Back To Top
AK Parti ve şeffaf yönetim anlayışı

AK Parti ve şeffaf yönetim anlayışı

 - Son Güncelleme: 22.01.2020 Çarşamba 07:17
- A +

Türkiye’nin en temel problemlerinden birisi, devlet yönetiminde hukukun üstünlüğüne dayalı şeffaf bir yönetim anlayışının inşa edilememiş olmasıdır. Bugün pek çok konuda dillendirdiğimiz şikayetlerin, aslında vatandaş olarak ülke yönetiminde ne olup bittiğinden açık ve net olarak haberdar olamamamızdan kaynaklandığını biliyoruz.

Oysa demokratik toplumların en karakteristik özelliği, yasamada, yürütmede ve yargıda yapılan bütün faaliyetlerin anayasa ve yasalar çerçevesinde hesap verilebilir ve şeffaf bir anlayış zemininde yürütülüyor olması esastır.

Kuşkusuz bu şeffaflığın sağlanabilmesi için de yasama, yürütme ve yargı arasında güçler ayrımının sağlanması, yürütmenin sınırlandırılması demokrasilerin olmazsa olmaz şartıdır. Ve tabii ki sağlıklı işleyen bir demokraside medyanın bilgi ve enformasyona dair işlevi de son derece önemlidir. Çünkü stratejik bir öneme sahip olan medya toplum ve yönetim arasında iletişimi sağladığı gibi, aynı zamanda kamu adına gözetleyen ve denetleyen bir özelliğe sahiptir.

Yani medya kamusal işlerin ve kamu harcamalarının nasıl yapıldığını, hukukun nasıl işlediğini gözetler, toplumu haberdar eder, gerektiğinde eleştirir, böylece de adalet mekanizmasının işlemesinde, hak ve özgürlüklerin teminat altına alınmasında, hesap verilebilirlik ve şeffaflık konusunda demokratik bir katkı sunar. Dolayısıyla bir toplumun demokratik mi, yoksa otoriter bir toplum mu olduğuna ancak medyaya bakarak karar vermek mümkündür. Kabul etmek gerekiyor ki otoriter toplumlarda medya demokratik esaslara göre değil, ideolojik şablonlar içinde görev icra etmektedir. Kısacası, işleyen bir demokraside medyanın da sağlıklı işlemesi şarttır.

Maalesef son dönemde Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı prensipleri çerçevesinde yürüyen şeffaf bir yönetim anlayışından söz etmek mümkün değildir. Oysa AK Parti, geçmişte ülkede yargıya çeşitli şekillerde müdahalelerin olduğuna ve yargıçların tarafsız olarak karar vermelerinin engellendiğine dikkat çekerek yola çıkmış ve “21. yüzyılın demokratik devletinde, yöneticilerin hesap verme sorumluluğu, katılımcılık, öngörülebilirlik ve şeffaflık, temel unsurlar olarak öne çıkmaktadır” diyerek şeffaf bir yönetim vadetmişti.

Ancak bugün geldiğimiz noktada yönetim erkinin, toplumu ilgilendiren önemli konularda yeterince şeffaf olduğunu söylemek mümkün olmadığı gibi, medyanın da bilgilendirme ve denetim konusunda işlevini yerine getirdiğini söyleyemeyiz.

Mesela darbe girişimi ve FETÖ üyeliğinden bir mahkemede ağırlaştırılmış müebbet alan Korgeneral Metin İyidil’e bir başka mahkeme tarafından nasıl beraat ve tahliye kararı verebildiğini henüz anlayabilmiş değiliz. Bir gün sonra bir başka istinaf mahkemesi tarafından tutuklama kararının verilmesini de... Şimdilik, yargı kararı olmadan tahliyeci hakimler FETÖ’cü oldukları belirtilerek sürgün edildiler ve perde kapandı... Ama toplumun zihnindeki soru işaretleri devam ediyor...

Mesela, Kanal İstanbul’un geçeceği güzergahtaki araziler yerli ve yabancı kişiler tarafından çoktan kapatılmış, kim bunlar bilmiyoruz. Fısıltılar halinde herkes bir şeyler söylüyor, ama ne kadarı gerçektir onu da bilmiyoruz. Oysa demokratik toplumlarda, özellikle böylesine büyük rantların söz konusu olduğu projelerde her şey açık ve şeffaftır. Dahası açık toplumlarda üzeri sır perdesiyle örtülmüş gizli-kapaklı işler olmaz. Aynı şekilde havaalanı ve köprü gibi devlet garantili büyük yatırımlarda da kim ne kazanıyor, nasıl kazanıyor bilmiyoruz, yani yeterince şeffaf değil.

Bu arada şeffaf yönetim anlayışına dikkat çekmeyi, kesinlikle büyük yatırımlara, projelere karşı olmak babında söylemediğimi özellikle belirtmek durumundayım. Aslında AK Parti iktidarı ülkede önemli yatırımların altına imza attı, ancak kuruluşunda ortaya koyduğu “şeffaflık” ilkesiyle arasındaki mesafeyi açtığı için toplumda oluşan negatif algıyı yönetemez hale geldi. Esas itibariyle bugün AK Parti’nin yaşadığı güven krizinin temelinde de bu ilkesel savrulmalar yatmaktadır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yaşar Akbaş 23 Ocak 2020 21:28
kendisine,arkadaşlarına ,doğrularına güvenen,vardığı doğruları da "iştişare" ile alan insanlar ve toplumlar şeffaf olurlar...Yanında dün söylediğimiz "beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını ilk söylendiği günden bu güne yanında kalan bir Allahın kulu kaldı mı acaba?
ÖTÜKENLİKURT 23 Ocak 2020 18:30
Şeffaflıktan korkmamak için temiz yönetim şarttır!İhale yasasını 300 defa değiştiren zevattan ne bekliyorsunuz? Şeffaflık ve dürüstlük mü? Bekleyin bence sakıncası yok! Korkarım ki sizin dinci zevattan bekledikleriniz asla olmayacak şeyler! Dindar kesim şapkasını önüne koyup düşünmelidir! Biz nerede hata yaptık? Dindarlıkla dürüstlük arasında hiçbir bağ yoktur! 18 yıldır ülkeyi alnı secdeden kalkmayanlar soyuyor! Kanal İstanbul güzergahını kapışanlar açıklansın, küçük dilinizi yutacaksınız! Bebesini dindar olsun diye İmamhatip'e gönderenler namaz kılan hırsız bir evlat ister mi ACABA?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 23:45
CHP döneminde bir İSKİ yolsuzluğu olmuştu. Şimdi bilemiyorum?
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 13:38
0
CHP dönemi değil, CHP belediye başkanlığı dönemiydi. CHP ülkeyi yönetirken zaten yolsuzluk diye bir şey yoktu. Çünkü her şey CHP'lilerindi...
Halide Sönmez 22 Ocak 2020 21:52
Devlet hiçbir vatandaşını öteki olarak göremez, görmemelidir.Devlet,hiç kimsenin etnik, dini ve mezhepsel kimliği, dünya görüşü,siyasi tercihi nedeniyle baskıya ve tahakküme maruz kalmadığı, her kesimin bir arada huzurve barış içerisinde özgürce yaşayabildiği bir ülke hayalimizidi.Ama ikdara gelmiş sol kesim olsu,sağ kesim olsun veya islamı misyonu temsilen iktidara gelenler maalesef, hoşuna gitmeyen düşüncelerin ifade edilmesini kısıtama ve bu düşüncenin sahiplerini cezalandırma hakkı kendilerinde buldular.
turgut ertav 22 Ocak 2020 19:38
Şeffaf olan AKP inin yolsuzluk,rüşvet,soygun ve zulüm düzeni.Hakiketen ,aleni ve gayet şeffaf yapıyorlar;gzlemeye erek bile duymuyorlar.Üstelik ,baskın da çıkıyorlar.Neresinden bakarsanız bakın, net belli oluyor çünkü.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 23:53
0
Üstelik hakları olarak görüyorlar.
İbrahim kahraman 22 Ocak 2020 19:03
Kuruluş ilkelerini unutur ve sırf iktidarda kalabilmek için çok farklı bir çizgiye geçersen maalesef bu durumadüşülüyor...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 18:59
Hayal oldu...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 15:51
Şeffaf değil transparan yani kral çıplak gibi bişi
alperen 22 Ocak 2020 14:00
Hocam!Konu dışı ama aslı hocanın platez görüntülerini yayınlamak caiz mi?Yoksa tesettür,mahramiyet,edep,haya,kadının namahremlerden zinetlerini gizlemesi vs.. gibi konular da tarihselci metodla 1400 yıl öncesini çöl Araplarını ilgilendiren bir husus mu?.Yeni çağdaş İslami versiyon Aslı hoca ve Muhafazakar Karar gazetesi mi?Gerçi Aslı hoca'ya da size de hocam dedim ama bu da caiz mi?!...Ayıp yahu!...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 13:58
Tilkiye sormuşlar tavuk severmisin, güldürmeyin beni demiş. AKP ve şeffaflık tamamen zıt şeyler.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 13:29
Geçmişte hukukun üstünlüğünü en çok dile getiren bu günkü siyasi iktidarın mensupları idi. Şimdi yargıya talimat verdiklerini açıkça ifade ediyorlar. Bir ülkenin hukuk devleti olabilmesi için toplumda hukuk ve adalet kültürün oluşması ve toplumun talep etmesi gerekmektedir. Bir toplumun yaklaşık yarısı yargıya talimat verenleri alkışlıyorsa o ülkede hukuk ve demokrasinin gelişmesi mümkün mü? Hele hele günde 5 vakit namaz kılıp kendini dindar müslüman olarak tanımlayanlara adalet bir şey ifade etmiyorsa o ülkede hukukun üstünlüğü, dolaysıyla adalet nasıl tahakkuk edecek?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:55
Bence Akp çok şeffaf bir yönetim sergiliyor. Yönetimlerin belirlediği her tasarruf ilgili herkes tarafından açıkça biliniyor toplum tarafindan . Medyada bunlar fazla yer almıyor diye seffaflik yok diyemeyiz. Halk biliyor. Mesela bir bölgede kimin işe alınacağını, nerelerin imara açılacağını ,hangi arsanın degerlenecegini , kimlerin sosyal yardım alacağını o bölgenin insanları çok iyi biliyor. Kendiside bu durumlari avantaja gecirmek için bağlantılar kuruyor. Girisimlerde bulunabiliyor.Buna bağlı yatırım ongerebiliyor. Kanallar açık yani hem şeffaflık ,hemde girisim serbestliği had safhada.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 10:30
Sayın yazar , şeffaf yönetim ile akp yan yana bile gelemez böyle bir başlık olmaz..Bu gün Doğu perinçek Mehmet ağarlar ne kadar şeffaf ise akp de o kadar şeffaftır
Karar okuru 22 Ocak 2020 10:02
Şeffaflık çok mu zor? Kurullar, kurumlar sonuç ve sorumlulukları üzerine alsın. Yeter.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 10:00
Şeffaflık mı? Racona ters, transparan zinhar yasak. Bizim millet arkası karanlık önü din bezirganlığı olanları çok sever. Daha dün bir çocuğun önünde din alimi diye sıraya giren o kadar yaşını almış, hali vakti yerinde hatta bir çoğu zengin, başını alamamış bir sürü ‘adam’ gördüm internette.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:20
0
Bazı insanlar da çok ilginç. Soyu, sopu, asaleti, dili, dini, kültürü dilinden düşürmez ama nerde bir çapaçul, görgüsüz, bilgisiz var onun peşinde. Söyledikleriyle yaptıklarının uyumunu görmek, çölde kutup ayısı görmekten daha ihtimal dışı.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 09:19
Daha önce de HSYK yargı kararı olmadan böyle atamalar yapıyordu. ‘Y’si gitti yine aynı. Ne çekti hakimler bu ‘Y’ elerden. Yargı mensuplarıyla ilgili bu kurumun kararları, ‘astığı astık , kestiği kestik!’
HACI MURAT 22 Ocak 2020 09:06
Bugün bir iktidar şeffaf olmak istemese bile bunu başaramaz.Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaştığı bir zaman diliminde neyi,nasıl gizleyeceksiniz? Herkesin elinde bir kamera,herkes olmuş bir gazeteci,herkes olmuş bir televizyoncu.Meclisin çalışmaları naklen yayınlanıyor,meclisin gizli saklısı mı var? Hükümetin aldığı kararlar resmi gazetede yayınlanıyor,dileyen herkes ulaşabiliyor.Yargı birini mahkum ettiğinde de,beraat ettirdiğinde de anında haberimiz oluyor.Hülasa bu şeffaf olup olmama meselesi eski devirlere mahsus bir tartışma mevzuu olarak gerilerde kaldı bence.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:24
1
Gördük meclisi. Bir kanun çıkardı, o da zaten külliye bakanlığından gelmişti, cumhurbaşkanı iptal etti diye çok sevindi kendi çıkardığı kanunun iptaline. Zannettiler ki bazen de onaylanmaz, cumhurbaşkanı denetim de yapar diyecek millet. O da ters tepti. Kimse yemiyor bu numaraları artık.
KARAR OKURUMehmet atay 22 Ocak 2020 14:18
1
Şeffaflıktan anladığın bu mu !
FD 22 Ocak 2020 08:22
Önce dediker ki; gücü elde etmek için her türlü usulü kullanalım, yeter ki gücü ele geçirelim, çünkü başka türlü muktedir olamayacağız, muktedir olduktan sonra da hukuk ve demokrasiyi işletiriz, bu arada uğruna heder oldukları gücün sadece ekonomik ve siyasi olduğunu da belirtelim, netice de her yol mübah ile çıkılan sefer oooo muktedirlik ne güzelmiş, güç ne tatlıymış, mal mülk ne hoşmuş da tıkandı, hukuk ve demokrasiye tekme vuruldu, Arapların şatafatı ve kurnazlığı ve Putinin despot politik aklı ile kendilerine yeni bir rota çizdiler, yazık ettiler, ıslahları imkansız
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 06:31
Dedikodu yazarlığı yapıyorsunuz.Devletlerin istihbaratları vardır gizli sırları vardır.İngiltere içinde,ABD içinde,Almanya içinde bu durum geçerlidir.Bir havacı bin başı ile oturup konuşmuştum 80 li yıllarda,bizim komşularımızın hepsiyle ilgili savaş planlarımız vardır demişti.Hadi o ülke ile dost iken bunu açıkla bakalım.Şeffaflık olması gereken alanlar vardır.Bazen bu şeffaflık alanları bile riskler içerebilir.Sizin bankacılığınızın fotoğrafını çeken birileri,size iktisadi darbeyi indirebilmektedir.Kısaca bu alem çok da tekin bir yer değildir.Ütopik şeylere takılı kalmayın.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 10:13
0
06:31 onun için mi kozmik odaya girdiniz ve bütün sırlarımızı Dünyaya deşifre ettiniz? Sizlerin hiç mi tutarlı bir tarafı yok?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:54
0
Köprü, otoyol, gölet ... ihalelerinin şeffaf olması, maliyet hesapları, gelir giderleri neden şeffaf olmasın? Bunlara ödenen vatandaşın vergileri. Bunun ulusal güvenlikle ne alakası var?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 13:28
3
Vatan hainlerini bana yamama iyi oku!Ben bu sayfalarda en fazla fetö yü eleştiren kişiyim.Şimdi o hainler hak adalet hukuk diyorlar.Başkalarına vermedikleri hakları kendileri için istiyorlar.Yanlış anlaşılmaktan korkarım.Benim eleştirim onların münafıklığınadır.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 23:37
0
10.13, Mart kediliği yapma. Kozmik odaya girenlerle birlikte hareket edenler Tayyip düşmanı kesilmişler.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 06:12
Herşey gayet şeffaf görünüyor. İhalalerin kimlere tekrar tekrar verildiği, kanal arazilerinin kimlerce kapışıldığı, kimlere ne kıyaklar çekildiği herşey gayet net ve ortada. Millet bunu istiyor, siz anlamak istemiyorsunuz.
Mehmet Ali Kara 22 Ocak 2020 03:49
Şikâyet ettiğimiz maalesef sağ ve muhafazakar iktidarların arifti ve eli ile yapilmadi mı?Çok partili hayata geçtiğimiz 1946 yıkından itibaren 74 yıl icinde 64 yıl sa muhafazakar partlar tarafından yönetilen Türkiye kuvvetli hakkı tutup kaldiran entellektuel geliştirememiş olduğu için iktidar sahipleri hoyrat ve nobran olmuştur.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 03:27
Sayin Ocaktan, ne hukukundan bahsediyirsunuz? Bir kişi karar veriyor ve yağcılar ona uymak zorundalar, yoksa yarın hemen kapı dışarı olursunuz. Bilim ve sanat vakfına da el koymuş AKP ve MHP koalisyon hükümeti. Bu müslümanların bu hükümetten çekecekleri daha çooook şeyler var.
Sanırım artık düşünülmesi gereken mevzu siyasal parti ve çeteleşme..partinin bir çeteye dönüşmesi tez konusu yapılmalı....bir çete üzerinden parti oluşumu da olabilir tezin konusu...kısacası turk siyasal tarihinde çeteleşme önemli bir konu olarak tüm okurların dikkatini çekmeli...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 01:23
Düşünceleriniz çok değerli tespitler içeriyor. Lakin bu değerli düşünceler, sadece akpartinin ıslahı içinmiş gibi bir hava var. Ve bu da yazılarınızın zaaf noktası. Bence akparti yok öldü bunu kabullenin artık. Şimdi çok bariz bir şekilde her alanda şahsi yönetim var.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 01:15
yani diyorsun ki örtüyü kaldırsınlar bütün pislikler ortaya çıksın. Ben de şunu diyorum; örtünün altında o kadar pislik oluştu ki bundan sonra yapacakları onu daha da örtmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Dolayısıyla onlardan şeffaflığı nafile bekleriz.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 01:06
Akparti sadece çalmak için insaat,yol,tunel,köprü,havaalanı yaptı,ülkedeki tüm okulları yıktı yeniden yaptı,hâlâ anliyamadınizmı en iyi soygun,en kolay soygun bu alanlarda yapılabiliyor,siz tarımdan sanayiden,uretimden,hayvancıliktan nekadar çalabileceksiniz,düşünün bunları,akparti bu millete hizmet etmedi,hep kendine,yandaş ve yalakalarina hizmet etti,halâda devam ediyor.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 23:43
0
Belediyeden gelenlerin yatırım zihniyeti ve vizyonu.
Krr 22 Ocak 2020 00:48
"Şeffaflık ne ya. Öyle her devlet işi herkesin gözü önünde olur mu? Devlet, işlerini öyle uluorta yapar mı? Birileri karar verir diğerli yapar. Bu iş böyledir ey Kemal. Sen ne anlarsın devlet işinden. Bak biz yaptık sana sorduk mu, sormadık. Şimdi sen demokrasi, adalet falan geveleyeceksin, varsa onu da biz getiririz eeyyy...." Alın size Kasımpaşa usulü ŞEFFAF döner. Allah akıl fikir versin diyeceğim de onun için de BEYİN lazım be ya.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 00:38
şeffaf olsa ne olacak? gözümüzün önünde bir çok şey cereyan ediyor zaten. halk şeffaflığı problem etmiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN