Back To Top
Kızgın demir nasıl soğur?

Kızgın demir nasıl soğur?

 - Son Güncelleme: 25.04.2019 Perşembe 08:26
- A +

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın yerel seçimler sonrasında yaptığı bir açıklamada “artık kızgın demiri soğutmalıyız” şeklindeki sözleri çok büyük ilgiyle karşılandı. Tahmin edilemeyecek kadar çok tartışıldı. Hakkında onlarca köşe yazısı yazıldı. Hatta dün “kızgın demir nasıl soğur” diye bir etiket açılmıştı sosyal medyada.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yönelik menfur saldırının ardından kızgın demir tartışması daha da alevlendi. CHP liderinin o gün Erdoğan’ın çağrısına cevap vermeye hazırlandığı söylendi. İktidar partisinin grup başkanvekili meclisteki 23 Nisan oturumunda sözkonusu saldırının “kızgın demiri soğutalım” açıklamasının ardından yaşanmış olmasını “dikkat çekici” olarak niteledi.

Konunun polisiye tarafı, belki politik komplo teorilerine uygun bir malzemeye dönüşmesi başka bir boyut. Ancak gerek “kızgın demiri soğutmalıyız” gerekse “82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” sözlerinin toplumun çok geniş bir kesiminde yankı bulması çok önemli bir olgunun işareti sayılmalı: Toplumun beklentisi.

Hem AK Parti seçmenlerinin hem de muhalefet partilerine destek veren vatandaşların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir anlamda “yumuşama” vadeden sözlerini bu kadar ilgiye değer bulmaları iktidar partisi açısından işlevsel bir tutamak noktası olabilir. Bunca iktidar yıpranmasına, toplumdaki bunca kutuplaşmaya rağmen hâlâ toplumun geniş kesiminde yeşeren bir “beklenti”nin muhatabı olabilmesi çok değerli bir fırsat.

***

AK Parti’nin hem bugünü hem de geleceği adına çok değerli bir fırsat, hatta belki de “son fırsat” olabilir bu. Ama galiba bu saatten sonra “olabilir” yerine “olabilirdi” demek lazım. Zira özellikle Kılıçdaroğlu’nun maruz kaldığı saldırı karşısında takınılan tutum iktidar partisinin demiri soğutma doğrultusunda bir yola giremeyeceğini gösterdi.

Böyle bir yola girme cesaretini göstermekten geri durmasında muhtemelen müttefiki tarafından sert ifadelerle yapılan “Türkiye ittifakından bahsetmek kafamızdaki soru işaretlerini çoğaltmıştır” açıklamasının da payı vardır. Yine muhtemelen parti içinde parti gibi çalışan bir zümrenin de ikna gücü etkili olmuştur. Ancak ne olursa olsun, toplumun genelinde uyanan ümitlerin kısa sürede karamsarlığa dönüşmesinden herkes zarar görecek. Burası muhakkak.

İlk önceleri parti tabanının konsolidasyonunu sağlamak uğruna başvurulan kutuplaştırıcı siyaset dili giderek bir siyasi hareketin toplumla ilişkisini kemiren ve çürüten bir canavara dönüşmüş durumda. Tıpkı kendi yarattığı canavarın karşısında aciz kalan Doktor Frankenstein gibi…

AK Parti’yi yönetenlerin bu durumun farkında olmaması mümkün mü? Elbette farkındalar. En azından Erdoğan farkında ki kavga dövüş geçirilen bir seçim sürecinin sona erişini bir çıkış yolu bulma fırsatı olarak değerlendirmek üzere ve belki el yordamıyla bir çıkış yaptı. Ancak iktidar tablosu son zamanlarda o kadar girift bir hal kazandı ki “kızgın demir” metaforunun temsil ettiği uzlaşmanın veya normalleşmenin ortadan kaldıracağı ilişkileri ve çıkarları riske atmak istemeyenlerin de hesaba katılması gerekiyor.

***

Diğer yandan, yerel seçim sonuçlarına gösterilen tepkinin de partinin kendi tabanında bile sevimli bulunmadığı gerçeği var. Parti medyasının veya internet trollerinin heyecanlandırabildiği dar bir fanatik kitlenin tepkileriyle bunu karıştırmamak gerektiği ortada.

Nitekim Erdoğan seçimin hemen ardından “Başkanlığı CHP almış olsa da İstanbul ve Ankara belediyelerinde meclis çoğunluğu bizde, her istediklerini yapamazlar” diyerek parti tabanını sakinleştirmeye ve sonucu kabullenmeye yönelik bir tutum sergilemişti. Ama kısa süre içinde bundan vaz geçip seçim sonucunu kabul etmeme tavrını benimsemiş görünmesi, tıpkı kızgın demir çıkışının gerisini getirmekten imtina edişi gibi bir arayış ve bulamayış döngüsünün sonucu galiba.

Özellikle İstanbul’da seçimin tekrarlanmasının doğurabileceği risk çıplak gözle bile görünür durumdayken böyle bir riskin göze alınabilmesinin siyasi rasyonalite içinde izahı mümkün değil. İki çaresiz seçenekten birini tercih etme zorunluğu denebilir belki.

Bu arada şu da var: AK Parti’nin oy aldığı tabanın daralması önemli bir problem ama bundan daha önemli olan, hitap ettiği veya dilini konuşabildiği toplumsal kitlenin giderek daralmakta oluşu. Bir siyasi hareket için aslında en büyük risk budur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
serkan aydogdu 25 Nisan 2019 23:44
Perinçek ve avrasyacı grup olmak üzere Türkiye'deki derin devlet yapıları AKP ve Erdoğan'a destek veriyorlar istanbul Ankara ve büyük şehirleri kaybeden AKP ve Erdoğan şimdi MHP den kurtulmanın yollarını arıyor ancak biz biliyoruz ki Devlet Bahçeli ve MHP Erdoğan'ı avuçlarının içine aldı ve kullanıyorlar çünkü Türkiye'de bütün devlet dairelerinde avrasyacılar ve MHP'li ler yoğun olarak kadrolara yerleştirildiler özellikle askeriyede avrasyacılar ve MHP liler AKP eliyle Erdoğan talimatıyla yoğun olarak kadroları yerleştirildiler Biz biliyoruz ki AKP ve
KARAR OKURU 26 Nisan 2019 13:49
1
Ne çok şey biliyorsun Serkan deryaymışsın be...
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 20:40
Buyazının altına imzami atıyorum...
Denizci Alperen 25 Nisan 2019 18:08
Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz Türkiyenin geleceğini Millet ittifakı kuracaktır , aynı İstanbulda , Ankarada olduğu gibi değerli adaylara Akparti ve Mhp li kardeşlerimizde oy verdi veÜlke uzun süreden beri bir rahat nefes aldı , amma Akparti ve Mhp nin bugünkü yöneticileri ile Türkiye gelecek tasavvuru yapamaz eğer memleketi düşünüyorlarsa gerekeni yapmaları lazım
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 15:55
Öncelikle bulunduğu her ortamda siyaseti gündeme getirip üslubundan küfür ve hakareti eksik etmeyen şizofren sempatizanlar kutuplaşmanın baş sorumlusudur.
E.K 25 Nisan 2019 14:22
Sn yazar, bir siyasi parti icin en buyuk risk yapamayacaklarini vaad ederek iktidar olmaktir. Yalan soylemektir. Turkiye, agalarin, beylerin, muhtarlarin sozleriyle oyunu veren toplum degil artik. Sn Erdogan ve Akp insanlari yaniltarak iktidarlarini elde tutmak istiyorlar. Hani 2023 hedefi vardi? Ekonomik olarak yakininda bile degiliz. Beka meselesi diye ortaligi velveleye verdiler. Simdi haclilar mi isgal edecek ulkeyi? Yoksa pkk mi? Hepsi kulden minare...Sark kurnazligiyla bir yere kadar gidersin...Yolun sonu gorunuyor, asagidan yukaridan...
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 14:21
Kızgın demir den kasıt kamplasmadir. Kamplasma kime yaramaktadır. Kamplasma biterse gündem direkt mutfak olur. işsizlik olur . Eeee bunu kim istemez. Bence muhalefet kamplasmadan beslenmektedir. Hiç bir şekilde mutfak, işsizlik ,dolar faiz ve enflasyonun gündeme gelmesini istememektedir. Büyüklerimiz kızgın demiri sogutalim derken muhalefete burdan iyi sallamistir. Bu arada Devlet Bey ne yapmak istemektedir. Oda milli ve yerli olduğu için bu oyunu gormus ve bekamiz için gerekli çıkışlarda bulunmuş. Bir bela bertaraf edilmiştir. ????
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:54
Akparti için enbüyük risk bahçeli ideolojisine teslim olmasıdır. Bahçelinin ülke yönetimine olan bakış açısıyla bu ülke gram ilerleyemez içte ve dışta sorunlar katlanarak artar. Verin iktidarı gelince apoyu ascam dedi geldi asamadı. Demekki yönetim koltuğuna oturduğunda öyle kenardan sallamak gibi olmuyormuş. Şimdi reisi koltuğa oturtmuş kenardan sallıyorda sallıyor. Sonra reisede parmak gösteriyo sakın benim politikamdan dönme diye. Reiste görüyoki bu politika çıkmaz sokak. Bugün reisin koltuğunda bahçeli otursa şuanki esip gürlediklerinin hiçbirini
Kahramanmaraşlıabdullah 25 Nisan 2019 15:17
0
Türkiye gibi bir ülke güvenlikçi kafası ile yönetilemez. Ülke yönetmek için gerekli olan vizyon ve beceri, dağda savaşmak için gerekli olan motivasyon ve beceriden farklıdır. Güvenlik önemli ama hayat güvenlikten ibaret değil. Dolayısı ile ülke yöntemi de güvenlikten ibaret değil.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:38
Erdogan' in bir "arayis ve bulamayis dongusu icende" oldugunu sanmiyorum. Celiskili gibi gorunen aciklamalari bir PR calismasi, her kesime duymak istediklerini duyurma cabasi...Iktidar icin her yol mubah...
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:10
Demiri kızdırlar, ellerini yakacaklar haberi yok. Bu arada yorumcular içinde devletin bilgisayarını kullanan varsa haram olsun. Vergimi helal etmiyorum.Hakkımı helal etmiyorum.
Köroğlu 25 Nisan 2019 12:24
Türkiye'deki siyasi liderler çok yaşlı. Yeni ve genç bir nesile devretmek lazım kadroları. Siyasette ömür boyu kadro olayını da kaldırmalı. Her siyasi makamda en fazla 2 dönem kalınmalı. Parti genel başkanlığı dahil. Bir çok tıkanıklık bu şekilde aşılabilir. Partilerin kendilerini yenilemesi, yeni koşullara uyum sağlaması kolaylaşır.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 15:31
16
Körünoğlu madem bu kadar biliyorsun sen parti kur, iktidar ol ve iki dönem görev yap ve sonra bırak.
Mustafa ALSANCAK 25 Nisan 2019 12:13
Bu adamlara bakıp da gerçekten sıcak Demir’i soğutma diye bir gayeleri olduğuna inanmak için çok iyimser olmak gerekir. Henüz İstanbulseçimlerimi bile içlerine sindiremedikleri ve YSK’yı baskı altında tutup seçimleri yeniletme oyunları oynandığını bilmeyen kaldı mı?Bir de akıl hocaları Bahçeli’nin CUMHURİTTİFAKINDAN BAŞKA İTTİFAK OLAMAZ DİYE BAĞIRIP DURDUĞU DA MALUM.Sn Erdoğan Millet ittifakı ile vakit kazanmak istiyor.YSK İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verirse AKP pusuya yatmış durumda. İmamoğlu yapılacak yeni bir seçimde en az yüzd
tc vatansever 25 Nisan 2019 11:53
kızgın demir adaletsiz akp ne kadar dövsende soğumaz su da versen soğumaz çünkü rantçılar sürekli çalmaya alışmış derhal fes edilmeli davutoğlu hoca yeni parti kurmalı kendi ekibi ile başkalık sistemini kaldıracağını açıklamalı parlementer sisteme dönülmeli işsizlik çözülmeli suriyeliler ülkelerine gönderilmeli rantçıları ve hainler bulup cezalandırılmalıdır
hasan 25 Nisan 2019 11:36
bir yandan kızgın demiri soğutalım derken diğer yandan kanun hükmünde kararname ile işlerinden mahrum bırakılan insanların kullandığı oylar nedeniyle seçimler iptal olsun deniliyor. yazık bu anlayışa..hangi ara bu duruma düştünüz anlamadım..
NABI 25 Nisan 2019 11:00
Erdoğan davulu kendi boynuna astıktan sonra tokmağı Bahçeli’ye teslim etti. Maksat davul çalmak ise tokmağı vuranı suçlamak tuhaf olur. Müzik kulağı olmayan bu ihtiyarın çıkardığı gürültü bir davet olmasın?
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 10:45
Sizin gibi değerli kalemler demirin soğumasına değil bilakis erimesine hizmet edecektir. Tarafsınız......
KARAR OKURU 53 25 Nisan 2019 09:06
Kızgın demiri soğutalım derken asıl hitap edilen kesim dış muhalefet ( chp ,hdp, vs ) değilde içerden muhalefet eden ve partiyle yollarını ayıranlar gibi geldi bana.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 08:22
Sanki Ak parti de klasik sona doğru gidiyor. Damatların, çocukların, amcaların, dayıların baş rol aldığı küçük aile partisi. Ak partinin açılımını da Aileyi Koruma Partisi yaparlarsa işlem tamamdır.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 12:33
0
Olmuşa, ölmüşe çare yok (Atam sözü).
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 08:19
İktidara sürekli şöyle yapsanız böyle yapsanız diyeceğine, birazda hdp'ye arkanızı teröristlere dayamayı bırakın. Chp'ye de hem Atatürk'ün partisiyiz diyip hemde hdp'nin kuyruğuna takılmayı bırakın desene....
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 10:17
0
AKP yede IS ile isbirligi yapmayin onlara neden tir tir silah gönderdin dedinmi eyyy makarnaci diyemezsin cünkü hemen seni iceri alirlar ama chp ve hdp ye vurun diyebiliyorsun nede olsa sorun yok
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 10:56
0
TeröristlerE megri megri dedirten ve eşliğindr ağlayan Akpliler. Bu topraklarda Teröristlere kırmızı halı sererek Kürdistan bayrağı açtıran vr protokol düzenleyen oslo yu düzenleyen öcalanla görüstürüp öcalana methiyeler dizen akp. Ama hdp ile ittifakı bile kurmayan chp terörist öyle mi. Bunlar şizofren olmuş haberleri yok. Yallah Muhalefet koltuğuna hadi yandan yandan
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 12:39
0
HDP ilk dansı, hemde kıvrak dansı ilk AKP yaptı . Balık hafızalı
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:10
0
6 milyon oy almış, son seçimde MHP yi geçmiş bir partinin oyunu almak neden yanlış anlamadım. Selahattin Demirtaş seçim pazarlığı yapıp AKP destekleyin dese iyiydi değilmi. Beğenmiyorsan o partiyi kapat kardeşim. Kapatmıyorsan sus otur yerine.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 16:38
0
İçişleri bakanı AKP'den. Onun idaresinde polis var savcı var. Teröristleri ne diye içeri tıkmıyorlar da bir de parti kurduruyorlar?
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 07:13
Eğer artık bir araba dökülmeye yaşlanmaya başlamış ise yaptığınız pansuman ve yamalar belli bir süre idare eder artık motor tamamen işlevini yitirmiş ise artık o pansuman tutmaz motorun tamamen rektefesi gerekir
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 06:36
Cumhurbaskani cikip iki kelam ediyor 1 hafta boyunca yazarlar uzerine yazi yaziyor. Her soyledigi soz uzerine kafa patlatiyorlar. Tuhaf..
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 06:35
Akp umuda dair her şey yok etti daha bir şey diyemem kimse benden yargıya güvenmemi beklemesin..
Muzaffer 25 Nisan 2019 06:06
Her istediklerini yapamazlar denirken ya her istenilen halkın yararına olan işlerse yine de engellemeler devam edecek mi. Personelin özlük haklarında iyileştirmeyi, uyuşturucu ile igili komisyonun reddi gibi...Eğer hedef bir daha İstanbul' da seçim kazanamamaksa bu politika doğru. Zaten meclis toplantıları naklen yayınlanıyor. Halkın yararına olan işlerde kimin destek kimin köstek olduğu şimdiden görülmeye başlandı.
Mahmut 25 Nisan 2019 11:19
0
Yıllarca Özellikle iktidarın ilk yıllarında yok Sn.Sezer, yok Askeri vesayet yok yargı icraat yapmamı engeliyor diye kendini mağdur konumda gören AKP şimdi İstanbul ve Ankara'da Belediyeyi çalıştırmaz ve yapılacak hizmetlere engel olursa kendi kendini inkar etmekle kalmaz vardıysa engellemeler onlara da haklılık kazandırmış olur.Bu gidiş hayra alamet değil...
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 05:35
mhp akp yi ele geçirdi akp mhp gibi etnikçi bir parti oldu
realist 25 Nisan 2019 03:53
Kılıçdaroğlu'na yumruk atan saldıran şahsi AKP liler ziyarete gidip elini öpmüş ler ve videoda aynen şöyle diyorlar Bu kutsal el öpülür diyorlar. işte Türkiye Cumhuriyeti'nde yasalara göre kurulmuş olan bir siyasi parti olan AKP nin geldiği süreç ve nokta bu mafyaların çetelerin organize suç örgütlerinin Sedat Peker lerin kabadayıların partisi haline geldi AKP Kim derdi ki yıllar önce insanlara özgürlük eşitlik Adalet vadeden AKP nin şimdi Sedat pekerle Mehmet ağarla ve insanları linç eden gruplarla beraber olacagı. bu günleri de gördük.
gazeteci erkan 25 Nisan 2019 03:26
farkındaysanız AKP artık MHP leşiyor marjinal leşiyor küçük bir grubun Partisi olmaya başladı mesela artık çeşitli mafya gruplarının AKP ye Destek olduğunu görüyoruz çetelerin Küçük marjinal grupların sagcı örgütlenmelerin mesela Sedat Peker'in Osmanlıcılık yapanların kabadayıların boy gösterdigi bir parti oldu akp. Kısacası 2002 yılında özgürlük ve adaleti ikame etmek için kurulan AKP Maalesef artık dar bir grubun Partisi oldu marjinalleşti mHP leşti ve artık çetelerle adaletsizlikle Anılır olmaya başladı.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 02:18
Baskanlik sistemi cagdisi bir yonetim sekli. Halkin yarisinin bu sistemi istemedigi bir ulkede vahim sonuclari olmasi kacinilmazdir. Peki, var mi baska bir secenek? Bu ulke onlarca yil Kemalist vesayet rejimi ile yonetildi. CHP gelecek secimi kazanirsa ayni yolda yurumeye devam edecektir. Demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti kurmak isteyen bir siyasi parti yok Turkiye'de. Olsaydi bile, halkin %1, belki %2sinin oyunu alabilirdi ancak...Bu arada Erdogan'in 24 Nisan taziye mektubunu anlamli buldugumu belirteyim. CHP 100 sene iktidar olsa yapmaz boyle bir sey.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 06:47
2
24 nisan mektubu batıya şirin gözükmek için. Başı sıkıştıkça yapıyor.
evin 25 Nisan 2019 02:20
istanbul seçimi tekrarlanacak. son 20 günde olan bütün vukuatlar tekrar seçimin pr kampanyası...
Cem 25 Nisan 2019 21:31
0
Umarım İstanbul seçimi tekrarlanmaz. Bu yapılırsa İmamoğlu mağdur durumuna düşer. Halk ta mağduru sever. Bu da İmamoğlu'na en az % 60'lık oy yüzdesiyle seçimi kazandırır. Sorun şu ki AKP, ekonomimizin ve İstanbul'un 2 ay kaybetmeye tahammülü olmadığının farkında değil.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 01:49
AKP kendi yarattı bu canavarı ve şimdi de istese bile kontrol edemeyeceği bir seviyede. AKP'nin, kaldıysa eğer, makul yöneticileri bir an önce bu gidişe son vermeli, çok endişe verici zamanlardan geçiyoruz.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 01:49
Biz Türkiye ittifakı lafından ümitlenmemiştik, az çok tanıyoruz adamları, o nedenle söylem değişikliğini çark etmek olarak algılamadım. AKP rahat olsun u-dönüşlerinde, aman ne derler diye utangaç davranmasın, iman etmişleri haricinde kimse onların samimiyetine inanmıyor zaten.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 01:41
İhraçlarla boşalan pozisyonlar hangi parti tarafından doldurulduysa Türkiye siyasetini kilitleyen parti de odur. Kılıçdaroğlu saldırısını istese bile iktidar tüm yönleriyle soruşturamaz artık. O kadrolar şimdi de malum partinin emir eri. İktidar malum partiye sadece siyasi anlamda değil bürokratik anlamda da mecbur.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:56
Haklı olmakla bişeye hakkın olması farklı şeylerdir. Yani benim bir konuda haklı olmam seni dövme hakkını vermez bana . Akp maalesef 10 yıldır seçim kazanmanın bütün söylemlerini haklı çıkardığı gibi bir yaklaşım benimsedi. Burdan aşdığı güçle de bütün herşeyi yapmaya hakkı varmış gibi bir tutum içerisine girdi. Fikir beyan edene siz ne bilirsniz cekti. Yetmedi ülkeyi kafasına göre yönetmeye hakkı vrmış gibi davrandı. Sonuç ortada. Dönülmez aksamın ufkuna geldik.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:53
Kızgın demiri soğutmak için AKP açılımı başladı galiba. Artık sadece politikaları eleştirenler, trenden inenler değil eşlerinin bile sesi kısılacak. Sn. Davutoğlu’nun doktor eşinin de bir üniversitede planlanan katılımını iptal ettirmişler. Allah ileri demokrasimizin sonunu hayırlı etsin.
Salih 25 Nisan 2019 00:33
Ülke bir kaç yıldır seçimle zaman kaybetti. Birlikte ülkeyi bulunduğu durumdan daha iyi günlere çıkarmak varken kin ve nefret ancak zarar verir.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 00:33
Akp ve Mhp ittifakı var oldukça "kızgın demir "soğumaz. Çünkü "kızgın demir" bu ittifakın varoluşsal sebebi. "İllet, zillet, hain, terörist, beka" söylemlerini çıkardıktan sonra bu ittifaktan geriye ne kalır? Akp ve Mhp ittifakı ülke demokrasisini daha da ileriye mi götürüyor? İnsan hakları ve özgürlükler mi genişliyor? Ekonomi, dış siyaset daha mı iyi? Akp ve Mhp ittifakı bu partilere Türkiye'yi yönetme imkanı verdi, peki bu ittifak ülkeye ne verdi/ veriyor???
Davut Doğrucu 25 Nisan 2019 00:27
“Kızgın demir”, ki aslında “Kızdırdığım/ız Demir” dir… İçişleri bakanının da üstün gayretleriyle! Nasıl soğuturuz? Öncelikle, samimi olarak, soğutmayı istemek gerek! Fakat, değil soğutma çalışması, körüklemek gibi bir hava var! 12 eylül öncesi Demirel – Ecevit diyalogsuzluğu gibi… Allah korusun!
Raşit 25 Nisan 2019 06:12
1
O zamanki tartışmalar siyasi idi. muhaliflere İllet zillet,terörist denilmiyordu. Sert bir siyasi rekabet vardı.Hepsi o kadar...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN