Back To Top
Türkiye otomobil yapabilir mi?

Türkiye otomobil yapabilir mi?

 - Son Güncelleme: 21.02.2020 Cuma 08:50
- A +

1968’de ODTÜ’de çalışmaya başladığımda Fizik Bölümü’ndeki arkadaşlar transistör yapma peşindeydi! Transistör o günlerin yenilikçi ve ileri teknolojisiydi. Türkiye’de transistör yapmak! Ne güzel! Sonra ODTÜ, transistör değil de devrim yapmaya karar verdi. Transistörden tekrar haber aldığımda aradan yıllar geçmişti. Bir devlet kuruluşu, transistör yapmıştı. Ancak küçük bir problem vardı. (Rakamlar tamamen farazidir) Bizim 5 TL’ye mal ettiğimiz transistörü Tayvan 25 kuruşa satıyordu!

O günlerle bu günler arasında dağlar var. Fakat temel problemler aynı.

Şimdi soruyoruz: Türkiye otomobil yapabilir mi? Yapar tabi de doğru soru bu değildir. Doğru soru, “Türkiye, devlet eliyle otomobil yapmalı mı?”dır.

BUHAR MAKİNESİ YAPALIM MI?

2020’de otomobil, 1968’deki transistör kadar heyecanlı değil.  Dört endüstri devriminden bahsedilir. Birincisi buhar makinesinin üretime girişidir. İkincisi, kimya endüstrisi ve Henry Ford’un üretim bandı. Otomobil bu ikinci devrimin göz bebeğiydi. Yüzyıl öncesinin, 1900’lerin yenilikçi ürünü. Sonra Endüstri 3.0 geliyor. Elektronik, bilgisayar. Transistör, 3.0’ın işi. Bugün Endüstri 4.0’deyiz. Yapay zekâ, yapay canlı, üç boyutlu baskı, nesnelerin İnterneti. Peki, Türkiye otomobil yapabilir mi? İsterseniz buhar makinesi de yapar, fayton da. Yapmalı mı?

Herhangi bir şey, mesela otomobil, üretecekseniz önce şu sorulara cevap vermelisiniz: Dünyada insanlar niçin benim otomobilimi tercih edecek? Rakiplerimin kalitesini katlayacak yepyeni bir buluşum mu var? Yok, kaliteyi ucuza mal ettiren bir avantajım? Olağanüstü servis mi veriyorum? Bunlardan birini yapıyor ve ilk defa yapıyorsanız … İşte bu yenilikçilik-inovasyondur. Bid’at yani.

Son bir soru: Benim markam, diğerlerinden daha mı meşhur? (Bu son sorunun da öncekilerle ilgisi var. O tanınmışlık, geçmişte ispat ettiğiniz avantajların hatırlanmasıdır aslında.)

AZICIK, 120 YIL KADAR
GEÇ KALDINIZ

İlk etkili kanser ilacını, ilk kolay zayıflama ilacını, ilk yapay zekâlı şoförsüz otomobili yapan çok kazanacaktır. Bu sonuncusu, şu anda sahada deneniyor.

Bunları ilk yapan, rakibi olmadığı için kâr marjını geniş tutacaktır. Fakat bu ancak birkaç yıl sürer. Arkadan bir rakip çıkar ki o, “niçin beni tercih etsinler” sorusuna başka bir cevap bulmuştur. Sonra bir daha, bir daha… Sonuçta ekonominin ilkesi çalışır. Kâr marjı, mevduat faizi seviyesine hatta altına iner. Buna, fiyakalı bir laf olsun diye “konsolidasyon” deniyor. Ürünün yaşam döngüsüdür bu. Son safhada şirketler kapanır veya ayakta kalabilmek için birleşir.

Otomobil sektörü bu döngünün neresindedir? Elektrikli, hibrid de kurtarmıyor. Sektör konsolidasyonda. Bu markaları tanıyor musunuz: Seat, Skoda, Audi, Porche, Volkswagen? Bunlar artık tek firma. Citroen, Opel, Peugot? Bunlar da öyle. Renault, Nissan, Dacia da. Otomobilde konsolidasyon Ford’la başlamış. General Motors, GM, diye bir firma var. Onun Chevrolet, Oldsmobile, Cadillac ve daha bilmem ne markaları vardır. Bunların çoğunun bir zamanlar bağımsız, otomobil şirketleri olduğunu pek az insan bilir.  Ford, daha kaliteliyi daha ucuza yapmasını sağlayan inovasyonu, yani üretim bandını ve işçiye yüksek ücret vermeyi keşfedince bu eskiler sıkışıp birleşti.  Bir de batmışlar var: Packard, Rambler, Nash, ve niceleri…

Peki, ne yapmalı: Google ile rekabet edecekseniz nesnelerin İnterneti ve yapay zekâyı kullananını deneyin. Elektriklide Tesla Model 3 şu anda ikinci elde satılıyor. Galiba yakıt hücrelisi yok henüz.

ÜRETEBİLİR MİYİZ DEĞİL

Ya daha kaliteli, yahut aynı kalitede ama daha ucuz. Bunun için de diğerlerinden daha iyi bir tasarım,  üretim ve pazarlama lazım. Üretim en kolayı. Siz üstün bir tasarım yapar, pazarlamada da rakiplere tur bindirirseniz, Çin’e verin, onlar üretir. Biz falan şeyi üretebilir miyiz, 20. asrın sorusudur. Tasarlayabilir misiniz? Pazarlayabilir misiniz?

Dünyada başa güreşen iPhone’un arkasında şöyle yazıyor: ABD’de tasarlanmış, Çin’de üretilmiştir!

Pazarlama gurusu Seth Godin, “Geçen asırda”, diyor, “İş yapmak ayakta duran bir adam gibiydi. Kafası üretim, sol kolu tasarım, sağ kolu pazarlamaydı. Önemli olan üretimdi. Ürettikten sonra elinizi öpene satardınız.” “Bugün”, diye devam ediyor Godin, “Adam iki elini havaya kaldırmış. Önemli olan tasarım ve pazarlama. Üretimi herkes yapar.” Biliyorsunuz, on yıllardır Türkiye’de yabancı otomotiv markalarının üretimini yapıyoruz. En büyük ihracat kalemimiz o. Fakat tasarım onların, pazarlama onların, başka kritik bileşenler de onların.

TANK? UÇAK?

Türkiye otomobil üretir mi? Üretir tabi. Üretmeli mi?

Bu düşünce zincirinin bir istisnası var. Tank için, savaş uçağı için, hava savunma sistemleri için böyle düşünemezsiniz. İşte Altay Tankı’na sahip olmayasınız diye çelme üstüne çelme yiyorsunuz. Patriot ile S400 arasına sıkışıyorsunuz. F35 ile SU bilmem kaça da.

Üreteceksek bunlara bir göz atmalıyız. Uygun tank motoru ve jeneratörü, zırhı, imkânsız değil. Sadece bunu araştırıp becerecek malzeme bilimi, o bilime erişecek üniversite gerekiyor. Şimdi söyleyin bana: Siz bunları yapabilir misiniz? O üniversiteyi, o araştırma merkezini kurup liyakat sahiplerine teslim edebilir misiniz?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. 21 Şubat 2020 23:30
Cok seviyorum böyle konulari.Sanayi,Teknoloji,Ticaret Dunya nerde biz nerdeyiz..Alaylıyım fakat Fakir kendine gore biraz (sıfırdan ) ticaret yaptim Matematik (beceriksizde denebilir) Zekam olmadigi icin tadında bıraktım *zorunda kaldim*...:))..Daha Zeki olanlara Vizyon olduk gibi,gibi..Turk insani Cok Çalışkan Tartışılmaz ..sıkıntı ic Siyasi bölünmüşlüğümuz. COK KISISELLESTIRIYORUZ..Matematik Zeka lazim.Musteri bir urune,hizmete vb Matematik yaklaşıyor. Matematiğin DINI,IMANI,IRKI,Partisi,purtusu yoktur..Sadece Matematik vardır..!..
Vatandaş Adem 21 Şubat 2020 21:52
Ben en çok satılmayan otomobollerin parasınida vatandaş ödeyecek mi? diye merak ediyorum.Yol,köprü,hastane,havaalanında devletin yanlış hesaplarını hep biz vatandaş ödedik,ödüyoruz.
YÜCEL ZENGİN 21 Şubat 2020 21:07
Sayın Hocam.çok anlaşılır olmuş.teşekkürler.üRETİME YÖNELİK TÜM FABRİKALARI SATANLAR .işbirlikçidir.YERLİ HİÇBİR ŞEY YAPMAZLAR.
Mualla 21 Şubat 2020 19:18
Hocam, yapay zeka,quantum compüteri, hipersonik silah falan bunlar basit şeyler. Biz seneler öncesi erke döndergecini yaptık, gel gör ki dış mihraklar bunu bir şekilde engellediler. Ah bu milletin makus talihi!
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 19:07
kuzey kıbrıs yerli otomobilini 2021 yollara çıkarıyor. adı GÜNSEL. Meraklısına.
ramazan koç kayseri 21 Şubat 2020 18:15
bilmediğim için yazmadı adını yazacaktım amerikadaki oğlumun adı prof dr hasan koç marşall üniversitesinde tıp fk. eczaclık bölümünde gelinde tıpta meme kanseri deri veriyor eğer bunlara ulaşır konuşursan çok menmun olurumhadi allaha emanet olun ramazan koç kayseri namaz vakti oldu.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 18:03
Machinen Learning konsantre olmamiz gereken konu aslinda, ama gördügüm kadariyla biz hala milletin yaptigi arabadan bizdede birtane olsun istiyoruz
ramazan koç kayseri 21 Şubat 2020 18:03
hocam bende 47 doğumluyum sizden iki yaş küçüğüm bilin uyuyat okudum bendebenim oğlum gelinimde eğe ge ünniversitesini 88de bitirdi 91 deamerikaya gitti hala ordalar 5inci üniversite oldu şimdi marşall üniversitesindeler saat 8 işe başlıyorum akşam ona kadar çalışıyorum diyor kimyacı idi şimdi tıpta kanser üzerinde çalışıyorlar iki çocukları var biri iki fakülteyi bitirdi biride ikincisine başladı ticaret faültesini bitirdi tıpa başladı sizden rıcam bunlarlarla tanışıp süper zekalı oğlum torunlarımda memletimize faydası olsun ben,i yanlış anlıyorl
Osman Nuri 21 Şubat 2020 17:43
Önce birlik ve beraberlik lazım. Birlikten güç doğar. Türkiye'de bunu sağlayacak olan da "parti içi demokrasi" dir. Yani Siyasi Partiler Kanununu değiştirerek parti içi demokrasiyi getirmemiz gerekir. İdeolojik bölünme yüzünden bütün enerjimizi siyasete harcıyoruz. Sen -ben kavgası yüzünden üretim yapamıyoruz.
efedamat 21 Şubat 2020 17:17
hocam çok acımasızsınız kitabın en zor yerinden sormuşsunuz. yerli otomobilin ne kadarı yerli olacak acaba. bence sadece fabrikanın arsası.
İ. Yalçın 21 Şubat 2020 15:36
Gelişmekte olan ülkelerin de bizim de önemli sorunumuz: Kaynak kıt, israf çok. Biraz da otomobil üretimi konusunda israf edeceğimiz anlaşılıyor. Belki kamu baskısıyla kamu kuruluşları kiralar veya satın alır. Sanki o zaman verimsizlik olmayacakmış gibi.
Karar Okuru 21 Şubat 2020 17:15
0
Kıt kaynak derken genetik bir temeli de olan zeka meseleside dikkate alınır.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 15:23
KKTC yerli otomobili yaptı. gelecek yıl seri üretime geçiyor. bu konuyu daha fazla mahçup olmadan kapatsak mı?
HACI MURAT 21 Şubat 2020 14:13
Türkiye eski Türkiye değil.Bundan sonra yapması gereken her şeyi yapacak. Otomobilde de sıradan bir otomobili değil,işe yarar bir otomobili,geleceğin otomobilini yapacak.Elbette bunu özel sektör yapacak.Beyaz eşya da basit bir şey değil.Avrupa'nın beyaz eşyasını biz üretiyoruz.
Karar Okuru 21 Şubat 2020 17:17
1
Türkiye eski Türkiye değil eskiden bin beter Ama fark etmez ikisinin de sosyal temeli aynı. Bu kumaştan bişey çıkmaz!
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 15:05
2
Sizin yerli ve milli Otomobilin muduru televizyonda acikladi: tasarimi italyadan, motoru almanyadan, pili cinden. Kaportasi da sizden anlasilan. Turkiye'de yapilan otomobillerden daha az yerli sizin ki...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 13:38
Hocam siz kafasi/beyni normal calisanlara izah ediyorsunuz durumu, ama bizim yoneticiler anlamazlar anlattiklarinizi...
mutlu yücel 21 Şubat 2020 13:01
2) YOUTUBE de bir zat,benzin ve imalat girdilerini yarıya indirecek ama performansını da ikiye katlayacak bir buluş peşindeyim ve iddialıyım diyor.Yapar veya yapamaz ama, bu zat Almanya da olsa devlet hemen haberdar olur, gel bakayım güzel kardeşim, anlat seni dinleyeyim, iyiyse destekleyelim der.Bizde diyemez, zira gönderdiği bilir kişi hiç birşeyi bilmez.Ben mevcut baraj türbinlerinin tüm dünyada da yanlış yanlışlık izeriyor,benim konu hakkındaki diyeceklerim var bir dinler misiniz diye jöleliye mesaj attım ,ama o dinlemem zira emperyalist devletlerin komplosu olabilir diye cevap bile yazma
mutlu yücel 21 Şubat 2020 13:00
Musto arkadaş doğru da söylüyor. Meseleye üç boyutlu bakmak lazım. Biz demiyor muyuz ki, dışardan neleri ithal ediyorsak onlara odaklanıp yerli üretimini yapalım. Bunda da o hedefleniyorsa yanlış bunun neresinde. Ama yapılmışı yapmadan öte yapılmamışa yoğunlaşsak, oldu olacak bir fark ta biz yaratsak diyoruz ki daha güzel olur. Âmâ bu iktidar, bu kadrolaşma bâki ise o dediğiniz ne mümkün. Olsa buyurun dükkan sizin.
külyutmaz 21 Şubat 2020 11:57
Çok güzel bir izah ama sonunda yine işi devlete bağlıyor.Devletin tek işi vardır o da insanların ekonomik,siyasi ve toplumsal özgürlüklerini teminat altına almaktır.Ne üretmeliyiz sorusu piyasada çözülür,en verimli yollar evrimsel olarak kendiliğinden oluşur.Şu iş karlıdır diyen varsa buyursun piyasaya.Başka iş yapamadığı için siyasetçi,memur olmuş bir avuç avanak mı bütün bir ekonomiye yön verecek.Bu kendini tanrı yerine koymaktır.
Alaeddin 21 Şubat 2020 11:37
Çok doğru. Üretim konusuna ithal ikameci bir açıdan yaklaşılmamalı. İthal ikamesi bir felaket. Sonu Kuzey Kore. Bir şeyi üretmek değil satmak önemli. O da bir farklılık noktası bulma, tasarım ve pazarlama işi. Satamayacağın malı/hizmeti üretmenin anlamı yok. Her şeyi üretmeye çalışmaya da gerek yok. Önemli olan küreye katma değerli ürün/hizmet satıp karşılığında küreden diğer ihtiyaçları almak. Hepimiz insanlığın parçasıyız. İnsanlığın toplam birikimini ve gücünü reddetmeyelim. Kendimize zarar veririz ancak.
X men. 21 Şubat 2020 11:16
Teşekkürler, herkesin anlayacağı özet güzel bir yazı.
musto 21 Şubat 2020 10:32
4,5 ayda 1960 şartlarında devrim otomobili yapabilen 30,40 yıllarda uçak yapıp satan bir ülke.neden yapmasın.12,eylül dönemi eğirdir dağ komando okuluna 2,500 mt zirveye çıkabilecek telesiyej tesisleri yapım işi alındı İTÜ,yardımları ile % 99 yerli imkanlar ile yapılıp teslim edildi peşinden beden terbiyesi gn müd.Uludağ ve Erciyes tesislerine telesiyej sistemi yaptık. Avusturyalıların verdiği fiatın 5,6 kat ucuzuna yapıldı,90 yıllarda Torbalı opel otomobil montaj hattını kurduk,hattın robot,sisteleri,madein turkey,Bursa yeterki imkan verilsin bu iktidarın bu yaklaşımları ile bir halt olmaz.
okur 21 Şubat 2020 10:59
11
otomobil yapacak herkese aynı devlet imkanlarını sunmuyor (vergiden muafiyet, faizsiz kredi v.b. )açılışı ben yaparsam (ben yaptım deyip oy avcılığı için) imkan tanırım diyor
Takipci 21 Şubat 2020 10:11
Gaziantepte Islam Bilim ve Teknoloji Universitemiz var, basinda da ilahiyatci bir profesorumuz. Onlar neden bu ise kafa yormazlar? Bir yapsalar Helal otomobilin ilk mucidi olarak satis rekorlari kirar...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 12:40
1
Şeytana taş atma yöntemleriyle ilgili doktora tezleri yazıp “kafirle” aşık atıyor, bizim ilahiyatçılar...
Turgay 21 Şubat 2020 09:56
Neticeyi sonunda söylemişsiniz. Bizim o vasıflarda üniversitelerimiz yok OLMAMASI için de uğraşan bir iktidarımız varken bunların hepsi hayal.Kısaca yerli otomobil sadece lafta kalmaya mahkum bir fantezidir. Ha bir de aya 4 şeritli yol yaptığımıza inananlara bir ara gazıdır.
kararlı 21 Şubat 2020 08:48
yapsa da satamaz, kalitesiz yapar, o nedenle satamaz diğerlerinin karşısında rekabet edemez
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 08:34
Hem sanayileşelim diyoruz.Hemde yapılanlara kulp üretiyoruz niye?Bir yerden başlayacağız.italyan,ABD motoruyla helikopter ürettik.şimdi motorunuda geliştirdik.Merdivenler basamak basamaktır.Birinci basamaktan son basamağa tırmanılmıyor.Dün televizyon,beyaz eşya üretemiyorduk bugün Avrupa da her evde Türk malı bir televizyon veya beyaz eşya var.Yıkıcı değil yapıcı olalım.Tahtaya kaldırdığınız öğrenciniz bile aferim bekler.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 08:12
İskender hoca ve karar. Harika bir buluşma. Tekrar hoşgeldiniz üstad.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:51
Türkiye otomobil üretmiyor. TOGG markası ile yabancı dizayn, toplama ithal parçaları Bursa’da montaj yapılacak. Olay bu. Batarya, elektrik motor teknolojisini özgün geliştirmedikçe ülkenin kaynağı gene dışarıya akacak. Türkiye’nin hiçbir dış yardım almadan motor dizayn etmesini becermesi lazım. Motor kritik bir teknoloji. Yoksa tankın kasasını yaparsın ama motoru Almanlar vermeyince ortada kalırsın.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:38
Varak-ı mührü vefayı kim okur kim dinler
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:22
Biz iş olsun diye otomobil, yol, köprü, havaalanı yaparız hocam. Alıcısı var mı, kullananı olacak mı, hesaplı mi, faydalı mi bunlara pek bakmayız. Baksak da anlamayız. Ne de olsa Ortadoğuluyuz. Hesapsız kitapsız işimiz çoktur vesselam. Sonra iki yakamız bir araya gelmez. Yağma Hasan’ın böğreğini yiyenler malı götürürler böylece. Ham hamcı yamyamlar malı götürürken millet de mal mal bakar. Vav iyi kafiyeli oldu burası ...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:14
... işe karışır, ucuzcu paçoz bir hale getirilir ve o paçozdan hissesine düşecek yüzdeleri ellerinde hesap makinesiyle bekleyenler mutlu edilmeye çalışılır... Bunlardan bihaber şaşkınlar da “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” der. Buralarda hayat böyle geçiyor...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:14
Şimdi o beşli iş adamı devletten milyarları alacak, ortaya piyasayla rekabet edemeyecek markalarla çıkacaklar. Bırakın başka ülkeyi kendi ülkemizde bile satılacağından şüpheliyim. Sonra fabrika top atacak. Olan yine bizim milyarlara olacak. Tankın üretimi hazırdı, bunu da hükümet Koç grubu değil bizim Ethem yapsın dediği için yattı. Neredeyse süre dolmak üzere, ortada hiçbir şey yok. Yerli savaş uçağıyla uçak gemimiz de yolda bu arada.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 07:13
Böyle projeleri gerçekleştirmek özgürlük ortamında olur. Yaratıcı, üretken zekalar yapar bunları. Ülkede bunları benzerleriyle rekabet edecek nitelikte tasarlayıp üretip pazarlayacak çok fazla beyin kalmadı. Göçtüler gittiler. Hatta “ne güzel işte beyin ihraç ediyoruz” diye övünen yetkililer oldu. Bizdekilerin beyni bu kadar. Kalan az sayıdakiler tasarlarsa ya elinden alınır, proje başkasına maledilir,tasarlayanın başına bir şey gelir ya da üzerine çökülür, orijinal tasarımı değiştirilir, bilen bilmeyen +++
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 04:57
Devlet gitsin startuplara destek versin,bıraksın bu işleri. Genc girisicimlere para dagitsin, mutahiti yandas sanayiciyi, zengin etmeyi bıraksın. Google yapacak cocuga para versin. 200 tane boyle cocuga bir milyon verse kurulum icin. 150 tanesi batsa bu cocukların o 50 tanesi 100 milyonluk is kotarsa kardasın. Abd bunu yapıyor. Bizimki insaatcı enistesine veriyor parayı.şimdi de otomobil yapıyoruz ayagına vergimize cokecekler baska bisey degil.
hamza akyol 21 Şubat 2020 04:47
tank üretip ne yapacaksın? barış içinde yaşamayı becermek hem daha ucuz, hem de üniversite istemiyor. böylece üniversite ve parayı, daha iyi bir yaşam için kullanabilirsin. benden duymuş olma ama...
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 02:45
Eveeeeet, yaparız diyemedim. Ama ilk üçyüzde bir ünisi olmayan üniler yaparız.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 02:34
Hocam bir bilim insani olarak çok can alıcı sorular sormuşsunuz. Türkiye araba yapabilirmi sorusuna cevap alabilmek için önce o industrinin içine girmek lazim. Mesela Opel üretim için dünyanın biliğiniz hata bilmediğiniz ülkelerinden dahi parçalar gertirtiyor. General Motor bütün markaların motor parçalarını üretiyor. Korkunç büyük bir çark. Soruyu "Türkiye araba montajı yapabilirmi" diye kurmak lazım. Zaten yapılıyor .
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 02:25
He he hee! Ağa Bizle Eğlenir.. Ağanın işi var! Şööyle birazcık savaş çıkarıp geliverim de! Modunda! Sonra belki üretiriz.. Ama sağ olsun damatları alemin kralı be! Düşmeyen enflasyonu düşürmek, çıkmayan üretimi çıkarmak, berbat ekonomiyi harika diye pazarlamak, hadi hadi iyisiniz ile ülke idare etmek hangi ülke başarır... Yapay zeka yapacaklarmış aha biz yaptık bile.. Damat kaynata ele ele harikalar yaratıyorlar... İşte inovasyon budur!
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 01:57
Hocam yüzyıl dır. Yaparmı yız, yapmazmiyizi tartışıyoruz. Mesele sadece otomobil yapmak değil, mesele yüksek teknoloji üretebilmek beceri kazanmak, bu beceriyi başka alanlarda da kullanmak endüstri ülkesi olabilmek tir. Dünya nin bizim otomobil e ihtiyacı yok. Bizim teknolojiye beceriye tasarıma mühendislikte en iyiye ihtiyacımız var. Seksen milyonluk bir ülke otomobil de uçakda roketde tank da hatta nükleer enerji de üretme li. Siz sadece yol gösterin yardımcı olun. Sömürge valisi olmayın. İmparatorluk geçmişimizi unutmayın. Bence böyle büyük projeler de devlet bizzat öncü olması iyi olur.
Nasil ve Nicin? 21 Şubat 2020 01:29
Erdogan' in yerli ve milli otomobilinin CEO' su acikliyor: Tasarimi Italyadan, Motoru Almanyadan, Pili Cinden. Bu zaten ekonomik bir proje degil. Erdogan' in siyasi propaganda projesi, konuyu bilmeyen kitleyi bak yapiyoruz havalarinda kendisine baglamak icin. Buda dunya liderligi oluyor!
mutlu yücel 21 Şubat 2020 00:24
Hocama bak ! Allah'ın yakamayacağı kefen icat eden Cübbelilerimizi görmeyip,"siz daha şunları şunları yapabilir misiniz" diye sormanız biraz ,ayıp kaçmıyor mu?
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 00:43
9
Birisi yanmaz kefen yapar diğeride heykel yapar tören düzenler vay Türkiyenin haline
karar 21 Şubat 2020 04:18
3
al birini vur öbürüne
kar 21 Şubat 2020 06:02
7
Çocuk yaşta kızlarla evlenme yasağı nedeniyle depremler olduğunu ilk bizim prof larımız keşfetti, ispat ta etti. Bakın Japonlara, herifler nerdeyse 60 yaşına girmeyen kızlarla evlenmedikleri içindir ki,her gün deprem yaşıyorlar.Bakın isteseniz Sivas’a, Konya, Kayseri’ye, onlar dibi sürme minicik kızlarla evlendiklerindendir ki hiç deprem yüzü görmezler.
kararlı 21 Şubat 2020 06:03
1
Daha çok kuyumcu vitrinlerde görülen, hani ufak bir manyetik alan içinde sürekli dönen oyuncaklar var ya, işte onlardan esinlenerek yoktan enerji var eden,gizli kasalar içinde getirilip konferanslarla diğer paşalarımızı da tanıtılan“ERKE DÖNENCESİ”nden de yazarımızın haberi olmamışı ne acı.
kararlı, karar okuru 21 Şubat 2020 06:05
6
Söyler misiniz,hangi buluş, dua ile bulut getirip yağmur yağdıran hocalarımızın eline su dökebilir?Devrilen duvarın altında kalanın,hasmın malını elinden almak için savaşlar icat eden, bu uğurda öldüğünde cennete gideceğini ilk bulan bizler değilmişiz gibi yazarımız sorup durur ki ayıp eder.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 09:26
2
“Tören yapılan” olmasaydı montaj da yapamazdınız. Yurt dışına giden zeki beyinlere bakın, bir de pılını pırtısını toplayıp kaçanlara. Aradaki farkı görürsünüz. Bakın hemen güneyimizdeki ülkelere, onlar gibi olurduk işte. Şimdi hiç olmazsa onlardan halliceyiz. Başka da örnek yok bize. Var mı? Tören yapılan “bana tören yapın” dememiş. Kalanlar, “bu millet padişahın kulu olmaya alışık, biz de biraz benzer bir uygulama yapalım” demişler, suyunu çıkarmışlar...
mutlu yücel 21 Şubat 2020 20:03
0
yine perincekci kırk haramiler baskın yapmış
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN