ben yaptım oldu zıhnıyetı sakat bır zıhnıyet. Bır kac haftadır Balıkesır sehır hastanesıne gıdıp gelıyorum. Icler acısı bır durum. Bır facıa. Kıme derdını anlatacaksın. Dun yapılan tesıs bu gun ıhtıyacı karsılayacak durumda degıl. Tamemen ranta dayalı. Plansız projesız. Bırılerı zengın edılmıs. Yoluyla, alt yapısıyla, park alanıyla yetersız. Devasa bınalar yapmak ıs degıl. Islevsel degıl.
misafir 03 Aralık 2019 10:32
üç istanbul hayali bile umut verici.görürüzinşallah.
Hakan Haksever 03 Aralık 2019 10:14
TÜRKİYE'NİN YARISINI İSTANBULA YIĞMAK AFETTİR. Deprem, savaş veya farklı afetlerde o kadar nüfusu riske atmak doğru mu? Evet, halka sorun.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:53
Istanbula ihanet şebekesi yine iş başında. 25 yil yağmaladı şehri, şehir bitti. Şimdi biraz şehri büyütüp kalanını yagmalayacak. Vvizyonsuz dediler, bu nitelikler kimde var? Mutahidler cebini doldurun, Milletimiz reisi affetsin yeter. Hainlik in boyutunun, ne olduğunun önemi yok.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 17:48
6
Akp bugün yanlışlar içinde,adaletsiz,haksız,adam kayırıcı ve yanlış uygulamaları kabul edilir değil.Ama posasının yaptıklarına bile Chp ve avanesinin hayali yetmez.Onlar istemezükçüler olarak hep Türki'yenin takozu olmuşlardır.Köprülerin üçüne de istemezük demişler,Metrobüse,Marmaraya,havaalanına karşı olmuşlardır.KK'nın S.Gökçen yorumunu internet'ten bir dinleyin.Peki Chp zihniyeti İstanbul'a ne yapmış! 1973-1980,1989-1994 dönemlerini araştırın,yaşayanlara sorun,sonra burada yazışalım.Gecekondulaşma,susuzluk,İstanbul'un içine etmek kimin eseri ortaya çıksın.Hadi takozlar bekliyorum
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:43
İnsan yapımı olupda yapılırken ekosisteme zarar vermeyen bir nesne varmıdır? Eğer anamuhalefetin aklından gidilseydi şu anda 1940 ları yaşıyor olurduk. Halk bu projenin oylamasını genel seçimlerde yapmıştır. Şimdi çıkıpda halk oylaması yapılsın demek şark kurnazlığıdır.
Hasan Fevzi 03 Aralık 2019 09:33
Şurası kesin bazı insanlar insanlığın başına bela ve şu anda insanlığın başına bela olan kişi kesinlikle D. Trumpp değil....
ERKAN DOĞAN 03 Aralık 2019 09:21
Sayın Yazar Erdoğan geçmişin fatihleri,generalleri yada fantastik kahramanları gibi anılmak istiyor. Bu yüzden de değil bu ülkeyi dünyayı bile ateşe atar.Bu hırs ve tutku anlaşılamadan olan biteni anlayamazsınız. Bizler sadece fantastik Erdoğan'ın doğumu için bu dünyaya gelmiş birer unsuruz. Bu tür adamların kendilerini ve ülkelerini sürükledikleri yerler ortadadır.Akıl ile izahtan vazgeçiniz.
KARAR Okuru okur 03 Aralık 2019 08:56
Dar ve sığ kafaların yapacağı yorum bu kadar olur. Hayaliniz bile dar. Dün boğaz köprüsüne de bu kafalar karşı çıkıyordu bugün 3.sü bile yetmiyor
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 08:43
Chp'yi sollayıp!E.İ.nun peşine takılıyorsunuz.Efendim,bilim adamları karşı!Hangi bilim adamları?N.Görür mü?Adam! Kanal Projesi'nin açıklanmasından 9 yıl sonra açıklama yapıyor.Projesi bitmiş,bu sürede bir açıklaması dahi yok.İki gün önce,E.İ.Kanal'ı istemezük diyor,akabinde prof. alelacele raporu patlatıyor.Çok tehlikeli,böyle bir şey olamaz,Karadeninizin kirliliği Marmaraya akacak!Sanki Süveyş ve Panama kanalı yok,İstanbul Boğazı Karadenizle Marmarayı bağlamıyor!Doğaya müdahale doğru değil,tabii ki detaylı araştırılmalı,ama bilgi sahibi olup konuşmalı,istemezükçülerin peşine takılarak değil
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 07:54
Aşağılık kompleksi ve para hırsı öyle bi boyuttaki bunlarda ben şaşırıyorum.bunlar nasıl müslüman.hakkaten merak ediyorum bunlar ne okumuş,ne yemiş ne içmiş.bu nasıl hırs anlamak mümkün degil
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 10:48
13
7.54, AKP'nin her icraatına aynı sözleri söylemenin ahmaklığını bırakın artık.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 11:29
6
kimden bahsediyorsun anlamak mümkün değil, ama böyle soyut ifadelerlerle belli bir kesimi "dindarları" itham etmen yakışıksız
Takipci 03 Aralık 2019 11:38
1
Buyuk M.Akif 100 yil oncesinden sesleniyor, diyor ki: Muslumanlik nerde! Bizden gecmis insanlik bile...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 14:49
7
11.29;Saf saf soruyorsun kimi kast ediyorsun diye.Tabii ki seni.beni,tüm Müslümanları kast ediyor.Burada cirit atan,Chp!liler,Kemalistler,İktidar düşmanları iktidara vuran,karşı olan yazarları göklere çıkaran yorumlar yaparken,aksi durumda yerden yere vuruyorlar(M.Doğan'ın Kemalizm ile ilgili yazılarının yorumlarına bir bak)Tabii bunun yanında Akp yanlışlarını bahane ederek İslam'a ve Müslümanlar'a da kinlerini kusuyorlar.İstersen Karar yazarlarının yazılarına gelen yorumları bir incele,özellikle Chp ve Kemalizm eleştirili yazıları.Ne yorumlar yazılmış,nasıl beğeni verilmiş
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 16:51
0
Bunlar kendine müslüman
Kararlı KARAR OKURU 03 Aralık 2019 07:29
Halkın onayının alınması gerektiğini düşünmüyorum. Uzmanlık isteyen konular ilgili kurumlarınca değerlendirilir ve karara bağlanır. Devlet mekanizması böyle işler. Demokrasi demek herşeyi halka sormak demek değildir. Başkanlık sistemini sorduk sonuç ortada. Şimdi diyecesiniz ki tabi sorulacak, o zaman ben de diyorum ki bugün tekrar sorun, sonuç farklı çıkacak.
istanbullu volkan 03 Aralık 2019 12:35
5
uzmanlar dediğiniz kişiler bağımsız kişiler mi acaba? ülkemizdeki uzmanlar sağ-sol özellikle sol ideolojik saiklerle karar veriyorlar.uzman işi de çok sağlıklı bir yol değil sanki. birine göre bilimsel olan diğerine göre değil.
Kararlı Karar Okuru 03 Aralık 2019 16:13
1
İstanbullu Volkan: Evet siyaset ve adam kayırmacılık bütün kurumlarımıza sirayet etmiş durumda. Yine de Kanal İstanbul gibi hiçbir fizibilitesi olmayan, zihni sinir bir projeyi adademik herhangi bir kurumun onaylaması mümkün değildir. Bu projenin gerçekleştirilmesi asla mümkün olmayacaktır zira öyle finansmanı sağlanamayacaktır. Bu tartışmaların gündemi meşgul etmek üzere yapıldığını düşünüyorum.
evin 03 Aralık 2019 07:04
kanal istanbul çevresindeki arazilerin sahiplerinin kim olduğunu araştırın. o zaman bu akıl dışı projenin neden bu kadar ısrarla istendiğini anlarsınız...
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 06:51
Mızıka ve bando ekibi yine iş başına geçer Lozan Antlaşması'nın hükmünün bitirilmesi ve boğaza sahip çıkacağız diye hainlere fırsat vermeyelim diye basarlar yaygarayi ancak eğer uzmanlar doğru söylüyor ise kanal yapılır sonra bir deprem meydana gelirse dedikleri olursa devletimiz acı bir tecrübe kazanır o zaman kopan gürültüden kaybeden millet olur şunu söylemek istiyorum bizim tartışma ve istişare yapmamız mahşere kalır
Karınca,.. ötüne Çöp Dürtmek.deyiminş duydunuz mu!Duyun! İnat için Taksime yapılan caminin durumuna baktınız mı! Kanal İstanbul için eğer Katar'lı kankası razı edilirse bu işi yapar.Tank Palet fabrikası benzeri imtiyaz verilsin, Kuzey ormanı, çevremiş boş. Büyüklük, çokluk TEKASÜR HASTALIĞIDIR. Kendi alınteri ile kazandığı değil halkın, kölelerin, iş aş derdinde olanların alınteri parası ile gösteriş amaçlı israflardır.Siz kendi alınteri ile kazandıkları parayla RTE ve ailesinin bir çivi çaktığını halkın karnını doyuracak tesis yaptığını gösterebilirmisiniz.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 18:12
6
Kanal'ı anladık ta,Taksim Camii niye rahatsız etti?Taksim Camii bir ihtiyaçtı,yıllardan beri Kemalist,Chp ve avanesince engellenen bu ihtiyaç giderildi,çok güzel de oldu.Chp ve avanesi bugüne kadar bu Millet'e yaptıkları zulmün kayanağı vesayet gücünü ellerinden aldı diye R.T.E. ve Akp düşmanlığı içindeler.Bu kinle de,sapla samanı birbirine karıştırıp,doğruların da içine ediyorlar.Hiç yırtınmayın,Akp gider,ama bu Millet Chp'yi getirmez
Cem 05 Aralık 2019 21:39
0
Kanal Okuru, Taksim'e çok yakın 3 cami (Hüseyin Ağa, Paşababa Tekkesi ve Sirkeci Mustafa Ağa) varken Taksim'e cami yapılması gereksizdi. Ayrıca artık İstanbul'un sırtındaki yüklerin bir kısmını Anadolu'ya aktarmanın zamanı gelmedi mi ? Üstelik Beklenen Büyük İstanbul Depremi için fazla zamanımız kalmamışken.
Vatandaş Rıza 03 Aralık 2019 04:54
Kanal İstanbul, Havaalanı, Şehir Hastaneleri. Köprü.Çamlıca Cami,Üniversite vb yatırımlar çevre,ekonomi, ihtiyaçtan çok HALKIM İÇİN ZARAR SA ZARAR EDELİM BE HALK DALKAVUKLUĞU AMBALAJLI büyüklük, kompleks duygusunu giderme ve yandaşa sermaye transfer amaçlı gösteri yatırımalarıdır. Psikiyatristlerin izah edeceği takıntılardır.Kibir, eğo tatmini projeler! Firavun örnek prototiptir. Anılmak, konuşulmak için pramitler inşaa ederken,bu teknolojiyi kullanarak pekala milyonlarca Mısır'lının karnını doyuracak toprağı Nil nehrin kolundan kanal yapabilirdi. Ama tapacak köle, anılacak isim kalmazdı.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 03:31
Böyle mega inşaat projelerini gelişiyoruz, kalkınıyoruz diye halka pazarlayıp, kendi ceplerini dolduruyorlar. Getirisi yok. Arada komisyon, rüşvet ile tırtıklıyanlar var birde. 35 milyar dolar istanbul’a gidecek ama tüm Türkiye’nin vergisi ile. Erzurum’daki vatandaş vergisinin İstanbul’a harcanmasını istemiyor. Yeter artık. Gözümüz açıldı.
Türk oğlu ! 03 Aralık 2019 01:50
Kanal İstanbul yerine Kanal Anadolu yapalım.Ne uğraşıyorlar direkt Sinop'tan girip Mersin'den çıksınlar.Ordan Kıbrısa bir köprü kursunlar.Daha olmadı Mısıra kadar uzatsınlar.Çin kaç bin km ötedeki Baykal gölünden su gerirmeyi düşünürken, bunlar her türlü faydası olacak, Fırat ve Dicle'nin suyunu Konya ovasına getirmeyi neden hiç düşünmezler.Düşünmeyi bırak hayal bile etmiyorlar.Nereden ve neden korkarlar ki acep.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 15:18
0
Şimdiye kadar okuduğum en iyi yorum Türk oğlu. Dalga için yazmışsın ancak yukardakiler ciddiye alıp işe başlarlar diye endişelendim. Zira bu ekonomik darlıkta bir de KANAL ANADOLU VE DEVAMI başımıza gelmesin . Samimi söylüyorum yoruma çok güldüm. Şayet yorumdaki eserler ! ... yapacaklarsa slogan da benden olsun ...NERDEN NEREYE .!!!
Türk oğlu ! 03 Aralık 2019 19:07
0
15:18 yeni kankamız Rusya için de Kırım'a da köprü yapalım diyecektim de, malûm Karadenizin suyu hırçın. Biz yaparız o yıkar diye vaz geçtim. Ama bak Fırat ve Dicle suyu olmayacak şey değil.Becerirlerse Ülkeye büyük kalkınma sağlar.Ha Irak ve Suriye sorun çıkarır dersen, yanılırsın, dünya ya nizam veren Uluğ İreisimiz varken kimse bir şey yapamaz.Onlar bize bedava petrol veriyo mu, yoo.Hem ilerde oralara çok yağmur yağacak diyolar, bilim adamları.Olmadı petrol karşılığı azcık ta onlara salarız canıım, ölmesinler susuzluktan.Yapsın bunu İreis, ölünceye kadar başımın üstünde.
Ibrahim bey bunlar teknik uzmanlik gerektiren sorular. Oncelikle uzmanlara, bilim insanlarina sorulmali. Halka sorulmasinda mahsur yok ama durust ve derin bir tartisma yapilmasina izin verilmiyor. Halkin dogru karar verebilmesi icin butun gorusleri esit olcude dinleyebilmesi lazim. Bu yok. Bu ancak demokrasilerde olabilen birsey. Bizde halk demogiyle boguluyor, psikolojik harekata maruz kaliyor. Bu ise Otoriter rejimlerin bir ozelligi...
Karar Okuyucusu +++ 03 Aralık 2019 01:27
Muhtemel Montrö Boğazlar Sözleşmesinden rahatsız olup Karadeniz'e donanmasını serbestçe geçirmek isteyen ABD olmak üzere bazı ülkelerin telkini ile, ve de Osmanlı İmp. zamanında Hazar Denizi ile Karadeniz'i kanal ile bağlamayı düşünen Sokollu Mehmet Paşa'nın rüyasını, Kanal İstanbul ile gerçekleştirip kendi adını tarihe yazmak isteyen siyasi zihniyetin buluştuğu ortak fantezi çıkar.Ekolojiymiş, çevreymiş, maliyetmiş, depremmiş vs. kimin umurunda.Keşke referandum ile halka sorsalar.İşine gelmeyince sormazlar; tabii, Yapılırsa Çin Sermayesi ile; Yapan da işletir.Nerde kaldı yerlilik ve millilik.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:22
Bu saçmaligı sadece kendilerine ve yandaşlarina rant alani açmak icini düşlüyorlar,ve yaparlarda,çünki bu iktidar için kendine rant getirecek biseyi gözlerini kapayip yaparlar,halkin veya toplumun yarari onlar icin hiç onemli degil.Şimdiye kadarki yaptiklari yol,tünel,koprü,cami,hastane gibi tüm insaatları para sövüçlemenin en kolay yolu olduğü için yaptilar,halâ bu tur şeylerde ısrar etmelerinin nedenini anlamadinizmi.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:17
Turkiye'de yonetim pek kaliteli olmadi hic, ama bugunku iktidar kadar da seviyesiz ve kalitesiz olmadi: kopru yaptir fiyatini kopruden gecmeyene odettir; buyuk havaalani yapacagiz diye kaynaklari car cur et; buyuk hastahaneler yapacagiz diye saglik hizmetlerini rezil et vs. goz boyamak icin kit kaynaklari car cur et, yandas mutaahitlere peskes cek. Tam bir fiyasko...
NET 03 Aralık 2019 01:14
ilber Ortayli: "Zaten Lozan değişti ve daha çok değişecek. Montrö Lozan'ın tashihi demektir. Daha da tashihi edilecek çünkü İstanbul Boğazı'ndan bu kadar şilep geçemez. Aksi takdirde her gün deniz kazaları olur haberiniz olsun. Yani bundan sonra ciddi bir hükümetin programı o çılgın kanal denen kanalın yapılmasıdır... " Sayin yazarin yazisi bastan sona basit bir siyasi yazidir. Lakin ilber hoca yapilmasi dusunulen kanalla ilgili gercegi gayet dogru, guzel ve net anlatmis.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 09:04
1
NET arkadaş. İlber Hoca işin bir yanı ve olguyu söylemedi sadece,işine gelen kısmını kesip yapıştırımısın. Ayrıca çevre, ekonomi, deprem, sosyolojik boyutunu da uzmanları konuşsun. Neden hemen karşı çıkılıyor. DEDİ.. Bizde bunu diyoruz. Ne RTE dayatması ne de peşin yargı ile karşıtlık doğru değil. Bak RTE inatla istabulda plansız, vizyonsuz, istişaresiz iş yaptı sonrada İstanbula ihanet ettik dedi.
Okur 03 Aralık 2019 11:56
1
İlber Ortaylı iyi tarihçidir ama çevre sorunlarında yetkin olduğunu sanmıyorum. Bu kanal meselesi, bir değil birçok bilim dalı açısından incelenerek değerlendirilmesi gereken bir mesele; sırf tarih, ya da sırf hukuk, ya da sırf jeoloji, sırf çevre bilimleri de yetmiyor... Yalnız unutulmamalı, doğal çevre bir gitti mi geri gelmiyor... Telafisi mümkün değil.
sorgulayan 03 Aralık 2019 00:59
Bizim bir yeni havaalanınada, bir köprüyede, kanal istanbulada ihtiyacımız yoktu. Nedenini soracak olursanız türkiyenin istanbul dışındada bir çok şehri var, ülkenin bütün ekonomisini sadece istanbula bağlamak tamamen yanlış bir yatırım hem ülkeye hem istanbula zarar vermekten başka bir işe yaramaz istanbul için şehir ve çevre bakanlığı artık istanbulda yeni yapılaşmaya izin vermeyecek şekilde ve istanbula adres taşıyacaklar içinde belli bir kontejana kadar izin verimeli, istanbul artık fazla ne yapıyı ne nufusu nede araç trafiği kaldıramıyor, şehir artık taşıyamıyor her şeyi ile tıkabasa
Krr 03 Aralık 2019 10:32
1
İstanbul'a İhanet Şebekesi (İSİŞ) varken bizim çözüm üretmemiz mümkün değil sorgulayan kardeşim. Bu şebekeyi durdurmamız ve İstanbul'a gerçekten hizmet etmek isteyenleri desteklememiz gerekiyor.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 00:58
Aslında yaratıcı bir proje. Yani reel şartları bir kenara bıraktığınızda yaratıcı olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat zaten nüfusun dörtte birinin toplandığı bir şehiri daha fazla insanla doldurmak ne yazıkki doğru değil. Hele depremin konuşulduğu bugünlerde nüfusun, yatırımların anadoluya kaydırılması daha doğru olur. Oldu olacak İstanbul devletini kuralım ...Onun yerine pilot şehirler kurup her bölgede farklı özellikleriyle büyük şehirler oluşturmak daha doğru olmaz mıydı?!
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 03:32
1
Kardeş, böyle kanal açma projeleri 19 yüzyılda kaldı.
Krr 03 Aralık 2019 00:50
Hesap şudur sayın Kiras;kanal için inşaat ihalesini yandaşa ver avantayı kap. Hafriyat ile adacıklar yap yandaşa kirala avantayı kap. Kanalın etrafına onbinlerce konut için inşaat alanı oluştur yandaşa ver, avantayı kap. Aynı alan üzerine yüzden fazla yüz metre üzeri gökdelen için ihaleyi ver, avantayı kap.Çevresine yapılacak AVM, Park vs. yandaşa ver, avantayı kap.Kanal işletme hakkını yandaşa ver, ye babam ye.Çevre kirlenmiş,deprem riskiymiş,milletin canı çıkmış kime ne.Siyasal dinci kafası böyle çalışıyor.Akla gerek yok.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 01:26
3
Aynen kardeşim,tek düşünce ve amacları bu,bunlar hep cepleri için calıstılar ama bunu anlamiyan sadece oyverenleri oldu,onlarda soyulmaya alistılar heralde
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 07:49
1
"Kanal istanbulun üzerine yap işlet devretle geçiş garantili fahiş fiyatlı köprüleri yap avantajı kap." Burası eksik kalmıştı, ben tamamladım.
Kararlı Karar Okuru 03 Aralık 2019 08:30
0
Malesef işler on yılı aşkın süre böyle yürüdü. Devletin kasasında para bitince yap-işlet-devret'e geçildi. Kredi limitleri dolunca o da bitti. Şimdi krizin, durgunluğun, vasatlığın dibine çömelip oturduk. Merak etmeyin, Kanal İstanbul falan olmayacak, çünkü ne para ne de kredi var.
bozeren 03 Aralık 2019 00:21
Aynen! Allah başımızdakilere akıl fikir versin. Allah acısın halimize.
KARAR OKURU 03 Aralık 2019 00:16
Bulduğun kaynağı bir getirisi olmayan inşaata gömersen ondan sonra bu duruma düşersin. El borç alır teknolojiye yatırır, biz inşaata. Bu projeyi de yapacak ki ocağımıza incir ağacı diksin. 25 yıl yandaş müteahhitlerine çalışalım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN