Back To Top
Kadir Gecesi’ni bulmak

Kadir Gecesi’ni bulmak

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 10:43
- A +

Kur’an’ın indiği ay, Ramazan... 

Ve Ramazan’da Kur’an’ın indiği gece: Kadir Gecesi... 

Rabbin Kur’an’da “Bin aydan daha çok hayır” yüklediğini bildirdiği gece... 

Biz biliyoruz ki, inanıyoruz ki, Rabbimiz bildiriyorsa onda hilaf olmaz. O haktır. Doğrudur. 

Doğrudur çünkü her hayrın kaynağı O’nun hazinesidir ve o hazinede sınır yoktur. Dilerse bir geceye bin ayın hayrını yükler, dilerse daha fazlasını... 

Bir gece var demek ki Ramazan’ın içinde, Kur’an’ın nüzulüne tanık olmuş bir gece... O gecede Rabbin izniyle melekler iniyor insanların dünyasına, gerçek mahiyetini ancak Halık-ı zülcelalin bildiği, ve bize ancak bir “Emr-i ilahi” olarak bildirdiği  “Ruh” iniyor ve tan yeri ağarıncaya kadar adeta bir “selam... huzur, güvenlik, sulh, selamet, barış” yağmuru yağıyor yüreklere... Her yere... 

Hangi gece? 

Bu bilinmiyor... 

“Arayın” diyor Kutlu Nebi, “Ramazan’ın içinde arayın, son on günde arayın, on günün tek rakamlı günlerinde arayın...” Arayın can havliyle, içine 83 yıl 4 aylık, yani bir ömürlük kazanç sığdırabilmek için arayın... 

Aramak... 

Bu, sanki, Kadir Gecesi’ne tutkuyu beslemek için, insanın o zaman diliminde yoğunlaşması için sevk edildiği bir mecra gibi görünüyor. 

Çünkü Kadir Gecesini bulduğumuzda bile onun o gece olduğunu bilemiyoruz. Geriye, belirli bir zaman dilimindeki her geceye, Kadir Gecesi gibi sarılmak kalıyor. 

Tüm Ramazan bu anlamda Kadir Gecesi umudunu yeşertiyor, hele son on gece, insanın “Ah bir bulsam” ümidi ile çırpındığı – yanıp tutuştuğu bir zaman dilimine dönüşüyor. 

Belki onun için Ramazan’ın son on günü Rasulullah Efendimiz ve onun izinden giden Müslümanlar, “İtikaf” gibi bir arınma disiplinine başvuruyorlar. Masivadan tecrid olma, ruha yoğunlaşma, kalbte derinleşme, Rabbin yakınlığına varma iradesini kuşanma... 

Kadir Gecesine “bin aylık” bir derinlik yüklenmesi, insan tüm ömrünü kaybetse de, bir gecede, işin sırrını çözse kurtulabilir, manasını akla getiriyor.  

Şunu da anlayabiliriz Kadir Gecesi sırrından: 

Kimi insan bin ay yaşayıp, bu koca ömrün içine Allah katında bir geceye değecek güzellik koyamayabilir. Zaman izafi yani... 

Kadir Gecesi’nin sırrı, günün beş vaktinde insanın yüreğini Rabbinin huzurunda yoğuran namazdan farklı olamaz. Oruçtan, hacdan veya zekattan... 

Kadir Gecesi nedir o halde? Ya da hangi halde içinde bin ayın hazinesini saklar? 

Bunun tek cevabı olabilir: Rabbiyle ahdini kopmayacak biçimde yenilediği bir gece haline getirdiğinde o geceyi...  

Benim Kadir Gecem hangi Ramazan’da gelecek? Senin Kadir Gecen nerelerde kaldı?  

Ya da bu Ramazan değilse ne zaman? 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 21:20
Rabbim kitabını yanlış tefsir edenlere bu dünyada cezasını veriyor. Dünya haritasını açın ve bakın lütfen. Kimseyi suçlamadan, bahane üretmeden... Bakın kimler insanca yaşamaktan uzak. Allah'ın iyiliği üzerinize olsun.
mizan 31 Mayıs 2019 18:47
Rabbimiz şayet kuluna büyük ikram etmek isterse Kadr Gecesi`nden nasipdar eder; tabi ki kulun kendi kesbiyle araması, gayret edip yaşaması gerekiyor..
Mümin 31 Mayıs 2019 12:08
Kuranı hayatına taşıdığın her gece Kadir gecesidir.
Has Parti 31 Mayıs 2019 01:51
Sayın yazar dğerli hocam, 'Kadir Gecesi'nde günahların af olacağı' duygusu, bilgisi, acaba müslümanlara günah işleme yani yalan söyleme, iftira atma, kul hakkı yeme, belediyenin otobüsüyle mitinge adam taşıma işlerini yapılabilir hale getiriyor olabilir mi?
Merakli 31 Mayıs 2019 00:37
Gercek Musluman icin her gece Kadir Gece'sidir. Her an Allah'in huzurunda bulunmaktir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN