Back To Top
İslam’ın kapsama alanı

İslam’ın kapsama alanı

- A +

İki soru önemli:  

Bir: İslam bizim neyimiz olur? 

İki: İslam’ın kapsama alanı nedir? 

“İslam bizim neyimiz olur?”a cevap vermek, bir anlamda “Müslüman oluşumuz”un nasıl bir anlam ifade ettiğiyle ilgilidir. Yani Müslümanlığımıza bilinç yüklemektir. Müslümanlığımızı bir tür miras olmaktan çıkarıp, bilinçli tercihimiz haline getirmektir.   

İslam bunu ister. Neden ister? Çünkü İslam’la ilişki, hayati bir sorumluluğun idrakidir. Bir hayat tarzı tercihidir. Hayatı anlamlandırma ve içini belli değerlere göre doldurma işidir.  

Kur’an, ki kendini İslam dairesinde gören kişinin kişilik dokularını belirleyen ilahi ölçüler bütünüdür, orada “Yaratan size din olarak İslam’ı seçti – İslam’dan başka alanlara yönelmeyin, bu kabul olmaz” uyarıları var, daha da ötede “Müslüman olmaktan başka bir şekilde ölmeyin, ölecekseniz, ki öleceksiniz, ancak Müslüman olarak ölün” ikazı var. Yani yarın  Yaradan’ın huzuruna varacaksınız, oraya O’nun sizin için seçtiği insanlık kıvamı demek olan Müslümanlık ile varın.  

İslam’la ilişki böylesine hayati bir ilişki. Bu dünyadan ebediyete doğru akan yolculukta bir tür kurtuluş belgesi niteliğinde. 

İslam’la ilişki böylesine shayati bir mahiyet taşıyor ise, onun “kapsama alanı”nı bilmek de o kadar hayatidir.  

Bu, “Müslüman olmak neyi içerir?” sorusunun cevabını bulmakla ilgilidir. Bu aynı zamanda “Yaratan bizden nasıl bir insan olmamızı istiyor?” sorusunun cevabını vermeyi de gerektirir. 

Bu konuda Müslümanlar olarak her birimizin yeterince hassas davrandığımızı söylemek mümkün değil. 

Herkes kendi hayatına bakabilir: İslam benim hayatımda hangi alanları kapsıyor, ya da kapsamıyor?  

Bu, aslında her birimizin hayatımızın hangi alanlarını İslam’ın ölçüleriyle tanzim ettiğimizle ilgili bir meseledir. 

Yani İslam, Kur’an, ya da Hazreti Peygamber gelip, teker teker her birimizin hayatını kurgulayacak değil. İnsan o değil çünkü.  İslam özgür bir tercihtir, inanç da öyle, “Ben Müslümanım” demek, “Ben Kur’an’da bildirilen, Hazreti Peygamber’in hayatında yaşanan ölçülere göre bir hayat tanzimini seçtim” demektir.  

İşte odur “kapsama alanı” dediğimiz şey.  

Burada da farkında olunması gereken husus şudur: İslam benim hayatımda daha sınırlı, dar alanlara sıkışmış durumda mı? Hayatımda İslam ne kadar var, olması gerekene göre bir azalma söz konusu mu?      

Yaratan’ın huzuruna “Güzel bir Müslümanlık” dosyası ile varmak, sanırım üzerinde kafa yormamız gereken şey bu. 

“Güzel Müslümanlık dosyası”nı yazacağım. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 03:50
Ahmet tasgetirenin 3 gün önceki yazısı sanırım, AKP yi birazcicik eleştirdiği için sanırım müslümanlar tarafından kaldırıldı. " Söyledim gene yazayım" gibi bir başlıktı. Artık bunlar Müslümansa ben başka bir dine geçeyim diyeceğim olmuyor. Utanıyorum sizinle aynı dinde olduğum için.
Müntekid-i Hakiki 20 Mayıs 2019 19:37
II-"Onlara göre, Allah, gelecek kuşakları da düşünerek bazı anlamları ayetlerin altına “zip”lemiş olmalıydı. Oysa “Zahir-Batın” Kur’an’ın değil; Allah’ın sıfatları idi(57/3); “Müteşabih” ayetler, 7. Al-i İmran suresinde ifade edildiği gibi, Ğayb(Allah, Ahiret, Cin, Melek…)alanının -Zemahşeri’nin ifade ettiği gibi- insan zihnine benzetme ile yaklaştırılması, anlatılması içindi. Yoksa ayetlerin anlaşılması zorlaştırılsın, insanlar düşünceye sevk edilsin diye değil.Şafii’nin sandığı gibi “Asıl” hükümler, gelecekteki b
Müntekid-i Hakiki 20 Mayıs 2019 19:30
I-"Allah, bu kadar açık, yalın ve basit konuşmuş olamazdı. Onlara göre ayetlerin altları maden ocağı ve okyanus gibi derin olmalı veya ayetler güneş gibi sürekli mana ışımalıydı. Bundan dolayı, Sufiler, “Zahir-Batın” kavram çiftini, Kelamcılar ve Müfessirler, “Muhkem-Müteşabih” kavram çiftini, Fukaha ise, “Asıl-Fer” kavram çiftini yeni anlamlar üretme tezgâhları olarak kurdular. Böylece, Kur’an’ın birçok ayetini, bir anlama gelen cümlelerini, birden çok anlama getirerek, hiçbir anlama gelmemesini intaç ettiler"Sünniliğin Yapısökümüne
Diyarbakırlı 20 Mayıs 2019 13:43
Hocam artık Müslümanca yaşam ahlakının hakim olduğu filmler diziler ve edebi eserler lazım ki toplum ıslah olsun. Artık dini anlatmak değil Müslüman ahlakının güzellğiyle bezenmiş karakterler lazım bize. Onunla ilgili biryazı yazmanız yerinde olacaktır.
Kül Tigin Kenetçi 20 Mayıs 2019 09:06
"Akılsız İman ve İmansız Dinin Dindarı Olmak" -İlhami Güler:"Taklit yoluyla atalardan, tarihten devralınan dinî inançlara inanma, insanın ihmalkârlığının ve tembelliğinin bir sonucu olarak çok yaygın bir davranış tarzıdır. Kur’an, oluşum sürecinde böylesi inanca sahip olan Müşrikler, Yahudiler ve Hıristiyanlarla polemiğe girmiş; onları kıyasıya eleştirmiş ve hatta onlarla yer yer alay etmiştir. Ne yazık ki aynı tutum aradan bir zaman geçince Müslümanlara da musallat olmuş birçok “büyük” Ehl-i sünnet âlimi, taklidî imanı caiz görmüş v
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 06:50
İnanana söze gerek yok. Ama dinler tarih boyunca yönetenlerin elinde savaşın aracı olmuştur. Dinleri kullanan Krallar sultanlar başkanlar diktatörler sadece Ölüm ve acı getirmiştir.
Merakli 20 Mayıs 2019 04:10
Bence dusunce seklis u sekilde olmali: Islam hayatimizin bir parcasi degil, nizim tum yasamami Islam okyanusu icinde sadece bir damla. Kiscaasi Islam "her seydir" mumin icin. "Yoktan var eden Allah'in" emirleri, bizimle iletisimi... Bunlarin anlami hakkinda tefekkur edip de irkilmemek mumkun mu...
musto 20 Mayıs 2019 03:30
Hocam almadan vermek Allaha mahsus derler.Allahda almadan bir şey vermiyor binlerce kanun koymuş bunları yerine getirmezsen cennetime almam diyor.Dünya nimetlerini çalana yalana dolana vermiş dürüst insana bir şey kalmamış demekki cennet bu gidişle boş kalacak.
Abdullah hasan 20 Mayıs 2019 11:16
0
sen meraklanma Mevlam cennetine boş bırakmaz, her daim istikameti cennet olan kulları mevcuttur, idrak edip akledenler bunun ferasetindedirler yoksa herşeyi kendileri gibi görürler.
musto 20 Mayıs 2019 12:25
0
Burdaki peşin cennete girmek için kuyruk olmuşlar giremeyenlere girmek istemeyenlerede cehennemi yaşatıyorlar.İnsanlarda haklı olarak yapabilecekleri hiç bir şeyleri olmadığı için sadece gizlice beddua ediyorlar.
Mehmet Demir 20 Mayıs 2019 00:59
Nüfusumuzun %90'ı müslüman diyoruz. Gerçek mi bilmiyorum! Camide kuzu gibiyiz, çıkınca şiddet ve öfke patlaması yaşıyoruz. Tahammül, müsamaha, höşgörü, hüsnüzan.. adeta kaybolmuş. Herkesin elinde silah, hergün cinayet, trajedi, katliam. Hakikaten biz nereye gidiyoruz? Dinimizde bir insanı suçsuz yere öldüren ebedi cehenneme gider fermanı bizi hiç korkutmuyor! Hocam insan hayatı bu kadar ucuz mu? Asrı saadete bakınca kendimden bile şüphe ediyorum. Allah istikametten ayırmasın. Amin.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 01:08
1
Yüzde 99 u müslüman. Düzeltelim
Abdullah hasan 20 Mayıs 2019 11:22
0
Camideki kuzu gibi oluşumuz dışarıda bizi fuhşiyattan (Kötülüklerden) kurtarmıyorsa bu bizim samimiyetimizin nişanıdır. Yani tabiri caizse; biraz şaşkınız söylemesi ayıp. Herkesin farklı farklı arızaları mevcut.
Muhtefi. . 20 Mayıs 2019 00:34
İSLAM yeryüzü (kapsama alani) sizin için Mescid kilindi der ..Su olmazsa Toprak ile Abdest (teyemmüm ) alınır herşeyi vermiş lutfetmis Emin kul olarak başlanmalı bugün ona Geniş manada ihtiyac var..Pratikte Uygulama,Uygulayanlar lazım. !!!..lafta değil. Coooook var Teori satan. .:)))..
Davut Doğrucu 20 Mayıs 2019 00:20
Al-i İmran suresi 52. ayette havariler ".....bizler müslümanlarız!" diyorlar. Hz. Muhammet henüz yokken nasıl bu sıfatı kullanıyorlar?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN