Back To Top
Tek millet, çok kültür

Tek millet, çok kültür

 - Son Güncelleme: 11.06.2019 Salı 08:12
- A +

Geçen gün bir arkadaşım şikâyet ediyordu: “Türk milli takımının Fransa karşısında gerçekten güzel oyunuyla aldığı galibiyetin ardından insanların sokaklara çıkıp kutlama yapmalarını bekledim ama elime bayrak alıp çıktığım sokakta yalnız başıma kaldım...”

Gerçekten de uzun zamandır hasret olduğumuz başarılı ve keyifli bir oyun oynadı milli takımımız ama sokaklara çıkıp kutlanacak derecede önemli bir maç mıydı oynanan, tartışılır elbette. Gelgelelim bu ölçekte bir başarıyı milli takım değil de sözgelimi Fenerbahçe, Galatasaray veya Trabzon, Malatya gibi takımlar elde etmiş olsa taraftarlarının hiç olmazsa bir bölümünün sokaklara çıkacaklarından hiç kimsenin kuşkusu yoktur herhalde.

Demek ki ülkemizi, yani hepimizi, temsil eden takım yalnızca bir bölümümüzü temsil eden takımlar kadar destek bulamıyor bizlerden. Aynı şeyi siyasi parti taraftarlığında da gözlemleyebiliriz, etnik kimlik aidiyetinde de… Keza tarikat, cemaat, mezhep gibi kısmî alanlarda geçerli “alt kimlik”lerimiz de toplum hayatının bütününde geçerliği olan “üst kimlik”lerden daha baskın durumda.

Tabiri caizse, bir çeşit “mikro milliyetçilik”lerden bahsediyoruz burada... Peki, şimdi buna bakarak, Türk toplumunda “makro milliyetçiliğin” o kadar da güçlü bir ideoloji olmadığı sonucunu çıkarabilir miyiz? Hem evet hem hayır… Bir defa mikro milliyetçilikler her zaman makro milliyetçiliklerden daha güçlü olur. İnsan tabiatının gereği bu… Önce aile dayanışması, sonra akraba dayanışması, daha sonra daha geniş topluluk dayanışması gelir…

Ancak şehirleşme, şehir hayatındaki standart rol taksimine dayalı ekonomik ve politik düzen (bireyleşme) ve objektif hukuk geliştikçe bu zincir belli ölçüde zayıflar, hatta bazı halkaları tamamen ortadan kalkar. Bizdeki problem, şehirleşmenin ve iktisadi modernleşmenin milli kimlik aidiyetimizi mikro aidiyetlerin önüne geçirememiş olması.

Tek başına futbol takımı taraftarlığı gibi aşırı derecede spekülatif bir konudan bakarak böylesi bir yargıya varmış değiliz tabii. Ancak bu bile kendince sözkonusu problemin varlığına ilişkin bir emare kabul edilebilir. Zaten toplumumuzdaki “ortak aidiyet duygusu”nun zayıflığına emare oluşturan sayısız olay ve olgu var.

***

Sosyal bilimciler ve siyaset felsefecileri ekseriyetle “millet yalnızca ortak bir hukuka tâbi olan yurttaşlar topluluğu değil, aynı zamanda ortak kültüre ve ortak değerlere sahip toplumdur” görüşünde hemfikirler. Bu görüşe itirazım yok ama benim millet tanımım daha basit: Devleti olan topluluğa millet denir. Yani siyasi ve hukuki bir kontratın taraflarından oluşan toplum.

Peki ya ortak tarih, ortak kültür, ortak gelecek duygusu vs? Bana sorarsanız, bunlar millet olmaktan ziyade millet kalmanın şartları. Dolayısıyla bir milletin gelecekte var olup olmayacağının cevabını içerecek kadar önemli, hatta hayatî hususlar.

Elbette toplumlar her anlamda bütüncül yapıda olmaz. Sınıflar vardır, zümreler, kastlar, etnik ve dini cemaatler ve tabiatıyla alt kimlikler vardır… ama bütün bunların toplamından bir milletin teşkili için sosyal bilimciler ile siyaset felsefecilerinin altını çizdiği “ortak değerler”in varlığı elzemdir.

Ne var ki ulus devletin inşasının üzerinden nereyse bir asır geçtikten sonra bile Türk toplumunun “ortak değerler”inin tartışma konusu olması işlerin iyiye gittiğini göstermiyor. Türk toplumu o kadar parça parça bir halde ki ortak tarihimiz bile yok. Milli tarihimizi kişi kültüne indirgeyip “Atatürk olmasaydı olmazdık” diyenler bir yanda, “Abdülhamit yönetimi devam etseydi Osmanlı yıkılmazdı” diye düşünenler öbür yanda...

Olaylar arasındaki sebep-sonuç ilişkisini keyfimize göre kurmakta üstümüze yok. Keyfimize göre, yani mensup olduğumuz dar grupların varoluş meşruiyetini temin edeceğini düşündüğümüz yönde...

***

Bugünlerdeki tartışmalara bakın: Biri çıkıyor, Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen Pontusludur diyor... Öbürü çıkıyor, Giresunlu Topal Osman yarım milyon Pontusluyu katletti diye yeni bir tarih yazıyor... Antep’te bir imam camide milli mücadele aleyhine vaaz veriyor... Bir başkası İstanbul’un fethi işgaldir diyerek güncel kutuplaşmayı asırlar öncesinin siyasi ve sosyal şartlarına taşımaya çalışıyor.

Elbette tarihçiler -yani işleri geçmişteki hadiselerin siyasi, sosyal ve iktisadi temellerini araştırmak olan uzmanlar- bu hadiseleri farklı yönlerden değerlendirebilir ve aralarında bunları tartışabilirler. Ancak tarihi günümüzdeki siyasi ayrışmaların ve anlaşmazlıkların hesabının görüleceği bir yer haline getirmemek gerekir.

Haddizatında toplumun tarihle bu kadar meşguliyeti pek iyiye işaret değil. Aksine, bir türlü geçmişten çıkıp bugüne gelememek ciddi bir problemin işareti olmalı. Hele hele toplumdaki her bir zümrenin kendine ait ayrı bir “resmî tarih”inin olması sağlıklı bir durum olmasa gerek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 20:51
Topal Osman, onbinlerce Rum vatandasi kadin erkek coluk cocuk demeden katletmistir. Ataturk'u elestiren Trabzon milletvekilini de katletmistir. Bunlar yalan degil gercek...
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 16:20
Toplumdaki kültürel çözülme/ayrışma gerçekten siyasilerdenmi kaynaklanıyor?
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 15:13
İbrahim Bey, toplumda şu anda adalet, yargı, hukuk ve demokrasi hususunda büyük kaygıları mevcut. Tabi, dolayısıyla da devlete karşı bir güvensizlik oluşuyor. Acayip bir zamanda yaşıyoruz. Herkes her hususda uzman, bilmedikleri bir şey yok. İşin garib tarafı, bilmediğini bilmeyenler çoğaldı. Yukarıdakiler tarafından toplum gerildi, kutuplaştı. Bir partiye bağlılığın, referansın yoksa, devlette çalışmak, memur olmak katiyen mümkün değil. Masumların, mazlumların, gariplerin, fakirlerin, torpili olmayan kimsesizlerin ahı var! Bu ah ne olacak?
M.can 11 Haziran 2019 15:11
Düşünün bir kere bu yapı varlığını Kürdun ermeninin alevinin hıristiyanın muslumanin resmi ideolojini n dışında kalan her muhalifin düşmanlığı üzerinden Tarif ediyor. Bu yüzden ortak aidiyetler çok zayıf. Ben müslümanım her vatandaşın hakkına ihtiram duyarım.Ancak Inkarci zihniyete ortak aidiyetin yok
Şerif 11 Haziran 2019 14:44
Milleti ayrıştıra ayrıştıra. Milletin bireyleri, Şeytanlaşmış siyasetçilerin gazıyla, birbirlerinin en kutsallarına, mahremlerine ahlaksız ve amansızca dil uzatır hale getirildi. Bu milletin ne aidiyeti, ne ortak paydası nede ortak sevinebileceği bir sebebi kaldı.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 14:36
Ortak aidiyetlik gönüllü birliktelikle olur. Önce herkes hakkı olanı alacak, ardından ortak noktalarda buluşulup birlik olunacak. Bir aile gibi.. Anne-Baba: Ortak vatan, Çocuklar ve aileleri: Farklı halklar.. Kayınço ve bacanaklar: Köken olarak aynı olduğu iddia edilenler..
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 13:17
Bugünlerdeki tartışmalara bakın: Biri çıkıyor, Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen Pontusludur diyor... Öbürü çıkıyor, Giresunlu Topal Osman yarım milyon Pontusluyu katletti diye yeni bir tarih yazıyor... Antep’te bir imam camide milli mücadele aleyhine vaaz veriyor... Bir başkası İstanbul’un fethi işgaldir diyerek güncel kutuplaşmayı asırlar öncesinin siyasi ve sosyal şartlarına taşımaya çalışıyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 13:08
Bu toplumun ruhunu kirlettiler. Mana ve değerleri iğfal ettiler. (SİYASİLER) Başka ne bekliyorsunuz.
09.06.2019 tarihli Karar Gazetesi Ahmet Taşgetiren’in makalesine yorum yazan 3 okurun yorumu: “Sayın yazar hiç umurumda değil. Yansa memleket bir kibritte ben çakacağım. Bu devlet zengin ve türkün devleti. Ben hem fakirim hem de kürdüm. Anlayacağın potansiyel suçluyuz. O yüzden vız gelir tırıs gider.” “Ben de fakirim ve türküm. bu devlet fakir türkün devleti de değil” “Orta gelirli bir Türk olarak sana katiliyorum, bu memleket her zaman birilerinindi hic bir zaman TC Vatandasi olan herkesin olmadi.”
Mûslûman demokrat 11 Haziran 2019 18:31
1
Üç beś kibritte ben yakardim,
Menderes YILDIRIM 11 Haziran 2019 12:14
İbrahim Bey; Yazınızda Tek Millet, Çok Kültür mü? Yoksa ALLAH' ın verdiği AKIL yerine BİLMEDEN - ANLAMADAN yaşamak mı? “Atatürk olmasaydı olmazdık” diyenler bir yanda, “Abdülhamit yönetimi devam etseydi Osmanlı yıkılmazdı” diye düşünenler öbür yanda... demişsiniz. Soruyorum, 30.10.1918 Mondros Anlaşmasını Okuyup Öyle Yorum Yapsınlar. Abdülhamit kalsaydı ortada OSMANLI Devletinin Toprak - Asker - Vatan kaldı mı? Abdülhamit kalmayan hangi OSMANLI topraklarını idare edecekti? İşte Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 19:06
0
Dünyada imparatorluk mu kaldı ki Osmanlı ayakta kalabilsin? İmparatorluk döneminin sonuna gelinmişti. Millete doğruları söyleyin. Televizyon dizileri ile Abdülhamit fantezileri üretmeyin.
Bahadır 11 Haziran 2019 12:10
Aileleri, toplumları , milletleri, devletleri ayakta tutan tek bir şey var oda ortak evrensel değerlerdir. Değerlerin yok olmasında çözülme mukadderdir. Hamaset nutukkarla sonuç alınmaz. Bu gün değerler eğitimini okulara koydular ama zorunlu ders değil, çünkü eğitimin ve değerlerin ne demek olduğunu bilen yokki. Acı ama gerçek
E.K 11 Haziran 2019 11:59
Kemalistler ve Islamcilar olmasa sanki daha serinkanli olaylari degerlendirebilecegiz.. Bu ikisinden toplum olarak cok cektik ve hala cekiyoruz...Artik biraksalarda insanlar kendi akillariyla olaylara bakabilse ve oyle yasayabilsek....Gercekten bu iki grubun dayatmalarindan usandik.....!
Anatolyan 11 Haziran 2019 08:49
Harari, Sapiens kitabında insan beyninin 150 civarında başka insan ile anlamlı bir iletişime girebileceğini söylüyor. Bundan fazla insanı birlikte yaşatmak için ortak bir mitoloji lazım. Türkiye'nin ortak bir mitolojisi yok. Bir kaç mitoloji var. Hepsinin de factler/olgular ile bağı sıkıntılı.
Anatolyan 11 Haziran 2019 09:15
10
Bir örnek: %80imizin konuştuğu dile Türkçe diyoruz. Köktürklerin diline de Türkçe diyoruz. Kazakların diline de Türkçe diyoruz. Oysa bunlar ayrı diller. Latince, İspanyolca, İtalyanca gibi. Eski Germence, İngilizce, Almanca gibi. Bizim dilimiz ve Kazakların dili, Köktürklerin konuştuğu dilden evrilmiş, farklı diller. Köktürklerin konuştuğu dil Türkçe ise bizimki Türkçe değil. Anadolu Türkçesi de bir garip. İspanya Latincesi diye bir dil var mı? İspanyolca var. Bizimkine de Anatolyanca diyebilirdik.
Anatolyan 11 Haziran 2019 09:25
8
Ya da İslamı ele alalım. Bunlardan hangisi yerli ve millidir? a) İzzet Begoviç b) Aziz Nesin c) Tarık Ramazan d) Azra Kohen
Anatolyan 11 Haziran 2019 09:43
10
Türkçülük ve İslamcılık buralarda kök salmış mitolojiler. Ama elimizde daha iyisi var: Anatolyancılık. Göbeklitepe'den başlayıp, Çatalhöyük'ten, Kadeş anlaşmasından, Troya'dan, Sardis'ten, Milet'ten, Gordion düğümünden, Galatlardan, Aghtamar'dan, Konstantinopolis'den, Harran üniversitesinden, Yunus Emre'den, Divriği Ulu Cami'nden, Yağcıbedir halılarından, Mimar Sinan'dan, Köroğlu'ndan, Mem û Zîn'den geçen bir hikaye. Bizi biz yapan şeyler bu hikayenin tamamında. Bir kısmını eksik bırakırsak, bizi tam anlatamayız.
Anatolyan 11 Haziran 2019 11:38
9
Aşağıdakilerden hangileri Türk'tür? a) İbrahim Tatlıses b) Ara Güler c) Mehmet Akif Ersoy d) Nursultan Nazarbayev. Peki bunlardan hangileri Anatolyan'dır? Biz'i hangi kelime daha iyi tarif eder?
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 19:06
2
Anatolyan!! Bati özentisi olmuş. Aşagılık duygusundan kendinizi illa eski bir Avrupa kültürüne ait göstermeye çalışıyorsunuz ama Avrupa size kıs kıs gülüp özenti Türkler diyip kapının önünde bekletiyor.
Anatolyan 11 Haziran 2019 21:13
3
19:06 Yargı cümleleri yerine fikir cümleleri kursan belki anlamlı bir tartışma olur. Yazdıklarım arasında yanlış olduğunu düşündüğün yer neresi? Mesala Hattiler ataların arasında değil mi? Hitit kültüründen bugünkü Anatolya kültürüne bir şey geçmedi mi? Kazakça, Anatolyanca ve Köktürkçe farklı diller değil mi?
Anatolyan 11 Haziran 2019 21:35
3
19:06 Ayrıca: ben toplumla ilgili fikir yürütürken kafamda beni seyreden bir Batı yok - Batı kavramını kullanmıyorum zaten. Batı beni sever mi sevmez mi, bana ne der gibi bir derdim yok. Öyle bir derdi olan, kendini "Batı"ya ispatlamaya çalışan sensin. O kadar içselleştirmişsin ki Batı ne der endişesini, farkında bile değilsin her fikri Batı'yı referans alarak değerlendirdiğinin. Kompleksi olan sensin açıkçası, yansıtma yapıyorsun sadece.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 02:10
2
Anatolyan: bak kardeşim Türkler Anadoluya girdiğinde hitit falan kalmamıştı. Saçma sapan bizim atalarımız hitit uygarlığı falan diye komikleşmeyin. Hitit uygarlığına saygı duyarım, Ankara’nın sembolü olması hoşuma gider, ama onlar bizim atamız falan değil. Abuklaşmayın. Anadoluya gelen Türkler ermenilerle iranlılarla, kürtlerle daha çok karıştı. Zaten doğudaki insanlarda birbirlerine benzer mizaç olarak. Belli ki bağlı olduğun kökenlerden utanıyorsun ve kendini farklı tanımlamak istiyorsun. Ama boşuna. sarı saçlı mavi gözlü değiliz biz.
Anatolyan 12 Haziran 2019 09:39
0
02:10 Hattilerin torunu olman için ortaasyalılar Anatolya'ya geldiğinde ortalıkta Hatti olmasına gerek olmadığını kavrayamamışsın. M.Ö. 3. binyılda atan yok muydu? Meryem'in torunu musun sen? Şu sarışın mavi göz hezeyanları sana ait, senin bilinçaltın. Benim kendimi kolektif kimlikle tanımlama ihtiyacım yok ki utanayım. Papualı olsam ne yazar? Düşünmeye ve yukarıda sorduğum sorulara cevap vermeye çalış. Zor değil. Bir de üslubunu düzelt.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 17:21
2
Retorik sorulara cevap verilmez. Hitit medeniyetinden senin şu Anatolyan kültürüne ne geçmiş, hititçeden hangi kelime şu senin Anatolyanca diline geçmiş. Madem biz Anatolyanca konuşuyoruz, Türkçeyi kim konuşuyor? Kendimi kolektif kimlikle tanımlamama gerek yok diyorsun ama tezin Anatolyalı olmak. Kendinle çelişiyorsun. Antropoloji diye bir bilim dalı var. Bu işlerle onlar uğraşır. Çok iddialıysan tezini antropologlara kabul ettir. Dil konusunu da linguistlere bırak.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 18:01
0
Kazaklar, Kazakça konuşur.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 18:03
0
Mitolojiler uydurma efsanelerdir. Amerika, Avusturya, Kanada hangi mitoloji ile ayakta duruyor?
H.K. 11 Haziran 2019 15:22
2
Allah varken O'nu layıkıyla tanımak ve eşref-i mahlukat yolunda yararlı işlerle (bilim-teknoloji aracıyla) hayatı kolaylaştırmak, donatmak, cenneti hakederek yaşamak ve 1bütün olarak bu amaçla huzur içinde yaşatmak bütün insanlığa yeter artar, mitoloji de neymiş? Hikaye olarak okursun kimse birşey demez! Türkçe de akrabaları olan güzel bir lisan, yazdığın gibi okuyorsun. Hem Türkiyeden ol, hem de Anadoludan ne farkeder? Gerçek anlamda bir BüTüN var. Buna uyaroğlu ol!
Muhtefi. . 11 Haziran 2019 08:42
Fransa Galibiyeti elbette bizleri sevindirdi Takip te ettik ee ne.olmuş yendiysek :))..Dünya Şampiyonu Olmamız lazım. Fransa sıradan Takım artık bizim için. :).Sorun şu Bireysellestik Bakın Ailemize İnternet, Cep tlefonu, Oyunlar, Diziler vb Evde bile uzakiz. .Akrabalık, Komşuluk oldukça zayıflıyor. Bu da Tabiki Ülke Geneline Yayilinca Sosyolojik Problem ortaya çıkıyor. Etnik kökenleri ile Alakası yok.Bireysellik on planda. Sorun budur. Herkes kendini kurtarma peşinde. Eee bazen siyasette atıp,tutmak başarı. Adam daha Akraba içinde sorunlu. !.:)
Habele-Hubele 11 Haziran 2019 08:08
“Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen Pontusludur” diyen kim? İktidar! Milli Mücadele aleyhine vaz eden kim? İmam yahut vaiz. DİB, yani kamu personeli. Diğer saçmalıklar herhangi bir kamusal makamın, müessesenin itibarı ile konuşmuyor, kendi cebinden yiyor. Yüzlerine bakmayız olur biter! Kimlikleri ayan beyan ortada olduğu için trol olmadıkları için adres şaşmaz. Ancak Soylu’yu ve benzerlerini ne yapacağız?
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 08:00
Kültür toplumun sosyal kişiliğidir (mimarisi,müziği, sanatı, edebiyatı, dili, inançları, yeme içme giyim anlatışı, geleneklerivs.). Kültür birliği olmadan millet olunmaz. Darmaduman olduk. Şöyle demişti bir sosyolog siyasetçimiz.; "Türklerin hafızasında olmayan bir milliyetçiliği topluma dayattılar" sonuç; tamda birilerinin istediği gibi atomize olduk. Adına süslü bir ifadeyle "birey olmak dediler". Bu gidiş iyi değil.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 06:40
Cok bir yazi, guzel tespitler. Su anda ortak yasama dair musterek tespit ve arzumuz yok. Bunu da onemli olcude mevcut siyaset basardi. Halbuki guzel bir anayasa ile, toplumsal sozlesme ile ortak yasam insaa edilip gelecege yurunebilirdi.
H.K. 11 Haziran 2019 05:49
"Gerikalmışlık" bir saksı gibi başlara düştüğnden herkes birbirnden hesap soruyor, adeta. İnsanlar "nefs"lerini meşru olark rahatça doyurabilse etnik olarak şuyum-buyum türden bu kadar başı bozukluk da olmaz.Buna rağmen 1lik beraberlik varsa, bağlayıcı unsur olarak nefs & gayri-meşruluk konularını güçlü 1biçimde ele almış ortak 1DiN olmasındandır.Toplumun çoğu hasbel kader dindar olduğundan hala ayaktayız, yoksa çoktan birbirimizi yer & batardık. Aramızdan Fetih’e işgal diyen 1gerzek çıktıysa,öncekiler gökten zenbille mi inmişti sormak lazım.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 02:49
aklın tatile çıktığı memleketlerde ortak değerleri inşa edemeyiz.
Mutlu Yücel 11 Haziran 2019 01:23
3)Yapmamız gereken; pek tabi i dir ki, her devlet için imkânsız olan şey, ki”işgallerde alınan yerleri, balları geri vermek” değildir ama halen dünkü ve de bugünkü, zaferlerin methiyesini yapmak ta değildir. Dün fetih, hala kişiye methetme hakkı veriyorsa, bugün Amerika’ya da, Irak ı bir gecede fethettiğinin gelecekte methiyesini yapma hakkını verir. Hâ denir ki haklı savaş, haksız savaş var, oran nedir desem? Bir Osmanlı’yı veya Napolyon un Fransa’sını, Amerikan tarihini baştan sona bir irdeleyin derim.
H.K. 11 Haziran 2019 14:34
2
İmkansızsa sözkonusu bile etme.Yapman gereken şey çok çalışıp 1an önce kalkınmak herkesin karnını doyurmaktır. Hayatı faydalı işlerle renkli &anlamlı kılmaktır. Allah’ı & DiNi gerektiği gibi anlamaktır.Allah'ın düzeni çetin (bu 1ayettir). Savaş&mücadelenin DiNde yeri vardır.savaş ta 1mecburiyet & kaderdir.İnsanlıkta bu bir süreçti(r).Tabi ki çalmak hırsızlık için değil(di).Kutlamak/maytap patlatmak&kibirin bu DiNde yeri yoktur.İnsanlığa&topluma faydalı işlerle yükümlüsün. Savaşın olmadığı Cenneti düşün.Bunu hakedecek şekilde yaşa & kardeşçe 1bütün olarak yaşat.
Mutlu Yücel 11 Haziran 2019 01:25
2)Savaşların hızını kesmenin yolu övünmek değil, gerçek nedenini bilmek, bunun adının da hırsızlık olduğuna vurgu yapmaktır. Savaş asırlar önce de vardı ve halen de devam ediyor. Bizler, asırlar önce de olsa işgal edilen bir yerin kutlamasının yapıyorsak şimdi de “elimizden gelse her yeri işgal ederiz” amacımız hâlâ diri demektir. Önceki bir yeri ki diyelim İstanbul, Viyana veya Amerika nın, fethi ne bir işgaldir demek, milleti kutuplaştırmaz, aksine tüm ulusları yaklaştırır.
Mutlu Yücel 11 Haziran 2019 01:24
1)Bin yıl önce de olsa Moğallar’ın yaptığı işgaldir, yağmadır, vahşettir. İstanbulun Fethi de işgaldir, Haçlı lar da başkasının malını çalmak için yola dizildiler. Saddam da İran’a Küvet’e bunun için savaş açtı, Amerika da Irak’ı bunun için işgal etti. O çağlarda bu çağlarda, birbirinin malını çalmak için savaşılıyor da bunu herkes te yapıyorsa, hala insanlık bir milim yol almamış, hâlâ başkasının malını çalmak için onun canını alma amacı peşinde koşmaktan yorulmamış demektir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 10:27
2
Moğallar... Küvet.... Haçlı lar...Herkes te...Vah Türkçe vah...
TURGAY 11 Haziran 2019 00:48
Galatasaray kazandığında, Fenerlilere nispet olsun diye sokağa çıkıyoruz. Milli takım kazandığında nispet yapacak bir rakip olmadığı için sokağa çıkmaya gerek yok. Yani bizim kültürde, bir araya gelmek için düşmana ihtiyaç var. Allahtan, takım taraftarlığı gibi, siyasal görüşler de babadan oğula geçmiyor, aynı ailede Fenerlisi, Beşiktaşlısı, CHP'lisi, MHP'lisi ya da başka partilisi oluyor ve barış içinde yaşıyorlar. İslamcılar ve komünistler bu barışın dışında, biri oruç tutmayana pis pis bakar, diğeri dua edene pis pis bakar.
Mutlu Yücel 11 Haziran 2019 12:58
4
Bilgisayar bozuk düzeltip enterliyorum oldu gösteriyor ama gönderdiğimde bakıyorum aynı yanlışlar devam etmiş.Sen işin özüne bak biraz da sakin ol.
Abdullah hasan 11 Haziran 2019 13:33
1
Ne yaptın sen öyle , doğruysa iş vahim.
Merakli 11 Haziran 2019 00:20
Genelde dogru tespitler. Gercekten de ciddi olarak farkli degerlere sahip iki, hatta uc/dort, grup soz konusu. Ve bu su parti, bu politika vs. ile alakali degil, cok daha derin. Ama "Devleti olan topluluga millet denir" taniminiza katilmiyorum. Boyle bir sart yok bence, ki tarih de herhalde benim cekincemi hakli cikartan orneklerle dolu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN