Back To Top
Nasıl bir insan inşa ediyoruz?

Nasıl bir insan inşa ediyoruz?

 - Son Güncelleme: 30.05.2019 Perşembe 10:21
- A +

Kur’an’da benim birlikte düşünülmesi gerektiğine inandığım iki ayet var. Birisi uyarı niteliğinde. Şöyle: 

“Her insan yarına ne gönderdiğine baksın.” (Haşr suresi, 18)  

Diğeri de uyarının gerekçesini bildiriyor. Şöyle: 

“Her insan (sonunda) ilerisi için ne hazırladığını ve (bu dünyada) ne bıraktığını anlayacaktır.” (İnfitar suresi,  

İki ayeti birlikte düşündüğümüzde bize söylenen şu: Bir gün gelecek bu dünyada yapıp ettiklerinizin karşılığını göreceksiniz, onun için ne yapıyor, ne yapmıyorsunuz, ona dikkatli bakın, dikkatli seçin, yarın karşılaştığınızda “Bunu ben mi yaptım?” ya da “Şunları neden yapmadım?” demeyin.   

Bu dünyanın bir sonu var. Gelen gidiyor.  

Kur’an’da bir ayet daha var, şöyle ki: 

“De ki: Bakın kendisinden kaçtığınız ölüm, eninde sonunda sizi yakalayacaktır. O zaman, hem yaratılmışların akıl ve duyularıyla kavrayamadıkları şeyleri, hem de duyular ve akıl yoluyla kavranabilen herşeyi bilen Allah’a döndürüleceksiniz. Derken O size orada, hayattaki bütün yaptıklarınızı haber verecektir.” (Cuma suresi, 8) 

Gelen yeni bir hayata gidiyor. Orada burada iken açıktan gizliden yapılanlar insanın önüne konacak. Bir başkasına yönelik göz – kaş işareti ile yapılan küçümsemeler bile kaydediliyor.  

Orada insana kendi hayat kitabı verilecek ve “Oku kitabını” denecek. Ya da seyret filmini.  

Şaşırmak var, “Bu kitap küçük büyük bir şey bırakmamış, hepsini yazmış” demek var.  

Ben bütün bunları şöyle anlıyorum:  

Bu dünyada yaşarken, ebedi alemde kendi kendimiz için yeni bir kişilik inşa ediyoruz. Yeni bir el, dil, göz, kulak, ağız, burun, kalb, beyin – dimağ…. Burada iken onun kodlarını yazıyoruz.  

Allah Teala bize diyor ki: 

-Yarın orada karşılaşacağınız kendi kendinize şaşırmamak için itinalı hareket edin, yapıp ettiğiniz her şeyi süzün, içine orada “bu ben miymişim?” diyeceğiniz şeyler koymayın.  

İnsan burada yapıp ettiklerini unutuyor. Ama bunların kaydedildiği bildiriliyor bize ve “Bunlar önünüze konacak” deniyor. Burada dili konuşturan Kudret, orada eli, ayağı, cildi konuşturacak…  

Son söz:  Orada yüzü ak çıkaracak bir inşa gayreti gerekiyor burada iken… 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
selami bardakçı 30 Mayıs 2019 19:50
bırakın insanlar kendilerini inşa etsin.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 14:55
Yazı güzel elbette ama başlık bende farklı beklentiler üretti ve üretilen beklentinin yazısı değilmiş.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 14:42
Hala çözümü dinde arıyorsunuz. Dinci gençliğin geldiği durum içler acısı. Saygı, sevgi, merhamet, nezaket hepsi hak getire. Çocukları da kendinize benzettiniz.
engineer 30 Mayıs 2019 13:43
Ben insanım diyen insana düşmez şad’u handanlık/ Düşen bî-çareyi kaldırmadır alemde insanlık/ Hakikat ehlinin hali durur daim perişanlık/ Bir işi etme kim gelsün sana sonra peşîmanlık/ Felekde hâsılı insan isen bir cânı incitme! / Günahkâr olma, Fahr-i Âlem-i Zî-Şânı incitme! (Alvarlı Efe hz.)
Hersoy 30 Mayıs 2019 12:51
Hocam olmayan yorumlara bakılırsa bu dünya ile haşır neşiriz galiba!!!
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 05:03
Siz çok değerlinisiniz.Bence bu yazı bütün herşeyin üstünde doruk noktasını oluşturmuş.ALLAH sizin gibi üstadlardan razı olsun..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN