Back To Top
AK Parti hangi rüyayı kaybetti?

AK Parti hangi rüyayı kaybetti?

 - Son Güncelleme: 30.08.2019 Cuma 08:50
- A +

Türkiye’deki demokratik reformların ve kalkınma hamlelerinin partisi olan AK Parti, artık eski pırıltılı günlerinde değil. Oysa 2011’e kadar reformist kimliği ile insan hakları temelinde attığı demokratikleşme adımlarıyla hem iç kamuoyunda, hem de demokratik dünyada büyük bir umut dalgası oluşturmuş ve Türkiye’yi dünyada parmakla gösterilen bir ülke kimliğine kavuşturmuştu.

AK Parti iktidarının gerçekleştirdiği bu demokrasi hamleleri sadece Türkiye açısından değil, Müslüman dünyanın makus talihini değiştirerek Müslümanların da “hukukun üstünlüğü”ne dayalı bir demokrasi inşa edebileceklerinin en önemli göstergesiydi.

Özellikle AB uyum yasaları çerçevesinde gerçekleştirilen yargısal reformlarla işin en zor kısmı halledilmiş ve geriye güçlü bir siyasi irade ile fotoğrafın tamamlanması kalmıştı. Ancak 2013’e gelindiğinde Türkiye başka bir rüzgara kapıldı ve sonunda başladığımız yere geri döndük.

Şimdi karşımızda başka bir Türkiye ve başka bir AK Parti var... Maalesef son yıllarda AK Parti bütün demokratikleşme tezlerinden vazgeçmiş, ulusalcı, aşırı milliyetçi, ülkenin geleceğini “beka” meselesine endeksleyen ve adeta kendi içine kapanan bir Türkiye partisine dönüşmüştür.

Gelinen noktada AK Parti’nin nasıl bir Türkiye hayali kurduğunu görmek için, şu andaki siyasi müttefiklerinin kimler olduğuna bakmak eminim yeterli olacaktır. Eski Türkiye’nin tozlu raflarında kalmış MHP ve Doğu Perinçek’in Vatan Partisi... Nitekim Perinçek de bu “Vatan Cephesi”ne teveccühten çok memnun ve mutlu: “Denklem kurulmuş bir kez. Bizim Türkiye tarafında Vatan Partisi, AK Parti, MHP var.”

Talihsizliğe bakın ki yıllardır iktidar hayali kuran ve iktidara gelince insan hakları, özgürlükler ve hukuk alanında atılan reform adımlarıyla umutları tazelenen dindarlar, sonunda kendilerini “Otoriter Çin rüyaları” gören Doğu Perinçek’le aynı safta buldular...

Oysa AK Parti’nin yola çıkarken başka rüyaları vardı, demokratik dünya ile bütünleşen, herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği, hukukun üstünlüğünün esas olduğu, insan hakları temeline dayalı bir Türkiye istiyordu. O gün “kapalı Türkiye” hayali kuran ideolojik zihniyete karşı da son derece sert ve netti, işte kanıtı: “Avrupa ile bütünleşmemize karşı çıkan çevrelerin, milli egemenlik, milli güvenlik, milli çıkar, milli ve yerel kültür konularındaki ideolojik yaklaşımları, Kopenhag Kriterlerinin hayata geçirilmesini geciktirmektedir. Partimiz, bürokratik devletçi yönetim anlayışını sürdürmeyi amaçlayan bu kavramların, bireyin hukukunu gözeten, halkın katılımını esas alan demokratik, sivil ve çoğulcu bir anlayışla yeniden ele alınmasından yanadır.”

Demokratik Türkiye rüyasını kaybeden AK Parti, 31 Mart seçimleri ve özellikle de tekrarlanan İstanbul seçiminde yaşadığı şok sonrasında ciddi bir muhasebe yapamasa da kendi içine dönerek yeni bir çıkış arayışı içine girmiş bulunuyor. Nitekim seçimde ortaya çıkan bu fotoğraftan çok da mutlu olmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partinin 18. Yıl kutlamasındaki konuşmasında bu arayışı şöyle çarpıcı bir cümleyle ifade etti: “Bize Ömer’ler lazım. Bu Ömer’leri bulduğumuzda, şu andaki konumumuzdan daha ileri bir konuma geçeceğiz. Hiç endişeniz olmasın.”

Evet yeni Ömer’lere ihtiyaç olduğu kesin, ama bu nasıl gerçekleşecek orası belirsiz... Hele de AK Parti’nin ruhuyla ve yola çıkarken ortaya koyduğu ilkelerle yolun hiçbir yerinde buluşmayan, buluşması da asla mümkün olmayan Doğu Perinçek benzeri otoriter dünyaların hayalleriyle yan yana durarak nasıl yeni Ömer’ler bulunacak, doğrusu anlaşılması biraz zor. Eminim ki AK Parti’ye gönül veren insanlar da iç dünyalarında aynı muhasebeyi yapıyorlar ve kendileriyle farklı istikametlere giden partinin bu yeni halinden hiç de mutlu değiller.

DÜZELTME

Çarşamba günkü köşemde, benden kaynaklanan bir yanlışlık yüzünden daha önce yayınlanan bir yazım yer almıştır. Bütün okurlardan özür diliyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mürşid 09 Eylül 2019 13:12
Toplumun bir kesimi umudunu bir kurtarıcıya tapmaya bağlamış. Oysa gelişmiş ülkelerin hiç birinde lidere tapma yoktur. Bu hastalıklı durum ancak ilkel din ve töre toplumlarında vardır. Yönetimleri rayına oturtan da, raydan çıkaran da toplumdur.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 04:56
Ömer ararken Ömer Halisdemir' in kemiklerini de Zaman gazetesi veya Bank Asya nın tepe yöneticilerini saflarınıza katarak sızlattığınızı hatırlatırım
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:54
"Biz degil amma görüslerimiz iktidarda" diyen..."Dogu perinçek" degilmiydi... Aynı yolun yolcuları.....Yoĺculardan biri iner biri biner. Beraber ıslandık şarkısını da biraz da perinçekle söylerler. Selam ve saygi ile....
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:40
Yorumlar harika çok zevkli. Bilgi seviyesi cok yüksek. Ortam demokratik. Yani ne diyeyim. Tüm yorumculara teşekkürler.
Ali siz! olmaz! 31 Ağustos 2019 16:25
Hz. Ali ye sormuşlar: Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir dönemlerinde böyle karışıklar yoktu. Senin döneminde neden böyle oldu. Hz. Ali demişki onların yardımcıları Ali ve Osman idi. Benim yardımcılarım ise sizsiniz. Sanırım her Ömer e Ali lerde lâzım.
Ömer arayanlar!com! 31 Ağustos 2019 16:22
1. Ömer eğer gerçek bir ömer ise nereye gideceğini biliyordur. 2. Ömer bulunmamıştır. Ömer ibni Erkam'ın evine bizzatihi gitmiştir. Yani aramak nafile 3. Ömer bizzatihi Allah'tan istenmiştir, kuldan değil. Kulun bulacağı ömer ne ola ki!
mn hc 31 Ağustos 2019 11:02
ytmişli yıllardaki mhp düşmanlığın hala devam ediyor
Faik Güleçyüz 31 Ağustos 2019 06:50
"Fotoğrafın tamamı" "Denklem kurulmuş bir kez.Bizim Türkiye tarafında Vatan Partisi,Ak Parti,MHP var." Derin Devlet'le,"BÜYÜK YÜZLEŞME" olmadan;karanlıklardan aydınlığa çıkamayız. Huzûra,barışa kavuşamayız. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 21:42
ALLAH TÜRK'ü içte ve dıştaki hainlerden korusun. Biraz insaf be kardeşim.Yolunuz yol değil. ALLAH ıslah etsin.
Müfettişin sorusu; “... Herhangi bir tarikat veya cemaat toplantısına katılır mısın? ...” ,bu soru bu dönemde soruluyor... tarikat cemaat inanç ne zaman sorgulanmaya başladı? Perinçek giller dört köşe olmasında kim olsun. Hey özgürlük... hey akpartiyi iktidara taşıyan 3Y... neredesiniz?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 20:31
Bir zamanlar Demireli tv.de görürken hemen o kanalı değişirdik yine aynı şeyi yapmak ne üzücü korkarım bu hep sürüp gidecek sanki kader gibi.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:49
3
Bir sen değiştiriyorsun sanırım. Demirel Erdoğan kıyas kabul etmez az insaf
Garip 30 Ağustos 2019 18:31
Rüya mı?Ne rüyası bayağı kubus oldu.Umutsuzluk,güvensizlik,kaygı,korku.Bu iklimde güzel,mutlu,akılcı gelişme olmaz.olursada büyümez.büyürsede bugün kü gibi hasta oluruz.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:34
Erdoğan, idam, meclisten geçer, önüme gelirse beklemeden imzalarım, diyor. Kimi kandırdığını sanıyor acaba ? Bağımsız Meclis diye bir yer mi var ? Orası da, onun çiftliği, çıkartın, der, çıkartırlar; engelleyin, der, engellerler. Mesela, rüşvetten şaibeli dört bakanının, yargı önüne çıkartılıp çıkartılmamasına dair yapılacak oylama için, üç gün önceden başlamıştı, sakın ha, izin vermeyin, sonumuz olur, diye. Davutoğlu, Yüce Divana gitsinler diyordu. Akıbeti malum...
KARAR OKURUMürsel 30 Ağustos 2019 16:20
1-Türkiye tarihinde ya din asıldır ya ırk. 2-Din alanı boşalır ve işlevsiz kalırsa yerini ırk gerçeği doldurur. 3-Irk politikası etkinse; iç ve dış savaşı bekle! 4-İlk seçimde; inadına demokrat, zinde çoğulcu bir yönetim seçmek zorunlu.
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 15:55
Hayat Pratiktir. Pratigin ne.kadar güçlüyse o kadar güçlüsün. Laf para etmez. Siyasal İslam, Muhafazakarlık Tutturdular, Yürümez bu pratik. Ornek:Arab Sermayesi pratik arar. Batı da öyle Matematik önemli. Pazara, Çarşıya vb git Matematik geçerli. Ahlak, Edep, Adalet temelli Pratik yıkılmaz. Batı büyük ölçüde (kendi çıkarına) bunu başarmış. Biz ise Siyasal İslam ile avunuyoruz .Sokaklar pratiğe bakıyor. Lafa değil. Sloganlar ile Ömerler vb Veresiye istemektir bizden .Samimi ol Nefsinde hemen uygula. Kim tutuyor. !
Okur 30 Ağustos 2019 15:08
Cok kotu gunlere kaldik nicin mi? AKP artik vizyonunu yitirdi ve Dogu Perincek gibi Islam dusmani birinin tekeline giriyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:42
Bizim münferit Ömerlere değil demokratikleşmeye, şeffaflığa ihtiyacımız var. Sistem düzgün işlerse denetim zaten seni Ömer olmaya zorlar. Yani Hz. Ömer adaletini tek tek bireylere değil sisteme uyarlamak gerek.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:21
Bu ülkenin simdiye kadar hep yiyici yedirici yöneticileri oldu. Galiba fedakar sade basit yasayip hizmet edecek birileri gelmeyecek ve halkin fakirlik sarmali devam edecek. Bu halkta sabah aksam tv izleyerek yöneticisini saksaklayacak
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 18:54
2
Ecevit öyleydi.
engineer 30 Ağustos 2019 14:24
bu dünayda neyi kaybettiler bilmem ama ahiretleri helak oldu.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:21
Erdoğan, Ömer mi ki, başkalarının Ömer olmasını bekliyor?!
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:52
Ben istemem böyle yazı, böyle yorumlar: ah kıldaroğlu, vah kıldaroğlu, kıldaroğlusuz yazı mı olurmuş? Hele de bir Ömer edebiyatı var ki... Halbuki iktidar senelerdir Ömer gösterip Osman çakıyor. Yaaaaaa!..
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:26
İktidar-Arpalığın devamı için vitrinde Ömere ihtiyaç var..Tam bir takkiye örüntüsü.
ÖTÜKENLİKURT 30 Ağustos 2019 13:21
Ömer aramasının anlamını çözemediğiniz anlaşılıyor muhterem yazar! Bu şu anlama geliyor; biz vurduk, kırdık, 186 defa ihale kanunu çıkardık, yandaşları köşe ettik ama halk da uyandı! Şimdi çok temiz rüşvet almamış, yolsuzluğa bulaşmamış adamlar bulsun teşkilat, onları vitrine koyarak yine oy alalım, yine köşeler dönelim ve bu devran böyle sürsün! Bana kalırsa ampül artık bırakın Ömerler bulmayı, Hz. ömer'i mezardan çıkarıp vitrine koysa, halkın teveccühünü kazanamaz! Çocuk tecavüzcüsü Ensar bile baştacı, ayıp yahu!
Erzincanli 30 Ağustos 2019 13:13
Anlamiyorum. Hala AKP diye israr ediyorsunuz .Bunu bilerek yapiyorsaniz sizde bir seylerden korkuyorsunuz.Artik Akp bir liste partisidir.Cesaretli olunkorkmayin. Yoksa butun guvenirliginizi kaybedersiniz benden soylemesi
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:43
Ömer'i biz en çok dik duruşundan biliriz. Ömer, farklı düşünendir, itiraz edendir, aklına yatmazsa Peygamber yakası tutandır. Birileri Erdoğan'a söylesin, Ömer gelirse, ona sarayda rahat kalmaz. En iyisi mi o Yezid arasın; bulmakta hiç zorlanmaz.
musto 30 Ağustos 2019 11:01
Maya bozulduysa istediğin kadar taze ürün getir tekrar,tekrar mayalasan o maya tutmaz o maya azmıştır ekşimiştir evsafını kaybetmiştir yeni ürünleri yok eder. Çare bozuk mayayı atıp kurtulmak.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:50
Ömeri yada önerilerinde biraz değil baya baya parantez içine almak lazım.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:50
Ömerler çok ama ömerler teşkilatlardan partiden uzaklaştırıp yandaş ve rantçı akp lileri doldurunca ömerler artık saf ve enayi yerine konulduğunu geç te olsa anladılar ve ayrıldılar. Kolay kolay da gelmezler
misafir 30 Ağustos 2019 10:40
ak parti 2023 e kadar milletin umudu ve gözbebeği olmaya devam eder bundan şüphemiz yok.giden çürük çarıkların yeri gerçek ömerlerle dolar merak etmeyin sn.yazar.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:42
3
Dedik ya Ömer ler akparti de saf enayi yerine konup partiden kovulup yerine senin gibi akp liler gelince ömerler zor bulunur dedik sanırım reis seni sanal Ömer olarak atamış. Kadron hayırlı olsun diyeceğim ama... sende o hayır yoktur.
Abdullah birisi 30 Ağustos 2019 12:25
2
Manteliteye bakarmisiniz gidenlerin yada gittirilenlerin hepsi alayı çürük çarık,kalanların pardon tüm rüzgarlarin topu ömer..hemi???..bir zamanlar aydin doğanin tabağini sıyıran yiğit bulut şimdilerde ömer oldu vs vs vs..devam devam bu kutlu davanızdan sakın dönmeyin emi
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:37
Erdoğan’dan demokrat çıkmayacağını önümüzde bu kadar örnek varken ne zaman kabul edeceğiz? Onun baştan sona yaptığı iktidarda kalmak için takkiye. Sürekli zamana ve yerine göre ittifak değiştirmiş. Dün düşman olan bugün dost olmuş, dün dost olan bugün düşman olmuş. Bak FETÖ, Esad, Bahçeli, Putin, liberaller, PKK, AKP’nin birçok kurucu takımı, bir çok Arap ülkesi yani saymakla bitmez. Bu kadar tutarsız ve prensipsiz bir politika uygulaması, sürekli zikzak çizmesi ve hala iktidarda kalabilmesi aslında bir muamma.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:22
Yeni Ömerler çok ama Ak partiyi kabul ederlerdi!
Cicero 30 Ağustos 2019 09:29
Ömer in yatacağı hurma altı yok.sarayida sevmez sen var bülent arinc la idare et.hayavanat bahçesi müdürünü tübitak veterineri başhekim yardımcılığına ata
Cizvit 30 Ağustos 2019 09:26
OMERLERDE AK PARTIDE ADAY OLACAK PARA YOK.SEN YANINDAN HIRSIZ VE YANDASLARI KOV AILENE HAKIM OL YETER BASKA IHSAN ISTEMIYORUZ
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:22
Sn yazar! Ak partinin mevcut siyaset tarzını ve kimlerle iş tuttuğunu elbette tasvip etmeyiz ancak Sanki 2013'e gelindiğinde Türkiye kendiliğinden başka bir rüzgara kapıldı. Tercihi ile bilerek ve isteyerek bu mecreya girdi.. dönemin şartlarını (17/25, gezi vs vs) bal gibi de biliyorsunuz, lakin perdeleme gayretinden olsa gerek o kısımları görmezden geliyorsunuz..eleştirmek hak,ancak vicdan ve adalet ölçüsünde olsa bu pek yerinde olur. Sizin eleştirilerinizi hiç samimi bulmuyorum
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:07
1
Bugünkü rezalete bütün bahaneniz 17/25 ve Gezi öyle mi? O zaman onlar nedir bir bakalım. 17/25'te ortaya çıkanları Fetöcüler yasa dışı yollarla elde ettiler ve resmi mahkemede delil teşkil etmezler, eyvallah. Fakat siz bunları kendi vicdanınızda mahkum ettiniz mi? Hayır. Geziyi sürekli bir planlı darbe girişimi olarak itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz. Peki bunun; adaletsizlik, zulüm, yolsuzluk, rantçılık, ben yaptım olduculuktan bıkmış insanların bireysel ve samimi tepkisi olabileceğini hiç düşündünüz mü?
Dido 30 Ağustos 2019 09:25
Etrafına hırsız ve RANTCILARI toplayıp ömer ARAYACAKSIN bu ne yaman çelişki çıkmaz sokak
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:23
Önerler ilk önce ak partiyi ve liderini cezalandırır. Önce kendisi ömer olsun.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:16
Yeni mi fark ettik doğu perinçek le beraber olduklarını.
Takipci 30 Ağustos 2019 09:16
Atalarimiz demis ki: 1) Kopruyu gecinceye kadar... 2) Takke dustu kel gorundu.
"Sonradan görme"nin iflah olması çok zor, bu kadar güç, para ve türevlerini hayal bile edemezken elinde bulan müteaahit mayalı mücahitler az bile yapıyor. Olan garibim "bozuk para gibi harcanan" Din'e oluyor. Onu peştemal etmeyeydiler eyiydi... Bu arada hiçbir zaman demokrasi rüyaları olmadı ki kaybetsinler, benim, senin gibi saftiriklerin hüsn-ü kuruntusuydu demokrasi rüyası, onlar için gömlek değiştirmek için bir duraklık binilip inilecek bir "tren"di sadece....
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:48
Erdoğan dün “Türkiye’nin başarıları kasıtlı olarak görülmüyor” ve “Halk adına gözcülük yapan bir medya düzenini savunuyoruz dedi. Beni öyle bir gülme tuttu...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:31
Batıya olan hayranlığınızı biliyor ve Türkiyenin batıdan uzaklaşmasıyla sizdeki bu dramatik durumu üzüntüyle karşılıyorum. Sayın yazar Ak partiye gönül veren birisi olarak hiçte sizin dediğiniz gibi değiliz. Ülkemizden devletimizden yanayız. Pkk ve fetöyü lanetliyoruz. Aslında bütün mesele bu. Gerisi laf-ü güzaf
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:19
0
Hepimiz ülkemizden ve devletimizden yanayız, PKK ve Fetöyü lanetliyoruz. Peki bunlar geri kalan konularda ülkeyi mahfetmemize bir mazeret midir? Başka bir hükümet olsa teröristlerle mücadele etmez mi? Hatta ben şöyle düşünmeye başladım; PKK ve Fetöyle mücadeleyi, diğer konularda eleştirilemez ve dokunulmaz olmak için kalkan olarak kullananlar, sakın PKK ve Fetöyü özellikle yaşatmaya, körüklemeye devam ediyor olmasınlar? Ne de olsa, karşıtı olmadan kendileri için de başka bir varlık nedeni öne süremiyorlar!..
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:56
0
Karşınızdaki kişinin söylediği şeye bakmak gerekli, milliyetine, dinine, hangi partiden olduğuna değil. Doğrusu şu: "Ben öyle düşünmüyorum ama hata mı yapıyorum? Teorisi doğru olabilir mi? Fikir mantıklı mı?" Ama bunu yapamıyorsunuz çünkü mantıklı eleştirilere verebileceğiniz bir cevabınız yok. Tartışmayı saptırmak için hemen bir etiket yapıştırıyorsunuz. "batı hayranı", "yerli, milli değil", "hain", "felaket habercisi". Eleştirmeden, tartışmadan, alternatifleri kıyaslamadan ülkenin sorunlarına nasıl çözüm bulacaksınız? Her şeyi kendinizin en iyi bildiğini sanıyorsunuz. Ve bu anlayışla deva
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:29
Komik olan bir cemaat tehlike diyerek hukuksuz uygulamalar getirirken ayni davranista bulunan diger cemaatlere gülücükler dagitiyor finandal destek sunuyor vs
Fikret 30 Ağustos 2019 08:16
Dindarların mevcut AKP den ve RTE den rahatsız olduğunu nereden çıkarıyorsunuz sayın yazar? Verilen oylar hiç de rahatsız olduklarını göstermiyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:14
Akpartiden nemalananlar şuan cansiperana bir şekilde gerçek akparti li olanlara saldiriyorlar hainlikle boluculukle itham ediyorlar başka bişey kaybetmesine gerek yok zaten adaleti kaybettin mi herşeyi kaybetmişsindir
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:17
Ak parti lideri özgürlükçü ruh naralarıyla geldi otoriter iktidara teslim oldu Artık bir beklenti olmasına gerek yoktur .Demirelvari bir siyaset Akpnin ki....
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:45
Hiç kimse şunu sormuyor, Doğu perinçek neci neden şimdi meydanlarda o gücünü nerden alıyor oysa miniminnacık bir muhalefet değil mi o?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:37
Bu bizim mahalleden ne canavarlar çıkarmış da haberimiz yokmuş.Ömerlerin ümüğünü öyle sıktınız ki her biri bir köşede can çekişiyor.Bunlar doğrucu Davutlar, Torpili sevmeyen fabrika hatası garipler.Sesi duyulmayan adalet sevdalıları.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 05:33
Davaya, dine kimse AKP'den daha büyük zarar vermedi. Nasıl mı? Bir cemaate devleti teslim etti şimdi herkes cemaatlerden kaçıyor. Eskiden diğer mahalleliye dindar insanlar iktidara gelse de ülke nasıl idare edilirmiş görseniz diyorduk. Şimdi gördük sizinkileri de diyorlar. Yarın iktidar el değiştirdiğinde bürokraside bir tane içinde Allah korkusu olan bırakmasalar ne diyeceğiz peki? Liyakate neden önem vermiyorsunuz diyebilecek miyiz?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:31
5
Ne davasi ne cemaati yaaa? Adam devleti diger cemaatlere teslim ediyor Hepiniz sus pus...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 05:19
Sayın Hocam,Ömerleri bulmak için Ömer olmak gerek. Adâletsizlik,israf,liyakâtsizlik,... say say bitmez. Ömer bunun neresinde? Kitabın ortasında olmuş,harikulâde olmuş.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 03:22
Yeni Ömerler lazım derken kendisinin Ömer olmadığını da kabul ediyor. Türkiye’nin bu düzenden kurtulması kolay olmayacak.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:52
'Ömerler' aramak, bu çağda; siber hayatın konuşulduğu; ortak aklın, bilişim dünyasının, yoğun kontrol ve denetim sistemlerinin, demokratik yaşamın egemen olduğu bu dünyada Ömerler aramak... Kişilere bel bağlamak adalet için, eşitlik için...Ne diyelim, yazık bu ülkeye...Mehdi gelip bizi kurtaracak safsatasından ne farkı var bunun? Bu anlayış, dünyaya nizam vermeye kalkıyor bir de... Vah ki vah!...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:44
Yazılarınızı çok nadir okuyorum hocam; bunu sonuna kadar okudum. "mutlu olmayan" Tayyip Erdoğan'ın "çarpıcı" cümlelerinden bahsetmişsiniz. Size söylenecek bir söz yoktur hocam; ya da çoktur.
musto 30 Ağustos 2019 00:11
SN.Cumhur başkanı partisine kayıtlı 12 milyon üyesi olduğunu gururla anlatıyor hani bunlar milletin hizmetkarıydılar 12 milyon çalışkan hizmetkarlar bırakın milleti islam ümmetini ihya ederdi.Anlaşılan bunlar milleti hizmetkar olarak kullanmışlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN