Back To Top
Suriye’nin kuzeyinde ABD ile Rusya anlaştı mı?

Suriye’nin kuzeyinde ABD ile Rusya anlaştı mı?

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 07:46
- A +

PKK’nın Kuzey Suriye’deki varlığını sınırlandırarak sınırımızın öbür yanında bir güvenli bölge oluşturmak amacıyla düzenlenen ve geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence arasında yapılan görüşmede kararlaştırıldığı üzere 120 saatliğine ara verilen Barış Pınarı Harekâtı tam olarak sona erdi mi? Yoksa Ankara Mutabakatı’nda belirlenen şartlar yerine getirilmediği takdirde Türkiye tarafından askeri operasyonların devam ettirilmesi söz konusu olabilir mi?

Bu soruların nihai cevabı Soçi’de bugün gerçekleşecek Erdoğan-Putin zirvesinden çıkabilecek sonuçlara bakılarak verilebilir. Çünkü Suriye’de şu veya bu şekilde Rusya’nın onayını almayan bir mekanizmanın işleyişini sağlamak pek mümkün değil. Hem YPG hem de Şam rejimi üzerinde etki gücüne sahip olan Moskova’nın görüldüğü kadarıyla Ankara Mutabakatı’ndan pek şikâyeti yok. Hatta uluslararası analistlerin bir bölümüne göre Trump’ın Türkiye’ye sunduğu çözüm planı Washington ile Moskova’nın ortak çalışmasının ürünü. Dolayısıyla Soçi zirvesinden Ankara Mutabakatı’nı sekteye uğratacak bir sonuç çıkması beklenmiyor.

***

Görünen o ki Türkiye ile ABD arasında sağlanan mutabakatın hayata geçirilmesi konusunda taraflar üzerlerine düşeni yapıyorlar. Küçük ölçekli bazı çatışmalara ve Kandil’deki PKK sözcülerinden gelen bazı açıklamalara rağmen YPG güçlerinin bölgeden çekilmeye başlaması ABD’nin örgüt üzerindeki nüfuzunu kullandığını gösteriyor. Ancak örgüt üzerindeki nüfuzu ABD’den daha yüksek olan Rusya’nın bu konuda farklı bir yaklaşımı olsaydı gelişmelerin farklı yön kazanması da mümkün olabilirdi. Bu bakımdan önce Bayık’ın “çekilmeyin” çağrısı yapması, sonra ise çekilmenin başlaması Ankara’da PKK’dan ziyade Moskova’nın güç gösterisi olarak değerlendirilmiştir muhtemelen.

***

Diğer yandan, Soçi Zirvesi öncesinde Ankara’daki “güvenlik kaynakları”na atıfla açıklanan plana göre Türkiye’nin istediği -veya kabul ettiği- “güvenli bölge” Resulayn ve Tel Abyad hattındaki 120 kilometrelik genişlikteki bir alandan oluşacak. Ankara’nın daha önce “Bu harekatla hedefimiz Irak’ın sınırına kadar 444 km’de güvenlik endişelerimizi ortadan kaldırmaktır” şeklindeki açıklamalarına karşılık şimdi 120 km genişliğinde bir alanın telaffuz edilmesinin anlamı sınırlarımızın güneyindeki YPG varlığının ortadan kalkmasının söz konusu olmayacağıdır.

Elbette bugünkü durum da bizim açımızdan bir başarı kabul edilebilir. Ancak madalyonun öbür yanında sıkıntı devam ediyor. Barış Pınarı Harekâtı “sınırlarımızdaki terör yapılarının ortadan kaldırılması” amacına tam olarak ulaşmış sayılamaz maalesef. Hatta bir bakıma güvenli bölge olarak tanımladığımız topraklar dışında kalan alandaki PKK/YPG varlığının meşruiyetini kabul etmişiz gibi anlaşılmaya müsait bir tablo var ortada.

Dolayısıyla bu tablonun Türkiye’nin beklentileri istikametinde değiştirilmesi mümkün olmazsa stratejik hedeflerimize ulaşmış sayılamayız.

Şu an itibarıyla Fırat’ın batısında Menbiç ve Kobani, doğusunda Kamışlı gibi merkezlerin YPG’nin elinde bırakıldığını gösteren haritanın Soçi’de masaya yatırılması bekleniyor. Moskova adı geçen yerlerin Şam rejiminin kontrolüne bırakılması karşılığında YPG’den temizlenmesine sıcak baktığı yönünde açıklamalar yapıyor gerçi ama Rusya’nın bir cebinden çıkanın diğer cebine konulacağı böylesi bir düzenlemenin ABD tarafından kabul göreceğini beklemek de zor olduğu için nihai ve kalıcı bir çözüme yaklaştığımızı söylemek abartı olur. Ancak atılmakta olan adımlar iddia edildiği şekilde bir Amerikan-Rus anlaşmasına istinat ediyorsa durum değişebilir tabii… Bizim için ise Suriye toprakları küresel güçlerin oyun alanı olduğu müddetçe sınır aşırı terör tehditleri konusunda kendi başımıza bir çözüm geliştirebilmemiz her halükârda zor olacak.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 22 Ekim 2019 21:06
Her Devrin, Nemrutlari, Firavunları, Ebu Cehilleri vardır. Bu Mantalite bitmez. Moskovadaki koylu, Teksastaki Köylü, Şili,İran, Fransa, Bulgaristan, Guetemala, Nijerya ve Bütün Dunyafaki Turkiyedeki Köylünunde ORTAK SORUNLAR İNSANCA yaşamadır. Gürültü, Patirdilar olur fakat Firavunlara Bisey olmaz..ÇIBAN BAŞI bunlar. Hangi Peygamber. Köylü, Fakir,Fukara ile mucadele etmiştir. ??...En Büyük DUSMANLARI devrin Egemenleri olmuştur. .Anlaştı mi, Anlasmadi mi. EGEMENLER karar verir...:)))..Akşam tencereyi onlar dolduruyor çünkü. !.
KARAR OKURUMürsel 22 Ekim 2019 14:22
Nasipse yavaş yavaş.Sırayla.Amerika Rusya 1945den beri kazankazanı oynuyor."Aptal mıyız küçükler için kavga edipte liderliği kaybedeceğiz".
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 12:48
Siyaset algı üretme sanatıdır. Sayın büyüklerimiz de pek güzel yapıyor bu işi. Cuma namazını Emevi Camiinde kılarızdan 30 km derinliğe revize ettik hülyalarımızı. Olsun bu da büyük iş . Bunu da büyük başarı hanesine yazmak bizim için çocuk oyubcağı. Nasıl olsa bütün Medya elimizde . Ver gazı çoşsun ahali... Rahmetli Özal de bir koyup dört alacaktı ama ne oldu ? Nur topu gibi Kürt özerk bölgesi doğdu. Birileri utanmadan hergün büyük zaferlerden bahsediyor . A.B.D ve Rusya ' nın dayattığı anlaşmayı kabul etmek ne zamanda beri zafer oldu biri bana açıklasın. İQ biraz düşükde anlayamıyorum..
külyutmaz 22 Ekim 2019 12:33
Hala kırık kolu yen içinde tutmaya çalışıp, Erdoğan neyin konuşulmasını istiyorsa onu konuşuyorsunuz.Bu süreç 4000 dolar milli gelirle son bulacak.Devam edin.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 10:14
Hdp nin eylem ve etkinliklerini yasaklarım provoke ederim, medyada ambargo uygularım, siyasetçilerini sudan bahanelerle tutuklarım, tehdit hakaret iftiralar atarım, belediyelerine kayyum atarım vb böylece Kürt siyasetini boğarak tüm oyları partime akıtırım hesapları boş bir hayaldir
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 11:20
4
kürt oylarının peşinde değilki. onlar türk oylarının peşinde. kürt oyları için apoyla pazarlık yapıyorlar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 17:18
1
Pek sudan bahaneler olduğunu sanmıyorum ama siyaseten tutuklamalar tartışılır.
Krr okr 22 Ekim 2019 09:47
Rahmetli Sabanci'nin "Şimdi elimizde ne kaldı, üçün biri kaldı" deyişini unutamam. Bu süreçte elimizde ne kaldı derseniz, üç beş milyon Suriyeli kardeş,üç beş milyon işsiz genç, kazık gibi vergiler ve bir milyon düşman kaldı. Biz elimizde kalanlar ile 2071de süper güç oluruz kurban. Aşağıda arkadaş demiş, Reis yanlış da yapsa, doğrudur.
Dogrudur 22 Ekim 2019 09:42
''Trump’ın Türkiye’ye sunduğu çözüm planı Washington ile Moskova’nın ortak çalışmasının ürünü.'' Dogrudur, Serdar Turgut bunu 1 yil once yazip duruyrdu
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 09:40
Rusya ile ABD savaşmaz, bölüşür. 50 yıllık soğuk savaş döneminde savaşı bıraktım, bir yerde çatışmışlar mı? Askerleri birbirine bir kurşun atmış mı? Filmlerde bile ABD'den veya Rusya'dan ateşlenen füzeler havada imha olur. Asla düşmez. Adamlar filmlerde bile savaşmazlar. Osetya, Kırım hatta Karabağ paylaşımda Rusya'ya düşmüşse Rus'undur. Irak, Afganistan ABD'nindir. Paylaşım neyse o. Erdoğan kaç kez Putin'e Karabağ konusunu açtı ise o topa girme cevabını aldı. Giremedik, sempozyumla falan geçiştiriyoruz. ABD-Rusya çatışmaz, savaşmaz; bölüşür.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 16:15
0
Benim sezdiğim uzun süre önce Atlantik ekseni ile Rusya arasında bir anlaşma yapıldı. "İsrail'i koru, İslamcılar'ı kontrol altında tut, Ortadoğu, petrolleri ve gazı ile senin olsun" dendi Rusya'ya. "Petrolün 30-40 yıllık ömrü kaldı, onun geliri de senin olsun". Rusya da kabul etti. Ancak araya Arap Baharı girdi. Şimdi tekrar orjinal plana dönülüyor. Bu planda Türkiye, Rusya'ya bırakılıyor.
B 22 Ekim 2019 20:39
0
16,15. Senin görüşünün doğru olmasını çok isterdim. Ama Ortadoğu petrol ve doğalgazını Rusya'ya bırakmak, bu parayı militarizme yatırmak niyetinde olan Rusya'yı dünyanın hakimi haline getirmek demek. Bu bize de çok yarardı. Çünkü bu petrol ve doğalgaza en yakın ülke olarak en azından taşıma konusunda çıkarlarımız olurdu. Suriye inşaat ihalelerini alabilirdik. Maalesef petrol olan Deyrizor bölgesi hala ABD'nin elinde ve burayı bırakmaya hiç niyeti yok gibi.
Naylon devri 22 Ekim 2019 09:35
ABD-Rusya anlasma degil, talimat alirlar. Her 2sininde patronu Sionistler ve Sionistler pkk/ypg'nin ezilmesini istemiyor
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 07:14
444 değil 10 km’de girsek o bize “destan yazdık”, “tokat attık”, “ Batıyı dize getirdik” diye sunulacaktır. Çünkü Reis ne yapsa doğrudur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2019 02:52
Sabahtan aksama dinliyoruz. Magazin haberlerinde bile var. Turkiyenin hakki diyen var demeyen var. Ama en onemli soru, Turkiye ne amacladigi ve ne elde ettigidir. Kardesim esadlar katil esatlar, giden tirlar yardimlar silahlar derken. Bu kadar savrulmaya ve zahmete deyecegini dusundugumuz politik cikarimiz neydi ? Bugun ne oldu? Haa hic hesap ettigin gibi olmadiysa, hic bisey elde edememis bir de ustune herseyi kaybetmissen artik sus ve dinle biraz be Adam.
Takipçi 22 Ekim 2019 01:57
PYD dediğiniz uzaylılar değil. Orada yaşayan kürtlerin çoluk çocuğu. Işıd dediğiniz de uzaylılar değil. Dinin emirlerini yerine getirdiğini zanneden kör cahil insanlar. ABD bölgenin petrolünü işletmek ve ucuz yolla Akdenize nakletmek istiyor. Ruslar ise petrol fiyatlarını düşürmem bende satıcıyım, yolu tıkıyor. Türkiye tekrar Osmanlı sınırlarına kavuşmak yada sonradan revize ettiği amacıyla Suriye'ye demokrasi getirmek istiyor. Peki Allah Suriye'ye demokrasimi getirmek istiyor yoksa demokrasiye tapanlara esaslı bir tokatmı vurmak istiyor.
Takipçi 22 Ekim 2019 01:22
Sayın yazar, ABD ve Rusya'nın hiç bir zaman anlaşamayacağı Kuran-ı Kerimde yazıyor. Biz de kıyamete dek aralarına düşmanlık ve kin saldık.Maide süresi 14. ayet. Rusya Afganistan'da 50 bin kayıp verdi. Soğuk savaş sırasında kendi denizaltısındaki Rusları kurtarmak için ABD'nin yardımını kabul etmeyen bir Rusya var. SSCB'nin dağılması Afganistan yenilgisi. Hiç düşündünüz mü Suriye'de haklı olan kim diye. Kimin ülkesine müdahele edildi. Arap baharı, Işıd, PYD ve ABD. Bunlar suçlu değil Esad suçlu öyle mi. Sonunda bakın Allah'ın hükmü nedir.
musto 22 Ekim 2019 00:48
Musul da Konsolosu rehin bırakıp kızgın çocuklar sınırımıza gelmeden , Süleyman Şahın boş sandukasını, alıp kaçmadan önce yapsaydık bir şeye benzerdi.Ne PKK olurdu nede dünyanın gözünde Kürtlerle savaşıyoruz havası yaratılırdı.Yinede Dünyaya ayar veren liderimizin bir bildiği vardır.
Karar Okuru 22 Ekim 2019 00:27
Çok makul bir değerlendirme. Ancak sorunu içeride büyütüyoruz. Bir yanda kürt sorununun bir bölümünün kürt aktivitelerinin yarattığının farkına varmayan safça ya da bilinçli destekçiler. Diğer yandan karşılık lı nefret üretmekten başka işe yaramayan kaba ve softa milliyetçilik. Aslen PKK ve güvenlikçi devlet anlayışı ve iktidar adeta birbirinin memleket hayrına olmayan değirmenine su taşıyor. Biri iç siyasette milliyetçilik satarak menfaat sağlanırken diğeri şiddet yaratarak Kürt ve Türk uzaklaşmasını ve konunun uluslararası alana taşınmasını sağlıyor tam kazan-kazan Ama ülke Kaybediyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN