Back To Top
Namazı namaz gibi kılabilmek

Namazı namaz gibi kılabilmek

 - Son Güncelleme: 25.05.2019 Cumartesi 10:13
- A +

Namaz büyük olay. Peygamberimizin “Dinin direği” diye tanımladığı bir mesele. “Her gün evinizin önünden geçen ırmakta beş kere yıkansanız,  üzerinizde kirden eser kalır mı?” dediği mesele. Kur’an’ın “açık – örtülü her türlü kötülüğe mani olduğu”nu bildirdiği mesele.  

Namaz Müslümanın hayatındaki büyük disiplin. 

Günde beş kere “Allah’ın huzurunda durma, ben geldim, deme, içim-dışım pak, deme, En yüce varlık olarak Seni tanıyorum Rabbim, deme, ancak Sana kulluk ederiz, ancak Senden yardım dileriz, deme, Sen din gününün malikisin, her insan sonunda Sen’in huzuruna gelecek, son hükmü Sen vereceksin, işte öyle bir hassasiyetle geldim huzuruna, deme olayıdır.  

Günde beş kere, elini – yüzünü, ayağını - gözünü, kulağını yıkama, tertemiz olma olayıdır namaz. 

Namaz üstüne üstlük Rabbin huzuruna “manevi kir” diye tanımlanacak olan “Hades”ten arınarak Rabbin Huzuruna çıkma işidir.  

Yani namaz günde beş kere, Rabbin huzurunda ictimaya çıkma ve tekmil verme işidir. 

Her Müslümana, mükellefiyet çağına gelmeden önce öğretilen bilgilerdendir namazın şartları ve rükünleri…  Şart, namazdan önce hazırlık dönemidir. Abdest alınacak, üzerindeki maddi kirlerden arınılacak, kalbe bakılacak, oradaki kirlerin muhasebesi yapılacak, edebli bir giyim – kuşam kuşanılacak, Kıble araştırılacak, bulunacak, ve Kıble hassasiyeti bir kere daha idrak edilecek, vakit kollanacak, vaktin hesabı yapılacak, giden ömür – kalan ömür dikkate alınacak, vakit Rabbin çağrısına uyma vakti iç duyarlılığı geliştirilecek, ve her türlü dış bağlantıdan kurtularak Rabbin Divanına durma yoğunlaşması yaşanacak… 

Namaza böyle bir yoğunlaşma ile başlanacak.  

“Allahüekber – En yüce varlık Allah’tır” diyerek başlama tekbiri alındığında artık yeni bir dünyadadır Müslüman. Huzur’dadır.  

Namazın içindeki her şey, bir anlamda Huzur’da Allah Teala ile buluşma halinde yaşanacak çok çok çok yüce bir kalb iklimidir. Rasulullah’ın Mirac’ta yaşadıklarından bir iz düşümdür.  

Yani öyle olmalıdır.  

Öyle bir namazdır Müslüman’dan beklenen. 

İşte öyle bir namazı kılabilirse Müslüman, her namazda bir arınma yaşar. Her namazda hesap – kitabı tamamlayıp Rabbin Huzuruna çıkma bilinci kuşanır.  

“Likaullah” kavramı Kur’an’da yer alır. “Allah ile buluşma” anlamına gelir ve genellikle ebedi alemdeki buluşmaya işaret eder.  

Aslında her namaz dünyada gerçekleşen bir “Likaullah”tır. Başarabilene ne mutlu. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:51
Günümüz müslümanları namaz kılmayan, oruç tutmayan fakat içinin tertemiz olduğunu ifade eden ve bu sayede Allah'ın takdirini kazanacaklarına inanan insanlar ile dolu. Elbette takdir yüce Allah'ındır. Fakat yerine getirilmesi gereken emirler var. Bunlar kutsal kitabımızda apaçık ifade edilmiş. Namaz bunların en önemlisi. Su bedeni nasıl temizliyorsa namaz da ruhu öyle temizler. Susuz temizlik olur mu? Allah hepimizi affetsin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 17:41
0
Sen sorgu meleği misin. Yoksa mizan mısın. Elbette allahın emir ve yasaklarına raam olmalı itaat etmeliyiz. Herkes başkasına değil kendine sorgu meleği olmalı.
KARAR OKUYORKEN 25 Mayıs 2019 15:09
Ben namaz kılmıyorum Ahmet Abi, oruç da tutmuyorum. Allah'ın iyi kulu olabilmek için başka insanlara iyilik yapmaya çalışıyorum. Örneğin, her Ramazan, Kurban, 23 Nisan bayramlarında ve yılbaşında ailecek farklı Çocuk Esirgeme Kurumları'nı ziyaret ediyoruz. Çocuklarla sohbet ediyoruz, onlara hediyeler veriyoruz. Bu şekilde Yaradan'a ibadet edip, O'na yakın hissediyorum.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:01
0
En kaliteli kagittan en kaliteli murekkepten en guzel imza ile para basip tedavule sursek. Gecerli olurmu.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:09
Ebeden Allah Razı Olsun...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:39
Atatürk zamanında hicazda yaşayan zamanın kutbu Azamı olan ancak burnunun dibini göremeyen zartan farkın yok senin. Tarafgir siyaseti bırak ve sadece ama sadece hakikate raam ol. Senin uydurdugun gerekçe ve bahaneler seni yakar bitirir. Adaleti mahza dan yana ol ve bir masumun hakkının haksız tüm mahlûkat karşısında üstün olduğunu unutma. Ve beka gibi temeli olmayan zulme gerekçe bahanelerle kalbini karartma kalbinin dilini lâl etme. Bediüzzaman 'ın adaleti mahza ya ilişkin yazısını okursanız belki bu konuda bir yazı da yazabilirsiniz.
Halil 25 Mayıs 2019 10:54
İyi insan olmak ancak iyi müslüman olmakla mümkündür.İslamdan bağımsız "iyi insan" olma keyfiyeti batıldır.Tariflere dikkat edelim!
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:44
0
iyi insan olmak başka müslüman olmak başka. Emsali de çevremizde bol miktarda var. Allah katındaki değerden söz etmediğinizi sanırım biliyorsunuz ve açıklamaya gerek yok. O kadar çok kötü müslüman ve O kadar çok iyi gayrı müslim var ki bırak teorisini yaşanılan pratiği bile ayan beyan ortada. Hali müslümanlar ve diğerleri ortada. Dersenki ben öyle inanıyorum. Tabi o sizin düşünceniz.
KARAR Okuru İLHAMİ 25 Mayıs 2019 07:04
TADİLİ ERKANLA KILINAN BİR NAMAZ KILAN İÇİN BİR ZIRHDIR. KILAN KİMSE İSTESE DAHİ YALAN SÖYLEYEMEZ, İSTESE DAHİ ÇALAMAZ, EKSİK TARTAMAZ, İFTİRA ATAMAZ, ZİNA YAPAMAZ, RÜŞVETE BILAŞMAZ, ELEŞTİRİRKEN İNSAF ÖLÇÜSÜNÜN DIŞINA ÇIKIP:FİTNE EHLİYLE BERABER HAREKAT EDEMEZ......... ZAMAN KİMİN GERÇEK ANLAMDA NAMAZ KILIP KİMİN EĞİLİP KALKTIĞININ ANLAŞILDIĞI ZAMANDIR. EDEP BİR TAÇ İMİŞ NURU HÜDADAN GİY O TACI EMİN OL HER BELADAN..... ASLINDA GERÇEK ANLAMDA İBADET EDEBİLSEK HER SORUNUMUZU ÇÖZEBİLECEĞİZ.
Hüseyin Şenel 25 Mayıs 2019 01:55
Namaz “..günde beş kere, Rabbin huzurunda ictimaya çıkma ve tekmil..” verdirerek hepimizin arzusu olan,tarif ettiğiniz tespitlerinizi ve hatta yaşamın diğer mütemimcüzlerini sorgulamanızı sağlıyor! Yani karşılıyor.Eğitimini veriyor.. Tekraren; hemde günde beş kere.. Ki, “hakkı ile,etki altında kalmadan,her konuyu(ama istisnasız her konuyu!) sorgulayabilme” yi öğretebilmek eğitimde ulaşılabilecek son noktadır.Nirvana.. Sn. Yazar’a katılıyorum.. “Başarabilene ne mutlu.”
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:57
Hocam namaz insanı bütün kötülüklerden alıkoyar dinimizin düsturu iken, birçok kötülüklere bulaşıyoruz. Yalan, faiz, iftira, zina, içki, kumar, küfür, haksızlık, hukuksuzluk, vs gırla gidiyor.. İkisi bir arada nasıl oluyor? Anlayamıyorum, acaba nerede hata yapıyoruz? Gerçek hayatta bunları yaşıyoruz, hikaye anlatmıyorum.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:42
0
çok basit. namazın doğruluğu sadece tadili erkandan ibaret değil. bi kere haram yemeyeceksin. bie bile haram yiyenin namazı kabul değil. mesela faiz yiyen Allaha ve resülene savaş açmıştır diyor ayet. sen hem Allaha savş açıp hemde ona secde edip sonrada bu tutarsızlığına rağmen namazın seni korumasını bekleyemezsin
Merakli 25 Mayıs 2019 00:43
Namaz her gun bes kere "Yoktan var eden Allah'in" huzuruna cikmaktir. Dusunun bir, her gun bes kere sizce dunyada en onemli ve ustte olan bir insanin karsisina ciksaniz nasil hissedersiniz. Namaz onda kat be kat otede bir sey. Hem urpertici bir sey ama ayni zamanda buyuk nimet.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:20
insanlara önce insan olmayı dürüst olmayı hak yememeyi yalandan uzak durmayı maslahat ve siyaset uğruna bu söylenenleri çignememeyi öğretin de ondan sonra sıra islama gelsin namaza gelsin fazilete takvaya gelsin. insan olmadan bu yazıları kaleme almanız inanın çok komik.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:37
3
Adam doğru söylemiş hocam. Önce insan olun... SONRA MÜSLÜMAN
Taşgetiren Okuru 25 Mayıs 2019 02:07
2
Kişi karşısındakini kendi gibi görürmüş. Yazarın insanlığına dil uzatacağınıza önce kendi insanlığına bakın bi zahmet!
Taşgetiren Okuru 25 Mayıs 2019 04:22
0
Benim yorumum niye yayınlanmıyor acaba! Bana ve yazara gıcığınız mı var sizin sayın editör?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 05:56
0
Basit, ne demek önce insan olun? Simdi ben sana sorsam Islam nedir diye, bir dk bile konusamazsin, ama elektronik ortamda ahkam kesmeyi bilirsin.
Taşgetiren Okuru 25 Mayıs 2019 06:14
0
Eyvallah, sayın editör:)
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:48
0
o saydıklarında islamın emri zaten. birbirinden ayrı şeyler değil. tamam olamayan olsunda siz ne kadar oldunuz bu güne kadar. bu ülkede ilk defamı hak yeniyor zulmediliyor yolszuluk yapılıyor. bi dönüp bakın bakalım geriye. bu ülkede her muhalif olan haktan hukuktan dem vuruyor ama iktidra gelince araki bulasın. iki taraf içinde bu böyle. bunun sağ solla alakası yok. sistem bozuk. bu iktidarda elbet gidecek değişecek ama göreceksiniz partiler isimler dışında değişen hiçbir şey olmayacak. yılladır aynı filmi çevirip çevirip izletiyorlar. bu ülkede taraf olun
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 17:44
0
Mesele herzaman haktan yana olabilmektedir. Bu kadar basit. Hakka taraf olunmalı. Geçmişte de bugünde de herzaman hak yanında olunmalı. Geçmişteki zalimlere özenip zamanın zalimi olunmamalı. Haksızlık herzaman var. Önemli olan onun karşısında olmaktır vesselam.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN