Back To Top
PKK’nın etkisiz hale getirilmesi gereken yer

PKK’nın etkisiz hale getirilmesi gereken yer

 - Son Güncelleme: 15.10.2019 Salı 08:22
- A +

Barış Pınarı Harekatı’nın bir kere daha gösterdiği eski konu başlıkları var karşımızda. Bunlardan biri, küresel güçlerin ve bölge ülkelerinin, adeta “minyatür Ortadoğu” özelliği taşıyan Suriye’deki çıkar hesaplarının ve buna bağlı ittifak ilişkilerinin karmaşık tabiatı, hatta öngörülemezliği… Hangi taşın altından hangi aktörün çıkacağının belli olmayışı… Sabah vakti yapılan anlaşmaların akşama doğru bozulabilmesi; gün içinde problemsiz görünen işbirliği ilişkilerinin ertesi gün çok başka ittifaklara dönüşebilmesi…

İkinci konu, sahadaki aktörlerinin neredeyse her birinin aslında bir başka aktörün “avatarı” olduğu gerçeği… 2011’de Suriye İç Savaşı yeni başladığında “vekalet savaşı” diye tanımladığımız bu durum aradan bunca zaman geçtiği halde değişmedi.

Üçüncü konu başlığı Suriye meselesinin kendi özgül anlamı dışında Türkiye’nin teröre karşı mücadelesiyle de iç içe geçmiş olması… Bu konuyla bağlantılı olarak ise kamu diplomasisi mekanizmalarının dış dünyayı değil, daha çok iç kamuoyunu hedef almasının doğurduğu -veya büyüttüğü- problemler var.

Elbette, bütün bu konu başlıklarının hepsinin birbiriyle ilişkisi ve etkileşimi olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bahsedilen problemlerin ortadan kaldırılması da tümüyle bizim elimizde olan bir husus değil. Ancak kamu diplomasisi sahasındaki problem için aynı şeyi söyleyebilir miyiz?

Yani, sınırlarımızın hemen yanı başında bulunan terör mevzilerine yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz askerî harekât konusunda dünyadaki olumsuz algıyı ve aleyhtarlığı ortadan kaldırmak mümkün mü?

***

Bu sorulara cevap aramak zorundayız. Çünkü Türkiye’nin yaklaşık kırk yıldan bu yana teröre karşı yürüttüğü mücadelenin meşruiyetini ve haklılığını dünyaya kabul ettirmede zorluklarla karşılaşması bizatihi terör kadar ciddi bir problem.

Bu problemi yalnızca kamuoylarının algı konusu olarak görmek ve işin siyasi hesaplar boyutunu hesaba katmamak yanlış olur tabii. Ne var ki kamuoyu algısı kimi zaman bazı siyasi hesapların gerçekleşme imkanını bile etkileyebiliyor. Dolayısıyla bu sahada yapılması gerekenleri -ve yapılmaması gerekenleri- konuşup tartışmakta fayda var.

PKK’nın propaganda kabiliyeti bilinen bir husus. Zaten terör örgütlerinin ana amacı propagandadır. Haddizatında bizim “terör” dediğimiz şeye de onlar “silahlı propaganda” diyorlar.

Diğer yandan, böylesi yalanlara inanmaya hazır bir kitlenin de her zaman mevcut olduğu malum. Hem dünyada hem de kendi kamuoyumuzda özellikle insan hakları ve etnik kimlikler konusuna duyarlı olan liberal çevreler ve her türlü ayrılıkçılığa sempati duyan sol gruplar üzerinde etkili olan propagandanın gerçekleri eğip bükmeye dayalı manipülasyon faaliyetinden ibaret olduğu muhakkak. Ama PKK’nın propaganda faaliyetinin bu derecede başarı sağlayabilmesi öncelikle karşıt çalışmaların yokluğu veya eksikliği yüzünden.

***

Daha önce Afrin Harekatı’na karşı Batı kamuoyuna yönelik olarak yürütülen propaganda faaliyeti hakkında da aynı tespitleri yapmıştık... PKK’nın ve destekçilerinin yaydığı “Türk devleti, topraklarını işgal etmek için masum Kürt sivilleri katlediyor” yalanı muhatap bulabiliyorsa bunun sebebi -bugünkü konjonktürde Türk dış politikasının taşıdığı belirli sıkıntıların yanı sıra- meselelerimizi dünyaya anlatma konusundaki beceriksizliğimiz ve hatta isteksizliğimizdir.

Evet, Türkiye’nin Avrupa’yla, Amerika’yla, İslam ülkeleriyle ve Türk dünyasıyla ilişkilerinin on yıl öncesinden çok farklı olduğu ortada. Evet, durumun giderek daha da kötüye gittiği Barış Pınarı Harekatı’na gelen ve gelmeyen destek mesajlarından kolayca görülüyor. Ne var ki ABD’nin bir yandan, Rusya’nın öbür yandan siyasi hesaplara dayalı adımlar attıkları, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin kendi stratejik hedeflerini kolladıkları, Körfez şeyhliklerinin tahtlarının “güvenlik kemeri” olarak gördükleri Suriye’de bizim ne aradığımızı dünyaya anlatamaz hale gelmek önemsenmeyecek bir sıkıntı değil. “Bütün dünya bize karşı birleşti” retoriği gerçeğe aykırı değil ama dünyanın bize karşı birleşmesini engellemek yolunda ne yaptığımız da önemli.

Mesela, bugün bizim için Suriye’deki en önemli konunun “bölücü terör örgütünün buradaki varlığı” olduğunu, kara propagandanın aksine Türk halkının terörün mağduru olduğunu anlatmaktaki başarısızlığımız övünülecek bir yanımız değil. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 21 Ekim 2019 13:22
Önemli olan bizim pkk.yı nasıl anladığımız ve kabul ettiğimiz değil dünyanın bu olaya bakış açısıdır!Ta dünyanın öbür ucunda ve çoğunluğu müslüman olan Malezya bile pkk ya özgürlüklerini savunan savaşçılar olarak bakıyor! Biz ha Terörist demişiz ha dememişiz önemli değil! Önemli olan dünyadan bu imajı silebilmek!O zaman tüm dünya bizi destekleyecektir...
cumhur 20 Ekim 2019 13:20
Adı barış ta olsa pınar da olsa sonuçta insanlar ölmektedir.pkk.nın tüm dünya ülkelerince desteklendiği bir gerçektir.Yani pkk.nın bir terör örgütü olduğunu dünyaya anlatamamışız.böyle olunca sadece kendimizi kandırdığımızı düşünüyorum!Bu iş böyle zor biter.Allah insanlarımızı askerlerimizi korusun.Düşmanlara fırsat vermesin...
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 15:21
2
Dünya dediğin lümpen gerizekalılardan oluşan bir sürü. Gerçekle ilgilenmez, popüler olanın peşinden gider. Kafa kesen barbarlarla savaşan modern görünümlü kadın pkk'lı görüntüsü beyinlerine kazınmış bu lümpen güruha hiçbir şey anlatamazsın. Türkiye "dünya"nın hoşuna gitmiyor diye doğru bildiğinden şaşacak, hakkından vazgeçecek değildir. Kıbrısta'da geçmemiştir, şimdi de geçmez. Bunu her nesile ayrı ayrı ispatlamak zorunda kalmak işin acılı ve zahmetli kısmı.
ÖTÜKENLİKURT 20 Ekim 2019 10:00
Sayın yazar, dış politika satranç oyunu gibidir. Yapacağınız bir hamlenin karşı tarafa hangi imkanları sunacağı, veya onu nasıl güç durumda bırakacağı hesaplanmalıdır! Satrancı günah sayan insanlarla bu düşünce sistemini uygulamak imkansızdır! monşer diye devletten uzaklaştırılan tecrübeli diplomatlar yok artık! Asker kıyafeti giyerek poz veren bir dışişleri bakanıyla nereye gideceksiniz! Büyük devlet olmak büyük saraylarla olmaz. Büyük devlet olmak için önce büyük devlet adamları yetiştirmek lazım! Yurt dışına atanan ademe bir de tercüman tutan !? bir devletten ne beklersiniz!?YAZIK!
Hamid 15 Ekim 2019 23:23
Meselenin bam telini yakalamışsınız. Tebrikler. Teşekkürler..
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:57
PKK sorunu Kürtlere uygulanmış haksızlığın bir yansımasıdır
Muhtefi. 15 Ekim 2019 18:24
Biz VATANIMIZDA birbirimize karşı GİZLİ AJANDA olmazsa herşey daha kolay olacak .Dürüst,Hoşgörülü,Şeffaf, Ahlaklı, Adaletli, İsraf Yapmadan vb Hele birde BIRBIRIMIZI SEVMEK ICIN BAHANELER ARARSAK.Nur Ala Nur..Bir Apartmanda bile boyle KOMŞULUK olsun Orasi HUZUR DOLU OLUR..Önce İnsanı Meziyetleri Ön plana çıkarmalıyız. Disarisi daha kolay çok kolay.** Anlatırız Anlamazlarsa Cooktaaa Tinnn** önce İçimizde Tam Mutabakat. Parti, purtu Futbol Takımı mantığı.olmalı. MİLLİ MAÇ oldu mu Hepimiz ORADA OLMALIYIZ. .Birliği bozabilecek GÜÇ YOKTUR.
Mehmet 15 Ekim 2019 12:39
Asıl mesele siyasi ve ekonomik olarak güçlü değiliz.Savunma sanayimiz yani hava savunma ve uzun menzilli füzelerimiz olsa pkk yı koruyanlar düşünürdü.Simdi biz dusunuyoruz
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 15:14
3
Asıl mesele IQ'muz düşük (protein ve omega3 yetersiz), bilgimiz yok (eğitim sistemi berbat. öğretim yok, endoktrinasyon var, dünyadan kopuğuz) ve fikir üretemiyoruz (kültürümüz özgür düşünceye ve yaşama müsait değil) Para da yok.
Karar Okuru 22 Ekim 2019 00:38
0
Düşük genetik kalite sorunumuz giderek ortaya çıkıyor
musto 15 Ekim 2019 11:27
Devletlerin iktidarların, ulusal çıkarları neyi gerektiriyorsa o görüşte yayın yapar kamuoyunu o görüşe, göre hazırlar.Akp niçin basını ele geçirmek için ülke kaynaklarını yandaşlara kredi olarak verdi.Çıkarlar çatışıyor Akdenizde büyük kavga başladı İtalyan firması ENİ sahayı terketti.Avrupa ,Amerika yaptırım kararları alıyor bizleri zor günler bekliyor.
sayın yazar ;siz de muhalefet yapmaya biraz ara verseniz de ekmeğini yediğiniz vatandaşı olduğunuz ülkeniz için en azından doğru olduğuna inandıklarınızı kaleminizle yabancı basına ve medyaya anlatsanız. Bi zahmet...
barış b 15 Ekim 2019 10:25
dünyadaki en berbat medya turkıyedeki medya. korkak çapsız yalancı.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 15:06
0
türkiye'de gerçek anlamda medya yok. siyasi grupların propaganda departmanları var. çünkü okur para vermiyor, dolayısı ile bağımsız medya oluşmuyor, dolayısı ile parayı veren siyasi gruplar düdüğü çalıyor. topluma yaslanan siyasi grup yok. yalan söylemek bir hayat tarzına dönüşmüş durumda bunlarda. çünkü doğrular ve gerçekler konuşulursa ayakta kalamazlar.
Has Parti 15 Ekim 2019 10:11
Trump Abc news'un Türkiye ile ilgili yalan haberini yakalamış twitterda duyurmuş. Külliye'de çalışan bir akrabam arkadaşının arabasından duymuş. Külliye'nin İletişim Başkanı bunları gizlice bulup Trump 'a gönderiyormuş Trump' da yazıyormuş. İletişim Başkanı hem alçakgönüllü biri olduğundan hem de yüzü eskimesin diye ön plana çıkmak istemiyormuş.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:07
40 yıldır terörle uğraşıyoruz ezberini yazar da kullanıyor! Şöyle olmalı, 20 yılda yarattığımız terörü, 20 yıldır çözemiyoruz.Önce Kürt yoktu, dili ve türküsü yoktu; adım adım varlıkları kabul edildi. MHP bile Kürtler var diyor artık. Nereden nereye...Bu hükümet sorunu çözmek için uğraştı ancak HDP yükselince, PKK dış güçlerin maşası olduğu için Türk-Kürt meşru birlikteliğini bombalayınca o süreç de bitti. Yine bildik yönteme dönüldü; öl, öldür. Sorun çözülür mü bu yöntemle? Hayır. Çocuklarımız ölecek, sırf aptallığımız yüzünden. Bir gün bitecek ama öz be öz kardeş olduğumuzu anladığımızda.
Vatandaş 15 Ekim 2019 11:12
11
Kardeş olduğumuz doğru ama bunu anlamayan devlet tarafı değil o durum çok eskilerde kaldı.Anlamak istemeyen daha doğrusu işine gelmeyen ve silahı dayatan eşkiyalardır. Onlar islamın bizi birleştirmesinden ve de 1000 yıldır birlikte yaşamamızdan ve de kız alıp vermemizden her zaman şikayet ediyorlar.Yani çözülecek bir konu yok adamlar devlet kurmak istiyor.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:52
Sayın Yazar:Batı bizi ve Terör örgütlerini bizden iyi tanıyor. Ama bizi anlamak istemiyorlar. Pariste bomba patlayınca yekcücut olan dünya liderleri, söz konusu İslam coğrafyası ve özellikle Türkiye olunca(görmedim,duymadım, bilmiyorum) modundalar. Olaylara fransız kalıyorlar. Yönetimde elbetteki problemlerimiz var. Karar Gazetesinin köşe yazarlarını anlamıyorum. Ev sahibinin kafasına tokmak, hırsıza hafiften dokundurma. Bumu adalet? Bumu hukuk? Bumu demokrasi?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:32
Volkswagen Manisa'da yatırımdan vazgeçti
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:47
3
Aman gelmesin. Yüce hökümetimiz 300 milyon eurocuk yatırım teşvigi, arsa ve 40 bin araç alım garantisi vermişti. Nasıl anlaşma ama. Mis.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 12:14
12
Sevinmiş gibisin !
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 14:09
2
hayır üzüldüm. ama esas sorun senin üzülmemen. türkiyeyi batırıyorsunuz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:42
Kardeşim bırak bu laf kalabalığını da söyle bakalım devletinin yanındamısın değil misin. Yoksa taraf tutmuyormusun
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 15:05
2
devlet bağımsız bir özne değildir. milletin kendisine hizmet etsin diye kurduğu bir yapıdır. dolayısı ile bir vatandaş devletin yanında, karşısında, önünde, arkasında olamaz. tepesinde olur sadece. millet de homojen değil tabi. birçok fikir var. devlete hepsi kendi ağırlığınca yansımak zorunda.
cumhur 15 Ekim 2019 16:06
1
Herkes devletinin yanındadır ama bazıları hükümetin yanında olmayabiliyorlar!
evin 15 Ekim 2019 07:23
türkiyede milyonlarca kürt yaşıyor... eğer türkler kendilerinin kullandığı vatandaşlık haklarını kürtlere de "vermeye" karar verirse pkk falan sonsuza kadar biter...
Sebahattin 15 Ekim 2019 11:23
6
Mesala hangi hakkı verseler??
Muhtefi. 15 Ekim 2019 15:04
4
Eeee Milyonlarca Kafkasli, Milyonlarca Balkan (değisik, diller, Lehçeleri ).Arablar, Zazalar ve bütün .bunların alt yerel, yöresel Lehçeleri vb ÜLKE mi kalir ortada. Herkes kafasına göre Takılsa. :)))..bırakın bu Kasabalılıgi Faşist ve Gerici Mantığı ..TÜRKİYE CUMHURİYETİ dememiz gerekir. Ve Mecliste Sorunlar aranır Dağda, Bayırda tehditle vb yol ile değil. !.Saygılar
Egeli 15 Ekim 2019 15:10
4
en mantıklısı federasyon
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:25
1
muhtefi gibi insanlarinin anadillerini konusup yazmasindan korkan, aman ha birlik beraberligimiz bozulur diye ortaligi velveleye veren, insan haklarina saygisi olmayan milliyetcilere bir teklifim var: BU ULKEDE BiRLiK BERABERLiK Mi iSTiYORSUNUZ? GONDERiN BEDELLi ASKERLiK YAPANLARI DA CEPHEYE. VAR MISINIZ BEDELLi ASLANLAR? HAYDi CEPHEYE !!
Muhtefi. . 15 Ekim 2019 22:55
0
20:25..Bedelli değil :)))..BEDEL ÖDEDİM.Seve,Seve gittim,Ter"im, Açlığım,Susuzlugum,Yorgunluğum DAĞLARDA GEZDIM,YATTIM. .(Kurtte, Turkte,Lazda,Arabta,Zazada vd beraber koruduk sizleri) Hakkım/miz var Üstünde.Dikkatini çekerim.:).yalanda değil,SEVMEM yalani.! TEK OĞLUM var ergen caginda.TURK MİLLETİ ihtiyac duydumu Koşmazsa HAKKIM HELAL DEĞİLDİR.Cokmu Şey Arzuluyorum Vatan için Birlik olalım, kimse kimseyi hor görmesin. Herkes/sin Derdini Kanunla, Hukukla arasin.ve HEPIMIZ İÇİN ARASIN.Sevelim,Sevilelim Sevmeye BAHANE arayalım. Ötelemeye değil. !.Saygılar
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:07
Türkiye uzak bir gezegenin ücra köşesinde yaşayan, eredeyse bütün yurttaşları vatanseverlik duygusu adı altında devlet ve sizin gibi "entellektüel " ler tarafından delirtilmiş insanların yaşadığı bir ülke haline getirildi. Belkide bu hastalıklı rüyadan hiç uyanamayacaksınıx.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:27
4
Bu yorumun altina imzami atarim.
Muhtefi. 15 Ekim 2019 21:24
3
Ters yola girmişsin. Ondandır. Sana öyle gözüküyor. :))).
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:27
Bu dediginiz bu disisleri ve icisleri bakani ile olmaz, gerci atlar da sahibine gore kisniyor
Has Parti 15 Ekim 2019 04:46
Sorun şurda uluslararası meseleler bile sadece iç politika için kullanılınca, amaç o olunca, liyakat yerine yalakalık esas alınıp, yalakalık yapanlar hayal bile edemeyecekleri yerlere getirilince elbette böyle durumlarda ne yapacaklarını bilemiyorlar. Suç onların değil onları bu makamlara atayanların. Onların hataları 'ben yeterli değilim bu işi yapamam' diyecek kadar akıllı olmadıklarından bunları kavrayacak durumda değiller.Bunları onlara söyleyecek bağımsız medyanın olmaması ayrıca en büyük eksik.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 03:02
Eleştirilerinizde haklısınız genelde. Ama bir noktayı ıskalıyorsunuz. Batı devleti ve basınıyla tamamen hemfikir pkk konusunda. Bu sadece bugüne özgü değil, 80 başlarından itibaren batı ülkeleri pkk, aşırı solcu örgüt mensuplarına iltica hakkı, örgütlenme, hareket serbestliği vb her türlü maddi manevî destek vererek bugüne getirtti. Herşeyi devletten beklememek lazım. Tamam kendi ülkemizi eleştirelim ama basın dünyası olarak siz ne yaptınız veya yapıyorsunuz bugüne kadar. Sadece batı değil, ülkemizin mensup olduğu Türk dünyası,islam dünyası basınıyla bir bağınız, etkileşiminiz var mı?
Neremiz duzgun ki 15 Ekim 2019 01:13
Dunya medyasinin %90 tekel, ayni merkezden yonlendiriliyor. isimiz zor. Lakin, sayin yazar siz son 5 gunde, yabanci sosyal-medyada Turkiye aleyhine yazilan yalan-yanlis-iftira icerikli kac tane yayina itiraz ettiniz? ''Bu iyi bir ornek'' Diye rt yaptiginiz disinda tek bir satir yaziniz NEDEN yok? okumus insansiniz, gunde 10 dakikanizi ayirip yabanci medyada Turkiye aleyhine yapilan carpik yayinlara, dogrusunu anlatarak, cevap vermek icin siz kendinizi sorumlu hissetmiyor musunuz? sahsi algilamayin lutfen, Turk akademisyenleri, medyasi %90'i itiraz etmiyor. ACI OLAN BU!
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:32
5
Dunya basini hakkinda kocaman yalanlarla dolu bir yorum. Sen bu ulkede medyanin acikli durumunu gormuyor musun? Tarafsizlik konusunda Turkiye medyasi Batinin eline su dokemez.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:59
2
Dil bilmezsen nasıl itiraz edecek, meramını nasıl ifade edeceksin?
Bedri 15 Ekim 2019 11:05
3
Gazete genel yayın yönetmenini gazetenin yayınlarıyla değil de Twitter’da trollük yapmıyor diye eleştirmek iyi kafa..
Krr 15 Ekim 2019 11:49
2
Ülkemiz medyasının %99 tekel, aynı merkezden(saray) yönlendiriliyor diyeceksin önce. Bu merkez sadece içeriyi manipule etmekle meşgul. Mesela AA ajansı ne yapar, seçimi hilesi yapar ama yurtdisina zerre tesiri yoktur. Medyamıza göre ülke ekonomisi uçuyor. Önce bizimkileri sorgulayın derim.
Sabahattin 15 Ekim 2019 15:07
3
AA özelleşsin
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:18
Baykuşun modası geçti...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:08
Iktidarin capi elestirel gorusleri cezalandirip, yandas medyasiyla kendi tabanina marifetmis gibi tek yanli propganda yapmakla sinirli...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN