Back To Top
Önce üsluplar bozuldu

Önce üsluplar bozuldu

 - Son Güncelleme: 19.06.2018 Salı 00:47
- A +

İktidar kanadının seçim kampanyasında kullandığı “Bunlar gelirse AK Parti’nin yaptıklarını bozacaklar” argümanı “AK Parti’nin yaptıklarını” zaten AK Parti’nin kendisi bozduğu için anlamsız bir argüman ne yazık ki.

Çünkü AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı kabaca iki döneme ayrılabilir. İlk döneminde ortak akıl, liyakat, çoğulculuk esastı.

İkinci dönemde ise kişi kültü inşasını önceleyen, ortak akıl ve çoğulculuk yerine merkeziyetçi bir yönetim anlayışını, liyakat yerine sadakati esas alan bir AK Parti görüyoruz.

Bu dönüşümün doğal sonucu olarak ekonomide, sağlıkta, eğitimde, dış politikada ilh... AK Parti’nin ilk döneminde gerçekleşmiş olan birçok olumlu gelişme AK Parti’nin ikinci döneminde tersine döndü, bozulma başladı. Bu sayılan alanlarda önce nereden nereye geldiğimiz, sonra yeniden nereden nereye geldiğimiz ortada.

AK Parti kendi elleriyle inşa ettiği bir kuleyi yine kendi elleriyle yıktı. Çünkü “fabrika ayarları” değiştirilmişti.

Bunu söylemek bu partiye veya “reis”ine düşmanlık etmek değil, tam tersine dostluk göstermek demek. Size hatalarınızı, kusurlarınızı dostlarınız söyler, ne olursa olsun her yaptığınızı alkışlayanların dostunuz olma ihtimali azdır. Ama AK Parti’yi yöneten akıl dostlarının yapıcı eleştirilerine kulaklarını kapatmayı tercih etti ve hızla bugünlere geldik.

***

AK Parti aslında gerçekleştirdiği hizmetlerle tabanını genişletme istidadına sahipti. 2002 seçiminden 2007 seçimlerine geçen sürede bunu başarmıştı da. Ama sonra yavaş yavaş başka bir tavır, başka bir dil egemen oldu iktidar partisi yönetiminde. Kutuplaştırıcı bir dil. Kendi taraftar kitlesini birtakım iç ve dış tehditlere, hatta içeride “düşman” bir kitleye karşı konsolide etmeyi siyaset stratejisi olarak benimseyen bir anlayış.

Benimsenen yeni yönetim üslubunun habercisi de konuşma üslubu oldu.

Söz gelimi “hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz” retoriğinin yerini “çatlasanız da patlasanız da...” ve “Bunlar...” retoriği aldı. Gezi Parkı olayları bir ölçüde buna tepki olarak doğmuştu. Bunları o günlerde de yazmıştık. Toplumsal barışın korunması için meselenin sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmesi ve polisiye müdahaleyle değil, siyasi yaklaşımla oradaki kalabalığın evlerine gönderilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu uyarılara kulak asılmadı. Sonuç olarak Taksim Meydanı’nda biriken kitlesel huzursuzluk marjinal örgütlerin işin içine zevkle karıştığı bir tür isyan hareketine dönüştü.

Bu yolla tabanın konsolidasyonu sağlandı ama ülkenin yarısının huzursuzluğu da kemikleştirildi.

***

FETÖ’nün kanlı 15 Temmuz kalkışmasına karşı toplumun genelinde oluşan milli iradenin yanında yer alma kararlılığı toplumsal birliğimizin onarılması için yeniden bir fırsat doğurmuştu ama o birlik tablosu içinde her kesimin, münhasıran CHP’nin de yer alması siyaseten uygun görülmedi. CHP ve diğer siyasi rakipler FETÖ cephesine yerleştirildi. FETÖ’yle mücadele içerideki siyasi mücadeleye meşruiyet sağlasın istendi. Yargı gücü de bu doğrultuda araçsallaştı.

Böylece tabanın konsolidasyonu yanı sıra toplumdaki kutuplaşma da devam etti.

Şimdi bir tarafta ötekileştirilmeye tepkileri giderek öfkeye ve hatta düşmanlık duygularına evrilmiş ve sayıları da her geçen gün büyüyen geniş kitleler... Diğer tarafta ise ilk döneminde adeta enkaz halinde devraldığı ekonomi, sağlık, eğitim, dış politika gibi alanlarda ortak aklı esas alan bir kadro hareketinin yazdığı başarı hikayesine artık kendi elleriyle zarar vermeye yönelmiş olduğu için kendi ideolojik tabanından bile homurtular işitmeye başlamış bir AK Parti yönetimi 24 Haziran gününe ulaştılar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
faruk 19 Haziran 2018 21:02
Üslup u lisan aynıyla insan .demişler belliki alimler.küpün içinde ne varsa sızan yine odur mümkünmü bal kabından sirke sızsın içi başka dışı başka olsun üslup son bozulandı önce niyet bozuldu
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 18:44
Referandum akşamı herkes burnundan solurken Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar’ı geçti mesajı ortalık sakinleşsin de herkes evine dağılsın diye verilmişti. Ama bazıları bunu yanlış yorumluyor.
... 19 Haziran 2018 21:28
0
18:44 Şaka mısınız siz beyefendi/hanımefendi?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 09:00
0
Evet. İroni yapmış.
Halil Korkmaz 19 Haziran 2018 18:18
Oy vermeden önce:2008 yılında emekli aylık bağlama oranıyla oynayıp, 1800 lira olan en düşük emekli aylığını bu yıl için bağlanan asgari ücretli işçi aylığını 870 liraya düşürdüklerini ve bu düşüşün on yıl daha devam ederek en düşük emekli aylığının reel olarak 450 liraya ineceğinden haberiniz var mı?
Firaset Altun 19 Haziran 2018 16:57
İslamı güncellemekten ,söze hala 14,15 asır öncesi zihniyet diyerek,efendimize s.a.v bile dil uzatma cüretini gösteren kişiye destek olanlar,4 hak mezhebi anmayanlar,sanki iranda yaşıyormuşlar gibi şiiliği ve aleviliği övenler,ve onlara hürmet edenler,hangi hakla ehli sünnet itikadı olan insanılardan oy isteyebilir.
Halil Korkmaz 19 Haziran 2018 16:00
AKP'ye hala oy vermeyi düşünenler varsa: 50 yıldır seçimler öncesi tüm liderler televizyonlarda, açık oturumlarda tartışmaya katılırken "dünya liderimiz 16 senedir buna neden cesaret edemiyor" diye hiç düşündüler mi acaba? Öyle ya "Türkiye çağ atladı / Dünya bizi kıskanıyorsa" tartışmaktan kaçmaya - korkmaya ne gerek ne var?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:33
0
buna ilişkin çok deyimler varda benimkide tutmuyoo.....
Engin 20 Haziran 2018 12:38
7
Ne yaptınız bütün AK Parti karşıtları aynı yorumda buluştunuz :) Sakin ol kardeşim bu ülkenin yüzde 51 i hala AK Parti ve Erdoğan diyor. Bu ne celal :)
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 15:53
Halk arasında konuşulan: Ak Parti:%38, MHP:%3, Saadet:%6.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 19:50
25
15:53, Atıyorsun. Palavrana halkı alet etme...
:) 19 Haziran 2018 21:35
1
15:53 Kardesim gercekten yanlış yazdığın. Adaletsizler %35, adaletsizlerin küçük ortağı %5, Derin devlet %0,5 ve Adalet dileyenler gerisi.
Halil Korkmaz 19 Haziran 2018 15:51
BU ÇÖKÜŞ DURDURULABİLİR Mİ? 2002’de 127 Milyar Dolar olan Türkiye’nin toplam kamu borcu günümüzde, 590 milyar dolara çıkartılmış durumda. Bu borcu döndürebilmek için sürekli borç para bulmamız gerekiyor. “Bizi kıskanıyorlar” dediğimiz İngiltere'ye 34 milyar dolar… Almanya’ya 25 milyar dolar… Amerika'ya 27 milyar dolar… Hollanda'ya 20 milyar dolar… 580 bin nüfuslu Lüksemburg'a 8 milyar dolar borcumuz var.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:41
Yerleştirildi... Oradaydılar be adam! Sen ancak kendini kandırırsın!
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:40
Ak partinin (15 yıldır) hâla da bir üyesi olarak, "aynen" diyorum. Ve nerede o on yıl önceki Ak Parti diyorum!..
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 21:22
0
Eski Ak parti olsaydı biz bugün Saadet demezdik kardeş. Yeni Ak parti artık Saadet Partisidir.
BOZKURT 19 Haziran 2018 14:23
İktidardayız ama muktedir değiliz anlayışı sonunda devletin tün kurum ve kuruşlarını kendi menfaatleri yönünde kullanan.İlçe parti teşkilatları önünde bekleyen polisler ilçe başkanlarının belediye başkanı veya yerel yönetici gibi davranması ve daha bir çok örnek toplum nezninde bıkkınlık getirdi
concerned citizen 19 Haziran 2018 13:54
Oy vermek yetki vermek guven işidir, sadece kendini iktidarda kalmaya odaklanan ve tek amacının iktidarı bu yollarla ele gecirmeye calistığı ortaya çıkan bir partiye neden guvenelim. Yapıp ettikleri ile asıl kurtulmamız gerekenin asıl bu parti oldugu ortaya çıkmıyormu. Demekki topluma hizmet etmeye gelmemişler sonucta ortaya cıkan bu oluyor. Bu ise guvenmemeye sebep
Engin 19 Haziran 2018 15:36
20
Hangi parti iktidarda kalmamaya odaklanır sorusu ayrı bir soru ama merak ettiğim tek amacının bu olduğunu çıkarmak için geriye kalan 16 yıla bakıp konuşmak gerekir. Dolayısıyla bu 16 yıldan böyle bir sonuç çıkmaz. Ve sonuç olarak eğer AK Parti topluma hizmet etmemişse hangi parti etmiştir diye sorup buna dürüstçe cevap vermek elzem hale gelir.
Marasli46 20 Haziran 2018 11:28
0
Hizmet dediğiniz nedir? Yol köprü bina mi? 2002 öncesinde de yapıldı hatta hepsi devlet imkaniyla devlet sahipliğinde ama şimdi yapılan herşey özel sektörün altın yumurtlayan tavuğu yandaşlara ve dış gucler diye tutturduklari kişilere peşkeş çektiler. Köprünün devlete ne maliyeti olur neden satıyorsun ve araç geçiş garantisi veriyorsun. Şehir hastaneleri bile özelin elinde hasta garantisi veriyorsun. Yani bahsettiğin hizmet denilen şeyler her zaman yapıldı. Şimdiyle 2002 yi kiyasliyorsun haklısın ama birde 1980 ile 1990 i kıyasla 1990 ile 2002 yi kıyasla
KARARLI 19 Haziran 2018 13:33
Allah dilediğini aziz,dilediğini zelil eder.Allah dilediğini yükseltir,dilediğini alçaltır,Hayır bildiğinizde şer,şer bindiğinizde hayır vardır.Allah bilir ,siz bilmezsiniz.Allah hakkımızda hayırlı olanı halkeylesin.Millet için hayırlı olan olsun .
Engin 19 Haziran 2018 13:12
3- Ayrıca AK Parti'yle arasına mesafe koyanlar kadar ittifak kuranlar da var. Pek gündeme gelmiyor ama HAS Parti ve DP bugün AK Parti'dedir. DP artık bir tabela partisidir. Bununla birlikte milliyetçi-muhafazakar MHP ve BBP ile Hüdapar ile Kürtlerin desteği vardır. Hatta Vatan Partisi desteği vardır. Burada olan ittifakta AK Parti'nin kan kaybetmesi değil, MHP'nin kan kaybetmesidir. Anketlere göre AK Parti üç aşağı beş yukarı mevcut oyunu korumaktadır. Dolayısıyla yaşanan geçmiş işbirliği ve ittifakların bozulması, buna bağlı olarak memnuniyetsizlerin artmasıd
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:35
3
Has parti ve DP yuvaya dönüyor. Dp yi çok küçümsüyorsunuz. Öyle olmadığını göreceksiniz. Ayrıca mhp ve bbp nin çoğunluğu kendi partilerine ve sn. Erdoğana ye oy vermeyecek. Hüdapar hiç vermeyecek Kürtlerden bir miktar oy alabilir. Yani hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Özellikle mhp oyları çoğunlukla İYİ partiye yönelmiş durumda. Akp ve Sn. Erdoğan seçilemeyecek gibi görünüyor.
Engin 19 Haziran 2018 12:54
1-Balyoz ve Ergenekonla başlayan, 27 Nisan e-muhtırasıyla devam eden, 367 kaosu, 411 el kaosa kalktı manşetleri ile devam eden, bunun üzerine cumhuriyet mitingleri, üstüne Balyoz ve Ergenekon'u da yolundan saptırıp kendi çıkarları için kullanan FETÖ'nün manipülasyonları, üstüne one minute sonrası ABD-İsrail tahrikleri ve kuşatması, üstüne gezi ve kadife devrim arayışı, sonrası 17-25 aralık darbesi, çözüm sürecinin HDPKK tarafından baltalanması, hepsinden sonra da 15 Temmuz. Arada unuttuklarım olabilir. Son olarak ekonomik olarak dize getirme çabaları, Su
faruk 19 Haziran 2018 12:51
Mevlana celalettin kalp denizdir dil kıyısı denizde ne varsa kıyıya o vurur diyor kalp bozulmadan dil bozulmaz niyetler değişince diller değişti emeller farklılaşınca ameller farklılaştı hak rızası aranmayınca halk rızası bulunma gayreti gelişti geriye dönüş tersten ol!malı önce ilk bozulan ( niyet ) düzeltilmeli
Abdullah hasan 19 Haziran 2018 12:29
Partilerin ülkenin yönetimine talip olmuş , bir kurum ile bunu halka sunan ve oy isteyenler topluluğu olduğunu vatandaş unutmasa hem partiler de hemde partililer arasında kiriciliklar olmaz.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 11:54
Doğrudur Ak parti dönemini ikiye ayırmak lazım ama ters değerlendiriyorsunuz. İlk dönemde 28 şubat gösterdi ki Batı değerlerine uyum sağlamaya çalışan bir dönem gerekli idi ve bu doğrultuda çalışmalar yapılıyordu fakat bu batının isteklerinin bitmek bilmemesi ve Ülkemiz üzerine hesaplar yapmaya başlaması üzerine 2. Dönem ülkemiz menfaatlerini düşünen bir iktidara dönüştü ki doğru olana döndü. Fakat ne hikmettir bu dönemden sonra saldırılar başladı ve en yakın bildiklerimiz reisi yalnız bıraktılar sonrada tek adam demeye başladılar.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:08
3
zeytinyağı
Hayal Kırıklığı 19 Haziran 2018 20:06
0
Liyakat, vicdan, adalet ve tevazu. Bu kavramlar AKP'nin benden oy aldığı dönemlerde öne çıkan özellikleriydi. Ne yazık ki, özellikle 2011'den sonra bunlar kaybolmaya yüz tuttu ve nihayet tamamen silindi. "Varlığım Türk varlığına armağan olsun!" klişesi artık "Varlığım Erdoğan'ın iktidarına armağan olsun!" anlayışına dönmüş durumda. Bu durumda bana düşen varlığıma sahip çıkmaktır. Böylece önünde secde edeceğim tek varlığın Allah olduğundan emin olabilirim.
metin palamut 19 Haziran 2018 11:41
akpnin çok çok büyük hizmetleri olmakla beraber en büyük eksikliklerinden bir tane de seçim barajının kaldırmamaktır.Bu barajı sen koymayabilirsin ancak kaldırmamamak büyük bir adaletsizlik.Yüzde 1 bsile olsa isterse tünkiye komünist partisi bile olsun herkesin bir milletvekili yeterlilği kazanması durumunda mecliste temsil hakkı vardır.Bu barajın kaldırılması hdplillerin bu kadar çalışmamasına da sebep olur.biraz insan psikolojisi bilseniz ne dediğimi anlarısınız.Zaten ben meclise gidiceğim diyen kitle rehavet içinde olur ve bu kadar çalışmaz.
Stratejist 19 Haziran 2018 11:34
İlk turda sonuç alınmazsa RTE 2. turda en az 58 puanla seçilecek. O nedenle ilk turda seçilmesi ve bir anca bu gergin atmosferden kurtulunması lazım. Bu nedenle tüm İYİP'li ve SP'li kardeşlerime ilk turda RTE'ye oy vermelerini tavsiye ediyorum. Mv seçimlerinde kendi partilerine oy versinler. Zaten seçimden sonra Millet ittifakı dağılıyor. SP ve İYİP'le koalisyon olacak mecliste. Bu kesin.
OYLAR SAADETE 19 Haziran 2018 13:44
1
Saadet partili olarak oylarımız SAADET PARTİSİNE. Oyların bölünmemesi için herkesi Saadete bekleriz.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 15:09
22
SP en fazla 5 mv, İYİP ise tam hayalkırıklığı olacak max. 15 vekil veriyorum. Son günler yaklaştıkça İYİP'den MHP'ye müthiş bir yönelim var.
metin palamut 19 Haziran 2018 10:14
bana göre akpnin en büşük hatası mhpyle ittifak kurmaktı.TÜRKİYEmizin en büyük sorunu olan doğu veya kürt sorununun çözümünde büyük bir mesafe katetmişken bu ittifak bu kazınımları altüst etti.Bana göre mhp hiç kimseye dost değil.Mafya babaları suç makinelerine af istemekle bunu ispat etti.Çünkü suçluyu övmek ve af istemek ben bunu elimden gelse yine yaparım demektir.
Remzi 19 Haziran 2018 11:35
34
Kesinlikle katılmıyorum. MHP bu ülkenin teminatıdır. Bahçeli böyle bir strateji benimsediyse bize ancak onun yolundan gitmek yakışır. Türkmen Beyi yalnız kalırsa ülkenin halini düşünemiyorum.
Koca kurt 19 Haziran 2018 23:09
0
11.35 onun içinmi bilmem ne beyi dediğiniz adam, Bize hakaretler yağdıran, milliyetçiliği ayaklar altına alan birilerinin koluna sarıldı. Yazıklar olsun. Hadi oradan. Ama davayı satmanın bedelini sandıkta ödeyecek.
Doğruya doğru 19 Haziran 2018 09:26
Türkiye’nin ana meselesi devlettir. Devlet radikal bir biçimde küçülmeden, kuvvetler ayrılığı sağlanmadan, denge-denetim kurulmadan hukuk, demokrasi, kalkınma gelmez. AKPnin hatası bu yapıya geçmek yerine devleti kendi için kullanmaya kalkmak oldu. Sonunda devlet AKPyi asimile etti
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 09:18
Bu seçim miras yediyle mirasını korumaya çalışanlar arasında, sözde dindarla özde dindarlar arasında, kul hakkı yiyenle kul hakkından korkanlar arasında, yolu iftara olanla iftiraya uğrayanlar arasında, kibir dağlarıyla tevazu gösterenler arasında, vicdanını kaybedenle vicdan sahipleri arasında, muktedirle haklının arasında, kutuplaştıranla kucaklayanlar arasında, taassup edenle sorgulayanlar arasında, totaliterlikle demokrasi arasında, uçuruma sürükleyenle kurtarmaya çalışanlar arasında tercih yapma seçimidir.
hasan 19 Haziran 2018 09:06
gerçeği çarpıtmışsın. akp nin tavırlarındaki değişiklik muhalefetin sertliğiyle alakalı. akp ye karşı yerli yabancı birçok mihrak savaş pozisyonu almış. almanya neden akp ye karşı var mı cevabın
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 10:41
1
hasan kardeş, bir apartmanda oturanlardan biri diğer herkesle kavgalıysa geçimsiz olan odur.
Cogito Ergonomik Sum 19 Haziran 2018 11:04
1
Tüm dünya neden Kuzey Kore liderine/Trump'a karşı? Bu sorunun cevabından Trump'ın/Kuzey Kore liderinin çok iyi kişiler olduğu sonucu çıkar mı?
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 08:52
Birligi bozulmuş bir ülkenin bağışıklık sistemi çökmüş vücuttan farkı yoktur. Bunu asil saglaması gereken üst makamlarca kamplasmayı tesvik edici yaklaşımlar son derece ürkütücü ve üzücü. Allahtan taban tavandan daha sağ duyulu.
evin 19 Haziran 2018 07:26
akpnin bir seçim mitinginde berkin elvanın annesinin yuhalatılması bu hususta zirveye oynar bence. hayatımda şahit olduğum en korkunç anlardan biriydi. çocuğu ölmüş bir anneyi yuhalayan kara kalabalıklar... bütün bunlardan sonra "karşı tarafın" ne yapmasını bekliyorsunuz ki?
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:36
0
Acılı bir anneyi yuhalatmak, yuhalamak, yuhalayanlara ses çıkarmamak...Kendi evladı da olan bir insan bunu nasıl yapar...O kadını imtihan eden Allah sizi imtihan edemez mi...
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 07:11
Saadet partisinin Meclis’te olması, yeni sistemde kaybolan check-balance kontrol mekanizmasının kısmen de olsa siyaset eliyle işlevsel hale gelmesini sağlar. Çünkü iktidar İçinden çıktığı bir hareketi ötekileştiremez. Uzlaşmak ve ikna etmek zorunda olur. Tam tersi için de geçerli Vice versa. Ben bu partinin belli bir güçle Meclis’te olmasının müslümanlar için iyi bir şey olduğunu, iktidarın MHPye ihtiyacını da azaltacağını düşünüyorum.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 10:44
0
ne kadar da iyinmsesiniz. temel beyin ne ingiliz ajanlığı kaldı ne de fetöcülüğü. önemli olan ne olduğun değil, iktidarın senin nasıl görünmeni istediği.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:23
0
AKP iyi ama MHP ile arkadaşlığı mı kötü demek istiyorsunuz?
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 07:08
CHP yi ve SP yi IYI Partiyi terör örgütleri ile iliskilendirmek acınası bir durumdur.
Mustafa Bayrakdar 19 Haziran 2018 09:30
1
Boşverin iyi yapıyorlar demekki 81 milyonun yarısı terörist oluyor. Çamur at izi kalsın. Bunu dincilik vatanseverlik milliyetçilik takkiyesiyle yapmak inandırıcılığını yitirdi.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 19:58
20
CHP, SP ve İP üç tane oy için terörle yan yana gözügeçek beyanatlar vermekten çekinmiyor. Ama seçmenleri bundan rahatsız. İtirazlar onun için.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 04:48
İbrahim Bey sessiz çığlığın sesini yansıtan bir yazı olmuş. Teşekkürler. Çığlığımızı maalesef duyan olmadı ve biz 16 yıl sonra yuvaya Saadet'e döndük. Ak Parti'yi buralara biz taşıdık ama ötekileştirilen biz olduk. Biz ötekiler şimdi AKP'yi gönderip şimdilerde sesimiz olanları getireceğiz bu seçimde tamamlanamasa bile yerel seçimlerde büyük ölçüde tamamlanacak Allah'ın izni ile.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 11:38
2
Saadet bu seçimin en büyük sürprizi olacak. 6 CB adayı arasında açık ara en iyi lider Temel Bey. Oy patlaması geliyor.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 12:15
1
İnşallah
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 21:27
0
Hayırlısı olsun
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 21:48
0
Cani gönülden dilerim
Eydi mbarek 19 Haziran 2018 03:50
Soru: mesala disgucler iktidara (akp) operasyon duzenlese -istese, Menbic anlasmasini secimden oncemi yoksa sobra mi imzalar? Sadece soru...
vatandaş 20 Haziran 2018 17:01
3
bu sorudan abd'nin akp'yle aslında birlikte olduğu ve abd'nin ortağına(!) seçim öncesi oy getirsin diye lutufda bulunduğunu mu ima ediyorsunuz? şöyle de düşünülebilir mi silahlı kuvvetlerimiz bileğinin hakkıyla mücadele ettiğinden abd'yi yaşanan sürece mecbur muu bıraktı?
Nogay İbrahim 19 Haziran 2018 03:18
Enes Bin Malik'ten rivayetle : Rasûlullah’ın Adba adında yarışlarda geçilemeyen bir devesi vardı. Bir gün bir bedevi genç devesiyle geldi ve yapılan yarışta Adba’yı geçti. Bu, Müslümanlara ağır geldi. Bunun üzerine Rasûlullah; ''Dünyada yükselttiği her şeyi geri indirmek Allah’ın bir kanunudur!'' buyurdu. [ Buhârî, Cihâd, 59; Rikâk, 38; Ebû Dâvud, Edeb, 9/4802; Nesâî, Hayl, 14; İbn-i Sa‘d, I, 493. ]
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 09:46
0
Fevkalade!
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:20
0
Beğenmeyenler neyi beğenmedi acaba?
Quasimodo 19 Haziran 2018 02:12
Net tespitler sayın Kiras. Ama şu cümle çok sırıtmış. ”Bunu söylemek bu partiye veya “reis”ine düşmanlık etmek değil, tam tersine dostluk göstermek demek” Bu ne şimdi!!!
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 14:25
0
Doğru söylemiş kardeş. Her eleştireni, Düşman, hain, fetöcü, ihanet içinde, haçlı yandaşı, dış güçlerin ajanı diye itham ederlerse sonun da bu hale düşerler. YETER..! BARIŞ, HUZUR VE KARDEŞLİK İSTİYORUZ BU AZİZ MİLLETİ KİMSE HAİNLİKLE SUÇLAYAMAZ.
Salih 19 Haziran 2018 01:34
Ak parti ne din dir, ne mezhep. Siyasi bir partidir. Siyaset için yalan da söyler menfaat te temin eder. Günümüz ak partisi her söz sahibinin amacı kesesini doldurmak, yakınlarına menfaat sağlamak. Yönetenlerin ekserisi bu mantalite de. Gelecek olanda buna takın olacaktır. Sonuçta ezilen yine halk kaybeden yine biz olacağız. Biraz uyanık olunca torunlariniz bedel odemesin.
İlkeli 19 Haziran 2018 00:44
Güçlü lider yerine, halkını güçlü yapan liderlere ihtiyacımız var. Çalışan, üreten, okuyan, araştıran ve sorgulayan halk güçlü bir halktır.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 00:40
Ak partiden Akpleşmeye giden 16 yıllık iktidar süreci ancak bu kadar kısa, öz ve objektif yapılabilirdi. Maalesef Akp' de milletin nezdinde miadını doldurmak üzere. En azından bizim açımızdan artık böyle. Oyumuz artık Saadet partisine.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN