Back To Top
Yahudi sorununu doğru anlamak için

Yahudi sorununu doğru anlamak için

 - Son Güncelleme: 09.03.2019 Cumartesi 08:16
- A +

Cumartesi Yazıları’nda masonlar bahsini geçen hafta bitirdik ama “alternatif” tarih anlatımızda her taşın altında olduğunu düşündüğümüz Yahudiler ve Dönmeler de önemli bir yer tutuyor. Çok kısaca bu konuya da değinip okumalarımıza devam edelim istiyorum. Netameli konular bunlar. Bir defa üzerinde konuştuğumuz hususlar kimlik ve inançla ilgili olduğu için kişilerin ve toplulukların saygı gösterilmesini gerektiren özelliklerinden söz ediyoruz. Kimliklerin ve inançların eleştiri konusu yapılması zaten söz konusu olamaz ama yine de konunun hassasiyetinden dolayı bazen yanlış anlaşılmalar da olmuyor değil.

Yıllar önce bu konudaki bir tartışmaya müdahil olarak yazdıklarıma hiç beklemediğim tepkiler gelince bunu bizzat tecrübe etmiştim. Şu söyleniyordu o günlerde: “Dünyadaki Yahudi nüfusu 14 milyon, Müslüman nüfusu ise 1,4 milyar. Yani her yüz Müslüman’a bir Yahudi düşüyor. Buna mukabil tanınmış mucitler, sanatçılar, düşünürler işadamları hep Yahudi…” Bilinen örnekler sıralanıyordu sonra. Oscar alan Yahudi oyuncular, Nobel kazanan Yahudi bilim adamları vs… oysa bu listelerde bir tane bile Müslüman yoktu.

Bu durumun sebepleri üzerine bir tartışma yürüyordu. Kimi eğitimle açıklıyordu aradaki farkı, kimi de genetik faktörlerle… Yahudileri dünyayı yöneten karanlık gücün sahipleri ve aynı zamanda Müslüman dünyanın geri kalmasına yol açan bir dizi komplonun mimarları olarak görenler de az değildi. Bu görüşlere karşı ben de şunları yazdım:

***

“Evet, bugünkü dünyada bilim, sanat, ekonomi alanında Müslümanlardan çok Yahudilerin adı anılıyor. Ama bu durum ne Müslümanlıktan ne de Yahudilikten kaynaklanıyor. Bugünkü Avrupa halklarının ortaçağda uygarlık bakımından Müslümanların çok gerisinde bulunmaları da onların Hıristiyanlığından kaynaklanan bir durum değildi.

Çağdaş burjuva batı uygarlığı esas itibarıyla tarihin belirli bir döneminde Avrupa’nın batı bölgelerinde ortaya çıkan ekonomi modeli ve dünya anlayışı tarafından şekillendirilen bir sistemdir. Öncelikle Avrupa’nın batısındaki ülkelerde geliştiği için yine bu ülkelerde yaşayan insanlar üzerinde etkili olmuş ve bu insanların katkılarıyla şekillenmiş ve yaygınlaşmıştır. Yahudi filozoflar, Yahudi bilginler vs. buradaki genel gelişmenin ürünleridir.

Burjuvazinin ve kapitalizmin nispeten daha geç dönemlerde gelişmeye başladığı ülkelerde yaşayan Yahudilerin durumu hemşehrileri olan Hıristiyanların veya Müslümanların durumundan farklı değildir. Gelişmenin olduğu ülkelerde yaşayan Yahudiler gelişmiş, durağanlığın hüküm sürdüğü yerlerdekiler yerinde saymışlardır.

Sözgelimi Osmanlı Yahudilerinin çağdaş uygarlığa katkıları bu ülkedeki Türklerin veya Ermenilerin katkılarından daha fazla değildir. Onun için ‘dünyaya yön veren Yahudiler’ listesinde Sefaradlara veya Mizrahilere pek rastlayamazsınız. Tamamına yakını Aşkenaz’dır. Oysa İslami uygarlığın egemenliği devrinde durum tam aksiydi.

Bugünkü kapitalist sistem ve onunla paralel gelişen burjuva dünya görüşü batı Avrupa toprağında neşvünema bulmuş ve doğal olarak öncelikle o coğrafyadaki insanlarla etkileşmiştir. Bu süreçte rol oynayan isimler arasında Yahudi kökenlilerin oranının Yahudi olmayanlar yanında çok önemli olmadığını görürsünüz. Mesela büyük filozof Spinoza Yahudidir, ama batı düşünce geleneğindeki etkileri daha fazla olan Kant, Hegel, Heidegger Yahudi değildir. Büyük müzisyen Gustav Mahler Yahudidir; ama Beethoven, Mozart, Brahms Yahudi değildir.

Avrupa’nın yetiştirdiği büyük düşünürlerin, bilim adamlarının, sanatçıların içinde Yahudi kökenlilerin oranı bu halkın Avrupa’daki nüfus içindeki oranından pek fazla değildir. Ama kafayı Yahudilere takmışsanız ‘algıda seçicilik’ mekanizması size boyuna Yahudileri gösterir.

Yahudilerin bugün özellikle ABD’de finans ve medya gibi kilit sektörlerde yer almaları ve ‘azınlık dayanışması’ çerçevesinde davranmaları onlara nüfuslarıyla orantısız bir güç veriyor. Dünya çapındaki Siyonist örgütlülüğü de onlara ekstra imkânlar sağlıyor. İşin gerçeği bu. Gerisi paranoya. Veya propaganda.”

Tahmin edeceğiniz üzere, bu yazıyı Yahudi tehdidini önemsiz gösterme çabası olarak değerlendiren ve dolayısıyla beni uluslararası Siyonist komplonun bilinçli veya bilinçsiz bir aleti olmakla suçlayan tepkiler yanında “Yahudilere hakaret” ettiğimi savunanlar da çıktı o tarihte.

Başka bir yazımda da İsrail’in Filistin topraklarına yönelik işgal ve zulüm politikalarına karşı çıkan Avrupalı ve Amerikalı Yahudi aydınların da mevcut olmasına karşılık Türkiye’deki Yahudilerin ise Tel Aviv rejimine desteğinin tavizsiz olmasını eleştirip ülkemizdeki Yahudi aleyhtarlığından şikâyet edenlerin bu hususa da dikkat etmeleri gerektiğini ifade ettim. Sonradan öğrendim ki uluslararası bir Yahudi kuruluşunun internet sitesinde bu yazdıklarımı “antisemitizm” etiketiyle alıntılamışlar!

***

Buna benzer bir tutumu ünlü ekonomist ve siyaset bilimci Jacques Attali’nin “Yahudiler, Dünya ve Para” kitabında görecektim. Attali benim yazdıklarımdan bahsetmiyor tabii ama Yahudi meselesi konusunda dile getirilen birtakım tarafsız değerlendirmelere ve hatta objektif bilimsel çalışmalara karşı yaklaşımı benim yazılara gösterilen tepkilerle aynı mantık çerçevesinde yer alıyor.

Bu cümleden olmak üzere Avrupa’daki Yahudi sorunu üzerine fikir serdetmiş veya bilimsel araştırmalar yapmış belli başlı isimleri antisemitik olmakla suçlamaktan çekinmiyor. Bu etiketi yakıştırdığı isimler arasında Marx, Weber ve Sombart da var.

Detaya girmeye yetecek kadar yerim kalmadı. Kısmet olursa önümüzdeki hafta Attali’nin suçlamaları üzerinden adı geçen bilim adamlarının Yahudi meselesi üzerine yaptıkları çalışmaları değerlendirmeye ve oradan yola çıkarak da bizdeki komplo teorilerinin tahliline çalışalım…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Cemre A**** 30 Mart 2019 22:37
Can bonomo hariç kimseyi tanımıyorum ama din demek cinsiyet gibi birşey. Hicbir insan başka cins veya dine sahip diye yordanamaz. En buyuk cahilliktir. Nasıl bir acizliktir ki, allaha ulaşmak icin huzur icin gelen kitaplara olan inançlar için ibsanlar yüzyıllarca birbirini katletti. Bazen keşke gelmeseymiş diyorum. Yazık degilmi.
İbrahim barut 28 Mart 2019 02:39
Arkadaşlar türkün türkten başka dostu yok.türkse mezhebi dini bizi baglamaz türk olsun ne olursa olsun sonucta vergisini burda oduyor
Fahrettin Acikgoz 14 Mart 2019 05:35
Fidan hanim bu uzeyir garih, dogan kasadolu, d.benjamin berra / bu insanlar yahudi ise ulkesini israil olarak gormedimi. Sonucta yahudi ulkesi.
Fidan Takacıoglu 12 Mart 2019 04:37
Yanudi sorunu nedir. Sorun israil sorunu degilmi? Ülkemizde Leyla Alanton, Üzeyir Garih, Dogan Kasadolu, D.Benjamin Berra, Dikran Masis veya sanatçılardan bizi temsil eden Can Bonomo, Linet gibi isimler var. Hepsi sadece musevi ve Türkiye vatandaşı. Yada vatandaş olmasa bile ülkemize katma değer katıyor. Adamlar istese gider israilde yaşar ingilterede amerikada yaşarlar ama buradalar. Bence sahip çıkıp taktir etmeliyiz. İsrail yönetimine kesinlikle karşıyım, Buarada suudi arabistanada karşıyım ama müslümanlara karşı değilim, aynı mantık
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:19
Önceki yazinizi cok isabetli buldum. Sirf müslüman oldugumuz yada müslüman bir toplumda yetistigimiz icin dünyayi yönetmenin dogal hakkimiz oldugunu ama bu hakkin birileri tarafinda gaspedildigini düsünüyor, kendimizi kurban konumuna koyup sucu "dis gücler" e atarak sorumluluktan azade oluyoruz. Ayette dendigi gibi Allah calisan insana verir. Eskilerin dedigi gibi esek olursan semer vuran cok olur.
engineer 10 Mart 2019 10:54
soru: yahudi sorunumu var arap sorunumu?
KARAR OKURU 09 Mart 2019 21:45
Uzaklarda arama çünkü sen içimdesin taht kurmuşşun kalbime en derin yerindesin. Problem kalbimizde, bana sah damarımdan yakın bir Allah var. Hep söylüyor bana doğruları, oğlum bakma öyle ayıp diyor. Aç gözlülük yapıyorsam ayılık yapma buna muhtaç olan var diyor. Şunun tipe bak diyorum tipe ne bakıyorsun adam haklı diyor. Şunu şurdan alsam kimse görmez diyorum bazen hak yenmez belki biri için çok önemlidir diyor. Namaz kılarken günahlarımın ateşini hissettiriyor. Ben bazen onu dinlemiyorum.. herkes öylr yapıyor diyorum. Bence en çok ona üzüLüyor.
Gazetenizi ve yorumları okuduğumda bazı insanların biz Müslümanların yüksek batı teknolojisinden, aklından, değerlerinden, demokrasisinden ve hukukundan uzak olduğumuz ve bunun binlerce yıldır böyle olageldiğini iddia edenlere rastlıyorum. Madem öyleydi iki dünya savaşını Müslümanlar mı çıkardı? Yahudilere çeşit çeşit işkenceyi uygulayan alman medeniyeti Müslüman mıydı? Biraz ezberlerinizin ayarını değiştirin. Yer olsaydı devam ederdim.
Muhtefi. .. 09 Mart 2019 15:12
Sen,ben uyursak adamlar bizi geçer.Bu kadar basit,sonrası laf salatası.Adam tabi ki müşterisini, sömürdügü Beyin, Beden ve toprakları bırakmayacak. :))..herturlu fırıldak işleri yapacak. :).işi o onun.Ne yapıp, edip hep Lider kalmak.Cennette hep en güzel yerlerde olmak isterler. İstiyorlar, ve diyorlar eeee.burası ZOOOR.:))MÜSLÜMAN olupta surunmegi ben KA-BUL ET-Mİ -YO -RUM...suç bizim algimizda, Geleneksel Anadolu İrfaninda.Var cozumu Hz Mevlana,Hacı Bektaş, Yunus Emreler vd.Bu Bilgiler Toplumu mayaladi .uyanmak zamanıdır derim.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 13:37
Sağlıklı soğukkanlı düzgün bir yazı.Sağolun.
engineer 09 Mart 2019 13:29
semit kavim olan arabistan, arabistan konsolosluğunda kaşıkçıyı dilim dilim doğradılar, diğer yandan semit kavim olan BAE (Katar hariç) Elcezire'de Türkiye'ye kin kusuyorlar
engineer 09 Mart 2019 13:25
semit kavim olan yahudiler arapları katlediyor, peki arap olan arabistan yine arap olan yemenlileri katlediyor, yine arap olan araplar, suriyede değişik isimler adı altında örgütler kurmuş birbirini katlediyor, en çarpıcı örnek ise hamas ile elfetih yakın zamana kadar çatışıyorlardı, Hz PEYGAMBER'İN TORUNLARINI KATLEDEN MÜSLÜMANLARIN YÜZLERİNİN GÜLMESİ,FİTNEDEN KURTULMASI MÜMKÜNMÜDÜR BİLİNMEZ.
engineer 09 Mart 2019 12:33
yahudiler ve araplar amca oğulları değil mi? her iki kavim de "sami" kavimler, aynı soydan, Araplar ; Hz.İbrahim'in ,Hz.İbrahimin, Hacer validemizden olan oğlu Hz.İsmailin soyundan,yahudiler ise Hz.İbrahimin ,Sare validemizden olan oğlu İshak as'ın soyundan, şimdi heriki kavimde semit olduğuna göre en büyük antisemit;semit kardeşlerini öldüren yahudiler olmuyor mu?Peygamber efendimiz(sas) da sözlerinde Ceddim İbrahim demiyor mu?
KARAR OKURU 09 Mart 2019 13:27
7
masal bunlar
KARAR OKURU 09 Mart 2019 15:27
1
Peygamber efendimizin Ceddim İbrahim demesi de masalmı? İbrahimi dinler ne anlama geliyor?
Sinsi hainler 09 Mart 2019 12:00
Yazar çok haklı; Her kötülüğün başı yahudiler dir. Masonlardur, hain Ermeniler dir, sapkın inançlı Alevilerdir, gavur dölleridir, hain Kürt'lerdir, kripto lardır, Marc adında şahısla irtibatlı olarak, otpor örgütünün başını Türkiye'ye getirtip gezi parkı kalkışmasını tezgahlayan bu memleketin ekmeğini yiyip hainlik yapanlardır.
Denizci Alperen 09 Mart 2019 11:44
Filistin sorununu ele alan bir makalede bazı sorunların çözümü yoktur tıpkı filistin sorunu gibi diyordu yazar, oradan yahudileri kovup her tarafa filistinlileri de yerleştirsen yine sorun ortadan kalkmıyor adeta bir kısır döngü.Rabbim Filistinli kardeşlerimize yardım eylesin faşist kafalı yahudilere de çağlar boyunca kendi çektiklerini hatırlayıp akıl izan versin , zulmün ebedi olmayacağını gün gelir hesabın döneceğini anlamalarına vesile olsun inşallah.Zira yahudilerin hepsi de faşist kafalı değil.
musto 09 Mart 2019 11:25
Tehcir edilen bir ermeni köyüne doğudan gelen insanlar iskan edildi çevre köylerde Kafkas Türkmen ve yerli köyler bunlar karasaban ile tarım gölgesinde dinlenecek bir ağaç olmayan köyler 1937 de Bulgaristan'dan gelen göçmenler bölgeye medeniyet ve teknoloji getirdi.20 yıl sonra onları'da kendimize benzettik.
Okur 09 Mart 2019 10:05
Konu birazda genetik kalite ile ilgili galiba. Bu can sıkan bir durum ama gelişmişliğin önemli bir bileşeni de genetiktir. Eğitimle tabiki gelişme elde edilir ama bir dereceye kadar.
Eleştirel Bakış-2023 09 Mart 2019 13:22
0
"....Lynn ve Vanhanen ülkeler arasındaki kalkınmışlık farkının temelde zekâ farkına dayandığını, zekâ da genetik olduğu için ileri-geri ülke konumlarının hiç değişmeyeceğini iddia etmişti. Flynn ise insanların nesilden nesile IQ’larının arttığını keşfetti. Bu iki buluş çelişiyor. Genetiğin tayin ettiği zekânın on yıllar içinde böylesine değişmemesi gerekir..." - Prof.Dr. İskender Öksüz -"Zeka genetik midir? Ülkeler arasındaki kalkınmışlık farkının IQ ile ilişkisi nedir?"
Ali Desidero 09 Mart 2019 07:55
Siz hiç, cennet satan Yahudi gördünüz mü! Bunu terk edeli binlerce yıl oldu,artık paradigmaları, kendilerine zindan edilen dünyayı, (başkalarına cehennem etme pahasına) kendine cennet yapma derdindeler. Müslümanlar ise cennet pazarlamakta;Cennet babalarından kalan miras arazi.Yazdığımız Kitap ve vaazlar ortada.En son AKP nin Urfa vekili" AKP ye oy verdiğiniz için Allah sizden mahşerde,hesap sormayacak" dedi.Vatandaşın tepesi atmış ki ,GURBAN OLDUĞUM ALLAH'IM CENNETİNE SAHİP ÇIK,ANAHTARI BİRİLERİNİN ELİNDE GEZİ." diye isyan ile tiye alıyor halimizi.Yahu
KARAR OKURU 09 Mart 2019 07:52
Yahudiler damlama sulamayı bularak hem milli gelirlerini artırmış hem de dünyaya büyük hizmette bulunmuşlardır.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 12:12
86
şu an insan gibi yaşamamıza neden olan buluşların önemli bir bölümü yahudi bilimadamları tarafından yapıldı. özellikle teknolojik gelişmelerin başladığı ilk dönemde. bu nedenle, insanlar, yahudilere çok şey borçlu.
Neyzen 09 Mart 2019 07:43
Sorunu topluluk veya dini mensubiyetler üzerinden değil de"hangi faktörler,sebepler bir insanı/toplumu bir başkasından görece daha üstün veya aşağı hale düşürür?".genel geçer sorusu üzerinden anlamaya çalışmalıyız. Mesala bizim islam ilim,kültür geleneğinde Mevali (Arap olmayan müslümanlar)etkisine bakınca,bunun sebep/nedeninin,psiko-sosyal, ekonomik, kültürel dışlanmışlık gerçeğine karşı geliştirilen , kabul görme ihtiyaç/duygu motivasyonu ilişkisi olduğu görülür. Yahudiler pahada ağır,yüksek, hacimde düşük şeylerde hakimler.
evin 09 Mart 2019 05:51
dünyanın gelişim çizgisini "batı uygarlığı" ya da "islami uygarlık" gibi parçalara ayırarak açıklamasanız keşke...gelişim çizgisi bir nehir gibidir... mısır, mezopotamya, çin, hint, pers vs hepsinin katkısı vardır. mevzuyu tek bir "dünya uygarlığı" olarak almak daha sağlıklı... her şeyi bölmeye, parçalamaya gerek yok...
Musevilerin tarihin her çağındaki başarıları ortada. Lütfen siz onların başarısına kılıf arama yerine müslümanların başarısızlığını açıklayın. ABD tarihte yeni bir ülke. Bu ülkede de musevi toplumu bilimde, tıpta, politikada, sanatta, kültürde, ticarette hristiyanlardan çok daha başarılı bir toplum. Sizin tarihteki Avrupa üzerinden yaptığınız açıklamayı çürüten bir başarı, günümüzdeki başarıları.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 00:57
Yahudiler ve Filistinlilerin ayrı devletler altında, dost bir komşuluk ilişkisi ile yaşamaları mümkün değil midir?
KARAR OKURU 09 Mart 2019 12:14
11
aynı devlet çatısı altında da yaşayabilirler. nitekim, yahudi vatandaşı epey bir arap var ve bunlar filistinlilerden daha iyi yaşıyorlar. fakat düşmanlığın bitirilmesi lazım. dünya ise, özellikle müslümanlar ve fanatik yahudiler, bu çatışmaların devamına oynuyorlar.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 00:38
Güzel yazı ama yahudiliğin ana vatanı Avrupaymış gibi algışanabilir. Halbuki yahudiliğin vatanı Filistin in bugünki bulunduğu topraklardan misira ve hazar deniine ordan rusyaya kadar olan bölgedir yoğun olarak. Yahudiler ve Arap kültürü arasında geçişkenlik Avrupa'ya göre çok daha barizdir. Hatta Londra ya falan gittiğiniz de şunu görürsünüz; yahudi gettoları ve arap Filistin vb gettolar yan yanadır. Türklerle de yunan gettoları aynı yerdedir mesela o da enteresan
KARAR OKURU 09 Mart 2019 00:40
Sizinle hemfikir degilim Sayin yazar; basarili insanlarin arasinda basarili Yahudilerin - nufuslarina gore - orani cok yuksek olmustur, bugun de oyledir. Sebep sudur: Yahudiler tarih boyunca degisik Irktan ve dinden olduklari icin nefret edilen bir azinlik olarak yasamislardir her ulkede. Nefret edilen azinliklarin varliklarini devam ettirebilmeleri icin meslek sahibi, isinin ehli, toplumun ihtiyac duyacagi insanlar olmaktan baska careleri yoktur. Yahudileri basarili bireyler olmaya motive eden budur. Yahudilerin "ustun Irk" olduguna inananlar bu gercegin farkinda olmayanlardir.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 12:14
63
Eğer yanlış hatırlamıyorsam, kuranda da yahudilerin üstün ırk olarak yaratıldığına ilişkin ayet var. şimdi googledan aradım. "Bakara Suresinin 47. ayetinde de Yahudilere hitaben “Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve (bir zamanlar) sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın.” buyuruluyor." diye bir metin buldum. ben üstün ırka inanmam. ancak kuranda da yahudilerin üstün yaratıldığı yazıyor.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 21:36
7
merak ettim. 18 tane olumsuz tıklama olmuş. kuranın yazdığına mı olumsuz tık verdiniz. yoksa benim "ben üstün ırka inanmam" dediğime mi? ya da "kuranda böyle yazmaz" diye düşündüğünüz için mi? Eğer öyle düşünüyorsanız, benim bulduğum sitede sure ve ayet var. pekçoğunun evinde de (google amcaya güvenmezseniz) kuranın tefsiri var. açın bakın.
KARAR OKURU 09 Mart 2019 23:42
15
Kutsal kitaplar celiskilerle doludur. Sadece kutsal kitaplardan aldigimiz bilgilerle gercegi bulmak mumkun degildir. Allah bize beyin vermis. Okudugumuz, gordugumuz, yasadigimiz olaylari anlayalim diye vermis bu organi bize. Acik fikirle, dusunerek, sorgulayarak, mantigimizin suzgecinden gecirerek gercegin ne oldugunu arastirmamiz lazim. Ustun Irk diye bir insan turu yoktur cunku safkan Irk diye bir sey yoktur gercek hayatta. Tarih boyunca Irklar, soylar, kavimler, milletler birbirine karismistir. Herkes melezdir. Allah'in tek bir Irka ustunluk verdigi Tevrat'ta yazar. Yahudilerin buyuk cogunl
KARAR OKURU 09 Mart 2019 00:37
Evet sayın Yazar, Almanların teknoloji alanındaki ilerlemişliği de Almanlıklarından dolayı değil, öyle olsaydı Doğu Almanya iflas edip batı Almanya tarafından yutulmazdı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN