Back To Top
AK Parti bu mesajı nasıl okumalı?

AK Parti bu mesajı nasıl okumalı?

- A +

Başbakan Binali Yıldırım önceki gün genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, referandum sonuçlarıyla ilgili son derece önemli tespitlerde bulundu. Sandığın sesine kulak verdiklerini söyleyen Yıldırım, “Oylamadan bütün partilerin alması gereken mesajlar var, biz de payımıza düşeni aldık. Vatandaş, ‘şu konuda dikkatli olun’ notunu düştü, bunlara dikkat edeceğiz” dedi. Gerçekten de bu ifadeler önemli ve bir yere not edilmesi gerekiyor.

Hemen söyleyelim, matematiksel olarak sandıktan ‘evet’ çıktı, milletin iradesini tartışmanın, görmezden gelmenin ya da itibarsızlaştırmanın kimseye faydası yok. Ama ortaya çıkan sonuçların özellikle AK Parti açısından tartışılmasına da ihtiyaç var. Çünkü sandığın sonuçlarına yakından bakıldığında, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere üreten, eğitimli, kültürel olarak belli bir yere gelmiş insanların oy kullandığı büyükşehirlerde AK Parti’nin oyunun giderek azaldığı görülüyor. Yani, anayasa değişikliğinin ne getirip ne getirmediğini görebilen ve bu konuda ikna olmamış seçmenler ‘hayır’ oyu kullanmış.

Bu durum, AK Parti’nin gelecek projeksiyonu açısından ciddi bir uyarı niteliği taşımaktadır. Hürriyet’ten Murat Yetkin iki gün önce köşesinde İPSOS’un referandum sonrası yaptığı anketin ayrıntılı sonuçlarını yayınladı.

Anket sonuçlarına göre, il ve ilçe merkezlerinde ‘hayır’ oranı yüzde 51’e ulaşıyor; ‘Evet’ yüzde 48’de kalıyor. Buna karşın belde ve köylerde ‘Evet’ oranı yüzde 62, ‘Hayır’ ise yüzde 38.

***

Hiç kuşkusuz anketin ortaya koyduğu en çarpıcı sonuçlardan birisi de ilkokul mezunu ya da eğitimsiz seçmen arasında ‘Evet’ oranının yüzde 70’lerde olması. Bu dilimde eğitim düzeyi yükseldikçe, ‘Evet’lerin oranı da kademeli olarak düşüyor.

Mesela, ilkokul düzeyinde yüzde 70 olan ‘Evet’ oranı ortaokul düzeyinde yüzde 57’ye, lise düzeyinde yüzde 42’ye, üniversite düzeyinde ise yüzde 39’a kadar düşüyor. Bana göre AK Parti açısından alarm niteliği taşıyan en önemli göstergelerden birisi de bu referandumda ilk kez oy kullanan gençler... Zira IPSOS’un çalışması ilk kez oy veren seçmenlerin yüzde 58’inin ‘Hayır’ oyu verdiğini gösteriyor.

Kesin olarak tespiti mümkün müdür bilemiyorum ama, bu referandumda öteden beri oyunu AK Parti’ye veren yüzde 10 civarında bir seçmen ‘Hayır’ oyu kullanmış gibi görünüyor.

Şimdi bu sonuçlardan sonra AK Parti’nin nasıl bir muhasebe yapacağı ve kuruluş felsefesini de dikkate alarak nasıl bir gelecek projeksiyonu yapacağı daha da önem kazanmış bulunuyor.

***

Unutmayalım, AK Parti köylerden merkeze doğru genişleyerek değil, kentlerden taşraya doğru yeni bir siyaset iklimi oluşturarak bu başarı hikayelerini yazmıştır. Hepimiz biliyoruz ki, AK Parti’ye giden yol 1994 yılında Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olmasıyla başlamıştır. Zaten tarih boyunca gerçekleşen bütün toplumsal ve siyasal değişimlerin ana eksenini kentli, eğitimli kesimler oluşturmuştur.

Dolayısıyla değişimin sosyolojik hafızası tersine işlemeyeceğine göre, AK Parti de referandum sandığından çıkan değişim mesajını dikkatle okuyarak yeni stratejiler geliştirmek durumundadır. Bu konuda elbette farklı analizler yapılabilir. Ama öncelikle parti içindeki sosyolojik katmanlarla kucaklaşmayı sağlayarak, sonrasında tıpkı 2011’e kadar olduğu gibi AK Parti’nin demokratik ve özgürlükçü bir Türkiye’yi hedeflediğini bütün toplumsal kesimlere hissettirmesi elzem hale gelmiş bulunuyor.

Maalesef bu partide epey bir süredir başat hale gelmiş bulunan keskin siyaset söylemi, toplumun daha sakin Türkiye beklentisiyle pek uyuşmuyor, bunun en önemli göstergesi referandum sonuçlarıdır. Mesela AK Parti’nin ana çekirdeğini oluşturan eğitimli dindar-muhafazakar kesimin yeni duruma ilişkin memnuniyet ya da memnuniyetsizlik algısını ölçecek bir anket yapılabilse, eminim ki bu bile AK Parti açısından son derece ufuk açıcı olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 21 Nisan 2017 15:59
Partimiz belediyeciler, kasaba hukukçuları, mühendis be müteahhitlerin eline geçti. Bunların TC Anayasası ile demokrasi hukuk ve kanunlara inanmadıklarını ve anayasa dahil amaca ulaşmak için herşeyi meşru gördüklerini anladık gördük. Bu kardeşlerimizin amaçlarının da ne olduğunu Oraya vardıklarında unuttuklarını farkedecekleri kesin. Gerçek amaç artık iktidar ve menfaat olmuş. Bugün İslami düzen kurulsa da İslamın hiç bir kaidesini iktidar için çiğnemekten kaçınmayacaklarını anladık.
Fer 21 Nisan 2017 15:39
Ayağa kalkıp okumalı.
Bilal 21 Nisan 2017 14:22
Mehmet bey bu ifadeleri kullanmış: 'Ama ortaya çıkan sonuçların özellikle AK Parti açısından tartışılmasına da ihtiyaç var. Çünkü sandığın sonuçlarına yakından bakıldığında, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere üreten, eğitimli, kültürel olarak belli bir yere gelmiş insanların oy kullandığı büyükşehirlerde AK Parti’nin oyunun giderek azaldığı görülüyor. Yani, anayasa değişikliğinin ne getirip ne getirmediğini görebilen ve bu konuda ikna olmamış seçmenler ‘hayır’ oyu kullanmış.' Yukarı da yazdığın ifadeler hiç size yakışmamış ne taraflara doğru meyletmişsiniz siz öyle bu milleti hafife almak, küçük görmek anlaşılan hayır vermişsiniz ve kendinizi o zeki ve okumuş sınıfın içine yerleştirmişsiniz. Yürüyüşünü terk etti başkasının yürüyüşünü de öğrenemediye masadak olmayın derim. Böyle zamanlar da ve herzaman sağlam basmak lazım yere müslümana bu yakışır.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 12:38
Oy kullandığımdan beri akp ve öncesinde refah partisine oy verdim. İlk defa refarandumda aksi oy kullandım. Yani tam 23 yıldır akp ve cizgisindeki partiye oy verdim. Düne kadar hep mağdurların yanında olan parti artık mağdur üretmeye başladı. Güç zehirlenmesi yaşadılar. Saldırganlaştılar. Partinin içine ne idüğü belirsiz insanlar karıştı. Partiye başından beri destek olan samimi insanlar uzaklaştı. Akp nin karşısında adamakıllı bir muhalefet olmaması en büyük şanslarıdır. Aksi halde durum çok farklı olabilirdi.
Denizci Alperen 21 Nisan 2017 12:32
Geçmiş olsun , milliyetçi muhafazar kesim özellikle Ülkücü taban Mhp ve Bbp liderliği ve avanelerini bir tarafa atıp öyle bir hayır çektiki chp ve hdp' nin toplam oyundam tamamı tamamına 7 milyon daha fazla hayır oyu çıktı . Bu yüzde 15 lik bir seçmen demek. Yani Ülkücü töre milletin kaderine vaziyet etti . Bundan sonra Liderlik Ülkücü hareket içinden çıkacak Rabbimin izniyle
O k u r 21 Nisan 2017 12:23
Anlaşıldı, Ak Parti muhalefeti sandıkta bit gibi ezmedikçe, başarılı sayılmayacak... Bir asırdır bu millete, her türlü entrika ve kaba kuvvetle (dipçikle) dayatılan bir sistem; referandum yolu ile değiştiriliyor, yine kıl, tüy aranıyor. Demokrasi tarihinde bir daha misali olmayan bir başarı elde ediliyor. Haset yok ise biraz insaf.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 16:02
1
Eskisini beğenmiyorduk, biz de düzeltilsin istiyorduk, kokuşmuştu. Ama 15 yıllık iktidarında Ak Parti ne yaptı? Aynı düzenden nemalandı. İktidara gelmeden önce 12 Eylül artığı diyerek şiddetle eleştirdikleri birçok siyasi enstrümanı tepe tepe kullandılar. Seçim sistemi, siyasi partiler yasası, seçim barajı, rektör atamaları, devlet temel mekanizmalarını cemaatin birine teslim etmek... Sınavlarda sahtecilik var diyenlere gülmek... Darbe yapmaya cüret ettirecek kadar şımarttıkları bir cemaate hem de. Sonuçta bu yeni sistemin sağladığı siyasi güç bir gün hiç istemediğiniz birilerinin eline geçtiğinde ne yapacaksınız? Ak Parti de korozyona uğrayacak, göreceksiniz. Üstelik de kendi eliyle, başka bir lider çıkmasına izin verilmediği için. İnanın bana öyle çok uzun da sürmeyecek bu iş. En fazla iki seçim dönemi. O zaman atı başka birisi alıp geçecek Üsküdar'a ve biz bu sistemin sağladığı denetimsiz güce o zaman da "hayır" diyeceğiz. Demokrasiye ve hukuka değer veren bazı Ak Partililerle birlikte belki de.
Sedat T. 21 Nisan 2017 12:18
Hocam fikirlerinize çok değer veriyorum ve gerçekten vicdanlı olduğunuza inanıyorum. Ancak Ak Parti'nin seçmenin mesajını okuduğuna ve politika ve söylem değişikliğine gideceğine inanmak biraz saflık olur. Bakınız halk oylamasından sonra Erdoğan'ın söylemleri hala aynı:"Atı alan Üsküdar'ı geçti." "Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır." "1-0 5-0 farketmez maçı kazandık."
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 12:03
Kendimizi kandırmayalım diyorum.Ak parti hedefe giden her yolu mübah saydı.Kitleleri dezonforme etti.CHP, Kemalizm üzerinden tüm itirazları geçersiz kaldı.Halbuki "adalet" ve hukuk kişinin, grubun aidiyetine bağlı değildi.Dünyanın an alçak adamın talebinde dahi meşruiyet, haklılık olabilirdi.Bunu bilinçli yapmadı.saymakla bıktık.Bir müslüman olarak müslümanların bu kadar Allahın Adalet ahlakından uzaklaştığına ve fıtratlarını bozduklarına bu yaşıma kadar tanık olmadı.Olmaz dı olmazdı .Bir AK partiyi savunmak adına bu Fahşaya göz yumulamazdı.Fakat yumuldu , yok farz edildi.YSK lunun yaptığı hadise bile CHP üzerinden okundu.Oysa; gerek anayasa gerek, kanun çok açıktı.Niyetleri Allah bilir ama kanaatim o ki korktular.Çünkü tersi olsaydı ve AK parti referandumu kaybetseydi, bu mühürsüz oylar bu gün bambaşka işlem görürdü.Yine olağan üstü hal ve KHK namaler meselesi ,bizden bir mülsüman olarak görmeyin duymayın bilmeyin denilmekte ..Ya ; üçüncü Tanık Allah ne olacak ...Ya Allahın İktidara araç yapılması ne olacak , tersi olsaydı Bir Hayrettin Karaman bu gün ne olurdu .AK parti çok kötü sınav verdi.SON SÖZ:Bu medya gurubu dahi 28 şubattaki o malum medyaya rahmet okutacak hale geldi.Düşünebiliytormusnuz , o günkü medyaya buğz eden Müslüman bu gün bu TV leri ve yazar çizerleri alkışlıyor.İyi ki varsınız ...Karar gazetesi ne selamlarımı yolluyorum ..Lakin dayanamazsınız,oligarşinin Tunç yasası devreye girecek.Üzgünüm...
erkan doğan 21 Nisan 2017 11:42
Sayın Yazar Her seçim sonunda seçmen ne demek istedi geyiği.Bana sorarsanız ortada kimsenin bir şey dediği yok. Çünkü evet diyen de hayır diyen de ne için evet ve hayır dediğini bilmiyor. Evetçiler Erdoğan Allah'ın yeryüzünde ki gölgesi kabilinde, hayırcılar ise Erdoğan Şeytan kabilinde OY KULLANIYOR. Olan memleket oluyor. Gözlemim şu ki ister evetçi ister hayırcı olsun cehalet hızlı adeta bir mikrop gibi yayılıyor. Ülke üniversite mezunu bir yığın cahil ile doldu.Para ile diploma dağıtarak, emir verip bilimsel gelişme sağladığını sanarak, trafik sorununu çözmek için yaptığı köprü yada alt geçidi dünyayı titretmek olarak algılayarak ancak kendinizi kandırırsınız. Bu kadar eğitimsiz bir toplumdan dünya niye korksun.
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 16:16
0
Mars'a koloni kurmayı planlayan, dünyanın çevresini yalnızca güneş enerjisi ile dolaşabilen uçak yapan, senin bilgisayarından ruhun bile duymadan bilgi sızdırabilen insansız hava aracını üreten batılı senin köprünün nesini kıskansın yahu! Senin en büyük 20 sanayi şirketini toplasan, adamın tek bir şirketini bile satın alamıyorsun. Köprünün, yolun, metronun alasını yıllar önce yapmışlar. Bizim ihtiraslı politikacılar milleti kandırıyorlar, millet de kanmaya yer arıyor. Züğürt tesellisi işte!
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 10:50
muhursuz pusulalar sorunu cozulmeden sandiktan cikan sonuc mesru gorulemez. Anayasa hukukcusu Prof. Kemal Gozler YSKnin muhursuz pusulalari onaylayan kararinin acikca yasa ve anayasa ihlali oldugunu ayrintili bir analizle gosteriyor (bakininiz Turk Anayasa Hukuku sitesi).Ideolojik tartisma birakilip analitik tartisma gelistirilmedigi surece duze cikamayiz...
KARAR OKURU 21 Nisan 2017 09:43
Çok takın bir arkadaşım dün anlatıyor.Olay Ankarada ticaretle uğraşan ve Akpartili ve MHP li camiadan olduğunu teyid ettiği kişlerin seçimlerden sonraki durum değerlendirmesinden bir anekdot. -Kardeş baktımki orada bulunanların çoğu Hayır vermiş ve bunu da gerine gerine söylüyorlardı.Sebebini sordum,hemen hepsi ekonomik gerekçelerele hayır verdiğini söyledi.Hele bir kısmı kel başımı yolduracak kadardı.Sırf KOSGEB kredilerinden yararlanamadıkları için Hayır verilir mi?.Pes dedim.. İşte büyükşehir Ankaradaki üretim yapan ve okumuş seçmenlerden bir profil...Ne dersiniz?Hangi seçmeni gerçek seçmen olarak alalım.Hani Anadolu seçmeni okumamış,elifi mertekten ayıramayacak derecede cahil ve Anayasa referandumunun ne demek olduğunu bilemeyecek kadar da zavallı.O yüzden Evet vermişti ya..
Erdem 21 Nisan 2017 08:59
Size şaşırıyorum. Daha ne yapması lazım ki akl-ı selîm ile yazacaksınız asılları. Biri çıkıp dedi ki: "herkes kazandı kaybedeni yok bu işin" oh dedim evet çıkmış olsa normalleşme olacak galiba. Öteki dedi ki: "maçı kazandık 1-0 5-0 fark etmez" hanginin söyldeğini ciddiye alacaksınız? Bence cevap belli boşuna avunmaya gerek yok. Birilerinin mesajı okumak gibi bir kaygısı yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN