Back To Top
Sandık darbesi

Sandık darbesi

 - Son Güncelleme: 04.04.2019 Perşembe 08:27
- A +

AK Parti seçim kazandığında CHP’liler “oylarımız çalındı” edebiyatı yapıyor, CHP seçim kazandığında ise AK Partililer “sandık yolsuzluğu” retoriğine sarılıyor… Demek ki problem şu veya bu toplum kesiminin demokratik olgunluğuyla değil, bizim toplum olarak topyekûn demokratik süreçleri algılayışımızla ilgili… Dolayısıyla seçim sonuçlarını sindirme güçlüğüne iktidar olmanın veya muhalefette olmanın psiko-sosyal dinamikleri değil ortak zihniyet kodlarımız yol açıyor…

Daha açık ifade etmek gerekirse, problemin kaynağında toplumumuzda siyaset, siyasi parti, siyasi mücadele ve seçim gibi kavramların zihinlerdeki asıl yerine tam olarak oturtulamamış olması yatıyor. Demokratik seçimleri toplum kesimleri arasında bir savaş gibi görmek, sözgelimi belediye başkanlığını kazanmayı ganimet olarak algılamak devlet ve siyaset kavramlarını devlet öncesi toplumsal örgütlenişlere ayarlı bir zihniyetin kavrayışının ürünü.

Ne yazık ki ülkemizdeki seçimlere katılım oranının yüksekliği de demokrasiye olan inancımızın bir göstergesi olmaktan ziyade devleti yönetme yetkisinin “bizden olmayanların” eline geçmesine engel olmaya yönelik bir refleksin ifadesi. Bu da toplum haline gelememiş olmamız, milletleşme sürecinin ilk basamaklarından yukarıya bir türlü çıkamayışımız gibi sosyolojik problemlerle ilgili bir durum.

* * *

Konunun teorik tarafını şimdilik bir kenara bırakıp aktüel boyutuna bakacak olursak, seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar sandık sürecinin doğal bir parçası. Her seçimde ve seçimin her aşamasında hatalar yapılabiliyor. Seçim sistemimiz bu hataların mümkün olduğunca düzeltilmesine imkân veren mekanizmalara sahip. Hata dediğimiz şeye kasıtlı ve kötü niyetli müdahaleler de dahil elbette. Ancak bugün seçim sisteminin eksiklerini gidermeye yönelik yasal ve idari düzenlemeler kadar gelişen teknolojinin de yardımıyla sandık hilelerinin artık geçmişe oranla iyice zorlaştığını ve esasen seçimin sonuçlarını dramatik ölçüde değiştirebilecek boyutta bir yolsuzluğun veya müdahalenin mümkün olmadığını biliyoruz.

Düne kadar bu yöndeki açıklamaları AK Partililerden duyardık. Bugün ise roller tersine dönmüş görünüyor. “31 Mart günü Türk siyasi tarihinin en büyük sandık yolsuzluğunun yapıldığını” ileri sürüyorlar. Ama bunların toplumda ciddiye alınmalarını engelleyen birkaç sebep var. Seçim gecesinde Anadolu Ajansı, YSK ve TV kanalları ekseninde yaşananların zihinlerde oluşturduğu malum algı bir yana, ilk sebep bu iddiaların fazla abartılı bir retorikle ifadesi. Birtakım somut iddiaların önünde soyut hamaset perde oluyor. Maksadını bir hayli aşan ve arkasında durulması zor olan bazı ifadeler toplumun genelinde hoş karşılanmıyor.

* * *

Bazı gazete manşetleri için de aynı durum geçerli. Oy tutanaklarında tespit edildiği ileri sürülen hataların “sandık darbesi” gibi ifadelerle sunulması darbe kavramını sulandırmaktan başka bir anlam taşımıyor. Daha önce ekonomideki sıkıntıların kötü yönetimle veya yanlış karar ve tercihlerle ilgisinin olmadığını anlatmak için kullanılan “döviz kuru darbesi” gibi laflar neyse de “sandık darbesi” retoriği sandığı bugüne kadar siyasetin en büyük değeri olarak daima kutsamış olan AK Parti’ye yakıştırılmıyor.

Diğer yandan, sandık sonuçlarına yapılan itirazların sonuçlandırılması ve ileri sürülen iddiaların doğruluğunun veya yanlışlığının ortaya konulması için yargı gözetiminde ve bütün tarafların gözü önünde gerçekleşecek hukuki ve kanuni bir çerçeve ve prosedür varken toplumu galeyana getirmeye yönelik yayınlar ters etki yapıyor. Bu sürecin sükûnet içinde geçmesi ve sonucun sabırla beklenmesi yerine tarafları birbiri aleyhine kışkırtmaya ve hatta sokağa davet etmeye varan sertlikte yayınlar hoş karşılanmıyor.

Toplum genelinde de hoş karşılanmıyor bu, AK Parti camiası içinde de. Bu çerçevede toplum kesimleri arasındaki kutuplaşmayı keskinleştirmeye yönelik algı operasyonları ve seçim ortamında ister istemez tansiyonu artan psikolojik atmosferin birtakım yalan haberlerle “köpürtülme” çabası görülen o ki iktidar partisi içinde de endişe uyandırıyor ve amacı sorgulanıyor.

Hasılıkelam, bugün yaşadığımız seçim sonrası sürecin normal bir mekanizmanın işleyişinden ibaret olduğunu, bazılarının kumaş kalitesini ortaya çıkarmak dışında hayatımıza önemli bir değişiklik getirmeyeceğini bilerek sonucu beklemekte fayda var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
engineer 05 Nisan 2019 11:25
korkunun ecele faydası yok, akp eriyor, partiler mezarlığındaki yerine doğru hızla ilerliyor, yani beka diye brişey yok, Baki olan Allah cc dür.
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 03:17
Yaz: istanbullu sayıma doyacak
KARAR OKURU 05 Nisan 2019 03:08
Yatcaz kalkcaz,
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 23:26
Ak parti, İSTANBUL' u kaybettiğine inanamıyor hepsi bu...
Karar Okuru 04 Nisan 2019 22:31
Tarafli cumhurbaskani secimlerdeki hezimetin sucunu kendinden baska kimsede aramasin.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 21:51
Bu seçimin başkanlık seçimi olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 20:07
Yorum sayfalari kirmiziya boyandi yine. Emir verildi, Troller geri geldi. Bu isin rengi de belli olmaya basladi. Sayin Imamoglu havada bulut sen belediye baskanligini unut.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 20:06
GÜNCELSEÇİM 2019DÜNYAEKONOMİSPORHAYATTEKNOLOJİKARAR TVGÖRÜŞLERYAZARLAR SEÇİM 2019Son dakika! İstanbul'da 15 ilçede daha geçersiz oylar tekrar sayılacak04.04.2019 Perşembe 19:42 - Son Güncelleme: 04.04.2019 Perşembe 19:50Son dakika! İstanbul\'da 15 ilçede daha geçersiz oylar tekrar sayılacak-A+İstanbul İl Seçim Kurulu 15 ilçede geçersiz oyların yeniden sayımına karar verdi. İstanbul İl Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için kullanılan ve geçersiz sayılan oyların yeniden sayımını reddeden İlçe Seçim Kurulları kararını
vatandaş 04 Nisan 2019 20:01
Dünyanın hiç bir ülkesinde olması mümkün olmayan şeylerin ülkemizde olması düşünülmesi gereken bir konudur!Bazen böyle insanlarla aynı ülkede bulunmaktan hicap duyduğumu söylemek istiyorum!Eğitim ve insanlık seviyemiz işte bu... Allah bizleri islah etsin.Yüce Mevla kurandan sünnetten ayırmasın.
Murat 04 Nisan 2019 18:56
Eskiden CHP nin sandıktan çıkan sonucu hazmedememesine çok kızardım. Sonuçta halkın verdiği karara saygı gösterilmesi gerektiğini düşünürdüm. Şimdi Ak Parti olmuş eski CHP. Bir tane Ak Partilide çıkıpta demokratik olgunluk göstermiyor. Bu beni kahrediyor. Biz bu kadar mı hoşgörüsüz olduk. Sonra CHP lilerden hoşgörü bekliyoruz.
isteoyle 05 Nisan 2019 11:39
0
Siz hicbir zaman hosgorulu olmadiniz guzel kardesim, ama konu bu devirde siz-biz mevzusu degil artik. Su anda topyekun bir rezilligin icindeyiz. Hepimiz. Huzur ve hizmet beklerken simdi bir bosluga girdik. Okudugum her haberde, soylenen her cumlede asabim bozuluyor. Allah'a dua ediyorum biktik artik. Ve evet dedigin gibi bir AK partili de cikip yasina yakisir konusmuyor, ama bu cooooooook uzun zamandir boyle,. Farkinda misin. Saygilar.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 17:56
Trollerin seçim sonrası tatilleri bitmiş. Mesaiye başlamışlar yine.
karar okuru 04 Nisan 2019 16:34
Gazetenizin ve diğer gazetelerin verdiği haberlere göre Ankarada sayımların bittiği görülüyor. Sonuçta bir değişiklik yok.Fakat burada ilginç olan AKP nin yarın tekrar ilçe seçim kurullarına müracaat edeceğiz demesi. Şimdi bakın iş hak aramadan çıkmış gibi görünüyor.Arkadaş oyları tekrar saydırmışsın ve Mansur Yavaş kazanmış bunun neresini kabul edemiyorsun.Ben bunda iyi niyet aramam.Ya ne var bunda bu kadar zormu kabul etmek arkadaş.Dünyanın sonu değil.İnsan herşeyi kazanır kaybeder biz yeterki onurumuzu kaybetmeyelim.
göktürk börü 04 Nisan 2019 16:21
tsk dan imam oglunun anit kabir ziyareti açıklaması RAHATSIZLIK duyduk diyen tsk tamamıyla siyasetin içinde bu söylemiyle her gün atatürke küfreden fesli kadire bir çift laf etmeyen tsk akp den aldıgı direktifle imam oglunu köşeye sıkıştırmaya çalışıyor tsk nın rte ye baglandıgının bu kanıtıdır söz gelimi açıklama ts k siyasetten elini çek.
realist 04 Nisan 2019 15:34
​EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤ EKREM BAŞKAN ❤
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 15:06
valla iyi değiştirdiler gündemi. bir ay gider. kardeşim ülkenin önceliği belediye değil ekonomi ekonomi. batıyoruz yav. eylem planınız nedir, bir önelminiz çözümünüz varmı. belediyelermi kurtaracak ülkeyi
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 15:00
akp kazanırsa seçimler adil kaybedirse hile var. kazanana kadar sayın. akp kendi ayağına sıkıyor. haksızlığınız hukuksuzluğu ancak bu kadar net ilan edebilirlerdi. akp istanbulu alsa bile kaybetti kaybediyor. malesef ülkeyede kaybettiriyorlar
berna 04 Nisan 2019 14:03
kararla seçim sayesinde tanıştım. o site bu site bakarken denk geldim. muhafazakar kadroya rağmen objektif olma çabası taktirlik. chp haberi de akp haberi de veriliyor. şaşırdım doğrusu
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 14:20
14
Hoş geldin berna. Kararın hayırlı olsun. Aslen akp taraftarı olan Kararcılar iyi iş çıkarıyor. Hiç olmazsa diğer yandaşlar gibi komplo peşinde değiller. Sözcü, Hürriyet, Yenişafak Satar dışında kafayı yemeden takip ediyorum 3 aydır.
KARAROKURU 04 Nisan 2019 14:50
34
yaw he he. Ekrem İmamoğlunun gülücükler açan fotoğrafını yine koymuşsunuz manşete. Hadi habercilik falan da bunun ötesi CHP'lilik olur. sayfılar
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 15:02
0
çokta objektif sayılmazlarda en azından ahlaksız değiller. zaten kararın yazar kadrosu akp ahlaksızlığına ayak uydurmadıkları için ana akım medyadan sürülmüş kovulmuş kimseler
sürçü lisan ettiysek, affola 04 Nisan 2019 17:47
0
eyvah yandın Berna. bir bulaştın mı bu karara kurtulman imkansız, diyeyim ben sana. yazarları okursun kesmez, yorumları okursun yetmez, bakarsın saatler geçmiş, sabah kalkıp işe gitmek ızdırap gibi gelir valla bak, ben bile ertesi gün seslendirmeye zor yetişir oldum , hele oyunum oldu mu göçtük. nereye kadar yani.. neyse kendi düşen ağlamaz , beni dinle vazgeç bu sevdadan bernaa, kaç kurtar kendini... DESEM DE İNANMA.
E.K 04 Nisan 2019 14:00
Secim sonuclarina iliskin kayikci kavgasi bazen gelismis demokrasilerde de oluyor. Kurallar belli, tekrar sayilir, hatalar giderilir. Ismini bile duymadigimiz, efendiligiyle goz dolduran yeni yetme birinin Istanbul gibi kenti kazanmis olmasini Akp pek icine sindiremiyormus gibi bir durum var. Oyle ya, Binali Bey gibi basbakanlik yapmis, herkes tarafindan taninan agir top varken, niye bu yeni yetme kazandi? Koro halinde Akp'nin yalaka basini sonucu farkli gosterme cabasi icerisindeler. Bir kac yuz oy farki olusabilir. Ancak gorundugu kadariyla baskan Sn Imamoglu. Hayirli olsun.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 16:32
2
sizlere yuh demekten başka bir şey diyemiyorum. Bugün CHP bile 10.000 den fazla oy düzeltmesini kabul etti sizler nereye yamanacağınızı bilemiyorsunuz. Allah sizi ve bizi ıslah etsin ne diyeyim. 10.000 oy yanlışlıkla , efendim normal süreçler , gerginlik artıyor diye açıklanabilir bir şey değil insanları aptal yerine koymayın. Ne yapsın adamlar olsun hile hurda olmuş ama uğraşmayalım mnı diyecekler. Kazanılmasa bile karşımızda şeytanın arkadaşları olduğu ispat ediliyor.
Okur 05 Nisan 2019 20:43
0
16:32 Başta İmamoğlu-Yıldırım oy farkı YSK sonuçlarına göre 21 000 civarındaydayken şimdi de 18 500 civarında olduğuna göre, "10 000 düzeltme" lafının yalnış olduğu ortada. „Yuh“lamadan önce toplama çıkarma yapmada yarar var.
Karar Okuru 06 Nisan 2019 13:43
0
11 000 AKP ve 4000 kadar CHP lehine seçimden sonraki sehven yanlış yazma gibi düzelme hemen sayım sonrası itirazlarda yapılmış. İlk düzeltmelerden sonraki geçersiz oylar için yapılan sayımlarda da 20 000 civarındaki fark 18000 civarında dolanıyor gibi. Geçersiz oyların çok büyük bölümü gene geçersiz
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 13:06
1950 seçimlerinde demokrat partinin hile yapıp kazandığı söylense buna kaç kişi inanır. Bugün muhalefetin hile yapıp seçim kazandığını söylemek ancak Demokrat partinin seçimi hileyle kazandığını söylemek kadar inandırıcı olabilir. Devir değişse de iktidarın gücüyle, muhalefetin ki karşılaştırıldığında şartlar o döneme benzetilebilir.
Çetin 04 Nisan 2019 15:42
0
harika tahlil
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 12:08
Sayın Kiras, sizin hata dedikleriniz sayım tutanağındaki bir adaya ait rakamların başka bir adaya yazılmış olması. İstediğiniz kadar küçümseyin yapılan hata olmadığını silemezsiniz. Benim sizden beklentim kazandığını iddia eden adayın ülke dışından aldığı destek hakkında bir şeyler yazmanız. Michel Rubin bu seçimlerde adayın nesi olur? YSK başkanı Rubin mi? Bence bu sorgulanmalı. Brezilyada yapılan venezuellada yapılan bize yapılmak isteniyor. trump bir açıklama yaparsa şaşmam.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 14:15
4
Evet Trump da bir açıklama yapsa şaşmayacağız. Ancak bu kadar akıllı olan dış güçler gerek seçim öncesi ve gerekse de bu süreçte yaptıkları açıklamalar ve eylemlerle Türkiye kamuoyunda kimin ekmeğine yağ sürüyorlar. Bunu bir düşünmek lazım...
okur 04 Nisan 2019 18:44
0
onlar sakar!!!!!!!!!!ama seninkilerin hırsızlığı aşikar, her yönüyle manda gönü karekterliler?......
Karar Okuru 04 Nisan 2019 11:40
Seçim sonuçları oynanır ise kimse geleceğe güvenmez, bankasındaki parasından, tapusundan ve can güvenliğinden emin olamaz. ABD radikal islamın babasıdır. Afganistanda başlayan süreç ortadoğuya ve 12 eylül ile Türkiye ye transfer edilmiştir. Bundan sonra Türkiyenin Afganistan seviyesinde olması kimsenin rahatını kaçırmaz olan bize olur kaçan da kurtulur.
KARARLI KARAR OKURU 04 Nisan 2019 11:37
Bir şeyi gözden kaçırıyoruz. Türkiye’nin problemleri bir yerel seçimle ve onun sonuçlarıyla hatta genel seçim ve onun sonuçlarıyla çözülebilecek kadar basit değildir. Mesele mahalleleri, belediyeleri ve ülkeyi yönetenin yer değiştirmesi değil, isimler değişir fakat görülecek ki problemler bitmemiş. Basit düşünce tartışmalarını, gündelik siyasi kaygıları değiştirmemiz ve kafa konforumuzu bozmamız gerekiyor. Bu konuda en büyük yük intelijensiyaya ve akademedyaya düşüyor. Herkes görev başına dememiz lazım.
Musto 04 Nisan 2019 11:18
Akp eski ortaklarından dersini eksik almış hep bir ağızdan birbirine tutarsız konuşmalar ile hem mağduru oyna aynı anda zorbalığı.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 10:39
Bir tarafta 10 milyon üyesi bulunan MHP ile ittifak yapmış teşkilatı en güçlü, devleti, medyayı, hukuku tahakkümü altına almış bir iktidar karşı tarafta bunlardan yoksun bir muhalefet olduğu gerçeğini göz önüne alırsak iktidarın seçimlere hile karıştırabileceğini düşünmek gayet mantıklıdır. Devlet ve medya gücüyle Muhalefeti terörist ilan edip şeytanlaştıran, Fetö kılıcını herkesin üzerinde sallandıran iktidara karşı birilerinin hile yapılacağına inanmak ancak mankurtlaşan bir akıldan beklenebilir.
ali 04 Nisan 2019 10:05
Rahmetli Hasan Pulur özetlemişti ülkemiz demokrasisini: "Demokrasiyi çok severim, partim kazanırsa" Bir kez de burada yazıyorum sıkıntı itiraz da el değişiminde de değil. Sıkıntı ve şu andan itibaren aksi durumun inanılmasına neden olacak Yaptıkları itirazları anlatırken kullandıkları zehirli dilde hırsızlık darbe çalmışlar Yok öyle bir şey olsa olsa yanlışlık olur iddia ediyorum saydıkları oyları yeniden 10 sefer saysınlar her seferinde yine fark çıkarırlar. Anlaşılan bunlar Nasreddin Hoca ve arkadaşının karpuz hikayesini bilmiyorlar..
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:22
Yeniden oy sayımı neticesinde Ankara ve İstanbul Ak parti'ye geçerse, Ak Parti dünyaya rezil olur! İzahı yok bunun.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 10:58
10
Böyle bir yorumu nasıl yapıyorsun, yeniden sayım gizli mi yapılıyor.Siyasiler belgi kendini kurtarmak için kendi cercevesinde konuşabilir. Biz halksak biz böyle yapmayalım. Nereye yazdığımız önemli değil biz halk olarak doğruyu konuşalım. Yeniden sayım yapılacak herkezin önünde yapılsın. Sonuç kim çıkarsa çıksın saygılı olunsun Biz bunu savunalım.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 11:08
8
çokda umurlarındaydı rezil olmak. koltukları için ne olması gerekirse o olurlar sıkıntı yok
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 19:31
0
Eskiden bakalım YSK ne karar verecek denilirdi, artık denilmiyor. Bugün insanlar YSK'nın itirazlar önüne geldiğinde Binali Yıldırım'ı başkanlık koltuğuna oturtmak için kullanacağı gerekçeyi bu günden hazırladığına emin.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:16
Muhalefete oy vermek istemeyen, iktidarın kulağını çekelim diyen büyük bir seçmen kitlesi olduğu halde cumhur ittifakı %51.5 oy aldı.
Biraz dürüst olun 04 Nisan 2019 13:36
11
devlet ve medyanın bütün ağırlıkları ile, her türlü ahlak kuralını ve yasayı çiğneyerek AKP için çalıştığını, bu esnada her türlü muhalefetin bütün yıldırma taktikleri ile susturulduğunu ve bastırıldığını düşünürsek oldukça düşük oran. durumdan bihaber ev kadınları ve ilkokul mezunları yakında ekonomik krizi boğazlarında hissettiklerinde o 51,5in hızla 5,15 olacağını beraber göreceğiz önümüzdeki bir iki yılda.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:07
Seçimlere girmek serbest kazanmak yasak.
Akın 04 Nisan 2019 08:51
Ak Parti'ye oy verirseniz "milli irade" makamına ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde millet ittifakına oy verecek olursanız pkk, fetö, sandık darbecisi, zillet gibi sıfatlara muhatap olmanız mümkündür. Verdiğiniz oylar da tekrar tekrar sayılarak değersizleşebilir.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 08:47
Fetö nün ergenekon dosyasından birinde aynen şu ifade vardı "hükümeti devirmek amacıyla parti kurma çalışmaları içinde bulundukları tespit edilmiş olup". Şimdi de seçim yoluyla darbe. Yani hepsi aynı topun kumaşı, aynı zihniyet.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 08:42
Güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 08:22
İbrahim Bey. Yazılarınızı sürekli okurum.Allah aşkına doğruları doğru olarak net bir şekilde ifade edelim.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 06:52
Binali bey imamamığlunun yerinde olsa idi çoktan mazbata yi almıştı .
Bilal 04 Nisan 2019 11:49
16
06:52-Bunu asla bilemezsin. CHP her zaman itiraz ederdi. Ve olay senin dediğin gibi olmazdı.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 06:05
Olanlara bakıyorum inanamıyorum güçlünün hukuku uygulanıyor ey Ysk daha önce CHP nin itirazını reddettin atı olan olan köprüyü geçti denildi ancak şimdi neredeyse bir ilde tüm sandıkları yeniden sayıyıorsun. AA TRT yazık sizler devlet kurumusunuz akp nin değil
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:05
16
TRT ve AA özelleşmeli
mehmet ilhan 04 Nisan 2019 16:17
0
chp giresunda itiraz yaptı ve oylar yeniden sayıldı akp adayına 39 oy daha kazandırdı iyimi
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 06:00
Atı alan Üsküdar’ı geçti . Denildi daha önceki seçimlerde . Muhalefet kazanınca maalesef hukuk tersine işliyor ve bu at Üsküdar’ı geçemiyor milletin tercihine saygı duymazsanız emin olun gelecek seçimde daha büyük yenilgi alırsınız. Adam kazandı Ekrem İmamoğlu aslında halk kazandı ama hakkı verilmiyor
evin 04 Nisan 2019 05:15
16 yıldır iktidarda olan ve devletin tüm kurumlarını ele geçiren bir partinin hile yaptılar diye ağlamasına hiç kimse inanmıyor doğal olarak...
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 08:48
27
Yok yaa, inanın inanlar var. Mesela hacı murat :)
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 04:08
yahu niye yoruyorsunuzki bizi. zaten kimse demokrat olduğunuza haktan hukuktan yana olduğunuza inanmıyor ki. kendi seçmeniniz bile. indir imamoğlunu başkan ibnali de olsun bitsin. kim ne diyecek. sanki seçmene millete bi saygınız varmış gibi rol yapmanın alemi ne?
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 03:30
ayrıca gazete haberleriniz de tam bir akit ya da yeni şafak yandaşlığı düzeyinde. bu mu adil ve hakkaniyet? bu mu islam? niye akp il başkanının açıklaması var da imamoğlunun ya da chplilerin açıklamaları yok? sizin müslümanla aranızdaki farkı söyleyim de durumunuzu iyice anlayın. müslüman, Allahın emir ve yasaklarına göre yaşamaya çalışır. islamcı ise; Allahın emir ve yasaklarına göre başkasını yaşatmaya, bu şekilde cennete gitmeye çalışır. başkasına namaz kıldırıp cennete gitmeye çalışır. islamcılık budur ve müslümanlıkla alakası yo
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 03:29
ibrahim bey! işi şekliyle anlamak, şekliyle yorumlamak sizinkisi. düşünün, bir evde iki kişi "hırsız var" diye bağırıyor. siz de burdan, her ikisini de hırsız olarak veya ev sahibi olarak kabul ediyorsunuz. nasıl bir mantık yürütüyorsunuz bilemiyorum. ama vardığınız sonuç bu. oysa chpnin, sandıkta hile yapma gücü yok. işin bu kısmını önce bir anlayın. iktidar partisinin ise böyle bir gücü var. bu nedenle herikisinin şikayetini aynı kaba korsanız, adaletsizlik yapmış olursunuz. gerçi seversiniz adaletsizliği. islamcı damarınız var. bırakın art
Hikmet 04 Nisan 2019 02:43
Ak Parti kazandığında CHP oylarımız çalındı edebiyatı yapıyor demişsiniz de Aradaki fark şu CHP itiraz edince pek dikkate alınmıyor.Genellikle atı alan üsküdarı geçiyor.Bir de CHP ye şöyle haksızlık yapılıyor.CHP seçim öncesin de de çok ikazlar da bulundu.100 yaşın üstünde binlerde seçmenin bulunduğunu hayatta olmayan insanların seçmen olduğu 10- 15 kişinin yaşadığı apartmanda yüzlerce seçmen yazıldığını ispat etti.Demem o ki CHP seçim öncesi de gerekli ikazları yapıyor.Bir de parmak boyası uygulaması niye geri getirilmiyor. Mükerrer oy
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 02:07
17 25 den hirsizliği 15 Temmuz dan sarbeyi çok iyi bilir bu hükümet az denemeler yapılmadı toplum üzerinde. Denemelerin meyvesi toplanmaya calışılıyor.
Anadolu Ajansı'nın başındaki bürokrat aynen şöyle diyor Ben diyor Erdoğan'a saraya bağlıyım O ne derse onu yaparım diyor şimdi Siz insanlar toplum böyle taraflı bir kurumdan Adil bir haber bekleyebilir mi sizce Tabii ki bekleyemez beklemekte abes olur bu sebeple artık AKP nin başta yargı olmak üzere gazeteleri televizyonları ve bürokrasiye ele geçirip bunları bir tehdit aracı olarak çıkar aracı olarak kullanmadan vazgeçmesini sağlayacak kanunlar yürürlüğe girmelidir yoksa her çekim aynı şeyleri konuşur dururuz.
KARAR''LI ADAM 04 Nisan 2019 13:41
10
AA'nın verdiği haberleri dikkate alan yok,itibarını yerle bir etti.Sonuçları çoğunluķ internetten,bağımsız kaynaklardan takip etti.
dün akşam saatlerinde Yüksek Seçim Kurulu geçersiz Oyların sayımında Ekrem imamoğlunun Oy kaybının olmadığını beyan etti u da şunu gösteriyor Ekrem İmamoğlu aldığı oy farkını koruyor bu gerçek ortadayken özellikle AKP sözcülerinin ekranlara çıkıp Bu seçim hileli Bu seçim şaibeli demeleri gerçekten trajedi YSK nın duyurduğu hiçbir şeye inanmayan AKP liler medyadaki trollerin ağzına bakıyorlar.
F.partisi 05 Nisan 2019 05:39
2
Iyi degil! Feto partisi!
Erdoğan bugün Dolmabahçe'de bütün bakanlarını ve bürokratlarını topladı ve bu toplantıda bazı gizli kararların alındığı söyleniyor Bu gizli kararlar içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediye sin in ekrem İmamoğlu'na verilmemesi mi kararlaştırıldı acaba bunu bütün kamuoyu merak ediyor Eğer böyle bir karar aldıysa Erdoğan ve kurmayları bu ülke ve Ülke ekonomisi için demokrasi ve adalet için hiç iyi olmaz dünyada zaten azalan itibarımız hepten yerle bir olur.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:22
23
Topal ördek açıklamasını baz alarak, İmamoğlu'na belediye de iş yaptırmayacaklarının kararını almışlardır diye düşünüyorum. Böyle olacağı da gün gibi ortada.
CHP oylarımız alındı derse doğru, AKP oylarımız çalındı derse yanlış...
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 09:01
17
Aga, güç kimdeyse o yapar, o yapabilir. Söyle bana eskiden seçime gidilirken iç işleri bakanı, adalet bakanı ve ulaştırma bakanı istifa eder yerine tarafsız bakanlar geçerdi. Akparti bunu değiştirdi. Neden acaba?? CHP oy çalsın diye mi, yoksa AK Parti süreci daha iyi kontrol edebilsin diye mi? Bütün bunlara rağmen CHP kazandıysa külahı öne koyup "neden" diye düşünme zamanıdır.
serkan aydogdu 04 Nisan 2019 00:58
bugün Dolmabahçe'de Tayyip Erdoğan ve tüm bakanlar İçişleri Bakanı AKP bürokratları seçim gündemi ile toplandılar bunu oluyor demek ki KP Genel Başkanı Erdoğan İstanbul'u şöyle ya da böyle ekrem imamoğlu'nda vermek istemiyor bitmiş bir seçimin toplantısı mı olurmuş gene bir işler dönüyor ama göreceğiz.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 00:26
YSK, Anadolu Ajansi, TRT...bunlarin tarafsiz merciler olmasi gerekir ama degiller. Referandumda YSKnin secim esnasinda kurallari degistirmesi, bu secimde Anadolu Ajansi'nin veri akimini 56 dakika durdurmasi artik normal karsilaniyor cunku herkes tarafsiz olmadiklarini biliyor. Bir hukuk devletinde boyle birsey olmaz; yetkililer ertesi gun gorevden alinirlar. Teknolojinin gelismesiyle sandik hilesi yapmak zorlastiysa bile YSKnin bugun oldugu gibi olaya mudahale edip sonucu degistirme yetkisi var...Yani bu ulkede devlete veya hicbir merciye guven olmaz bu ortamda.
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 00:20
kardeşim milletle dalga geçmeyin. binali yıldırım mazbatanmı var diyor. Allah aşkına sen seçim bitmeden sonuçlar açıklanmadan kazandık derken afişlerini astırırken mazbatanmı vardı? yahu daha iki gün oldu. bunu da hatırlamıyorsa bu millet vallaha yediklerine içtiklerine dikkat etsinler. normal değil çünkü bu. dağattıkları çaymı kafa yaptı nedir.
Topal ördek 04 Nisan 2019 01:12
26
Binaliye serbest çünkü o akp li ve arkasında reis ve yargı var ama diğerlerine yasak arkalarında reis ve yargı yok
KARAR OKURU 04 Nisan 2019 00:16
Gerçekten 3 gündr neyin denendiğini anlamış değiliz. Biir Gece de hatta 3 5 saatte . Bütün Türkiye niin oyları sayılbiliniyor. Ama 3 gündür İstanbul u kimin kazandığını söyleyemiyorlar. Yetmezmiş gibi bu kaybı bile fetö ye bağlamaya utanmadan açıklama yapıyorlar. Bu kadar nasiretsizlik az görülür. Yazarın dediği gibi bu konu herkesin midesini bulandırıyor. Dışarıdan nasıl görünüyor bu olaylar acaba, son günlerdeki döviz artışının sebebide bu mu acab.
Karar Okuru 04 Nisan 2019 07:48
19
Ben yurt disinda yasiyorum. Iktidar yerel secimleri dahi duzgunce yapmaktan aciz kotu bir goruntu veriyor. Istanbul'u zorla alsalar bile bunu dunya kamuoyuna satamazlar. Doviz ve enflasyon tirmanmaya devam edecek ama insanlar ac kalmis kimsenin umurunda degil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN