Back To Top
Bankalar soygun mu yapıyordu?

Bankalar soygun mu yapıyordu?

 - Son Güncelleme: 20.02.2020 Perşembe 08:45
- A +

2011 yılında Kayseri’de imalatçı-ihracatçı büyük bir firmayı ziyaret etmiştik. Sahibi “Eskiden bankalar şirketimize kredi vermek için kapımızı aşındırırdı. Şimdi yüzümüze bakan yok. Her banka bize değil, çalışanlarımıza kredi vermek istiyor ve veriyorlar. Niçin böyle, anlayamadım” demişti. Şaka yollu çok önemli bir olguya parmak basmıştı.

Bahsettiği mevduat bankalarının müşterilerine kullandırdığı Kredili Mevduat Hesapları, yani en yüksek faiz oranı uygulanan KMH’tı. 2011 yılında konut kredisi yıllık faiz oranları %10 civarındayken, KMH kredilerinin yıllık bileşik faizi %60 ila %120 arasında değişiyordu. (aylık %4 ile %6,5 arası faize ilaveten nakit çekme komisyonu, limit aşım komisyonu adı altında komisyonlar alınırdı)

O dönemde ulaşabildiğim her yetkiliye bu soygunu durdurmaları için bilgi verdim, telkinde bulundum.

2013 Mayıs ayında, TCMB konuyla alakalı tedbir aldı ve hem KMH hem de kredi kartları için “tavan faiz oranı” uygulamasına geçti, sevindik. Bankalar bu işten yıllık sekiz milyar TL para kazanıyordu. Bu karar sayesinde, her yıl en az beş milyar TL tüketicilerin cebinde kaldı. Hala sürdürülen doğru ve adil bir karar.

BAZI FAİZLERE VE BANKA KOMİSYONLARINA ÜST SINIR KOYMAK DOĞRU MU?

Amerika’da KMH ve kredi kartları faiz oranları hakkında bir üst limit yok ve kredi kartlarına uygulanan faizlerin ortalaması %17,73. Bazı bankalar bu faiz oranını %79,9’a kadar uyguluyormuş. Nakit çekme, limit aşımı, erken çekme komisyonları da cabası.

Başkanlık seçimlerinin güçlü Demokrat adayı Bernie Sanders faizlere %15 üst tavan koyalım diye teklif getirince, Amerikan bankaları ve onları destekleyen lobiler kıyameti kopardı; üst limit konulamadı.

Bankalar, şubelerine ödül ve prim vaat ederek, yüksek komisyon geliri elde etme hedefleri veriyor. Bu hedefler zaman zaman MOBBİNG (taciz, sıkıştırma) niteliğine bürünüyor.

Bu baskılardan bunalan banka personeli de, müşterilerine karşı adeta “yasal bir yarı-soyguncu”ya dönüşüyor ve olmayacak komisyonlar tahsil ediyorlardı.

Her ne kadar Türkiye’de bankalar tam rekabet ortamında çalışıyorsa da; maaşın yattığı ya da kredi almak için gayrimenkul teminatının verildiği bankayı değiştirmek çok kolay değildir.

Kamunun, ücret ve komisyonlarda şeffaflığı sağlaması, üst sınırlar koyması, bankalar arasında kavram ve terim birliği sağlaması, komisyona tabi iş ve işlemleri kesinleştirmesi ile bunların dışındaki işlemleri ücretsiz olarak belirlemesi genellikle doğrudur.

Yüksek komisyon geliri kayıplarına rağmen; müşteri ilişkilerinin ve iş ortamının adil ve etik bir zemine oturması, uzun vadede, bankaların da yararına olacaktır.

KREDİLERİN ERKEN KAPATILMASI

Kredilerin erken kapatılması için aynı şeyi söyleyemeyiz. İlgili tebliğ diyor ki “Erken ödeme yapıldığında, erken ödemenin yapıldığı günkü anapara ödenir ve gelecekteki tüm faizler iptal edilir. Sadece vadeye bağlı olarak %1 veya %2 erken kapama komisyonu alınabilir.”

Eğer kredinin alındığı günün faiz oranıyla, kredinin erken kapatıldığı günkü faiz oranları eşitse; bu karar dengeli ve adildir. Değilse, mesela, geçen yıl bankalar bir yıl vadeli mevduatlara %20 faiz verdiler. Bu parayı da %24 ve üzeri oranlarla kredilere dönüştürdüler. Şimdi kredi faizleri %11’e düştü. Borçlular gidip başka bir bankadan %11’le kredi alacak ve getirip %24’le aldığı kredileri kapatabilir. Sonuçta Banka bu işlemden senelik %12 civarında zarar edecektir.

Bence bu madde “kredilerin verildiği ve kapatıldığı dönemlerdeki faiz farklarını” da dikkate alacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Bankaların, maliyetler arttı diye kredilerini erken çağırması veya faiz oranlarını artırması ne kadar yanlış ve adaletsizse, bu “erken kapama kararı” da o kadar yanlıştır. Sıhhatli bankacılık sitemi, istihdam ve büyümenin temelidir.

Sadece büyüyen ve kâr eden bankalar etkili, katkılı ve yararlı olur. Bankaları akarı ve gideri olan göllere benzetirler. Akarı ve gideri olmayan, yani kar edip büyüyemeyen bankalar bir süre kokmaya, çevre kirliliğine ve hastalıklara sebebiyet verir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 17:36
Devasa şirketlerin yeniden borç yapılandırması da olmasın o zaman...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 16:07
10 bin TL. Kredi çektiniz. 12 bin TL. geri ödeyeceksiniz. 2 bin TL. nin, bini bankaya, bini devlete. Bankaların önemini anladınız degilmi.
karar 20 Şubat 2020 13:37
yönetimle bankalar al gülüm ver gülüm halinde uzun bir zamandan beri paşlaşmakta faizler ve ücretler konularında birbirlerine yardımcı olmakta.ücretler fahiş miktarda.kredi kartı aidatı,firmadan pos cihazı paraları ve komisyonlar.hangi işte bir koyundan 3-5 post çıkarmak var.
Saat 16:00 da yapılan 100 TL eft için 12,5 TL eft ücreti tahsil edilebiliyor. Oran üzerinden gidilirse ciddi bir ücrettir. Bunun gibi ufak görünen bir çok haksız uygulama hayatın parçası olup kabullendirilmiştir. Tüketici hakları vs hukuk kanalları ile kurumsal bankalarla kimse uğraşmak istemez. Bunlar BDDK denetiminde düzenlenmeli ve etik kurallar oluşturulmalıdır.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:51
Sn.Yazar;ücret ve komisyonlara tavan belirlemek farklı şeydir,ücretini adını doğrudan koymak ayrı şeydir.Tavan koyduğunuzda bankalara bir koridor bırakılır ve verimlilik-çapraz imkanları değerlendirilerek bu koridorda hareket edilir.Müşteriden farklı gelir kalemleriniz varsa koridorun alt sınırında hareket edilebilir.Ama direkt bu olacak demek kar stratejisine müdahaledir,çoğu yabancı olan bankalarda tedirginlik yarattığınıda görmezden gelemeyiz.Erken kapamada iyimser bakamaz mıyız?Kredi maliyeti düşerken mevduat maliyetide düşüyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 10:34
0
Eğer erken kapamaya engel olursak bankalar tek seferde ciddi kar edecekler.İçinde bulunduğumuz konjonktür firmalar içinde bankalar içinde sıkıntılı..Her iki yapıyı gözeten bir çözüm daha makul olabilir.Örneğin kullandırım %24 kapama %12 olacaksa,oluşacak %12 zarar eşit dağıtılabilir.Firma erken kapamayı %6 olarak kabul ederse şartlar her iki taraf içinde makul ve kabul edilebilir olur.Hiç kapama yapmama eğilimi kartel algısı yaratıyor.Kar edemeyen bankalara gelince...Akülü arabadan ineni otomobil direksiyonuna geçirirsen...Neyse...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:46
Bu arada dünkü yorumlara tekrar baktım. İroniyi anlamayan çok, ironiye yapılan ironiyi de anlamayan oldukça bol/sürüsüne bereket demiyorum. Bunda bereket felakete götürüyor...
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 09:41
Bir şeyin azaldığını duyan hemen sevinci arttırıyor. Söyleyenin kim olduğuna bakıyor. Söylenenin anlamından, gelmişinden geçmişinden hiç haberi yok. Doğru dürüst bir bankacılık ve faiz politikası olmayınca iş, ekonominin kurallarına değil Allah’ın kulunun! talimatına kalıyor... Artık kul neyi uygun görürse... Sonra sistem çöküyor, borçlar vatandaşın yanına kar kalıyor...
Okur 20 Şubat 2020 08:25
Milleti soyuyorlar.devlet bunu azaltmistir,iyi olmustur.ozu tefeciliktir.Devletimiz iyi etmistir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN